roemen Adenauer en Erhard vooral hun eigen prestaties Tweespalt in CDU zal de kiezers zeker niet ontgaan Militaire broederschap voor de reclassering jubileert Sneller zuiveren van stoffen dank zij vinding van TNO GIVE A MAN A LUCKY Groep oud-verzetsstrijders sterk gekant tegen keuze van prinses Beatrix 1 VERKIEZINGSSTRIJD IN WEST-DUITSLAND VI Dure „taxi" Tien jaar van nuttig werk Haagse damesbeurs op hoger niveau Protest tegen annexatie van Elden door Arnhem Reclame-actie of verboden uitverkoop? Prof. de Zoeten overleden Verzoek aan het parlement een huwelijk niet goed te keuren Dralon-show voor moeder en kind DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 7 P5 Grote coalitie VERLEGEN KLEUTERS en kleuters met een hartveroverende vrijmoedigheid paradeerden maan dag over een plankier in de Dia mantzaal van het Amsterdamse Hiltonhotel. Jeugdige „manne- quintjes", die waren uitgekozen om kleren, vervaardigd van draion, te presenteren. In het kader van de volgende maand te houden tien de Nederlandse Baby- en Kleuter vakbeurs in Hilversum, was nar lijk door de Draion producerende Duitse firma Bayer een show ge organiseerd van kinder- en dames kleding. Van deze synthetische vezel, zo werd ons verteld, wordt momenteel 70 tot 80 percent van de gebreide kinderconfectie ge maakt. Kerkelijk nieuws Drie soldaten van een Brits tank- regiment wisten er wel iets op, toen hun drie vrienden na afloop van het bal in Taunton de bus hadden gemist. Ze „leenden" een tanktransporteur van zestig ton. Het gevaarte bestaat uit een trekker met een oplegger met achttien banden, waarop een Centurion-tank kan worden vervoerd een van de grootste Britse tanks. Daarvoor slorpt het 210 liter benzine op honderd kilo meter. De militairen legden er tachtig kilometer mee af. De militaire politie laat het er niet bij zitten. (Van onze correspondent) BONN De Christen Democratische Unie treft het lot dat haar beide voor naamste trekpleisters in de strijd voor de Bondsdag-verkiezingen van negentien september noch over de C.D.Ü., noch over elkaar, maar uitsluitend over hun eigen prestaties aan het woord zijn. Oud-kanselier Konrad Adenauer beweert dat het land er weer boven op is gekomen door de doeltreffende en beslissende maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek, die Konrad Adenauer sinds 1949 genomen heeft. Kanselier Ludwig Erhard wijst er op, dat het land het heeft gehaald door de moedige, vérziende en ieders bewondering oogstende economische beslissingen van de toenmalige minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard. Dat beiden tezamen tot de opbouw zouden hebben bijgedragen, horen de kiezers nooit. Adenauer zwijgt over Erhard in alle talen. Erhard haalt de naam van zijn voorganger slechts hoogstzelden aan, en dan nog alleen in besloten kring, met behulp van aanduidingen en met een plotselinge boosaardige opflikkering in zijn ogen. Verkiezingscommentatoren rekenen uit dat de beruchte tweespalt in de C.D.U., die is voortgekomen uit een grenzenloze achterdocht van Adenauer ten opzichte van Erhards politieke inzichten en die leidde tot een voortdurende tweekamp op het terrein van de Europese en of Atlantische samenwerking, de C.D.U. stem men zal kunnen kosten. Deze berekening is afhankelijk van de vraag in hoeverre de kiezers zich voor buitenlandse politiek interesseren. Wan neer ik kanselier Erhard tijdens een bij eenkomst in de salonwagen van zijn ver- kiczingstrein deze vraag stel, antwoord hij dat het verkiezingstechnisch geen zin heeft problemen van buitenlandse politiek in het strijdperk te brengen. Radeloos ZIJN DAN voor de kiezers de kwestie van de hereniging en die van de Oder- Neisse grens ook problemen van buiten landse politiek? Ze waren inderdaad zorg vuldig uit de verkiezingsstrijd gehouden, tot de socialistische kandidaat voor het kanselierschap Willy Brandt de kwestie van een vredesverdrag (in de eerste plaats met het oog op de Sovjet-Unie) in de arena wierp. Toen bleek pas goed hoe radeloos zowel partijen als kiezers in de grond van de zaak zijn. De partijen zijn radeloos omdat ze niet weten hoe het Duitse probleem tot een redelijke oplossing te brengen. In ieder geval wil geen van hen de verantwoor delijkheid daarvoor alleen dragen. Wan- naar de confessionele CD/CSU tot een ak koord met Moskou zou komen, zeggen de kiezers: „Daar zal de zegen van de paus wel weer op rusten." Wanneer de SPD met de Russen tot overeenstemming komt, wijzen de kiezers op de socialistische sterke man op de ach tergrond, de oud-communist Herbert Weh- ner, en zeggen: „communisten en fellow- travellers hebben ons land verraden." Wanneer de Vrije Demoraten van Erich Mende niet als deel van de rege ring aan een oplossing meewerken, drei gen ze als oppositiepartij tot een vergaar bak van de meest abjecte rechtse elemen ten te worden. DE KIEZERS zjjn radeloos omdat, op de rand van een era waarin alle moge lijkheden open liggen, geen van de par tijen een duidelijk concept heeft en ieder der partijen afzonderlijk bereid is ook na de 19de september verder te gaan met een blinddoek-tegen-de werkelijkheid om. Een grote coalitie biedt dan enige in het oog lopende voordelen. De CDU spreekt voortdurend over deze coalitie, die een zwart-rode coalitie zou moeten worden. Erhard heeft zich een fel tegen stander van dit samengaan getoond en zelfs met aftreden gedreigd, wanneer bin nen de CDU deze tendens zich zou door zetten. Vooral oud-kanselier Adenauer stuwt deze richting krachtig voort, omdat hij daarmee hoopt Ludwig Erhard defini tief uit de kanseliers-zetel te kunnen ver drijven. Ook bondsdagpresident Eugen Gersten- maier (altijd met Strauss in Adenauers kamp te vinden) is voor de coalitie, om dat hij dan hoopt Erhards vrijgekomen stoel te kunnen bezetten. Eerdere ambi ties van dit CDU-hoofdbestuurslid om mi nister van Buitenlandse Zaken te worden zullen waarschijnlijk niet in vervulling gaan als de groep Erhard het in de in terne CDU-strijd wint. Dan zou immers ook Erhards Europese „politiek" het hebben gewonnen en zijn de kansen groot dat een andere CDU-man met name de huidige minister van Bui tenlandse Zaken Gerhard Schroder, op zijn post kan terugkeren. „Hij staat voor u" MAAR DEZE overwegingen gaan na tuurlijk uit van een stemmenteruggang voor de CDU en een niet al te overtuigen de overwinning van de SPD, een mogelijk heid waarover geen van de partijen graag praat. De SPD weigert voorshands over iedere coalitiemogelijkheid te filosoferen. De Vrije Democraten van Erich Mende tonen de huidige situatie te begrijpen als ze er openlijk voor uit komen dat „iedere combinatie op het ogenblik mogelijk is". (Behalve voor hen dan met de persoon van Franz-Josef Strauss). Professor Ludwig Erhard reist stad en land af om te vertellen, hoe goed hij het allemaal wel heeft gedaan, als minister van Economische Zaken en als kanselier. Terwijl dit gekrakeel voortduurt snelt de tijd voort en staat de 19de september voor de deur. Misschien kan de CDU het meeste troost putten uit de in de gehele bondsrepubliek steeds weer opklaterende bijval, als Ludwig Erhard in de loop van zijn verkiezingstoespraken steevast op merkt: „negentien september kiest u de nieuwe kanselier. Hij staat hier voor u. Want ik wil Bondskanselier blijven." Op 17 september zal de stichting Mili taire Reciasseringsbroederschap een weinig bekende instelling die echter zon der „aan de weg tfe timmeren" veel nut tig werk doet tien jaar bestaan. De viering van dat tweede lustrum wordt bepaald geen groot feest. Het bestuur, waarvan kolonel mr. dr. J. P. van Erk voorzitter is, zal in de Leidse Doelenka zerne recipiëren en na een koffiemaaltijd zullen de genodigden kolonel Van Erk en de heer A. Veenhuizen, bestuurslid van de katholieke vereniging voor voogdij-in stellingen, het woord voeren. Uit het feit dat de heer Van Veenhui zen, en met hem ongetwijfeld vele andere vertegenwoordigers van de Nederlandse reclasseringswereld, aanwezig zal zijn, kan men al afleiden dat er een hechte en plezierige samenwerking bestaat tus sen de broederschap en de Nederlandse reclasseringsverenigingen. Een volledige samenwerking, want de militaire reclesseringsbroederschap heeft het van het begin af aan niet „alleen wil len doen". Toen tien jaar geleden de Hil- versumse majoor K. Bakker een bij vele „krijgsraadzaken" geziene raadsman van militaire delinquenten de stoot gaf tot oprichting van de broederschap, be sefte men onmiddellijk dat ons land niet zoveel behoefte had aan nog eens een re- classeringsinstelling, maar dat een insti tuut binnen de drie krijgsmachtdelen dat werk zou doen namens de bestaande re classeringsverenigingen van groot nut zou kunnen zijn. Reclasseringscliënten namelijk die hun militaire dienstplicht gaan vervullen ko men in veel gevallen in garnizoenen te recht die nu juist op ruime afstand gele gen zijn van hun woonplaats. Bovendien komen ze in een geheel ander milieu. Het contact dat een toezichthouder van een re- classeringsvereniging op zijn cliënt heeft kan daardoor ernstig geschaad worden. De cliënt mist zijn „houvast" en zou daardoor tot recidive kunnen komen. Toen de militaire reciasseringsbroederschap zijn werk ging doen werd dit gevaar inge perkt. Het werk van de broederschap is in de Het fysisch-chemisch instituut T.N.O. te Utrecht, dat zich onder leiding van dr. W. M. Smit bezig houdt met het zoeken naar zuiveringsmethoden, heeft een appa raat ontwikkeld waarmee het zogenoemde lonesmelten aanzienlijk wordt versneld. Zonesmelten is een methode voor het bereiden van zeer zuivere stoffen. Het grote bezwaar tot dusver was dat het pro ces veel tijd in beslag nam, want de be- werkingsduur varieerde van een tot twee maanden. Dankzij het nu nog naamloze apparaat, dat in Utrecht is ontwikkeld, kan het zonesmeltingsproces zich thans voltrekken binnen één werkdag en in •ommige gevallen zelfs in één ochtend. Het fysisch-chemisch instituut stelt nadrukkelijk dat het hier niet gaat om een of ander vrij zinloos weten schappelijk grapje. Er is in de hele we reld een steeds toenemende behoefte aan zeer zuivere stoffen. Met het nieuwe ap paraat zal iedere chemicus een stof bin nen een dag tot een graad van zuiver heid kunnen brengen die men vroeger niet durfde hopen. Dr. Smit sprak in dit verband van per centages van 99,9 en zelfs 99,99. De direc teur van het instituut verwacht dat de vinding aanzienlijke consequenties zal hebben. Gezocht wordt op het ogenblik naar de mogelijkheid om, gebruikmakend van het principe van het huidige appa raat, een toestel te ontwikkelen dat hon derden kilo's gelijk kan zuiveren. T.N.O. is niet van plan het huidige ap paraat op grote schaal zelf te vervaardi gen. Er zullen licenties worden verleend. Een belangrijke buitenlandse fabriek toont nu interesse, maar men wil het toe' stel eerst op de dinsdag in Utrecht be' ginnende tentoonstelling „Het Instru ment" laten zien om op die manier ook de Nederlandse fabrikanten de kans te geven, De vinding van het instituut berust op een versnelling van de zogenoemde trek- snelheid bij het zonesmelten. Deze ver snelling kan worden bereikt door de te zuiveren stof aan een frequent onderbro ken, doch overigens snelle rotatie te on derwerpen. loop der jaren uitgegroeid en geperfectio neerd. Op het ogenblik is het zo dat mi litaire toezichthouders (daarvoor heeft men beroepsmilitairen die in de troep het dichtst bij de man staan; onderoffi cieren en officieren die dagelijks met de man in het veld zijn) een ruim vijfhon derd cliënten bijstaan. Vaak drie maan den voordat een cliënt onder de wapenen komt heeft de broederschap al contact met de reclasseringsvereniging die toe zicht houdt. Veel medewerking ontvangt de broederschap ook van de kant van het ministerie. Er wordt voor gewaakt dat een cliënt niet in „verleidingssituaties" komt en ook bij plaatsing en overplaatsing wordt zo veel als mogelijk is met de belangen van de cliënt rekening gehouden. Gaat de man de dienst uit dan ontvangt de betreffende reclasseringsinstelling een uitvoerig rap port, terwijl uiteraard ook tijdens de diensttijd geregeld contact met die reclas seringsinstelling bestaat. Drie geschoolde ambtenaren heeft de broederschap in dienst die werkzaam zijn als mentor voor de militaire toezichthouders waarover de broederschap beschikt. Zo werkend komt men tot goede resulta ten. Het recidivepercentage is relatief klein en een relatief groot percentage van de cliënten vervult op goede wijze zijn dienstplicht en weet vaak innerlijke zeker heid te herstellen en uitzicht te verkrij gen op een duidelijker toekomst. Vorig jaar bijvoorbeeld onderging 18,5 percent van de cliënten tijdens zijn diensttijd een bevordering, waarbij niet zelden de on derofficiersrang en. in één geval zelfs een officiersrang werd behaald. Zulke resulta ten geven de broederschap de energie om ook na haar tienjarig bestaan haar vertrou welijk en sympathiek werk met kracht voort te zetten. (Van onze correspondent) De 84ste damesbeurs, die van 28 sep tember tot en met 8 oktober in de Haagse Houtrusthallen zal worden ge houden krijgt onder de energieke lei ding van de jeugdige directeur, de heer J. de Kreek, een ander karakter. Door een strenge selectie bij de toelating van de exposanten toe te passen is men er nl. in geslaagd het gehalte te verbeteren. De heer De Kreek verwacht, dat het peil van de volgende beurzen door het stel len van nog hogere eisen beter zal worden. De damesbeurs-directie wil voorgoed afrekenen met firma's en fabrikanten, die er alleen maar op uit zijn om tijdens de expositie hun afgekeurde artikelen te lo zen, en die aan de consument niet vol doende service verlenen. De heer De Kreek vertelde dit gisteren tijdens een persconferentie in het dezer dagen ge opende nieuwe kantoorpand van de da mesbeurs aan de Willem de Zwijgerlaan. In de Houtrusthallen zullen binnenkort honderdvijftig deelnemers uit veertien landen hun stands inrichten. Het zijn fa brikanten en vertegenwoordigers, die met hun produkten aan alle kwaliteits- en ser vice-eisen van de Damesbeurs-directie konden voldoen. Men heeft bij deze selec tie bovendien nog op de doelmatigheid van de diverse artikelen gelet. Bijzonder veel ruimte is er in de Hout rusthallen dit keer voor de fabrikanten van aardgaskachels gereserveerd. De fir ma's zullen verschillende prototypes in allerlei vormen en kleuren exposeren, waarover het beurspubliek door het in vullen .van een formuliertje een oor deel mag geven. Vanzelfsprekend blijven echter ook de producenten van oliever warmingsapparaten niet achter, terwijl bovendien de fabrikanten van geïmi teerde ouderwetse plattebuiskachels niet zullen ontbreken. Voorts zal het publiek tijdens de beurs kennis kunnen maken met nieuwe verlichtingsmogelijkheden, Perzische tapijten, bouwwanden vertica le vensterbedekking, onbreekbare glazen deuren en moderne keukeninrichtingen. Het gemeentebestuur van de Betuwse gemeente Eist gaat protesteren tegen het wetsontwerp tot annexatie van een deel van deze gemeente door Arnhem. Met na me is Eist gekant tegen de annexatie van het dorp Elden met bijna tweeduizend in woners. B. en W. van Eist betwijfelen of Arn hem het dorp Elden in de komende 20 tot 25 jaar (de gestelde termijn) nodig heeft voor zijn uitbreiding. „De praktijk heeft geleerd dat de werkelijkheid ruim veertig percent op de prognose achter blijft. Het inwonertal van Arnhem geeft geen stijgende lijn te zien," zeggen B. én W. in een bezwaarschrift aan de Eer ste en Tweede Kamer. Als het nodig mocht blijken, kan Elden altijd nog in een tweejarige procedure bij Arnhem worden gevoegd, zo menen zij. Advertentie Op 2 juli van het vorige jaar prijkten er in de etalage van een Leidse firma in tuinmeubelen „schrapprijzen". De oor spronkelijke prijs was doorgeschrapt, er onder stond een nieuwe, lagere prijs. De officiële uitverkoop mocht pas veertien dagen later beginnen. De economische rechter in Den Haag had de firma veroordeeld tot een boete van 400. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag vorderde thans dezelfde straf. Hij liet vooral het gebruik van „schrapprijzen" zwaar wegen. De verdediger, mr. L. Quant uit Leiden, vroeg vrijspraak, want volgens hem ging het om een voordelige vakantieaanbieding en niet om een vooruitlopen op de uitver koop. In de nacht van 12 op 13 september is na een korte ziekte plotseling in Arnhem overleden professor ir. G. de Zoeten, di recteur van het centraal bureau van de Vereniging van Directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nederland (VDEN), de n.v. tot Keuring van Electro technische Materialen (KEMA), de n.v. Samenwer kende Electriciteits-Productiebedrijven (SEP) en de n.v. Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN). Hij was secretaris van de Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland en buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool in Delft, Een aantal voormalige verzetsstrijders, georganiseerd in het Landelijk Comité van Oud-verzetsstrijders 1940-1945, heeft een open brief gezonden aan de koningin, prins Bernhard en de Raad van State, leden van de Staten generaal en andere autoriteiten, waarin zij verklaren tegen het aannemen van een goedkeuringswet in de Kamers inzake het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg te zijn. Het comité distancieert zich van een verklaring van het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet in Nederland, dat eerder zijn instemming betuigde met de verlo ving. In de open brief staat o.m. dat Claus von Amsberg afkomstig zou zijn uit een familie, die (behoudens een enkele ge zagsdrager voor het nationaal-socialisme) tot de zeer grote Duitse middenmoot be hoort, welke door zich niet te verzetten en door wel te gehoorzamen het succes van Hitier en onze rampspoed heeft moge lijk gemaakt en toegejuicht. „Men heeft getracht ons aan te tonen". von Amsberg geen misdadig oorlogsverle den heeft. Deze „verdienste", afkomstig van een soldaat uit een thans nog steeds bezet land, dat ons land de oorlog heeft aangedaan en waarmee nog altijd geen vredesverdrag kon worden gesloten, is in onze ogen volstrekt ontoereikend voor iemand die prins-gemaal zou moeten wor den van onze troonopvolgster. „Wij hebben groot respect voor de he laas te weinige Duitsers, die zich tegen Hitier hebben teweergesteld. Groepen van de huidige Duitse jeugd, die duide lijk stelling nemen tegen het verleden en zich ontwikkelen in democratische rich ting, hebben onze volle sympathie. Dit kan echter niet betekenen, dat wij ex- soldaten van Hitier kunnen gaan erkennen en gaan vereren als behorend tot onse hoogste gezagdragers. Wanneer zulk een ex-soldaat blijkt te behoren tot de helaas tevelen die het zelfs na 20 jaren niet verder hebben kunnen brengen dan „Wir haben es nicht gewuszt", dan is in hem zelfs niet een drager van een veranderd Duitsland te herkennen". In de Open Brief wordt voorts gezegd dat bij een eventueel bestijgen van de De kinderen die gisteren „optraden" lieten de gangbare kinderkleding zien: jurkjes, jasjes, twinsetten, broekjes, truien. Nieuw waren de poncho's, waarvan de rood-groene ruit met een kaboutercapuchon, de meest aardige was. Er werd een grone knickerbocker bij gedragen, zodat de jongedame die dit droeg echt modieus gekleed ging. De ontwerpen namelijk vielen wat te gen. Er schijnt op het gebied van de breimode niet zoveel te veranderen en ook bij deze kindermode had men niet zo naar nieuwe dingen gezocht. En wat getoond werd, is nota bene voor het ko mende jaar bestemd. De jurkjes waren van pepita-ruitjes, in uhi en pied de poule. Dus gelief koosde materialen voor vlotte en aan trekkelijke kinderkleding. De streep jes ontbraken niet en evenmin de effen modellen. Sommige Nederlandse breigoed-fa brikanten zijn ertoe overgegaan een zogenoemde Dralon-bonneterie te bren gen; verfijnde modellen die door de goede eigenschappen in vorm blijven. Naast kinder- en babykleding was er ook dameskleding. Er waren enkele japonnen, twinsetten en truien, maar ook van dit front valt weinig nieuws te melden. Het was nagenoeg alle maal volgens het klassieke patroon. Henny Schoute troon door prinses Beatrix het gevaar dreigt van een koningskwestie in ons land. „In onze constitutionele monarchie", zo vervolgt de brief, „staat de koning(in) boven de partijen. Hij (zij) geniet bijzon dere voorrechten en heeft bijzondere plichten. De waardigheid van ons kbnink- rijk brengt met zich, dat de koning(in) zich zo gedraagt dat iedere Nederlander met respect naar de Kroon kan opkijken. Aan deze waardigheid, dit is: aan ons al ler waardigheid, wordt afbreuk gedaan indien de toekomstige draagster van de Kroon zich in het huwelijk begeeft met een voormalige weermachtssoldaat onder Hitier". Het comité betwist de prinses niet het recht 'n persoonlijke keuze te doen. Maar volgens het comité had zij daaruit de consequentie moeten trekken: afzien van haar opvolgingsrechten. Nu zij dat niet heeft gedaan doet het comité een beroep op de beide Kamers der Staten-generaal, de wet waarbij het huwelijk moet worden goedgekeurd, niet te aanvaarden. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de classicale verg. v. Delft, tot pred. v. buitengew. werkz. (zie- kenhuispred.) dr. K. Roubos te Zwolle; te Waard (Zld) D. P. Rijpma, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Eek en Wiel (toez.) J. v. d. Heide te Baflo; naar Slochteren W. F. Kuil te 't Woud. Examens. Aan het Seminarium te Am sterdam slaagde voor het prop. examen de heer A. D. Hoogslag te Hoorn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7