Vierde (misschien laatste) Politie Nachtrit Velsen was weer een geslaagd evenement T m studeren of verdrinken in de massa PBNA S SCHR Fraaie collectie bij couturier Max Heymans Boer in West-Friesland zag twee tijdcontroleurs voor dieven aan Orkaan „Betsy" treft New Orleans Vreedzame Duitse invasie verwacht bij huwelijk Franse schipper wi niet betalen voor hulp in nood _z ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) De vierde Politie Nachtrit Velsen, georganiseerd door de Politie Sport vereniging Velsen, is wederom een groot succes geworden. Een record aan tal van 200 equipes, vijftig meer dan vorig jaar, had voor deze sterrit voor personenauto's en motoren over 360 kilometer ingeschreven. De af te leggen route voerde door vrijwel geheel Noord-Holland en was pittig genoeg om ook de meest ervaren rijder voor menig probleem te stellen. De organi satiecommissie had weer tal van listigheidj es, valstrikken en verrassende wendingen in de trajecten verborgen die hoge eisen stelden aan de rij vaardigheid en het reactie- en oriënteringsvermogen van de deelnemers. Algemeen was men dan ook de mening toegedaan dat deze vierde en waar schijnlijk ook laatste Politie Nachtrit Velsen verwacht wordt dat de minister van Verkeer en Waterstaat volgend jaar geen toestemming meer voor deze nachtelijke kaartlees- en betrouwbaarheidsritten zal geven allesbehalve een „makkie" is geweest. Boze landman Als u vooruit wilt komen in de wereld moet u veel kunnen én veel kennen. Anders verdrinkt u in de massa. U staat voor de keus: studeren en vooruit komen of niet studeren en achterblijven. Als u vóór studeren kiest, hoe moet u dan beginnen, wat moet u studeren, waar en hoe? Woensdag 15 september om 8 uur in een van de zalen van Restaurant Brinkmann, Grote Markt, Haarlem is PBNA uw gastheer die u op al deze vragen antwoord zal geven. Die u al les vertellen zal over schriftelijk stu deren. De mogelijkheden, de manier waarop u studeren moet, wat u be reiken kunt en welke vooropleiding nodig is. Lagere school is voor veel cursussen al voldoende. Voor de pauze is er een interessant programma. Daarna kunt u uw eigen wensen bespreken met een expert van PBNA. Ongeveer 10 uur bent u weer thuis, heel wat wijzer dan toen u kwam. PBNA heeft 53 jaar ervaring in schrif telijk onderwijs, hoofdzakelijk tech nisch, maar ook op het gebied van organisatie en administratie. KONINKLIJK TECHNICUM ansakademie „Schröder" Itijd toonaangevend ooit teleurstellend teeds gezellig Onze lessen vangen aan op 17 sept. e.v. Inschrijving dag. van 3-6 en 7.30-10 Raamsingel 16 Tel. 11045 Lid S.F.N. Voor R.K. Regelmatigheidsproef Goede smaak I Goede smaak II Goede smaak III Goede smaak IV Goede smaak V Goede smaak VI Goede smaak VII Goede smaak VIII Goede smaak IX De Amsterdamse couturier Max Heymans houdt van Frans-doen. In het Frans waren de uitnodi gingen voor zijn show gesteld; op z'n Frans werden cliëntèle en pers gisteren stijf naast elkaar gezet in de te kleine salon en in een gan getje; in het Frans werden de mo dellen van zijn nieuwe collectie aangekondigd; de couturier ver scheen zelf niet tijdens de show tijdens welke de modellen soms met tergend lange tussenpozen werden getoond. -".y» i Vv; De beschermheer, burgemeester mr. J. C. Bührmann, ga} het startsein voor de vierde nachtrit van de politiesportvereniging Velsen. Noord-Holland. Onderweg kregen de rij ders kletterende regenbuien te incasseren. Vele wegen lagen vol plassen. In Schagen wachtten de koppen warme koffie en be legde broodjes. Daar kwamen ook de eerste uitvallers binnen. Het waren de he ren Van Rijn en Maas uit Heemskerk die met hun Volkswagen in de buurt van St. Maarten van een drie meter hoge dijk waren getuimeld. De wagen kwam onder steboven in een sloot terecht. Beide man nen kwamen met de schrik vrij. In hotel De Rode Leeuw werden ze van droge kle ren voorzien. Een ander, minder hachelijk avontuur in het duistere West-Friesland beleefde een langs een stille landweg verdekt op gestelde controlepost. Uit het donker doemde plotseling een achterdochtig kij kende man voor de twee controleurs op. Kennelijk was het de boer van een na burige hofstede. De man zwaaide ver vaarlijk met een dik rondhout. „Jullie willen zeker m'n olie stelen, hè. Ik heb jullie wel door, hoor" riep de van zijn nachtrust beroofde landman. Het kostte de controleurs enige moeite om de boer duidelijk te maken dat zij daar vreed zaam automobilisten die in geen velden of wegen te bekennen waren, zaten op te wachten. Het laatste gedeelte van de nachtrit voerde langs de westelijke Zaanstreek Ook daar was het vinden en behouden van de juiste koers bepaald geen sinecure De laatste loodjes wogen voor menige deelnemer des te zwaarder omdat de ver moeidheid een woordje begon mee te spreken. En dan te bedenken dat het zoet der overwinning dat het tekort aan slaap zou kunnen doen vergeten in het Hoog ovenrestaurant slechts voor zeer weinigen was weggelegd. Advertentie Advertentie D A N Algemeen was ook de lof voor de puike organisatie en verzorging langs de weg. Na bijna twaalf uur in touw te zijn ge weest werd alle deelnemers vanmorgen een ontbijt aangeboden in de kantine van Walserij-Oost van Hoogovens. Daar vond ook de prijsuitreiking plaats door com missaris W. Sepp van de Velsense ge meentepolitie. Om één minuut over zeven vrijdag avond schoot de burgemeester van Vel sen mr. J. C. Bührmann op het Tiberius- plein in IJmuiden-Oost de eerste twee équipes weg. Daarna was het de beurt aan commissaris W. Sepp om het start pistool te hanteren. Met een minuut tus senruimte volgden met twee tegelijk de andere auto's en motoren. Twee uur te voren hadden de deelnemers hun routebe schrijving in ontvangst genomen. De meesten togen direct aan het werk om met behulp van een kaart het onbeken de traject uit te pluizen. Sommige kaart lezers hadden zich goed toegerust met handige lessenaartjes, leeslampjes en ver grootglazen. Bij de start kregen de deelnemers van inspecteur A. J. Wijn stroom nog een laatste goede raad mee de nodige voorzichtigheid te betrachten met het oog op de gladde wegen. Eenmaal uit Velsen werd de lange ka ravaan van auto's en motoren al spoedig op de smalle en donkere polderwegen rond Haarlemmerliede wijd uit elkaar getrokken. Via Haarlem, Bloemendaal en Bentveld ging het verder naar Zandvoort waar op het circuit de eerste regelma tigheidsproef afgelegd moest worden. Ve le équipes hadden toen al hun eerste strafpunten te pakken. Langs duidelijk zichtbare en listig verborgen controlepos ten totaal waren er zeventig tussen start en finish doorkruisten de nachtelij ke rijders vervolgens het IJmond-gebied, Noord-Kennemerland en de kop van Om vijf uur gistermiddag, twee uur voor de start van de eerste deel nemers, werden op het hoofdbureau van politie bescheiden uitgereikt en bestond gelegenheid voor de route in te tekenen. ELEZERSS Dinsdagavond (7 september) heb ik naar de televisie-uitzending „Interpella tie" van de AVRO gekeken. Ik heb mij er aan geërgerd en met mij misschien duizenden kijkers. Dat de heren Hansen en Ten Brink het nodig vonden om in dit korte programma met dr. Meinsma over het boekje „Kankerfeiten", waarin het ro ken van sigaretten wordt afgeraden, twee keer een sigaret op te steken, getuig de volgens mij niet van goede smaak en fijne beschaving. Rapporten uit binnen- en buitenland duiden erop dat „Kanker feiten" niet overdreven zijn. M. VAN DER KORT, Haarlem. Mijn sympathie gaat uit naar dr. Meins ma, daar in het gesprek duidelijk bleek, dat dr. Meinsma daar met de eerlijkste bedoelingen zat. Daartegenover zaten de journalisten er echt voor de belangen van de pers en niet voor de bevordering van de kankerbestrijding. Ik moet zeggen, dat dr. Meinsma echt heer was, over de an dere heren zal ik me maar niet uitlaten. Maar ik hoop ze nooit meer op het scherm te zien of horen. B. WIJBREGT, Haarlem. De heren Ten Brink en Hansen, onge manierd en ongeschikt voor dit werk. Rook zelf matig in verband leeftijd. VAN ZUTPHEN, Haarlem. Laten we ten eerste stellen dat de AVRO hier een vraaggesprek uitzond van Nederlanders uit „het voorste gelid". Ik kan me voorstellen dat als de AVRO een dergelijk gesprek tussen politie en no zems op touw zet en de jongens bij die gelegenheid grote wolken rook straffeloos in het gezicht van de „Heilige Herman dad" konden blazen, dat een kostelijk ge zicht zou opleveren, maar nu, bij een uit zending op niveau, vond ik het een droe vige vertoning. Het sterk demonstratief opsteken van de ene sigaret na de ande re had het karakter van betaald te zijn door een tabaksconcern. Uit deze uitzen ding blijkt duidelijk dat er zelfs bij intel lectuelen geen begrip bestaat voor het zeer ernstige vraagstuk „longkanker"'. Dr. Meinsma lichtte dit op zeer beschei den wijze maar helaas zonder „bewijs" toe. Dat er in werkelijkheid toch een causaal verband bestaat tussen roken en longkanker zal iedereen die van diverse publikaties heeft kennis genomen niet ont gaan. Daarom dient men deze vreselijke ziekte met gepaste ernst te benaderen en verdient dr. Meinsma ons aller sympa thie. A.J.M. ZUIJEN, Haarlem De critiek van de heer Damhuizer in uw blad van 8 september op de T.V.-uit- zending met de heer Meinsma vond ik onjuist, teleurstellend en afbrekend. Met twee van de drie journalisten heeft de heer Damshuizer het loffelijk streven van dr. Meinsma een slechte dienst bewezen, In zulke zaken past een totaal andere in stelling. En van journalisten, die éen uiterst verantwoordelijke taak hebben mogen wij anders verwachten. Alles werd nog eens duidelijk onder streept door het gedrag van twee van de heren, die bij de behandeling van dit on- In dez* rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle een de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zUn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beechouwd De inzender moet de Drier mat zijn voUe naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaat». (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn In behoorlijk Nederlands en In begrijpelijke, beknopte vorm De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatie te bekorten op niet eaecntlSle punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens Is met daarin vervatte meningen of argumenten. derwerp rustig sigaretten gingen roken. Dit was het toppunt en gaf blijk van een grove onbeschaafdheid en onwellevend heid. Helaas kon ook de heer Damshuizer dit niet als totaal misplaatst zien. H. J. KAPTEYN, Heemstede. In uw blad van 8 september geeft de heer J. Damshuizer een nabeschou wing over de eerste t.v.-uitzending van de nieuwe serie „Interpellatie" van de AVRO. Hij wil graag weten hoe de ge middelde kijker op deze gedachtenwisse- ling heeft gereageerd. Ik ben het met hem eens dat een dergelijk praatprogramma inderdaad boeiend is. Ik ben het echter niet met hem eens wannqer hij schrijft dat zijn sympathie in dit vraaggesprek uitging naar de drie journalisten. Hij vindt dit zelf merkwaardig; ik ook! Bij ons en meerderen met ons ging de sympathie uit naar dr. Meinsma die rustig en beheerst de ongelijke strijd (drie tegen een) tot een goed einde heeft gebracht. Weliswaar bleek uit het gesprek dat dr. Meinsma enkele tactische tekort komingen in zijn tot heden gegeven voor lichting niet geheel kon ontzenuwen. Wie werkt maakt fouten! Dit neemt echter niet weg dat wij deze t.v.-uitzending heb ben aangevoeld als een stuk propaganda in het kader van de anti-rookcampagne. waarvoor we de AVRO erkentelijk moe ten zijn. Ik heb niet de indruk dat de geïnterpel leerde het slachtoffer is geworden van de drie journalisten, die, met uitzondering van de redacteur van „Het Parool", te agressief waren en door het telkens op steken van een sigaret geen blijk gaven van fijngevoeligheid. Deze twee heren hebben, waarschijnlijk onbewust ertoe bij gedragen dat onze sympathie uitgegaan is naar dr. Meinsma die met zijn anti-rook- campagne het Nederlandse volk een dienst heeft bewezen en naar wij hopen voorshands zal blijven bewijzen. MEVROUW J. PRIKKEL VAN DER MARK, Haarlem. Uw recensent Damshuizer schrijft in zijn T.V.-nabeschouwingen dat het inte ressant zou zijn te weten, hoe een ge middelde kijker op de gedachtenwisseling tussen dr. Meinsma en een drietal jour nalisten reageerde. Welnu, ondergeteken de is zo'n gemiddelde kijker en heeft de dag na de uitzending ook nog enkele tien tallen andere „gemiddelde" kijkers ge sproken (toevallig het merendeel rokers) Men was niettemin unaniem van mening dat twee van de journalisten zich op een zeer onwaardige wijze hadden gedragen door niet alleen op een uitdagende, maar tevens onbeschaamde manier, enkele ma len achtereen een sigaret op te steken om daarna steeds inhalerend dr. Meins ma aan te vallen, die als hoofd van de voorlichtingscommissie de kankerbestrij ding ter hand heeft genomen, dit in 't belang van de gehele Nederlandse bevol king. Twee van de drie journalisten heb ben de journalistenkring een zeer slechte dienst bewezen, en het is mij een raadsel hoe de sympathie van uw heer Damshui zer nog kan uitgaan naar deze „heren"!! A. W. DOUWES, Haarlem. Naar aanleiding van uw nabeschouwing „Interpellatie" het volgende. Hoe bestaat het dat er mensen te vinden zijn die een medicus (die voor ons allerbeste werkt) beschaamd durven zetten! En dr. Meins ma stond geheel niet „down" maar ge droeg zich als een heer. Nee, er is voor deze sigaretopstekende mensen geen goed woord te vinden. Het slechtste is niet slecht genoeg!! N. P. OVENSBERGER Haarlem. NEW ORLEANS (AFP) De orkaan „Betsy" heeft vrijdag New Orleans, in het mondingsgebied van de Mississippi, geteisterd. Overstroomde straten, afge knapte bomen en telegraafpalen, omver- gewaaide auto's en afgewaaide luiken en daken waren in een groot gebied schering en inslag. Verscheidene uren voordat de wervel storm New Orleans had bereikt, was het alarmsein gegeven. Er zijn daardoor geen mensenlevens te betreuren. Een aantal lichtgewonden wordt in plaatselijke zie kenhuizen verpleegd. Er is een schade aangericht, die op miljoenen dollars wordt geschat. Bijna tweehonderdduizend bewoners van wijken van New Orleans, waarvan men aannam dat zij door de wervelstorm zou den kunnen worden getroffen, waren in scholen, kerken en andere gebouwen on dergebracht. Eenheden van de nationale garde van de staat Mississippi hebben met gendarmerie en stadspolitie voor de handhaving van de orde zorggedragen. Zij wisten het ontstaan van paniek te voorkomen. In bepaalde delen van New Orleans be reikte de orkaan een snelheid van tweehonderd kilometer per uur. De bur gemeester van New Orleans heeft de gou verneur van de staat gevraagd zijn stad tot „rampgebied" te verklaren. Men acht het mogelijk dat president Johnson het stadsbestuur federale gelden ter beschik king zal stellen om een snellere herbouw van de getroffen wijken mogelijk te ma ken. Ik heb mij zeer zitten ergeren over die drie kwajongens. Ik kreeg zo de indruk, dat zij daar in opdracht zaten, om zekere belangen te verdedigen, gezien het vele sigaretenroken dat zij deden, Ze kregen nu mooi de gelegenheid de man, die de ver koop van de sigaretten belemmert af te straffen. Getuige het „demonstratief" roken van de heren. Het lag er volgens mij te dik bovenop. J. F. DE VOS, Haarlem. Het horecawezen in Amsterdam en om streken heeft deze week een oproep ge kregen om zich voor te bereiden op een (vreedzame) Duitse invasie op de huwe lijksdag van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. In het mededelingenblad van het be stuur en de propagandacommissie van de betreffende afdeling van de Nederland se bond van horeca en aanverwante be drijven zegt een van de vooraanstaande le den van deze organisatie uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat reisbu reaus alleen al in het dorpje Hitzacker honderd bussen hebben gecharterd waar mee ongeveer vierduizend personen kun nen worden vervoerd. De kapitein van de Nederlandse kust' vaarder „Kolga" heeft beslag laten leg gen op de Franse trawler „Gloire a St. Therèse", die in de haven van Dover ligt, Woensdagavond heeft de Nederlandse kapitein de Franse trawler, die bij de ge vaarlijke Goodwin Sands in moeilijkheden verkeerde, naar Dover gesleept. De schipper van de Franse trawler weigerde te betalen voor de berging. Daarom heeft de Nederlandse kapitein beslag laten leggen op de trawler, die niet zal mogen vertrekken voordat de zaak is geregeld. Je verwacht dan eigenlijk ook een naar de laatste Franse mode ge- copieerde Hollandse couturecollectie te zien. Want ook Heymans weet steeds weer door te dringen tot de geheimen van zijn Franse collega's. Maar nee; 't was wel Frans getint, de nieuwe Heymans-collectie, maar met een vol komen eigen karakter. Het was een zeer loffelijke collectie Er waren creaties waarvoor hij Nina Ricci, Balmain en Patou had gebruikt en wat* er ook eerlijk bij werd ver teld. Zijn modellen zijn stuk voor stuk draagbaar wat een compliment is. Hij had zich niet vergaloppeerd aan de zeer korte roklengtes. De roklengte va rieerde van op de knie tot even er boven. Er waren veel gerende en klok kende rokken, plissérokken en rokken met diepe plooien. De mantels hadden een fraaie coupe; ze vielen meestal wijd en wa ren gemaakt van warme wollen stof fen of bont. De favoriete kleur van Heymans is grijs; verder was er wit, cognac, zwart, beige en wat kleuren combinaties. Met slechts drie cocktail japonnen van o.a. lurex en gegarneerd kant, en een bruidsjapon van zwaar brokaatzij werd de show besloten. Hennnij Schouten

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7