De Gaulle weigert liet pond sterling steun te .even Centrale banken lenen Engeland weer 350 min HET WEER Urker vissers uit haven verjaagd Nachtrit met de politie Overstromingen in Zwitserland Rhodesië naar apartheid mm ril Oe Thants vredespoging loopt vast in Pakistan „Father Divine gestorven N S U Europese crisis acuter, zegt minister Luns Waarom ging prins Bernhard naar Griekenland? Vragen over afschieten van rode lichtkogels door Zeven Provinciën Republikeinse betoging bij tocht van Beatrix en Claus belet Jeugdfestival in de IJmond CHRIST IAANSE P R I N l ZATERDAG 11 SEPTEMBER 196 5 IN DEZE KRANT Zwaar bewolkt Ongastvrij Bridlington KOMPLETE UITRUSTINGEN voor alle maatschappijen van de koopvaardij Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM „BORA-3" „DE STEENWERF" N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Het woord is aan In Maastricht Teleurstelling in Rawalpindi is duidelijk Meer strijd Bloedplasma Luchtpost dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER Z61 Kantoor: Lange Nieuwsjaat 427, ÏTimriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Opnieuw heeft het buitenland aan Engeland een lening verschaft van naar schatting 350 miljoen pond ster ling. In tegenstelling tot de lening in november, die Engeland uit de finan ciële crisis moest helpen, wordt deze lening gezien als een „nazorg voor de herstellende patiënt. Of anders ge zegd: een bewijs van vertrouwen in de toekomst". De prijs van het pond sterling steeg gisteren tot 2,79 dollar en 11,32 dollarcent. De hoogste no tering sinds juni. De Bank van Enge land verklaarde dat de maatregelen van de Britse regering om de be talingsbalans te herstellen resultaat bleken te hebben. Tot de landen die hun bijdrage ver leenden aan Engeland behoren: Amerika, West-Duitsland, België, Nederland, Italië, Oostenrijk, Zwit serland, Zweden, Japan en de Bank Na verklaring De Gaulle De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond in een televisie-interview de uitlatingen die president De Gaulle donderdag op een persconferentie heeft gedaan, teleurstel lend genoemd. De verklaring van De Gaulle houdt volgens mr. Luns op geen enkele wijze enig constructief element in voor de voortzetting van de Europese en Atlantische samenwerking, die door alle andere partners wordt verlangd en nage streefd. De visie van De Gaulle inzake een zui ver intergouvernementele samenwerking van de zes, tast de Europese verdragen in de kem aan, meende de Nederlandse minister, die zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat generaal De Gaulle zich in feite niet meer gebonden acht aan de Europese verdragen, althans wat betreft de meerderheidsbeslissingen, die op 1 januari zouden gaan werken, en de functie van de onafhankelijke uitvoe rende instellingen. Minister Luns besloot met te zeggen dat zijn optimisme over de toekomst van een Verenigd Europa in belangrijke mate is verminderd. De crisis, die zich half juni begon af te tekenen en die eind juli een sterker accent heeft gekregen is door wat nu gebeurd is veel acuter geworden. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJnwnd en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Schrijvende lezers7 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij 13—18 Feuilleton 19 Kinderkrant 19 Radio en tv 21 Kunst 21 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk enkele buien of plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Later kans op enkele opklaringen en tot zwak of matig afnemende wind uit westelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. voor Internationale Betalingen (BIB) in Basel. Opmerkelijk is dat Frank rijk, dat in november wel van de partij was, nu geweigerd heeft deel te nemen aan de steun aan het pond. De gezaghebbende Le Monde noemde het een grote brutaliteit. Sinds jaren heeft geen land ooit geweigerd zijn finan ciële steun te verlenen als daarom werd gevraagd. De weigering van De Gaulle wordt gezien als een grote onvriendelijk heid jegens Engeland, en als een bewijs dat hij zeer gekant is tegen de pond-dol larheerschappij. Het zou ook een trap na zijn voor de Amerikaanse minister van Financiën Fowler, die dezer dagen een bezoek gebracht heeft aan zijn Europese collega's. De lening en andere blijken van hulpbetoon, waarover men zich niet wil uitlaten is op initiatief van de gouver neur van de Bank van Engeland, Lord Cromer, tot stand gekomen. Hij had de steun van minister Fowler, die een goed woord voor het pond sterling heeft gedaan in de diverse hoofdsteden. Politiek gezien is deze geste van de tien landen zeer belangrijk voor de wankele regering-Wilson. De Britse premier had aangekondigd dat in het najaar de eerste vruchten van zijn regeringsbeleid geplukt zouden kunnen worden. Maar steeds meer mensen waren hieraan echter gaan twij felen. Een ander punt dat zowel de regering als het buitenland deugd gedaan zou heb ben, is het deze week genomen besluit van de Britse vakbonden om hun loon eisen eerst aan het overkoepelende orgaan van hun bonden, de TUC voor te leggen alvorens naar de werkgevers te gaan. De TUC zal dan de looneisen als ongemoti veerd kunnen terugwijzen. Als deze voor In „de Visserijwereld" van deze week schrijft de heer L. Kramer, oud visser en oud-wethouder van Urk, een verhaal over de eigenlijk ongeloofwaardige ervaringen die Urker vissers vorige week hebben op gedaan in het haventje van Bridlington aan de Engelse oostkust. In verband met slechte weersomstan digheden werd tijdelijk beschutting ge zocht onder de Engelse kust. De UK104 en UK 157 liepen het haventje van Brid lington binnen en de UK 33 en UK 165 zouden dat ook doen. Maar voor de Ur- kers gold maar één bevel: het haventje onmiddellijk weer verlaten. Het gelukte de UK 157 nog een voor- en achtertouw vast te krijgen. Het achter touw werd doorgesneden door de haven meester, die door het dolle heen was. Op beide havenhoofden stonden scheldende en tierende mensen, die tot handtastelijk heden zouden zijn overgegaan, als de be manningen van de Urker boten aan wal zouden zijn gestapt. Aldus het verhaal van de heer Kramer, die het relaas hoor de van verscheidene Urker vissers. Is er een rechtsgrond voor dit optreden zo vraagt hij. Ontstemming van de Engel sen over het vissen in de nabijheid van de Engelse kust? Vast staat, zo schrijft de heer Kramer, dat deze Urker vissers helemaal buiten de verboden zone had den gevist. Advertentie mr Engeland revolutionaire daad van de vakbonden geen resultaat zal blijken te hebben, zal de regering een wet maken, waarin met behulp van de rechter een „afkoelingsperiode" zal worden opgelegd waarin geen hogere looneisen gesteld mo gen worden. Daar zijn de vrijgevochten bonden als de dood voor. Een lonen- en prijzenpolitiek zoals die in Nederland geldt, is in Groot-Brittannië onbekend. Minister Brown van Economische Zaken heeft wel een loon- en prijzenbeleid ont worpen, maar aangezien daar geen enke le sanctie aan is verbonden, houdt vrij wel niemand zich hieraan. Te IJmuiden is gisteravond voor de vierde en dit jaar misschien voor de laatste keer de politienachtrit van start gegaan. Ditmaal met een record-deelname van tweehonderd equipes. Vanochtend te ruim half elf is de uit slag bekend gemaakt en werd begonnen met het uitreiken van de prijzen. De hoogst geplaatste deelnemers waren: politieklasse auto's Fokker-Zijlstra met 329 strafpunten, burgerklasse auto's Adri- aansen-Walthuis 158, combinatie burgers- politie motoren Van der Bor-Zijdveld 467, beste prestatie politie Velsen hoofdagenten Van der Wee en Spiering 346, beste pres tatie inwoners van Velsen Bleeker en Bronkhorst met 238 strafpunten. Zie voor het verslag pagina 7 LOCARNO (Reuter) Door zware re genval en stormen, is het gebied van het Lago Maggiore, op de grens tussen Zwit serland en Italië, getroffen door overstro mingen en grondverschuivingen. Bij Brisago verloor een vrouw het le ven, doordat haar huis door een grondver schuiving werd vernield. Nog drie huizen werden vernield. Er was niemand thuis. In de omgeving werden enkele mensen gewond. De weg langs het meer tussen Brissago en Locarno een afstand van twintig kilometer werd op een tiental plaatsen versperd. SALISBURY (Reuter) De Rhodesi- sche premier, Ian Smith, heeft in het parlement gezegd niet te durven beweren dat Rhodesië geen apartheidspolitiek zal, gaan voeren. „Wij hebben hier geen apartheid. Men heeft mij gevraagd te be loven dat Rhodesië geen apartheidspoli tiek zal gaan voeren. Ik zal dat niet doen, omdat de tijd zal leren welke van de mogelijkheden de politiek zoals die ten noorden van ons wordt gevoerd of die in Zuid-Afrika de beste is. Het land zal de beste van de twee gaan volgen." Smith zei nog steeds te pogen met Groot-Brittannië over onafhankelijkhei voor zijn land te onderhandelen. Hij heeft beloofd de Britse voorstellen niet te onthullen. Wanneer hij dat wel zou doen zou het Rhodesische volk zeer teleurge steld blijken te zijn, zo meent hij. Pre-fab schoorsteenkanalen, in standaardlengten van 2'/« en 3 m' - hooggeïsoleerd, Spaarnd.weg; 48 Haarlem - Tel. 53750 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 7 A. Bronson Alcott: Velen kunnen argumenteren, weini gen kunnen een gesprek voeren Vraag aan ministers: Het lid van de Eerste Kamer de heer Van Pelt (PSP) heeft de minister-presi dent en de minister van Buitenlandse Za ken gevraagd of zij hem kunnen meede len wat hen heeft bewogen de echtgenoot van het Nederlandse staatshoofd niet te ontraden een bezoek te brengen aan het staatshoofd van Griekenland, terwijl het land van laatstgenoemde zich in een po litieke en constitutionele crisis bevindt. De heer Van Pelt, lid van de Eerste Kamer voor de PSP. heeft de minister van Defensie schriftelijke vragen gesteld over het afschieten van rode lichtkogels door een Nederlandse oorlogsbodem op woensdag 8 september j.l. Het Kamerlid wil weten of het uitvaren van twee reddingboten het gevolg was van de omstandigheid, dat de verantwoorde lijke marinefunctionaris (sen! verzuimd had(den) de kustwacht bijtijds op de hoogte te stellen, waardoor door nalatig heid volkomen nodeloos mensenlevens in gevaar zijn gebracht. Voorts vraagt hij welke disciplinaire maatregelen zijn of zullen genomen wor den tegen de marinefunctionaris (sen), die voor die nalatigheid verantwoordelijk is (zijn). De orkaan Betsy veroorzaakte wateroverlast in de hoger gelegen delen van New Orleans, maar in de lager gelegen stadsdelen kon men gerust van watersnood spreken. Honderden bewoners van het onder water staande gebied vluchtten naar hogere gronden. Een stroom vluch telingen waadt hier door de straten. Waar het water nog hoger stond, moesten boten te hulp komen. Tijdens de rondrit, die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gistermid dag door de straten van Maastricht heb ben gemaakt, heeft de politie enige jon gelui uit het publiek verwijderd. Op twee plaatsen stonden groepjes jon gens van omstreeks achttien jaar, die een^ transparant bij zich hadden waarop te le zen stond: ..Leve de republiek". Daar deze jongelui zich, aldus de politie, niet aan een strafbaar feit schuldig hebben gemaakt, is tegen hen geen proces-ver baal opgemaakt. De geheel gerestaureerde ronde stenen molen Rijn en Lek, die van daag officieel in gebruik is gesteld, gezien van het water. De walpoort- molen, die in 1659 werd gebouwd, is eigendom van de vereniging „De Hollandsche Molen". MMWWW W$W I RAWALPINDI (AP) - De vredesmis sie van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties naar Voor-Indië lijkt in Pakistan reeds schipbreuk te hebben geleden. Nadat Oe Thant overleg had gepleegd met leden van de Pakistaanse regering deelde een woordvoerder mee dat men niet nader was gekomen tot de mogelijkheid van het staken van het vuren. Oe Thant vliegt vandaag naar de hoofdstad van India, New Delhi. In Rawalpindi geeft men vrij duidelijk blijk van teleurstelling over de wijze waarop Oe Thant het vraagstuk heeft aangepakt. Hij heeft zich daarbij strikt gehouden aan de resolutie van de Veilig heidsraad die aandringt op een onmiddel lijk staken van de vijandelijkheden. Een woordvoerder van de Pakistaanse regering merkte schamper op dat de be nadering van het vraagstuk van een be ëindiging van de vijandelijkheden „de zelfde oude routine" was. Turkije en Iran hebben gisteren voor gesteld om de Verenigde Naties een vre desmacht te laten sturen naar het oor logsgebied. Zij willen daarvoor troepen ter beschikking stellen. De Russische par tijleider Breznjev heeft vrijdag een be roep gedaan op India en Pakistan de ge vechten te staken en hun troepen terug te trekken. De regering van de Federatie Maleisië heeft er bij Indonesië en com munistisch China op aangedrongen zich niet te mengen in het conflict. De vice-premier van communistisch China, Hsieh Foe-Tsjin, heeft in de hoofd stad van Tibet, Lhasa, op een massale bijeenkomst in een gematigde toespraak gezegd dat India de grens van Pakistan niet moet schenden. „Wij moeten de In dische regering ervoor waarschuwen dat zij de beheersing van de Chinese rege ring niet moet opvatten als een teken van zwakte" aldus de vice-premier. Intussen breidt de strijd zich steeds verder uit. India heeft toegegeven dat haar troepen in het gebied van Lahore onder de druk van een Pakistaanse te genaanval zijn teruggetrokken. In de buurt van Shillong, de hoofdstad van de staat Assam, zijn vrijdagavond on geveer driehonderd Pakistaanse para's geland. Ook elders schijnen Pakistaanse valscherm troepen in actie te zijn geko men. India heeft toegegeven dat het sinds het begin van de gevechten 35 tanks en 21 vliegtuigen heeft verloren. Het beweert dat het een van de twee Pakistaanse tankdivisies heeft vernietigd en zeker 29 4» PHILADELPHIA (A.F.P.) „De on sterfelijke hemelse vader", father Divi ne, die zichzelf de „god dér zwarten" noemde en door miljoenen negers werd vereerd, is vrijdag in Philadelphia ge storven. Hij is ongeveer honderd jaar ge worden. Hij heeft nooit willen zeggen hoe oud hij was. vliegtuigen van de tegenstander heeft neergeschoten. In Oost-Pakistan schijnen de Indische troepen nu drie fronten te hebben ge opend. In West-Bengalen zijn 350 mensen gearresteerd, beschuldigd van „schade lijke activiteiten". Op verzoek van het internationale co mité van het Roode Kruis in Genève, zal het Nederlandse Roode Kruis onmiddel lijk tweehonderd sets blóedplasma naar het Pakistaanse Roode Kruis zenden, in verband met dringende behoefte aan bloed voor de burgerbevolking. De P.T.T. deelt mee, dat er met een belangrijke vertraging in de overkomst van luchtpost van en naar Pakistan re kening moet worden gehouden. De besturen van de culturele raad Noord-Holland en de provinciale jeugd raad organiseren van 21 tot en met 23 oktober een jeugdfestival in de IJmond, Er zullen ongeveer 250 jongeren aan deel nemen. De activiteiten vinden grotendeels plaats in de dr. Prinsenhal te Heemskerk. Het festival bedoelt een aanvulling te zijn op de sociaal-culturele vorming van de werkende jeugd. Enkele onderdelen zijn: bedrijfsbezoeken, het onder leiding van jonge kunstenaars inrichten van een tentoonstelling en het bekijken en bespre ken van maquettes van huizen en stads gedeelten. Op het programma staan ook discussies over verschillende aspecten van het leven van de hedendaagse jeugd. Dit naar aanleiding van het vertonen van een film, het optreden van het Lurelei-cabaret, de volksdansgroep „Terpsichore", het optreden van een orkest, een toneelgezelschap enz. Tot besluit van het jeugdfestival is er een ge zamenlijke maaltijd met een tafelgesprek van Pierre Janssen en het optreden van het trio Hellenique, Ciska Peters en Ed win Rutten. Advertentie WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1