Telstar drong Ajax met de verdediging, maar Dure goed miste in voetbal de zege voorhoede onder de maat Feijenoord had DWS door Willem II voor 20.000 kijkers bedwongen mmm - over voor zege op kracht genoeg Heracles „DAAR LIGT VIER TON ZOMAAR OP DE GROND" zei een supporter in Velsen r Kwade Amsterdammer wilde Stuy te lijf gaan DOS stortte tegen ADO ineen TWEE DOELPUNTEN VAN PIET KRUIVER PSV greep de winst moeizaam FC Twente liep Sparta voorbij SPOR TIEF BEZIEN J MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 9 pÉ Defensies de baas bij Fortuna '54-GVAV (0-0) Mond dicht Bekende muziek ''WWWAftrtAn/VWWVWWVVUWtflA/WUWWWUUVVVV 'WWWUUWUUWVUWWWWWWVWUUWVWUUVWUW Dankzij een volkomen off-day van de DOS-defensie heeft ADO een grote over winning van 90 behaald in Utrecht. DOS-trainer Javanovic had Rooders uit het elftal gelaten omdat deze volgens hem de gaten, die regelmatig in de achterhoe de vielen, niet kon dichten. De nieuwe verdediging maakte keer op keer fouten en daardoor had het zeker niet groots voetballende ADO weinig moeite om tot een hoge score te komen. De doelpunten makers waren Van Miert, Maassen (2), Mansveld, Aarts en Heijnen(2). Aanval lend maakte DOS ook niet veel indruk, het tempo was bijzonder laag. CVan onze sportredacteur) Even dreigde de wedstrijd Telstar— Ajax dezelfde kant op te gaan als Feije- noord—Real Madrid. Toen Groot bleef liggen na een botsing met doelman Stuy (waarbij alles volgens de regels was ge gaan; Groot kreeg „alleen" het lichaam van Stuy boven op zich) kwam een zeer omvangrijke Amsterdamse figuur, wiens uiterlijk dat had, waarop Beierse her bergiers zo trots zijn, dreigend op Stuy af. Aanvoerder Brom sprong ertussen om de man de weg te versperren. Gezien het gewicht van de massale man was dat een riskante zaak. Brom kon een klap afweren en kreeg toen assistentie van een politielegertje, dat de demon strant zij het met enige moeite van het veld afsjouwde. Dit incident was één van de rommelige situaties, die de 2e helft van de wedstrijd Telstar Ajax ontsierden; een wedstrijd, die voor de pauze voortreffelijk voetbal in het bijzonder van Telstar-zijde te zien gaf. Een wedstrijd, die de 19.000 kijkers aan toonde, dat dit Ajax nog bepaald geen eenheid is en dat dit Ajax te graag naar minder constructieve voetbalmiddelen grijpt, als het zijn draai niet kan vinden. Ondanks de nederlaag van 1-2 mochten de spelers van Telstar toch met opgehe ven hoofden het strijdtoneel verlaten. Dat ze niet tevreden waren is begrijpelijk. Voor een groot deel van de wedstrijd was het initiatief aan de zijde van de Velsense club. Nu en dan was Ajax be paald in paniek geraakt. We denken maar aan het enorme slotoffensief, dat de Amsterdammers dreigde te vermorze len. Keizer kopte zelfs een keer bijna in eigen doel. Het was eigenlijk onbegrij pelijk, dat uit al dit Velsens geweld geen treffer tevoorschijn kwam, die het meer dan verdiende gelijk spel zou hebben op geleverd. Maar Ajax hield stand, met tien man, want Groot had na zijn duel met Stuy de strijd officieus gestaakt. Hij was er nog wel verplicht maar kon praktisch geen voet meer verzetten. Wat speelde Telstar in de eerste helft voortreffelijk voetbal. Wel waren de in het oranje spelende Velsenaren al snel op een achterstand getracteerd in de zesde minuut besloot Groot met een rake kopbal een prachtig door Keizer opge zette doorbraak maar ze kwamen vol veerkracht terug om van repliek te die nen. De grandioze misser van Dikstaal alleen op de zeer zwak startende Bals af lopend, treuzelde hij zo lang, dat Suur- bier kon redden verzwakte de strijdlust niet. Integendeel. Onder aanvoering van de prima opererende Althof (waarom hij geen kans op een plaats bij de selectie krijgt is eigenlijk een groot vraagteken waard) de hard werkende Brom en de perfect ingrijpende Kort kon Telstar drei gend oprukken. In de Veiser voorhoede excelleerden in die knappe eerste helft Van der Kuil en Carlos. Van der Kuil, die jammer genoeg nog maar naar het schijnt één helft voluit kan spelen, was aanmerkelijk gevaarlijker dan zijn „tegenvoeter" Swart en Carlos bleef door zijn slimme passes en goede schoten een constante dreiging voor de niet zo hecht ineenge- timmerde Ajax-defensie. Dit tweetal zorgde ook voor de gelijkmaker. Na der tien minuten joeg de Braziliaan de bal onnoemelijk hard tegen de paal. Het te- rugketsende leer vloog in de richting van Van der Kuil, die al even hard zijn wreef achter de bal zette. Bals was volkomen verrast, kansloos, 1-1. Telstar viel nu nog steviger aan. Cle ment vuurde in het zijnet, Bals kon even later op het nippertje redding brengen en Carlos zag een handig rollertje net Hevig gedrang voor het Ajax-doel. Dikstaal probeert de bal achteruit in te koppen. Althof (4) wil er ook iets aan doen, terwijl Carlos (9) een, betere kans schijnt af te wachten. Pronk staat met open mond toe te kijken en ook Bennie Muller draait er wat onzeker omheen. Hoog boven het gewoel de uitslag (12), waar in geen verandering meer zou komen. langs de paal gaan. De kostbare voor hoede van Ajax had slechts een matig weerwoord. Eén keer moest Stuy zich voor de voeten werpen van Henk Groot. Onmiddellijk na de pauze misten Carlos en Dikstaal beste kansen op een treffer en een kogel van Clement werd nog net van richting veranderd door Suurbier. Men ziet het: Telstar startte weer of fensief. Jammer genoeg werd de strijd al snel rommelig. Prins werd een vervelend irriterend mannetje, dat zijn eigen trainer Michels met een handgebaar voor een non-valeur uitmaakte; die twee keer een berisping kreeg van scheidsrechter Van Ravens en blij mocht zijn, dat hij niet naar de kleed kamer werd verwezen. Enkele andere Ajacieden waren ook al niet in een bes te stemming, omdat het niet ging zoals men wilde en verwachtte. Toch zou Ajax de overwinning grijpen. Prins werd even niet aangevallen. Hij kreeg de gelegen heid voor te zetten en Groot had de bal slechts voor het inlopen, 1-2. Het incident rond de botsing Groot-Stuy haalde beide ploegen totaal uit de concentratie. Het scheen daarna een saaie slotperiode te worden, maar Telstar stormde toch weer naar voren. Een enorme belegering van het Ajax-doel volgde, maar nu had Bals de vorm weer terug. Bovendien was elk schot niet op het doelvlak gericht, zo dat een paniekerig spelend Ajax tenslotte toch nog als winnaar uit de strijd kwam. Wie zal het winnen? De robuuste, van woede kokende Ajax-supporter het veld opgestormd omdat zijn Henk Groot bij een botsing met Stuy geblesseerd op de grond bleef liggen of de veel minder ge vulde, resoluut gebarende scheids rechter L. van Ravens? De oplossing was eenvoudig: twee agenten leid den de heethoofd breeduit van het veld. Maar zo te zien was dat zélfs voor de „sterke arm" geen ge makkelijk karwei. Willem II heeft de Amsterdammers getoond een representatief elftal voor de ere-divisie te hebben. DWS heeft dit aan den lijve ondervonden (0—0). De snelle hoofdstedelijke aanval kwam er tegen de stugge Tilburgse defensie am per aan te pas. Wel kwam de voor het nationale elftal geselecteerde Geurtsen tweemaal oog in oog met doelman Van der Heyden te staan, maar beide keren faalde hij. Aan de andere kant plaatste Senders zich in een vrijwel identieke positie, maar ook hij slaagde er niet in zijn tegenspeler, DWS' doelman Jongbloed, te verschalken. Het wilde in de Amsterdamse voorhoede niet lukken, hoe de jonge Rensebrink op de linkervleugel de kansen ook schiep. Geurtsen van DWS, temidden van Willem II. Doelman Van der Heij den van Willem II is gepasseerd, maar Vriens staat klaar. Op de achtergrond Van Lee en Brooymans. Na de rust kreeg hij ook zelf enkele scoringskansen, maar dacht meer aan zijn medespelers dan aan zijn „eigen ik", waardoor ook deze verloren gingen. Slechts eenmaal werd doelman Jongbloed gepasseerd, maar hij had het geluk nog achter zich Dijkstra te hebben, die op de doellijn redding bracht. Met een prachti ge save op een schot van Vonhof redde Van der Heyden in de laatste minuten het gelijke spel van Willem II, dat alles zins verdiend was. Er waren 20.000 toe schouwers. Een goed combinerend, maar nog altijd onproductief PSV heeft in de thuiswed strijd tegen het vastberaden, maar duide lijk zwakkere MVV slechts met grote moeite de eerste overwinning (21) in dit seizoen kunnen behalen. Gedurende de gehele eerste helft van deze aantrekkelijke ontmoeting waren de Eindhovenaren sterk in de meerderheid. Het duurde echter tot de dertiende mi nuut, eer Van der Kuylen de score kon openen: 10. Geheel onverwacht maakte dertien minuten later de attente Brokamp gelijk, toen PSV's doelman Strich te laat reageerde op een voorzet van Thai: 11. Een minuut voor het eindsignaal zorgde de uitstekende spelende Koens met een voor treffelijk schot voor de uitslag 21. Feijenoord heeft na de slopende Europa cup-wedstrijd tegen Real Ma drid toch zoveel kracht overgehouden om de competitiewedstrijd tegen Hera cles tot een goed einde te brengen. De Rotterdammers sleepten er door doel punten van Kluiver (twee stuks) en Fransen een zege van 1—3 uit. De Feijenoord-formatie was de emo ties en spanningen nog niet helemaal kwijt. Alles liep niet altijd even vlot. Lange tijd zag het er dan ook naar uit, dat de wedstrijd een duel zonder hoogte punten en spanning zou worden. De oos telijke ploeg startte uitgesproken defen sief en Feijenoord kreeg alle gelegenheid aan te vallen. Maar de Rotterdammers schoten niet al te best en bovendien was doelman Conrad, die zijn competitiede buut maakte, een grote sta-in-de-weg. Om aan de tweede helft te kunnen beginnen moest scheidsrechter Bogaerts eerst het terrein laten ontruimen. Jeugdi ge supporters waren nl. het veld opge- stroomd. Toen dat gebeurd was, bleek, dat Heracles het accent meer op de aan val ging leggen. Maar de Almeloërs, die Arnthof (na enkele weken absentie) weer in de gelederen hadden, hetgeen een ge duchte versterking was, konden toch niet verhinderen, dat Feijenoord spoedig de leiding nam door Kruiver. Heracles had vrijwel meteen het ant- Het matige duel Fortuna'54-GVAV is beheerst door de beide defensies. Cor van der Hart had de Geleense achterhoede kundig georganiseerd en bij de Gronin gers waren Renders, Breinburg en Zoe- tendal de mensen, die resoluut en krach tig ingrepen bij elke aanval van de thuisclub. De eerste helft was nog de bes te van de weinig hoogstaande wedstrijd, die met 0-0 eindigde. (Van onze sportredacteur) „Daar ligt vier ton zomaar op de grond", zei een supporter bij de wed strijd Télstar-Ajax. De man keek, met 19.000 bentgenoten (penningmeester Koks van Telstar was een zeer tevre den man), naar Henk Groot, die sa men met Heinz Stuy naar de bal was gerend en nu daar op de groene mat lag uitgeteld. Nauwelijks had de sup porter zijn opmerking geplaatst of daar kwam een andere „viertonner" over het hek geklommen. Een kolossa le Amsterdammer, die eens even wraak wilde nemen, schreed dreigend op het kluwentje Groot-Stuy af. Brom sprong ertussen als een buffer. „Toen ik het deed zag ik eigenlijk pas, wat voor grote vent het was. Hij was te dik voor me om opzij te zetten", aldus Brom, die steun van de politie kreeg. Een van de politiemensen kwam met een corpus delicti van het gevechtsto neel: een roodwitte Ajax-das. Henk Groot wilde na de botsing het veld verlaten, maar bij trainer Mi chels gekomen beduidde deze, dat de „viertonner" in het veld moest blijven, strompelend of niet. Het motto was: door erin te blijven bind je Bakker van Telstar toch aan zijn plaats. Groot voelde er echter weinig voor. Elke keer probeerde hij weer weg te lopen, maar Michels en dokter Rolink, de clubarts van Ajax, hielden hem in de gaten. Totdat er vijf minuten voor het einde zo'n spannend moment voor het Amsterdamse doel was, dat iedereen ook Michels geboeid toekeek. Stil hinkte Groot weg. De dure vogel was gevlogen Na de wedstrijd kon er geen lachje af bij Groot, die nu waarschijnlijk woensdag wel niet zal meespelen in het voorlopig Nederlands elftal, dat in Eindhoven gaat oefenen. Scheidsrechter Van Ravens legde na afloop duidelijk uit, dat hij slechts het toegestane aantal mensen op de reservebankjes duldt en geen man meer en bovendien moeten die mensen dan ook nog hun mond houden, zoals de enthousiaste Telstar-trainer Gaspar duidelijk werd gemaakt, toen hij aan wijzingen gaf. Na de rust werd reser ve-keeper Egner zelfs achter het hek gedirigeerd door een kwade heer Van Ravens, omdat de speler een onbehoor lijke opmerking zou hebben gemaakt. „Natuurlijk zou hij wel hebben mogen meespelen, als het nodig was ge weest". Waarvan acte. Aan de scheidsrechters is overigens na de gebeurtenissen bij Feijenoord- Real Madrid nog geen opdracht ge geven strenger op te treden. De op dracht schijnt wel in de maak te zijn. Over Feijenoord gesproken: bij He- racles-Feijenoord werd een straffe mandekking door de oostelijke ploeg toegepast. Zo had Moulijn de Schot Mïlne, die contractspeler bij Arsenal is geweest, bij zich, waar hij ook liep of stond. Op een gegeven moment was Moulijn hélemaal naar rechts afge dwaald en Mïlne dus ook. De Schot had kennelijk de TV-uitzending goed bekeken, want zoals Miera bracht hij Moulijn ten val. Gelukkig liep het hier allemaal met een sisser af, althans binnen de lijnen. Daarbuiten kreeg een Rotterdamse supporter een bloedend hoofd bij een vechtpartij. Overigens verliep de strijd zeer rustig. Van dit front dus weinig nieuws Feijenoord zal in ieder geval in Ma drid Nederlandse muziek horen. De Koninklijke Harm.onie Maastricht, die op de dag van de wedstrijd in Barce lona is voor deelname aan een festi val, zal naar Madrid overvliegen om voor de wedstrijd Real-Feijenoord en tijdens de pauze een show te verzor gen. Mits.kostuums en instrumen ten geen schade zullen oplopen door kwade Spaanse supporters. Om even op Barcelona terug te ko men: donderdag speelt DOS tegen FC Barcelona in het toernooi om de jaar beursbeker. Iedereen in Utrecht houdt zijn hart vast na de nederlaag tegen ADO (0-7). Wellicht gaan enkele foe- ten (groenen-studenten) dan weer de Last Post blazen, zoals ze gisteren de den. Driehonderd foeten waren naar DOS gekomen om de Utrechtse ploeg aan te moedigen. Het hielp niet. Dan maar de Last Post. woord klaar in de vorm van een fraai doelpunt van Veen, maar juist toen het erop leek, dat de oostelijken nog even zouden doorgaan, leidde een verre uit worp van Pieters Graafland een doelpunt in, nu van Fransen. De aanvallen van Heracles waren daarna te doorzichtig om Kraay's vervanger Libregts en de ande re Feijenoorders te verontrusten. Sparta heeft de nederlaag tegen FC Twente (34) door een foutieve taktiek volkomen aan zich zelf te wijten. Binnen de minuut hadden de Rotterdammer» dankzij een falende oostelijke verdediging al een voorsprong van 10 door een treffer van Van de Kerkhof. Daarna verkregen de Spartanen een groot overwicht, dat bjj een normale spelopvatting vele goals had moeten opleveren. De thuisclub bouwde echter elke aanval via Bosveld en de inderdaad bijzonder ge vaarlijke Madsen op, zodat de oostelijken hun aandacht aan dit duo konden wijden. Het was bijvoorbeeld bijzonder ondoor dacht de snelle en goed schietende Van de Kerkhof, die zich voortdurend volkomen vrij opstelde, te verwaarlozen. Zo kon het gebeuren dat de marge van twee treffers (doelpunt van Bosveld), die al na 20 mi nuten ontstond, niet genoeg was. Toen de oostelijke voorwaartsen eenmaal waren in gespeeld maakten ze handig gebruik van de gaten in de Rotterdamse defensie, vooral door het tekort aan snelheid van Verhoeven. Ter Mors, Roordink (2 x) en Ter Beek (strafschop): zorgden voor de doelpunten. Hoewel Madsen kort voor tijd nog scoorde kon Sparta de nederlaag er niet meer door ontgaan. Het is natuurlijk altijd moeilijk om te zeggen: als er geen TV-uitzending (van FeijenoordReal Madrid) zou zijn ge weest, zou het er bij sommige voetbal wedstrijden rustiger aan toe zijn gegaan. Men weet dat nooit zeker. Wel is het een feit, dat er altijd lieden zijn, die graag TV-figuren willen imiteren. Zo ook bij voetbalwedstrijden-annex-veldslagen. Jammer genoeg hebben wij de zwaarge bouwde figuur, die bij TelstarAjax over het hek klom om Stuy even onder han den te nemen, maar door een flinke po litiemacht werd weggewerkt, niet kunnen vragen of hij de TV had gezien van Feijenoord. Het zal ongetwijfeld. Wellicht heeft de man bij thuiskomst gezegd: „zo, dat hebben we weer gehad. Wat ze op de TV kunnen, kan ik ook". Waarmee we maar willen zeggen, dat de invloed van de TV op kijkers en spelers toch wel groot kan zijn. Want werd Moulijn giste ren niet op Miera-culeuze wijze gevloerd door Milne van Heracles?.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9