VAN DAG TOT DAG Persconferentie van De Gaulle kan voor EEG beslissend zijn Aanval zal zich wel tegen „Europese Commissie" richten Soekarno naar Mexico via Suriname? „Heilige oorlog" dreigt tussen mohammedanen en hindoes in Voor-Indië" Orkaan „Betsy woedt boven de Bahama's Amerikaanse legercommandant gebruikte op eigen gezag gas fijn;(x) WERELDNIEUWS J „Minder V S-troepen voor Europa!1' Volledige divisie van VS naar Zuid-V ietnam <~Praatótozl HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Waarom niet direct een „first class" aansteker? Op de SILVERMATCH WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 o.i I Niet te hard Republikeinse Partij china: [AFGHANISTAN André Peters Wèg pijnt.. Als u poeders kiest! Tweede front 5 0.1 0.1 0.1 1 1 0.1 11 8 15 20 3 0.1 2 0 9 0.5 0 0 0 0.3 2 0 0.1 0.1 0 0.1 0 0 0 0 0 (1 0 0 De steeds feller losbarstende oorlogs handelingen tussen India en Pakistan gaan gepaard met een wederzijds even koortsachtig gevoerd propaganda-offen- sief, waarin getracht wordt de schuld van de oorlog op de tegenpartij te schui ven. Het is een beeld dat iedere oorlog van de moderne tijd oplevert: incidenten, lokale botsingen en overvallen op elkan ders gebied leiden de complete oorlog in en verduisteren voor de buitenwereld de schuldvraag volkomen. De partijen ver oordelen elkander als „agressor" en stel len als voorwaarde voor een eventuele wapenstilstand het brandmerken van de tegenstander als de boosaardige aanvaller, terwijl de eigen activiteit wordt aange diend als zuiver defensief. Het heeft geen zin, de feitelijke ontwik kelingen uiteen te rafelen om tot een dui delijk inzicht in. deze schuldvraag te ko men. Een partijkeuze is voor de objectie ve waarnemer niet mogelijk vooral niet waar het conflict is ontstaan op de voe dingsbodem van een oude territoriale kwestie, die samenhing met zeer subjec tieve binnenlandse politieke en religieuze verhoudingen zowel in India, Pakistan als Kasjmir. Er zit echter iets onlogisch in de ver onderstelling, dat India dit moment zou hebben gekozen om de kwestie Kasjmir uit te vechten. India heeft de groeiende verstandhouding tussen Pakistan en com munistisch China reeds jarenlang zien voortgaan, terwijl het in die tijd zelf een uiterst gevaarlijke bedreiging van de zij de van China heeft ondervonden. Toen China de Indische grenzen schond en'een korte maar hevige grensoorlog uitlokte heeft India tevergeefs een beroep om hulp op Pakistan gedaan. De ambitie van Pa kistan om China tot ruggesteun te krijgen in een conflict met India is nauwelijks verborgen gebleven. Het zou van grote kortzichtigheid en roekeloosheid getuigd hebben, wanneer India in deze situatie Pakistan (en daarmee China) tot een be slissingsoorlog zou hebben uitgedaagd. Aan de andere kant bestaat de moge lijkheid, dat India niet langer heeft dur ven wachten op de steeds hechter wor dende verstandhouding van Pakistan met China en in een dwangpositie getracht heeft, een vroegtijdige uitbarsting te pro voceren. Tegen deze opvatting pleit eclr ter het feit, dat India slechts een betrek kelijk geringe strijdmacht in het bedreig de gebied heeft samengebracht en nog lang niet klaar was met bijvoorbeeld de aanleg van enkele vliegvelden in de buurt van de grens met Kasjmir, terwijl de Pakistaanse legereenheden in deze sector een opmerkelijke paraatheid toonden. De positie van India is duidelijk nade lig, vooral in verband met de latente dreiging van China in zijn zeer kwetsba re rug. Het valt te verwachten dat Washington door deze ontwikkelingen kennelijk in het defensief gedrongen, zal besluiten tot steun aan India indien een inval van Chinese troepen op Indisch gebied zou volgen op de massale aanval der Pakistaanse legers die thans verwacht wordt. Een situatie die onberekenbare gevolgen voor de we reldvrede zal kunnen hebben en zelfs zou kunnen uitlopen op een openlijke kracht meting tussen Amerika en China, waar' bij de Sovjet-Unie zou kunnen worden ge dwongen tot haar tweede alliantie met „het kapitalisme" in deze eeuw. Sport staalt niet alleen spieren, maar is ook in staat de harten te pantseren te gen alle pogingen van onze samenleving om de mannenbroeders uit hun televisie- stoelen te trekken naar andere bezighe den. Vanavond viert de sport hoogtij in onze gezinnen. Niet echter de sport die alle spieren staalt en een gezonde ziel in een gezond lichaam veroorzaakt, maar de sport die tot de „kleinkunst" moet worden gerekend: het theater is het voet balstadion. De artiesten zijn de tweeëntwintig voet ballers van Feije.noord en Real Madrid, de grootste en dankbaarste rol is voor de goalgetter en een van de hoofdrollen wordt vertolkt door de kordate man in het jasje, de scheidsrechter. Het orkest wordt gevormd door ervaren en vakkun dige toeterblazers en sirenedraaiers, het koor bestaat uit een duizendkoppig en duizendstemmig ensemble op de tribunes. De decors zijn prachtig geleverd door grote, kapitaalkrachtige firma's wier namen niet verborgen zullen blijven. Het is een twee-acter met een korte pauze tus sen de twee bedrijven. De handeling is boeiend en vol vaart, het slot verklappen we liever niet om de spanning niet te be derven. Het voorprogramma is in stijl van het grote gebeuren: dialogen tussen grote talenten op het gebied van de voetbalpra terij en voetbaldeskundigen die met een beheerst „jazeker" en „zo is het" ant woorden. Dit alles vult de avond van mil j oenen. Vanavond zijn de straten leeg, de ver gaderingen opgeschort, de visites zwijg zaam, de bussen rijden voor niemand, de boekenkasten blijven onaangeroerd, de bioscopen zijn onrendabel, het weer deert geen mens. Vanavond staalt de sport de spieren van de zitvlakken. Vanavond is er slechts één ding belangrijk: een witte bal met zwarte stippen, die grillig rolt en groot leed of uitzinnige vreugde veroorzaakt. Tot eventuele troost: de VARA zendt na de wedstrijd voor de teleurgestelden een documentaire uit met de titel „Galstenen en hun behandeling." Zo is alles voorzien, Nederland is vanavond bij de t.v. in ver trouwde handen. (Van onze correspondent) PARIJS Met de persconferentie, de twaalfde en zeker de laatste van zijn huidige ambtsperiode die generaal De Gaulle morgen in het Elysée zal houden, opent het Franse staatshoofd in feite de campagne voor de presidentsverkiezin gen die vijf december zullen worden ge houden. Met het oog op diezelfde verkie zingen hebben de linkse groepen op de communisten en de rooms-katholieke volksrepublikeinen na deze week de hoofden opnieuw bijeen gestoken om te onderzoeken of ze na het smadelijke fiasco van de socialist Gaston Defferre geen andere gemeenschappelijke kandi daat kunnen vinden. De links-radicale oud-minister van binnenlandse zaken Francois Mitterrand die niet al te kwaad hij de communisten staat aangeschreven lijkt nog altijd de beste kans te maken. Wanneer morgen de campagne offi cieus wordt ingeluid, houdt dat nog niet in dat de generaal zich ook zelf kandi daat zal moeten stellen. Hij houdt zijn be doelingen liever geheim om het zo zijn politieke tegenstanders met de keuze van PARAMARIBO Met het lijntoestel van de K.L.M. vertrok dinsdagavond uit Suriname naar Nederland een Indone sische brigade-generaal. Deze generaal bracht een kort bezoek aan Suriname om er veiligheidsmaatregelen voor te be reiden in verband met een reis van pre sident Soekarno naar Mexico. Het zou in de bedoeling liggen de route van de reis, die met een Garoeda-toestel zal worden gemaakt van Italië via Su riname naar Mexico te doen lopen. Volgens de laatste berichten zou de reis van president Soekarno naar Mexico in Verband met de toestand in India zijn uitgesteld. Voorlopig wordt er echter re kening mee gehouden, dat president Soe karno de reis wel zal ondernemen. Frangois Mitterand hun kandidaat nog wat lastiger te ma ken. Dat met die schuilevink-tactiek de klaarheid van de politieke dialoog op het hoogste niveau die juist het doel heet te zijn van de directe verkiezing door het ganse volk van het staatshoofd nu niet bepaald bevorderd wordt, is een aspect, waarbij generaal De Gaulle tot dusver nog niet zo lang heeft stilgestaan. De persconferentie van morgen vindt haar bijzonder belang dan ook in een an dere hoek. Het zijn de thema's die hij aan zal roeren en vooral de toon waarop ze behandeld worden die de presidents-1 gmg v00r de Europeanen zal maken om verkiezingen voor een belangrijk deel zul- vereiffenis voor gepleegde zonden te vra len bepalen. Die thema's zullen zeker gen weer aan de binnen- en buitenlandse po- Anderzijds lijkt het evenmin waar litiek worden ontleend doch met de mees- schijniijk dat hij, naar het voorbeeld van te spanning wordt in Parijs en in de an- j962 toen hij op een andere persconfe- dere Europese hoofdsteden toch wel uitge- rentie Engeland grofweg de toegang tot keken naar de opmerkingen die de ge- COntinentaal Europa weigerde, nu een de- neraal-president aan de crisis in de Euro-1 doodvonnis over de EEG zal wil- markt zal wijden. jen vellen. Zo'n uitspraak kan zelfs gene- raai de Gaulle zich, enkele maanden voor Geen kniebuiging de presidentsverkiezingen, toch bezwaar lijk veroorloven, want zowel onder de boe- Ofschoon men nu wel algemeen weet ren als in de kringen van de groot-in dat het orakel van het Elysée zijn mys- dustrie maakt men zich elke dag meer teries tot op het laatste moment zelfs zorgen over de toekomst van Frankrijk, voor zijn naaste medewerkers en minis- wanneer dit land zichzelf buiten de ge- ters verzwijgt, neemt men toch aan dat meenschappelijke markt zou plaatsen, de generaal morgen zeker geen kniebui- In dat licht gezien mag men wel voor spellen dat De Gaulle de vijf andere re geringen morgen niet al te hard voor het hoofd zal stoten en de zwaarste schuld van de huidige landbouwcrisis op de rug gen van de „Eurocraten" als professor Hallstein en dr. Mansholt af zal schuiven. Die manoeuvre leek gisteroch tend met name al te worden aangekon digd door een artikel van oud-premier Michel de Bré in het gaullistische dag blad „Nation", waarin de Europese Commissie in Brussel in ongekend felle termen van machtsmisbruik en onoirba- „de gemeenschappelijke iffgt WASHINGTON (AP) In een studie over de bescherming van de dollar heeft de Republikeinse Partij een vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa geëist, alsmede een „meer realistische politiek" van militaire hulp aan de landen die zich daarvan slecht bedienen voor defensie tegen het communisme." De partij schat de kosten van de Ameri kaanse troepen in West-Europa op ander half miljard dollar per jaar en verklaart dat deze landen hun eigen strijdkrachten tegen eventuele agressie kunnen gebrui ken nu zij economisch sterk zijn. De V.S. zouden hun bijdragen aan de verdediging van deze landen kunnen herzien en als symbool een kleinere strijdmacht in Europa kunnen handhaven. De partij zegt dat de V.S. militaire hulp verlenen aan zestig landen. Zonder het conflict tussen India en Pakistan te noe men- zegt de partij dat het „on-voorzich- I tig is wapens te geven aan andere landen wanneer de--VS er niet zeker varfzijn dat zij voor gemeenschappelijke verdediging zullen worden gebruikt. De hulp zou slechts gegeven moeten worden aan lan den waar een gunstig klimaat heerst voor buitenlandse investeringen. De das zal generaal de Gaulle de EEG morgen dus nog wel niet omdoen. Wel zal hij, zo verwachten wij, de strop zo strak rond de strot van de Europese Commissie aantrekken dat dit orgaan dat bedoeld was op een Europese regering vooruit te lopen voor lange tijd tot mach teloosheid dreigt te zullen worden ge doemd. NEW DELHI, (Reuter en AP) - De berichten over de oorlog in Voor-Indië zijn tegenstrijdig en summier. India geeft weinig inlichtingen over acties te land in de westelijke sector. Hoe de strijd ver loopt in het oosten is helemaal niet be kend. Er is echter een stroom van onbe vestigde berichten dat het Indische leger gestadig in de richting van Lahore zou oprukken. Lahore is een stad met ander half miljoen inwoners. Er staan veel mos keeën, waardoor het bijna een heilige stad is voor de Pakistanen. Officieel nieuws over een aanval op deze stad zou de reeds grote spanning tussen de Hindoes en de mohammedanen op het Aziatische subcontinent nog doen toenemen en de huidige gevechten het SAIGON (Reuter en AFP) - De Ameri kaanse autoriteiten zijn een onderzoek be gonnen naar het zonder toestemming ge bruiken van traangas in Vietnam door de commandant van een bataljon mariniers.. Het traangas was gebruikt om mannen, vrouwen en kinderen onder wie zich Vietcong-guerrilla's zouden hebben bevon den te verdrijven uit grotten in het gebied van Qui Nhon. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat het gebruik van gas tegen de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam was. De commandant van het bataljon mari niers, luitenant-kolonel Utter, had het traangas zondag door zijn manschappen laten gebruiken. Hij achtte dit de meest menselijke manier om de grotten te zui veren omdat de opstandelingen de vrou wen en kinderen als schild hadden ge bruikt. Het gas bevatte geen misselijkheid ver oorzakende bestanddelen. De comman dant had op eigen gezag de voorkeur aan het gas gegeven boven het gebruik van vlammenwerpers, granaten of automati sche wapens. Als hij toestemming had ge vraagd, zou hem het gebruik van gas zijn verboden, zo zei de woordvoerder Alleen generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Vietnam, is ge machtigd het gebruik van gas te gelasten. In maart had het gebruik van gas door de Amerikanen in Vietnam een storm van protest over de gehele wereld tot gevolg. De Amerikaanse autoriteiten zeiden toen dat dergelijk gas niet meer zou worden gebruikt. In Zuidvietnamese legerkringen wordt gezegd dat bijna één miljoen mensen vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit Hanoi (de hoofdstad van Noord-Viet nam) naar het platteland zijn overge bracht sinds de luchtaanvallen op Noord- Vietnam zeven maanden geleden begon nen. Ook voor andere steden in Noord- Vietnam waren evacuatiebevelen uitge geven. Regeringsbureaus waren eveneens buiten de stad ondergebracht. De Zuidvietnamese woordvoerder heeft gezegd dat er ook luchtaanvallen op economische doelen in Noord-Vietnam zullen worden ondernomen als dat land de Vietcong blijft steunen. De eerste Amerikaanse cavelerie-divisie, die zowel met vliegtuigen als lichte voer tuigen is uitgerust, zal binnen enkele da gen in Zuid-Vietnam aankomen. De divi sie omvat 16.000 man met 428 hefschroef- vliegtuigen, zes verkenningsvliegtuigen en 1500 lichte voertuigen. WEST PAKISTAN Tsjitral OOST- PAKISTAN 1 slamabad .V. Rawalpindi Mianwali LahorefcoeiranwaloVA>i:\- Liallpoer Moeltan Tsjamany Quetta Cj 3J Brahman. Rongpoer Bahawalpoer Kalat Jacobabad Sukkoer oBela Haidarabad INDIA DACCA aridpoe Khulna Turbat O Gwadar KARATSJI flraéisch fS2ef GSian~B<naale MIAMI (Florida) (AFP) De met wervelwinden gepaard gaande orkaan „Betsy" woedt thans, met windstoten die een snelheid van ruim 220 kilometer per uur bereiken, boven het eiland Nassau van de Bahama-groep. Er is nog niets bekend over eventuele, door de orkaan een der hevigste van de afgelopen jaren aangerichte schade of over slachtoffers onder de vijftigdui zend bewoners van Nassau. Alle verbin dingen met het eiland zijn verbroken. In het bijna driehonderd kilometer van Nassau gelegen Florida zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen als „Bet sy" die kant uit zou draaien. Het Nederlandse vrachtschip „Sarah Elizabeth", met een bemanning van elf koppen, dat moeilijkheden had met zijn stuurinrichting en dat een SOS-sein heeft uitgezonden, is erin geslaagd het eiland Groot-Bahama te bereiken. Verwacht wordt dat de orkaan ver scheidene dagen in de buurt van Florida zal blijven. De inwoners van Key Largo in Florida zijn gewaarschuwd dat zij niet veel tijd hebben om te evacueren omdat het zeeniveau stijgt tot het peil van de hoofdweg met het vasteland van Florida. Klein geluk Wij doen het nog eenvoudig. Vrienden, terug uit Zwitserland, beroemden zich op zeventien dagen met twee maal zeventien luxe-hotel-menu's en stel je voor, niet éen keer 't zelfde! Ik las de menu's, die mo derne bijbel met de status-sherry ervoor en de status-cognac erna! En krabsla met avocado's. Mijn neef, nu in Amerika, placht zijn pantalon op de pap haak te zetten toen hij als student diners bezocht. Hij bunkerde gratis, bij oma's en ooms. Dit was iets voor hem! Laatst deed ik het alleen met treets! Dat kwam zo. Wij hadden de laatste eer bewezen aan een oude dame en kwamen uit het crematorium. Op de ziedend-hete weg één van die schrikkelzomerdagen in ons land) naar een dronk en een hap. Er liep een klein meisje buiten, met twee blonde vlechtjes met rose strikken over haar schouders bengelend, zuurkoolkrulle tjes en ogen blauw en juichend. Ze liep naar mij toe en zei: „Dat is voor^ jou! Dan moet je je handje ophouden.Het kind schudde voorzichtig uit een zakje vier treetsbolletjes in mijn hand. „Dank je, je bent een schat." Ze stak een vin ger in haar mond, werd vuurrooden keek verzaligd. „Ik heb er óók nog,' zei ze. Na alle deftige, strakke, verweerde, harde gezichten deze blik en dit absoluut vertrouwen. Als mijnheer in 't zwart ging ik op mijn hurken zitten, gaf een aai en vroeg: „Hoe heet jij?" „Monique" zei ze vertederd. Toen riep uit een tuintje haar moeder. Er lopen tegenwoordig zoveel ra re mannen rond. Lees maar de krant. Ik begreepJe kunt zo'n kind niet aaien en er mee praten, dacht ik. „Dag!" riep ze en rende weg, en bij het hek hard: „Dag!" Ik stopte de bolletjes m een sigaren- doosje. Wij vonden een café. Wij zaten aan een tafeltje naast een paar bruine mensen, rap Italiaans sprekend. Hij had een Dali-snor en gebaarde druk en de vrouw was alleen maar mooi en lachte soms. Wij dronken koffie, ik legde de treetsbolletjes op tafel. De Dali-snor riep tegen zijn vrouw, dat de zon er was na veertien dagen regen, schande! en onder streepte dit met slagen van zijn handknok kels op tafel zó hard dat ik schrok en de vier bolletjes door de stoot van mijn knie wegrolden, alle kanten uit. Met een reuze-duik stortte ik uit mijn stoel, ving er twee op, rolde bijna tegen de mooie Italiaanse, die snel haar voeten wegtrok. Ik lag naast zwarte nylons om fraaie be nen, 't hoorde meer bij een zwoele musi cal dan bij een crematie. Ik riep om hoog: „Scusi signora!" Zij gaf een gille tje en haar man, duister-woedend onder een smeerolie-scheiding keek mij verach telijk aan toen ik oprees. Misschien wilde hij duelleren met een snaphaan, voor mijn part, de beunhaas! Maar ik had Moniques bolletjes, legde ze op de schotel en kwam bij. Dat alles omdat een Dali-snor jaloers was en zijn vrouw geschokt. De zon straalde, de koffie was heerlijk en zijn vrouw, wars van schandaal, verborg zich in een abrikozengebak met melancholieke happen. Ik kauwde_ vier^treets op, een klein ge luk in een hombastwerêld, waarin wij in het zwart waarom zwart, als we geloven in 'hiefrnümaals én bevrijdingdetoneer den tegen de zon. Ik geloof in Monique en bolletjes, lekkerder dan krabsla met avocado's, zelfs na éen crematie. Advertentie karakter kunnen geven van een „heilige oorlog." Noch van Indische noch van Pakistaan se zijde is iets gemeld over verliezen bij de acties te land. De Indiërs hebben zelfs geweigerd te zeggen of deze licht dan wel zwaar zijn geweest. Men neemt aan dat de verliezen zwaar zijn. Een aanwijzing voor de toenemende haatgevoelens tussen moslims en Hin does blijkt uit een speciale verklaring van het Indische ministerie van Defensie in New Delhi waarin het publiek werd verteld hoe zij vijandelijke vliegtuigbe manningen moeten behandelen die even tueel boven Indisch grondgebied uit hun toestellen springen. „Zij moeten worden overgedragen aan het dichtstbijzijnde politiebureau of een in de buurt zijnde legereenheid en mo gen niet ruw worden behandeld", zo staat onder meer te lezen. India heeft vandaag in West-Pakistan een tweede front geopend. De Indiërs zijn begonnen aan een aanval van twee kan ten op de grote Pakistaanse havenplaats Karatsji. Advertentie FIRST CLASS Waarnemers in New Delhi menen dat India iets meer dan een divisie (tussen 16.000 en 18.000 militairen) in de strijd heeft geworpen en Pakistan eveneens iets meer dan een divisie. Deskundigen schat ten dat India 150.000 militairen in Kasj mir gereed heeft staan. Zes divisies zouden in het Himalaja-gebied en langs de grens met Oost-Pakistan zijn gele gerd. Het Indische leger telt in totaal iets meer dan 800.000 man, verdeeld over 17 divisies. Pakistan heeft een leger van 230.000 vrijwilligers en een licht bewa pende militie van ongeveer 250.000. In „Vrij Kasjmir" heeft het 30.000 man schappen. Slechts een van de acht divi sies ligt in Oost-Pakistan, van de overige zouden vier a vijf divisies in de buurt van Lahore en Kasjmir zijn. De Indische luchtmacht is groter, Pa kistan heeft modernere vliegtuigen. In dia heeft ongeveer 14 eskadrons Britse straaljagers, Russische Mig-21 en super- sone Franse Mystère-straaljagers, in to taal ongeveer 350 stuks. Daarenboven zijn er negen eskadrons Canberra-bommen- werpers, fotoverkenningsvliegtuigen en zeker 150 transportvliegtuigen. De Pakistaanse luchtmacht heeft twee eskadrons B-57 bommenwerpers, twee af delingen Amerikaanse supersone F-104 Starfighters en F-86 Sabre-straaljagers. De Indische marine telt 19.500 officieren en manschappen, de vloot bestaat uit een vliegdekschip van 16.000 ton, twee krui sers van 7000 ton, drie torpedobootjagers, Manifestatie. De Vlaamse Volksbeweging heeft besloten zondag twaalf september een manifestatie te houden tegen het preken in het Frans in de kerken aan de Belgische kust. Luchtlijn. Dinsdag is een twee-wekelijkse luchtverbinding tussen Warschau en Frankfort geopend, de eerste tussen West-Duitsland en Polen. Huwelijk. Vittorio Stancari en Armida Pescia, beiden uit Genua, zijn in de echt verbonden op de 1.535 meter hoge bergtop Penna in de Appenijnen. De huwelijkspartners, beide verwoede alpi nisten, beklommen te voet de berg, maar de priester don Alfredo Lusardi liet zich door een muilezel naar boven brengen. Analfabetisme. In Teheran begint van daag een congres, dat moet leiden tot een wereldomspannende campagne te gen het analfabetisme. Aan het congres, dat elf dagen duurt en gehouden wordt onder auspiciën van de Unesco, wordt deelgenomen door ongeveer zeshonderd afgevaardigden uit 118 landen. Kerkweg. Op een contres in München van deskundigen op het gebied van het vreemdelingenverkeer is door Evange lische en r.k. geestelijken betoogd dat tijdens hun vakantie vele toeristen de weg naar de kerk terugvinden. In de Beierse toeristenoorden gaan veel toe risten bij slecht weer naar de kerk of te biecht. veertien fregatten en zes mijnenvegers. Aardbeving. Een krachtige, vier seconden De Pakistaanse marine is aanmerkelijk kleiner, telt 8250 officieren en manschap pen met een lichte kruiser, vijf torpedo- bootjagers, twee fregatten, een onder zeeër en acht kustmijnenvegers. durende aardbeving heeft in de Italiaanse plaats Terni gebouwen be schadigd. Veel mensen in deze stad met 100.000 inwoners, vluchtten de straat op. Er waren geen berichten over slacht offers. Verworpen. Het Westduitse hooggerechts hof heeft dinsdag in Berlijn het beroep in cassatie van de vroegere SS-Ober- sturmführer Hans-Walter Zech-Nennt- wich verworpen. Zech-Nenntwich vluchtte 23 april 1964 geholpen door vier vertrouwelingen naar Egypte. Vier maanden na zijn vlucht meldde hij zich weer bij de Westduitse justitie. Gesprek. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-Yi, heeft dinsdagavond in Algiers een on derhoud gehad met de Algerijnse mi- niater van Buitenlandse Zaken, Boute- flika. De Chinese minister was dinsdag ochtend uit Damascus in Algiers aange komen. Vluchtelingen. In de afgelopen zestien jaar zijn 1.029.000 vluchtelingen uit Sleeswij k-Holstein, Nedersaksen en Beieren in andere Westduitse staten ge vestigd. De ruim vijfduizend nog niet gevestigden kunnen in de loop van dit jaar elders een nieuw bestaan gaan op bouwen. Omvangrijk. Het centrale Westduitse verkeersbureau, dat o.a. een zwarte lijst van alle verkeersovertreders bij houdt, heeft dinsdag in Flensburg een nieuw gebouw van tien verdiepingen be trokken dat ongeveer elf miljoen mark heeft gekost en plaats biedt aan acht honderd personeelsleden. Drastisch. Een voormalige minister van Justitie van de Westafrikaanse repu bliek Dahomey, Tsjabi Mama, is dins dag tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in maart 1964 ongeregeldheden in Parakoe zou hebben georganiseerd. Na de straf te hebben uitgezeten, zal Mama voor vijf jaar worden verbannen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3