Legestarieven in Velsen zullen aanzienlijk omhoog gaan Gemeenteraad verheugd over bosplan in Velsen-Noord Besluiten van de Velser raad Bezwaar tegen waarschuwing tot afbraak ongegrond verklaard M Afscheidsreceptie van de heer H. Remiëns in „De Rank Gemeente heeft geen invloed op werken van rijkswaterstaat Voor laatste keer in oude raadhuis Gemeente legt er nog dik op toe Prioriteitsschema niet ter sprake Een miljoen voor aardgasvoorziening Kennemerlaan moet nog wachten In februari-maart begin aanleg? Nieuws van het voetbalveld In elk geval een treurwilg Tijdelijk fietspad te Velsen-Noord Schatgraverij naar goudschip gestaakt I V erkeersvoorlichting in bedrijfstijd Havenberichten DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 5 'M Meubilering' Schelpenpad GEMEENTERAAD VERWIERP MOTIE Inwoner van Santpoort zal opstallen te Velsen-Noord moeten verwijderen Geen winst mi Vragen over mui aan strand Ook voor de gemeenteraad van Vel sen is het verblijf in het oude raad huis aan de Torenstraat verleden tijd geworden. Gisteravond is er voor de laatste keer een openbare raadsver gadering gehouden in de thans ontluis terde raadzaal, van welke vergade ring u hierbij deze overzichtsfoto ziet. De volgende raadsvergadering zal plaatsvinden in het nieuwe stadhuis, dat op 24 september, de dag van de officiële opening door prinses Mar griet, het huis der gemeente wordt. Gisteravond na de raadsvergadering is met een dronk en een hartig hapje afscheid genomen van het oude ge bouw. Bepaald niet zonder aarzeling en toch ook zeker met enkele bedenkingen is de gemeenteraad van Velsen akkoord ge gaan met een forse verhoging van de uit 1960 daterende legestarieven. Deze ver hoging is voor een aantal diensten opge trokken met 75 pet. en voor andere zelfs verdubbeld om zoals het in het voor stel heette een ongetwijfeld verder gaande kostenstijging gedurende de eerst volgende jaren op te vangen. Bovendien zijn enkele nog niet in de verordening genoemde dienstverleningen in de leges heffing betrokken. Een nieuw ontworpen legesverordening waarvan de toepassing de gemeente van af 1 januari 1966 een jaarlijkse meerop brengst zal geven van 117.500, kreeg twee tegenstemmers. De heren Schotman en Van Hattum (beiden VVD) konden zich er niet mee verenigen. Hun bezwaren golden in het bijzonder de verhogingen met liefst 100 pereent. Gelet op het beleid van de regering t.a.v. de kosten -en prijsstijgingen leek het de In de raadsvergadering van Velsen is gisteravond besloten 28.000 uit te trek ken voor de aanschaf van een nieuwe (derde) ambulance-auto. De raad voteer de 1200.- voor herstelwerkzaamheden aan de nabij de Hagelingerweg te Sant poort staande bollenschuur, die eigendom van de gemeente is. Aan Post Staalbouw N.V. is grond ver kocht aan de Leeghwaterweg te Velsen- Noord voor uitbreiding van een fabrieks hal. Evenzo aan het constructiebedrijf Staalwerk Breesaapstraat IJmuiden. Onbewoonbaar verklaard werden de hui zen Breesaapstraat 37, Kanaalstraat 38 rood en Prins Hendrikstraat 65 zw. en 65 rd te IJmuiden. Op het sportpark Waterloo te Driehuis zal het kleedhuis worden uitgebreid met een kantine, die in gebruik wordt gege ven aan de v.v. Waterloo. De Marnix van St. Aldegondeschool te IJmuiden krijgt luxaflex in de leslokalen en nieuwe schoolborden, het gymnasium Felisenum meer instrumenten voor de natuurkunde lessen. In het gebouw van de dienst sociale zaken komt een nieuwe telefooncentrale (kosten ƒ15.405). Aan de heer C. W. van Schreeven is ingaande 1 oktober eervol ontslag verleend als directeur van de bad-, was- en zweminrichtingen. Het bij de gemeenteraad van Velsen in gediende prioriteitsschema met betrek king tot de directe en toekomstige behoef ten op het gebied van de sportaccommo datie stond gisteravond wel op de raads- agenda, maar is niet aan de orde geko men. In verband met het al vrij ver gevor derde uur heeft burgemeester J. C. Bühr- mann dit schema niet ter discussie ge steld. Het zal in de volgende vergadering van de gemeenteraad ter tafel komen en dan nader worden besproken. In de vergadering van de gemeenteraad Velsen is ook besloten tot het aangaan van een geldlening van één miljoen gul den. Dit geld zal dienen ter financiering van een gedeelte van de kosten van de aardgasvoorziening. In 1966 betere verlichting? Naar aanleiding van een verzoek van het zakencentrum Kennemerlaan te IJmuiden om verbetering van de straat verlichting, hebben B. en W. laten weten te zullen overwegen of daarvoor op de ontwerp-begroting 1966 een bedrag kan worden geplaatst. Naar aanleiding van vragen en opmer kingen van de heren Witte en Schotman in de raadsvergadering zei wethouder Kolkman onder andere dat de deskundi gen de huidige verlichting niet overdre ven goed, maar toch ook niet zo overdre ven slecht vinden. Het zal in elk geval toch geen overbodige luxe zijn wanneer er wat aan gebeurde. De wethouder meen de, dat de raad met deze principetoezeg ging van B. en W. wel tevreden mag zijn. Met de verbetering zal ongeveer 40.000 gemoeid zijn. Een belangrijk motief is dat de Kennemerlaan een straat is met veel verkeer. In de gemeenteraad van Velsen is gis teravond zonder enig voorbehoud de ver heugenis uitgesproken over en is inge stemd met het bosplan voor Velsen-Noord, dat voorziet in een voor recreatie be stemd complex van 40 ha. ter weerszijden van de noordelijke uitmonding van de Vel ser tunnel. Wethouder Kolkman heeft verteld, dat wanneer zich geen onvoorzie ne omstandigheden voordoen en het ook met de financiering wat meezit, in februa ri-maart zal kunnen worden gestart met de aanleg van de eerste fase. Deze eerste fase omvat het westelijk ge deelte tussen tunnel en Wijkeroogstraat, alsmede het volkstuinencomplex in het oostelijke deel. Tegen 1971 zal het plan kunnen zijn gerealiseerd, vijf jaar later zal de beplanting werkelijk gestalte heb ben gekregen. Van de raadsleden die er het woord over vroegen deed de heer Koopman (K.V.P.) de suggestie de bevolking er in te betrekken. Bijvoorbeeld door het or ganiseren van één of meer boomplantda- gen, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor ouderen. Mevr. Hoek-Feenstra (P.S.P.) roerde in het bijzonder de „meubilering" aan van dit toekomstige recreatiegebied voor Vel sen-Noord. Zij dacht daarbij aan het plaatsen van papierbakken en van schaak- en damtafels. Ook attendeerde zij op sa nitaire voorzieningen en zij wilde graag weten of er nog bepaalde wensen zijn bij de bevolking. De heer Kruisman (C.P.N.) maakte een compliment aan het adres vari de plantsoendienst over het werk in de plantsoenen in het algemeen. Ten aanzien van het bosplan vroeg hij de aandacht voor een mogelijkheid voor de jeugd om te hengelen. Ingaand op een vraag van de heer Marks (P.v.d.A.) vertelde wethouder Kolkman dat het gevaar voor de jeugd bij de vijvers tot een minimum zal wor den beperkt. Men zal daarmee rekening houden bij de aanleg. Er komt aan de westzijde een speciale speelvijv^-. Omtrent de aan te leggen weg voor langzaam verkeer met fietsen en brom fietsen (waarvoor de raad 125.000 voteer de) zei hij, dat gedacht wordt aan een apart schelpenpad daarlangs voor voet gangers. De bewoners van Velsen-Noord zullen aan de hand van tekeningen in ver lichte vitrines nader kennis kunnen gaan nemen van het plan. Het idee van een boomplantdag juichte hij'toe. Aan de „meubilering" zal het nodige worden ge daan. „Wij willen er een zindelijk en schoon bos van maken," aldus de wethou der. De heer K. Luijting te Santpoort-Zuid is in het ongelijk gesteld ten aanzien van zijn bezwaarschrift tegen een waarschu wing van B. en W. van Velsen tot afbraak van zeven zonder vergunning gebouwde opstallen (schuren, garages en afdaken) op een terrein aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. De gemeenteraad verwierp gisteravond met drie stemmen vóór een motie van mr. Van Hattum (V.V.D.) en stelde zich met die uitspraak achter het standpunt van B. en W. dat het ingedien de beroep ongegrond moest worden ver klaard. Voor het verkeer De desbetreffende opstallen staan op een terrein, dat ingevolge het uitbreidingsplan- in-onderdelen voor de gemeente ten noor den van het Noordzeekanaal is bestemd voor verkeersdoeleinden. Indertijd, toen er een intensieve contro le werd ingevoerd op zonder vergunning gebouwde opstallen, waren grond en op stallen nog eigendom van de heer Van Heijst. De gemeente was al lang in on derhandeling met deze eigenaar over aan koop van de grond (zonder betaling van de zonder vergunning gebouwde opstallen) toen de heer Luijting de grond met de gebouwen kocht. B. en W. die tijdens de onderhandelin gen met de heer Van Heijst geen lastge ving tot afbraak wilden doen uitgaan (om iedere indruk van pressie te vermijden) achten het nu ongewenst de huidige toe stand te handhaven. Mr. Van Hattum diende een motie in, die er op neer kwam de opstallen te ge dogen tot het moment dat de gemeente de grond nodig heeft. De eigenaar zou dan moeten garanderen dat hij geen ver goeding zou vragen voor de af te breken opstallen en evenmin aanspraken zou doen gelden op tegemoetkoming in be drijfsschade. Deze motie werd gesteund door de heren Schotman en Lips. De heer Ockeloen zag geen andere mo gelijkheid dan het beroep ongegrond ver klaren en de opstallen afbreken. De heer Kruisman schaarde zich in de ze zaak ook geheel achter het college. Het bevreemdde hem dat enkele raadsle den dat niet deden. Toen hij zinspeelde op persoonlijke relaties ontmoette hij hef tige protesten bij de heren Van Hattum en Van Roozendaal (K.V.P.)wiens frac tiegenoot Koopman aanvankelijk toch wel in belangrijke mate achter het denkbeeld van mr. Van Hattum bleek te staan. Stok in het wiel Wethouder R. Verbeek wees er op dat de heer Luijting op het nieuwe industrie terrein te Velsen-Noord op gunstige voor waarden grond heeft gekregen en desge wenst nog meer kan krijgen. Door de koop van de grond met opstellen van de heer Van Heijst is in feite een stok in het wiel van de gemeente gestoken. De gemeente heeft de grond nodig. Dat bleek uit de onderhandelingen die ze voerde. Zo dra de gemeente op de plaats waar de verkeersvoorzieningen zullen worden ge troffen alle onroerende goederen in bezit heeft, kan men aan de slag gaan. Het mag dan waar zijn dat Neder land gisteravond aan het televisietoe stel gekluisterd was, de gemeenteraad van Velsen heeft zich door de voetbal wedstrijd FeijenoordReal Madrid niet laten weerhouden om te vergade ren. Burgemeester Bührmann zorgde er voor dat men in de raadzaal toch ook nog een klein beetje op de hoogte bleef met het belangrijke buitengebeu- ren. „Het is nog 0-0", kondigde de door een bode ingelichte burgemeester om kwart vóór negen aan als inter mezzo van een discussie. Om 20 minu ten na tien kwam zijn tweede en laat ste mededeling over de stand van za ken te Rotterdam: „2-1 voor Feije noord". De heer Lipt (prot.-chr.) zou naast de hoofdhoutsoorten als eik, beuk en es voor de beplanting ook graag treur wilgen gebruikt zien. Zeker bij de vij ver, vond hij, waar ze zo goed staan. Zijn wens zal in vervulling gaan. Niet bekend is nog hoeveel treurwilgen er dan wel zullen komen. Maar in elk ge val één, want wethouder Kolkman heeft dit raadslid toegezegd, dat deze treurwilg er zeker komt. In afwachting van een definitieve aan pak van de verkeerssituatie ter plaatse en ten behoeve van een vlottere en veili ger afwikkeling van het verkeer in de om geving van het punt waar Grote Hout of Koningsweg, de Wenckebachstraat en de Breedbandweg te Velsen-Noord samen komen, zal een tijdelijk fietspad worden aangelegd. Dat pad is geprojecteerd langs de westzijde van het sportvelden complex te Velsen-Noord. De gemeente raad heeft er een krediet van 25.000 voor uitgetrokken. De zoveelse poging om de inhoud van het vermeende goudschip Renate Leo- nardt, dat in de eerste wereldoorlog ten onder ging, te bergen is mislukt. Initia tiefnemer Piet Visser uit Wormer, die een aantal Italiaanse duikers had gehuurd om het schip te lokaliseren, zag hen op de zelfde dag dat zij voor het eerst onder water waren gegaan, naar eigen land te rugkeren. De duikers bleken geheel onbekend te zijn met het werken in stromend water en gaven al spoedig te kennen geen heil in de zaak te zien. Visser heeft zijn hoop om goud te vinden nog niet opgegeven. Hij heeft een Nederlandse duiker bereid gevonden nog een poging te wagen. In verband met het slechte weer en de ruwe zee zal hier van voorlopig niets komen. heer Schotman psychologisch onjuist daartoe over te gaan. Hij wilde niet ver der dan 75 percent gaan en zo nodig jaarlijks de tarieven aanpassen aan de verdere ontwikkeling. Een verdubbeling van de tarieven zou bij de bevolking de mening kunnen doen postvatten dat 35 percent meer gevraagd wordt dan nodig is. De heer Van Os van den Abeelen (PvdA) stelde dat berekend op zuivere kostprijsbasis nog heel andere tarieven uit de bus zouden komen. Hij sprak van een toch wel aanvaardbaar voorstel. Wethouder Kolkman zei dat van winst maken in het geheel geen sprake is. Hij was er zelfs van overtuigd, dat ook bij de nieuwe tarieven hooguit een derde van de werkelijke kosten voor rekening zijn van degenen, die gebruik maken van de diensten en dat tweederde voor reke ning van de gemeente komt. Op kostprijs basis zouden de tarieven aanzienlijk hoger komen dan nu. Hij was het eens met de heer Schotman dat het aanbeveling ver dient de- tarieven vaker te bezien i.v.m. kosten- en prijsstijgingen. Orgelspel zal niet worden opgenomen in het tarief voor het sluiten van een huwelijk. Mevr. Hoek- Feenstra (PSP) had gedacht aan een „all-in" regeling. Indien men orgelspel wenst, zal dit apart betaald moeten wor den met 25.-. In zijn algemeenheid over weegt de wethouder een vereenvoudiging van de tariefstelling voor huwelijken. Maar in alle gevallen is de service de zelfde. De toespraken zijn ook niet langer of korter of men nu het maximum-tarief of niets betaalt. Het onderscheid maken de mensen, vond de heer Kolkman. Gisterenavond hebben ouders en oud leerlingen van de Comitéschool in oud- IJmuiden, afsgheid genomen van de heer H. Remiëns, die vele jaren hoofd van deze school was. Het scheidende hoofd, dat we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd sinds 1 september niet meer voor de klas staat, kwam 45 jaar geleden bij het onderwijs en is sinds 39 jaar hoofdonderwijzer, waarvan 18 jaar in IJmuiden. Hier is hij hoofd van de Co mité- en later van de Bethlehemschool ge weest. De receptie werd gehouden in het Her vormd jeugdgebouw „de Rank" aan de Koningin Wilhelminakade. Vanavond zal in het zelfde gebouw nog een afscheidsre ceptie van de heer Remiëns worden ge houden. Eerste spreker gisterenavond was ds. Van Niel van de Hervormde Kerk, die voorzitter van de oudercommissie is. Na vele oude herinneringen te hebben opgehaald, dankte het scheidende hoofd de ouders voor het prettige contact tus sen hen en het personeel van de Comité- school; dit contact heeft zijn werk als hoofd zo veel lichter gemaakt. Als laat ste spreker dankte het huidige hoofd van de Bethlehemschool, de heer A. Alderlief- ste zijn voorganger voor de prettige sa menwerking in de tijd dat hij de school overnam. Als afscheidscadeau boden de oud-leerlingen en ouders de heer Remiëns die een enthousiast amateur-fotograaf is, een geschenkbon aan, te besteden aan fo- toartikelen. De heer Remiëns, die in 1900 in Am sterdam werd geboren, volgde op de Her vormde Kweekschool in zijn geboorte plaats zijn opleiding als onderwijzer. In 1920, om precies te zijn op 5 mei, stond hij voor het eerst voor de klas. In 1926 werd hij aangesteld als hoofd op het voor malige eiland Marken. In 1932 vertrok hij naar Mijdrecht-Den Hoef; in 1935 werd hij hoofd van een bijzondere school in Nieuw Vennep. Tijdens de oorlog werd de heer Remiëns, die in deze tijd meedeed aan De vragen, die mevr. Hoek-Feenstra indertijd stelde aan B. en W. van Vel sen over het verdrinkingsgeval aan het IJmuider strand, op welke vragen het college uitvoerig antwoordde, zijn gister avond nog ter sprake gekomen in de raadsvergadering. Mevr. Hoek zei toen o.a. te hopen, dat bij verdere werken, die in de toekomst zullen worden uitgevoerd door rijkswater staat, de gemeenteraad overtuigd kan worden van de noodzaak van dat werk en dat de wijze waarop dat gebeurt zal wor den afgewogen tegen het belang van de recreatie. De heer Ockeloen noemde de ontstane gevaarlijke situatie een duidelijk voorbeeld van het feit dat rijkswaterstaat weinig oog voor iets anders heeft dan voor de primaire taken waarvoor deze dienst gesteld is. Burgemeester Bührmann betuigde al lereerst zijn leedwezen over het tragische verdrinkingsgeval, waarvan een achtjarig meisje het slachtoffer is geworden. Hij en wethouder Verbeek waren ter plaatse ge weest. Er is van gemeentewege een groot waarschuwingsbord gezet bij de toegang naar het strand. Omtrent de vraag of de mui kan worden dichtgeschoven of wor den dichtgespoten had rijkswaterstaat la ten weten, dat dit niet kon vóór het einde van het badseizoen. Bovendien koestert men hiervan geen hoge verwachtingen. Het strand is door verlenging van de zuidpier en het daardoor wijzigen van de stromingen nog voortdurend aan verande ringen onderhevig. Wethouder Verbeek zei niet te geloven dat de gemeente, die in feite alleen maar huurster is van het strand, ooit in de gelegenheid zal zijn in vloed uit te oefenen op de wijze waarop een werk dooi rijkswaterstaat wordt uit gevoerd en wanneer. Het is voor de ge meente een uitermate moeilijke en onge wisse zaak. De gemeente is ten opzichte van rijkswaterstaat in vele opzichten het lijdend voorwerp, concludeerde de wet houder. Oorlogsdocumentatie Omtrent vragen van de heer Algra over de particuliere collectie oorlogsmateriaal en het overleg dat daarom met de ge meente is gevoerd, deelde wethouder De Boer mede, dat B. en W. welwillend blij ven staan tegenover onderhandelingen omtrent de bestemming. Ook hij onder streepte de waarde zeker ook in di dactisch opzicht van de unieke collec tie. het schoolverzet in de Haarlemmermeer en tevens vele joodse landgenoten aan on derduikersadressen hielp, gearresteerd en naar het concentratiekamp Dachau over gebracht, waar hij ter dood werd veroor deeld. Precies een kwart eeuw nadat hij on derwijzer was geworden, keerde de heer Remiëns terug uit zijn gevangenschap. Hij was ouder geworden, maar het vuur in zijn hart hadden de bezetters niet kun nen doven, het vuur dat altijd zal blijven branden voor de jeugd. Nog drie jaar bleef hij in de Haarlem mermeer en nu 18 jaar geleden deed de heer Remiëns zijn intrede in IJmuiden. Hier werd hij hoofd va n de Comité- school. Het leerlingenaantal groeide van 140 tot 270. De Bethlehemschool aan de Radarstraat te IJmuiden-West werd zijn laatste school. Ook hier was de heer Remiëns een dynamische figuur; de school werd uitgebreid en moet thans ge splitst worden: er komt een tweede school die gebouwd wordt aan het Pleiadenplant- soen. Na zijn pensionering zal de heer Re miëns contact blijven houden met het on derwijs. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft het plan de werknemers van grote Neder landse bedrijven te instrueren voor een veiliger wegverkeer. Daartoe is een mobiele tentoonstelling opgezet die de bezoekers op indringende wijze confronteert met de verkeersveilig heid en de wijze waarop weggedrag en rijvaardigheid kunnen worden verbeterd. Als eerste bedrijf wordt van heden tot medio oktober Hoogovens IJmuiden be zocht, waar eerst het havenpersoneel in diensttijd de gelegenheid krijgt een be zoek te brengen aan de expositie. Later komen enkele andere bedrijfsafdelingen aan de beurt. Een paar duizend perso neelsleden bij Hoogovens IJmuiden zullen op deze manier de tentoonstelling kunnen zien. Het ligt in de bedoeling van het ver bond ook andere Nederlandse bedrijven te interesseren voor deze nieuwe vorm van verkeersvoorlichting aan werknemers. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wilja, van Norwich; Ceres, Rotterdam; Ulysses, Rot terdam; Hermes, Antwerpen; Iberian Coast, Londen; King Fisher, Felixtowe; Maas, Londen; Hunter, Colchester, Zaandam; Militence, Rot terdam; Ruby, Londen, IJmuiden; Heimkehr, terug uit zee, IJmuiden; Alfonso Tercero, Bil bao; Pergo, Grimsby, IJmuiden; Arborn, Fowey; Luminence, Rochester; Viking, La Pal- lice; Gillian Everard, Manchester; World Sea farer, Pepel, IJmuiden; Res Nova, Londen; Zingst, Gent; Mare Liberum, Dagenham; Aurora, Rotterdam; Corsair, Newport News; Carabeka, Onega; Prins Bernhard, Noordzee, IJmuiden; USA, Goole; Loulea, Le Havre; Marssund, Rotterdam, Zaandam; Elsa, Helsinki; Jans, Londen; Hinde, Londen; Canopus, Lowe stoft, IJmuiden; Nabob, Antwerpen; Stella Maris, Hamburg. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Heim kehr, naar Helsinki; Ikone, Gothenburg; Othonia, Odense, IJmuiden; Vliestroom, Sheer- ness; Hontestroom, Hull; Oberon, Harwich; Kahlesand, Esbjerg; Hoegh Belle, Hamburg; Maryspil, Dublin; Frans van Seumeren, Holm- sand; Prins Bernhard, Turku, IJmuiden; Peter Frese, Aalborg; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Edda, Londen; Eemland, Santa Cruz; Amrum, Cuxhafen; Fenja, Blankaholmen, IJmuiden; King Fisher, Felixtowe; Ardeas, Rotterdam; Bamse, Rotterdam; Theano, Rotterdam; Este- land, Odense; Ross Bay, Rotterdam. Donderdag kwam in IJmuiden aan: Hertha, van Londen voor IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit,v dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5