VAN DAG TOT DAG AEG Terwarming Vaticaans concilie moet nog elf ontwerpteksten behandelen Lees deSpiegeran blijf bij! Rode Peking-draad loopt door conflicten in Azië Reisredacteur kan New Delhi niet bereiken WERELDNIEUWS Opportunist en Dertien jaar voor Mordecliai Loek T reblinka-proces Kerkvaders gaan dinsdag weer vergaderen Mislukking tweede A fro-Aziatische conferentie havende China s prestige '^Praatótoel N.V. A. MEFIKX Het exclusieve nieuws achter het nieuws! Elke week in De Spiegel 2 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 3 Ons embleem Is voor u de garantie van bedrijfszekere verwarm ings-installaties en 100% specialisten-service. Er bestaat geen verwarmingsprobleem, dat wij niet voor u kunnen oplossen. Van Hogendorpstraat 3 Beverwijk, tel. 25655 Lammert Majoorlaan 50 Bussum, tel. 10251 Koninginnelaan 26 Apeldoorn, tel. 13879 Besproken boeiende reportages interessante feiten prachtige foto's spannende verhalen Komende weken: Deze week: Edison voor Esther ESTHER OFARIM Kerk en wereld Theorie Rol gespeeld Op de Onder welke titel generaal De Gaulle na afloop van zijn bewogen en in vele op zichten imponerende carrière de geschie denis in zal gaan, wordt een steeds raad selachtiger kwestie. Zal hij de „Europe se Destructor" heten, de „Franse Super- nationalist", de „Goedaardige Dicta tor" de „Redder des Vaderlands", of de „Kampioen der Europese Naties"? Het zijn namelijk alle betitelingen, die op hem van toepassing zouden kunnen zijn, maar geen van alle dekt zijn bete kenis volkomen. Hij heeft voor Frankrijk onvergankelijke verdiensten, niet alleen als veldheer maar ook als staatsman. Hij heeft het nationale bewustzijn van zijn land bewaard gedurende destructieve oorlogsjaren en het opnieuw tot gelding gebracht in de moeilijke na-oorlogse pe riode, toen de gevaren meer van econo mische dan van politieke kant kwamen. En hij heeft als een van de weinige Europese staatsleiders in dit decennium een oorspronkelijke, zelfbewuste koers uitgestippeld tegenover de dreiging van algehele infiltratie der Amerikaanse poli tieke, economische en levensbeschouwe lijke machten. Maar hij heeft tegelijkertijd de vor ming van een Europese federatie van landen onder supra-nationaal bestuur ver hinderd en zelfs onmogelijk gemaakt. Zijn grote verdiensten aan de ene kant en zijn resolute afbraak aan de andere kant maken hem tot een figuur die bui ten Frankrijk tegelijk bewonderd en ver guisd wordt. Een zuiver oordeel over wat De Gaul le voor ons werelddeel aan positiefs en negatiefs heeft gepresteerd, zal zelfs de geschiedenis niet kunnen vellen. Niemand kan duidelijk aantonen dat zonder De Gaulle Europa een gouden tijd van vre de en samenwerking zou zijn tegemoetge- gaan. Evenmin kan worden bewezen dat zonder hem ons continent zou zijn ver smolten tot een willoos instrument in handen van de grootste wereldmachten. Europa heeft in zijn heterogene structuur teveel onzekerheden en gevaren in slui mertoestand, dan dat het langs de een of andere eenvoudige weg tot een Euro pese natie zou zijn uitgegroeid, wanneer De Gaulle dit niet zou hebben verhinderd. Hij heeft in ieder geval de moeizaam op gang gekomen eenheidsorganisatie ver hinderd. Zijn laatste verklaring was de doodsteek voor die eenheid, evenzeer voor de Atlantische blocvorming. Het is moge lijk dat die eenheid in Europees en At lantisch verband tenslotte de Europese landen bitter zou zijn opgebroken Vooral de kleine naties hebben tot dus ver weinig goud zien blinken onder de aardverschuiving der Europese instellin gen. Maar aan de andere kant is het Franse nationalisme als evenknie van het Duitse de afspiegeling van een situatie die aan 1914 herinnert. Het grote verschil met die tijd is ech ter de Sovjet-Unie. Het is bekend dat De Gaulle die factor degelijk meerekent in zijn toekomstverwachtingen. Zijn „Euro pa der Vaderlanden" bedeelt aan Rus land een eervolle en belangrijke plaats in het geheel der politieke en economische bindingen. De poging van Adenauer om De Gaulle indertijd van die verwachting af te bren gen en de rol van het „verenigde Duits land" ervoor in de plaats te stellen, is volkomen- mislukt. De reusachtige realist De Gaulle, improvisator en opportunist bij professie, heeft zijn kijk op Europa sedert 1945 al meermalen veranderd, aan de hand van ontwikkelingen die hij niet wenste te negeren. Eén daarvan is, dat in een verenigd Europa onder supra-na- tionaal bestuur de machtige as Duitsland- Amerika de Franse invloed tot de twee de rang zou veroordelen, zou aansturen op een conflict met Moskou en een be vrijding van Oost-Europa. Dan pas zou met recht en in werkelijkheid 1914 zijn teruggekeerd. Ofschoon Europa thans door de machi naties van De Gaulle tot onmacht lijkt gedoemd, is de continentale situatie veel aantrekkelijker geworden voor Engeland, dan wanneer de Europese gemeenschap zich volledig zou hebben voltrokken. Een volgende stap van de Franse im provisator in Britse richting zou zijn blauwdruk van een „Europa der Vader landen" completeren. Want als het op na tionalisme aankomt, zijn de Britten altijd op de eerste rij present. Er zijn de laatste tijd uit diverse delen des lands berichten opgedoken over het feit, dat restaurant- en caféhouders be paalde groepen buitenlanders de toegang weigerden. Aangezien het meestal uitheemsen en vaak kleurlingen betrof, werd al gauw ge waagd van „rassendiscriminatie" en dat is een woord dat in onze vaderlandse con treien bijzonder nare en afkeurenswaardi ge beelden oproept. Rassendiscriminatie komt in ons land wel voor, maar altijd sporadisch, incidenteel en uit persoon lijke initiatieven, nooit als een onderdeel van een groepsmentaliteit, een politiek of maatschappelijk groepsbeleid of een blank meerderwaardigheidsprincipe. Dat Horeca-bedrijven rassendiscrimina tie zouden toepassen bij de selectie van hun bezoekers, kan als een onbewezen verdachtmaking worden beschouwd. Er zijn weliswaar hedrijven, die bepaalde soorten bezoekers niet toelaten, maar vol gens ingewijden is die selectie niet geba seerd op ras of nationaliteit, maar op gedrag. Het kan als een theoretische, uit zonderlijke mogelijkheid worden be schouwd dat ergens in ons land een Turk of een Surinamer om zijn individueel Turk- of Surinamer-zijn wordt geweigerd. Wel komt het voor dat groepen uitheem sen, wier gedrag eerder tot ongenoegen in een bepaalde lokaliteit heeft geleid, de toegang wordt ontzegd. Wie daar rassen discriminatie in wil zien, vergeet een heel belangrijk ding, namelijk: dat in talrijke Horecabedrijven een „zwarte lijst" bestaat, die lieden van welk ras of welke nationaliteit ook als ongewenst brandmerkt en die het personeel tot richt lijn dient bij het weigeren van toegang of bediening. Op die lijst staan meer Nederlanders dan buitenlanders. Niet altijd bestaat de lijst in tastbare zin, vaak immers is zij in het geheugen van portiers en andere personeelsleden opgeborgen. Maar een feit is het dat over heel Nederland ge rekend het overgrote deel van de onge wenste bezoekers uit eigen landgenoten bestaat, die zich op een of andere ma nier misdragen hebben. Op deze wijze be schermt het Horeca-bedrijf zijn bonafide klanten tegen ergernissen en schade. Naarmate de leiding van een zaak gro tere verantwoordelijkheidszin en eigen waarde heeft, zal die bescherming beter en oordeelkundiger worden uitgevoerd. De beste bescherming geldt daar, waar men er als argeloze bezoeker niets van merkt. Merkt men het wél en betreft het toevallig een kleurling of buitenlander, dan dient men zich toch te hoeden voor een grove misvatting. Waar deze wijze van selectie niet eenvoudig en zeer sub tiel is, worden er wellicht fouten en on rechtmatigheden bij begaan. Maar het lijkt niet ondienstig tegen generalisering te waarschuwen, omdat onze Nederlandse Horeca-bedrijven onverdiend een slechte naam zouden kunnen krijgen. Advertentie WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 JERUZALEM (Reuter) Mordechai Loek, die bekend werd als „de man in de koffer", is vrijdag door een Israëlische rechtbank in Jeruzalem tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spio nage voor Egypte. Hij was schuldig be vonden aan zes tegen hem ingediende aanklachten, waaronder het in gevaar brengen van de Israëlische staatsveilig heid en het geven van inlichtingen aan de vijand. Loek werd in november 1964 op het vliegveld van Rome door Italiaanse doua nebeambten uit een koffer gehaald, waar in personeel van de Egyptische ambassa de hem naar Egypte wilde sturen. Bij aankomst in Israel werd hij gearresteerd. DUSSELDORP (DPA) De verdedi gers van alle negen in het Dusseldorpse Treblinka-proces wegens medeplichtig heid aan jodenmoord veroordeelde Duit sers hebben hoger beroep aangetekend. Vier beklaagden kregen vorige week le venslang. De overigen werden tot gevan genisstraffen veroordeeld die varieerden van twaalf tot vier jaar. De officier van vai 12 tot 4 jaar. De officier van Justitie is tegen vier vonnissen in beroep gegaan. Advertentie VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. VATICAANSTAD (AFP) Voor de vierde maal zal de Sint-Pietersbasiliek in Rome dinsdag veertien september haar deuren openen voor de meer dan twee duizend bisschoppen en hoofden van geestelijke orden die aan het tweede Vaticaanse concilie het 21ste concilie van de r.-k. kerk deelnemen. Het karakter van de werkzaamheden op deze vierde zitting verschilt van dat der vorige, waarvan de eerste nog onder het pontificaat van Johannes XXIII in het najaar van 1962 werd gehouden en de tweede en derde respectievelijk in de herfst van 1963 en 1964 onder de huidige Paus Paulus VI. Het zal in deze vierde zitting minder gaan om discussies in plenaire vergadering cfan wel om de defini tieve opstelling in commissie van de nog uit te vaardigen schemata. Bij het begin van het concilie lagen er zeventig schemata ter tafel. Dit aantal werd teruggebracht tot zeventien. Twee ontwerpdecreten werden in 1963 aan vaard, namelijk over de liturgie en de communicatiemiddelen, en drie over de kerk, het oecumenisme en de oosterse kerken, het jaar daarop. Het schema over het huwelijk werd terugverwezen naar de commissie voor herziening van het kerkelijk recht. Aan het einde van de derde zitting wa ren er nog elf ontwerpteksten te behande len, namelijk over: godsdienstvrijheid, de kerk in de huidige wereld, de missiën, de priesters, de religieuzen, de openba ring, het leken-apostolaat, de bisschop pen, de seminariën, het christelijk onder wijs en de betrekkingen tussen de r.-k. kerk en de andere godsdiensten, met een apart hoofdstuk over de joden. Al deze teksten zijn reeds op de vorige zittingen besproken. Vijf ervan moeten nu in stemming komen in hun definitieve versie, door de commissies opgesteld aan de hand van de door de concilievaders mondeling en schriftelijk gemaakte aan merkingen. Een van deze vijf is het sche ma betreffende de betrekking met de niet-christelijke godsdiensten met inbe grip van het hoofdstuk over de joden, waarover zowel in als buiten het concilie zoveel stof is opgewaaid. Het joodse volk wordt hierin vrijgehouden van de beschul diging van „godsmoord", maar in tegen stelling met het oorspronkelijke ontwerp wordt er nu ook in verwezen naar de an dere grote godsdiensten als de islam en het hindoeïsme. De schemata over de godsdienstvrij heid, de kerk in de huidige wereld, de priesters en de missiën zijn geheel her zien, nadat ze door de algemene verga dering van het concilie waren afgewezen dan wel teruggenomen. Men verwacht dat ze in hun nieuwe vorm wel een meerder- t Advertentie Muzikale kleuren-reportages over uw favoriete Edison winnaars. De oorlog tussen India en Pakistan treft vooral de burgerbevolking in de gebieden waar de legers elkaar ontmoeten zeer zwaar. Haar scha mele bezit gaat daarbij vaak ver loren. Dat blijkt ook uit deze trieste foto van de resten van een klein armelijk dorp in Kasjmir dat bij een actie van Pakistaanse troepen een rokende puinhoop werd. Enkele burgers dwalen wat verwezen rónd in het puin. Zij zoeken, of er nog iets te redden valt. (Telefoto). heid zullen behalen. In het schema over de priesters wordt de handhaving van het kerkelijk celibaat met nadruk bevestigd. Verwant aan het schema over „de kerk in de huidige wereld", algemeen bekend geworden als „schema dertien" is de kwestie van de geboorteregeling. Paus Paulus heeft vorig jaar de bestudering van deze kwestie en de vraag welk stand punt de r.-k. kerk hierover moet innemen aan een speciale commissie van theolo gen, sociologen en andere deskundigen in handen gegeven. Over een definitief rap port van deze commisie is nog steeds niets bekend. De paus maande haar een tijd geleden duidelijk tot spoed aan. Ove rigens heeft paus Paulus zelf over „sche ma dertien" in een onlangs tot de bis schoppen gerichte opwekking gewaar schuwd dat men realistisch moet zijn en niet moet voorgeven dat dit concilie „de enige en onmiddellijke oplossing" zou kunnen bieden voor de brandende proble men van de mensheid. Op de vierde zitting zal begonnen wor den met bespreking van het schema over de godsdienstvrijheid, waarna schema dertien en dat over de priesters en de missiën volgen. In de tijd die de com missies nodig zullen hebben om de ge noemde teksten aan de hand van de in gediende amendementen te wijzigen alvo rens er definitief over gestemd kan wor den, kunnen de reeds voltooide andere teksten in stemming worden gebracht. Daar dit echter niet zoveel tijd van de algemene vergadering in beslag zal ne men, verwacht men dat haar werkbijeen komsten tot, bijvoorbeeld, drie per week zullen worden beperkt, of misschien zelfs tijdelijk opgeschort zullen worden. Er schijnt in elk geval wel naar gestreefd te zullen worden, het concilie nog voor kerstmis te beëindigen. De coördinatie commissie zal in de komende dagen even tuele wijzigingen in de procedure bespre ken. Er zou met name over worden ge dacht niet meer per hoofdstuk of paragraaf te laten stemmen, maar slechts over de teksten in hun geheel. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) BANGKOK In Thailand, vluchtheuvel tussen oorlogen in Vietnam en Kasjmir, wordt de behoefte aan een stoplicht dat het gewapende verkeer aan beide zijden tot stilstand brengt, nn sterker gevoeld dan ooit. De kranten hier wijden vrijwel hun gehele frontpagina aan berichten over het conflict tussen India en Pakistan. In de kranten wordt een beschuldigende wijsvinger gericht op Peking. Er is nog geen duidelijke houding geformuleerd tegenover Moskou. Thailand is een van de weinige Aziatische landen met een geschiedenis die geen koloniaal tijd perk gekend heeft. Het is om die reden uiterst behoedzaam in het bepalen van een koers die het land binnen het verraderlijke vaarwater zou kunnen brengen van op expansie beluste machten. Vanuit de observatiepost van Thailands hoofdstad wordt één feit steeds onomsto- telijker: het India-Pakistan-conflict, de oorlog in Zuid-Vietnam, en het gekrakeel tussen Indonesië en Maleisië kunnen moeilijk als afzonderlijke en geïsoleerde erupties worden gezien. Zij zijn onderling verbonden door de rode draad die Peking in Azië tot een taai web hoopt te spinnen. In sommige gevallen is de draad nog dun en bijna onzichtbaar, zoals in de strijd om Kasjmir. In andere, zoals in Zuid- Vietnam, is hij onmiskenbaar. Er is iets te zeggen voor de theorie die de botsing tussen Pakistan en India in verband brengt met het mislukken van van de tweede Afro-Aziatische topconfe rentie die dit voorjaar in Algiers zou wor den gehouden. Rood-China leed met de afgelasting van die conferentie voor het eerst een openlijke nederlaag, terwijl het juist gehoopt had de bijeenkomst te ge bruiken als een forum voor het aanwer ven van nieuwe stemmen in het anti-im perialistische koor. Onder de Chinese dirigeerstok zou dit koor in Algiers bekende deunen ten ge hore hebben gebracht: aubades en sere nades voor niet gerevisioneerde revolu tionairen, gesis voor Moskou, en boe geroep voor Amerika. Een dergelijke een stemmigheid zou Peking juist op dat ogen blik goede diensten hebben bewezen. Er zijn aanwijzingen dat men gehoopt had nog voor het begin van de natte moesson een grootscheepse Vietcong-aanval in Zuid-Vietnam op touw te zetten. Morele steun van de Afro-Aziatische landen zou hierbij een belangrijk gewicht in de schaal hebben gelegd. Ook op andere manieren was een suc ces van de tweede Afro-Aziatische confe rentie voor China vooral gebonden aan het tijdstip waarop zij gehouden zou wor den. Peking had juist internationaal de aandacht op zich gevestigd door het tot ontploffing brengen van zijn eerst kern bom. Bovendien was het de periode van de eerste Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam. Het uitstel van de conferentie tot vijf november betekende dat er van de directheid van deze fanto- ren niet veel meer zou overblijven en dat Peking zijn gehavende prestige met nieu we middelen zou moeten bijspijkeren. Beide landen hebben sinds 1954 grote bedragen van Amerika ontvangen: Pakis- stan 1,2 miljard dollar, India honderd miljoen dollar. Pakistans president, Ayoeb Khan, heeft steeds de rol ge speeld pro-westers georiënteerd te zijn. Hij liet zijn minister van Buitenlandse Zaken, Zoelfikar Ali Bhoetto, de Chine se kastanjes uit het vuur halen. Het was ook minister Bhoetto, die als enige delegatieleider een persconferentie gaf in Algiers, vooral om duidelijk te ma ken dat Pakistan geen aandeel had ge had in het uitstellen van de Afro-Aziati sche bijeenkomst. Het was op die pers conferentie dat een journalist uit India De mop van een mop Een stampvolle spitsuurbus. Gezichten waarop de dag is samengevat in een woord: boah Er schijnen echter ook andere passa giers te zijn die ik niet zien kan maar wel horen. Het zijn zitters en ze schateren, Merkwaardig, denk ik, dat iedereen zo'n verschillende lach over zich heeft. Schrijf dat nou eens in letters op. Ik luister en ontrafel: Er is een rondborstige ha-ha-ha bij, een astmatisch uh-uh-uh, een fluit ketelachtig ieieiej, een volks hoeoeoe en een achterbaks ggggg. Meteen zie ik mijn moeder. Ze zit tegenover ons aan ta fel en vertelt een mop. Wij lachen ons ha-ha-ha en uh-uh-uh tranen. Niet om de mop, maar om mijn moeder, want je hebt moppenv er tellers en moppenvertel- Iers. Nu kan ik u uitgebreid gaan vertellen, dat mijn moeder in de tweede categorie viel, die van de niet-kunnen-vertellers. Maar daar heeft u niets aan. Dan lacht u niet. Daarom zal ik u letterlijk weerge ven, hoe mijn moeder een mop vertelde. Dat ging zo: -Vanmorgen heeft hoe heet-ie ook weer em Beenschen (die goede man heette geen Beenschen maar Van Been en hij was onze groenteman. Bovendien was mijn moeder een Duitse, die, hoewel zo oud als „Sjoeliaanschen" al in Neder land en dat was toentertijd zo'n vijf entwintig jaar onze moedertaal rad braakte, zodat iedereen die een kwartier in ons huis vertoefde haar met tranen in de ogen imiteerde) Beenschen mai een witz verteld. Kennen joelie die? Natuur lijk ontkenden wij de witz te kennen. -Wacht, even nachdenken. Hoe ging hij ook weer? Mijn moeder richtte haar ogen naar het plafond alsof daar de mop ge schreven stond en zweeg enkele seconden. -Ja, hai was zo: Hitler. Mussolini en wie was der Dritte im Bunde ook weer? Goebels, nee, niet Goebels, emo ja, Franco. Dus Hitler, Mussolini en Franco of was het doch iemand anders, nee, nee, also Hitler, Mussolini ev Franco lie pen over ein weg. Da zegt Franco of was het Mussolini? Nee, Franco, da sagt er wat zai hai ook weer? Diepe stilte. -Nou ja, dat weet ik niet meer, hij sagte iets en toen antwoordde Mussolini. Nee, Mussolini zai niets. Ze liepen dus met z'n drieën over die weg en plotseling zakt Hitler in een gat. Da zegt Mussolini -of was het Franco? Nou ja, een van tweeën sagt Wat zai hij ook weer? Enz., enz., ik weet ook niet wat hij eventueel gezegd zou kunnen hebben en wie het gezegd zou moeten hebben. In elk geval vertelde mijn moeder in een half uur een mop van twee minuten, waarbij ze de pointe vergat, zodat de mop ergens in de verte in het luchtledig bleef hangen. Ach ja, het hangt er maar vanaf welke eisen je stelt aan de mop van een mop. Lizzy Sara May en de minister in een emotionele woor denwisseling verzeild raakten, toen de eerste de rol van Pakistan ten aanzien van China met een puntige vraag aan de orde wilde stellen. Minister Bhoetto wei gerde ieder commentaar. Het is vooralsnog onduidelijk in hoever re Pakistan inderdaad, direct of indirect, Chinese instructies volgt. Een ding is echter zeker: het Kasjmir-conflict en de oorlog tussen India en Pakistan komt niet het Westen, maar Peking ten goede. Onze reisredacteur, mr. H. L. Leffe laar, is er tot op heden niet in ge slaagd New Delhi te bereiken. De meeste luchtvaartmaatschappijen heb ben hun vlurhten op de Indische hoofdstad gestaakt, waardoor de heer Leffelaar aan zijn voornemen om on verwijld naar New Delhi te gaan helaas nog geen gevolg heeft kunnen geven. Oefenen. De politie van Kopenhagen maakte jacht op een bende „gewapen de en gemaskerde mannen" die gescho ten hadden op twee mannen die wan delden op een weg bij Naestved. Een verdachte auto werd achterhaald: er zaten vier woedend protesterende man nen van de burgerwacht in. Zij waren op weg naar hun hoofdkwartier om de liquidatie te rapporteren van twee le den van de vijfde colonne die zij op een nachtelijke oefening met losse flodders hadden „doodgeschoten". Alweer. In Koblenz hebben onbekenden op verkiezingsbiljetten en muren haken kruisen, SS-tekens en de woorden „Heil Hitier" aangebracht. Troon. In verband met het aangekondig de bezoek van paus Paulus VI aan New York heeft een woordvoerder van dit aartsbisdom eraan herinnerd, dat er sedert 1850 in deze stad al een vergulde troonzetel voor het hoofd van de room se kerk klaar staat. Het is een troon in Victoriaanse stijl, met een handgesne- den wapenschild waarop een vredesduif boven op een kasteel met torens is afge beeld. Onderzoek-verzoek. Volgens een woord voerder van het Japanse ministerie van Volksgezondheid zal met ingang van april volgend jaar aan jonge Japanse echtparen verzocht worden of zij zich aan een onderzoek op venerjsche ziek ten willen onderwerpen. Deze ziekten zijn namelijk sinds 1960 aan het toene men. voornamelijk onder jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. Moordenaars. Een 23-jarige man en een 16-jarig meisje zijn in verband met een viertal moorden in de Amerikaanse plaats Flagstaff gearresteerd. Volgens de politie heeft de man onder meer be kend een vissersman te hebben doodge slagen en in de San Marcos-rivier in Texas te hebben gegooid. Dreigend. Generaal Vladimir Toloebko, plaatsvervangend opperbevelhebber van de Russische strategische raket strijdkrachten, is van mening dat „da Verenigde Staten de mogelijkheid wil len scheppen de aarde van de ruimte uit met kernwapens te bombarderen." „Nu al voeren bemande ruimteschepen spionage-opdrachten uit in een steeds grotere en dreigende omvang", aldus Toloebko. Guerrillatraining. Minister van Defensie, Fouché, heeft bekendgemaakt dat de Zuidafrikaanse militairen een speciale training zullen krijgen in straatgevech ten en guerrilla-oorlogvoering. Er zijn al speciale kampen hiervoor ingericht, Shirley. Door de wervelstorm „Shirley", de krachtigste die Japan dit jaar heeft geteisterd, zijn 19 mensen om het le ven gekomen en 140 gewond. Dertien mensen worden vermist. Een klein Zuid- koreaans schip is gezonken. Door de neergutsende regen kwamen 8000 hui zen onder water te staan. Gezond. Eén van de duizend journalisten op de persconferentie van generaal De Gaulle vroeg: ,,Mon général, heel Frank rijk heeft belangstelling voor uw ge zondheidstoestand." „Volgende vraag", was prompt het antwoord van De Gaulle.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3