Snelle reactie Den Uyl verheugt CCO „Vleesprijzen moeten zeker eerst met 12 pet omlaag" Scherpe controle deze weken in de middenstandszaken Para's bij New Delhi en Rawalpindi geland HET WEER Bouw van het vierde torenhotel in Zandvoort kan beginnen Reisredacteur in New Dehli 'A modieuze Regenkleding ERCEDES BENZ AUTO-UNION DKW MORRIS Hoofdsteden in de vuurlinie Protestnota van China aan India Zeven provinciën veroorzaakt op zee loos alarm Oe Thant wil Peking-China in VN hebben Feijenoord triomfeerde Rijksgoedkeuring afgekomen Hotel van elf verdiepingen is in 1967 gereed ch€4X^4l(l€€h<mJc i 7* Koel weer Positie kiezen Vluchtelingen Chocolade l rwv* x Het woord is aan m m n - MIJ MAAK MODEHUIS JANINE DACOSTA N.V. VAN WIJK - OVERVEEN TELEFOON 02500-11926 50e JAARGANG NUMMER 259 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het Consumenten Contact Orgaan (C.C.O.) heeft zijn vreugde uitgespro ken over de wel zeer snelle reactie van de minister van Economische Zaken drs. Den Uyl op het plan van het Produkt- schap voor Vee en Vlees om het komend najaar de vleesprijzen duurder te hou den dan noodzakelijk is. Een toeslag op de export, zoals het Produktschap heeft voorgesteld betekent volgens het C.C.O. dat de consument nog eens extra gaat meebetalen aan maatregelen om het vlees duur te houden. Komt er zoals ver wacht dit najaar te veel vlees dan moet dit overschot worden gebruikt voor tij den van schaarste. De vergadering van gisteren van het produktschap waarin werd besloten door exportpremie, het uit de markt nemen van vee of de opslag van vee en vlees de vleesprijs voor de consument kunstma tig duur te houden, kreeg een onver wachte wending, toen de vertegenwoordi ger van de minister, drs. Van Kuik dui delijk liet weten, dat de vleesprijzen eerst minstens 12 percent omlaag moeten al vorens het produktschap bij de regering kan aankloppen om steunmaatregelen. „De te verwachten lagere rundvlees prijzen zullen volledig moeten worden doorgegeven aan de consument. Die heeft al lange tijd het vlees duur betaald, toen het in de vleessector goed ging. Het Pro duktschap verwacht ook geen maatrege len als de vleesprijzen stijgen. Het zou te dwaas zijn om de consument nu door zijn NEW DELHI, (Reuter, AP en AFP) - Radio-Pakistan heeft bekendgemaakt dat Indische parachutisten in de omgeving van Karatsji zijn geland. Ook bij Rawal pindi, de Pakistaanse hoofdstad, zijn valschermtroepen neergelaten. Paki staanse para's kwamen omlaag hij een staalbedrijf in West-Bengalen, in de om geving van Pannagar, waar de Verenig de Staten in de tweede wereldoorlog een luchtbasis hadden. Vanochtend is VN- bemiddelaar, secretaris-generaal Oe Thant, in Rawalpindi aangekomen. Maar Pakistan noch India heeft hlijk gegeven van enige bereidwilligheid tot een vre- des-gesprek. De stemming in India is er een van boze vastberadenheid om een einde te maken aan wat India al sinds lang beschouwd als de Pakistaanse po ging om Kasjmir in te lijven. China heeft in een protestnota aan lm dia de eis gesteld „alle agressieve ver sterkingen die langs de grens tussen Chi na en Sikkim zijn aangelegd te ontman telen. China kan niets anders doen dan ernstig de aandacht te wijden aan de veroveringszucht van India tegenover haar buurlanden en zijn waakzaamheid ver scherpen," zo wordt gezegd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Topsy 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 11 Kunst 11 Ferdinand 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuid westelijke wind. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Indonesië bij monde van de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio is van mening dat het de plicht van de „nieuw opkomende mach ten is Pakistan hulp te verlenen om de Indische agressie tot staan te brengen". Indonesië heeft een verzoek om Paki stan bij de oorlog tegen India te helpen ingewilligd. De Indonesische president Soekarno heeft gisteravond met het militaire op perbevel gesproken op welke manier hulp zal worden verleend. Het besluit is op een kabinetsvergadering genomen. Een menigte Indonesiërs heeft vanoch tend de Indische ambassade in Djakarta geplunderd uit protest tegen de „agressie" van India tegen Pakistan. Stukgeslagen meubilair, glas, papieren en boeken lagen op de grond verspreid. Een aantal do cumenten was verscheurd en naar bui ten gesmeten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren besloten de econo mische hulp aan Pakistan en India niet in te trekken. De Republikeinse afgevaar digden leden bij de stemming een grote nederlaag. Ook West-Duitsland zal zijn ontwikke lingshulp aan de twee landen niet stop zetten. De socialistische partij-voorzitter en kandidaat voor het Bondskanselier schap, Willi Brandt, heeft evenwel geëist dat de Westduitse hulp in geen geval wordt gebruikt voor oorlogsdoeleinden. Pakistans CENVO-partners Iran en Tur kije gaan vandaag in de Turkse hoofd stad overleggen of zij Pakistan hulp zul len bieden in de strijd tegen India. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Defensie verklaarde echter dat Pa kistan zijn bondgenoten alleen om morele steun en niet om militaire bijstand heeft gevraagd. In Rawalpindi zijn gisteravond vijftig employees van de Wereldbank onder wie Britse, Amerikaanse en Nederlandse gezinnen aangekomen, afkomstig uit Lahore. Zij hadden de afstand van 650 kilometer per auto afgelegd. (Zie ook pagina 3). belastingcenten mee te laten helpen de prijzen hoog te houden." Het vleesverbruik is, zo vervolgde drs. Van Kuik, het vorig jaar ten gevolge van de hoge prijzen met 3^2 kilo per hoofd van de bevolking af genomen. „Laat de vleeshandel het nu bij lagere prijzen eerst maar eens in een omzetvergroting op de binnenlandse markt zoeken." Van werknemerszijde kwam uit het Pro duktschap felle critiek op de verklaring van het ministerie. „De consument heeft belang bij een evenwichtig prijsniveau, dat zou kunnen worden gehandhaafd door het uitsmeren van overschotten. Anders, zo zei men, moet de consument begin volgend jaar toch weer een forse prijsver hoging incasseren, omdat er dan weer minder aanvoer zal zijn." Inmiddels is de economische controle dienst in opdracht van minister Den Uyl begonnen met een intensieve controle van de handelsmarges in het midden- en klein bedrijf. De margecontrole, die steek proefsgewijs geschiedt, wordt over een breed front uitgevoerd en zal enkele we ken duren. De spelregels van het prijsbeleid laten naar bekend, een zekere doorberekening van externe kostenstijgingen in de prijs voor de consument toe. Sommige detaillisten maken van die ge legenheid nogal eens gebruik hun winst marges te verruimen, hetgeen echter in strijd is met het prijsbeleid. Dat schijnt vooral te gebeuren met importgoederen. De handel in textielgoederen is één van de sectoreh, die aan de margecontrole zijn onderworpen. Met verscheidene bedrijfstakken voert minister Den Uyl prijsgesprekken. Daar onder is onder meer de chocolade-in dustrie, die is gevraagd de gedaalde ca- caoprijzen door te berekenen in de prij zen. De onderhandelingen over de gasgei- sers hebben nog geen resultaat opgele verd. In Den Haag verwachtte men van morgen, dat voor die sector snel een prijsstop zal worden afgekondigd. Van de prins geen kwaad wetend heeft Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" woensdagavond de IJmuidense kustwacht en de bemanning van de reddingboot „Neeltje Jacoba" in alarmstemming ge bracht. Oorzaak van de opwinding waren enkele lichtkogels die van de kruiser als onderdeel van een oefening waren afge schoten. De kustwacht zag deze lichtko gels omstreeks half negen op enige mijlen noord-noord-west van IJmuiden uit zee omhoog schieten. Aangezien er een vrij ruwe zee stond (de loodsdiensten waren gestaakt) was het niet onaannemelijk dat de kogels afkomstig waren van een schip in nood. De kustwacht waarschuwde de bemanning van de reddingboot „Neeltje Jacoba" en verzocht over de noodgolf aan de naburige schepen uit te kijken naar een in nood verkerend schip ter hoogte van Egmond aan Zee. Dit dringen de bericht werd ook opgevangen door „De Zeven Provinciën". Prompt meldde de kruiser dat men daar enkele oefenlichtko gels had afgeschoten en dat zich dus nie mand ongerust hoefde te maken. Schipper L. P. 't Hart van de „Neeltje Jacoba" was weinig te spreken over het loze alarm van „De Zeven Provinciën", „Ze moeten daar toch beter weten. Het is belachelijk om bij dit weer 's avonds met lichtkogels te oefenen," zei hij „Maar," zo voegde schipper 't Hart er aan toe, „we waren gelukkig bijtijds te rug om te zien hoe Feyenoord van Real Madrid won. Dat maakte 'tweer goed." Cecil: Alle uitersten zijn dwalingen. De waarheid ligt tussen hen in. Advertentie ER IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA- SOEPEN EN BOUILLONPRODUCTEN Aan de Strandweg in Zandvoort verrijst binnen twee jaren een nieuw torenhotel van elf verdiepingen. Deze fotomontage geeft een beeld van het nieuwe hotel, zoals het straks naast het huidige Hotel Bou- wes zal verrijzen. De plannen, die reeds van 1960 dateren, zijn sinds dien iets gewijzigd. Het hotel zal namelijk nog hoger worden dan op deze fotomontage te zien is. OTTAWA (AP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft donderdag zijn goedkeuring gehecht aan het denkbeeld van het houden van een wereldontwapeningsconferentie onder zo danige voorwaarden dat ook communis tisch China kan deelnemen. Hij maakte ook duidelijk dat hij van me ning is dat communistisch China zo spoe dig mogelijk tot de Verenigde Naties moet worden toegelaten. Thant maakte zijn standpunten bekend in een rede die hij van tevoren op schrift had gesteld voor de conferentie van de interparlementaire unie in Ottawa. Omdat Thant op het ogenblik op reis is naar India en Pakis tan, werd zijn rede voorgelezen door zijn voornaamste medewerker, de onderse cretaris-generaal, C. V. Narasjimhan. Het voor onmogelijk gehoudene is gebeurd: Feijenoord heeft Real Madrid in Rotterdam een neder laag van 2-1 toegebracht en dat opent gunstige perspectieven. Wel hebben de Spanjaarden na het he- roische voetbalgevecht van gister avond verklaard, dat Real in Ma drid Feijenoord uit de strijd zal wip pen, maar dat moet dan eerst nog gebeuren. Voorlopig heeft het trotse Real Madrid, vijf maal winnaar van de Europa Cup, een nederlaag te pakken. Hoe dat is gegaan en hoe de reacties waren vindt men vermeld op de sportpagina's van dit blad. Dit is de inleiding tot de massale vechtpartij, waarmee de wedstrijd FeijenoordReal Madrid zo'n naar slót kreeg. Links Puskas, naast hem Venneker, die wordt tegengehouden door suppoosten. 7 v j; 1 'fS-X 'Ai .■me, Binnen twee jaar zal in Zandvoort een nieuw kolossaal hotel verrijzen, waar mee de badplaats naast Bouwes Palace, Hotel Bouwes en het Badhotel het vier de grote hotel rijk zal zijn. Het nieuwe, elf verdiepingen hoge hotel wordt ge rouwd op de Rotonde aan de Strandweg in Zandvoort, op de fundamenten van iet huidige café-restaurant „De Roton de". De rijksgoedkeuring voor de bouw is thans afgekomen. Met de afbraak van de fundering van het café-restaurant zal over enkele we ken worden begonnen. De bouw van het nieuwe torenhotel kan gezien worden als een afsluiting van het wederopbouwplan „Zeereep-midden". Het hotel zal waar schijnlijk in 1967 gereed zijn. Het werd ontworpen door het architec tenbureau W. Kelder uit Bussum. De bouw wordt uitgevoerd door het bouwbu reau G. W. Pijpers uit Bussum. Het nieu we hotel „De Rotonde" zal elf verdie pingen tellen. Er komen meer dan hon derd kamers, waarvan er ruim zestig (met loggia's) aan de zeezijde komen. Van de kamers krijgen er vijftig een badkamer en zestig een douchecel. Alle kamers wor den voorzien van radio, telefoon en tele- isie. „Rotonde" heeft al geruime tijd aan het Badhuisplein in Zandvoort een dépendan ce. Met inbegrip hiervan heeft het hotel straks een capaciteit van tweehonderd drieënzeventig bedden. In het gebouw komen verder een conver satiezaal, ruime eetzalen en een danszaal. Het gebouw wordt aan de buitenkant in witte tegels uitgevoerd. Onze reisredacteur, mr. H. L. Lef- felaar, reisde door het Verre Oosten, toen de schermutselingen tussen strijd krachten van India en Pakistan in Kasjmir steeds meer het karakter van een volledige oorlog aannamen. Hij reisde ijlings naar de Indische hoofd stad New Delhi van waaruit hij onze lezers zo snel mogelijk een ooggetui genverslag hoopt te kunnen sturen over de gebeurtenissen die geheel Voor-Indië in vuur en vlam dreigen te zetten. Op zijn reis door het Verre Oosten bezocht hij onder andere de Indone sische hoofdstad Djakarta, Singapore en de hoofdstad van de uiteen val lende Federatie Maleisië, Koeala Loempoer. Zijn eerste reportage, waarin hij een belangrijke redevoe ring van president Soekarno van com mentariërende aantekeningen voor ziet, bieden wij hierbij onze lezers aan. Zij staat op pagina 9. Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is^ lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 15 Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Hedenavond speelt in het Concertgebouw met het N.Ph.O. het pianoconcert van Schumann. Entrée 1.50. Aanvang 8.15 uur. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1