Haarlem Nicols Schotens honkbalkampioen door surprise na verlenging VOOl' Sparta Homeruns van Hudson John konden Sparta niet helpen RECEPTIE HCK al met één been in de hoofdklasse doo r zege op HHC Blinkert-dames waren tegen Micrometers goed op dreef Kinheim werd in de slotfase door SVJ volkomen verrast Arsenal stond de Spurs slechts gelijkspel toe HENK KEULEMANS' AFSCHEID VAN SCHOTEN KREEG EEN HEEL BIJZONDER KARAKTER gelijkspel o j. OG promoveert Noor Bos maakte zeven doelpunten Stewart greep na het uitvallen van Clark zijn kans Zandvoortmeeuwen verloor met 4-1 HHC klopte Vodo met ruim verschil Uitslagen schaken om nationale titel BAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 11 1 erstomd Regen Grote Prijs van Italië B eslissingswedstrijd thans noodzakelijk Anquetil sterkste in Criterium der Azen 4 3 1 2 1 O O Henk Keulemans speelde zaterdag zijn laatste wedstrijd voor Schoten. Sparta-coach Heyt nam voor de wedstrijd al afscheid van Keule mans, onbewust van het feit, dat Schoten Sparta alle kans op het kampioenschap zou ontnemen. De Haarlem Nicols zijn zaterdagmiddag honkbalkampioen 1965 geworden door het verrassende 5—5 gelijkspel dat stadgenoot Schoten het Rotterdamse Sparta afdwong. Dat geschiedde na een uiterst spannende wedstrijd die drie uur en een kwartier vergde en die voor een belangrijk gedeelte in de stromende regen werd gespeeld. Henk Keulemans die zijn laatste comp.-wedstrijd speelde zorgde voor de laatste Sparta-nul en ontnam de Rotterdammers hierdoor defini tief de laatste kans op prolongatie van de titel. Schoten speelde defensief een beste wedstrijd, de Spartanen verspeelden hun kansen op de titel door op be slissende momenten in het veld te falen, terwijl in het begin van de wedstrijd nogal eens riskant werd gelopen, hetgeen de attente Schoten-verdediging goed afstrafte. Rudy Dom (Sparta) en Hans van Lieshout (Schoten) wierpen een goede wedstrijd en ook Ron Camphuysen die Van Lieshout (blessure) in de elfde Innings moest vervangen, maakte een goede indruk. Toen de wedstrijd Schoten-Sparta zater dagmiddag om drie uur begon zat vrij wel het voltallige Nicols-team tussen de 1000 toeschouwers. „Je kan nooit we ten", was het motief voor de tocht naar het kille honkbalstadion. Waarschijnlijk zou Sparta wel ruimschoots winnen, maar stel je eens voor! Had Schoten dit seizoen ook de Nicols niet verslagen? De ze gedachten speelden Hoogenbos en zijn mannen door het hoofd toen Sparta voor het eerst aan slag ging. Er werd druk gespeculeerd over Schotens kansen, toen Faneyte in de tweede innings opende met een tweehonkslag. Er ging in de Sparta-regie iets fout, slagman Bouts miste een teken en Faneyte sneuvelde op het derde honk. Na een honkslag van Rudy nam Bouts op de honken te veel risico en ook hij sneuvelde en er kwam kleur op de Nicols-gezichten. Bepaald sensationeel werd het in de tweede helft van de vijfde innings, toen Schoten bij de stand 0-0 weer eens aan slag ging. Jan Kops opende met een honk slag, waarna Kollaard hem met een stoot- slag op het tweede honk zou helpen. Ru dy Dom gooide de bal echter langs zijn eerstehonkman John en Jan Kops kon zijn rondje voltooien, terwijl Kollaard op het derde honk terecht kwam. Pols sneu velde op een te hoge stootslag en ook Van Lieshout leek weinig succes te heb ben met zijn stootslag. Ten tweeden male gooide Rudy Dom de bal echter langs het eerste honk en het was 2-0. Het werd zelfs 3-0, toen ook derde honkman Hen driks misgreep. Voor het eerst in de Haarlemse honkbalgeschiedenis werkten de supporters van Schoten en Haarlem Nicols eendrachtig samen. Veel van het feestgedruis verstomde in de zesde innings toen Hudson John met Richardson op de honken een homerun sloeg (3-2), bepaald stil werd het op de tribune in de volgende Sparta-slagbeurt, toen aanvoerder Hendriks de bal het veld uitsloeg (3-3). Sparta leek door te gaan, maar riskant honklopen van Richardson bleek voor Schoten voldoende om een eind aan de innings te maken. In de achtste innings kwam Sparta voor het eerst voor: Hudson John sloeg zijn tiende homerun van dit seizoen, werd daardoor homerunkoning van 1965 en Sparta leidde met 4-3. De Haarlem Ni cols zaten er weer stilletjes bij en wa ren zich al weer mentaal aan het voor bereiden op de komende beslissingswed strijden. Totdat pinch-hitter Van Maren in de achtste Schoten-slagbeurt een honk slag gaf en Simon Arrindell die overi gens een prima wedstrijd speelde een foutje maakte, waardoor Wim van Dus- schoten voor de gelijkmaker kon zorgen. Het werd zelfs 5-4 voor Schoten, toen John een aangooi van Faneyte uit de handschoen liet rollen. Sparta benutte de negende slagbeurt door het scoren van één punt: Hendriks kwam door velderskeus op de honken, stootte door naar het derde honk op een honkslag van Richardson en scoorde op een korte tik van Arrindell die vallend werd gevangen door Jan Kops. Met Ha milton Richardson op het derde honk en Hudson John aan slag maakte de Nicols- kolonie wederom een angstig momentje door, maar Henk Keulemans zorgde voor opluchting door John uit te vangen. En toen ging het regenen. Eerst zacht jes, toen harder en op het laatst goot het. Er kon niet gestopt worden, want bij sta ken zou de gelijke stand blijven gelden. Het kampioenschap van de Haarlem Ni cols zou dan kunnen worden toegeschre- van aan een regenbui. Dus liet hoofd- scheidsrechter Wedemeyer terecht door spelen. Maar wat Sparta ook probeerde, er Het bestuur en eerste team van de Haarlem Nicols, die zaterdagmiddag kampioen van Nederland werden, recipiëren zaterdagmiddag 19 septem ber in de Kroonzaal van café-restau rant Brinkmann van 16 tot 18 uur. werd niet meer gescoord. Ook niet, toen Van Lieshout van de heuvel moest we gens een vingerblessure. De jeugdige Camhuysen die Sparta al eerder in het seizoen op één run had gehouden, gaf geen krimp en toen Henk Keulemans de laatste Spartaan uitschakelde was het feest in het stadion. Schoten wilde zijn laatste slagbeurt ook nog hebben, maar kwam niet verder dan tot het tweede honk. Waarna een ieder drijfnat huiswaarts keerde: Schoten- en Nicols-fans verheugd, de luidruchtige Sparta-aanhang stilletjes, zich de natte kleren pijnlijk duidelijk bewust. De eindstand in de hoofdklasse luidt: Nicols Sparta OVVO ABC 21 21 21 21 35 34 24 23 Schoten HVA Ajax VVGA 21 21 21 21 17 17 14 4 In de wedstrijd SchotenSparta maakt Hendriks van Sparta al val lend het vijfde punt voor de Rotter dammers. Achtervanger Van Dus- schoten staat klaar om de bal naar het derde honk te werpen. Achter hem scheidsrechter Aad Wedemeyer. De eerste wedstrijd tussen de Haar lemse clubs HHC en HCK om een plaats in de honkbalhoofdklasse heeft een over winning voor HCK opgeleverd. Na een spannend gevecht in het honkbalstadion bleven de Kinheimers met 5-3 de grote winnaars. Voor HHC was dit resultaat uiteindelijk wel teleurstellend, omdat de ploeg van Jan Smidt geruimde tijd met 3-0 de lei ding had. Het zag er florissant uit voor Ronald Overmeer van HCK kreeg in de wedstrijd tegen HHC een bal in zijn rug. Verkrampt van pijn rolt hij over de grond. de HHC'ers die hun supporters met rode petten hadden uitgerust, zodat er een „rood blok" op de tribune was te zien. Talens zorgde voor het eerste punt en hij werd gevolgd door Jan Smidt en Bud ding. Smidt leidde de defensie goed, zodat het tot de zesde innings 3-0 bleef. Paalman, die dank zij een bliksemactie van de HCK-leden uit Italië was komen overvlie gen (er is nu ƒ950 bijeengebracht), was nog niet in zijn gewone vorm. Vooral zijn fastballen hadden niet de „normale" vaart. Niettemin leverde hij toch wel knap werk. In de zesde innings brak HCK ineens door. Kramer, Overmeer Möllmann en Paalman kwamen binnen op een fel door HHC bestreden „geraakt werper", twee maal vier wijd en een veldfout. Jan Smidt werd vervangen door Sodekamp, die HCK ih de negende innings nogmaals een run moest toestaan, dat werd ge scoord door Paul op een honkslag van Overmeer. De wedstrijd kon doorgang vinden dank zij het harde werken van het personeel dienst lichamelijke opvoeding en sport, dat al om acht uur 's morgens begonnen was het speelveld begaanbaar te maken. De tweede wedstrijd tussen HHC en HCK wordt zaterdagmiddag (3 uur) gespeeld. HHC moet dan winnen om zijn kans te behouden. Bij Onze Gezellen heeft men onver wachts feest kunnen vieren, want de ploeg promoveert naar de eerste klas door de uitslag van de promotiewedstrijd SchiedamADO: 0-0. Op de tweede dag van de handbalcom petitie hebben de dames van de Blinkert met 11-9 van Micrometers gewonnen. De eerste treffer kwam van Arnhem, maar niet lang daarna zorgde Heieen Ligthart voor de gelijkmaker. Met de regelmaat van een klok vielen de doelpunten. Tot 6-6 hielden de ploegen elkaar in evenwicht Bij de Blinkert ontbraken Rie Samson, keepster Wil Giebels. De Haarlemse defensie kwam vaak tem po tekort en was niet bij machte de ge vaarlijkste speelster van de gasten het scoren te beletten. Noor Bos, die zeven doelpunten voor haar rekening nam, maar toch het spel in de aanval dikwijls rem de en de snelle Ans Lenaarts zorgden voor een 8-6 ruststand. In de tweede helft was de Blinkert ster ker, maar benutte niet alle kansen. Toch betekende een fraai schot van Noor Bos 9-6 en dank zij een fout van de Blin- kert-keepster kwamen de gasten terug tot 9-7. Een solo van Noor Bos beteken de 10-7. Micrometers was nu een geslagen ploeg en Ans Lenaarts kon zich zelfs permitte ren een strafworp tegen de paal te schie ten. De Arnhemse dames scoorden nog tweemaal. De heren van Rapiditas waren verre de minderen van Niloc 2. Op het zware veld pasten de Amsterdammers zich beter aan en beslisten de strijd met 11-4 in hun voordeel. De Concordia-heren leverden een knappe prestatie door AHC 2 met 5-3 te kloppen. Doelman Oppelaar was vooral in de tweede helft fantastisch op dreef en wat niet te passeren. Voor Zandvoortmeeu- wen was wederom een zware nederlaag weggelegd. Met 17-6 bleef Tonido aan de winnende hand. De IJmond-heren hadden aan debutant Always Forward een moeilijke tegenstan der, omdat de gasten een enthousiast spel letje op de grasmat legden. De routine van de Velsenaren gaf uiteindelijk de doorslag en de winst bleef dan ook in handen van de thuisclub (10-5). Geheel volgens de verwachting won Full Speed van Het Haarlemse Concor dia. Tot ver in de tweede helft konden de Haarlemse dames de stand gelijk hou den dank zij treffers van Karin Dank- meyer maar in de slotfase greep Full Speed met nog drie doelpunten de volle winst (5-2). De dames van IJmond hebben hun draai nog niet gevonden. Een 3-1 voor sprong tegen Tonegido bleek niet voldoen de en slechts ten koste van alle inspan ning kon men vlak voor het einde een 4-3 achterstand wegwerken. Tijdens het bezoek van de handbalver eniging Neustadt uit Osnabrück aan Con cordia speelden de heren-junioren een aan trekkelijke en sportieve wedstrijd tegen hun gasten. Mede doordat de Duitsers ge middeld drie jaar ouder waren dan hun tegenstanders leden de Haarlemmers een 11-1 nederlaag. Vooral in schotkracht kwamen zij veel tekort vergeleken bij Neustadt, dat verbluffend gemakkelijk en zuiver schoot. De jonge Schotse coureur Jackie Ste wart heeft in Monza met een B.R.M. de grote prijs van Italië gewonnen in de nieuwe recordtijd van 2 uur 4 min. 52.8 sec. hetgeen een gemiddelde snelheid be tekent van 209,9 km. per uur. Het was de achtste race voor het wereldkam pioenschap, dat overigens zijn landgenoot Jim Clark reeds inpalmde. Het was de eerste overwinning van Stewart in een „grote prijs" nadat hij dit seizoen reeds driemaal achter Clark op de tweede plaats was geëindigd, namelijk in Frank rijk, in Zandvoort en in de grote prijs van België. Het zag er ook nu naar uit, dat de over winning naar Jim Clark in zijn Lotus zou gaan. Toen Clark in de 64e van de 76 te rijden ronden echter wegens motorsto ring de strijd moest staken tot dat moment had hij van de start af op kop gelegen kreeg Stewart zijn grote kans. Van volger werd hij leider en als zoda nig werd hij afgevlagd. Ook als tweede ging een B.R.M. over de eindstreep, na melijk die van de Britse oud-wereldkam pioen Graham Hill. Zandvoortmeeuwen heeft z'n eerste thuiswedstrijd voor de competitie in de derde klas van het zaterdagvoetbal met 4-1 van CJVV verloren. IJmuiden moest in Wormerveer met 2-0 voor Blauw Wit het hoofd buigen. Kennemerland was vrijaf. Het meest opvallende in de vier de klas was de 3-2 nederlaag van Kin heim op eigen veld tegen SVJ. Aanvan kelijk had Kinheim met 2-0 de leiding Het liet zich echter in de slotfase door SVJ verrassen. VEW zegevierde met 4-1 over Jong Hercules en SIZO verloor te gen de verwachtingen met 1-0 van WOL. Het debuterende SMS moest met een score van 7-2 zijn meerdere erkennen in Altijd Paraat. Zandvoortmeeuwen was geenszins de mindere van het bezoekende CJVV, maar toch keken de gastheren met de rust al tegen een 2-0 achterstand aan. Toen Kuhl- man na de hervatting in het strafschop gebied door een der CJVV'ers onderuit werd gehaald en Koper de strafschop in een doelpunt omzette (1-2), was er weer van alles mogelijk. Helaas namen de Zandvoorters het wat al te makkelijk op en via een in buitenspelpositie gescoord doelpunt kwam CJVV op 1-3. Door het ver re opdringen werd het bij een uitval zelfs nog 1-4. Blauw Wit W. en IJmuiden speelden een aantrekkelijke partij voetbal. De gas ten waren technisch weliswaar de beter spelende ploeg, maar zij misten in de voorhoede een afwerker om de vele aan vallen doeltreffend af te kunnen ronden. Bij de thuisclub vlotte dat wat beter en De returnwedstrijd om het kampioen schap van Nederland tussen Vodo en HHC in Den Haag heeft een verrassend grote zege voor de Haarlemmers opgele verd. Evenals in Haarlem ging HHC overtuigend van start. Het Haagse veld werk, dat in tegenstelling tot in Haar lem, matig was, liet reeds direct enkele steken vallen, die mede door een honk slag van Paula van der Mark drie runs opleverde. Vodo, dat in de eerste slagbeurt slechts één run scoorde, kwam in de tweede innings fel terug. Hilde Küpfer, Maureen Hoyer, M. Manuel en F. van Boles lieten fraai slagwerk zien. De verwerking van de daaropvolgende stootslagen bezorgde de Haarlemse ploeg nogal wat moeilijk heden en leidde tot een 5-3 voorsprong voor de Haagse ploeg. HHC, dat fel terugstreed, kwam na een run in de vierde innings op gelijke hoogte in de vijfde slagbeurt door Han- nie Berendonk. Regen zorgde toen voor een onderbreking van de strijd. Deze on derbreking bleek Vodo tenslotte geen goed gedaan te hebben. Slaggeweld van Els Ter Meulen, Janke Nij dam en Ria Samson bracht HHC op een 7-5 voor sprong. Vodo daarentegen was nauwelijks meer gevaarlijk. Definitief viel de beslissing in de laat ste innings. Een vrije loop voor Els Ter Meulen werd gevolgd door een hit van Janke Nijdam. Toen bovendien Ria Sam son door een fout op de honken kwam, werd de toestand voor Vodo precair. Hannie Berendonk, nog altijd één Tottenham Hotspur heeft in de Engel se League op het nippertje het ongesla gen record kunnen handhaven. In de wedstrijd tegen de Londense rivaal Arse nal scoorde de Schotse middenvoor van de Spurs, Alan Gilzean, de gelijkmaker (2-2), nadat de club in het begin van de wedstrijd met twee treffers was over donderd. Tottenham Hotspur, dat een wedstrijd minder speelde, staat nu met Burnley, dat verrassend won van kam pioen Manchester United, en West Brom- wich Albion met 10 punten bovenaan. De uitslagen waren: Aston VillaBlack pool 3-0, BurnleyManchester United 3-0, Chelsea—Everton 3-1, Leeds United Sheffield United 2-2, LiverpoolFulham 2-1, Sheffield WednesdayNottingham Forest 3-1, Stoke CityNewcastle United 4-0, SunderlandBlackburn Rovers 1-0, Tottenham HotspurArsenal 2-2, West Ham UnitedLeicester City 2-5. Nederlands beste slagvrouwen, deed haar reputatie eer aan. Eer, daverende drie- honkslag velde Vodo definitief. De uit eindelijke 12-5 zege verzekerde HHC van een beslissingswedstrijd om de titel. Het Amsterdamse TIW ondernam een vergeefse reis naar Den Haag. TIW, scheidsrechters en toeschouwers kwamen bij een afgekeurd veld, waar Storks ont brak. Deze wedstrijd zal nu zaterdag vermoedelijk op het terrein van Shell in Amsterdam worden gespeeld. Rooswijk en VVGA zullen elkaar zondag om 4 uur op het veld van Terrasvogels ontmoeten, met als inzet een plaats in de eerste van klasse. In de Duitse competitie hebben even eens drie clubs de leiding. FC Bayern behaalde zijn vierde achtereenvolgende zege en staat nu met de Duitse kam pioen Werder Bremen en Borussia Dort mund bovenaan. Opvallend was de 6-0 overwinning van de club van Elek Schwarz, Eintracht Frankfurt op Kai- serslautern. De uitslagen waren: Werder Bremen Meidericher SV 2-0, München 1860VBF Stuttgart 0-0, Eintracht Frankfurt—FC Kaiserslautern 6-0, Eintracht Braun schweig—Hannover 96 2-1, Borussia NeunkirchenFC Nürnberg 2-1, Tasma nia Berlin—Bayern München 0-2, Karls- ruher SCHamburger SV 1-4, Borussia MönchengladbachBorussia Dortmund 4-5, FC KölnSchalke 04 2-1. Ongeslagen in de Italiaanse competitie, na twee dagen zijn Bologna en Napels. De uitslagen waren: AtalantaJuventus 0-0, CagliariSampdoria 1-1, Fiorentina Brescia 2-0, A C MilanFoggia 1-0, Na pelsCatanië 3-0, SpalA S Roma 2-0, TorinoLazio 2-2, Bologna—Varese 41. Op de tweede dag van de Belgische competitie waren de uitslagen: Antwerp F CDaring C B 1-0, Racing White Standard 1-1, Berchem SportF C Luik 1-3, St. TruidenLa Gantoise 4-1, FC MechelenAnderlecht 0-2, TilleurLier se SK 1-1, FC BruggeBeerschot 1-2, FC BeeringenCS Brugge 3-0. De uitslagen van de eerste dag van de Portugese competitie zijn: Do Porto Barreirense 0-1, BelenensesBraga 0-0, AcademicaBenfica 2-2, LusitanoSpor ting 2-5, CUFLeixoes 3-1, VarzimBei- ra Mar 6-0, GuimaraesSetubal 4-1. met een score van 2-0 bleven de gasthe ren op winst. Aanvankelijk was Kinheim sterker dan het met drie invallers spelende SVJ en veroverde in de eerste helft door Kossen een 1-0 voorsprong. Toen Verburg deze winst na de rust tot 2-0 opvoerde, gingen de gastheren het kalmer aan doen. Dat werd hun noodlottig. Eerst verkleinde Dirks de achterstand tot 2-1, daarna bracht Kruyer de gelijkmaker op zijn naam en Dirks zorgde tenslotte voor de winnende treffer: 2-3. Door twee doelpunten van Van Wijk nam VEW in de eerste helft van het treffen met Jong Hercules reeds een 2-0 voor sprong. Na de pauze bracht Van Duinen de stand op 3-0. Jong Hercules gaf de moed niet op en kon door toedoen van De Bree tot 3-1 ophalen. Meer stond de achterhoede van VEW niet toe. Van Wijk bepaalde de eindstand tenslotte op 4-1. Een voortdurend aanvallend SIZO heeft het in de uitwedstrijd tegen WOL niet kunnen klaren en moest met een 1-0 ne derlaag genoegen nemen. De Hillegomse schutters hadden in deze ontmoeting geen greintje geluk. Debutant SMS was op be zoek bij Altijd Paraat en ging hoopgevend van start door het eerste doelpunt te sco ren. De voetballers uit Nieuw Vennep zijn er in het verdere verloop van de strijd vrijwel niet meer aan te pas gekomen en moesten met een 7-2 nederlaag huis waarts keren. Derde klasse: DVS *33 CJW Blauw Wit W. PVWA SSVU Zand voor tm. ADM SDCP Desto Kenn.land Geinoord IJmuiden HCSC Vierde klasse: WOL Altijd Paraat VEW SVJ OSDO PVF KMVZ Jong Hercules SIZO Kinheim Wartburgia SMS De uitslagen van de partijen voor de vierde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap, dat in Den Haag wordt gehouden, luiden: Kuypers-Bergsma 1-0, Zuidema-Jongs- ma remise, Prins-Bredewout 1-0, Lange- weg-v. Wijngaarden 1-0, v. d. Berg-Enk- laar 1-0, Hoogendoorn-Ree 1-0, Afgebro ken partijen: Eerste ronde: Zuidema-Ree 1-0, Tweede ronde: Bergsma-Prins 0-1, Derde ronde: Enklaar-Hoogendoorn 1-0, Bergsma-Bredewout 0-1, Jongsma- V.d. Berg 1-0. Jacques Anquetil heeft zaterdag in het Bois de Boulogne voor de vierde maal het criterium der Azen, een wedstrijd over 100 km achter dernies gewonnen. De Fransman reed de afstand in 1 uur 48 minuten en 42 seconden, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 55,190 km/ uur. Oud-wereldkampioen Jan Janssen legde met een achterstand van 1 min en 42 seconden beslag op de tweede plaats. De uitslag luidt verder: 3. Rudi Altig (Did) op 2.05, 4. Poulidor (Fr) z.t., 5. Arie den Hartog (Ned) z.t., 6. Jo de Roo (Ned) op 2.20. De Haagse profrenner Wim de Jager heeft zondag de laatste rit van de wieler ronde van Noord-Frankrijk op zijn naam gebracht. Hij klopte in de eindsprint zijn medevluchters Mertens (België), de Fran sen Beuffeuil en Lefebvre en de Belg Van-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11