Vermoedelijk groot succes voor Oe Thant Wapenstilstand mogelijk in de oorlog tussen India en Pakistan Sovjet-Unie deed nieuw krachtig beroep op vrede Noorse socialisten bij verkiezingen verslagen VS HET WEER Nieuwe regeling voor de militaire pensioenen k In New Orleans geen 250 maar twintig doden Wanbestuur in W est-Irian Roiseland nieuwe premier? De groenenmelk is weer best Italië stelt voor kernbomonthouding WETSONTWERPEN INGEDIEND m m it- Vechtjassen Schule door Russen beschuldigd van oorlogsmisdaden Kamervraag over visserij-incident in Bridlington Vierde zitting van concilie begonnen ZORG NU VOOR WARMTE STRAKS de Opklaringen Hughes verloor kort geding tegen KNVB Gebombardeerd - - L Biipr Het woord is aan Ontwapeningsconferentie ■gm SP* 50e JAARGANG NUMMER 263 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, S A N T P O O R T, D RIE H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije NEW DELHI, (Reuter AP en AFP) De Indische rege ring overweegt ernstig de vijandelijkheden met Pakistan te staken. De mogelijkheid bestaat dat vanmiddag een wapen stilstand tussen Pakistan en India wordt gesloten. Vanmor- heeft premier Sjastri van India gesproken met leiders van de Congres (regerings-) Partij en met leiders van andere Indi sche politieke partijen. Vanmiddag zal hij opnieuw de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ontmoe ten. Verwacht wordt dat diens belangrijkste doel, het staken van de vijandelijkheden, bereikt zal worden nu hij krachtige steun heeft ontvangen van de Sovjet-Unie. Moskou zei in een nieuwe verklaring ten zeerste verontrust te zijn over de niet-verklaarde oorlog. De Sovjet-Unie heeft jarenlang de krachtigste diplomatieke steun aan India verleend in zijn geschil met Pakistan. Het is nog niet bekend of Pakistan met een staakt-het-vuren akkoord zal gaan. Maar dit land is ook bijzonder afhankelijk van de Amerikaanse economische steun die als de gevechten zouden voortduren wel eens kon worden stopgezet. Het is in de afgelopen dagen voor New Delhi duidelijk geworden dat het Paki staanse leger niet zo maar onder de voet te lopen is en dat de invasie in West- Pakistan, die zes september is begonnen, uitermate kostbaar zou worden als ze voortgezet wordt. En voor de Pakistani, van wie velen ge pocht hadden dat New Delhi binnen drie dagen bezet zou worden, wordt het ook steeds duidelijker dat zware gevechten in het verschiet liggen. - Indische zegslieden zeiden dat de minis ter van Defensie, Chavan, leden van zijn partij heeft verteld dat bij een staking van de vijandelijkheden de legers in hun huidige positie zouden blijven totdat de bijzonderheden voor een bestand gere geld zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren China aangeraden zich niet in de oorlog tussen India en Pakistan te mengen, maar de kwestie over te laten aan de Veiligheidsraad. „Er zijn mensen die van mening zijn dat China in troebel water vist," verklaarde hij tegenover journalis ten. De houding van de Sovjet-Unie noem de Rusk „tot nu toe hulpvaardig." Hij maakte deze opmerkingen na de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse Senaat te heb ben ingelicht over de strijd tussen India en Pakistan en sprak er zijn voldoening Advertentie KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN •»-«; TELEFOON 4643 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland N2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Mode 7 Radio en tv 9 Kunst 9 Ferdinand 13 Feuilleton H Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsy 14 Sport 13 Luidsprekers 4, 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolking, maar ook enkele opklaringen. Droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. OSLO, (Reuter en AP) De Noorse minister-president Einar Gerhardsen heeft toegegeven dat de socialistische regering bij de verkiezingen van zondag is verslagen. De socialisten zijn in Noor wegen dertig jaar aan het bewind ge weest. Ze hebben zowel aan rechts als links stemmen verloren. „Ik aanvaard een duidelijke nederlaag" zei Gerhard sen. „Wij zullen eeri geheel andere poli tieke constellatie krijgen met de socialis tische partij in de oppositie". Nadat vanmorgen de uitslagen van 533 van de 558 districten bekend waren kon hieruit de volgende zetelverdeling worden opgemaakt: Sociaal-democraten: 68 (74); conserva tieven: 31 (29); communisten: 0 (0); Christelijke Volkspartij: 13 (15); Cen trumpartij: 18 (16); liberalen: 18 (14); Socialistische Volkspartij: 2 (2). Het Storting Noorse parlement telt 150 zetels. De vier grote niet-socialistische partijen in Noorwegen Conservatieven, Cen trumpartij, Christelijke Volkspartij en Li beralen hebberl een front gevormd. Deze anti-socialistische coalitie is een los se alliantie die er voor de verkiezingen niet in is geslaagd een leider te benoe men. Men verwacht echter dat de conserva tieven genoegen zullen nemen met een liberale premier. Dit zou dan de 63-jari ge Bent Roiseland worden, de fractie voorzitter van de liberalen. Verwacht wordt dat in dat geval de conservatieve professor Edward Hambro de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Ham bro is de zoon van de beroemde president van het Storting, wijlen C. J. Hambro, die de eer wordt gegeven de Noorse ko ning en de regering uit handen van de Duitsers te hebben gered bij de invasie aan het begin van de tweede wereld oorlog. De nieuwe Noorse regering komt pas aan het bewind wanneer het Storting be gin oktober voor het eerst bijeenkomt. Het feit, dat de socialisten de macht hebben verloren, betekent niet dat er een wijziging in de buitenlandse politiek komt. De nieuwe regering zal de NAVO trouw blijven en de Verenigde Naties blijven steunen. Wat het binnenlands beleid betreft zal er minder staatsbemoeienis komen op economisch gebied en zal het bedrijfsle ven meer armslag krijgen. Barry Hughes heeft het kort geding te gen de K.N.V.B., waarin hij een trainers- licentie eiste, verloren. De president van de Haagse rechtbank wees vanmorgen zijn vordering af. De eerste-divisieclub Alkmaar wilde Hughes, die enige tijd als semi-prof voor Blauw Wit en Alkmaar heeft gespeeld, aanstellen als hoofdtrai ner. In kort geding besliste de president van de rechtbank dat de K.N.V.B. niet onredelijk heeft gehandeld door het ver zoek om een trainerslicentie af te geven, te weigeren. Alleen het feit al dat Hughes drie zware veroordelingen heeft gehad als speler was voldoende voor de weige ring, aldus de rechter. De voetbalclub Alkmaar heeft reeds formeel een andere hoofdtrainer aangesteld, namelijk C. van Wijhe uit Utrecht. over uit dat de Veiligheidsraad tot nu toe eenstemmig is geweest over de oorlog tussen India en Pakistan. Pakistan heeft bekendgemaakt het sta tion van Moenabao in de Indiase provin cie Rajasthan te hebben bezet. Een re geringswoordvoerder zei dat Pakistaanse troepen de „vijand" tot het gebied van Gadaro achtervolgden. De Pakistaanse radio meldde dat Pa kistaanse bommenwerpers het vliegveld van Jammoe in Kasjmir hebben gebom bardeerd. Pakistaanse autoriteiten zouden pogin gen van verslaggevers om naar het front te komen, tegenwerken. Enkele journalis ten werden op de hoofdwegen bij politie- afzettingen tegengehouden en terugge- gestuurd. Een Pakistaanse woordvoerder zei dat in verband met de militaire veilig heid aan correspondenten geen vrijheid van beweging in de frontgebieden kon worden toegestaan. Een soortgelijk lot trof ook onze reisredacteur mr. Leffelaar, die geen visum voor India kon bemach tigen. -T Inayat Khan: De weg der heiligen begint met ver giffenis. De ontgroening bij het dispuut „Olympus" van de Vrije Universiteit te Amsterdam is begonnen met het drinken van zoveel mogelijk biergla zen melk. De eerstejaars van „Olympus" zullen tijdens de ontgroe ning geen alcoholhoudende drank mo gen gebruiken. Het idee van deze wijze van ont groenen is van de tekenaar, schilder en beeldhouwer van het joodse leven in Amsterdam A. Witsel, die enkele van zijn ateliers op het Waterlooplein gra tis aan studentendisputen ter beschik king heeft gesteld. De studenten hadden op borden leu zen geschilderd als „Wij drinken u on der de tafel met melk" en „Het melk is weer best". Hoe best wordt door dagelijkse weging van de „groenen" bepaald. Dit booreiland, bestemd voor een Amerikaanse oliemaatschappij, pas seerde maandag het Rotterdamse havengebied op weg naar de werf van Wilton in Schiedam, waar het zal worden afgebouwd. Het gevaarte was afkomstig van de werven van Van der Giessen en Piet Smit in Krimpen. GENèVE (AP) De Italiaanse re gering heeft vandaag voorgesteld dat de niet-kembomlanden gedurende een be paald aantal jaren afzien van elke wens zich kernwapens te verschaffen. Het voor stel werd ingediend bij de zeventien-lan- den-ontwapeningsconferentie door de Ita liaanse ambassadeur Francesco Cavallet- ti. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer zijn thans ingediend de ontwerpen voor nieuwe Algemene Militaire Pen- een sioenwet, een Uitkeringswet Gewezen Militairen, een wet tot wijziging van de Wet Bevordering en Ontslag Beroeps officieren en een de wet Reserve-perso neel der Krijgsmacht. Op verschillende punten wijken deze wetsontwerpen essentieel af van de bestaande regelin gen, De samenstellers ervan hebben de indruk dat het in vrijwel alle gevallen verbeteringen betreft. Maar de vereni- 'WtËm De gebaarde leden van de Pathan- stam uit het noordwestelijke grens- bied van Pakistan zijn weer eens op het oorlogspad, ditmaal tegen India. Bij duizenden komen deze bergkrij- gers, die het Britse leger destijds veel last hebben bezorgd, naar Ra walpindi voor de „Jehad" (heilige oor log) tegen de Indiërs. Deze bergbewoners met hun geweren over de schouder en bandelieren over de borst oefenen hun oude, vertrouw de beroep weer uit, de guerrilla. Ze komen naar Rawalpindi per bus, te paard, op een muildier en zelfs lo pend. In 1947 vielen de leden van de Pa- than-stam de Indiase strijdkrachten in Kasjmir aan. Ze bereikten toen bijna al vechtend Srinagar. Ook de Pathans sluiten zich aan voor de heilige oorlog tegen de „vij anden van Pakistan". Evenals de Pa thans, zijn de Hours een doorn in het oog van de Britten geweest. In het bijzonder tijdens de tweede wereldoor log toen hun opperhoofd, Sjaje Mar- dan, door de Brits-Indische autoritei ten in Calcutta werd opgehangen. MOSKOU (AFP) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft in een nota aan de Westduitse ambassade in Moskou de gerechtelijke vervolging van de Westduitser Erwin Ernst Schule geëist. Hij wordt door Russische getuigen be schuldigd van oorlogsmisdaden. Schule staat aan het hoofd van het Centrale Bu reau voor Denazificatie in Ludwigsburg. In de nota wordt Schule ervan beschul digd opdracht te hebben gegeven tot het ophangen van een Russische jongen die in de zomer van 1942 een reep chocolade had gestolen uit een kantine van het Duit se leger in Tsjoedovo. Hij zou verder een oude man hebben doodgeschoten, die er tegen had geprotes teerd dat hij beroofd was door militairen, die onder bevel stonden van Schule. Die was toen officier in het Duitse leger. Ook zou hij een vrouw hebben neerge schoten, die zich beklaagde over de geringe rantsoenen levensmiddelen ,die de Duitsers aan dwangarbeiders gaven. Het Zwitserse kanton Tessin is in de afgelopen dagen door bijzonder hevige regens en stormen geteisterd. De foto geeft een beeld van de ver woestingen die door het razende water werden aangericht. Het Tweede-Kamerlid Van Bennekom (AR) heeft aan de ministers van Land bouw en Visserij en van Buitenlandse Za ken schriftelijk gevraagd te willen over wegen welke stappen zij bij de Britse regering kunnen doen om herhaling te voorkomen van het ongastvrije optreden dat een zestal Urker kotters in de haven van Bridlington heeft ondervonden. Aan deze vissers zou bij stormweer de toe- gang tot deze haven zijn ontzegd. Intussen is de burgemeester van Urk. de heer K. Bossenbroek, naar Bridlington vertrokken om zich persoonlijk van deze kwestie op de hoogte te stellen. gingen van militair personeel zijn daar van nog niet zo zeker. Zij hebben de Tweede Kamerleden al op verschillende manieren van hun verontrusting doen jlijken. In de nieuwe Pensioenwet voor mili tairen, die in grote lijn aansluit bij het wetsontwerp voor een nieuw Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, wordt het tijd stip van pensionering in principe ver schoven naar de 65ste verjaardag. Dit betekent echter niet dat militairen tot die leeftijd in dienst zullen blijven. Bij de Koninklijke Marine worden zij in het al gemeen op hun 50ste verjaardag ontsla gen en bij de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht op hun 55ste verjaardag. In de tussenliggende periode genieten zij dan een overbruggingsuitke ring krachtens de Uitkeringswet. Deze uit kering bedraagt gedurende vijf jaren 70 tot 75 percent van de laatstgenoten be zoldiging en daarna, tot aan het tijdstip waarop de leeftijd van 65 jaar is bereikt, 60 percent. De helft van dit aantal over- burggingsjaren telt mee voor het vast stellen van de uiteindelijke pensioen grondslag op 65-jarige leeftijd. (Vervolg op pagina 2.) NEW ORLEANS (AP) De berichten over het aantal slachtoffers dat de or kaan „Betsy" in New Orleans en omge ving blijken schromelijk overdreven te zijn door de autoriteiten. Die spraken aanvankelijk over zeker 250 doden. Nu er enige orde in de chaos is gekomen, blijkt dat de orkaan ongeveer twintig slachtof fers heeft geëist. De autoriteiten voeren als verontschuldiging aan dat het wegval len van de verbindingen aanleiding voor de overdreven schattingen is geweest. DJAKARTA (AP) Alle buitenlandse zendelingen, missionarissen en deskundi gen in West-Irian, het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea, zullen onder toezicht worden gesteld. Dat heeft de tweede vice- premier van Indonesië, Leimena zelf christen meegedeeld op een bijeen komst in Djakarta met vertegenwoordi gers van christelijke kerken die zendelin gen en missionarissen in West-Irian heb ben. Leimena zei dat de Indonesische re gering met haar maatregel beoogt de veiligheid van de buitenlanders èn de be volking van West-Irian te waarborgen. Indonesische functionarissen hebben toegegeven dat er ontevredenheid is on der de bevolking van dat gebied. Die is ontstaan door het wangedrag van Indone sische functionarissen die de provincie besturen. Leimena zelf gaf toe dat wan bestuur veel voorkomt in West-Irian, „om dat de meeste bestuursambtenaren van buiten komen." ROME (Reuter-D.P.A.) De vierde, en naar aangenomen wordt, laatste zit ting van het Vaticaanse concilie der r.-k. kerk is vanochtend in de feestelijk ver lichte Sint-Pietersbasiliek ingeluid met hebopdragen van een mis door paus Pau- lus, samen met twintig kardinalen en zes bisschoppen die leidende functies in het concilie bekleden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1