TASMANIE: nu een bloeiende lusthof, eens een gruwzaam concentratiekamp Britse bannelingen stierven als ratten op dit „eiland der doden" Triest lijkt opnieuw twistappel te worden Ondemocratisch Spaans jubileum Laatste verkiezingen werden dertig jaar geleden gehouden D ansacademie „Schröder Hoofdpijn? Fascisten dreven raadslidkeuze op de spits Minister Biesheuvel kijkt hoe de oogst ervoor staat Bed op maat voor minister Duivelse wreedheden cv, Tasman-monument Notoire lafaard" Blanke kannibalen RAAMSINGEL 16 - TEL. 11045 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 6 mgmm* - m - v V '||a' M voor R.K. /%LTIJD TOONAANGEVEND N 00IT TELEURSTELLEND §TEEDS GEZELLIG Onze lessen vangen aan op 17 september e.v. Inschrijving dagelijks van 3—6 en van 7,30—10 uur Prospectus wordt u op verzoek gratis en vrijbl. toegezonden. Nationaal kiezerskorps wordt dit jaar gevormd Geen geheim Geen partijen Zaak tegen kadaver slachter voor de Hoge Raad UetfarUUA Cf> Het ministerie gaf geen antwoord Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar.v Rijnmondraad op 14 september bijeen (Van onze correspondent) SYDNEY. In drie kwartier vloog ik van Sydney naar Australië's nationale hoofdstad Canberra en vandaar in anderhalf uur naar Melbourne, de hoofdstad van Victoria. Canberra telt 77.000 inwoners en groeit met de dag. Mel bourne is, evenals Sydney, een miljoenenstad en in beide plaatsen wordt hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe, en de uitbreiding van de bestaande vlieghavens. Kort na aan komst in de stad, waar in 1956 de Olympische Spelen werden gehouden, stegen we weer op en twee uur later daalden we neer op het vliegveld van Hobart, de hoofdstad van Tas- manië. Zo'n tocht geeft een indruk van de uitgestrektheid van Australië. „Als je de kaart van Australië op die van Amerika legt, houd je nog net een fietspad over om er om heen te rijden", zo vertelde mij de voorzitter van de „Raad van Goede Buren" in Hobart. Wij zaten te praten in een hotel aan de rand van deze 120.000 Inwoners tellende hoofdstad van het „appelen-eiland", dat twee keer groot is als Nederland, maar niet meer dan 360.000 inwoners telt. Het is een heel klein hoekje op de kaart van het vijfde werelddeel, zó klein, dat het in kran ten en tijdschriften, die een kaart van Australië afdrukken, veelal wordt wegge laten. In Europa spreekt men over Australië soms als „down under" (hele maal onderaan), maar Tasmanië ligt nog veel lager. Dit eiland exporteert jaarlijks voor zeventig miljoen gulden aan appelen. Nederland deelt er in mee, want het be steedt meer dan 2'/s miljoen gulden aan dit fruit. Voor een reis van 20.000 km overzee is dit geen slechte prestatie van de Tasmaanse appel. Voor een Nederlander is een bezoek aan dit eiland van de appel bloesem (er wordt natuurlijk elk jaar een appelbloesem-koningin gekozen) een ge beurtenis, die een diepe indruk achterlaat. Want hier, meer dan elders in Australië, vervult de geest van Abel Tasman de sfeer van een „nieuw" Holland. Het is alsof een deel van Nederland naar de rand van de wereld is y^rhuisd. Ook al hebben onze voorvaderen hier nooit handel gedreven, zoals elders ter wereld, de gevels van de pakhuizen aan de havenkant spreken een taal, die wij verstaan. MEDIO JULI was het 110 jaar gele den, dat Tasmanië zijn naam kreeg. Voor dien heette het „Van Diemen's Land", door de ontdekker van het eiland (Abel Janszoon Tasman) aldus genoemd naar de 17de eeuwse gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië, Anthonie van Die- men. De naam van Diemen's land brengt al de lugubere gebeurtenissen in herinne ring, waarover men in de uitgebreide lit teratuur over de bannelingen in Austra lië kan lezen niet zonder afgrijzen, want de mensonterende toestanden en be handeling der gevangenen zijn in beest achtigheid slechts overtroffen door de wandaden der nazi's. Vandaag-de-dag nog brengen zangers en zangeressen van volksliederen in Australië elke avond op hun uitvoeringen dit verleden voor de geest in verzen, die onder begeleiding van gitaarmuziek, luid door de jeugd worden meegezongen. «x*k A ;.- A;'- Bay" als verbanningsoord ver te hebben overtroffen. Abel Tasman's ontdekking van het „nieuwe Holland" heeft dus een lugubere nasleep gehad. Ik stond op de historische plek voor het monument, dat in 1942 driehonderd jaar na Tasman's ontdekking te zijner nagedachtenis bij Dunalley is opgericht. Het „eiland der demonen" is nu een idyl lisch oord. De berm, waar het monument staat, wordt aan de ene zijde bespoeld door de wateren van de Frederick Hen- drick Bay zo door Tasman gedoopt met aan de andere kant, slechts enkele honderden meters verder, het water van de Tasman Zee. Op het monument staat gebeiteld (in het Engels): Dit eiland werd ontdekt door de weledelgeboren Abel Jansz Tasman. Scheepssloepen onder be vel van de loods majoor Visscher bezoch ten deze baai op 2 december 1642. Het cijfer 2 is zichtbaar overgebeiteld met een 3, want het was op 3 december, dat Jacobszoon tijdens ruw weer door de branding naar de kust zwom en er onze vlag plantte. HET IS NIET alleen Tasmanië zelf, dat de Hollandse zeevaarder in diens naam eert, maar ook Tasman's eiland (tegen over de zuidpunt van Tasman schier eiland) met een vuurtoren als baken in zee. Het is het ontoegankelijkste eiland dat men zich kan voorstellen: hoge, stei le rotsen duiken uit de zee op, waar geen schip langszij kan komen om te meren. De vuurtorenwachter krijgt eens per half jaar voedsel en andere benodigdheden via een sloep, die alleen bij kalm weer het eiland kan bereiken. Bij Port Arthur, op het genoemde schiereiland, vindt men Tasman's Boog, een rots, die zestig me ter hoog in de vorm van een boog uit de zee oprijst en waar doorheen men een uniek zeegezicht heeft. Tussen Hobart en Sorell ligt de 30 km lange Tasman-hoofd verkeersweg, en tussen Zeehan en Queens- town in het westen loopt de 40 km lange Zeehan-autoweg. Tegenover de zuidkust van het eiland liggen de Maatsuyker- en De Witt-eilanden. Tasman eerde in de na men van deze eilanden de leden van de „Raad van Indië", die met gouverneur- generaal Van Diemen zijn opdrachtgevers en meesters waren. Zo ook De Boreels eiland. Langs de oostkust ligt Maria Eiland, door Tasman genoemd naar de dochter van Van Diemen, Maria, op wie hij, naar verluidde, verliefd was. Ook Maria Eiland is een oord voor bannelingen geweest, lang voor Port Ar thur op Tasman-schiereiland als zodanig berucht werd. Langs deze oostkust liggen verder de door Tasman aldus genoemde „Schouten eilanden" en „Vanderlins-eiland". Er ligt hier, met recht, een rijke oud-vaderland se oogst. De moderne geschiedenis van Tasmanië echter overtreft met een over vloed van Nederlandse namen de triomfen van onze oud-vaderlandse schipvaarder. Niet het minst is dit het geval met het dorp „klein-Groningen", gesticht door de Groningse verzetstrijders E. Pinkster, en J. van der Laan, kort na de oorlog en niet ver van Hobart gelegen. De invloed van deze „nederzetting" strekt zich op ve lerlei gebied tot over heel Tasmanië uit. (Van onze correspondent) ROME In Triest is het steeds rustig geweest, nadat het rumoer tussen Joego slavië en Italië om deze stad was ver stomd. Dit schijnt te gaan veranderen De Slovenen, die in de buitenwijken van deze stad wonen en ook op het land even buiten de stadspoorten, vormen zo wat 12 tot 13 percent van de bevolking, Van de rest beschouwt zowat 80 percent zich als Italiaans, hoewel de familie namen in Triëst, voor zover ze niet Venetiaans zijn, wijzen op Griekse, Zwitserse, Oostenrijkse, Duitse, Hon gaarse, Joodse, Roemeense en Servische oorsprong. De geschiedenis van de stad, die groot en volkrijk werd, nadat zij door de Oostenrijkse Habsburgers tot een vrijhaven was verklaard, biedt de oplos sing van deze kleine „smeltkroes der naties". Maar hoezeer ook gemeend, aan de Italiaanse gevoelens van het meren deel der Triëstijnen valt niet te twijfelen ALLES GING goed, tot ruim een maand geleden een socialistisch wethouder, die een ambt had aanvaard waarmee het wethouderschap niet verenigbaar is, zijn zetel ter beschikking stelde. Deze man. Senigallia (Israëliet), was van de drie socialistische raadsleden degene, die de meeste stemmen had verworven. Nummer twee op de lijst was Dusjan Chresjak, een Sloveen, en zoals vanzelf spreekt, moest hij dus wethouder wor den. De burgemeester, een Christende Advertentie GEEN ONTDEKKINGSREIZIGER ge niet hier grotere bekendheid dan Tasman, hoewel hij naar de historie nimmer voet op zijn eiland heeft gezet. Dat liet hij aan de leden van zijn bemanning over. Waarom?. Deze vraag is nimmer bevredigend beantwoord. Dit heeft Tas man inde geschiedenis van Australië de reputatie bezorgd, dat hij een „notoire lafaard" zou zijn geweest. Gouverneur- generaal Van Diemen was over zijn pres taties althans niet helemaal tevreden. Tasman vertrok op 14 augustus 1642 uit Batavia en kwam op 24 november voor de westkust van het eiland, dat nu zijn naam draagt, met zijn schepen „Heemskerck" en „Zeehaen". Het was echter een Britse ontdekkingsreiziger, Matthew Flinders, die deze namen later gaf aan de beide bergen, die Tasman van zijn schip af moet hebben gezien: de berg Heemkirk en de berg Zeehan (aldus ge speld). Het was op de zuidoostkust van het eiland (waarvan Tasman dacht, dat het tot het vasteland behoorde), waar zijn scheepstimmerman Jacobszoon voet aan wal zette en de Hollandse vlag plant te (op 2 december 1642), nabij de plek, die nu Dunalley heet. Dunalley is met een nauwe landtong, verbonden met een schiereiland, dat op zijn beurt door een nog nauwere landtong, Haviks Nek, ver bonden is met Tasman schiereiland. Hier liggen de bouwvallen van Port Arthur, de hel waar Britse bannelingen (meer dan 67.000) werden opgesloten, gefolterd en gegeseld. ZELFS vele honderden kinderen van tien tot 18 jaar zijn er als bannelingen be handeld en op dit „eiland der doden" ge vangen gehouden, soms in onderaardse cellen. Deze jaren moeten als de zwart ste bladzijden in de geschiedenis van Australië worden beschouwd. Veel erger waren, voor korte tijd, de toestanden aan de onherbergzame westkust van Tasma nië, bij Macquarie Haven, eveneens een plek die Abel Tasman heeft ontdekt en Monument ter nagedachtenis aan Abel Janszoon Tasman, opgericht aan de zuidkust van Tasmanië. waar zich, sinds het in 1821 als banne lingen-oord werd gebruikt, weerzinwek kende tonelen hebben afgespeeld. Ont snapte bannelingen, die door het woeste gebied dat ook heden tegen dage nog onbewoond is de stad Hobart trachtte te bereiken, stierven van honger. Zelfs kannibalisme brak onder groepen ont snapten uit. De banneling Alexander Pier ce at op een ontvluchtingstocht met vier anderen, alle drie zijn kameraden op en bij een tweede ontvluchting met een „ka meraad" eveneens deze lotgenoot. Toen hij gegrepen werd, heeft hij zijn wanda den bekend en werd prompt opgehangen. Zelfs na 1840 werden er nog vierdui zend bannelingen per jaar naar Van Die men's Land gezonden en toen de trans porten in 1853 werden gestaakt, kon dit oord der verschrikking zich er op beroe men, de slechte reputatie van „Botany J 4" -4 MADRID Volgend jaar is het dertig jaar geleden dat in Spanje voor het laatst algemene verkiezingen zijn gehouden. Slechts een derde deel van de nu nog levende Spanjaarden heeft die laatste verkiezingsstrijd in 1936 meegemaakt en bewaart er geen al te beste herinneringen aan. De licht-ontvlambare Spaanse gemoederen waren in de beruchte lente van het rampzalige jaar 1936 op kook punt geraakt. Spaans fanatisme beheerste deze strijd, die zich voornamelijk op straat afspeelde en ontaardde in chaos, terreur en oproer. Ruim negen miljoen kiezers trokken naar de stembussen en spraken hun voorkeur uit voor een linkse regering, het volksfront, waarin socialisten en communisten samenwerkten. Het was tegen deze regering dat op 18 juli van hetzelfde jaar het leger onder com mando van de jonge generaal Fransisco Franco de opstand proclameerde. Drie jaar lang werd het land verscheurd door de wreedste burgeroorlog die Europa heeft gekend. Na zijn overwinning verbood generaal Franco alle politieke partijen van weleer. Alleen de nationaal-syndicalistische „Fa- lange" bleef bestaan als kern van de nationale volksbeweging die Franco nog steeds hoopt te verwezenlijken. Slechts eenmaal, in 1947, is het Spaanse volk om een uitspraak gevraagd. In dat jaar werd een volksstemming gehouden, waarbij het volk werd gevraagd of Spanje republiek zou blijven of weer koninkrijk moest worden. De meerderheid van het volk sprak zich voor de monarchie uit. Maar nu, achttien jaar later, regeert generaal Franco nog steeds en de wettelijke mo narch, don Juan, verblijft in balling schap in Portugal. DEZER DAGEN is echter in de Spaan se staatscourant een besluit gepubli ceerd dat officieel de vorming van het nationale kiezerskorps aankondigt. Het nationale bureau voor de statistiek moet dit korps in de loop van dit jaar hebben samengesteld, opdat het per 1 november van 1966 zijn functie zal kunnen ver richten. Waarnemers vragen zich nu af of ge neraal Franco het plan heeft om in het najaar van het volgend jaar ëen nieuw referendum of algemene verkiezingen te houden. Vorig jaar al hebben de Spaan se nationale vakbonden om een referen dum gevraagd omdat volgens deze mach tige organisaties de omstandigheden se dert 1947 zodanig zijn gewijzigd, dat het volk de kans moet krijgen zich opnieuw over de toekomst van het land uit te spreken. Het is geen geheim dat veel vakbonds leiders weinig heil zien in het herstel van de monarchie, ruim 34 jaar nadat de laatste koning, Alfons XIII in 1931 vrij willig in ballingschap was gegaan. Zij wensen voortzetting van de huidige situa tie, uitgebouwd tot een presidentiële repu- blik. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Biesheuvel, is zich in het noorden en oosten van het land gaan oriënteren over de oogstsituatie in de landbouw. Hij be zoekt ook de door wateroverlast getroffen gebieden. De minister wordt vergezeld door de directeur-generaal van de Landbouw, ir. J. W. Wellen. De minister wil bij de komende bespreking met het Landbouw schap over de gevolgen van de water overlast over gegevens uit eigen waarne ming beschikken. TEGENOVER DE groeiende republi keinse instelling van veel vakbondslei ders is generaal Franco de laatste tijd de monarchisten tegemoet gekomen door de kleinzoon van de laatste koning, prins Juan Carlos herhaaldelijk naar voren te schuiven en veel publiciteit te geven. Of deze jongeman ooit de Spaanse troon zal bestijgen hangt af van de ontwikke lingen na november van het volgend jaar. De monarchisten zijn tegen een nieuw referendum en verlangen algemene ver kiezingen, waarna een democratisch ge- Dictator Franco kozen regering het aftreden van Franco en de kroning van de koning kan voor bereiden. In Spanje waar politieke partijen verbo den zijn, wordt het parlement samenge steld uit vertegenwoordigers van de zo genaamde organische gemeenschappen. Het gezin, kern van de maatschappij, spreekt zich uit via de Nationale Fede ratie van Verenigingen van Gezinshoof den. Hier kan elke huisvader lid van zijn en een derde van de volksvertegenwoor diging wordt door hen aangewezen. Een ander derde deel wordt door de leden van de vakbonden aangewezen en het laatste deel wordt gekozen door de gemeentebe sturen van de steden. Tot nu toe is het merendeel van de le den van het parlement, nog door de re gering aangewezen omdat het systeem van de volksvertegenwoordiging na ruim 25 jaar nog steeds niet voldoende is uit gewerkt. Geen enkel bed aan boord van de kruizer „De Zeven Provinciën" blijkt groot genoeg te zijn voor minister Biesheuvel, die straks als vice-premier de reis van het koninklijk paar naar de West zal meemaken. Maar de mari ne zal dat verhelpen. Aan één van de kooien in een officiershut worden dus danige voorzieningen getroffen dat Zijne Excellentie zich in zijn volle lengte van één meter negentig zal kun nen uitstrekken. De voorzieningen blijven permanent. Wie de bofferd later zal zijn moet nog blijken. Maar voor de langste officier Dnder de bemanning heeft „De Zeven Provinciën" in de toekomst een fijn bed. mocraat die de naam Franzil draagt (veel echt Italiaanse namen zijn er niet bij, zoals men wel ziet) vond dit vanzelfspre kend. Maar anderen waren van oordeel, dat de „Italianita" van Triëst in gevaar zou worden gebracht, wanneer een Slo veen wethouder zou worden. De eerste, die fel protesteerde, was het liberale raadslid Jona (Israëliet), die af trad als raadslid omdat hij het niet wilde gedogen, dat een niet-Italiaan iets te zeg gen zou hebben in het bestuur van de stad. Een dergelijk niet-liberaal gedrag is helaas bij Italiaanse liberalen geen uit zondering. De gehele liberale partij vond dit prach tig en alle rechtse bladen in Italië, dat wil zeggen de gehele grote pers, begon nen een campagne tegen de Sloveen Chresjak, tegen burgemeester Franzil, tegen de Christendemocratische Partij. Dat de fascisten zich deze gelegenheid om zich als Italianen-eerste-klasse te la ten kennen, niet voorbij lieten gaan, spreekt vanzelf. Ook een fascistisch raadslid, Gefter Wondrich, trad af. ALS HET DAARBIJ gebleven was, zou men hebben kennis genomen van het ge ringe politieke inzicht der Italiaanse fas cisten en liberalen, en daarmee zou de kous af zijn geweest. Maar Triëst heeft ook een oer-nationalistische aartsbis schop, een man die in de moeilijke jaren van 1945 tot 1950, toen Joegoslavië aan spraak maakte op stad en omgeving, het geschil tussen Italianen en Slovenen der mate op de spits dreef, dat hij een paar keer door de toenmalige eerste minister De Gasperi werd berispt. Zowat tien, twaalf jaren hoorde men niet meer over de bisschop van Triëst spreken. Maar nu kwam het officiële weekblad van het bisdom uit met een fel artikel tegen Chresjak. Alle katholieken werden opgeroepen te bidden, opdat bur gemeester Franzil en de Christendemo cratische meerderheid in de raad zouden terugkomen op hun besluit. De burgemeester echter nam stelling niet alleen tegen de fascisten en de libe ralen, maar ook tegen de weinig ver draagzame bisschop, wat voor een Chris tendemocraat natuurlijk verre van ge makkelijk is. Bij de stemming bleek, dat van de 22 Christendemocraten er negen hadden ge luisterd naar hun bisschop. Zij onthiel den zich van stemming. De andere der tien stemden voor de Sloveense wethou der, die dus werd benoemd. Daarna volg de een reeks van relletjes. De fascisten hadden daarbij de leiding. Een paar kamerleden uit Rome ijlden spoorslags naar Triëst. De „vaderlands lievende" jeugd uit de omringende ste den, Gorizia, Udine, Padua, Venetië enzo voort werd naar Triëst getransporteerd en maakte er een prettige, zij het opge wonden vakantie van. De Hoge Raad heeft zich gisteren be ziggehouden met de zaak tegen een 40-ja rige vleesgrossier uit Willeskop, die door het gerechtshof in Amsterdam was ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontzegging om het beroep van vleesgros sier uit te oefenen voor de tijd van vijf ;aar. De rechtbank in Utrecht had de man in eerste instantie tot een jaar en negen maanden veroordeeld wegens het op grote schaal slachten van kadavers en het op grote schaal verhandelen van on deugdelijk vlees. Mr. F. van Ravenswaay had een uitvoe rige memorie van cassatie ingediend, want er bestaat op dit gebied vrijwel geen jurisprudentie. Soortgelijke gevallen van illegaal slachten, waren vervolgd op grond van artikelen uit de economische wetgeving. In dit geval had de officier van Justitie zich echter gebaseerd op ar tikel 174 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het verkopen van waren die schadelijk zijn voor de gezondheid van de mens strafbaar wordt gesteld. De advocaat-generaal zal op 20 septem ber conclusie nemen. rrW Advertentie Het Tweede-Kamerlid mej. Kessel (K.V.P.) heeft de minister van Justitie gevraagd waarom de heer Petrus Tuan- kotta, voormalig KNIL-sergeant, thans wonende in Breda, nooit antwoord heeft gehad op zijn brieven van juni 1963 en januari 1964, waarin hij verzoekt zijn vrouw en dochter, van wie hij reeds 15 jaar onvrijwillig gescheiden is, uit Indo nesië naar Nederland te laten overkomen. Het Kamerlid vraagt de minister het verzoek van de heer Tuankotta, die dra ger is van enige militaire onderscheidin gen voor trouwe dienst, in overweging te nemen en te bevorderen dat het gezin Tuankotta zo spoedig mogelijk herenigd kan worden. De Rijnmondraad zal op 14 september voor het eerst bijeenkomen. In de eerste vergadering zullen toespraken worden gehouden door minister Smallenbroek, door voorzitter mr. Marijnen en door de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. Klaassesz. Ook een van de fractievoorzitters zal het woord voeren. In de tweede vergadering op 18 sep tember wordt een dagelijks bestuur geko zen waarvan de leden de naam van ge committeerden zullen krijgen. De huis vesting van de raad is een groot pro bleem. Het auditorium in het Dijkzigt- ziekenhuis, waar deze twee vergaderin gen zullen worden gehouden, is maar een noodoplossing. De voorzitter van de Rijnmondraad, oud-premier mr. Marijnen, heeft alle 24 gemeenten van Rijnmond bezocht en kent nu hun specifieke problemen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6