f\ Zuid-Afrikaanse Vereniging bepleit wederzijds begrip AGENDA 3 en BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Fa. B. ENGELENBERG T Uoop Centrale antenne van PTT in Den Haag uitgebreid Van Heutszmomiment weer beklad Acties in Nederland hebben tot dusverre averechts resultaat9 Man wilde zijn ex-vrouw doden Verzorgster verdwenen met pleegkind Pater C. Pauwels overleden Echtpaar wil meisje uit Kongo behouden Inbraak opgelost in Den Bosch Doden in het verkeer Directeur-eigenaar van jongens-internaat aangehouden Wisselvallig weer* m Auto-accessoires voor ALLE MERKEN MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Electr. Verfspuit 118.50 Yjaczc|ue! BARTELJORISSTRAAT 5 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Verzoek aan koningin HAARLEMSE AUTO SHOP Jansweg 9 (Stationsplein) telef. 18680 toestel 20 WERKRAPPORTEN Is z z z Ï6 n In Den Haag heeft PTT een proef geno men met het doorgeven van vier televi sie- en dertien FM-radioprogramma's via in de nieuwbouw van de wijk Mariahoeve aanwezige standaardaansluitingen van P.T.T. Sinds enkele weken is P.T.T. be zig met de aanleg van een centraal an tenne-systeem in dat deel van Mariahoe ve, dat wordt begrensd door het Bezui- denhout, waar het P.T.T.-centraal anten nesysteem reeds bijna twee jaar functio neert. Voor de versterking van de signa len in het kabelnet wordt thans gebruik gemaakt van speciaal hiervoor door de Nederlandse industrie vervaardigde transistorversterkers. De proefmeting werd verricht in particuliere woningen en in een particulier centraal antennesysteem in een groot flatgebouw bediend. De kwa liteit van beeld en geluid was in beide ge vallen uitstekend. P.T.T. heeft ook reeds een centraal an tenne-systeem in Dronten in de Noord oostpolder. Advertentie Uoélstraat Ï9 Haarlem - Tel. 1J232 Amsterdamse provo's hebben in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw het Van Heutsz-monument in Amsterdam zuid beklad met verf. Er werd op het monument onder meer geschilderd: „Pro vo image". De zich anarchisten noemen de provo's en hun aanhang, tezamen on geveer honderdvijftig jongelieden, wer den ten slotte door de politie uiteenge dreven, waarbij van de gummiknuppel gebruik werd gemaakt. De provo's waren rond middernacht na een „happening" bij het Amsterdamse lieverdje in groepjes naar het monument voor Van Heutsz getrokken. Ditmaal zijn geen arrestaties verricht. Advertentie r ADVISEUR VOOR W7 HERENiCLEOING WVl—IL De Nederlands-Zuidafrikaanse Vereni ging heeft in een verklaring een beroep gedaan op allen in Nederland en Zuid- Afrika, in het bijzonder op hen in Neder land die gevoelens van aversie jegens Zuid-Afrika en op hen in Zuid-Afrika die gevoelens van wrok jegens Nederland koesteren, om vast te houden aan het ver beteren van de communicatie en de be trekkingen tussen beide landen. Volgens de vereniging leveren deze we derzijdse gevoelens een gevaar op voor de culturele, economische en persoonlijke be trekkingen tussen Nederland en Zuid-Afri ka, „die ook voor hen bij wie deze ge voelens van ergernis en kritiek sterk le ven van het grootste belang zijn." De vereniging wijst de bestrijders in Nederland van het Zuidafrikaanse rege ringsbeleid erop „dat activiteiten ten gunste van nationale en internationale be togingen tegen het Zuidafrikaanse rege- ringsbestel, van boycot en van pogingen tot het uitoefenen van druk, tot nu toe weinig of geen zo niet een averechts ef fect in Zuid-Afrika hebben gehad." De vereniging meent dat de bestrijders van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek „de taak die zij menen te hebben", beter zouden kunnen vervullen door deze critiek naar voren te brengen in een dis cussie met Zuidafrikaners. „Juist de ve le betrekkingen tussen Nederland en Zuid Afrika en de bijzondere aard van die re laties bieden daartoe mogelijkheden, die lijkgezinde groepen in andere landen niet of nauwelijks hebben," aldus de verkla ring. Voorts zegt de vereniging „dat de ver dedigers in Zuid-Afrika van het apart- heidsbeleid moeten bedenken dat het zich De Groninger politie zoekt een 55-jarige woonwagenbewoner, die zaterdagnacht ge tracht heeft zijn ex-vrouw te doden door haar de keel dicht te knijpen. Zij werd slechts licht gewond. De man was het huis aan de Soeraba- jastraat in Groningen binnen gedrongen door een ruit in te slaan. Hij begaf zich naar de slaapkamer van zijn vroegere echtgenote, die door het lawaai wakker was geworden. De man wierp zich op de vrouw en greep haar bij de keel. Er ont stond een hevig gevecht, dat in de woon kamer werd voortgezet. Ook haar twee kinderen en een bewoner van het pand werden door het tumult gewekt. De aan gevallen vrouw verweerde zich zo dapper dat haar vroegere man haar even moest loslaten en zij een pook kon pakken. Een dochter wist de aanvaller tenslotte te overreden weg te gaan. Grote Kerk, dinsdag 20-21 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „In specteur Clouseau slaat weer toe", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: Teenagers in de zon", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Sex and the single girl", 18 j. Luxor, 14 en 19.30 u.: „Het huwelijks leven", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Veel liefs uit Mos kou", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De jonge leeuwen", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Onder kruisvuur", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le bon- heur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16-de tot en met de 19-de eeuw waaronder Hals' meesterwerken, Dagelijks geopend van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot 1 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijk's (behalve maandag) van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon en feestdagen van 14-17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Exposi tie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Tot 15 oktober. Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) 10-17 u. De eerste zondag van de maand 13-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land); Foto-expositie van Peter Dullaart. Tot 3 oktober. Bootzaal: „100 ambachten van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum van Looy (hoek Kamperlaan): expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Sal Meyer. Dagelijks 1017 u. en zondags 1317 u. Tot 3 oktober. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van grafiek van Kees Okx en van plastieken van Artur Varela. Tot 30 september. Linnaeushof (Bennebroek): Tot 1 no vember openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 u.; golfbaan tot 21 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in d« krant van vrijdag 10 september.) MAANDAG 13 SEPTEMBER Maandag geen bioscoopvoorstellingen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 14 SEPTEMBER City, 20 uur: „The lady killers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 tot 17.30 u.: filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u. Wijkcentrum „De Duinpan", Sant poort: 16 tot 18 u. en 19 tot 21 u. R.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. MAANDAG 13 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De ijzervreter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De superman van de geheime dienst". W.B. Theater, 20 u.: „IJscoman, kijk uit". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19.30 tot 21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17-30 u. en van 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 uur., f.k. leeszaal geopend van 15 tot 17 uur. DINSDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Pa trouille der verdoemden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ruziezoeker". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9 tot 13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 uur» isoleren en het weigeren critiek uit Ne derland als onderwerp van gesprek in overweging te nemen die critiek eer doet groeien dan afnemen. De vereniging ge looft dat de verdedigers van de apart heid, door hun standpunt voortdurend naar voren te brengen, en toe zouden kunnen bijdragen begrip en inzicht in de moeilijke Zuidafrikaanse problemen te bevorderen. De Zuidafrikaanse vereniging verklaart in haar doelstelling principieel te verschil len met enerzijds de Nederlands-Zuid afrikaanse Werkgemeenschap (voorstan ders van het apartheidsbeleid) en ander zijds met het Comité Zuid-Afrika (be strijder van de apartheid). Advertentie In Amsterdam is gistermiddag de veer tigjarige mevrouw R. van der Burgt-Aals- vel verdwenen met haar drie jaar oude stiefzoontje. De vrouw had het kind af moeten staan aan de raad voor de kin derbescherming, waarna het aan zijn moe der teruggegeven zou worden. De moeder van de jongen is een gewe zen barjuffrouw, die ondertussen getrouwd is met een in Duitsland gelegerde mili tair. Zij stond het kind kort na de ge boorte voorlopig af aan het echtpaar Van der Burgt. Binnenkort vertrekt zij naar Amerika en dan wil zij Robert meene men. Prinses Beatrix en haar verloofde hebben in kasteel Drakensteyn de gemeenteraad van Madurodam 25 jongens eri meisjes ontvangen. Prinses Beatrix is burgemeester van het miniatuurstad je. De ge meenteraad bood het verloofde paar 36 Canadese dennetjes voor de tuin van het kasteeltje aan. Want burgemeester Beatrix had op de dag van haar verloving gezegd„We gaan wel zorgen voor een dichtere beplanting rond Drakensteyn", zin spelend op de foto's die destijds het geheim van haar genegenheid voor Claus von Amsberg onthulden. In Egmond is plotseling overleden de bekende theoloog-publicist pater dr. C. F. W. Pauwels, Dominicaan. Hij is 62 jaar geworden. De meeste van zijn zeer talrijke publi- katies betroffen de oecumenische theolo gie, die hij in het studiejaar 1964-1965 voo het eerst doceerde aan de Thomasuniver siteit te Rome. Pater Pauwels was actief in vele verenigingen op nationaal niveau. Hij maakte onder meer deel uit van het KRO-hoofdbestuur en van de Sint Willi- brordvereniging, terwijl hij wellicht de meeste bekendheid verwierf door zijn tal rijke artikelen in de Volkskrant. Een kinderloos echtpaar in het Zuid limburgse plaatsje Puth wil een Kongo lees meisje van 11 jaar terug hebben, dat het enige tijd na de omwenteling in Kongo had opgenomen. Een kloosterzus ter uit het Limburgse plaatsje Hulsberg had bij haar vlucht uit Kongo het ouder loze meisje meegenomen. Het echtpaar in Puth was gaarne bereid het kind op te nemen. Een adoptieverzoek werd echter afgewezen en het echtpaar moest het kind voorlopig afstaan. Het echtpaar heeft nu een verzoek aan de koningin ge richt om het Kongolese meisje te mogen bel)q|i#4gnr*«- o r r r v Een inbraak, die in de nacht van vrij dag op zaterdag in een juwelierswinkel in de binnenstad van Den Bosch werd ge pleegd, is door de recherche in die plaats tot een oplossing gebracht. Zondagavond is een 21-jarige loswerkman uit Oss aan gehouden. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Zijn buit bestond uit armbanden, ringen en colliers tot een to tale waarde van 10.000. In de nacht van zaterdag op zondag is de 31-jarige G. H. Starren uit Maastricht, die op de Brusselseweg in de richting van België links naast de weg liep, aangereden door een taxi met dodelijk gevolg. Onder de gemeente Drunen had zon dagmiddag een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers. De heer M. Heijmans, 63 jaar, kwam hierbij zodanig te vallen, dat hij kort daarna aan de bekomen ver wondingen overleed. Op de rijksweg zestien ter hoogte van de gemeente Zwijndreeht is zondagavond een personenauto met de flank tegen een boom gereden en daar als het ware om heen gekruld. De twee inzittenden, J. H. M. Kurvers, 29 jaar, en H. F. Sterk, leeftijd onbekend, uit Sittard, kwamen om het leven. De Zweedse student Arne Krister Gum- mar Persson uit Taeby (23 jaar) is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de oude rijksweg 27 onder Lexmond. Zaterdag is op de veerweg te Houten (buurtschap Schalkwijk) een van de veer pont afkomende automobilist in botsing gekomen met de zeventienjarige Tonnie van der Ligt uit Houten, die een brommer bereed. De jongen is enkele uren later in een ziekenhuis te Utrecht overleden. Zaterdagavond is op de rijksweg Maar- heeze-Leende een personenauto, bestuurd door de heer A. Roghmann uit Buttgen (Duitsland), door nog onbekende oorzaak tegen een tankwagen uit Weert gebotst. De zestigjarige heer Roghmann was op slag dood. Zijn vrouw werd zeer ernstig gewond naar het St. Jozef ziekenhuis in Eindhoven overgebracht. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de vijftigjarige H. Doorenbos uit Ensche de, toen hij met vrouw en kind per fiets van Haaksbergen op weg was naar En schede, dodelijk verongelukt. Het slachtoffer, dat op het rijwielpad reed, kwam door onbekende oorzaak via de wegberm op de rijweg voor snelver keer terecht, waarop hij eerst door enkele uit de richting Haaksbergen komende auto's werd overreden, en vervolgens nog eens door enkele uit de richting Enschede komende voertuigen. In opdracht van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft de rijksrecherche de 57-jarige directeur eigenaar van een jongensinternaat in War mond ingesloten op verdenking van het plegen van ontucht met minderjarige jon gens. Het internaat bestaat sinds 1956 en biedt huisvesting aan ongeveer vijftig jongens, van wie de ouders voor het overgrote deel in het buitenland vertoe' ven. In Warmond weet men te vertellen dat in het internaat een ijzeren tucht heerste en dat de jongelui de directeur vreesden om de hardhandige manier waarop hij straffen uitdeelde. Het voorlopig onderzoek zou hebben uit gewezen dat de directeur ook in finan ciële moeilijkheden zou zijn geraakt. Het personeel blijkt niet bij de affaire betrok ken te zijn. Kolendampvergiftiging. Het echtpaar Ull- man-Spijksma uit de Timmermanstraat in Helmond is woensdag ten gevolge van kolendampvergiftiging om het le ven gekomen. Twee jaar voor inbrekers. De rechtbank in Groningen heeft twee Groninger in brekers, 42 en 32 jaar oud, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun medeplichtige, een jongeman van 21 jaar, kreeg een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het drietal had onder meer een kluis geforceerd bij een kledingfabriek in Groningen en daarbij ruim 16.000 buitgemaakt. Acht maanden geëist. Acht maanden ge vangenisstraf heeft de officier van jus titie bij de Groninger rechtbank geëist tegen een 47-jarige inwoner van Los dorp, thans leraar, omdat deze in de ja ren 1957 tot 1962 in zijn toenmalige functie van gemeenteontvanger van de gemeente Bierum ƒ27.168 had ver duisterd. Ringweg om Utrecht. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het besluit van de Utrechtse gemeenteraad van 15 mei 1964 om een crediet van 6,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de uitvoering van de eerste fase van het aanleggen van een ringweg rond Utrecht goedge keurd. Stroom uit aardgas. Als een van de eerste in het land gaat de Haagse elektriciteits centrale over op aardgas. Twee van de vier produktie-installaties zullen reeds in de tweede helft van het volgend jaar jaar, na ombouw, met gas worden ge stookt. Den Haag lost hiermee het pro bleem op van de schaarse kolensoort waarmee de installaties thans worden gestookt, plus ten dele dat van de lucht vervuiling. Treinconducteur gearresteerd. Een Neder landse wagon-lits conducteur uit Rot terdam is te Milaan door de douane- politie gearresteerd. Hij had volgens de politie dertig kilo goud in de vorm van armbanden en andere juwelen bij zich. Onderscheiding. De Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Peter Garran, heeft mr. K. Jansma uit Amsterdam de versierse len uitgereikt behorende bij de onder scheiding van commander (civil divi sion) of the British Empire. De heer Jansma is vice-voorzitter van het ge nootschap NederlandEngeland. Advertentie 339. Zenuwachtig had Brammetje Fok van bovenuit de schade bekeken, welke hij door zijn vergissing had aangericht. Overal zag hij katten rennen, die vluchten de mensen voor de voeten liepen. „Hoe kon ik zo dom zijn. ...ik moet het goedmaken.ik moet zorgen, dat ze hun lichtje briesje krijgen," zei hij wan hopig en vliegensvlug greep hij een an der zakje van de slede van de Koning der Winden. Helaas Zodra hij het uitschudde, knetterden de donderslagen en bliksemflitsen in het rond. Wéér had Bram de verkeerde zak gepakten ditmaal was het resultaat nog erger dan eerst. Het hele tuinfeest werd door de eerste windvlagen tegen de grond geslagen en een meneer, die een parasol wilde vast houden, werd meters door de lucht mee gevoerd voordat hij ergens onzacht werd neergesmeten. Bloesjes en overhemden waren in een oogwenk doorweekt. „Nou dat is me wat fraais", riep de dikste meneer van het tuinfeest, „En ze hadden nog wel een lichte bries voor speld. Ik zal die lui van dat weerbe richt eens een briefje schrijven, waarvan ze drie nachten wakker zullen liggen En toch kon De Bilt van Hawaii er dit keer echt niets aan doen! NEEM ME NIET KWAUJK,Dlt,K6, IK MAAK 46 DAD6U4K 'i DAM KON 46 VERDER. PRATEN! (feOED6660010, ?QUB AAN DIE BOOMSTRONK riOEM KOMNEN WEMOOI MEREN IVVVWVVVVUWVWMVWVIAfVWVVVIAAMVVMAAAAAMAAAAII Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie, die in ons land meer dan een week wisselvallig en vrij koud weer veroorzaakte, vulde op. Tegelijkertijd na derde van de oceaan een nieuwe storing. Deze trok langs het Kanaal naar de Bel gisch-Franse grens en veroorzaakte wat regen in het zuiden van het land. Morgen komt het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Met een zwakke noordwestelijke wind wordt dan opnieuw polaire lucht aange voerd, waarin opklaringen voorkomen, in de temperatuur komt niet veel verande ring. Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. til) i c "O 33 SB d X cS Den Helder regenbui zzo 16 3 Ypenburg geheel bew zzw 17 4 Vlissingen regen zzo 15 4 Eelde motregen zzw 16 2 De Bilt zwaar bew 17 1 Twente zwaar bew. z 16 2 Eindhoven regen z 17 7 Z.-Limburg regen zzw 15 1 Helsinki mist windst. 16 0.5 Stockholm geheel bew. w 15 2 Oslo geheel bew. no 13 0 Kopenhagen half bew. w 16 0 Aberdeen half bew. windst. 14 0 Londen geheel bew n 17 4 Amsterdam zwaar bew. z 16 4 Brussel regen z 16 5 Luxemburg regen 17 Parijs motregen 17 10 Bordeaux zwaar bew. zzw 11 3 Grenoble zwaar bew. windst. 16 1 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn regen zw 0.3 Frankfort geheel bew. z 17 21 München zwaar bew. zzw 14 0 Zürich licht bew. zzo 14 5 Genève zwaar bew. windst. 14 2 Locarno onbewolkt windst. 18 7 Wenen regen wnw 19 5 Innsbruck zwaar bew. windst. 20 0.2 Belgrado licht bew. windst. 19 21 Athene zwaar bew. n 32 0 Rome onbewolkt windst. 21 0 Barcelona half bew. n 22 0 Madrid onbewolkt windst. 25 0 Mallorca half bew. windst. 27 0 Lissabon onbewolkt 24 0 Dinsdag 14 september Zon op 06.12 uur; onder 18.58 uur. Maan op 20.28 uur; onder 09.51 uur. Maanstanden 18 sept. 12.58 uur laatste kwartier. 25 sept. 4.18 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 september Hoog water 5.06 uur en 17.26 uur. Laag water 1.01 uur en 13.11 uur. Dinsdag 14 september Hoog water 5.37 uur en 17.55 uur. Laag water 1.32 uur en 13.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2