Terugblik op vier orgelconcerten in de Grote Kerk te Haarlem avro -TELEVISIE UITGAAN IN HAARLEM» Getoonzette filosofie OV/PO Nederlandse Artiestenweek NEGEN MUZEN Derde radionet van 1 oktober af in gebruik Kamerlid wil pseudo- antiekhandel tegengaan zaterdagavond 11 september nederland VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 11 Jos de Klerk „DE UILEN BOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 „Wie van de drie" krijgt ander „panel" Het Vocalistenconcours Prof. Rogier razend over verkoop van handschriften- TENTOONSTELLINGEN MUZIEK TONEEL DIVERSEN Haarlems Gemengd Koor voert een spaaractie De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma VOOR ZATERDAG NEDERLAND I Laatste „Kijk op Kunst" J. Damshuizer EEN SAMENVATTEND overzicht van de jongste vier orgelbesprekingen in de Grote Kerk te Haarlem zal ongetwijfeld de vele orgelliefhebbers die tot de geregelde bezoekers behoren, niet ongevallig zijn. Het mag dan waar zijn, dat een aanmerkelijk percentage onder hen in hoofdzaak ontvankelijk is voor het machtige klankfenomeen en de verheven sfeer die er van uitgaat, maar niet gering is ook het aantal dergenen die bijzondere belangstelling hebben voor stijlprocédés en uitvoeringsproblemen. Zowel voor gene als voor deze groep kan enige nabetrachting dienstig zijn en tot intensief luisteren stimuleren, alsmede het besef sterken van Haarlems betekenis als centrum.van orgelcultuur. KLAAS BOLT die verleden dinsdag avond optrad met een volledig Bach-pro- gramma, kwam als vorige keren zijn toe hoorders leerzaam tegemoet inzake de registraties, door deze in het programma te laten afdrukken. Dit prijzenswaardig idee heeft vooral zin bij composities die aan een stabiel klankkarakter gebonden zijn, zoals bijvoorbeeld bij delen van een sonate of van een variatiecyclus. Dat Klaas Bolt nu die éénkleurigheid ook toe paste op de Passacaglia van Bach was een afwijking van het algemeen gebruik om elke der twintig variaties een andere tint te geven en aldus met dit kapitale stuk de klankrijkdom van het orgel op briljante wijze te demonstreren. Onze or ganist richtte zich in deze echter naar de strakke theorie van sommige Noordduit sers, die op éénkleurigheid in ieder on derdeel van Bachs muziek gesteld zijn en daartoe ook de Passacaglia (en dan als ondeelbaar stuk) rekenen. Maar hiermee zien ze over het hoofd, dat dit werk een variatierecht is, iets zodanig in twintig delen te splitsen is en uiteraard tot de categorie der partita's, die juist door kleurwisseling reliëf krijgen, dient ge rekend te worden. Bolt liet gelukkig het twijfelachtig resultaat van het „graue" der toegepaste theorie overstralen door een briljante fuga-afsluiting in ,,pleno". Verder voltooide hij met de zesde trio sonate de reeks intieme composities die hij in dit seizoen compleet vertolkte en waarmee hij zich bijzonder wist te onder scheiden. Een goede beurt maakte hij on der meer ook met een paar Bach-kora- len; deze op het danklied bij het beëindi gen van de Dertigjarige Oorlog „Nun danket alle Gott", trof ons om de duide lijkheid van het ingewikkelde polyfone weefsel. DE RICERCARE van de moderne En gelse componist Peter Racine Fricker, verleden jaar bekroond met de „Schitger prijs", is toen te Zwolle gecreëerd door Albert de Klerk, die het nu op 31 augus tus alhier op zijn programma nam. Het is een uitermate virtuoos stuk, dat onder een harde bast een muzikale kern bevat welke zich vooral openbaart in aardig ge tinte interludia. Vormtechnisch is het een knap werk. Of het ooit een repertoirestuk zal worden, valt te bezien, maar interes santé noviteit was het vanzelfsprekend dat het in de Haarlemse Bavo een beurt zou krijgen. Van belang was het ook de zes fuga's op de naam Bach van Schu mann weer eens te horen, vooral dan deze in snel tempo, die zich tonaal vrijer bewegen en zeer verrassend klinken. HET CONCERT van donderdag 2 sep tember, dat bezocht werd door twintig Engelse organisten, onder geleide van Lady Susi Jeans had een onderhoudend gevarieerd programma, waarop Albert de Klerk de Franse orgelmeesters Cléram bault, Dupré, Franck en Duruflé liet do mineren en de smaak van klassieke En gelse muziek tegemoet kwam met een Handelconcert en een Volontary van Stanley. De stadsorganist brak op zijn bespeling van donderdagmiddag weer eens een lans voor orgelcomposities van eigen bodem, namelijk voor een stevig ge bouwde en zinvol expressieve Ricercare over een psalmmelodie van Andries de Braai; verder voor Five Inventions van Herman StrSategier, die een gezonde mu zikaliteit verraden in een milde gemoeds stemming die licht en donker harmonisch weet te paren; en tenslotte voor de be kende Sonate da Chiesa van Hendrik An- driessen, waarmee op briljante wijze het concert besloten werd. Vooraf had de or ganist rustig beheerst Bachs Prelude en Fuga in A gespeeld, alsmede het stem mige koraal van Brahms „O Traurigkeit o Herzeleid" en het publiek deelachtig ge maakt van de bekoring die uitgaat van Mozarts Andante K.V.616. De rococo-ele- menten van het Müller-orgel deden patent hun dienst; men kon zich in het land van Mozart wanen. Advertentie iff Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. Het comité „Nationaal Artiesten Appèl" in Den Haag heeft het plan opge vat om van 12 tot en met 18 september volgend jaar de eerste Nederlandse ar tiestenweek te organiseren. In theaters in alle delen van het land hoopt men in de Artiestenweek evenementen te kunnen or ganiseren. Beroepsartiesten, ook musici, uit elk genre van de kunst met een grote en met een kleine K kunnen er aan deelne men. Als kwalificatietrofee is uitgeloofd „De Nederlandse Molen" in zilver. De door de jury's van deskundigen, van de pers, en van het publiek uitverkorenen zullen in de gelegenheid worden gesteld op te treden in het programma van de gala-artiestenparade, die de 'week afsluit en waaraan een receptie en een artiesten bal zijn verbonden. Het comité acht de positie voor de zg. zaal-artiesten zorge lijk, nu steeds meer mensen radio- en t.v.-toestellen bezitten. De activiteiten van het comité vormen een louter Nederland se aangelegenheid. Het comité wil geen organisatie van artiesten zijn, maar slechts fungeren als een neutraal insti tuut voor de ontmoeting tussen artiesten wereld en het publiek. De thans 81-jarige schrijver Max Brod is in ons land om het Athe naeum Antiquariaat in Amsterdam te openen. Tevens zal hij enkele lezingen houden over het werk van Franz Kafka. Eefje Smit, Eva Margadant, Hans Tetz- ner en Guus Oster zullen niet meer als het vechtlustige, populaire panel van AVRO's televisiequiz „Wie van de Drie" terug te zien zijn. De quiz, die een hoge kijkdichtheid en waardering noteerde, zal wel in 't komende seizoen worden voort gezet. De quizleider, Nand Baert, is op het ogenblik druk in onderhandeling over een zo gelijkwaardig mogelijke bezetting. Het tweede onderdeel van dit vraag- en antwoordspel „Wachtwoord" maakt plaats voor de quiz „Ik Pas". De deelnemers aan dit spel moeten de prijzen van ge- bruiks- en andere voorwerpen raden. De winnaar of winnares mag de artikelen, die gezamenlijk een waarde van enkele honderden guldens vertegenwoordigen, mee naar huis nemen. De AVRO handhaaft eveneens, maar dan ongewijzigd, de programma's Willy en Willeke en Willem Duys' „Voor de vuist weg". Dick van Dyke, Danny Kaye, Corry Brokken, het „Aparte Paar" John ny en Rijk en het programma „De scho ne Heks" komen in het seizoen 1965-'66 terug. „Alleen voor U" is de titel van een gevarieerd showprogramma, dat eens in de twee maanden vanuit Theater Carré te Amsterdam wordt gepresen teerd. Deze show is niet geheel en al een aangelegenheid van Willy Walden en Piet Muyselaar; ook Teddy Scholten zal eraan meewerken, o.a. in de quiz „Klik, Klak Klok". Livinus van de Bundt. Zaterdag 11 sep tember om 16 uur zal de heer R. Oxe- naar, directeur van het Kröller-Müller museum (Otterloo) in het slot te Zeist een tentoonstelling openen „Livinus (van de Bundt) schildert met licht gearrangeerd door de Nederlandse Kunststichting. Lezingen ovei- Rubens. Cambridge is een van de weinige Britse Universiteiten, behalve Londen (het Courtauld Insti tute) waar men kunstgeschiedenis kan studeren. De lector in dit onderwerp in Cambridge, de heer Michael Jaffé, Fel low of het King's College, houdt eind deze maand een aantal lezingen in België en Nederland. De heer Jaffé is algemeen erkend als een van de groot ste kenners van het werk van Peter Paul Rubens. Op maandag 27 september houdt hij in het Rijksmuseum voor de Nederlandse Koninklijke Vereniging voor Archeologie een lezing over „Ru bens in Engeland". Zijn tweede onder werp is „Rubens Sketching in Paint", Deze lezing houdt hij eerst op dinsdag avond 28 september in het Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam en op woensdag 29 september in het Mauritshuis te Den Haag. Het voorlopige programma, dat van 11 oktober af tot en met 31 december via het derde radionet ten gehore zal worden gebracht, zal worden gepresenteerd als een gezamenlijk programma van de Ne derlandse Radio Unie. Dit heeft het be stuur van de N.R.U. besloten. Aan de aankondiging zal worden toegevoegd, wel ke omroepvereniging de voorbereiding voor de komende drie maanden op zich te nemen. Met het oog op de personele en financiële consequenties wordt nader overleg met de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk noodza kelijk geacht. Het gezamenlijke programma, dat met ingang van 11 oktober van negen uur morgens tot zes uur 's avonds wordt uitgezonden, moet als een overbrugging worden gezien voor de periode waarin de in de omroepnota genoemde organen en uitvoeringsbesluiten nog niet tot stand ge komen zijn. In verband met de beperkte financiële middelen, die voor deze drie maanden voor het derde net uit de luis tergelden ter beschikking konden worden gesteld, zal het programma van eenvou dige aard zijn. Het draagt een ontspan nend karakter. Het derde radioprogram ma zal worden uitgezonden vanuit 't stu diocomplex in -de in aanbouw zijnde dis cotheek van de N.R.U. Dit complex wordt thans gereed gemaakt. Er zullen op elk heel uur korte nieuwsbulletins van twee minuten te beluisteren zijn, die door de Radio Nieuwsdienst worden verzorgd. Na de donderdag gehouden eerste helft van de demi-finale van het Internationale Vocalistenconcours in Den Bosch heeft de jury vier van de elf bassen-baritons tot de finale toegelaten. Het zijn Jan Smiete na (Polen), Pomperiu Harasteanu (Roe menië), Sigmund Nimsgern (Duitsland) en Robert Bateman (Engeland). Van de zeven alten en mezzo-sopranen werden er eveneens vier tot de finale toegelaten en wel: Juli Ana Anastasijevic (Joegosla vië), Faith Puleston Jones (Engeland) Frangoise Rogez (Frankrijk) en Viorica Cortez Guguianu (Roemenië). Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel (K.V.P.) heeft de staatssecretaris van Economische Zaken gevraagd of het mogelijk is-, aan de hand van het Vesti- gingsbesluit Kleinhandel in Gebruikte en ongeregelde Goederen, niet-bonafide an tiekwinkels te kwalificeren als niet beho rende tot de antiekhandel en dus te onder werpen aan de vestigingseisen van dit vestigingsbesluit. Het Kamerlid refereert aan een uiteen zetting van een woordvoerder van de Vereniging tot Behoud en Vermeerdering van Kunstschatten in Nederland, waarin gewezen werd op een overmatige stijging van het aantal vestigingen van winkels, waarin de handel in antieke meubelen en gebruiksvoorwerpen op niet-bonafide wij ze wordt gedreven. in een fel artikel in het Nijmeegse tijd schrift voor historici „Numage" is prof. dr. L. J. Rogier van leer getrokken te gen de verkoop van veertien oude hand schriften door de bibliothecaris van het Dominicaner klooster Albertinum te Nij megen aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Tot deze zeldzame handschrif ten behoorde een wereldvermaard Evan geliarium uit de elfde eeuw. Deze verkoop wordt door prof. Rogier beschreven als „het verpatsen van het erfdeel der vaderen voor wat zilverlin gen." Hij vraagt zich daarbij af, of het een natuurwet is, dat bij beheerders van oude cultuur het bloed van Ezau kruipt waar het niet gaan kan. De trans actie door de Nijmeegse Dominicanen stelt hij aan de kaak als winzucht, waar over hij gebelgd is, omdat de Nijmeeg se Universiteitsbibliotheek al eerder een bod heeft gedaan op de collectie en nu in stilte is gepasseerd. Het verweer van de prior van het klooster, dat de biblio thecaris niet heeft geweten hoe belangrijk de stukken waren die hij verkocht, doet prof. Rogier af met het antwoord: „Ons geloof in de onnozelheid van de mede mens stuit hier af op natuurlijke gren zen." Advertentie ALLES over radio en televisie kunt u vinden in de AVRO-bode, een blad van formaat! - Kosten AVRO-lldmaatschap (Inclusief AVRO-bode) f8.- per halfjaar, f4.- per kwartaal, f 0.33 per week. Een briefkaart aan AVRO-Amsterdam ie voldoende. Ook telefonisch 020-239111 Vishal. Expositie van werk van H. N. Werkman (verzameling ds. F. R. A. Henkels). Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 4 oktober. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religi euze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 uur en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 u.; zaterdags ook van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot eind september. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9-12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 uur en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Tot half oktober. Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hol landse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met- 19de eeuw. Fossielen, histo- risch-natuurkundige instrumenten, mi neralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dage lijks, behalve zondag en maandag 10-17 uur, de eerste zondag van de maand 13-17 uur.) Museum Van Looy (hoek Kamperlaan): Expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Sal Meyer. Dagelijks ge opend van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 4 oktober. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van plastiek van Artur Varela en grafiek van Kees Okx. Op werkda gen van 9.30 tot 18 uur. Tot 30 sept. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Foto-expositie van Peter Dullaart. Tot 9 oktober. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Dinsdags is „De Ark" ge sloten. Dinsdag 14 september, Grote of Sint Bavo- kerk, 20-21 uur: Orgelconcert door Al- bert de Klerk. Programma: Toebosch, Marchand, Franck. Donderdag 16 september, Grote of Sint Bavokerk, 15-16 uur: Orgelconcert door Evaristos Glassner. Programma: Pur- cell, Kerll, Buxtehude, J. S. Bach, Boumann. Zaterdag 11 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „Recht op moord" van Yves Jamiaque. Regie: Walter Kous. M.m.v. Wim van den Heuvel, Karin Haage, Ton van Duinhoven, Piet Römer, Ellen de Thou- ars, Broes Hartman, Egbert van Pari don, Dries Krijn en Rudy Musters. Zondag 12 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „Recht op moord". Vrijdag 17 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Dag boek van een gek" van Nicolaas Gogol. Regie: Kees van Iersel. M.m.v. Henk van Ulsen. Ruïne van Brederode: tot 12 september: avondverlichting en geluidsbandweer- gave van muziek en poëzie „Van vroe ger en nu". Hotel Bouwes, Zandvoort: In de weekein den muziek met internationaal cabaret, Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen op muziek van „The Sunbeams". Vishal (Grote Markt), vrijdag 10 septem ber, 20.15 uur: Lezing „H. N. Werkman, chassidische legenden" door de heer en mevrouw Henkels-Klooster. Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 10 septem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Golden Cats". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 11 sep tember, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Airstreams". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 12 septem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Hamiets". Dreef (Haarlem), zaterdag 11 september, 19 uur: Marswedstrijden voor harmo nie- en fanfarekorpsen uit Haarlem en omgeving. Het Haarlems Gemengd Koor, dat deze week zijn repetities voor het nieuwe sei zoen weer is begonnen, heeft een nieuw werk in studie genomen. Onder leiding van dirigent Anton de Beer is men de „Carmina Burana" van Carl Orff gaan repeteren. Het H.G.K. heeft met financiële moei lijkheden te kampen. De uitvoering van het Requiem van Verdi in het afgelopen seizoen heeft het H.K.G. een groot tekort opgeleverd. Hierdoor is het niet mogelijk gebleken opnieuw een groot concert te gaan uitvoeren. Wel zal het Weihnachts- oratorium op tweede kerstdag in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem wor den uitgevoerd. Het koor is ten behoeve van de financiële draagkracht zover ge gaan, dat het zijn leden heeft uitgeno digd terwille van het te geven Orff-con- cert een spaaractie onder de leden te hou den en een „concertpot" te vormen om ook op deze wijze het Haarlems Gemengd Koor in stand te kunnen houden. Een grammofoonplaat met op muziek gezette filo sofie is een nieuwigheid. Het betreft hier Elisabeth Lutyens' Motet opus 27. In dit motet wordt Wittgen stein's moeilijke en duiste re „Tractatus logico-philo- tophicus" a capella gezon gen in het Duits. De uit voerenden zijn het John Aldiss Choir. Natuurlijk zijn slechts passages op muziek gezet, maar voor sommige kopers van de grammofoonplaat zal dit al meer dan genoeg zijn. De British Council heeft de produktie gesubsidieerd. WITTGENSTEIN, die in 1951 is overleden, kwam vóór de eerste wereldoor log uit Wenen naar de uni versiteit van Cambridge, vaar hij met Bertrand Rus- sell discussieerde. Het re sultaat van deze discussie was het in 1922 gepubli ceerde „Tractatus logico- philosophicus" over het wezen der dingen). De Argo grammofoonplaten maatschappij, die de Trac tatusheeft geproduceerd, geeft de volgende toelich ting tot het werk: „Wel licht kan worden betoogd, dat het werk niet zozeer een woord-schikking is in de normaal aanvaarde zin als wel een werk met een zuivere geconcentreerde en prachtig beheerste muzika le gedachte, waarin de filo sofische stellingen, ont leend aan Wittgenstein's Tractatus logico-philoso- phicus" de fundamentele associatieketen leveren, die de muziek zijn absolute vorm geeft". Voorts„In derdaad bevrijdt de naar de vorm abstracte aard van de tekst de componist van de noodzaak de woorden op een litteraire wijze te interpreteren". En ook: „Maar men kan elk aantal individuele stellingen uit de tekst nemen, zoals Fei ten in de logische ruimte zijn de wereld", Logica vult de wereld", „De we reld en het leven zijn één of „In de wereld is alles zoals het is en gebeurt alles zoals het gebeurt" en dat geeft een opmerkelijk juist beeld van de muziek zelf". Tenslotte: Hier creëert de muziek zijn eigen besloten wereld, geleid door zijn eigen innerlijke logica Is dat duidelijk? HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nws. 7.40 Gewijde muziek (opn). 7.55 Overwe ging. 8.00 Djinn (gevarieerd programma. (8.30-8.40 Nieuws. 9.35 Waterstanden). Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.24 Markt berichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram mofoonmuziek. 12.45 Overheidsvoorlich ting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat over weer het verkeer. 12.55 Licht instrumentaal ensemble, af gewisseld door lichte orkestmuziek. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilet tanten: koorzang. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Metropoleorkest en koorzang. 15.30 Signaal: documentatie van en over jonge mannen. 15.50 Licht ensemble en licht orkest. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Franse chansons. 16.55 Populaire grammofoonmu ziek. 17.35 Amsterdams Gemengd koor, soliste en orgel: Geestelijke liederen. 18.00 Lichte grammofoonmuziek en toeris tische tips. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Gram mofoonmuziek, 20.30 Licht muziekpro gramma (gr.). 21.30 Reisoogst: Zwerftoch ten door gedroomde en werkelijke werel den. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Aktualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Over weging. 22.55 Stereo: Nieuwe Klassieke grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpa gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.10 Semi-klassieke grammofoonmuziek. 9.30 Semi-klassiek en klassiek pianospel (gr.). VPRO: 9.40 Gods humanisme, le zing. 9.55 Voor het eerst naar de kleuter school, praatje. VARA: 10.00 Z.O. 135, ge varieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Tussen start en finish: ac tueel sportnieuws, met o.a. de Wereld-Nieuws. kampioenschappen Wielrennen in San Se bastian. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Instrumentaal ensemble en zangso listen (opn.). 13.40 Voor de jeugd. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 De Esperantobewe- ging in Nederland, toespraak. 15.00 Amu sementsmuziek (gr.). 15.40 Boekenwijs heid. 16.00 Nieuws. 16.02 Reportage bij eenkomst Verenigingsraad VARA. 16.20 Onbewoondgrammofoonplaten en in terview (herhaling van 9 mei 1964). 17.00 Licht instrumentaal ensemble. 17.20 We reldkampioenschappen Wielrennen in San Sebastian. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op het nieuws. 18.20 Voor de jeugd (gr.). 19.15 Voor de kin deren. 19.25 Laatste Promenade Concert in Londen: BBC-Symfonie-orkest en solis ten. 20.30 Nieuws. 20.35 Gitaarspel. 20.50 Vervolg Promenade Concert. 22.00 Stereo: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Blik naar buiten, reportage van een openbaar forum over actuele gebeurtenissen in de buitenlandse politiek. 23.10 Een mens moet er eens uit: vakantie-indrukken. 23.40 Vocaal ensemble (gr.): lichte mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerberichten, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Lichte muziek. 12.55 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Concert. 15.00 Nieuws. Tus sen: 15.03 en 15.15 Reportage over de we reldkampioenschappen op de baan te San Sebastian. 15.03 Orkestmuziek. 15.15 Ge varieerd programma. Tussen 16.20 en 17.30 Reportage wielrennen. 16.20 Orkestmuziek 17.00 Nieuws, weerberichten en medede lingen. 17.15' Koorzang. 17.30 Oude orgel muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerberich ten en radiokroniek. 19.40 Stemmige avondmuziek. 20.00 Muziek voor thuisblij vers. 22.00 Nieuws en berichten. 22.10 Dansmuziek. (23.00 Nieuws). 23.55-24.00 VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Journaal. 19.01 Voor de kleu ters. NCRV: 19.05 Met en zonder masker, documentair programma. 19.35 De Flint- stones, tekenfilm, (aflevering 64). NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Actualiteiten. 20.45 Kwis kras door Nederland, bekend making van de prijswinnaars van de laat ste aflevering van deze quiz, uitgezonden op 13 augustus jl. 20.50 Acht plus thea ter: muzikale mijmeringen tussen de cou lissen van ee.i oud theater. 21.20 Het mys terie rond Edwin Drood, TV-feuilleton (dl. 1). 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.38 Toerist! sche tips van de A.N.V.V. 22.41-22.46 Jour naal. NEDERLAND n NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Tienerprogramma. NTS: 20.20 De wassende maan, programma over mo zaïekkunst. VARA: 20.50 Het gat, TV-spel 21.45-22.10 Achter het nieuws. NTS: 15.30 Wereldkampioenschappen Wielrennen in San Sebastian (Eurovisie) AVRO: 16.55 Popeye, tekenfilm. 17.00- 17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. AVRO 19.06 Jonge artiesten. 19.35 Robin Hood, T.V.-film. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. AVRO: 20.20 Licht orkest en zangsoliste. 20.50 De sleutel, T.V.-film (deel III). NTS: 22.10 Last night of the Proms. 23.20-23.25 Journaal. NEDERLAND II NTS:: 20.00 Nieuws in het Kort. KRO 20.01 De ballade van de vier Amerika's De negers, documentaire. 20.55 Mannenle vens het telegram, monoloog. NTS 2i.20 Hong Kong. T.V.-film (aflevering 7). KRO: 22.10-22.15 Epiloog. Voor een onderdeel van een Brandpunt aflevering werden vlijtig enige grappige opmerkingen fijnzinnige en minder fijnzinnige van staatslieden vergaard, die moesten dienen als bewijs, dat humor niet vreemd is aan de politiek. Erg over tuigend was dat bewijs niet, grappig was het in ieder geval wel. In deze afleve ring deed redacteur Van Westerloo 'n po ging, af te wegen, of de bisschoppen van Nederland, nu zij het verbod tot lidmaat schap van het N.V.V. opgeheven hebben, ook zullen komen tot een mildere visie op de Partij van de Arbeid. Daar deze poging, bij afwezigheid van het episco paat of een vertegenwoordiger daarvan, weinig kans van slagen had, mag aan genomen worden, dat zij eerder ten doel had, de R.K. overheid in Nederland in progressieve zin te beïnvloeden. Hoe een cynische hof-schilder van de Bulgaarse, communistische regering ten tijde van de Hongaarse opstand enige bonzen en hun dames ontmaskerde als lie den, die even opportunistisch als hij wa ren, was de clou van het Duitse televisie spel „Opstand der gehoorzamen", dat daarna op de beeldbuis kwam. Een wei nig genuanceerde en al te gemakkelijk opgebouwd verhaal. Voegen wij daaraan toe, dat het een van toneelkneepjes verza digd praatstuk was; dan kan hij of zij, die deze uitzending niet volgden, tenminste concluderen, niets gemist te hebben. Als wij het goed begrepen hebben, ein digde met de gisteravond gebracht 41ste aflevering de KRO-rubriek „Kijk op Kunst", waarvoor in de laatste tijd als enige samensteller en redacteur Joost Tholens, een zowel op film- als t.v.-ge- bied vakkundig en idealistisch man teken de. De aflevering van gisteravond zou goed kunnen dienen als 'n representatief staal van deze lange serie, die ons behalve vele goede, ja zelfs zeer goede kunstreporta ges vaak onderwerpen liet zien, die een neiging tot een flirtation met allerlei ra re modernismen verrieden dan wel een weinig critische kijk op werken en uitin gen, die het bijvoeglijk naamwoord artis tiek nauwelijks of in het geheel niet ver dienden. Zo bevatte de editie van gisteren naast een fijne ontmoeting met de grote en zeer menselijke filmkunstenaar Luis Bunuel een impressie van het werk van een modernist, die niet weet, wat hij moet verzinnen om apart en origineel te doen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11