Koi^aanse missie bezichtigde havenwerken =Hoe de duiven vlogen Luchtverontreiniging in IJmond f 8200 voor de Harmonie Twee Hagenaars aangehouden na inbraak in station Heemstede Marktplein 13 Kinder-, Jongens- en Meisjesscboenen extra ALLEEN DE VIM-BUS IS ZO PRAKTISCH STEVIG IN DE HANDEN DOOR PLASTIC DEKSEL EN BODEM GEEN ROESTKRINGEN! P. C. de SMIT Benoeming van leerkrachten te Velsen Havenberichten R(^Nsd|fl Umuider Courant RESERVE-BEZORGERS GEVRAAGD DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 Vervolg luidsprekers van pag. 6 PRESENTEERT voor de schoolgaande jeugd een ENORME KOLLEKTIE -fr bestand tegen weer en wind •fr modieus van lijn en in de bekende merken (ROBINSON, BERKELMANS, HOLLANDIA) enz. en voor groot en kleingratis speldjes k: 'Jü^yta <7atiu Schoon is voor U niet altijd voldoende. Neem een badkamer. Daar wast Uw ge zin zich. Daar moet het méér dan schoon zijn. Kijk, daarom heeft Vim-Extra een ac tief werkend bleekmiddel. Dat zuivert, dat ONTSMET. Wat 'n heerlijk, veilig gevoel! Uw wastafel altijd hvqiënisch schoon! BLEEKMIDDEL Gasverwarming Gasfornuizen Gasgeisers Dit is science fiction voor Korea. Bij ons is dergelijk materieel eenvoudig on bestaanbaar. Met deze woorden uitte een van de leden van de Zuid-Koreaanse mis sie, die maandag een bezoek bracht aan de havenwerken, zijn bewondering. De vier vertegenwoordigers van de Zuid-Koreaanse regering die van 7 tot 23 september een werkbezoek aan ons land brengen vielen trouwens van de ene ver bazing in de andere. Havenwerken van 'n omvang als in IJmuiden waarbij zoveel zwaar materieel en zo weinig mensen aan te pas komen hadden ze nog nergens ter wereld gezien. De delegatie bestond uit professor Yong-Sung Park, de heer Chong-Sung Choi, professor Dong-Myo Park en ir. Yong-Hoe Kim. Zij waren vergezeld van de heer J. J. Lenssen, de Nederlandse consul in Seoel. In het bouwbureau havenmond IJmui den heeft ir. J. van Dixhoorn, directeur van dit bureau, zijn buitenlandse gasten m grote lijnen ingelicht over de bedoeling van en de werkwijze bij de uitbreidings werkzaamheden. Daarna bezichtigden de vier Koreanen achtereenvolgens de in aanbouw zijnde zuidpier, de kraaneilan den en de steenasfaltfabriek van bituma- rin. Met de sleepboot Rapid werden zij overgevaren naar de sleepzuiger Seaway waar zij eveneens met grote belangstel ling van het baggerwerk door dit schip kennis namen. IJMUIDEN. Van de postduivenhoudersver- eniging „IJmuiden" te IJmuidefc namen 57 duiven deel aan een wedvlucht van Roermond al over een afstand van 169 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.30 uur. Een duif van F. Piers bereikte als eerste het hok om 11.41 uur. De uitslag was als volgt: F. Piers 1; J. van Dorp 2; M. Vendel 3, 4, 6 en 7: K. Metzelaar 7, 9 en 10: J. Waal 8; P. Hoekstra 11 DE SNEUVLIEGER. Van de postduiven- houdersvereniging „De Snelvlieger" te IJmuiden namen 113 duiven deel aan een wedvlucht van Roermond af over een afstand van 172 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.30 uur. Een duif van J. v. d. Kammen bereikte als eerste het hok om 11.30.30 uur; de laatste priis- dulf om 11.57.00 uur. De uitslag was als volgt: J. v. d. Kammen 1, 15, 16; C. Sloot 2; K. Klepper 3; B. Visser 4, 7, 11; S. Voet 5, 9, 19, 23; A. Koerts 6; A. J. Koster 8, 17, 22; Joh. Broek 10; H. J. Broek 12, 18, 21; J. Wijker 13; Jac. Broek 14, 20. ORANJE NASSAU. Van de postduivenver eniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen 63 duiven deel aan een wedvlucht van Roermond af over een afstand van 169 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.30 uur. Een duif van A. F. Broek bereikte als eerste het hok om 11.40.17 uur. De uitslag was als volgt: A. F. Broek 1, 2, 4, 7; Bruisschaart 3; Broek-Verrept 5. 6, 9 11; M. Rutte 8, 13; J. Sikkelerus 10; Wassenaar 12. DE IJMONDEN. Van de postduivenhouders- vereniging „De IJmonden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 55 duiven deel aan een wed vlucht van Neufvilles af over een afstand van 217 km. De lossing van de duiven geschiedde om 11.10 uur. Een duif van Suurmond bereikte als eerste het hok om 13.28 uur; de laatste prijs- duif om 13.51 uur. Ondanks het regenachtige weer bereikten de duiven een grote snelheid. De vlucht had dan ook een snel en regelmatig verloop met prak tisch geen verliezen. De uitslag was als volgt: Suurmond 1; v. d. Scheer 2, 5, 6 en 9: Van Slooten 3; Verduin 4 en 10; Hoekstra 7; Strijker 8 en 11. SNELLE WIEKEN. Van de postduivenhou- dersvereniging „Snelle Wieken" te Santpoort namen 105 duiven deel aan een wedvlucht van Roermond af over een afstand van 167 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.30 uur. Een duif van J. Hoogzaad bereikte als eerste het hok om 11.40 uur; de laatste prijsduif om 12.01 uur. De uitslag was als volgt: J. Hoogzaad 1, 7, 8, 16; K. Bouwer 2: C. van Duin 3, 9; K. Sneekes 4; G. Brouwer 5, 13, 18, 19; J. Handgraaf 6; P. Rozemeyer 10; E. Gorter 11, 21; M. Jansen 12; G. v. d. Wensch 14, 16; F. van Zwieten 17; F. van Zon 20; J. van Haaster 22. HET ATOOM. Van de postduivenhouders- vereniging „Het Atoom" te Velsen-Noord namen 103 duiven deel aan een wedvlucht van Roer mond af over een afstand van 170 km. De los sing van de duiven geschiedde tijdens noord westen wind om 8.30 uur. Een duif van L. Veldt bereikte als eerste het hok om 11.35 uur; de laatste prijsduif om 12.00 uur. Tijdens deze voorlaatste navlucht van het sei zoen hebben de vogels weliswaar niet veel hin der gehad van de van zuid naar noordwest draaiende wind (die bovendien onderweg nogal wat regen meebracht), maar de dreigende lage luchten hadden toch tot gevolg, dat de vliegers niet snel konden zijn. Trouwens dat blijkt wel Zoals wij hebben gemeld heeft vorige miand de heer C. L. Jansen, lid (voor de K.V.P.) van de raad der gemeente Be verwijk, vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders met be trekking tot de luchtverontreiniging. De vragensteller wilde weten hoe het staat met de luchtverontreiniging die wordt vevoo zaakt door het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) en Hoógovens in IJmuiden. Inzake Hoogovens delen B. en W. van Beverwijk mede, dat van 21 juni 1954 tot 1 oktober 1962 een regeling heeft bestaan waarbij in de maanden maart tot en met september gedurende perioden met wind tussen west en zuid de meeste installaties bij het Hoogovenbedrijf die worden ge stookt met normale stookolie met hoog zwavelgehalte, werden omgeschakeld op een zwavelarme oliesoort. De signalering van de windrichting geschiedde op het eigen weerstation van de KNHS en werd ook aan het PEN doorgegeven. Boven staande regeling is tot stand gekomen omdat schadeverschijnselen aan bolge wassen werden geconstateerd, die aan vankelijk aan zwavel werden toegeschre ven. Uit langdurige en uitgebreide stu dies, die^door Hoogovens in samenwer king met het instituut voor plantenziek- tekundig onderzoek te Wageningen zijn uitgevoerd, is evenwel gebleken dat in vloed van zwavelverschijnselen in de fa- brieksgassen of het veroorzaken van de ze gassen relatief gering was. Van de aanvankelijk gevolgde methode De inzamelingsactie voor nieuwe uni formen en uitrustingstukken voor de lJmuider Harmonie is dezer dagen afge sloten met een totaal opbrengst van 8200. Hiervan werd 6700 door middel van de lijstencollecte bijeengebracht, aan welk bedrag door diverse bedrijven en particu lieren uit de IJmond nog 1500 werd toe gevoegd. Uiteraard zijn bestuur en leden van de lJmuider Harmonie bijzonder erkentelijk voor deze duidelijke bewijzen van sympa thie en medeleven van de burgerij van Velsen, aan welke dankbaarheid het korps onlangs nog uitdrukking gaf door de in gezetenen, met medewerking van het na tionaal majorettenpeloton uit Bergen op Zoom, een spectaculaire taptoe aan te bieden. Deze jongedames vergezellen de lJmui der Harmonie zaterdag 25 september op nieuw naar Frankrijk, waar het korps door het gemeentebestuur van Besangon werd uitgenodigd zijn medewerking te verlenen aan de grote stadsfeesten. Deze invitatie bewijst dat de lJmuider Harmo nie bezig is zich internationale roem te Verwerven, want het korps zal zich in deze stad in gezelschap bevinden van de beste muziekverenigingen uit Oostenrijk, België en Duitsland. Bovendien worden de feesten opgeluisterd door de Europaband uit Rotterdam en korpsen van de Franse marine en oud-strijders. Het drukke programma van de lJmui der Harmonie bestaat hier onder meer uit diverse shows, waarvan een voor het stadsbestuur van Besangon en diverse of ficiële genodigden. Ook zal het korps deelnemen aan de optocht, welke door een groot aantal praalwagens en muziekkorp sen wordt geformeerd. Voor de lJmuider Harmonie opnieuw een eervolle onder scheiding bij een evenement, waar in Be sangon de belangstelling van ongeveer tachtigduizend vreemdelingen voor wordt verwacht. is men afgestapt en thans wordt in het gehele hoogovenbedrijf stookolie gebruikt met een minder hoog zwavelgehalte en in een van de staalfabrieken met een ge ring zwavelgehalte, hetgeen mede door technische factoren werd bepaald. Waar de voor zwavelverbindingen zeer gevoe lige bolgewassen nauwelijks meer schade- symptomen vertonen, is niet te verwach ten dat de nog in de afvoergassen aan wezige zwavelverbindingen een gevaar voor de volksgezondheid zouden vormen. Het college is van mening, dat wil men zich een oordeel kunnen vormen over de luchtverontreiniging en haar bestrijding in het algemeen, er een wetenschappe lijk onderzoek zal moeten worden inge steld, dat de grenzen en mogelijkheden in de afzonderlijke gejneenten te boven gaat. Een dergelijk onderzoek zal moeten worden gebaseerd op door waarneming verkregen gegevens. Aangezien de IJmond een van de gebieden is waar een onderzoek naar de luchtverontreiniging noodzakelijk is, hebben B. en W. van Be verwijk, op initiatief van het gemeente bestuur van Velsen, in principe bereid verklaard mede te werken aan de instel ling van een -commissie ter bescherming van de biosfeer in de IJmondgebied. Deze commissie zal als eerste taak moeten hebben het doen verrichten van metingen van stof en gassen. Zodra het daarover begonnen overleg tot resultaten heeft geleid, zal de raad van Beverwijk een voorstel terzake worden voorgelegd. Het college van Beverwijk neemt reeds deel aan het overleg dat tussen tien ge meenten in Kennemerland inzake lucht verontreiniging wordt gepleegd. Ter Voorziening in de personeelsbezet ting van het gemeentelijk gymnasium Fe- lisenum te Velsen heeft het college van curatoren een vaste aanstelling aanbevo len van de heer C. van der Meulen en drs. W. J. van Ben ten, beiden te IJmui den. Aangezien zij tevens met aan aantal lesuren aan de gemeentelijke middelbare school voor meisjes zullen worden belast, stellen B. en W. van Velsen de raad voor hen te benoemen tot leraar in vaste dienst aan genoemde scholen voor respec tievelijk de vakken Engels en Duits. Voorts stellen B. en W. voor aan de gemeentelijke mms tot leraar in het vak geschiedenis in vaste dienst te benoemen drs. W. A. Kotte te IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Slouehv van Tunis; Fluvius, Swansea; Graveland, Bre men; Alstem, Karlstad; Meilila, Bremen, Vel sen; Esso Denmark, Kopenhagen; Esso Emden, Hamburg; Aria, Jakobstad; Ardetta, Liverpool; Eberstein, Skoghal; Basel, drammen; Tuskar, Waterford; Nordsee, Gothenburg; Merwestad, Teignemouth; Stevnsland, Rotterdam; Ramsdal, Salmetas; Fiona, Monrovia; Ubberbergen, Klai peda; Amstelstroom, Rotterdam; Amor,Norr- koping; Vega, Gefle; Camourounkust, Rotter dam; Vanda, Rotterdam; Boreas, Rotterdam Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hoegh Banierre van Las Palmas; Pallas, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden; Texaco Virginia naar Sidon; Herm, Oxelosund; Ore Crest, Port Talbot; Bennekom, Hamburg; Wi king, Bremen; Luja, Lulea; Idanel, Huil; Vlist- borg, Domsjoe, IJmuiden; Zus, Rotterdam, Vel sen; Neth. Coast, Rotterdam; Overijssel, Le Ha- ,vre-, Oeborah, Londen; Brage, Rotterdam; Ems- la™. Felixtowe; Tuskar, Waterford; Meilila, Rotterdam, Velsen; Eildon, Newcastle Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Aegir naar Londen; Fluvius, Rotterdam; Ledaro Qubec IJmuiden; Monte Amanzor, Bilbao, IJmuiden; Hainan, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven Yan herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Huizen te koop gevr. in ge meente Velsen e.o. Op korte termijn leeg te aanvaarden Evt. gedeel. Mak.kant. „Sleu telhof", Zand.weg 67 Aerden- hout, tel. 02500-43647. Half vrijstaand mod. woon huis, met garage en kantoor en c.v. aan Santpoortsedreef bev. wooneet-kamer, 4 sik badkam., Inl. Mak.kant. Hui zen Smit, Schotersing. 115 lid N.B.M. Tel. 62478. Uw uitzet koopt u toch van pr. kwaliteit bij C. Lodder, Driehuis. Hollandia ondergoed voor het hele gezin is verkrijgbaar bij C. Lodder, Driehuis. Hele kip aan 't spit. Kant en klaar f 3.75. H. J. te Loo 1 en Zoon. Bloemstraat 102. Plastic golfplaten, 1ste soort ook in fraaie kleuren vanaf f 7.50 per m2. Zaanlandsche Houthandel, Kalverstraat 1-3 tel. 7543. Trainingspakken ook Helanca 't Sporthuis, Kennemerl. 94. Ka-.[en in een enorm grote sortering en direct uit voor raad. „De Houthal", Kenne- merlaan 159. Bij Hazenberg hoort Hazel noottaart 4 smaken 1 kwa liteit f 2.75. Grote gezinsbo- terk. f 2.10. Suikervr. koek jes en gebak. Pudding met saus 65 ct. en per of hele liter f 2.25 en'f 4.-. Hazen berg mm heerlijk. Ook voor u het juiste adres. Dameskapsalon Lust, Lange Nieuwstraat 471, IJmuiden telefoon 8166. Uw T.V. defect? Bei 7849 (ook 's avonds en wij ko men direct. W. F. Harrems Steenbokstraat 17. le klas meubelen direct van fabriek enorme keuze lage prijzen. Vrijbl. bezoek aan toonkamers. Swagerman Pres. Stevnstraat 47. tel. 4769 Orig. Valencia pinda's al tijd vers, eigen branderij. Marcelis. Trompstraat 14. Slijterij „Flora" Zeeweg 115 tel. 5307. Extra aanbieding. 1 liter cognac „Olifant" drie sterren voor f 8.40. Bontmantels. Ook naar maat Speciaal betere genre. Beta ling 25% bij levering, restant in 12 maanden. Coupeur be zoekt u met collectie door gehele land. Br. L. 63W Costuums naar maat. Confec tiecostuums, winterjassen regenjassen, alle suède kle ding voor d. en h. (ook naar maat). Betaling van f 20.- p. mnd. af. N.V. The London Style, Hemonylaan 26, Am sterdam. Tel. 020-794761 Be zoek aan huis door gehele land. Verhuur v. rijwielen, brom fietsen en scooters. Tev. in en verkoop. Wielders, Ro zenstraat 63, Haarlem, (win- kei Ruteck's. tel. 21601. Luxe verhuur z. chauffeur v. kleine en grote auto's te vens personenbus. S Die- pendaal Nachtegaallaan 5, t.o Hec-rendninwpp. tel. 8108. Lange pantalons voor dames, meisjes- en jongens in He lanca in vele kleuren. Komt u eens passen? Glas, Lange Nieuwstraat-Marktplein. Tel 5205. IJmuiden. „Cojo"-overhemden en week enders in grote sortering. Op verzoek bij elk overhemd een Cojo-speldje gratis Glas Lange Nieuwstraat-Markt- plein, tel. 5205. IJmuiden. „Pas Tunette"-corsetten, bh's gordeltjes, gaines, stepins, Alleenverkoop bij Glas, Lan ge Nieuwstraat-Marktplein, telefoon 5205. IJmuiden Pracht bromfietsen. Prijzen f 50.- tot f 350.-. f 5.- p.w. geen vooruitbet. Vergierdew 30 Tel. 53859. Haarlem. Postzegelverzamelaars Abon neert u bij ons op alle nieuwtjes van uw verzamel gebied. Tot 5 okt. is onze zaak geopend v.a. 10.30 tot 19 u. Sigaren- en postzegel- handel. G. Bakker, Snellius- straat 53, IJmuiden. Tel. 5053. Aan de activiteit van de Heemsteedse politic, die bij haar onderzoek steun heeft ondervonden van de spoorwegrecherche, de Haagse politie, de technische dienst van de opsporings-bijstand van het minis terie van Justitie en een politiehond uit Leusden is het te danken, dat twee Ha genaars zijn aangehouden, die in de nacht van donderdag op vrijdag gepoogd heb ben in te breken in het stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Heem r*ede-Aerdenhout. De aangehoudenen hebben de poging tot inbraak bekend en ook meegedeeld, dat zij betrokken zijn geweest bij een aantal inbraken welke de afgelopen twee maanden in Den Haag zijn gepleegd. Verder bekende het tweetal een inbraak in Katwijk. Alvorens een bezoek te brengen aan Heemstede hadden de twee Hagenaars op een bouwwerk in Sassenheim een lasap paraat gestolen, waarmee zij de brand kast wilden openen. Black Decker, boormach. v.a. f 59.50. Complete B D kist. m. boort. v.a. 89.50. AEG reparatie koffer compl. met boortol f 275.-. Gemakkelijke betaling is mogelijk. Loen- dersloot, Lange Nieuwstraat IJmuiden. Tel. 4654. Bij een besteed bedrag van min. f 2.50 ontvangt u een exclusief speldje met „Pauw motief" Firma „De Pauw" Marktplein 27, filiaal Wil- lemsbeekweg 62, IJmuiden. Te kp. Jaarsma kachel f 25.-. Oosterduinplein 6. uit de gemiddelde uursnelheid van de eerste aankomende duif, die slechts 55,13 kilometer be droeg, terwijl de laatste prijsduif maar 48,57 kilometer per uur wiste te bereiken. Met deze vlucht wist de heer L. Veldt, die nu nummer één en twee zat, zijn rivaal de heer W. Schou ten van de vorige week nog ingenomen tweede plaats van de navlucht te verdringen en was de heer Van der Linde zo gelukkig, zij het met nog weinig verschil, voor dit kampioenschap de eerste plaats te behouden. De derde gegadigde is nu de heer A. Voorhout geworden. Met deze uitslag zal, als er geen opmerkelijke wijziging komt in het kampioenschap navlucht, de heer Veldt het generaal kampioenschap niet meer ontgaan en zal de kampioen van vorig seizoen de heer P. Schoone de tweede plaats blijven be zetten. Eerst na volgende week kan dan de officiële vaststelling van de kampioenschappen geschieden. De uitslag was als volgt: L. Veldt 1, 2, 4, 16; D. van der Linde 3, 5; J. Stijnman 6, 19; J. de Boer 7, 11, 17; A. L. de Bot Jr. 8, 12; A. Voor hout 9, 14; A. Duineveld 10, 21; A. Koens 13; P. Schoone'15; W. Schouten 18, 20. HEEMSKERK. In de wedvlucht vanaf Breda over een afstand van 103 km vlogen 148 Heemskerkse vredesduiven mee. Gelost om 9.15 uur arriveerde de eerste van de 30 prijsduiven om 10.50.59, terwijl de laatste werd geklokt om 11.03.53 uur. Uitslagen: F. van Goethem 1, 28; A. Bruins 2, 3; G. Lotterman 4, 5, 7, 20, 26; P. v. d. Kolk 6, 11: C. Limmen 8, 12. 23: P. Lotterman 9; G, Veldhuis 10, 22, 25; J. Duin 13; A. Martens 14, 19: H. Jellema 15; G. de Boer 16, 17; E. Lotter man 18, 24, 29; J. Castricum 21; J. Lotterman 27; J. Winter 30. Inkorven voor de vlucht vanaf Roosendaal zaterdagmiddag van twee tot drie uur. SCHOENEN REINIGT EN ONTSMET ZO GOED VIM-EXTRA IN DE BLAUWE V 138 Te kp. 6 Vauxhall's en gr. partij Vauxhall onderdelen. Alles in pr. st. Weg. opheff. Wijkerstraatweg 67, Velsen- Noord. Tel. 02510-23260. Te kp. Ford Taunus 12 M 60 Combi met radio f 1125.- Orionweg 307. Tel. 8707. Weg. overcompl. te koop 2 damesfietsen en kinderfiets tot 12 jaar. Kennemerl. 40. Te kp. bl. m wit kinderw. Berkenstraat 32. Te kp. of te ruilen v. kleinere Ford Zephyr i.z.g.st. Tel. 2353 Na 19.00 uur. Alleen bezorgen tijdens ziekte en vakantie- enige uren per middag. Aanm. L. NIEUWSTRAAT 427, IJMUIDEN. VOOR en naar Tel. 8282 - Paulus Potterstraat 17 - IJmuiden-Oost

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4