Paus wijst opvattingen af van groep Nederlandse theologen Encycliek „Mysterium fidei verdedigt traditionele leer HET WEER RTN wil snel 400.000 leden gaan werven Oorlogsstemming groeit in India en Pakistan UST MORRIS Tweed- en Cameljassen „Geen militaire rang voor geestelijke verzorgers" Transsubstantiatie Twee kranen omgevallen in Schiedam Hoofdverpleegster overleden na val van de trap „Geen nadruk meer op schadevergoeding" Verloofd paar naar Hitzacker Oud-atleet Chris Berger overleden Argentijnse peso gedevalueerd Papierfabrieken gaan fusie aan Vrijgezellen bleven weg EXTRA ff 99 Grootste landing in Vietnam pagina Rustig weer Gesprek Ned.-Indonesë Het woord is aan Lidmaatschapsgeld wordt voorgeschoten LAATSTE NIEUWS Spanning SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 262 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) ROME Paus Paulus heeft in zijn zaterdag verschenen encycliek 'n aantal op vattingen, zoals die bij katholieken in Nederland heersen, afgewezen. Waarschijnlijk is het nooit tevoren gebeurd dat een pauselijke encycliek zich speciaal bezig houdt met Nederland. Zeker, ons land wordt er niet in genoemd, maar tal van Italiaanse bladen spreken over de encycliek „Mysterium Fidei" als over de encycliek, waarin Paules de zes dwalingen der katholieke kerk in Nederland veroordeelt. Er zijn ook bladen, die spreken over een veroordeling van het Nederlandse schisma (afscheiding van de kerk). De paus zegt zich grote zorgen te ma ken over de wijze waarop in bepaalde kringen over het mysterie van de trans substantiatie de verandering van brood en wijn in lichaam en bloed van Jezus Christus) wordt gesproken en geschreven. Onder hen, die over dat heilige mysterie spreken en schrijven zijn er enkelen die inzake de particuliere mis, het dogma van. de transsubstantiatie en de verering van de eucharistie meningen te kennen geven die de ziel der gelovigen veront rusten en verwarring stichten inzake de geloofswaarheden, alsof het een ieder vrij zou staan om een door de kerk reeds vastgestelde leer in twijfel te trekken of uit te leggen op een wijze die de oor spronkelijke zin der woorden geweld aan doet." De paus voegt er aan toe dat het niet aangaat een zogenoemde gemeenschappe lijke mis (waarbij de gelovigen een actief deel hebben) te verheffen tot iets, dat veel hoger is dan een mis, opgedragen door één enkele geestelijke. Ook gaat het niet aan de nadruk te leggen op de sym bolische betekenis van de eucharistie, alsof dit genoeg zou zijn om de tegenwoordig heid van Christus in het sacrament uit te drukken. De paus zet uiteen dat door de consa- cratie de ouwel en de wijn op het altaar wel degelijk veranderen in het werkelijke vlees en het waarachtig bloed van Chris tus. Dit is duidelijk vastgelegd door het concilie van Trente (1550). Het gaat dan ook niet aan om even tueel overblijvende ouwels (hosties) na de communie der gelovigen te beschouwen als gewone voorwerpen. Ze blijven, daar ze eenmaal gewijd zijn, het vlees van Christus. Ze moeten worden vereerd door „Geestelijke verzorgers zijn geen diena ren van de krijgsmacht. Zij mogen niet de status van ambtenaar ontvangen. Ook al dragen zij een uniform, dan nog dient men hun geen militaire rang toe te ken nen." Dit is een van de conclusies uit een rapport van de werkgemeenschap van protestantse christenen in de Partij van de Arbeid over de geestelijke verzorgers in de krijgsmacht. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Langs de losplank 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 13, 15 Economisch nieuws 5 Radio en tv 6 Kunst 3 Feuilleton 7 Sport 9—13 Topsy 14 Scheepsberichten 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist. Overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke veranderlijke wind en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De leer van de transsubstantiatie houdt in dat de (onzichtbare) „sub stantie" van brood en wijn tijdens de conceritratie verandert in lichaam en bloed van Christus, op het moment dat de priester de woorden van het laatste avondmaal „Dit is Mijn lichaam, dit is Mijn bloed" uitspreekt. De (zicht bare) „gedaante" van brood en wijn blijft onveranderd. Een aantal rooms-katholieke theolo gen heeft vooral in Nederland onlangs verklaard dat het hier om symbolen gaat, dezelfde opvatting als die van sommige protestanten. Zij ge bruikten de term „transsignificatie". De paus heeft in zijn encycliek geen namen of landen genoemd, maar de persdienst van het Vaticaan heeft naast de gebruikelijke vertalingen een Ne derlandse uitgegeven. Dit gebeurt nooit. de gelovigen en met de grootste zorg worden behandeld. Het is een bijzonder strenge encycliek die daarover is de gehele Italiaanse pers het eens is ingegeven door dingen die in Nederland gebeuren en die navol ging hebben gevonden in België en in Frankrijk. De Nederlandse Jezuïetenpa ter Ernst Schoenmaker, heeft in een tijd schrift geschreven dat Nederland de meest ernstige godsdienstige crisis door maakt die het land sedert de hervorming heeft gekend. De meest fundamentele le ringen der kerk worden in twijfel getrok ken, zoals die welke betrekking hebben op het celibaat der geestelijken, op het huwe lijksleven, op de liturgie, op het sacra ment van de biecht en zelfs op de waar achtige aanwezigheid (de werkelijke ver andering van brood en wijn in het vlees en bloed van Christus). Pater Schoenma ker noemt de Nederlandse katholieken meer anti-rooms, meer anti-clericaal, meer verworden dan de meest vooruit strevende katholieken in het communisti sche Oost-Europa. Kardinaal Alfrink, gisteren in Rome aangekomen, heeft laat in de avond de Nederlandse journalisten ontvangen. Daarbij was ook de bekende Belgische theoloog prof. Schillebeeckx aanwezig. Deze gaf een uiteenzetting over de ency cliek Mysterium Fidei en meende dat de ze op zichzelf het standpunt van de Neder landse en Belgische theologen niet zozeer verwerpt. Wat hij en de kardinaal het ergste vonden was de uitleg, die de Ita liaanse pers aan de zaak heeft gegeven. Daarin komen in sterke mate de meest conservatieve opvattingen van het meren deel der Italiaanse concilievaders naar voren. De kardinaal zei dat het beter was deze zaak op het ogenblik diplomatiek aan te pakken en er niet onmiddellijk op te rea geren. Over enkele weken, wanneer de storm wat zal zijn geluwd, zal de tijd gekomen zijn om precies uit de doeken te doen waar de verschillen liggen. Geen slachtoffers Bij Wilton Fijenoord te Schiedam zijn vanmorgen even over half 8 twee grote kranen omgevallen, die opgesteld stonden bij de bouwplaats van een shelltanker op de helling. De kraanmachinist in een der kranen was juist zijn werk begonnen. Vermoedelijk is de arm van de kraan, die hij bediende, blijven haken achter de arm van de tweede kraan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade bedraagt vele honderd duizenden guldens. In het Marinehospitaal in Overveen is vrijdagnacht overleden de 59-jarige me juffrouw N. H. van Kooten uit Santpoort. Zij was vrijdagmiddag in haar woning aan de Litslaan, vermoedelijk doordat zij on wel werd, van de trap gevallen, waarbij zij met het hoofd tegen een trede stootte. Mejuffrouw Van Kooten was hoofdver pleegster in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. WWWWVWWVWWWWWVWVWVWVWVWWWnA/W /vwwwwvwwvwwwwwuwuwwwwwwwwww De aanspraken van Nederland op schadevergoeding ten bedrage van 2.9 miljard gulden voor genationaliseerde ondernemingen in Indonesië .zullen tus sen beide landen niet veel nadruk meer krijgen. In plaats daarvan spant men zich thans in om de vraagstukken inzake normalisering van de betrekkingen op een voor beide partijen aanvaardbare manier opnieuw te benaderen. Dit is gezegd in een slotcommuniqué, dat za terdag werd uitgegeven in Djakarta toen de tweede ronde was afgelegd van de Nederlands-Indonesische besprekingen. De beide delegaties zijn er in geslaagd een gemeenschappelijke wijze van aan pak te bereiken van de hangende finan ciële kwesties. Deze nieuwe aanpak zal het de delegaties mogelijk maken één ge meenschappelijk voorstel te formuleren. In de redevoering die zaterdagavond uit gesproken werden na de ondertekening van een vertrouwelijk interim-verslag, legden beide delegatieleiders de nadruk op de betekenis van de toekomstige be trekkingen tussen Indonesië en Neder land. In zijn toespraak deelde de Neder landse delegatieleider de heer Blom mee, dat beide delegaties binnen twee maan den opnieuw in Nederland bijeen zullen komen voor een derde reeks besprekin gen (de eerste „ronde" vond in novem ber vorig jaar in Nederland plaats, aan de tweede werd 25 augustus begonnen) Men meent, dat een vierde en definitieve reeks onderhandelingen in Indonesië ge voerd zal worden. De 23-jarige Russische student Vla- dimr Krusanof is zijn vaderland ontvlucht. Na een barre tocht door de wildernis van Noord-Rusland en Finland heeft hij Zweden bereikt. Gedurende de gehele tocht werd hij achterna gezeten door de Russische politie en grenswachten. Hier loopt hij nu door het centrum van Stock holm. (Telefoto). De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op zaterdag 2 en zondag 3 ok tober een bezoek zullen brengen aan de moeder van de heer Von Amsberg in diens geboorteplaats Hitzacker. Het geldt hier een particulier bezoek. De feestelijke ontvangst, die doo*r de inwoners en auto riteiten van Hitzacker wordt voorbereid, zal een strikt plaatselijk karakter dragen. In Amsterdam is zondagavond overle den de bekende oud-atleet Chris Berger. Hij is 54 jaar geworden. Sedert 1 januari 1945 was Berger hoofdopzichter van het Olympisch Stadion in Amsterdam. Chris Berger behoorde tussen 1929 en 1943 tot Europa's beste sprinters. Hij nam deel aan de Olympische Spelen van 1932 te Los Angeles en van 1936 te Berlijn, maar zijn hoogtepunt bereikte hij in 1934 toen hij tijdens de Europese kampioen schappen te Turijn de titels won op de 100 en 200 meter. Hij was wereldrecordhouder met 10,3 op de 100 meter van 1934 tot 1936. BUENOS AIRES (Reuter) Argenti nië heeft vandaag de peso gedevalueerd van 172 peso per dollar laten tot 178 peso. In financiële kringen wordt deze stap in verband gebracht met de onderhandelin gen over de herfinanciering van de Ar gentijnse buitenlandse schulden. In deze kringen wordt de devaluatie echter on toereikend genoemd. Men neemt aan dat de koers binnen afzienbare tijd wederom zal moeten worden herzien. De Argentijn se regering heeft inmiddels meegedeeld dat alle uitvoer van de periode van 20 april tot 10 september nog tegen een oude koers moet worden afgerekend. Descartes: Ik denk, dus ik besta. In verband met de grotere concurren tiestrijd in Europa en in het bijzonder met het oog op de verdere ontwikkeling in de E.E.G. hebben de N.V. Carton- en Papierfabriek „Britania" te Oude Pekela en Carton- en Papierfabriek de Kroon te Oude Pekela besloten tot een volledige fusie. In communiqué constateren de beide partners, dat het gemeenschappelijk pro- duktie-apparaat van negen karton- en pa piermachines belangrijk meer mogelijk heden voor het rationeler produceren bie den. De samenwerking zal worden gerea liseerd door de oprichting van een nieu we vennootschap, die houdstermaat schappij wordt van de aandelen van bei de bedrijven. De bestaande N.V.'s zullen als werkmaatschappij blijven bestaan. Een en ander geschiedt uiteraard alleen wanneer voldoende aandelen van beide venootschappen wordt aangeboden. Van onze correspondent) Deze week gaat de Stichting „Radio en Televisie Nederland", zoals bekend voort gekomen uit hetzelfde weekblad, aan al le abonnees van „Televizier" vragen om lid te worden van deze stichting. R.T.N. dat onder leiding staat van de oud-hoofd redacteur van „Televizier", Pieter de Ru- NEW DELHI (Reuter en AP). „Onze berusting wordt vaak aange zien voor lafheid. Maar de laatste confrontatie met Pakistan vernietigt de mythe van de kalme zachte hin doe". Dit stond vanochtend te lezen in het Indische dagblad Indian Ex press. Het is kenmerkend voor de oorlogzuchtige houding die zowel in India als Pakistan groeit naarmate de strijd tussen beide landen feller wordt. India en Pakistan hebben snel en openlijk eikaars voorstellen voor een wapenstilstand verworpen. In tegenstelling tot de belofte van de Indische premier Sjastri aan premier Wilson van Groot-Brittannië dat zijn land volledig zal meewerken met de Verenigde Naties bij het streven LONDEN (AP) De Britse regering heeft definitief de Nederlandse regering laten weten, dat zij van plan is haar ver bod te handhaven op de levering van mo toren en andere onderdelen voor de Fok ker Friendships, die door Indonesië be steld zijn. Dit heeft de Britse regering vandaag meegedeeld. Een woordvoerder deelde aan journa listen mee, dat de Nederlandse regering in Den Haag mondeling op de hoogte is gesteld van het Britse besluit. Nederland had Londen gevraagd zijn beslissing te herzien, waarbij de levering van Rolls-Royce motoren en andere es sentiële delen voor de F-27 verboden werd. naar een vrede heeft V.N.-bemid- delaar Oe Thant tot dusver weinig concrete resultaten geboekt op zijn bemiddelingsreis naar beide landen. Verwacht wordt dat Thant via Moskou naar New York terug zal reizen. Hij zou in de Russische hoofdstad met premier Kosygin over het Pakistaans-Indische conflict spreken. Maleisië heeft alle Britse Gemenebest- landen gepolst over de mogelijkheid dat het Gemenebest bemiddelaar zal zijn in het geschil. De Perzische premier Amir Abbas Hoveida en de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Isjik zijn op weg naar Pakistan om over hulp aan dit land te spreken. Ook Indonesië zou Pakistan hulp willen verlenen. In Karatsji verklaarde de Indo nesische ambassadeur voor een geestdrif tige menigte dat zijn land bereid is „een miljoen vrijwilligers" naar Pakistan te sturen. De Belgische regering onderzoekt de vraag of een embargo dient te worden gesteld op de uitvoer van wapens naar India en Pakistan. In 1964 heeft Pakistan 440 ton wapens en munitie in België gekocht voor een waarde van bijna 82.000 gulden. De In diase aankopen van Belgische wapens wa ren nog bescheidener. Bijna 700 Amerikaanse vrouwen en kin deren wachten in angstige spanning op toestemming om Lahore, de Pakistaanse stad die slechts 16 kilometer van het front ligt, te verlaten. Voor de evacuatie van de Amerikaanse vrouwen en kinderen staan in de Perzi sche hoofdstad Teheran zes C-130 trans- Deze ravage lieten Indonesische demonstranten achter toen zij eind vorige week de ambassade van India in Djakarta binnendrongen. De strijd van India tegen Pakistan was oorzaak van de gewelddadigheden. porttoestellen te wachten op toestemming om naar Pakistan te vliegen. De Paki staanse autoriteiten voelen er echter wei nig voor deze toestemming te verlenen omdat zij zoveel mogelijk een paniek wil len vermijden en de schijn willen hand haven dat het leven in Lahore zijn ge wone gang gaat. Het dreunen van de ar tillerie is echter dag en nacht duidelijk te horen. Zie verder pagina 3). we, streeft ernaar om een A-omroep te worden, hetgeen betekent dat men meer dan 400.000 leden moet krijgen. De actie wordt op een op het oog ingewikkelde, maar in werkelijkheid zeer slimme wijze gevoerd. Het lidmaatschap van de R.T.N. kost 5.20, maar de abonnees behoeven dit bedrag niet direct te betalen. Het wordt voorgeschoten door een speciaal in het leven geroepen fonds, geheten de „Na tionale Omroep Stichting" (N.O.S.) met als bestuurders ir. A. G. Maris, Ch. G. Matzer en mr. D. J. Veegens. Later moeten de aanstaande leden van R.T.N. de 5.20 terugbetalen maar daar zullen ze weinig moeite mee hebben want speciaal voor hem wordt de abonnements prijs op „Televizier" teruggebracht van 50 tot 40 cent per week. Dit dubbeltje per week minder zal daarna per week ge-ind worden als afbetaling op de 5.20. Op de vraag waar het geld voor het omroepfonds dat alles voorschiet vandaan komt, zei mr. Veegens, advocaat en pro cureur in Den Haag, dat een krediet is verstrekt door de AMRO-bank. Dit kre diet wordt gegarandeerd door het be drijfsleven. Mr. Veegens kon geen nadere aanduiding geven voor het begrip be drijfsleven. Men neemt aan dat o.a. da N.V. Rotagravure, de uitgeefster van weekblad „Televizier", garant staat voor het krediet, maar mr. Veegens wilde dit niet bevestigen. Het weekblad „Televizier" zal vanaf ok tober bestaan uit twee gedeelten: een ge ïllustreerd weekblad en los erbij gevoegd een programmagids. Men kan ook lid worden van de R.T.N. door zich alleen te abonneren op deze programmagids. Dat kost ƒ3,90 per jaar. Binnenkort zal een brochure verschijnen waarin uitvoe rig mededeling wordt gedaan over de doelstellingen van de R.T.N. Er was zaterdagmiddag maar wei nig belangstelling voor het twaalfde „wereldvrijgezellencongres", dat dit keer niet in Grevenbicht, maar in Val kenburg werd gehouden. Bij de ope ning waren er van de ongeveer 400.000 alleenstaanden in Nederland precies 41 aanwezig. Zelfs het bestuur was niet compleet. Er werden 135 deelnemers verwacht, van wie er 28 uit Duitsland, 27 uit België en één uit Frankrijk zou den komen. Eén van de oorzaken voor de ge ringe belangstelling is misschien, dat de deelnemers een van pasfoto's voor ziene en door de overheid getekende verklaring moesten tonen, waarin offi cieel werd meegedeeld, dat zij niet ge huwd of gescheiden waren Advertentie •pïii R Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1