VAN DAG TOT DAG C^monët Nationalisme viert hoogtij in De Gaulle's buitenlands beleid Landbouwcrisis kwam voor president op goed moment Johnson wil versterking van de NAVO WERELDNIEUWS J Het bevrijd I1 Twaalf uur lang bombardement op Noord-Vietnam uur Mitterand vierde kandidaat bij Franse verkiezing Juan Bosch naar Santo Domingo c~Praatótoel Electronische Op de VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Twee negerinnen vermoord in blanke wijk van Chicago Billy Graham geopereerd Ambassadeur Calkoen van Bangkok naar Warschau Canon Wilt U meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantie! Canon-Camera's objectief bezien beter! A f grijzen Arabische ministers bijeen in Casablanca - - Sporry EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY 2 O O O O O 0 4 1 1 6 0.3 4 0.1 7 2 0.1 O 14 27 O 14 0 1 13 25 135 O O.S O De opheffing van de verbods- en sanc tiebepalingen van het bisschoppelijk man dement van 1954 is in feite de bevrijding van het geweten. De r.k. bisschoppen hebben niet, zoals men in een opwelling zou kunnen menen, de weg geopend voor r. katholieken om lid te worden van het N.V.V., maar zij hebben de r.k. leden van het N.V.V. bevrijd van de gewetens nood, waarin zij deze „vrijdenkers" in 1954 hebben gestort. Natuurlijk zullen er mensen zijn die zich door die bepalingen hebben laten weerhouden, maar het ligt toch veel meer in de lijn der ontwikkelingen dat de meer derheid dergenen, die zich als r.k. getrok ken voelden tot het lidmaatschap van het N.V.V., het verbod naast zich hebben neergelegd in de overtuiging dat hun kerkelijke overheid niet het recht had, het wapen der sancties tegen hen te ge bruiken. Die sancties waren: weigering der sacramenten en van een kerkelijke begrafenis. Aangezien het lidmaatschap van het N.V.V. eindigt met de dood, kon die laatste sanctie redelijkerwijs nooit worden toegepast en was dan ook ooglui kend in onbruik gelaten, ofschoon hier en daar een fervent functionaris der lagere hiërarchie nog wel eens van het graf een moordkuil maakte. De sacramenten weigeren was ook bijzonder moeilijk om dat men die ook in andere kerken kan ontvangen dan daar, waar men als de bonte N.V.V.-hond bekend was. En zo is er gelukkig van de onchristelijke dwang van 1954 weinig terechtgekomen en veel onder de mantel der christelijke liefde verborgen. Niet het minst met volledi ge medewerking van ruim denkende ker kelijke bedienaren, van wie velen de laat ste bladzijde van het mandement als een smartelijke dwaling beschouwden. Die dwaling is thans erkend en uitge wist, wat het duidelijkste kernmerk is dat een dwaling kan krijgen. De geestelijke zelfstandigheid van gelovigen, de voor rang van het persoonlijke geweten en de onmacht van geestelijke dwang zijn dui delijk als zodanig aangemerkt. De zuiver der sfeer die hierdoor is ontstaan binnen de r.k. kring latend voor wat hij zijn zal, moet worden geconcludeerd dat de sociale sfeer in ons land er in ieder ge val sterk op is vooruitgegaan. Maar het voornaamste belang lijkt toch te liggen in het feit, dat een zeer groot volksdeel zich bevrijd heeft van het onverdiende odium, te bestaan uit een kneedbare massa en niet uit zelfstandig denkende en mondig levende mensen. MVVVVMMUVVVUVVVVVVVVVVWUVUVVUUVWVVtfVVWWWVVI WWWWWWWIAAAA/WIAAAAIVWVWIAIVWWWIIWWWM Advertentie grote houtstraat 130 haarlem SAIGON (Reuter en AP) De aan vallen van Amerikaanse vliegtuigen op Noord-Vietnam, waarbij bruggen, leger kampen en opslagplaatsen werden ver nield, gingen donderdag de gehele dag door. Amerikaanse militaire autoriteiten in Saigon hebben vandaag meegedeeld dat zij zich hebben vergist toen zij giste ren meldden dat een aantal Amerikaanse straalbommenwerpers tot op 27 kilometer van de grens met China heeft gevlogen. Men neemt aan dat het personeel van de luchtmacht de rapporten van de piloten verkeerd heeft gelezen. Amerikaanse B 52-bommenwerpers hebben vandaag een versterkte stelling van de Vietcong-guerrillas in Zuid-Viet nam gebombardeerd. Amerikaanse mari niers maakten gisteren bij een gevecht met de Vietcong ten zuiden van de lucht machtbasis Tsjoe Lai 21 guerrillastrijders gevangen. Zeventien guerillastrijders sneuvelden. Bij de operatie van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen op een schierei land, dat op 550 kilometer ten noordoos ten van Saigon ligt, zijn in totaal 167 Vietr ongstrijders gesneuveld en 55 gevan gen genomen. De operatie heeft vier da gen geduurd. Op 130 kilometer ten zuidwesten van Saigon schoot de Vietcong donderdag een Amerikaanse hèlikopter neer. De vier in zittenden kwamen om het leven. Van verschillende invloedrijke kanten wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de bezwering van het oorlogsgevaar, dat de wereld bedreigt als uitvloeisel van de reeds losgebarsten conflicten. Vietnam en Kasjmir vormen twee gescheiden fronten van dezelfde strijd: China tegen de rest van de wereld. Waarbij die „rest" nog diverse potentiële aanhangers van com munistisch China telt, die bij een even tueel noodzakelijk kleurbekennen een sterk ondermijnende rol kunnen spelen in het Westelijke kamp. Het lugubere ideaal van de Chinese com munisten tot ontketening van een we reldrevolutie en een zegepraal van het doctrinaire communisme over de kapita listische landen is in de Sovjet-Unie aan leiding geweest tot een belangwekkende bezinning op eigen doelstellingen en mo gelijkheden, een bezinning die thans defi nitief een verbond met China verhinderd lijkt te hebben. Vandaar dat de stoke rijen van Peking in Vietnam en Pakistan geen Russische medewerking hebben ge kregen. Nu China kennelijk de wereldre volutie ook tot de Sovjet-Unie wil uitbrei den, omdat het de huidige Russische koers als een verraad aan Lenin be schouwt, heeft de proloog van de wereld brand in Kasjmir de Russen ernstig on gerust gemaakt. Wat Vietnam betreft meent Moskou nog steeds dat een over winning van de Vietcong een eventuele Chinese inval zal kunnen verhinderen, zo dat het land gematigd communistisch zal worden in plaats van Chinees satelliet. Deze situatie is voor Washington bij zonder onvoordelig. Het kan Vietnam niet aan de Vietcong uitleveren om zijn volle aandacht aan de kwestie-Kasjmir te wij den en daardoor een zwijgende ver standhouding met de Russen te bewerk stelligen. Maar het kan evenmin op steeds meer fronten in Azië omwentelingen be zweren met Amerikaanse soldaten, ter wijl voortdurend nieuwe brandhaarden ontstaan die de bodem voor de Chinese ideeën ontginnen. Toch lijkt de dag niet ver, waarop de nutteloze strijd in Viet nam zal moeten worden gestaakt en een linkse regering de eenheid van het land zal gaan organiseren. Kasjmir is nu de hoeksteen voor een voorlopige Ameri kaans-Russische verstandhouding. In dat geschil, thans tot een oorlog uitgebarsten, lopen de Amerikaanse belangen parallel met de Russische. Hier dient namelijk uit beider oogpunt een halt te worden toe geroepen aan de Chinese horden, die zo wel tegen Amerika als tegen Rusland willen opmarcheren. Hier ligt ook de grote kans voor een vredesoffensief be treffende Vietnam, en het is een uiterst geschikt ogenblik voor paus Paulus om in New York voor het front der V.N. tot vrede te manen. Want Johnson zal min der politieke pijn lijden als hij het hoofd buigt voor een pauselijke vermaning, dan wanneer hij onmachtig zou opgeven wat hij begonnen is. Een wapenstilstand in Vietnam en een daaropvolgende druk vanuit Washington en Moskou op de vechtende partijen in Kasjmir zijn de punten, waarlangs de lijn der ontwikkelingen lijkt te voeren. Of die vechtende partijen zullen kunnen ophouden, is de grote vraag. Want de enige gunstige oplossing in het geschil om Kasjmir ligt in een verzwakking en uit schakeling van Pakistan voor de komende vijftig jaar, niet in een herstel van de oude, ondraaglijke toestand van dreigen de explosies. India betekent zowel voor het Westen als voor de Sovjet-Unie een onmisbare buffer tegenover China, om dat het in de toepassing van socialisti sche en democratische beginselen zijn omgeving ver vooruit is en het gevaar van communistische doctrinaire infiltra tie al heeft overwonnen. Wat Pakistan be treft, het ligt zo duidelijk open voor be ginselen die dictatoriaal kunnen worden doorgevoerd dat het voor China een ge knipte slippendrager mag heten. Een drastische wijziging in de politiek van Washington ten opzichte van Viet nam en India, gericht op een noodge dwongen samengaan met Moskou in dit allergevaarlijkste uur voor beiden, kan in de nabije toekomst logischerwijs niet uit' blijven. De Amerikaanse aarzelingen wij zen reeds op de mogelijkheid, dat de noodzaak tot koerswijziging bezig ie door te dringen. Bij dit beeld van de situatie maakt de poging van de V.N.-secretaris Oe Thant om China alsnog in de Verenigde Naties te krijgen, de indruk van een krampach' tige manoeuvre, bedoeld om de Chinese aspiraties in vredelievender richting om te buigen. Het is echter te vrezen dat het moment daarvoor voorbij is. Peking is niet meer tevreden met de positie van brave, overleggende natie die de status quo der andere grote machten onderschri, ven moet. Herordening door wanorde is aantrekkelijker en meerbelovend voor het revolutionaire miljoenenvolk, dat in op mars is. CHICAGO (Reuter) Donderdag zijn in een greppel bij een begraafplaats in de Amerikaanse stad Chicago de lijken gevonden van twee doodgeschoten nege rinnen. De wijk waarin de lijken zijn aangetrof fen is een „blanke" wijk. De leeftijd van de vrouwen wordt geschat op twintig jaar. Haar ogen en monden waren dichtgeplakt met plakband. ROCHESTER (AP) De evangelist Billy Graham heeft, een prostaatoperatie ondergaan. Dr. Graham die 46 jaar is heeft de „lichte ingreep" uitstekend door staan. President Johnson heeft hem na de operatie telefonisch beterschap gewenst. WWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWIIWWWWWWWWW^ yWWWVWWWVVWWUWWWWWWWWWWWWWWIWWWtfW Binnenkort is de benoeming te verwach' ten van mr. A. F. Calkoen, thans ambas sadeur in Bangkok, tot ambassadeur in Warschau. Advertentie Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplaren! Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be lichtingsregeling, parallaxop- heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern en de bediening heel eenvoudig. De prijs is zeer aantrekkelijk: f 275.- IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG (Van onze correspondent) PARIJS De Gaulle's persconferentie begon met een korte inleiding over de internationale situatie waarin hij ook de oorlog tussen India en Pakistan aanroer de. Daarna beantwoordde de generaal vragen van journalisten. Hij ging zich daarbij te buiten aan een nieuwe lofrede op de vijfde republiek die onder zijn lei ding het aanzien en de macht van Frank rijk had hersteld. Frankrijk had het pro tectionisme afgezworen en verkozen de concurrentie van het buitenland te weer staan en te pogen profijt uit die nieuwe constellatie in de wereld te trekken. „Het vijfde modernisatieplan heeft zich tot doel gesteld", zo zei hij, „het weten schappelijke onderzoek te stimuleren, meer autowegen aan te leggen, scholen te bouwen en de telefooninstallaties van Frankrijk te verbeteren." De inflatie was geëlimineerd en de Franse spaarzin is op nieuw het grote reservoir voor de volks huishouding geworden. Dat was de aanloop van de generaal- president voor zijn stellingname in de cri sis in de Euromarkt. Hij verweet de vijf EEG-partners dat ze in Brussel een delo yale houding tegen Frankrijk hadden aan genomen. Contractueel was immers lang tevoren besloten dat op dertig juni van dit jaar de landbouw in de EEG zou wor den opgenomen. Aan die belofte hebben de andere lan den zich willen onttrekken door nieuwe voorwaarden te stellen over de controle van hun budget door de assemblée van Straatsburg die nooit enig mandaat in de ze richting had ontvangen. Bovendien be schuldigde hij in nog veel scherpere ter men de „Europese Commissie" die uit perfide technocraten zou bestaan, die door de zes landen worden betaald en die met een budget van twintig miljard nieu we franken hun eigen politiek tegen de wil der nationale en verantwoordelijke re geringen in trachten te voeren. Na deze beschuldiging van woordbreuk en pogingen tot ontoelaatbare politieke in terventies door de „Europese commis sie", ging de generaal nog een paar stap pen verder in zijn offensief tegen de Europeanen. De ware gaullistische aap kwam pas uit de mouw toen hij met af grijzen het beeld schilderde van de ge beurtenissen die zich volgens het verdrag van Rome in januari 1966 zouden kunnen afspelen. Bijmeerderheid van stemmen zouden dan door de Europese ministerraad be slissingen kunnen worden genomen zon der mogelijkheid van amendement. Frankrijk zou dan zijn eigen souvereini- teit moeten prijsgeven. Het is overduide lijk dat De Gaulle deze mogelijkheid nooit wil aanvaarden en dat hij daarom, PARIJS (AFP) Frangois Mitterand, leider van de „Democratische en Socia listische Unie van het Verzet", en leider van de linkse oppositie in het Franse par lement, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij zich kandidaat zal stellen bij de verkiezingen voor het presidentschap op 5 december. Hij zei dit besluit te hebben genomen om „de republikeinen die vast besloten zijn de persoonlijke macht te be strijden, niet in het onzekere te laten." Mitterand zei dat het hem hoofdzakelijk gaat om verzet tegen onbeperkte macht, tegen het chauvinistische nationalisme en het conservatisme op sociaal gebied. De kandidatuur van Mitterand is in Franse politieke kringen als een bom in geslagen. Deze 48-jarige oud-minister van de „clandestiene" regering van De Gaulle aan het eind van de oorlog heeft zich al lengs onder diens opposanten geschaard. Mitterand is gematigd links. Hij is, behal ve De Gaulle, de derde presidentskandi daat voor de verkiezingen op 5 december, de twee anderen zijn de uiterst rechtse advocaat Tixier-Vignancour en de rechtse Pierre Marcilhacy, liberaal senator die tot geen politieke partij behoort. Mitterand heeft officieel nog niet de steun van een der linkse politieke forma ties. Hij stelde persoonlijk zijn kandida tuur nu de Franse communistische, so cialistische en radicale partijen niet tot een gemeenschappelijke kandidaat kon den komen. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Johnson heeft vlak na de persconferentie van pre sident De Gaulle verklaard, dat „de NA VO groter is dan een van haar leden" en dat de verdragorganisatie versterkt moet worden, en als militair schild en als instrument voor politieke samenwer king. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, ging nog wat verder. Hij zag voor de NAVO nieuwe vredebrengende op drachten, zoals bij voorbeeld het bevorde ren van een betere verstandhouding tus sen Oost- en West-Europa. Maar zowel het „Witte Huis" als het ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde plechtig en haastig dat dit geen officieel antwoord was op de persconferentie van De Gaulle. President Johnson gaf zijn opinies in een afscheidsspeechje voor Harlan Cleve land, de nieuwe vertegenwoordiger van de V.S. bij de NAVO. De ambassadeur kreeg van president Johnson de opdracht mee om naast de zorg voor versterking van het militair schild in de verdragorganisa tie naar nieuwe mogelijkheden te zoeken voor nauwere politieke samenwerking en naar wegen voor een collectieve nucleai re verdediging. Het officiële commentaar was dus po ver, maar De Gaulles mededelingen op zijn persconferentie kwamen in de pu blieke opinie wel hard aan. Men zag het gevaar voor de bilaterale overeenkomsten tussen Amerika en Frankrijk. In de pers en de televisie werd direct een krachtig pleidooi gehouden voor krachtiger vernieuwing van de NAVO. Enkele commentatoren meenden dat men geducht met de wensen van Europa, Frankrijk, moet rekening houden. Ver schillende kranten schrijven vanmorgen over „een sterke crisis in het Westers bondgenootschap", maar Washington ver mijdt tot iedere prijs enige aanmoediging in die richting. achteraf, lang niet zo ongelukkig was met de huidige landbouwcirsis die hem for meel, juridisch gesproken, een sterke po sitie tégenover de vijf EEG-partners had verzekerd. Onder de achteloze vierde republiek hadden de andere vijf landen, waaronder vooral Duitsland, hun belangen door het verdrag van Rome stevig weten veilig te stellen. Frankrijk had ook onder zijn re gime aanvankelijk in die situatie berust om zich tenminste met de landbouw te kunnen revancheren. Toen Frankrijk ech ter ook die landbouwtroef werd betwist, was De Gaulle geen verdere keuze gela ten en moest hij zich wel van de EEG distanciëren. De generaal heeft geen enkel woord gesproken waardoor de verwachting ge wettigd wordt dat een hervatting der be sprekingen in Brussel binnen afzienbare termijn mogelijk is. Integendeel! Hij gaf te verstaan dat er in verschillende lan den teveel politieke factoren in het spel zijn om zich over zo'n hervatting nu uit te kunnen spreken. Wel onderstreepte hij nogmaals het be lang van betere betrekkingen met de Oostbloklanden voor een herstel van groot-Europa en een positieve benadering van het Duitse probleem. De illusie van een of andere vorm van synthese of zelfs compromis tussen zijn nationalistische op vattingen en de doelstellingen der Euro peanen heeft generaal De Gaulle, zo mag de conclusie wel luiden, op deze perscon ferentie definitief de grond ingeboord. SANTO DOMINGO (DPA) De voor malige president van de Dominicaanse republiek Juan Bosch wordt zondag in Santo Domingo verwacht uit zijn verban ningsoord op Porto RiCo. Dit is uit wel ingelichte kringen in de Dominicaanse hoofdstad vernomen. De regering van Bosch werd in 1963 ten val gebracht. Zijn terugkeer naar Santo Domingo was het door de opstandelingen-regering van kolonel Caamano nagestreefde doel. De regering van Caamano en die van generaal Imbert hebben zich vorige week teruggetrokken ten gunste van de voor lopige nieuwe regering van Godoy. De rechtse generaal Elias Wessin y Wessin is donderdag uit de Dominicaan se republiek vertrokken nadat hij onder geleide naar de luchtmachtbasis San Isi dore was gebracht. Zijn aanhangers zeg gen dat hij gearresteerd is. De generaal, die de regering van pre sident Juan Bosc hin 1962 omverwierp is met een Amerikaans vliegtuig naar de Amerikaans vliegtuig naar de Amerikaan se Panamakanaalzone overgebracht. President Hector Garcia-Godoy heeft naderhand over de radio en televisie ver klaard, dat hij de militante anti-commu nistische legerleider heeft benoemd tot consul-generaal in Miami (Florida). CASABLANCA (AFP) In Casablanca is de conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van dertien Arabische landen begonnen. Alleen Tunesië is afwe zig. Achmed Choekeiri, voorzitter van de „organisatie voor de bevrijding van Pa lestina" en Abdel Chalek Hassoena, secre taris-generaal van de Arabische Liga, wo nen de conferentie bij. Voorzitter is Mah- moed Ryad, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. In Londen werd de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant door journalisten bestormd na zijn gesprek met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Stewart. Thant verbleef vier uur in Londen, onderweg naar de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi en de hoofd stad van India, New Delhi, waar hij hoopt te bemiddelen in het Indisch- Pakistaanse conflict. V-. Zijn wij naarlingen? Als je de mensen naar hun vakantiebe levenissen vraagt, krijg je vaak ten ant woord: „O het was heerlijk! En weet je wat het fijnste was? Er waren helemaal geen Hollanders"! Het feit dat men geen landgenoten heeft gezien schijnt het hoog tepunt van alles geweest te zijn. Mag ik u, dierb're landgenoten, erop attent maken dat deze kreet even oer- Hollands is als een klomp of een molen? We zijn namelijk de enigen op de wereld die de kreet slaken. En waarom? In vre desnaam waarom??? Zijn we dan zulke misselijke snobs geworden dat we ons in hoofdzaak met buitenlanders wensen af te geven? Spreken we allemaal zo vloeiend onze talen dat we het heel goed zonder landgenoten kunnen stellen? Zijn wij Hol landers dan werkelijk zulke onuitstaan bare, ellendige, weerzinwekkende lieden geworden dat wij ons het vakantiepara dijs alleen maar kunnen voorstellen als wemelend van buitenlanders, allemaal vreemde talen sprekend, en met maar één Hollander, een Beter Soort Hollander na tuurlijk, te weten WIJZELF? Ik ben zelfs zo vrij u te vertel len dat het klinkklare nonsens is! Wij Hollanders mogen er heus wel zijn en dit durf ik openlijk te verklaren op gevaar van dat u mij beschuldigt van vaderlandsliefde, trots op het eigen land en het eigen volk, chauvinisme en andere kwalijke eigenschappen die momenteel totaal uit zijn. Beroepshalve het buitenland in de meest uitgebreide zin bereizend, heb ik zeker tienduizenden buitenlanders ont moet en ik kan u verklaren, dat ik altijd weer dolblij ben terug te keren op het eigen nest. U kunt me geloven, het is een heerlijk gevoel vanuit de lucht al die mist onder je te zien liggen na maanden afwezigheid, en dan te weten dat je eigen dierbare landje daaronder ligt met al zijn goed en kwaad. En even heerlijk is het om het Noordzeekanaal op te varen naar Amsterdam en de buitenlanders om je heen uitroepen van bewondering te horen slaken over al dat groene en frisse en ongelooflijk schone. Verder stonden in alle landen die ik be reisde en het zijn er tientallen de Hollanders in een ongemeen goed blaad je, al zult u dat misschien niet geloven. Afgaande op wat men er over ons zegt, zijn we eerlijk, hardwerkend, betrouw baar en géén imperialisten. Dat laatste is wel het grootste compliment dat men te genwoordig te horen kan krijgen, dat kan ik u verzekeren. Ik zal u ook een vreselijk, een bepaald weerzinwekkend geheim toevertrouwen: wij zijn altijd erg blij als we in het bui tenland Hollanders ontmoeten! Om hun gastvrijheid. Om de gezelligheid, zelfs van hulpzaamheid. En ook om het genoegen, hulpzaamheid. En ook omhet genoegen, weer eens even je eigen taal te kunnen spreken. Ja ja ja, ik weet het. Er zijn ook nare Hollanders. Net zo goed als er nare Fransen, Amerikanen, Japanners, Afrika nen en Cyprioten zijn. Maar is het geen reusachtig toeval dat u nu juist al die nare Hollanders moest ontmoeten? En wij alleen die heel aardige? Kom kom! Advertentie Kandidaat-president. Parijse advocaten hebben de voorzitter van de „Liga voor de Mensenrechten", Daniël Mayer, gevraagd zich kandidaat te stellen voor de linkse groeperingen voor het presidentschap van Frankrijk. Daniël Mayer is de voorganger geweest van Guy Mollet als secretaris-generaal van de SFIO, de Franse socialistische partij. Verzuiling. Indonesië is uit de organisa tie „Interpol" getreden omdat deze door Groot-Brittannië en andere „niet-voor- uitstrevende" landen beheerst wordt In donesië zal een nieuwe internationale politie-organisatie van de „nieuw opko mende machten" oprichten. Eenwording. Paus Paulus heeft er bij de rooms-katholieken op aangedrongen te werken voor het scheppen van een ver enigd Europa. „Wanneer er een ver enigd Europa moet komen, moet dit geen kunstmatige schepping zijn, van buiten opgelegd, maar moet dit bij de mensen van binnenuit komen." Bezoek. De sjah van Iran en keizerin Farah zullen volgend jaar op uitnodiging van president Tito Joegoslavië bezoe ken. Noodweergevolgen. De drie dagen duren de wolkbreuken die vorige week in het grootste deel van Italië overstromingen veroorzaakten, hebben 40 mensenle vens geëist. Het reddingswerk in het ge hele land heeft meer dan elf miljoen gulden gekost. De schade wordt ge raamd op 86 miljoen gulden. Kofferman. Een rechtbank in Jeruzalem heeft Mordechai Loek, de „man in de koffer", schuldig verklaard aan spiona ge voor Egypte en pogingen tot onder mijning van de staatsveiligheid van Israël. Kosmos-85. De Sovjet-Unie heeft opnieuw een onbemande wetenschappelijke sa telliet gelanceerd, de Kosmos-85. De Kosmos-reeks is, aldus het Russische persbureau Tass, een voorbereiding voor toekomstig verder onderzoek van de ruimte. Naamloos(s). Een advocaat in Mün- chen, dr. Erich Bohrer, die het bestuur van de extreem rechtse „Nationalde- mokratischen Partei Deutschland" (NPD) onlangs heeft beschuldigd van verheerlijking van oorlogsmisdadigers, heeft de laatste dagen verscheidene anonieme bedreigingen met moord ont vangen, waarin hij als „verrader van Duitsland" wordt uitgemaakt. Aquanautoorpijn. Negen van de tien aquanauten die in „Sealab-2" onder zee verblijven, hebben last van oorinfec tie. De kwaal zal niet leiden tot een be korting van het onderzeese verblijf van 45 dagen. De infectie is veroorzaakt door micro-organismen. De „Sealab-2" ligt op een diepte van ruim 62 meter on der het wateroppervlak. Overleden. Professor Hermann Staudin- ger, dié in 1953 de Nobelprijs voor chemie kreeg, is in Freiburg overleden. Hij werd 84 jaar oud. Staudinger was een van de uitvinders van het plastic.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3