Strauss wil conferentie van de EEG-regeringen Arabische top vergadert weer Zuivering in Zuid-Vietnam studeren of verdrinken in de massa Franse boeren kandidaat voor stellen eigen het Elysée Overwinning van Gaullisten lijkt bij voorbaat zeker PBNA Van dag tot dag - zonder Bourguiba - J Op de raatótoel haarlems matrassenhuis DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 „Groot-Europa als partner van Amerika ENORME KEUZE in Zelf binders v. ƒ3.95 tot 10.90 Sokken van 2.50 tot 5.95 Japan krijgt in 1970 wereldtentoonstelling Bericht radio Hanoi Ringo Starrs echtgenote kreeg een zoon Willem van Hoogstraaten te Tutzing overleden Niet opofferen Als u vooruit wilt komen in de wereld moet u veel kunnen én veel kennen. Anders verdrinkt u in de massa. U staat voor de keus: studeren en vooruit komen of niet studeren en achterblijven. Als u vóór studeren kiest, hoe moet u dan beginnen, wat moet u studeren, waar en hoe? Woensdag 15 september om 8 uur in een van de zalen van Restaurant Brinkmann, Grote Markt, Haarlem is PBNA uw gastheer die u op al deze vragen antwoord zal geven. Die u al les vertellen zal over schriftelijk stu deren. De mogelijkheden, de manier waarop u studeren moet, wat u be reiken kunt en welke vooropleiding nodig is. Lagere school is voor veel cursussen al voldoende. Voor de pauze is er een interessant programma. Daarna kunt u uw eigen wensen bespreken met een expert van PBNA. Ongeveer 10 uur bent u weer thuis, heel wat wijzer dan toen u kwam. PBNA heeft 53 jaar ervaring in schrif telijk onderwijs, hoofdzakelijk tech nisch, maar ook op het gebied van organisatie en administratie. KONINKLIJK TECHNICUM Lege handen Vrij hoog Lizzy Sara May uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft de kostbare zendtijd die het van de regering krijgt, gisteravond gebruikt om de televisiekijkers duidelijk en kernachtig uiteen te zetten waarom zij op deze groepering moeten stemmen. Volgens het G.P.V. moeten zij dat doen, omdat het verbond de enige politieke partij in Ne derland is die de rassen-scheiding toe juicht, onderschrijft en aanbeveelt. Het is een enigszins merkwaardig ar gument voor een Nederlandse politieke groepering, maar de redenering is als volgt: In Zuid-Afrika probeert een moedig, dapper en vroom stamverwant broeder volk de Heer te loven door de christelijke cultuur zuiver te houden. Rasvermenging betekent materialisme. Materialisme is ongoddelijk en onchristelijk. Nederland moet de rassenscheiding steunen, omdat het anders de bedoelingen van het chris tendom miskent, het materialisme bewon dert en de christelijke cultuur verloochent. Het G.P.V. zegt dat tegenstanders van de Zuidafrikaanse rassendiscriminatie geen middel te laag achten om de Zuid afrikaners van „Hollandse stam" ver dacht te maken. Zo schreef een journa list onlangs, dat de intelligentie van de kleurlingen in Zuid-Afrika een hoger ge middelde had die van de blanken. Dat is dan ook wel het toppunt van laagheid. Wij hopen echter dat de intel ligentie van de gemiddelde Nederlander hoger ligt dan die van hen, die in de mis kenning van de gelijkwaardigheid der mensen ongeacht hun huidskleur een lof lied voor de Heer der Heirscharen ho ren klinken Volgens het conservatieve Britse och tendblad „Daily Telegraph" heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA een rol gespeeld bij het uitbreken van de vijandelijkheden in Kasjmir. Deze gehei me dienst zou alarmerende berichten over een op handen zijnde inval van Pa kistan aan New Delhi hebben doen toe komen, waardoor de Indische regering uit defensieve overwegingen gedwongen werd militaire maatregelen te nemen en posten aan de andere? kant van de demarcatie lijn in Kasjmir te bezetten. Deze Britse lezing van de wijze waarop Washington de oorlog in Kasjmir provo ceerde, is door de Amerikaanse ambassa de in Londen onjuist genoemd. „De Ver enigde Staten hebben India op geen enke le wijze aangemoedigd," zo heet het. In tussen is het geen geheim meer, dat Amerika de dictator van Pakistan, Ajoeb Khan, als een ongewenst stuk in zijn di plomatieke schaakspel beschouwt. Dat ligt ook in de lijn der veronderstellingen, nu Ajoeb Khan zich als een handlanger van Peking-China heeft ontpopt. Het zou niet ondenkbaar zijn dat Washington de Indische legers wil gebruiken om deze fi guur van zijn voetstuk te stoten. En de uitlokking van een gewapend conflict ten bate van de Amerikaanse politieke oog merken is tenslotte een van de conventio nele opdrachten van de CIA, wat ook el ders op de wereld herhaaldelijk gebleken is. De diplomatieke ontkenning van machi naties achter de schermen is al evenmin iets ongewoons, omdat zij behoort tot de code van de bedrijvigheid der geheime diensten. Intussen liggen in deze situatie nog nieuwe aanwijzingen voor een Ameri kaanse voorkeur in het conflict. Wash ington gokt op een Indische overwinning, al blijven de officiële uitlatingen en han delingen zich in het neutrale midden be wegen. BRUSSEL De voormalige Westduitse minister van Defensie, F. J. Strauss, heeft maandag in Brussel gezegd dat Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek een regeringsconferentie van de zes Euromarkt-landen moeten voorbereiden om een uitweg te zoeken uit de huidige crisis in de E.E.G. Strauss, die evenals president De Gaulle in de Europese samenwerking natio nalistische opvattingen huldigt, zei op een persconferentie in de Belgische hoofd stad dat een dergelijke bijeenkomst beter geschikt zou zijn dan een vergadering van de ministerraad van de „zes", die thans door Frankrijk wordt geboycot. Hij verklaarde voorts dat „zonder over gangsfase" de Europese integratie thans niet kan worden voortgezet, waarin zowel de Europese defensie als de buitenlandse politiek van Europa moet worden bespro ken. Zonder de jongste persconferentie van president De Gaulle te noemen voeg- Advertentie -"May. is GEN.CRONJESTRAAT40-44 HAARLEM Telefoon 54679 CASABLANCA (AFP en Reuter) De derde Arabische Topconferentie is maan dagavond in Casablanca begonnen. Ogen blikkelijk trad een openlijk geschil tussen Tunesië en de rest van de Arabische we reld aan het licht. De Arabische ministers van Buitenland se Zaken, die voor het begin van de top conferentie een spoedvergadering beleg den, verwierpen een memorandum van president Bourguiba waarin deze het be sluit van Tunesië om niet aan de topcon ferentie deel te nemen, toelichtte. Hij be schuldigde Egypte van stokerijen in de hele Arabische wereld met het doel zijn politiek door te drijven. De jninisters van Buitenlandse Zaken wensten het memorandum niet als docu ment ter bespreking aan de conferentie voor te leggen. Zij zullen het ook niet aan hun staatshoofden of regeringsleiders doorgeven. Gastheer koning Hassan van Marokko stelde in zijn openingstoespraak voor het handvest van de Arabische Liga te ver beteren om deze organisatie doeltreffender te laten functioneren. Hij waarschuwde voor het gevaar, dat de Arabische volken hun vertrouwen in de bijeenkomsten van hun staats- en regeringsleiders zullen ver liezen. „Niettegenstaande het feit, dat voorgaande topconferenties vol beloften eindigden, is de Arabische eenheid sinds dien herhaaldelijk geschokt," zei hij. Ook president Nasser van Egypte voer de het woord op deze drie kwartier duren de openbare vergadering. Hij schetste de taak van deze conferentie in het kort als „de bevrijding van Palestina in het raam van de volledige voortgang van de Arabi sche wereld naar politieke, economische en sociale vrijheid." Nasser drong er bij de Arabische lei ders op aan de problemen in andere delen van de wereld niet te verwaarlozen. TOKIO (AP) Japan zal in 1970 de wereldtentoonstelling organiseren, de eer ste die in Azië gehouden wordt. Voor de tentoonstelling is een heuvelachtig gebied van 3.3 miljoen vierkante meter in Osa ka gereserveerd. Gisen Sato, de gouverneur van Osaka, die benoemd is tot voorzitter van het co mité van voorbereiding, heeft op een persconferentie gezegd dat het de bedoe ling is de tentoonstelling groter te maken dan de huidige in New York en die van 1967 in Montreal. TOKIO (A.F.P. en A.P.) Noord-Viet nam heef gisteren de beschuldiging geuit dat de regering van Zuid-Vietnam bezig is aan een grote zuivering om het gevaar van een nieuwe staatsgreep af te wenden. Radio-Hanoi in Tokio beluisterd zei dat dit de tweede grote zuivering is se dert Henry Cabot Lodge generaal Max well Taylor heeft opgevolgd als Ameri kaans ambassadeur in Saigon. Onder de gearresteerden zouden zijn de generaal Tran van Don, Mai huu Xoean, Le van Kim, Le van Nghiem en Do Xoean Maoe. Andere gearresteerden zijn vol gens Hanoi de voormalige vice-premier Nguyen Xoean Oanh en de oud-ministers Au Troeong Thanh en Tran Van An. Naar het vroegere staatshoofd Phan Maureen, de vrouw van Beatle Ringo Starr, heeft maandag het leven geschon ken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Maureen Cox was voor haar huwelijk kapster in Liverpool. Zij was al een „fan" toen de Beatles nog in de Cavern Club optraden. In juli heeft de 25-jarige drum mer een villa met vijftien kamers ge kocht. Voor het kind zijn daarin drie ka mers ingericht. Mevrouw Ringo, sinds haar huwelijk mevrouw Richard Star- key. is 19 jaar oud. Van Khac Suu en oud-premier Tran Hoeong zou nog worden gezocht. In een maandagavond in Sofia uitgege ven bekendmaking wordt verklaard dat Bulgarije „bereid is vrijwilligers naar Vietnam te zenden". Er wordt ook meegedeeld dat het Zuid- vietnamese „Nationale Bevrijdingsfront" een permanente afvaardiging in Sofia zal vestigen. De Nederlandse dirigent Willem van Hoogstraaten is in de Zuidduitse stad Tut zing, waar hij woonde, overleden. Willem van Hoogstraten werd 18 maart 1884 in Utrecht geboren. Hij studeerde viool aan het conservatorium in Keulen en Praag, Enkele jaren trad hij op als gastdirigent, onder meer in Den Haag. Van 1914-1917 was hij dirigent van het Stedelijk Orkest in Krefeld. In 1922 leidde hij het Mozart- feest in Salzburg. In 1923 vertrok hij, sa men met zijn vrouw, de pianiste Elly Ney, naar de Verenigde Staten. In de achttien jaren, dat hij daar verbleef, diri geerde hij de zomerconcerten van de New York Philharmonic van 1920 tot 1937 en de winterconcerten van het Portland Symfonie-orkest van 1924 tot 1937. In Ore gon werd hem een eredoctoraat verleend door de staatsuniversiteit. Na de Tweede Wereldoorlog leidde hij het Philharmo- nisch Orkest van Stuttgart. de hij hier evenwel aan toe, dat de Europese eenheid „geen coalitie kan zijn van Europese landen, geleid door Frank rijk". Sprekende over de positie van de voor zitter van de „Europese Commissie", de Duitse professor W. Hallstein, zei Strauss dat deze „niet zonder meer mag worden opgeofferd om een akkoord met Frank rijk mogelijk te maken". Strauss had maandagochtend een gesprek met Hall stein over de jongste ontwikkelingen in de EEG. In een rede voor de leden van de or ganisatie „l'Européen" bepleitte Strauss de noodzaak van een „groot Europa" dat verder zou moeten gaan dan het raam werk van de zes EEG-landen en met na me Groot-Brittannië zou moeten omvat ten. Alleen een dergelijk Europa kan vol gens hem een goede gesprekspartner van de Verenigde Staten zijn. De belangrijke rol van de EEG in de Europese integratie erkennend zei Strauss dat deze rol echter niet zo essen tieel is als sommigen hadden gedacht. Strauss noemde het zelfs „gevaarlijk" in dien de EEG te ver zou gaan op het ge bied van de gemeenschappelijke politiek terwijl de bovennationale instellingen door „zekere" staten nog worden be schouwd als iets vreemds. „Een democra tisering op parlementaire basis is uiter aard wenselijk", aldus de voormalige Duitse minister, „maar nog niet onmis baar in het huidige stadium". Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Ook de Franse boeren, zo heeft een van hun leiders, de rechtse oud minister van Landbouw, Paul Antier, gisteren onthuld, zijn van plan voor de presidentsverkiezingen een eigen kandi daat in het veld te sturen. De naam van hun kandidaat is nog niet bekend ge maakt. Antier, die overigens maar een bescheiden deel van de Franse boeren in zijn dwergpartijtje verenigd heeft, wenst die kandidatuur beschouwd te zien als een protestmanifestatie tegen de Europe se,of beter, anti-Europese landbouwpoli tiek van generaal De Gaulle. Op het front van de presidentsverkie zingen was maandag ook in een andere sector weer enige activiteit te bespeuren. Een delegatie van Katholieke Volksrepu blikeinen, Radicalen en Conservatieven heeft een bezoek aan de rechtse oud-pre mier Antoine Pinay gebracht om hem of ficieel te vragen, of hij zich voor alle centrumpartijen en „Europeanen" kandi daat wil stellen. Pinay, die een leerlooierijtje in de pro vincie bezit en die door de kleine deuk- hoedjes, die hij pleegt te dragen, nog al tijd als het levende symbool van de nuchtere en goede Franse burgerman wordt beschouwd, heeft al tot in den treure herhaald, dat hij het Elysée geens zins als toekomstige woning begeert. Enige tijd geleden heeft hij in een inter view echter ook gezegd, dat hij alleen bij een dramatische ontwikkeling van de na tionale of internationale gebeurtenissen bereid zou zijn het offer te brengen zich ter beschikking van zijn land te stellen. Doch terstond na de jongste persconfe rentie van generaal De Gaulle, wiens mi nister van financiën hij gedurende ruim een jaar is geweest, heeft Pinay al la ten weten, dat zelfs de verscherpte aan vallen die het Franse staatshoofd toen op de Europese zaak had gelanceerd, die dramatische situatie in zijn ogen nog steeds niet hadden geschapen. Het lijdt dan ook weinig twijfel of de af vaardiging van de centrumpartijen zal door monsieur Pinay, die maar een jaar jonger is dan de 74-jarige De Gaulle, met lege handen worden weggestuurd. Daarentegen is het weer niet geheel en al uitgesloten, dat Pinay zich op het laatste moment en bij het scheiden van de markt toch nog als kandidaat wil pre senteren. Doch in dat geval zou eerst De Gaulle zich persoonlijk uit de com petitie moeten hebben teruggetrokken. Te gen de generaal maakt hij geen schijn van kans. Het lijkt niet geheel onmoge lijk, dat een meerderheid van de Fran sen Pinay wel boven De Gaulle's „dau phin" premier Pompidou, zou verkiezen. De communisten hebben hun kaarten ook nog niet op tafel gelegd. Het is nog lang niet zeker, of zij zullen afzien van een eigen kandidaat nu Frangois Mitter- Antoine Pinay rand, die bij de communisten in een al te kwalijk blaadje lijkt te staan, officieel als vertegenwoordiger van het links-Re publikeinse Frankrijk naar voren is ge treden. Voor het moment zijn met Mitterrand, de ultra-rechtse advocaat Ticier-vignan- cour en de liberale conservatief Marcil- hacy drie officiële kandidaten in het strijdperk getreden. Bij hen zullen zich in elk geval dus nog een boerenvertegen- woordiger plus, uiteraard, een gaullist, al of niet de generaal in persoon, voegen. Het ziet er echter naar uit, dat de groep met nog wel een of meer kandidaten zal worden uitgebreid. danks alle deining, die de laatste perscon ferentie van de generaal in de wereld heeft verwekt, in Frankrijk zelf nog steeds vrij hoog staan genoteerd, bezorgt het perspectief van zo'n massale deelne ming aan de wedloop om het Elysée of- ciële regeringskringen wel enige kopzor gen. Wanneer de eindaflopp nauwelijks twij fel laat, dan zou het niettemin kunnen zijn, dat de generaal van een eigen kan didatuur af wil zien, indien hij riskeert niet onmiddellijk bij de eerste ronde met vlag en wimpel de overwinning te beha len. De generaal-in-ballotage is nu een maal geen vooruitzicht dat Frankrijks huidige staatshoofd toe kan lachen. En een overvloed van kandidaten zou wel eens zoveel stemmen kunnen trekken, dat zelfs generaal De Gaulle in de eer ste ronde de absolute meerderheid niet halen zou. Het is dat gevaar, of althans risico, waarvoor de gaullisten nu beducht zijn en dat door de gezamenlijke opposi tie van links en rechts de enige „winst' is, waarop men nog durft hopen. Doch dat De Gaulle, of zijn kroonprins, het volgende jaar het Elysée metterdaad zou worden ontzegd, is een mogelijkheid die toch maar door heel weinig serieuze waarnemers in ernst onder ogen wordt gezien. Ofschoon de papieren van het gaullis- me ruim 2% maand voor de eindspurt on- fa Organisatie We zitten op de boulevard van een kruising tussen Zandvoort en Valkenburg, een stad „ergens" aan een meer. Heel Europa plus de rest van de wereld bij stukjes en beetjes trekt aan ons voor bij: Echtparen hij in knickerbockers, zij met handschoenen (Engels) hij met enorme buik, zij met dito boezem gehuld in blouse (Duits) hij in terlenka, zij in blommenjurk (Nederlands) hij in regenjas (30 graden in de schaduw), zij in regenjas (Deens) zij mollig, hij mollig (Italiaans), en ga zo maar door. Mijn vader zong reeds: „De schoentjes gaan bij paren en jammer de mensen ook. Om eens iets anders te zien, maken we een boottochtje over het meer. Met een kleine boot, die ons diverse dorpjes in het verschiet stelt. Een uurtje hier, een half uurtje daar. Maar Zandvoort en Valkenburg blijken langere armen te hebben dan we wel denken: het ene dorpje bestaat geheel uit souvenirswinkeltjes, een langs vierhon derd treden naar boven te bezichtigen matige kerk en een begraafplaats waar over enkele duizenden toeristen krioelen. We spoeden ons in een derde van de naar boven afgelegde tijd weer naar be neden, drinken een glaasje en begeven ons naar de boot. Die haar ronde ver volgt. Het tweede dorpje is geen dorpje, maar een restaurant met twee schram- mélaars: een piano en een citer. De con sumpties kosten een dagloon en wij blij ven in de boot. Aan beide zijden van de onze arriveren een tweede, een derde en een vierde boot. Elk volgeladen met veertig dames en tien heren. Plus gids. Honderdvijftig mensen bestormen het restaurant. Wij zitten rustig. Na het obli gate halve uur druppen ze hun boten weer binnen. Er zijn dames bij, die on middellijk de breikous pakken. Zo kan het natuurlijk ook: steken tellen, even links kijken, even rechts kijken. Net als bij de guillotine tijdens de Franse revo lutie. De boot vlak naast de onze gaat het eerst weg. Bij haar eerste motorgeprut- tél verschijnt een der schrammélaars aan de balustrade van het restaurant. Gewapend met een fluit, speelt hij het treurige lied: „Sag beim Abschied lelse Servus.Twee serveersters flankeren hem en wuiven droevig. De boot aan onze andere kant vertrekt. Fluit, serveersters, enz. Boot nr. drie. En dan de onze. Wij wuiven niet terug. Wij zijn indivi dualisten. Ergens houdt de kudde op en begint de schaterlach. Advertentie h. de graaff Critiek. President Bourguiba van Tune sië heeft in een toespraak felle critiek geleverd op „de inmenging van de Egyptenaren in de binnenlandse aange legenheden van alle andere Arabische landen." Verdiensten. President Soekarno heeft de voorzitter van de Indonesische commu nistische partij, Aidit, een hoge onder scheiding opgespeld wegens „zijn ver diensten voor de staat en het volk." Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties doet vertwijfelde pogingen een einde te maken aan de strijd tussen Pakistan en India. Hier is hij in gesprek met enkele Indische leiders: (van links naar rechts) president Radhakrishnan, vice- president Zakir Hoesain en premier Lal Sahadoer Sjastri. Geheel rechts Oe Thant. (Telefoto), „Schouwspel". In het stadion van Guang Ngai, 550 kilometer ten noord-oosten van Saigon, is 'een Viet Cong-leider ten aanschouwe van 2.000 mensen terecht gesteld. Eenzaam. De buren waren gewend dat de 67-jarige William Dellibovi in New York zijn 68-jarige verlamde vrouw dagelijks in een wagentje naar buiten reed om haar een luchtje te laten scheppen. Hij droeg haar de trappen af naar het wa gentje. Maar de vorige week zag men hem niet. Zondag waarschuwde een buurman de politie. Deze vond de man overleden aan een hartaanval. In een andere kamer werd de vrouw dood op bed gevonden. De politie schat dat ze vier dagen hulpeloos op bed heeft ge legen. Guerrilla's. Peruaanse regeringstroepen hebben in het gebied van Mesa Pelada, hoog in de Andes, 700 kilometer ten zuid-oosten van Lima, vijf guerrilla's gedood. Vuurgevecht. Vijftig Italiaanse militairen hebben zes uur lang een vuurgevecht geleverd met een aantal terroristen in Alto Adige (Zuid-Tirol). Niemand werd gewond. De terroristen openden het vuur op de kazerne van de militairen en bestookten hen met handgranaten. Bezoek. Koning Frederik en koningin In- grid van Denemarken zijn per trein in Bern aangekomen voor een officieel be zoek van drie dagen aan Zwitserland. Het paar wordt vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken, Per Haekke- rup. Vuurwerk. Ten aanschouwe van duizen den mensen is op het Portugese deel van de rivier de Taag bij Moita een schip geëxplodeerd dat geladen was met vuurwerk voor het feest van „O.L. Vrouw van de goede reis." Door het ongeluk kwam een persoon om het le ven. Ruimtevaartcongres. In Athene is in een achttien eeuwen oud Romeins theater aan de voet van de Acropolis het zes tiende internationale ruimtevaartcon gres geopend door koning Konstantijn. Meer dan duizend geleerden uit 42 lan den nemen eraan deel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3