Veertig percent der onderzochte vrachtauto's vertoonde defecten I CONTROLE OP HET ZWARE WEGVERVOER IS GEEN OVERDAAD: DE RIJKSPOLITIE DEELT IEDER JAAR RUIM DRIEDUIZEND BEKEURINGEN UIT! 1 Autospoorweg inplaats van de autobaan w jM WMÉËmÊmMMK IllP - 4 P'M Controle Bij verrassing Veel mankementen door HENNY SCHOUTE mff/mm/immmm/m/i/m/m De Rijkspolitie-controlewagen is uitgerust met zwaailampen, schijnwerper en mistlampen Hiernaast (links) het rijdende technostation is opgesteld; links de aanhanger, die als bureau fungeert, rechts de trekker annex werkplaats. Foto rechts: kritisch kijken hoe die wagen er van onderen uitziet. DE TECHNISCH-CONTROLEUR drukte stevig de met olie besmeurde lap over de velg van het buitenste wiel van de vrachtauto. Toen nog eens. Van onder de afgeblakerde verf en het roest werd een scheurtje zichtbaar. De chauf feur hing uit het raam van z'n cabine. „Nou?" „Weet u dat er een scheur in de velg zit?" „Een scheur? En hij is maan dag pas gekeurd!" De controleur maakte een grapje over het werken op de eerste dag van de week. Die scheur had men over het hoofd gezien. „Da's gevaarlijk, da's gevaarlijk", zei de chauffeur. „Als u dat inziet dan zijn we al een heel eind", zei de rijkspolitieman die inmiddels voortging de auto te inspec teren „Dan zijn we al een heel eind. Dat wiel moet eraf vóór er ongelukken gebeuren. We willen het graag van u hebben"Een souverniertje, het zoveelste bewijs- exemplaar. Toen het wiel later op de weg lag, gedemonteerd en wel, bleek de scheur bijna van de ene kant van de velg naar de andere te lopen. Er had een stuk metaal van af kunnen springen. Door de enorme druk op het wiel had dat fatale gevolgen kunnen hebben. Voor iemand die bijvoorbeeld net naast de vrachtwagen reed DEZE VRACHTAUTO was een van de vele voertuigen die uit het „zware vervoer" werden gelicht voor controle door de mensen van de groep „Bijzon dere Controle op het zware vervoer", onderdeel der sectie Bijzondere Ver- veerstaken van het Korps Rijkspolitie in Den Haag. Vijf man: drie politie-amb- tenaren en twee technische controleurs, die we op een dag in Budel (de Duitse legerplaats in Brabant) opzochten. Daar patrouilleerde die week een wachtmeester op een motor langs de hoofdweg. Druk bereden door gemo toriseerde voertuigen waaronder honderden vrachtauto's. Auto's die er ogenschijnlijk goed uitzien, nieu we auto's en wrakken in dubieuze conditie. Voor sommige chauffeurs ging de hand van de motoragent omhoog. „Controle!" Een teken om hem te volgen. Naar de zijweg die naar de militaire barakken gaat rechts. Daar stond de controle-„fabriek" van de Rijks politie. „HET IS EEN UITRUSTING waar we bijzonder trots op zijn", zegt de commandant van de groep Bijzondere Controle, de adjudant J. W. Hillebrand. Het controle„lab" bestaat uit een DAF-combinatie: vrachtauto en aan hangwagen. De trekker is ingericht als werkplaats; de aanhanger als mi niatuurpolitiebureau. De werkplaats is uitgerust met een complete gereedschapskist; een gereed schapswagentje met spoelbak; een spe ciale tientons crick; een apparaat om zware banden te controleren; een ta kel, en andere gereedschappen, kort om een complete moderne inventaris voor een rigoureus auto-onderzoek. Het rijdende politiebureau heeft een bank annex provisiekast, stoelen, een tafel, een gasstel om het eigen „bakkie" te maken, schrijfmachine en nog wat technische outillage. VAN HIERUIT WORDT gewerkt. Snel en effectief. De tijd van een chauffeur is kostbaar; dat weten de controleurs. Maar het materiaal waar mee de man op de weg zit moet aan hoge veiligheidseisen voldoen. Van de gecontroleerde vrachtwagens man keerde veertig percent iets. Dan rijdt er nog een groot aantal wagens dat nooit gecontroleerd is. Deze groep van de Rijkspolitie werkt op verschillende plaatsen in het land. Waar men ope reert, wordt uiteraard niet bekendge maakt. De wagens worden bij verras sing onderzocht. Het is echter moei lijk om dit langs alle grote wegen te doen. Men moet namelijk de beschik king hehben over een stuk „terzijde" dat men als werkterrein kan gebrui ken. Vaak zijn er langs grote wegen geen open plekken waarop men de uit rusting kan uitstallen, waar èn de „controle"-fabriek èn de grote, zware vrachtauto's kunnen rijden en parke ren. NAAR SCHATTING HEEFT dus veertig percent van het zware vervoer gebreken. „Er rijden nog heel wat mis dadigers rond. Er moest meer con trole mogelijk zijn", zegt adjudant Hillebrand. Maar dat kan niet door het personeelstekort bij de verkeers- groepen. De balans van een dag bij voorbeeld ziet er als volgt uit: er wer- werd er één uit het verkeer genomen. De aard van de mankementen aan de auto's van die dag waarvoor waar schuwingen werden gegeven waren on dermeer: versleten fuseepennen; ruimte in de koppeling; te grote remvertraging waardoor wielen blokkeerden; staan, de slijtage die dat tengevolge heeft en uiteindelijk de ongelukken die daardoor kunnen ontstaan", aldus een van de controleurs. De overbelading gaat bij het zware vervoer niet met kilo's tegelijk maar met tonnen. Net zoals die cementwa- gens die de dag tevoren gecontro leerd en te zwaar bevonden de vol gende ochtend weer langs hetzelfde punt reden, recht in de armen van de politiemannen. Ze hadden buiten de waard gerekend en aan een ééndaagse- controle gedachte. ZO ZIJN ER AL heel wat vogels ge vangen door deze groep, die sinds ju li vorig jaar op de grote wegen con troleert. „Het is hard nodig gebleken", aldus onze zegsman van de sectie Bij zondere Verkeerstaken. „Er mankeert pikken deze vrachtwagens steeds weer uit het verkeer. NA DE EXPERIMENTELE periode staat de Bijzondere Controle thans op een solide basis. Het is een goedlopend bedrijf geworden dat spoedig een tweede uitrusting in gebruik zal nemen om frequenter te kunnen controleren. De vrachtautochauffeur die „gepikt" wordt, is daar meestal niet rouwig om. Zijn houding tegenover de rijkspolitie mannen is maar al te loyaal, soms bij het lakonieke af, want „De baas betaalt de bon. Kijk maar na hoor. bestemder plaatse is, hoe vlugger de chauffeur weer naar huis kan. Maar aan de andere kant staat de rijwaar- digheid van zijn voertuig. En deze fac tor daarvan is hij zich bewust komt op de eerste plaats. BIJ TOERBEURT RIJDEN de rijks politiemannen op de motor uit voor de „voorselectie". Als een „uitverkoren" wagen eenmaal bij het controlepunt is, duiken twee andere rijkspolitiemannen en de twee technische assistenten on der de vrachtwagen. Is het voertuig niet overheladen, hoe zijn: de koppe ling, de velgringen, de remmen, dn lichten, de banden, de stuurinrich ting? Dan wordt de rookmeter nog eens op de uitlaat gezet. „Geen chauf feur maakt hun iets wijs. Ze weten wat ze doen, het zijn technische specialis ten," waardeert adjudant Hillebrand zijn controleurs. Ze verliezen er hun goede humeur niet bij: zelfs niet bij het zien van zoveel auto-ellende (In het afgelopen half jaar werden drieduizend processen-verbaal gegeven). Immers: het gaat om de veiligheid van het ver keer. Het gaat om vervoermiddelen en mensenlevens waarvoor de politieman zijn carrière heeft ingezet. den 41 vrachtauto's gecontroleerd en daaruit resulteerden achttien ver balen en 28 waarschuwingen. „We ne men een soepele houding aan", aldus de adjudant. „We moeten af van het verbalen-jagen en de verkeersveilig heid primair stellen. Vóór het opma ken van een verbaal bekijken we eerst welke gevolgen het defect kan hebben". Eerste punt van onderzoek: de weegbrug (foto links). Met de rookmeter daar naast worden de uitlaatgassen gecontroleerd. BEHALVE DE ACHTTIEN verba len en de 28 waarschuwingen waren er tien voertuigen zonder gebreken en defecte stuurkogel; versleten asstabilisators; defecte remslang; gebroken veerbladen. DE MEESTE waarschuwingen, maar meer nog de processen-verbaal, worden gegeven voor overbelading. Een veelvuldig voorkomend euvel. „De baas denkt steeds: dat scheelt me een rit of meer, maar hij vergeet hoeveel druk erop de wielen komt te nog heel wat aan het vrachtwagen park. Als er namelijk iets gebeurt drie percent van het aantal ongeval len wordt door technische gebreken veroorzaakt dan is dat door de zwaarte van de vrachtwagens meestal bijzonder ernstig. Dat moet worden voorkomen". Een strenge hand geldt vooral voor de recidivisten in het ver keer. De mannen van deze groep noe men deze overtreders zo op. Zij Ik vind alles goed", is zo hun hou ding. Zij voelen dat zij door het rijden met defecten en gebreken niet alleen met hun eigen leven spelen, afgezien nog van de meestal kostbare transporten en de dure vrachtauto's. Maar ook dat het leven van anderen op de weg daardoor nodeloos in gevaar wordt ge bracht. Het enige wat wel eens „trubbel" kan veroorzaken is de tijd die zij ver liezen als ter plaatse een mankement moet worden verholpen. Want tijd is kostbaar; tijd is geld. Ze zitten lang op de weg en hoe eerder de lading te De foto's werden beschikbaar gesteld door de DAF-fabrieken. MET DE RAMPZALIGE verkeers chaos der vakantietijd nog voor ogen, heeft de Westduitse regering een oud plan uit de ijskast gehaald: het uit 1951 daterende project voor een auto- spoorweg, ontworpen door de Mün- chenaar prof. dr. Wolfgang Baseier Deze bepleit de aanleg van een spe ciale autospoorweg die personen- en vrachtwagens kan vervoeren met een snelheid van 200-250 km per uur tus sen de grote Westduitse centra Stutt gart-Frankfort-Ruhrgebied, waar de Autobahnen in deze tijd van het jaar de verkeersdrukte niet meer aan kun nen. Vooral de kilometerslange queues van auto's op de knooppunten als het beruchte „Frankfurter Kreuz" veroor zaken enorme vertragingen, die de economie zich niet langer permitteren kan. Prof. Baseier denkt aqn autotrei nen, die elkaar met zeer korte tussen pozen opvolgen, automatisch bestuurd worden en het traject Essen-Stuttgart binnen twee uur kunnen afleggen. De automobilist kan tijdens de reis ge woon in zijn wagen blijven, of in een „oponthoudsrijtuig" meerijden, waar spijzen en dranken geserveerd worden en vanwaar hij ook telefoneren kan met b.v. zakenrelaties. Bij voldoende belangstelling (en die zal er stellig zijn in de zomermaanden en tijdens de weekends) kan het „autospoor" ook rendabel zijn. Prof. Baseier heeft be rekend, dat een personenauto plus in zittenden voor 10 pfennig (ca. 9 cent) per km vervoerd kan worden, een vrachtauto (tot 6 ton) voor 50 pfen nig (45 ct.) inclusief chauffeur en bij rijder. Het normale tarief voor auto transport per trein bedraagt voor een personenwagen 14 pfennig per km..

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13