Indonesië: „Het land van de onbegrensde mogelijkheden" „KonfrontasV'-beleid president Soekarno dient als bliksemafleider studeren of verdrinken in de massa Miljoenencontract verwacht tussen Parijs en Moskou De schoen in het komende seizoen Mgr. Beel wordt hulpbisschop van Roermond Verzending van zeepost Zeg het met bloemen I KOOT EÏAH© Oefening in „overleven" voor vliegers SGHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEND£L€ZERSSCHRIJVEN I VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Banden Erepoort Coen verdwenen Drabbig water Henny Schoute Als u vooruit wilt komen in de wereld moet u veel kunnen én veel kennen. Anders verdrinkt u in de massa. U staat voor de keus: studeren en vooruit komen of niet studeren en achterblijven. Als u vóór studeren kiest, hoe moet u dan beginnen, wat moet u studeren, waar en hoe? Woensdag 15 september om 8 uur in een van de zalen van Restaurant Brinkmann, Grote Markt, Haarlem is PBNA uw gastheer die u op al deze vragen antwoord zal geven. Die u al les vertellen zal over schriftelijk stu deren. De mogelijkheden, de manier waarop u studeren moet, wat u be reiken kunt en welke vooropleiding nodig is. Lagere school is voor veel cursussen al voldoende. Voor de pauze is er een interessant programma. Daarna kunt u uw eigen wensen bespreken met een expert van PBNA. Ongeveer 10 uur bent u weer thuis, heel wat wijzer dan toen u kwam. PBNA heeft 53 jaar ervaring in schrif telijk onderwijs, hoofdzakelijk tech nisch, maar ook op het gebied van organisatie en administratie. San Secondo Zoetjes aan Felle taal Huismiddel Albert Schweitzer KONINKLIJK TECHNICUM Nieuwe Australische ambassadeur Handelsbetrekkingen met Oosten steeg 35 percent ZIJLWEG 57 - HAARLEM Grote magazijnen met piano's - vleugels en orgels (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA De mop heeft een baard, maar ook een nieuwe pointe: Presi dent Soekarno en zijn ministers plegen overleg; het vraagstuk van de aftakelende Indonesische economie is aan de orde. „Mijn heren zegt een van de ministers, „De oplossing ligt voor de hand. Wij hoeven maar aan Duitsland en Japan te denken. Beide leden een nederlaag tegen de Verenigde Staten, en beide zijn er economisch beter op geworden. We moeten Amerika de oorlog verklaren. President Soekarno twijfelt. „Goed", zegt hij ten slotte, „maar wat doen we wan neer we de oorlog winnen?" Tot zover de baard. De pointe is dat de minister over Soekarno's opmerking nadenkt en antwoord: „Dat is waar. Daar had ik niet aan gedacht." Laten we het dan maar op onze „confrontatiepolitiek houden. Wat wil president Soekarno met zijn „Konfrontasie"-beleid jegens Maleisië? Het gebruikelijk antwoord is dat het dienst doet als bliksemafleider, om de aandacht van het volk af te wenden van de verslechterende levensomstandighe den. Het is niet het hele antwoord. Dat moet gezocht worden in Sumatra. SUMATRA IS het grootste en rijkste land van de Indonesische archipel. Bijna zo groot als Japan, voorziet het de repu bliek van ongeveer zeventig percent van de inkomsten uit het buitenland. Het grootste deel van dat kapitaal komt niet Sumatra, maar Java ten goede. Dit was een van de grieven die ten grondslag lag aan de Padangopstand van 1958. Hoewel de rebellie werd onderdrukt, bleef het Sumatra-probleem onopgelost. Sumatra ligt ook het dichtst bij Ma leisië de straat van Malakka die beide gebieden scheidt is een 150 kilometer breed. Over en weer bestaan meer ban den dan alleen die van een gemeenschap pelijke taal: de sultanaten van Maleisië zijn verwant aan die van Sumatra, waar alleen nog onder andere de sultan van Deli een verkommerende staat voert. In Medan, Sumatra's hoofdstad, is het een publiek geheim dat de sultan van Deli (nog steeds herstellende van een prostaat-klier operatie) tegen vrienden heeft verklaard: „Ik ben geen Indonesiër. Ik ben een Maleier." President Soekarno heeft tweemaal ge probeerd de sultan voor zich te winnen. Eerst door hem het gouverneurschap in Sumatra aan te bieden, daarna door hem het aanbod te doen ambassadeur in Frankrijk te worden. In beide gevallen wees de sultan van Deli het aanbod van de hand, en prefereerde een vrijwel ano niem bestaan in zijn van alle luister ont daan paleis vlakbij de grote moskee van Medan. INDONESIËS „konfrontasi"-politiek raakt voornamelijk Sumatra, en Java al veel minder. Het oostelijk deel van de archipel is er nauwelijks bij betrokken. Djakarta vindt er een gerede aanleiding in Javaanse troepen, of Javaanse officie ren in Sumatra te stationeren. Tegelijker tijd hebben twee machtige politieke groe peringen er baat bij: het leger en de P.K.I., Indonesië's communistische par tij. Het leger heeft er belang bij dat er een noodtoestand blijft bestaan, waardoor het in een staat van paraatheid blijft en zeker is van een belangrijkse stem in re geringszaken. De P.K.I. profiteert van dezelfde noodtoestand, omdat het bij een eventuele afkondiging van de staat van oorlog en beleg, kan aandringen op een bewapening van het volk. Vertrekkende bezoekers worden op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta uitge luid met een erepoort, waarop staat: „Op naar de tweede Afro-Aziatische conferen tie." Indirekt heeft president Soekarno met zijn „Konfrontasi"-beleid het slagen van een tweede Afro-Aziatische conferen tie bemoeilijkt, want de zogenaamde „verplettering van Maleisië" speelt wei nig Aziatische landen meer in de kaart dan China. En waar Afrikaanse naties niets te vrezen hebben van een vermor zeld Maleisië, zij hebben alles te vrezen van een uitbreiding van Pekings invloed. Nu president Soekarno in zijn toespraak van 17 augustus voor het eerst de opvat ting formuleerde van een Djakarta-Pe king as, is het waarschijnlijk dat een steeds groter aantal van de Afro-Aziati sche landen het moeilijk gaat vinden In donesië te volgen. Dit is al het geval met Egypte en Joegoslavië. I de ingang van het vroegere Europese kerkhof. Boven hem bevinden zich in de muur gemetselde bronzen grafplaten uit de tijd van de Verenigde Oostindische Com pagnie. En door de poort is het graf zichtbaar van Olivia Marianne, vrouw van sir Thomas Stafford Raffles, gestor ven op 25 november 1814. OOK INDONESIë kan het verleden niet I loochenen, ook al heet de vroegere har monie nu „Hotel Doeta Indonesia", ook al is het standbeeld van Jan Pietersz. Coen verdwenen. Soms wordt het verle den geëerd. In Medan heet de vroegere Max Havelaarlaan nu Djalan Adinda. Zij I die er wonen hoeft men niets wijs te ma ken over ene Eduard Douwes Dekker, I voormalig assistent-resident van Lebak. En het heden? Er is te weinig vertier voor de Indonesiër, die ondanks het offi ciële verbod zijn hart stiekum verpand heeft aan Beatles en rock-'n-roll, zoals de bet ja-jongen die in keurige letters achter op zijn karretje heeft geschilderd: „I love you, rock and roll". En de Indonesiër is niet voor een gat te vangen: een grammofoonplatenwinkel in Pakan Baroe op Sumatra werd bezocht I door twee politie-agenten. „Verkoopt u hier Beatle-muziek?" wil den zij weten. „Welnee," zei de eigenaar en nam ze mee naar een rek met platen. „Kijkt u zelf, ik verkoop alleen maar Decca, Phi llips, His Master's Voice, en RCA." De agenten waren overtuigd en ver trokken. „Indonesië," zei iemand aan de bar van de Medan Club, „is het land van de onbegrensde onmogelijkheden". HET MODECENTRUM voor de schoen- en lederbranche in Nederland heeft het vertrouwen teruggegekregen dat het aan het begin van dit jaar ver speeld had. Het zien van de toen ge toonde voorjaars- en zomercollectie was een teleurstelling. De ontwerpen waren weinig flatteus en evenmin mo dern. De nieuwe collectie die het ko mende najaar en van de winter zal worden gedragen, is een prijzenswaar dige. Het meeste schoeisel doet wel wat zwaar aan, vooral door de brede hakken en ronde neuzen. Echter de laarzen en schoenen zijn fraai van maaksel en geven de indruk dat de ontwerpers er echt iets voor hebben ge daan. DE NIEUWTJES: de leesten zijn breed en afgerond. Het leesttype is een compromis tussen de Italiaanse en Franse stijlen. De hakken zijn hier door wat forser en dus gemakkelijker geworden. De hakhoogte varieert van drie tot vijf centimeter. De vormen: blokhakken, diabolo-variaties en het achteruitstaande model. De wreef wordt in het nieuwe sei zoen geaccentueerd. Er zijn hoog op gesneden modellen; de schoenen heb ben een of meer banden of zijn ver sierd met strikjes of gespen. De open hiel blijft, vooral bij het geklede schoen* je, nog in de mode. Net als overigens de hoge laarzen, waarmee Parijs afdeed. De hoogte voor ons land varieert van even boven de enkel tot net onder de knie. Er wordt ook een laars uitgebracht die een kopie is van de door Brigitte Bardot gedragen laars in haar nieuwe Mexicaanse film „Viva Maria". Als materiaal voor ons schoeisel zul len dienen: suède, kalfs- en geitenleer, lakleer, slag- en reptielleer. Beide laatste soorten vooral ook als garne ring. De kleuren zijn aan de donkere kant: zwart, antiloop, bruin, malaga, blauw en... kaviaar als experimentele kleur. Advertentie MAAR A-A-conferenties en „Konfronta- si's" ten spijt, de roestende en knarsende machinerie van de Indonesische samen leving blijft door draaien. In de vroege, nog koele ochtend zwermen de betja- jongens (fietstaxi-bestuurders) uit over de stad als een vreemde insektenplaag. In de middag wassen zij hun drie-wielers in het overgewaaide water van de fontein bij het Merdeka-plein. In de avond staan zij in lange rijen langs de kant van de weg en slapen onder het huifje boven de zitplaats van hun passagiers. In het drabbige water van het Molen vliet baden vrouwen en mannen zich, on gestoord door uitmondende rioleringen en voorbijdrijvende menselijke uitwerpselen. In de adempauze van de middaguren slaapt een jonge Chinees op de bank bij Ik ben bezig aan een studie over de Italiaanse toneel- en proza-schrijver Pier Maria Rosso di San Secondo (1887-1957), die een gedeelte van zijn jeugd in Neder land doorbracht, het land dat ook de in spiratie was van enkele van zijn mooiste korte verhalen. Tot nu toe is er erg wei nig bekend over deze periode van zijn le ven (tussen 1906 en 1910) en ik zoU erg dankbaar zijn voor elke informatie over zijn verblijf in Nederland. Eveneens ben ik geïnteresseerd in mogelijke vertalin gen van zijn werken, vooral de toneel stukken, of die opgevoerd zijn of anders zins. Nadere bijzonderheden gaarne per luchtpost aan Jennifer Lorch, Department of Italian, University of Sydney, Sydney, New South Wales, Australia. JENNIFER LORCH. Zoudt u mij, Nederlandse geschoolde ar beider, ook kunnen verklaren waarom het voor een buitenlandse arbeider zo aan trekkelijk is in ons land te werken? Ze ker niet de hoge lonen, of krijgt een bui tenlandse arbeider dan meer voor zijn prestaties dan een Nederlander? Als Ne derlandse arbeider in bezit van een stapel diploma's (onder andere L.T.S., eerste monteur BOVAG en Ford) en een dito aantal uitstekende referenties kan ik op het ogenblik niet meer verdienen dan ƒ116,- schoon per week. Alles volgens de C.A.O.-klein-Metaal. Moet ik nu bui tenlander worden om met een hoger loon thuis te komen, zodat mijn gezin ook kan meegenieten van de welvaart? Ik vraag me dat zo zoetjes aan wel af. J. G. KLEIST, Haarlem. Een dezer dagen kreeg ik van een huis genoot Militia Christi ter inzage, een uit gave van Kerk en Vrede. Ik las daarin een stukje over de paus dat als volgt luidt: De paus heeft in ongewoon heftige ter men gesproken over de atoombom op Hirosjima. Hij gebruikte de woorden „Massamoord", „slachting van menselij ke levens,"„schanddaad tegen de be schaving", infernale slachtpartij," „dag van schande". Het is felle taal. Zijn veroordeling houdt tegelijk een oordeel in over het gedrag van al die politieke leiders die bereid zijn „desnoods" kernwapens te gebruiken. Het machtsdenken dat de uiteindelijke ondergang van de wereld gebruikt om druk uit te oefenen is precies zo onzede lijk als het gebruik van de kernwapens zelf. Het is schitterend dat de paus dit heeft gezegd. Wij hopen dat de werkelij ke leiders, rooms-katholiek of niet; er tot in de grond van hun hart door worden geschokt. A.N. VAN LANGEVELD-VAN HUIZEN, Bloemendaal. Met het oog op het grote aantal bran den, veelal met noodlottige gevolgen ge sticht door kinderen die met lucifers spe len, wil ik u vertellen hoe mijn schoon dochter indertijd haar zoontje, toen die op de leeftijd was dat hij „fikkie" sto ken zo prachtig vond, van deze manie heeft genezen. Ze gaf hem een vol doosje lucifers en een asbak en liet hem de lu cifers één voor één aansteken, uitblazen en wegleggen, zoveel hij wilde, maar steeds onder haar toezicht Hij mocht het natuurlijk niet alleen doen. Hetzelfde spel letje werd enkele dagen achtereen her haald, zo lang tot het kind het heel ge woon vond en er niet meer om vroeg. Ik heb dit altijd een eenvoudige oplossing gevonden; wellicht kan ze voor andere moeders ter navolging dienen. L. VREUGDENHIL, Velsen In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd 9 De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen) De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het een£ is met daarin vervatte meningen of argumenten De rubriek „Van dag tot dag" bij het overlijden van Dr. Albert Schweitzer heb ik met instemming gelezen. Het gaf een verwarmend beeld van een mens die zich geheel voor de lijdende mensheid heeft ingezet. In het begin van uw artikel schrijft u: .,Een van de grootste figuren van onze tijd dr. Albert Schweitzer is overleden en zijn dood zegt de jongere generatie waar schijnlijk minder dan het geval zou moe ten zijn." Aan deze uitspraak dacht ik, toen ik aan de kinderen vroeg of bij het overlij den van dr. Albert Schweitzer op school nog aandacht geschonken was. Maar op beide scholen (mulo en gvlo) hadden ze er van de leerkrachten niets over ge hoord*. Het is jammer, want in een wereld waar Auschwitz, Vietnam en negerdiscri minatie kunnen zijn, had deze „inspira tor" voor de „eerbied van alle leven" toch wel meer aandacht verdiend! G. J. W. v. d. BERG, Haarlem Paus Paulus heeft tot hulpbisschop van Roermond benoemd deken H. Th. E. Beel, pastoor van de H. Gregorius-parochie te Brunssum. Mgr. Moors heeft reeds geruime tijd ge leden paus Paulus om een hulpbisschop gevraagd omdat het bisdom Roermond, dat in snelle ontwikkeling verkeert, te groot is om alleen te besturen en omdat zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte het kalmer aan te doen. Mgr. Moors heeft namelijk na de twee de zitting van het concilie een hartaan val gehad, waarvan hij wel is hersteld, maar die hem toch dwingt voorzichtig aan te doen. De hulpbisschop van Roermond was pas enkele weken geleden benoemd tot opvolger van mgr. Terstappen als de ken van Roermond en op 12 augustus tot kanunnik van het metropolitaan kapittel. Mgr. Beel, die tevens werd benoemd tot titulair bisschop van Sucarda, is de ne gen jaar jongere broer van prof. dr. L. Beel, vice-president van de Raad van Sta te. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Cap San Antonio 12 sept, en ms Aldabi 14 sept.; Australië: ms Port Adelaide 15 sept.; Bra zilië: ms Cap San Antonio 12 sept.; ms Aldabi 14 sept. en ms Graveland 15 sept.; Canada: ms Tindefjell 15 sept.; Chili: ms Burgenstein 12 sept.; Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms Africa 18 sept.; Ned. An tillen: ms Maron 14 sept.; Suriname: ms Medon 12 sept.; Verenigde Staten van Amerika: ms Korendijk 15 sept.; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika ms Edinburgh Castle 12 sept. en ss Ommenkerk 15 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Amerikaanse staat Florida is ge teisterd door de orkaan Betsy. Er is voor miljoenen schade aangericht. Dit is een beeld uit Miami Beach: een ondersteboven gewaaide auto en zwiepende bomen. (Telejoto). Advertentie en... bestel tijdig! De Australische regering heeft de heer A. R. Cutler benoemd tot ambassadeur in Nederland. De heer Cutler, die 49 jaar is, was tot voor kort consul-generaal in New York. Hij zal in de loop van deze maand zijn nieuwe ambt aanvaarden als opvolger van ambassadeur W. R. Crocker, die sinds april 1962 Australië in Nederland vertegenwoordigde. Van onze correspondent) PARIJS In Parijs wordt dezer dagen de komst verwacht van twee officiële boodschappers van de Sovjet-inkoopcen trale, die onderhandelingen komen voeren over het omvangrijkste exportcontract dat tot dusver door Frankrijk ooit met een communistisch land uit Centraal-Eu- ropa werd gesloten. Het contract, dat be trekking heeft op de installatie door de Fransen in de Sovjet-Unie van twee fa brieken voor celluloseproduktie beloopt een bedrag van 470 miljoen franc. Vol gens Franse regeringskringen is de zaak vrijwel rond en behoeft met de Russische vertegenwoordigers alleen nog maar de betaling te worden besproken. In een wat minder ver gevorderd sta dium bevinden zich bovendien nog Frans- Russische handelsbesprekingen over de verkoop van andere fabrieks-installaties ten bedrage van ruim 300 miljoen franc. En andere Centraaleuropese volksdemo cratieën hebben met de Fransen geduren de de eerste helft van dit jaar al leve ranties getekend over een bedrag van bij na 530 miljoen franc. Roemenië alleen heeft van die som al 242 miljoen voor zijn rekening genomen voor de aankoop van enorme elektrische centrales. Frankrijk toont bovendien een actieve belangstelling voor China door binnenkort in Peking een van de grootste handels beurzen te organiseren die ooit in het Ver re Oosten is gehouden. In vergelijking tot vorig jaar zijn de han delsbetrekkingen tussen Frankrijk en het Oostblok nu al met 35 percent uitgebreid. Frankrijk spant zich dan ook zichtbbar in, zijn positie te verbeteren in het offensief dat de westelijke landen hebben geopend om de Centraaleuropese markten te ver overen. Tot dusver gaat naar Oost-Euro pa echter nog maar vier percent van de Franse export. Wel zijn deze landen de beste klanten van Frankrijks indistrie van fabrieksuitrustingen. In Parijs spreekt men van een zeer be moedigend begin sinds de politieke ont dooiing in Europa is begonnen. En men zal hier de toekomst van de economische be trekkingen tussen Oost en West met nog meer vertrouwen tegemoet zien als de liberalisatie van de communistische han delsrelaties verdere voortgang mocht vin den. Advertentie 3 Binnenkort zal op de Noordzee voor de kust van Nederland weer een aantal oefe ningen in „het overleven" worden gehou den voor vliegend personeel. Op 14 en 30 september zullen daaraan, naast vliegers van de tactische luchtstrijdkrachten en van het commando luchtverdediging van de Koninklijke Luchtmacht, ook vliegers van de Amerikaanse en van de Westduit- se luchtmachten deelnemen. De deelne mers zullen door het patrouillevaartuig Hef ring van de Koninklijke Marine „over boord" worden gezet, enige uren rond dobberen in de meegenomen opblaasbare rubbervlotten en daarna door helikopters van de Koninklijke Luchtmacht worden opgepikt. Op 23 september, wanneer een groep Nederlandse vliegers 'n soortgelijke oefe ning zal ondergaan, wordt daarbij het ap paraat van de op het vliegkamp Valken burg gestationeerde opsporings- en red dingsdienst ingeschakeld. Vliegers, vlieg tuigen en helikopters van de Marine Luchtvaart Dienst, die bij de opsporings- en reddingsdienst zijn ingedeeld, zullen de op de Noordzee drijvende vliegers moe ten opsporen en aanwijzingen geven voor het redden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7