Er was een „martelaar in bomvolle stadion Macht van heldendom voer in Feijenoordteam Feijenoorders ontnamen Real Madrid zijn gulden glans door een sensationele zege Rotterdammers haalden in de slotfase uit voor knock out „KR UIVER IS TOCH ONMISBAAR I Real schrok niet van nederlaag Hoog bezoek in Feijenoord-stadion Ferencvaros naar de tweede ronde Als een haas DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 17 Grijze haren Grosso modo Het moment mAnnftnw,",',*,,,a,,*,*""""*l>A****it**JIAAJIAAAA<t<tA<lllliAAA<WMWWtAAIWWWU^ ^VWV/UXAA/UUWWWWUWWWWUVWWWWXA/WWUWWWWWUUVWWWVWWWXrtAAAAAA/WX/VV Misschien is het tot de vinnige, donkere Paccin doorge drongen. Misschien besefte hij enkele uren na de voor Feijenoord glorieuze wedstrijd tegen Real Madrid, mijme rend in een luxueus bed in het dure Hilton-hotel, dat hij de nederlaag voor de Madrileense ploeg op zijn geweten had. Ongewild, dat wel. Hij had een kwartier voor de rust, springend om Hans Kraay te ontwijken, de spil van Feije noord een hevig bloedende wond aan het hoofd bezorgd. Terwijl Kraay, angstig roepend om hulp, in doeken en een deken gewikkeld werd, ging Real Madrid hoe vreemd het ook moge klinken zijn nederlaag tegemoet. Want op dat moment werd er voetbalheldendom (zo zullen velen het op de tribune en thuis wel genoemd hebben) geboren. Feije noord had zijn martelaar en men weet hoe dat gaat. Dan wordt alles op alles gezet. Dan worden de krachten in de tegenslag gebundeld. Dan groeit er een macht. En die macht (Van onze sportredacteur) voer in Feijenoord. Het werd Real Madrid te veel. Toen Hans Kraay na de rust weer in het veld verscheen was het volgens de psychologische wetten van martelaarschap en heldendom gedaan met Rejil Madrid. Zie wat er gebeurde. De achterstand van 0—1 werd onder stormachtige jubel, onder een daverende donder, die over de wanden van Feijenoords kuip heenrolde naar de Maaskant, naar de havens, naar de polders, omgebogen tot een voorsprong van 2—1. Jawel, het veelgeprezen Real Madrid werd verslagen. En wat was het mooiste in deze voetbalslag, die tegen het einde jammer genoeg in een kleine veldslag ontaardde? Martelaar Hans Kraay zorgde eerst voor een prachtige voor zet, waaruit Venneker gelijk kon maken en nam vervolgens de winnende treffer voor zijn rekening. Wat mocht dan het naar spanning en triomf gulzige publiek meer wensen? Daar stonden dan in het voetbal-strijd- gewoel geharde krijgers als ene Puskas, ene Gento, ene Betancourt, ene Paccin en ene Tejada te kijken. Het Real Ma drid was zijn goudglans ontnomen en had slechts een dof-bronzen kleur over gehouden. De ploeg was geen schim meer van de formatie, die Nederland voor het laatst binnen zijn grenzen zag in de Europa-cup-finale Real—Benfica. Neem een Gento. Hij was als een Quick silver S op zijn oude dag. De kwaliteit, de vaardigheid is er nog wel, maar de snelheid zijn grootste troef was ver dwenen. En Puskas. Hoeveel harde, zuivere schoten heeft de Hongaar gelost? Goed, hij maakte een doelpunt en dat was dan even weer de oude maestro met een listige effectbal. Maar ook hij is niet ongestraft aan de tijd voorbijgelopen. Is dan de zege van Feijenoord alleen te danken aan het feit, dat dit Real het grote Real niet meer is? Natuurlijk niet. Feijenoord heeft vele goede kwaliteiten getoond. Het rees naar voor deze ploeg ongedachte hoogte. Het toonde een heerlijke strijdlust, een volledige inzet. Het bezat een grote wilskracht, die de tegenslag van Kraay's blessure (een kwartier met tien man spelen) prachtig opving. Feijenoord toonde vaak ook kundig voetbal, zodat de Spanjaar den het na afloop er wel over eens wa ren: Feijenoord heeft een best elftal. Kortom, dit was weer een glorieus ge beuren in het Rotterdamse, maar tegelijk ook Nederlandse voetballeven. Dat de strijd tegen het einde ontsierd werd door grove tackles en ten slotte door klop jachten en schoppartijen van spelers on derling, waaraan politie en suppoosten een eind moesten maken, was een anti climax. Het grote Real toonde zich in het uur van de (zwaar te dragen) nederlaag klein. En Feijenoord te onbeheerst. Dat was bepaald jammer. Trainer Munoz, die bekende enorm te gen deze wedstrijd te hebben opgezien en niet ten onrechte zal er in het eer ste kwartier van de wedstrijd wel enkele grijze haren bij hebben gekregen Zijn koninklijke ploeg werd volkomen ont luisterd en in feite weggezet door een fris aanvallend Feijenoord. Slechts dank zi, een fikse portie geluk kon men in dez pe riode ontkomen aan de Rotterdamse greep naar de macht. Het tweede doelpunt van Feijenoord. Kruiver (8) heeft voor de inleiding gezorgd en Kraay (achter) voor de afwerking. Paccin begint al te protesteren. Tevergeefs. Daar was in de zevende minuut die schitterende combinatie Bouwmeester- Moulijn, die de Spaanse defensie tot een volkomen ontwapende guardia civil maak te. Hulpeloos moest Real zich overgeven voor het genadeschot, dat Venneker zou moeten lossen. Maar de jonge Venneker, keel. Daar ging Feijenoord, was de eerste gedachte. Maar dan werd dè strijdkreet aangeheven: hand in hand. Het groeide aan tot een angstwekkende donder. Weer werd het even stil, toen onver wachts de voltreffer van ex-(klets-) ma joor Puskas kwam. Tien minuten voor de voor het eerst in zijn voetballeven onder pauze kreeg Puskas de bal en tikte deze zo'n hoogspanning levend, joeg de bal niet naar een verre hoek van het doel, maar tegen de voeten van een uiterst dankbare Betancourt. Daar was in de negende minuut een prachtig schot van Bouwmeester, dat net naast ging, al weer tot opluchting van de senores Munoz, Betancourt en compag nons. Daar was een minuut later de grove fout in de achterhoede van Real, die Ven neker weer oog in oog met Betancourt bracht. En weer konden Munoz en zijn dis cipelen verlicht ademhalen, omdat Venne ker de last van het moment niet kon dra gen. En daar was dan wederom een dave rend schot van de als maar verfijnde pas ses uitdelende Bouwmeester. Pas later, toen Real Madrid zich reali seerde dat het fortuin als twaalfde kracht meespeelde, werd het wat gevaarlijker. Maar echt soepel liep het niet bij de Real-machinerie. Gento keek een paar keer verwijtend naar Grosso, die vergat, dat hij de dagen van de gulden galop al ver achter zich heeft. En zo was het Gros so modo met heel het team. Real Madrid werd door de eigen rem mingen wat harder. Venneker werd een paar keer fors tegen de grond gelopen. Fransen, niet voor een kleintje vervaard, ging, het hoofd diep in de schouders, even min zijn tegenstanders uit de weg. Dertig minuten waren er gespeeld, toen het voor de ontwikkeling van de strijd be langrijke moment kwam. Bij een heftige schermutseling belandde Kraay op de grond. Paccin, ver opgedrongen, sprong om hem te ontwijken over Kraay heen, maar raakte met zijn schoen het hoofd van de Nederlander toch vol. Het bloed gutste uit de wond. Kraay gebaarde in pa niek. De scheidsrechter liet eerst doorspe len, maar stopte later de strijd. Kraay wist zich geen raad. Men gooide een hand doek over het hoofd om het bloed te stel pen. Men kwam met een deken aan gelopen. De adem stokte de supporters in de met effect over de doellijn, 0-1. Feijen oord ging er nu hard tegenaan en hield Met een prachtige kopbeweging maakt Venneker de gelijkmaker. zich enige tijd bezig met het zogeheten schoffelen. Totdat men begreep meer met voetballen te kunnen bereiken. En zo waar kreeg Venneker weer een kans, maar op nieuw vloog de bal niet in het doel. Maar Real Madrid zou verliezen. Kraay kwam met vier krammen onder een omzwachteld voorhoofd het veld op. Er was een held, er was een martelaar. Real Madrid ging harder en harder spelen. Paccin schoot de bal bijna in eigen doel. Even later werd de scheidsrechter een toe ter naar het hoofd gegooid, omdat hij het gewaagd had geen vrije trap te geven, toen Moulijn onderuit gehaald was. Enfin, de strijd werd vinniger. Het le gioen hoopte en hoopte. En niet tever geefs. Met nog twaalf minuten voor de boeg zette de als rechtsbuiten spelende Kraay de bai voor en Venneker kon prach tig inkoppen, 1-1. Feijenoord rook nu meer, het rook een overwinning. De macht van het heldendom was in de ploeg geva ren. De sensatie werd volledig. Na een scherpe voorzet van Bouwmeester werkte Kruiver de bal tegen de lat en zette hij tegelijkertijd zichzelf en doelman Betan court buitenspel. En men begrijpt hoe het in Kraay's gehechte hoofd jubelde, toen hij de bal over de lijn schoof. Feijenoord stond met 2-1 voor tegen het Spaans-pe perdure Real. Dat Real wilde er niet aan en het nam andere dan voetbaltechnische middelen te baat. Het hoogtepunt van de voetbalkrijg kwam aan het slot. Miera koelde zijn woede op Moulijn. En dat was de Feijenoorders te veel. Onder aan voering van Kruiver en Fransen werd een klopjacht op Miera ondernomen. Er werd getrapt. De chaos was compleet. Scheids rechter Galba blies maar snel (voortij dig) het einde temidden van politie, sup poosten, woedende spelers en supporters. Een jammerlijk slot van een sensationele wedstrijd. Hans Rombouts Real Madrid heeft een doelpunt ge maakt. Veldhoen en Haak kunnen de bal niet meer keren. Om zes uur in de avond al (als voor zorg om niet in de drukte verstrikt te raken) arriveerden prins Bernhard, prin ses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg in het Feijenoord-stadion, waar zij in de koninginnekamer hebben gedineerd. De wedstrijd werd verder o.a. nog bijge woond door verscheidene ministers en staatssecretarissen. Het Hongaarse Ferencvaros is de eer ste club, die zich heeft geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen. Fe rencvaros versloeg gisteren op eigen veld Keflavik FC uit IJsland met 9-1. Bij de rust was de stand al 6-1. Het was de tweede wedstrijd tussen beide teams; de eerste eindigde in IJsland in een 4-1 over winning voor de Hongaren. Het Schotse Kilmarnock heeft in Tira na in een wedstrijd voor de eerste ron de van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen met 0-0 ge lijkgespeeld tegen Nandori. Voor de eer ste ontmoeting tussen beide clubs waren 30.000 toeschouwers naar het stadion van Tirana gekomen. In Instanbul kwamen Fe- nerbahce en de Belgische kampioen An- derlecht voor de eerste maal tegen el kaar uit. De ontmoeting eindigde even eens in een doelpuntloos gelijk spel. Ook dit was de eerste wedstrijd in de eerste ronde van deze teams. In Istanboel woonden 35.000 toeschou wers de wedstrijd bij. De return wordt op 15 september in Brussel gespeeld. In deze wedstrijd verkreeg Anderlecht in de eerste helft een overwicht, dat vooral tot stand kwam dankzij goed spel van aanvoerder Jurion en de Kongolese rechtshalf Kialunda. Na rust echter had Fenerbahce een overwicht, dat groten deels afstuitte op het goede spel van spil Verbiest. Gerard Bergholtz slaagde er na twin tig minuten spelen in de tweede helft met een solo bijna in Anderlecht de overwin ning te bezorgen. Rechtsback Sukru stop te hem slechts met de grootst mogelijke moeite tijdig af. Coen Moulijn lachte na afloop breed over het incident dat de wedstrijd had afgesloten. „Die knaap, die me nam, Miera, rende als een haas weg. Maar ze hadden hem gauw te pakken. Door die schaarbeweging van Piet Fransen ging hij net zo tegen de grond als ik. Je had Piet moeten zien uitvallen, hij ging horizontaal door de lucht." Fran sen beaamde dit grimmig: „Jazeker, zo'n man moet meteen teruggepakt worden. Ze speelden niet hard maar ronduit gemeen. En als je daar nuchter tegenover blijft staan, ben je nergens meer. Je moet wel meegaan." (Van onze sportredactie) Blonde Piet Kruiver grinnikte en knikte ja als ant woord op vragen of hij ten volle tevreden was. In een andere hoek van de kleedkamer merkte Hans Kraay tezelfdertijd op: „zo'n Kruiver is in dit soort wed strijden toch onmisbaar". Groot was de bewondering van de Feijenoorders voor Kruiver, die zoals Guus Haak opmerkte, „het tweede doelpunt voorbereidde" en of dat nu inhield, dat Kruivers opspringen tegen de keeper de weg vrijmaakte voor het inschieten of niet, deed voor Haak verder niet zo veel meer ter zake. Algemeen was de veroordeling van Feijenoord-zijde van het ruwe spel van de Madrileense voetbalsterren in het laatste kwartier. Een bloemlezing uit hun reac ties: Fransen: „die lui waren gemeen", Haak: „Voor zoiets moesten ze schorsingen van zeven maanden ge ven", Weering: „het was heel hard" en Veldhoen: „ze hebben een mooi figuur geslagen". Hans Kraay was nog het minst fel in zijn beoor deling van de Spaanse hardheid. Hij vond zijn tegen standers niet onsportief. Fel weerde hij af, dat de overtreding door de Spaanse back Paccin, in de eerste helft, opzettelijk zou zijn begaan. „Ik gleed onderuit, hij sprong omhoog, kon me niet ontwijken en raakte me in mijn gezicht". Kraay hield daaraan een kwar tier afwezigheid in de wedstrijd over en een voorlo pig blijvende herinnering in de vorm van een ge schonden voorhoofd, dat op vier plaatsen gekramd was. Hans Venneker verliet eveneens met pijnlijke plek ken het veld. De jonge Feijenoord-middenvoor had wild maaiende Spaanse armen hard tegen zijn rug en in het gezicht gekregen. „Alles kwam toen bij elkaar, ik was helemaal van de kaart". Dit Europa Cup-debuut was voor Venneker on vergetelijk geworden. Hij de man, die zich grote toom op de hals had kunnen halen door het twee maal mislukken van een poging om te scoren in heel gun stige positie, zorgde immers voor één Rotterdamse goal. „Ik dacht anders al weer ongeluk te hebben, want de bal kwam van de paal af, boog weg, maar het viel gelukkig mee". „Voorlopig hebben we ze geklopt", oordeelde Piet - - V Haak en Puskas gaan broederlijk van het veld. de narigheid is snel vergeten. Vooral voor Ferenc Puskas kwam de klap van de nederlaag hard aan. Hij zal ge voeld hebben, dat de avond van zijn roemvolle carrière is begonnen. Kruiver nuchter en in die opinie vatte hij de mening van zijn ploeggenoten samen, of dat nu debutanten in het Europa Cup Voetbal waren, zoals Weering, Fransen, Venneker en Romeijn of geroutineerde spe lers als Moulijn en Pieters Graafland. Zij samen zijn ook niet bang van het Real, zoals dat in Madrid gaat verschijnen. Bouwmeester, de man, die met Moulijn en Kruiver, veel indruk had gemaakt op de Spanjaarden, zei niet veel. De kleine Frans zocht rustig zijn weg in de kleedkamer en ontliep het rumoer. Hij kwam in veel overeen met de Spaanse voetballers, die de eerste emoties van de nederlaag ook snel te boven waren. „Wel een sensationele uitslag" vond achterspeler Pac cin en „met 1-1 dachten we het wel gehad te hebben, daarmee waren we tevreden", zei vervanger van Santamaria, Defelipe, Puskas had een prettige eer ste helft gespeeld, maar had als vernietigend oordeel over de tweede: „waardeloos". Gento was vriendelij ker. Hij, die voor de eerste maal Moulijn aan het werk had gezien, was geïmponeerd door het spel van zijn collega, die hij overigens in de eerste helft be paald beter vond dan in de tweede. Gento mocht dan waarderend over Moulijn en over het gehele Feijenoord spreken, bang voor het totale resultaat in de eerste ronde was hij niet. „In Madrid winnen we met drie doelpunten verschil", was zijn bescheiden naar voren gebrachte, maar niet aan twijfel overlatende mening. Ongerust over het eindresultaat waren ook niet de ondoorgrondelijke trainer Munoz („Feijenoord is goed, het publiek is goed" en „het liep aan het eind in de war, omdat de scheidsrechter dat doelpunt goedkeur de") en vice president van de Spaanse club Luaretta. („Real speelde niet op de aanval", dat was de tac tiek"). Scheidsrechter Galba, die behalve door Munoz ook door Feijenoordrainer Kment was aangevallen als de man, die verantwoordelijk was voor de onvriende lijke handelingen aan het slot van de wedstrijd, zag ook na afloop in het tweede doelpunt van Feijenoord een volkomen correcte treffer: „die lange blonde stond achter de doellijn en kon dus niet meer buitenspel staan...." Theo Reitsma

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17