Soekarno legt nu veel nadruk op nationale eenheid van land Aanloop naar dictatuur van één partij lijkt duidelijk Verkiezingen in Canada TUC-congres steunt de loonpolitiek van Labour Guerrillastrijd Peru Er gebeurde iet? in Nijmegen NVV is niet langer verboden rooms-katholieken voor Waarderende reacties op verklaring episcopaat Dameskousen mode '65-'66 bruine benen Koerden in Irak slaags met leger Beperking defensie-uitgaven geëist in Paus Paulus zal voor Verenigde Naties spreken Communiqué van de bisschoppen Klopjacht in België op Nederlandse misdadigers DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 9 Anti-imperialistische as Ben Bella Ouderdom Bokser Jesus Saucedo uit coma ontwaakt msmn «rf. Dr. Tans: „Nu ook Partij van de Arbeid mms* teit" Henny Schoute (Van onze reisredacteur) DJAKARTA De rede, die president Soekarno onlangs hiejd ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van Indonesië's onafhankelijkheid, heeft na een nauwkeurige analyse twee opvallende aspecten. In tegenstelling tot vorige toespraken, ontbrak in deze rede de bijna traditioneel geworden bliksemafleider, die in voorgaande jaren de aandacht vestigde op zulke doelwitten als West-Irian en Maleisië. Daarnaast valt het op dat het accent nu gericht schijnt te worden op de noodzaak van nationale eenheid. Maleisië kwam er ditmaal vanaf zonder dat het begrip „konfrontasie" ook maar een keer werd genoemd. De president refereerde aan de Maleisische premier Tenkoe Abdoel Rachman als een vertegenwoordiger van het soort onafhankelijk heid dat door de imperialisten gewenst wordt. Hij noemde de afsplitsing van Singapore van de Federatie een van de dit jaar door Indonesia behaalde over winningen. Over Singapore bleef de rede opmerkelijk vaag. Er werd alleen ge sproken over het feit dat Maleisië „was gecreëerd teneinde de Chinezen te over stemmen", een uitlating die uitgelegd kan worden als een voorzichtige sympathi serende geste tegenover Singapore. De nadruk op de noodzaak van nationa le eenheid keerde steeds weer in de toe spraak terug, vooral onder verwijzing naar „Nasakom", een begrip dat de syn these is van de nationalistische, religieu ze en communistische bestanddelen van de Indonesische samenleving. Aan zijn opmerking dat de nationale eenheid steeds sterker was geworden, voegde Soekarno toe: „Laten wij echter niet tevreden zijn met de graad van een heid die wij tot nog toe hebben bereikt." Dit, gevoegd bij een elders in de rede voorkomende aanmaning om groepsbe langen overboord te gooien, wanneer zij in strijd zijn met de nationale eenheid, wordt door sommige waarnemers geïnter preteerd als een mogelijke eerste stap naar een eenpartijstelsel. In dat verband rijst de vraag wie, on der een dergelijk stelsel, het sterkste touw in handen krijgt. De toespraak zou wat dat betreft in zoverre een hint kun nen geven, dat het leger verschillende malen wordt genoemd als een van de be langrijkste factoren voor het slagen van de revolutie. Zowel de islamitische als communistische groeperingen kwamen in de rede niet aan hun trekken zij wer den nergens als zodanig genoemd. Een van de opmerkelijkste passages be treft die over een „anti-imperialistische as", die van Djakarta, Pnompenh, Hanoi, Peking en Pyongyang. „Dit," zei president Soekarno, „is de meest natuurlijke as die ooit in de loop van de geschiedenis werd gevormd." Dit impliceert, zoals trouwens ook in de rede voering werd uitgestippeld dat Indonesië geen voorstander is van een conferentie over de kwestie-Vietnam, zolang Amerika zich niet uit dat land heeft teruggetrok ken. Een tweede implicatie schijnt te zijn, dat Indonesië zich nu openlijk en duide lijk op Peking heeft georiënteerd, en dat Moskou op de achtergrond is geraakt. Amerika kreeg een paar straffe vegen uit de pan, terwijl de onlangs benoemde ambassadeur van de Verenigde Staten, Green, zich onder het gehoor op de ere tribune bevond, op de trappen van het Merdekka-paleis. Toch toonde de presi dent zich niet ongenegen mettertijd de deur weer voor Amerika te openen, maar onder de conditie dat Washington geen steun meer zal verlenen aan Maleisië. De president uitte hierbij een dreigement door te zeggen dat Indonesië het recht heeft als soevereine staat buitenlands ka pitaal te nationaliseren en te confisqueren, wanneer het schadelijk is voor de behan gen van Indonesië. Over het mislukken van de tweede Afroaziatische topconferentie in Algiers zei het Indonesische staatshoofd, dat dit het werk was geweest van de imperialis ten, waarbij hij met name de conferentie van de eerste ministers van het Britse Gemenebest noemde. Over de afgezette Algerijnse premier Ben Bella zei presi dent Soekarno: „De val van Ben Bella moet iedere leidsman eraan herinneren dat zodra hij zich distantieert van de belangen van het volk hij omver ge worpen zal worden." Het is opmerkelijk dat deze kleine uit weiding buiten het onderwerp van de Afroaziatische conferentie om, in de rede voorkwam. President Soekarno en de voormalige premier Ben Bella hadden meer dan waardering voor elkaar ge meen. Zij concentreerden zich beiden op Peking, lieten internationale belangen vaak voorgaan bij de nationale en reken den beiden op de steun van het leger. Het is daarom niet onmogelijk dat de verwijdering van de voormalige Algerijn se premier uit de politiek, president Soe karno meer heeft aangegrepen dan uit de enkele regels in zijn toespraak blijkt. Soekarno maakte een vermoeide indruk, ondanks het feit dat de 53 pagina's tellen de rede staande en zonder onderbreking werd uitgesproken en met veel oratori sche nuances werd gebracht. Maar na af loop kostte het hem kennelijk moeite de trap van het podium af te dalen, waarbij hij werd ondersteund. De enige gast op het podium, een vijftig meter voor de officiële tribune, was de president van Roemenië. Hij was het enige staatshoofd dat de uitnodiging van president Soekar no om de feestelijkheden bij te wonen, had geaccepteerd. Ongeveer een half miljoen Indonesiërs stonden twee en een half uur in de bran dende zon om de redevoering aan te ho rn Zij applaudiseerden vaak, vooral wanneer hun president weer een rotje af liet gaan in de richting van de „imperia listen". Na afloop van de toespraak werd OTTAWA (Reuter) Premier Lester Pearson van Canada heeft dinsdagavond in een rede voor radio en televisie bekend gemaakt dat er acht november algemene verkiezingen in zijn land gehouden zullen worden. Hij heeft gouverneur-generaal Georges Vanier verzocht het parlement dl reet te ontbinden. Zijn liberale minder' heidsregering kon geen vaste koers vol gen, omdat ze vrijwel dagelijks gecon fronteerd wordt met de critiek van de parlementaire meerderheid. Het regeren is daardoor vrijwel onmogelijk geworden. GENEVE (AP) De Koerdische natio nalistische rebellen in Irak beweren dat zij grote delen van de eerste Iraakse in fanteriedivisie in de woestijn bij de Sy rische grens omsingeld hebben. Ismet Tsjeriff Vanly, de afgezant in Europa van de leider van de Koerdische rebellen generaal Barzani, deelde mee dat een offensief van de rebellen het Iraakse leger gedwongen had de stad Ra- wa aan de bovenloop van de Eufraat bij de Syrische grens te ontruimen. „De oorlog van het regime in Bagdad tegen de Koerden kan als verloren be schouwd worden", zo verklaarde Vanly. Hij beweert dat de Iraakse troepen zich voor hun nederlaag op de burgerbevol king proberen te wreken. Hij zei dat tal van dorpen door napalmbommen plat ge brand waren. President Soekarno met groot ceremonieel de eerste vlag van Indonesië gehesen, een vale en verkleurde roodwitte doek, die voor het eerst ge bruikt werd bij de onafhankelijkheidspro clamatie in 1945. Weinigen konden aan de indruk ontko men dat de president zich in toenemende mate bezighoudt met zijn naderende ouderdom. Voor het eerst maakte hij daar zelf gewag van, toen hij tegen het slot van zijn redevoering zei: „Broeders en zusters, Soekarno is maar een gewone man, net als jullie, broeders en zusters berust mijn leeftijd in de handen van God. Maar zolang er leven is in mijn lichaam, zal ik alles wat ik heb ten dien ste stellen van het land van onze geboor te, ten dienste van het volk, ten dienste van de revolutie. Zo God het wil zal Soe karno altijd temidden van zijn volk zijn. Eerder had de president het juist vol tooide nationale monument tegenover het paleis onthuld. Het is een 96 meter hoge kolom met daarbovenop een vlamvormi- ge kroon, bedekt met dertig kilogram goud. Volgens betrouwbare inlichtingen werd onder het monument plaats inge ruimd voor een grafkelder. BRIGHTON (Reuter) Het grote Brit se vakverbond TUC heeft zich woensdag uitgesproken voor drastische besnoeiing van de defensieuitgaven, die thans meer dan 20 miljard gulden per jaar bedragen. In een resolutie, die op het jaarlijkse congres in Brighton werd aangenomen, wordt gezegd dat de hoge defensieuitga ven onverenigbaar zijn met de plannen van de regering voor sociale vooruitgang en economische ontwikkeling. De resolutie is de weerslag van de slui merende onrust over het besluit van de regering de behandeling van vele sociale hervormingsplannen uit te stellen. De her vormingsplannen vormden een belang rijk programmapunt bij de vorig jaar ge houden verkiezingen. Het vakverbond vertegenwoordigt totaal 8.750.000 werkne mers. Met grote meerderheid werd een motie van de linkervleugel verworpen, waarin de regering ervan werd beticht, dat zij het Britse kapitalisme de exportstrijd wil laten winnen, niet door de industrie te moderniseren maar door minder te be talen aan de arbeiders". De stemverhou ding was 2.212.000 tegen 6.131.000. Daaren tegen werd met grote meerderheid een ontwerpresolutie van de bond van arbei ders in de chemische industrie aanvaard, waarin de economische moeilijkheden van het land worden geweten aan de prijsstijgingen. Het congres heeft zich bereid verklaard, zijn loonpolitiek af te stemmen op het standpunt van de regering, dat prijs- en loonsverhogingen beperkt moeten blijven tot de mate waarin de nationale produk- tie toeneemt, namelijk met %Vi percent. Dit besluit, dat met 5.251.000 tegen 3.312.000 stemmen werd genomen, bete kent een flinke overwinning voor de re- gering-Wilson en in het bijzonder voor de minister van Economische Zaken, Brown. Het debat over deze belangrijke aange legenheid, waarin het centrum van de TUC stond tegenover de uiterst rechter- en linkervleugel, was ingeleid door de se cretaris-generaal van het vakverbond, Woodcock. Deze had er bij de afgevaar digden op aangedrongen de looneisen te beperken om een economische ramp te voorkomen. Woodcock zei dat de regering bloot staat aan zware druk. Enerzijds zijn bepaalde mogelijkheden om in het bui tenland geld te lenen bijna uitgeput, an derzijds moeten schulden worden afbe taald. Groot-Brittannië moet het zien uit te houden tot het midden van het volgend jaar, omdat dan naar de regering hoopt het evenwicht op de betalings balans zal zijn hersteld. Vorig jaar be- De Mexicaanse vedergewicht Jesus Sau cedo is uit een coma ontwaakt, nadat hij meer dan twaalf uur lang bewusteloos in een Londens ziekenhuis had gelegen door een knock out in een bokswedstrijd. droeg het tekort op die balans nog acht miljard gulden. De aanvaarde resolutie over de loonpo litiek betekent in theorie, dat elk voorstel tot loonsverhoging voortaan aan de Alge mene Raad van de TUC moet worden voorgelegd. Die moet zijn beslissing een maand later bekendmaken. In bepaalde gevallen zal de afzonderlijke vakbonden worden verzocht, af te zien van looneisen LIMA (AP) Meer dan 1500 Prua- nen zijn in het buitenland opgeleid in de guerrillataktiek en teruggekomen naar Pe ru om in de Andes en in de wildernis sen honderden kilometers ten oosten van Lima te opereren. Dat heeft de leider van de oppositiepartij, Armando Villanueva, in het Peruviaanse parlement verklaard. VATICAANSTAD (AFP en Reuter) Paus Paulus VI zal 4 oktober een bezoek van één dag aan de Verenigde Naties brengen. Verwacht wordt dat de paus voor de Algemene Vergadering van de VN een grote vredesoproep zal doen en dat, hij vervolgens in een van de stadions in New York een „vredesmis" zal opdragen. Bij afwezigheid van secretaris-generaal Oe Thant verklaarde een woordvoerder van de Verenigde Naties woensdag dat de volkerenorganisatie zeer ingenomen is dat de paus de uitnodiging heeft aan vaard. Hij deelde mee dat deze verschei dene maanden geleden gedaan is na over leg tussen Oe Thant en de voorzitter van de algemene vergadering, Alex Quaison- Sackey. Het is waarschijnlijk dat de Paus ook met president Johnson een gesprek zal hebben. Advertentie r XL» '1 Een Sunil team liet mevrouw W. C. M. Peters, Mesdagstraat 24 Nijmegen, zien wat Sunil voor haar was kan doen. Nog nooit zag zij haar witte was zo wit, haar bonte goed zo helder van kleur. Het krachtige Sunilsop verdreef de hardnekkigste vlekken uit haar schorten. En ook voor de baby-was bleek Sunil ideaal. Luiers werden helder wit en heerlijk zacht. Mevrouw Peters weet nu waarmee zij voort aan gaat wassen! En u? Was óók met Sunil en ontdek wat Sunil ook voor uw was kan doen. Sunil met ultra-waswerking geeft het hoog- ste wit. Rooms-katholieken mogen voortaan lid zijn van de bij het NVV aangesloten vak bonden. De bisschoppen hebben de ver bodsbepalingen en sancties, die in het mandement 1954 zijn uitgevaardigd, opge heven. In het communiqué waarin zij de ze beslissing aankondigen, hebben zij echter duidelijk vastgesteld in geen en kel opzicht de waarde te willen verklei nen van de katholieke sociale organisa ties en in dit verband met name de ka tholieke vakbonden en vakcentrale der werknemers. Zij dringen er bij de katho lieken op aan zich bij de eigen organisa ties aan te sluiten. De Nederlandse bisschoppen zeggen zonder een uitspraak te willen doen over de inhoud van het hedendaagse socialis me in Nederland met voldoening te kun nen vaststellen dat in het huidige NVV de opvattingen met betrekking tot kerk en godsdienst veel milder zijn geworden. Een duidelijk streven naar een betere verstandhouding achten zij aanwijsbaar. Anderzijds is volgens de bisschoppen in de Nederlandse katholieke gemeenschap de persoonlijke beleving van de eigen overtuiging sterker geworden. „Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegenover hen, die de ka tholieke visie niet zijn toegedaan" zeggen zij, „zonder eigen overtuiging op te ge ven kan men daardoor met minder be zwaar komen tot een ontmoeting met de levensopvatting van anderen". Dat de katholieke sociale organisaties van groot belang zijn wordt door de bis schoppen op de volgende wijze berede neerd: „Bij het huidige beraad binnen de katholieke kerk over haar plaats in en haar bindingen met de aardse werkelijk- Het verbondsbestuur van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft er naar aanleiding van de verklaring van de bisschoppen inzake het lidmaatschap van sociale organisaties zijn waardering over uitgesproken dat het Nederlands episco paat de tot dusver bestaande verbods- en sanctiemaatregelen thans openlijk heeft herroepen. Men herinnert eraan dat het NKV als toenmalige Katholieke Arbeiders Bewe ging bij de uitvaardiging van het mande ment in 1954 al begrip voor de bezwaren van het NVV heeft getoond. Een verklaring schenkt het NKV ook voldoening omdat door het intrekken van de verbodsbepalingen de vermeende on bekwaamheid tot een persoonlijke keuze van de katholieke werknemers is verdwe nen, evenals de schijn, dat het NKV voor zijn bestaan moest steunen op door de bisschoppen uitgevaardigde maatregelen. De NVV-voorzitter drs. D. Roemers zei: „Ik ben bijzonder verheugd, dat de Ne derlandse bisschoppen door het opheffen van de verbodsbepalingen en sancties een einde maken aan wat het NVV altijd als een grievend onrecht heeft ervaren." Hij zei, dat het NVV van een opheffing van het verbod en de sancties nooit een massale ledenwinst heeft verwacht: „Voor ons is het veel belangrijker dat de principiële grondslag van het NVV als algemene vakbeweging niet langer door een verbod wordt aangetast en dat er derhalve geen gewetensnood meer be hoeft te bestaan voor de rooms-katholieke leden van de bij het NVV aangesloten bonden". De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen zei dat het CNV met in stemming en voldoening kennis heeft ge nomen van het standpunt van de bis schoppen terzake. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de rooms-katholieke dr. J. G. H. Tans, verklaarde: „Aan de troebele ver houdingen, die tientallen van jaren heb ben bestaan tussen de socialistische or ganisaties en de r.k.kerk, kan nu snel een einde komen." Hij wees er echter verder op dat in het mandement ook ern stige beschuldigingen zijn gericht aan an dere socialistische organen, met name aan de Partij van de Arbeid. „De wijze waarop de bisschoppen thans het acute, zielzorgelijke probleem van de verboden socialistische organisaties hebben opge lost, doet mij het vertrouwen koesteren, dat ze op even loyale wijze ook de Partij vafn de Arbeid recht zullen willen doen, als straks op basis van de concilieresul taten de hele mandementsproblematiek in revisie komt." De heer B. Roolvink, fractieleider van de A.R., vond de verklaring der bisschop pen „een grote, belangrijke stap vooruit, die getuigt van een positieve instel ling ten aanzien van andere organisa ties". Mr. H. Beemink, voorzitter van de C.H.U.-fractie in ja Tweede Kamer, noemde de „intrekking van het mande ment „een bekrachtiging van een ge groeide toestand". De K.V.P.-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer sprak van een duidelijke er kenning van de voortgaande emancipatié van de leek en van diens eigen verant woordelijkheid, ook op maatschappelijk terrein. „Een in het verleden wel eens voorondersteld automatisme tussen katho liek en katholieke organisatie kan nu nog duidelijker worden vervangen door een bewuste eigen keuze". Mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de V.V.D. in de Eerste Kamer zei dat de verklaring er toe kan leiden dat de een wording van het Nederlandse volk rooms en niet-rooms nog wat sneller gaat verlopen. Voorts wordt de poort breed opengezet voor honderdduizenden katho lieke zakenmensen en intellectuelen om in 1966 en 1967 op de V.V.D. te gaan stemmen. Overigens achtte hij het betoog van het episcopaat logisch niet sterk. „Ontmoe ting" met de levensopvatting van ande ren was aan katholieken allang toege staan. Hij meende dat het episcopaat voor de druk van de omstandigheden ge weken is. heid zijn twee dingen duidelijk naar vo ren gekomen. Enerzijds wil de kerk de wereld ten volle ernstig nemen en de eigen wetmatigheid ervan volledig res pecteren. Anderzijds moet zij echter ook stellen dat haar gelovige visie op het menselijk leven voor de christen belang rijke inspiratie en oriëntatie inhoudt voor de opbouw van een volop leefbare, men selijke samenleving. Voor het uitdragen en tot gelding brengen van deze visie zijn de katholieke sociale organisaties een be langrijk middel". Vervolgens wijzen de bisschoppen op de uitstekende staat van dienst van de ka tholieke sociale organisaties. „Zij behartigen immers niet alleen de sociaal-economische belangen in beperk te zin, maar geven ook vorming en voor lichting, bijstand en dienstbetoon aan de leden en hun gezinnen op algemeen en levensbeschouwelijk vlak". Daarom achten zij de organisaties een belangrijke factor in de pogingen van de kerk om te komen tot een zuivere stel- lingname ten aanzien van een goede ver houding tot de wereld van nu en straks. De bisschoppen dringen er dan ook bij de katholieken op aan zich bij de katho lieke sociale organisaties aan te sluiten. Maar daarnaast hebben zij volledig be grip voor de wenselijkheid en zelfs de noodzaak van een nauwe samenwerking tussen de sociale organisaties van ver schillende richtingen, om, ieder vanuit haar eigen achtergrond en organisato risch verband, gemeenschappelijke con crete doeleinden te bereiken. De Belgische politie heeft donderdag het signalement verspreid van een Ne derlander en zijn vriendin, die worden beschuldigd van een serie inbraken. Het duo heeft het vooral gemunt op ju welierszaken. In enkele dagen heeft het geslaagde inbraken gepleegd in de Belgi sche plaatsen Zele en Berchem-Oudenaar- de, waarbij de buit ongeveer 300.000 frank ruim 21.500 gulden heeft bedragen. DE NIEUWE EUROPESE kousen- kleur voor de herfst en winter 1965- 1966 wordt moscat. Een vrij donker bruine kleur die internationaal gepro pageerd zal worden door de Europese kousenindustrie. De Nederlandse da meskousenindustrie komt ook met de ze nieuwe modetint op de markt. Gis teren is de nieuwe kleur geïntrodu ceerd tijdens een bijeenkomst in hotel Pays Bas in Utrecht. Ook heeft de nieuwe collectie veel gedessineerde kousen, maillots en kniekousen. De motieven van de fan tasiekousen variëeren van bloemen tot strepen, ribbels, ruitjes en drop patroontjes. De kleuren zijn voorna melijk koffiebruin en daarnaast zwart wit, rood, blauw, groen, bruin in va riaties en kleurencombinaties. „Be dekte" benen dus. Een hakéllook-kouswaarvan de structuur een bijzonder effect krijgt door het glansgaren dat erin is verwerkt. Deze lange sportkousen kleden slank af door het tweekleurige streepdessin. Tijdens deze persconferentie zijn en kele cijfers gegeven. Gedurende de laatste vijf jaar is het kousenver- bruik in ons land gestegen van 40 mil joen paar tot 80 miljoen paar per jaar. Dit betekent dat het verbruik per vrouw van 14 jaar en ouder is geste gen van tien tot 18 paar. De Neder landse industrie produceerde hiervan in 1960 71 percent en in 1964 64 per cent. De conclusie is, aldus de Neder landse dameskousenindustrie, dat de ondernemingen de groei van het ver bruik niet volledig hebben kunnen vol gen. De massificatie van het dameskou- senverbruik heeft, aldus de industrie, een structuurwijziging van de produk- tie met zich meegebracht. Men geeft hiervoor vier oorzaken: het teruglo pen van het gebruik van kousen met naad; de prijsontwikkeling; de kwali teitsontwikkeling en de wijziging in het distributiepatroon. De eerste drie aspecten brachten enerzijds met zich mee dat een deel van het machine park buiten gebruik moest worden ge steld. Anderzijds dat men opnieuw moet gaan investeren én perfectione ren. Al met al werkt de kousenindustrie aan wat zij noemt een come-back. Men verwacht bijvoorbeeld de invoer terug te brengen tot bescheidener pro porties (sommige buitenlandse kousen zijn goedkoper dan de Nederlandse). Het streven is gericht op een lagere prijs met handhaving van de kwali-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9