WISKER Briljant en goud voor jubilaris J. T. van Duffelen in Beverwijk Nog geen vermindering van spanning op arbeidsmarkt Bestuur Duitse stad Neuwied dit weekeinde naar Beverwijk Na 50 jaar id 25 jaar rust Afrikaanse gasten in Beverwijk Vijf jubilarissen bij St. Eloy in Heemskerk Jeugddrumband voor Meerestein Tienerfestival van BRC Kennemerland Huisvrouwen en geneesmiddelen In IJmond 122 ingeschrevenen Burgerlijke stand van Velsen Kort IJmondnieuws Bijeenkomst van beide gemeenteraden 5 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 WASAUTOMATEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Drukkerij P. W. Nijssen COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN Een gezelschap Afrikaanse leerkrach ten is hedenmorgen officieel ontvangen op het Beverwijkse stadskantoor. Zij zijn daar in het Frans toegesproken door bur gemeester J. G. S. Bruinsma. Het gezel schap werd verwelkomd in de Salie des Pas Perdus, waar de burgemeester zijn vreugde uitsprak over het feit dat voor de excursies, die nu in Nederland worden gemaakt, ook Beverwijk is uitgekozen. Beverwijk ligt in een zich snel ontwik keld gebied. De gemeente groeide in in wonertal van 24.000 in 1945 tot plusminus 42.000 thans. Deze geweldige expansie vraagt vele voorzieningen. Niet alleen op het gebied van de woningbouw, maar ook op velerlei ander terrein. Burgemeester Bruinsma gaf een opsomming van het aantal scholenl waarover men nu in Be verwijk beschikt en zei er van overtuigd te zijn dat de Afrikaanse gasten tijdens hun excursie langs diverse onderwijsin stellingen overal hartelijk welkom zullen zijn. De Afrikaanse gasten, allen werkzaam bij het onderwijs in Franssprekende lan den van Afrika, nemen deel aan een pe dagogische bijscholings- en oriëntatiecur sus van drie maanden, onder auspiciën van de Union Internationale pour la Li- berté d'Enseignement. Omstreeks het middaguur werd in de r.k. huishoudschool L.I.A. te Beverwijk de lunch gebruikt. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLtiN - IJMUIDEN - TEL. 4262 De afdeling Heemskerk van de r.k. Me- taalbewerkersbond St. Eloy huldigde gis teravond tijdens een intieme bijeenkomst in de Jansheren vijf jubilarissen. Het waren de heren J. P. Put en C. Beentjes, die beiden 40 jaar lid waren van deze or ganisatie, en de heren J. Weel, C. J. Rooijers en Th. F. Kos, die hun zilveren lidmaatschap herdachten. De heer Hulshof zette eerst uiteen, waarom het bestuur gemeend had deze huldiging tijdens een speciale bijeen komst te laten plaatsvinden. Voorheen werd zo iets op de jaarvergadering ge daan, waardoor de huldiging als zodanig maar al te dikwijls verloren ging in de doorgaans overladen agenda. Bovendien was men van mening, dat ook de dames erbij betrokken dienden te worden. Spreker stelde vervolgens, dat de afde ling Heemskerk trots is op deze leden, die iets belangrijks hebben gedaan door in moeilijke tijden lid te worden van een katholieke vakorganisatie, waardoor zij hebben meegwerkt aan de erkenning van de arbeider. Namens de afdeling bood de heer Huls hof gelukwensen aan, welke hij vergezeld liet gaan van een doos sigaren voor de heren en een fraai ruiker bloemen voor de dames. Ook de heer J. Krijgsman, districtsbe stuurder van St. Eloy, onderschreef de idee van het afdelingsbestuur voor een intieme huldiging. Deze jubilea waren, volgens spreker, een reden te meer om door te gaan met te proberen de wereld een ander aanschijn te geven. Men is daarin niet helemaal geslaagd, niet alle wensen zijn ingewilligd. Hierdoor blijft de noodzaak van vakorganisatie altijd be staan met als doel de behartiging van de belangen der leden. De heer J. Krijgsman toonde zich zeer verheugd de gouden- en zilveren insignes te mogen uitreiken aan de heren die hij op deze avond als ereleden beschouwde. Hij sprak de hoop uit, dat het de jubi larissen gegeven zou zijn dit insigne nog lange jaren in gezondheid te mogen dra gen. De geestelijk adviseur, pater E. Wij- nings, zei geïmponeerd te zijn door en respect te hebben voor de durf van de jubilarissen om in moeilijke tijden lid te worden van een katholieke organisatie. Pater Wijnings zei, dat deze jubilea een vermaning konden zijn aan de jongeren, opdat ook zij zouden gaan begrijpen, dat een r.k. vakorganisatie nog steeds nood zaak is. Dit beschouwde spreker als het grootste geschenk van de jubilarissen aan de bond. Sindsdien zijn er over en weer al diver se contacten geweest, in het bijzonder in verenigingsverband. Zo heeft de Kenne- mer pluimveevereniging zich voor een straks te houden tentoonstelling in verbin ding gesteld met fokkers in Neuwied. De opening van het stadskantoor te Be verwijk op 6 februari jl. werd ook bijge woond door een vertegenwoordiging van Neuwied. Dit stadskantoor zal nu door de gemeenteraad van deze Westduitse stad worden bezichtigd. Samen met „Oberbür- germeister" Schön reizen ze zaterdagoch tend naar Beverwijk. Ze worden zoveel mogelijk bij Beverwijkse raadsleden on dergebracht. Omstreeks één uur zaterdagmiddag zul len de Duitse gasten op het stadskantoor worden begroet. Daarop aansluitend wordt een koffiemaaltijd gebruikt. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Dubbel feest was het gisteren in huize Leuring te Beverwijk. De heer C. Leu ring, oud-werknemer van Hoogovens vier de zijn negentigste verjaardag en het feit dat hij 25 jaar geleden met pensioen ging. Dit was dan ook de reden dat een af vaardiging van Hoogovens onder aanvoe ring van de heer P. Rijken een bezoek je kwam brengen. Zij kwamen dan ook niet met lege handen. Toen de heer en mevrouw Leuring in januari 1964 zestig jaar getrouwd waren, had de heer Rijken beloofd terug te ko men op de dag dat de heer Leuring 25 jaar met pensioen zou zijn en dat hij bij die gelegenheid een hazelnoottaart mee zou brengen. Dinsdag was het zo ver en blij verrast met deze belangstelling nam het echtpaar de geschenken in ontvangst, naast de taart, de rookwaren en de bloe menhulde. De verrassing was groot, toen de heer G. Bosman, die ook deel uitmaakte van de Hoogoven-afvaardiging, een legitima- Een taart voor jubilaris Leuring en zijn echtgenote. tiebewijs te voorschijn haalde, dat in au gustus 1940 uitgereikt werd aan alle werk nemers. De heer Leuring had het zijne nog nooit gezien, omdat hij in die da gen juist met pensioen ging. Ook dit, reeds 25 jaar oude, legitimatiebewijs van Hoogovens mocht deze kerngezonde en levenslustige jubilaris als aandenken houden. Al met al was het voor de „handlanger ijzerpark" een heuglijke dag, die met zijn hele familie, inclusief zijn 34 klein- en achterkleinkinderen op feestelijke wijze werd voortgezet. In de woonwijk Meerestein te Beverwijk is op initiatief van de burgerij een jeugd drumband opgericht. In deze woonwijk wonen veel gezinnen die tot voor kort in andere delen van Nederland woonden en het dagelijks bestuur van de nieuw opge richte jeugddrumband is daar een afspie geling van: er hebben onder meer voor malige inwoners van Enschede, Gouda en Rotterdam zitting in. Meerestein biedt de aldaar wonende jeugd weinig op het gebied van vrijetijds besteding. Behalve een speeltuin voor de kleinste kinderen is er eigenlijk niets om de jeugd van de straat te houden. Daar om is de oprichting van een jeugddrum band zeer toe te juichen en hoezeer dit door de ouders wordt gewaardeerd bleek wel uit de grote opkomst gisteravond in het verenigingsgebouw aan de Van Riemsdijklaan, waar de oprichtingsbijeen komst, onder leiding van de heer J. ter Horst plaats had. Als secretaris treedt op de heer H. J. Schlahmilch, die met voorzitter Ter Horst veel voorbereidend werk heeft verricht. Zo heeft men de heer S. Wessels uit Haar lem bereid gevonden om als instructeur op te treden. Er zijn reeds vijftig jeugdleden. Ge hoopt wordt dat dit aantal binnenkort ver dubbeld zal zijn. Maar vooral verwacht het bestuur financiële bijdragen van de ouders ten behoeve van een fonds ter be strijding van de kosten die moeten wor den gemaakt voor de aanschaf van in strumenten. Indien alles verloopt zoals het bestuur meent te mogen verwachten, dan zal, na serieuze voorbereiding, de jeugddrumband van Meerestein zich op 30 april van het volgend jaar presenteren aan de burge rij. Voor de tweede keer in deze zomer wordt er zondag 19 september in de V.E.B.-garage te Beverwijk een groot tie nersfestival met talentenjacht gehouden. Het uitvoerend comité, waarin zitting heb ben de heren S. Davidson, B. Grapen- daal en H. Slootjes alien zeer nauw met de wielersport verbonden weet zich gesterkt door het grote succes van de eerste keer. De eerste opbrengst van dit tweede Be verwijkse tienerfestival, waarvoor dir. Adr. Kooyman van de V.E.B. weer belan geloos zijn grote garage aan de Brink in Beverwijk beschikbaar heeft gesteld zo'n 3.000 tieners en twens kunnen daar in ondergebracht worden is weer be stemd voor de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland". Het ligt namelijk in de bedoeling van deze actieve wielervereni ging om te komen tot de bouw van een eigen clubhuis voor het houden van con tactavonden en home-trainerwedstrijden. Het tweede tienerfestival zal daartoe de eerste stoot moeten geven. Het tienerfeest begint 's middags om drie uur met de talentenjacht en daarvoor hebben zich reeds opgegeven The Mae stro's uit Beverwijk, The Hamiets uit Heemskerk, The Selfkick uit Beverwijk, The Hottletts uit Santpoort en IJmuiden en The Heavy Beats uit Santpoort (alle maal beat of stone-bandjes). Als soliste treedt Virginia Netelenbos uit Wijk aan Zee op. Zij begeleidt zichzelf op de gi taar. Ander jong talent kan zich nog op geven bij de heer B. Grapendaal, Tuin straat 46 te Beverwijk, 's Avonds om acht uur begint het eigenlijke V.E.B.-teenager- festival met medewerking van Johny Kendall and his Heralds, Don Mercedes en zijn band, Conny van Bergen, Shirley, Danny and his Flying Arrows én Eddy Johns. Na afloop is er bal. Presentator is Jan van Veen. Advertentie In aanwezigheid van zijn echtgenote en kinderen herdacht de heer J. T. van Duf felen uit Beverwijk dinsdag het feit dat hij veertig jaar in dienst van Hoogovens IJmuiden is. Ir. H. C. Patoir, chef technische dien sten produktie, overhandigde de jubilaris namens de raad van bestuur het gouden Hoogoven-embleem met briljant, het gou den polshorloge, de enveloppe met inhoud, de oorkonde en het bedrijfs-fotoalbum. Ir. Patoir schetste aan de hand van de panorama-tekening de ontwikkeling van het bedrijf gedurende de dienstperiode van de heer Van Duffelen. Tijdens de receptie, die na de huldiging plaatsvond in de kantine van de werktuig kundige buitendienst, sprak ir. J. H. Brinkhorst, chef centrale diensten, de heer Van Duffelen toe en bood hem na mens het personeel van de werktuigkun dige buitendienst een drietal boekwerken aan. Ook de heer G. J. Strobbe richtte en- Mevrouw N. Höweler-Smit, apothekeres heeft gistermiddag voor een groot aantal leden van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen een boekje opengedaan over het misbruik van geneesmiddelen. Geneesmiddelen worden maar al te dikwijls gebruikt daar waar ze helemaal niet nodig zijn. Dit kan dikwijls nog gevaarlijk zijn ook. Daar om doet men verstandig alleen die ge neesmiddelen toe te passen welke door de huisarts worden voorgeschreven of die waartegen de dokter geen bezwaar heeft. Vooral met zo genoemde moderne genees middelen dient men uitermate voorzichtig te zijn en men doet bijzonder dom wan neer men probeert zelf doktertje te spe len. Vele ouderwetse middeltjes, zoals vale riaan, kamille en senneblaadjes doen het altijd nog, maar men moet er ook weer geen overdreven verwachtingen van heb ben. Mevrouw Höweler adviseerde haar gehoor altijd een briefje in de tas te hebben waarin de bloedgroep van de draagster staat vermeld: de mogelijkheid om een slachtoffer van het steeds gevaar lijker wordende verkeer op de weg te worden, wordt groter. kele woorden tot de jubilaris en verraste de heer en mevrouw Van Duffelen met een verrekijker en een set Engelse drink glazen en een fles Schotse whisky. Namens het jubileumfonds bood de heer J. Rijs een stel automatten en autohoe zen aan. De heer Van Duffelen dankte de spre kers voor hun woorden van waardering en voor de cadeaus. Hierna volgde een gezellige, drukbe zochte receptie, waarbij velen de heer en mevrouw Van Duffelen geluk kwamen wensen. Jubilaris J. T. van Duffelen temidden van zijn gezin. Van een belangrijke vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt in de IJmond is nog geen sprake. De wijzigingen in de geregistreerde ar beidsreserve in enkele ambtsgebieden van de in de provincie Noord-Holland ge vestigde arbeidsbureaus blijken uit de Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS- HUWELkJKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL 2029 De drukker die er tevens woont, ook 'savonds geopend BEVALLEN: M. M. van BeekBoersma, z., Eridanusstraat 7, IJmuiden; C. I. van LeeuwenValkenburg, z., Julianakade 64, IJmuiden; G. VerveenFilippo, d., Lad derbeekstraat 31, Velsen-N.; W. A. M. SchoonhoffVerhoeven, z., Aagtevonk- laan 6, Driehuis; H. A. den Boervan der Werff, z., Eksterstraat 191, Haarlem; M. B. MarnetteSaais, d., De Noostraat 169, IJmuiden; M. A. van der WaartZonne veld, z., Waalstraat 45, IJmuiden; J. L. M. LooijSchoorl, z., Hoofdstraat 103, Sant poort-N.; J. C. Gravemakervan Loon, z., Rijnstraat 122, IJmuiden; H. N. A. Houwe- lingAlblas, z., Homburgstraat 6, IJmui den; M. A. HollanderHoell, z., Steenbok straat 29, Haarlem; C. J. Horstde Graaf, z., Hoogduinweg 32, Noordwijkerhout; M. A. de BondtBorst, z., De Genestetstraat 41, Haarlem; C. J. M. VrugtGrootveld, z„ Roemer Visscherstraat 145, Haarlem; M. B. GansSchol, z., Crijnssenstraat 16, Santpoort-N.; C. J. Schuijtvan Bakel, d., Driehuizerkerkweg 119, Driehuis; C. Hol Böeseken, z., Van Rijswijkstraat 72, Vel- sen-N.; M. A. SpruitTwaalfhoven, z., Voermanstraat 22, IJmuiden; G. M. Rus- temeijerDooper, d., Oranjestraat 97, IJmuiden; A. J. Kraaijvan Kleef, z., Jacob van Heemskerkstraat 44, IJmuiden. OVERLEDEN: A. P. Schoorl, 55 j., echt genoot van M. Molenkamp, B. de Rijkstr. 104, Beverwijk; H. Lammerse, 54 j., echt genoot van M. C. van Bezu, Zinneveltlaan 1, Santpoort-Z.; J. E. Bijleveld, 89 j., we duwe van C. E. Coppée, J. Kostelijklaan 21, Velsen-Z.; J. J. Schliker, 72 j., weduw naar van J. R. van den Berg, Trompstraat 45, IJmuiden; A. Kemper, 59 j., echtgenote van G. Schuurman, Duinvlietstraat 23, Velsen-N.; D. J. Ebbeling, 58 j., echtge noot van G. van den Brink, Valeriuslaan 25, Driehuis; J. P. Hostede, 53 j., echt genoot van M. Stuifbergen, Schoutenbos 77, Castricum. volgende cijfers, waarbij de tussen haak jes geplaatste getallen de cijfers zijn van eind juli 1965. Eind augustus was de arbeidsreserve in Alkmaar 110 (118), in Haarlem 218 (336) in Zaandam 91 (102) en in de IJmond 122 (91). Bij het G.A.B. IJmond stonden daaren boven nog 53 mannen ingeschreven, niet werkloos, die middels het GAB een ande re werkkring trachten te vinden. Het aan tal ingeschreven vrouwelijke werkzoeken den bedroeg 43, waarvan 20 niet werk loos. Het aantal aanvragen om mannelijk personeel bedroeg eind augustus 1786, een vermindering van ca. 60 t.o.v. eind juli en het aantal aanvragen om vrouwelijk personeel 497 tegen 544 eind juli. Mede door de inschakeling van vele jeugdigen die de scholen verlieten, is het aantal aanvragen iets teruggelopen. Van een belangrijke vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt is even wel geen sprake. Dit komt vooral tot uit drukking in de voortdurende stroom bui tenlanders die het gewest' binnenkomen. Het merendeel komt rechtstreeks uit het buitenland, een deel is elders werkzaam in Nederland en zoekt ander werk. Bemiddeling buitenlanders De volgende werkwijze wordt toege past. Aan de hand van het paspoort wordt nagegaan wanneer betrokkene in Neder land is gearriveerd ,of wanneer hij zijn land heeft verlaten. Geven deze data hier toe aanleiding, dan wordt getracht vast te stellen waar betrokkene woont en werkt. Veelal wordt hierna het competente ar beidsbureau even gebeld of betrokkene daar bekend is en zo ja of hij beschouwd dient te worden als zijnde gebonden aan een jaarcontract. Indien zulks het geval is, wordt de bemiddeling niet verleend en betrokkene geadviseerd naar zijn werkge ver terug te keren. In de andere geval len wordt de bemiddeling wel verleend, zij het, dat indien betrokkene niet kan aantonen dat zijn ontslag bij de laatste werkgever niet is geregeld op de intro- ductiekaart aan het bedrijf hierover een mededeling wordt gedaan. In het laatste kwartaal van 1964 riepen 140 buitenlanders onze bemiddeling in t.w.: 10 Italianen, 128 Spanjaarden, 1 Marokkaan en 1 Nicaraguaan, alsmede 3 vrouwen van Spaanse nationaliteit. Er konden 97 mannen en 1 vrouw wor den geplaatst. Tot en met 31 augustus 1965 deden 341 buitenlanders een beroep op de diensten t.w.: 284 Spanjaarden, 53 Italianen, Duitser, 1 Marokkaan, 1 Oostenrijker en 1 Portugees, totaal 341. Er kwamen daar enboven 28 vrouwen, waarvan 24 de Spaanse, 3 de Italiaanse en 1 de Duitse nationaliteit bezaten. Er konden 187 man nen en 22 vrouwen worden geplaatst. Met de in IJmond werkzame consulta tiebureaus ter bestrijding van de t.b.c. is een regeling gemaakt, dat dezerzijds een afschrift van de werkvergunning aan de ze instanties wordt doorgezonden als de betrokken werkgever vóór de indiensttre ding geen medisch- of röntgenonderzoek doet plaatsvinden. Vakantiewerkers Overigens stonden de maanden juli en augustus in het teken van de bemiddeling van de schooljeugd en van de vakantie- werkers. Deze bemiddeling blijkt in grote mate de „goodwill" van het arbeidsbureau te bevorderen. Veel jongelui vragen na het verlaten van de school bemiddeling, wan neer ze middels het vakantiewerk met het bureau hebben kennisgemaakt en ook bij de werkgever wordt meer begrip ge wekt voor de plaats en de positie van het bureau. Uit voorlopige gegevens blijkt, dat meer dan 275 jongens en meisjes mid dels het bureau in vakantiewerk werden bemiddeld. De meesten naar het bedrijfs leven. Voor het eerst werden echter ook een aantal meisjes in huishoudelijk werk ge plaatst. Dit in samenwerking met de kruisverenigingen en de Sociale Diensten. Gezinnen, waarin op grond van onvoldoen de urgentie of gebrek aan gezinshulpen door de genoemde organen geen hulp ge plaatst kon worden, werden middels va kantiehulpen dikwijls leuk uit de brand geholpen. In meerdere gevallen door b.v. 2 of 3 meisjes gedurende achtereenvol gende perioden bij hetzelfde adres te plaatsen. Gedurende de maand augustus werden 432 mannen en 65 vrouwen ingeschreven. Er werden 292 mannen en 43 vrouwen naar een passende werkkring bemiddeld. Werkgevers dienden in dezelfde maand 424 nieuwe aanvragen om mannelijk en 71 nieuwe aanvragen om vrouwelijk per soneel ir Floralia. De jaarlijkse Floralia-ten- toonstelling te Beverwijk wordt ditmaal gehouden op zaterdag 25 september in het verenigingsgebouw aan de Schans. Er worden ook dit jaar veel inzendingen van potplanten en sierstukjes van de schooljeugd verwacht. Het bestuur van de Duitse stad Neu wied een gemeente van plm. 38.000 zie len ten noorden van Koblenz komt dit weekeinde naar Beverwijk. Er wordt een gezelschap van ongeveer 45 personen ver wacht, Ze zullen zaterdag kort na het middaguur bij het stadskantoor arriveren en keren zondagmiddag naar Duitsland terug. Het contact tussen Beverwijk en Neu wied is door een toevalligheid ontstaan. Wethouder Gerritsen ontmoette begin vo rig jaar te Wijk aan Zee burgemeester Collet van Neuwied. Uit de kennismaking resulteerde een brief van het gemeente bestuur van Neuwied, waarin de gedach te werd opgeworpen de contacten nauwer aan te halen. In de vergadering van 14 juli 1964 sprak de gemeenteraad van Be verwijk op verzoek van Neuwied de „part nerschaft" uit met deze Duitse stad. Contacten Om kwart over twee arriveren de raads leden van Beverwijk en diverse hoofd ambtenaren op het stadskantoor. Hierop aansluitend zullen de raden van Beverwijk en Neuwied gezamenlijk bijeen zijn, ter bevestiging van de „Partnerschaft". Ver volgens wordt het stadskantoor bezichtigd. Rondrit Voor zaterdagmiddag staat ook een rondrit per bus op het programma. Be zichtigd worden dan het Pius X-college, het sportonfdsenbad, de Jan Ligthart- school en Wijk aan Zee. Ook bestaat dan gelegenheid de ambtswoning van burge meester Bruinsma te bekijken. In hotel Ter Burg is 's avonds een bij eenkomst en wordt gedineerd. Bejaarden. De r.k. bejaardenbond te Heemskerk gaat het komende seizoen actie voeren in volledige samenwerking met de algemene bejaardenbond. De eer ste soosmiddag van de gezamenlijke bon den zal worden gehouden op vrijdag 11 september in het jeugdgebouw „De Fuik" aan de Joh. Vermeerstraat. Pensioen. Donderdag 9 september zal de heer J. A. Baars uit IJmuiden na ruim 40 jaar bij Hoogovens te hebben gewerkt afscheid nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Geduren de deze lange periode heeft de heer Baars diverse functies bekleed bij de afdeling Hoogovens. De laatste jaren was de heer Baars pompwachter bij deze afdeling. te Santpoort. Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 Bankgiro l'/i Spaarrente tot Vit Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5