Bowling ballet Nieuwe pocket over de etiquette CACAOnog altijd een populair genotmiddel PAGINA VIJF ZATERDAG 11 SEPTEMBER 196S DE ENGELSE bow ling-kampioenschappen voor vrouwen zijn in Engeland dé gebeurtenis van het jaar. Voor deze wedstrijden komen tal rijke bowlingenthousi asten naar de plaats van de strijd. De Engelse vrouwen beoefenen bowling heel wat beza digder, alhoewel even fanatiek, dan de Ameri kaanse vrouwen. Het gaat daar enorm luid ruchtig toe; ook de spel regels verschillen. In Engeland komt het op de precisie aan. De bowl is anders gevormd, waardoor het moeilijker wordt deze naar het doel te gooien. Er moet op een bijna meetkundi ge manier worden gere kend waarna de bowl kan worden geworpen. Dat vraagt concentratie en vreemde standen. Dat laten de foto's u zien. Het zijn spontane opnamen van de deel neemsters aan de kam pioenschappen. Onnodig te zeggen dat zij héle maal in hun spel op gaan! Elke Nederlander verorbert negen pond per jaar Ine Wierda DAMESBLADEN het ver- en big taan :ome [one, boat be- ren- r in •eta- Linksonder: Pas op, niet vallen! Deze speelster kijkt naar haar bowl, die op het doel afrolt. Linksboven: Een twist of hully gullv misschien? Nee in bowling positie. Rechtsboven: Lopen! Op het juiste moment geschoten: eerste klas stijl na vele jaren van oefenen. Rechtsonder: Willen deze dames een taxi? Integendeel; zij wenken naar hun partner aan het andere eind van het veld. aam groeten, lopen, zitten en opstaan, tutoy eren); familiegebeurtenissen (verlo ving, huwelijk, geboorte, doop, sterfge val); eten en drinken (tafeldekken, -schikken, -dienen, -manieren, schen- Ken en drinken, eten in 'n restaurant) correspondentie (brieven, titulatuur, -lijst, kleine correspondentie, uitnodi gingen). Dit alles, geïllustreerd en wel, in bijna 150 bladzijden samenge vat Henny Schoute ^■■A/WXAA/WVUVVWWVWWVX/tAAAAAAAAJVVWVVWVlAiVWlfWWWIAAA/VVWWVVVWVVVWVX/WWWVVVX/VWWWWWV manent moet beschikken over goede manieren, voortkomend uit de innerlij ke beschaving, zijn er bepaalde regels voor correctheid en beleefdheidsnor men. OVER DEZE etiquette is weer een boekje verschenen, een pocket, ge schreven door mr. A. M. J. van Dein- se (uitgegeven door Elsevier). Deze steunpilaar verdeelde hij in: omgangs vormen (voorstellen, groeten en be- HOE HET NU eigenlijk hélemaal zit met de etiquette, kunnen we vinden in boeken en boekjes, en in de vraag-en- antwoordrubrieken van tijdschriften. Niemand is echter zo „bij" dat hij vol gens de regels van de etiquette-hand- leiding leeft. Er blijven ten aanzien van bepaalde beleefdheidsregéls nog wel vragen en vraagtekens over. Niets is zo pijnlijk als het zich realiseren een blunder te hebben begaan. Hoe dit te vermijden? Door de laatste lec tuur hierover (regelmatig) door te ne men. Ook in de etiquette verandert wél eens wat. Behalve dan dat men per voor irui= aar de ,Het irde >ook „In atie. ma- de zeilwrijver, waaromheen een oude handdoek. Toen de kinderen die avond in bed lagen, het moment waarop Lies- je zich op andere avonden met een diepe zucht van opluchting op de bank nestelt, riep ze energiek: „Ben je niet moe schat, van zo'n héle dag sjouwen? Kom, leg je hoofd maar tegen me aart, dan masseer ik al die vermoeidheid weg!" Henk kwam tevoorschijn van achter de krant, waar hij zich in het economisch overzicht en de sportpagi na had teruggetrokken en vroeg met enig wantrouwen in zijn stem: „Wat hèb je?" De moed zonk Lies je in de schoenen, maar ze bleef, volgens punt 10, glim lachen. Maar Henk wilde niet gemas seerd. Hij wilde ook niet, (punt 12) lek ker lui uitrusten met zijn benen om hoog in de kussens. Hij wilde gewoon zitten en een biertje drinken. Hierom trent vermeldde het artikel niets. Lies- je serveerde dus het biertje en zette vervolgens de televisie aan om, zoals punt veertien gebood, haar hoofd tegen Henks schouder te vleien. Voor de sfeer. Maar de televisie was niet om aan te zien en Henk draaide grom mend de knop om, waarmee ook punt veertien verviel. Liesje wist echter van geen wijken en zo werd het zon dag. „Wil uw man op zijn vrije dag de natuur in?" zo roept het artikel ons toe. Welaanmet hem mee erop uit." Dat deed Liesje. Ze ging met Henk vissen. Ze haat vissen, maar ze ging mee. En omdat het artikel niet repte over kinderen van drie en zes jaar en ze die niet aan een boom kon hangen, gingen de kinderen ook mee. Om kort te gaan: die avond heeft Liesje iets duurs kapot gegooid. En op Henks schouder heeft ze, zonder tele visie, uitgehuild. Henk was héél lief, vertelde Liesje later. Zouden die damesblad-artikelen dan misschien tóch niet helemaal kloppen? bietten, bonbons, letters en cacaopoe der gemaakt in grote hoeveelheden, voor de ijsbereiding en export van cacaoboter naar chocoladefabrieken. VROUWEN en kinderen worden er voor aangezien het leeuwedeel van de nationale consumptie aan chocolade voor hun rekening te nemen, maar de feiten liggen anders. Flikken, likeur bonbons en kersenbonbons verdwij nen maar al te graag in de mond van de man. En uit de stijging van de cij fers is te zien dat de mannen hun eigen statistische aandeel in de chocolade consumptie zonder enige moeite voor hun rekening nemen. dustrie jaarlijks worden geëxporteerd. Elk jaar vertonen de cijfers een stij ging: een merkwaardig verschijnsel voor een land waar geen cacaoboon kan groeien. „DAT NEDERLAND zoveel cacao aankan voor eigen consumptie en ex port, wijst op het gevoel voor kwaliteit en op de handelsgeest die ons Neder landers altijd heeft bezeten. Wij weten van oudsher handelspartners te vinden bij wie we met onze goede produkten komen aankloppen. Een goed resultaat kan dan niet uitblijven", aldus een di recteur van een Haarlemse cacaofa briek. Daar worden flikken, repen, ta- HET IS „in" een frisdrank te ge bruiken met een choco-tic. Dat gaat zo: doe wat „instant" cacaopoeder in een glas en giet er een willekeurige, niet zeer sterk smakende frisdrank overheen. Resultaat: een nieuw-sma- kende drank. Er zijn ook sterkere drankjes, waarbij cacao een splinter nieuw ingrediënt blijkt, cocktails voornamelijk, die luisteren naar scho ne namen als „Hartbreker"Illusion en dergelijke en die populair zijn bij alle gastvrouwen die hun party een eigentijds accentje willen meegeven. DIT IS een van de gedaanten van cacao in deze tijd. Chocoladepoeder, ingenieus gewonnen uit de cacaoboon, heeft een lange geschiedenis achter de rug: Cortez heeft destijds de eerste bonen uit Zuid-Amerika meegenomen. De cacao is snel populair geworden als zijnde geneeskrachtig, smakelijk en voedzaam. Langzaam aan, naarmate de mens er meer slag van kreeg uit de boon te halen wat er in zat, werd chocolade even alledaags in de huis houding als koffie, thee en zuurtjes. Een glorierijk hoofdstuk uit de cacao- geschiedenis is het époque van het kop je chocolade met een kaneelbeschuit- je. Hoewel wellicht de huisvrouwen die kopjes chocolade maken in getal af nemen, wijzen de cijfers uit, dat het met de cacao voortreffelijk gaat, voor al door de moderne kant en klaar produkten. VAN OUDSHER is Nederland een grootheid op cacaogebied. De Neder landers zijn formidabele genieters, ze verorberen ongeveer 4% kilo chocola de per persoon per jaar, maar dat cij fer valt in het niet bij de gigantische hoeveelheden produkten die door de Nederlandse cacao- en chocoladein- aar- ich- :nde cen- ioet ;ren pro- het bui- ,ser- het ;adt, ïene in hoge mate belangrijk. Het gewaad hangt overigens voorlopig nog in de kast, omdat Liesje er niet goed weg mee weet. Als Henk nl. nog uitvoerig bezig is te ontwaken, rent Liesje al een uur door het huis om ontbijten klaar te maken, twaalfuurtjes in te pakken en thee te zetten. En aange zien Henk, na ontwaakt te zijn, in eer ste instantie slechts belangstelling heeft voor scheerspiegel en douche, is het charmante opstaan min of meer zinloos geworden. Liesje heeft daarentegen wél een fles parfum van fors formaat in gebruik genomen. Vanwege de persoonlijke noot en de verleidelijke waas bespren kelt zij zich daarmee bij vleugjes aan slapen, oren, nek, knie- en armholten en wat dies meer zij. Het is erg tijd rovend om overal aan te denken, zegt Liesje, maar wat doet men al niet ter bestendiging van het huwelijksgeluk, nietwaar? Een paar dagen geleden was Liesje aan punt acht toe: het masseren van de vermoeid huiswaarts gekeerde echt genoot. Ze had 's middags geoefend op MIJN NICHT LIESJE is sinds jaar en dag verknocht aan haar damesblad. Een zeer leerzaam, in fraaie kleuren uitgevoerd geschrift. Ze komt uit dat blad van alles aan de weet, wat een vrouw dient te weten. Niet alleen leert het haar hoe ze de spruitjes moet ko ken en hoe het met het zieleleven van de shah van Perzië gesteld is, nee, daarenboven heeft het haar onlangs ook verteld, hoe ze haar Henk moet aanpakken, wil haar huwelijksboot niet onverhoeds stranden. En toen heeft nicht Liesje zich verbeten geworpen op het bestendigen van haar huwelijksge luk. Te beginnen bij punt één van het met kleurige prenten verluchte huwe- lijksgeluk-artikél. Ze werkte alle punten één voor één grondig af. Ze heeft er zich wel enkele kostbare stukken voor moeten aan schaffen, waaronder een gewaad om charmant in op te staan. Want opstaan in het charmante is, volgens het blad, Als de herfstbladeren vallen, wolken langs de hemel jagen en de wind frisser is geworden, dan zal een bruid zich ook bij het klimaat aan passen. Zoals het bruidje op de foto, die op de dag van haar leven een bruidsjapon aan heeft van nyl- france met opgelegde kant. De japon is hooggesloten en heeft een ruche langs de hals. De mouwen vallen over de ellebogen en èr worden half-lange handschoenen bij gedra gen. Een eenvoudige, tulen bruids sluier slechts met een bloem vast gehouden completeert het zedige, gedistingeerde bruidstoilet. (Ontwerp Jean Hercey)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17