Financiële positie versterkt KLM vermindert de jaarlijkse rentelast met 3 min gulden „Haal vermogensaanwas niet uit bedrijven weg" f Directie verwacht na conversie operatie rustiger beursklirnaat Regering bindt char terprij zen Forse terugkeer van bankbiljetten het fundament van uw vermogen Zwitserse horloges via Hongkong naar Rotterdam Lagere omzetten op Jaarbeurs „Incourante Waarden" verkocht gehele belang in de Vlam J. A. Middelhuis in „St. Eloy": Verkoop van Breedband aan Hoogovens was goed SCHEEPVAARTBERICHTEN Koersdaling in Londen „Schadevergoeding niet in ijskast" Mantelfabrikanten gaan samen Daggeld lager WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 13 Garanties Heel goedkope vakanties onmogelijk Politiek V er trouw en -4 Importeur klaagt *1 rrw Gisteren op het Damrak WALL STREET: KLM zes dollar lager Nederlandse delegatie terug uit Djakarta Van onze correspondent) Hoewel aan de hand van het emissie prospectus van de converteerbare obliga ties kon worden nagegaan dat de KLM tot vervroegde aflosbaarstelling kon over gaan, heeft de aangekondigde financiële operatie gisteren na de beurs een gevoe lige koersdaling veroorzaakt. Terecht, want de vergroting van het aandelenka pitaal met een bedrag van 54 min no minaal betekent, dat de in het nauw ge dreven baissiers gelegenheid krijgen om op adem te komen. Met reden stelt de directie van de KLM zich op het stand punt dat de verdubbeling van het bij het publiek uitstaande aandelenkapitaal tot een rustiger beursklirnaat kan leiden. Op den duur is dit voor het beeld van de KLM naar buiten wel van belang. De operatie brengt een aanzienlijke versterking van de financiële positie van de KLM teweeg en op den duur moet deze factor opwegen tegen het wegvallen van de speculatieve vraag. In plaats van een schuld van ca. 66 miljoen gulden op de balans komt er een agiowinst van 12 miljoen gulden, die gebruikt kan wor den om het verliessaldo van de voorgaan de jaren te verminderen. Ook de om standigheid dat er een vermindering van de jaarlijkse rentelast ad 3 miljoen gul den ontstaat, terwijl geen rekening be hoeft te worden gehouden met de aflos singen, die in 1970 zouden moeten be ginnen, maakt dat de KLM er beter voor komt te staan. Deze factoren zullen bij de Amerikaan se beleggers ongetwijfeld gewicht in de schaal leggen, vooral omdat naar het oordeel van sommige makelaars in Wall Street de koers van het aandeel KLM, gezien de toekomstverwachtingen, gunstig afsteekt bij die van de aandelen van Amerikaanse burgerluchtvaartmaat schappijen. De sterke winststijging in de afgelopen maanden heeft tot de verbeel ding van het publiek gesproken. Aange nomen mag wel worden dat de gunstige trend ten aanzien van de bedrijfsresul taten, die in het tweede kwartaal bij de KLM viel te constateren, in het nog niet geheel geëindigde derde kwartaal met kracht werd voortgezet. Betrouwbare gegevens over de omvang van het nog in Nederland aanwezige be drag aan converteerbare obligaties zijn niet beschikbaar. Degenen, die in de af gelopen maanden tot vrijwillige omwisse ling overgingen in totaal voor 2,4 mil joen gulden of 610.000 dollar blijken achteraf te voorbarig te zijn geweest. Zij lijden een renteverlies van een halfjaar. Voor de KLM is het bijzonder gunstig dat het Amerikaanse emissieconsortium het welslagen van de operatie garandeert door de obligaties, die niet zouden wor den geconverteerd, over te nemen en ze alsnog zelf in aandelen om te wisselen. Dit zou natuurlijk niet gebeuren als er geen vertrouwen zou bestaan in de toe komstige koersontwikkeling van het aan- De regering heeft ingegrepen op het terrein van de tarieven voor vakantie- vluchten. Met ingang van 1 april 1966 zullen de reisbureaus bij het aanbieden van alles-inbegrepen reizen per charter vliegtuig dicht bij de prijzen moeten blij ven die gelden voor het retour per lijn- vliegtuig naar en van dezelfde bestem ming. In vele gevallen zal dit betekenen dat een vliegvakantie duurder moet wor den. Voor het vakantieseizoen 1966 geldt, dat de inclusiefprijs van het reisbureau niet lager dan 85 percent van het laagste ver gelijkbare IATA-retourtarief mag zijn in dien dit niet meer dan 550 bedraagt. Voor lijnvluchten die méér dan 550 kos ten moet minstens 75 percent van die prijs worden berekend. Een en ander be tekent dat vooral de heel goedkope zgn. „campingreizen", waarbij de vakantie- ger voor een luttel bedrag in een tent werd ondergebracht onmogelijk zullen worden. In de vandaag verlengde vergunning voor Martin's air charter, die veel van deze vakantievluchten voor reisorganisa ties uitvoert, zij» deze nieuwe bepalingen voor het eerst opgenomen. De bankbiljettencirculatie is de afgelo pen week met 176 miljoen afgenomen tot 7145 miljoen. Hierdoor zijn thans meer bankbiljetten teruggekeerd dan ge durende de maandwisseling zijn opgeno men. De belastingbetalingen zijn niet om vangrijk geweest, hetgeen tot uiting komt in de afvloeiing naar de staat van 67 miljoen biljetten, waardoor de stand van de schatkist steeg tot 707 miljoen. De banken hebben ƒ42 miljoen deviezen aan de Nederlandse Bank overgedragen, waardoor de totale goud- en deviezen voorraad steeg tot 7357 miljoen, waar van ongewijzigd 6326 miljoen aan goud. De geldmarkt is thans wat ruimer bij een daggeldtarief van 3% percent. Geld- kringen verwachten voor de komende dagen een verder verruiming van de markt, onder meer als gevolg van de be taling van het Rijk aan de gemeenten ad circa 200 miljoen. deel KLM. Van de aandelen, die tot dus ver bij het publiek uitstonden zat ca. 90 percent, zijnde 40 miljoen gulden nomi naal in Amerika. In hoeverre de uit de omwisseling voortvloeiende aandelen be last worden met de „interest equalisation tax" hangt af van de tijd, die de con verteerbare obligatie in het bezit van de Amerikaanse houder is geweest. Dit kan variëren van 4)4 percent tot 15 percent, het laatstgenoemde tarief geldt pas bij verkrijging op of na 15 september 1965. Hieromtrent is van het ministerie van Financiën in Washington reeds uitsluitsel gekregen. Van politieke zijde in Nederland zal on getwijfeld bezwaar worden gemaakt tegen de omstandigheid dat het aandeel van de staat in de KLM vermindert van 70 per cent tot 51 percent. De machtspositie van de staat blijft evenwel onaangetast, voor al omdat er behalve de gewone aande len ook nog een greep op de maatschap pij wordt gehouden door de prioriteits aandelen, die de lakens uitdelen bij be- stuursbenoemingen en kapitaaloperaties. Politiek gezien is er echter wel wat te gen in te brengen dat de staat een plaats moet inruimen voor de particuliere ef fectenbezitter. De omstandigheid dat de staat minder risico gaat lopen door de achterstellingsovereenkomst, ingeval in de bres zou moeten worden gesprongen voor betaling van rente en aflossing op gegarandeerde obligatieleningen, weegt er enigermate tegenop. De operatie zal ertoe bijdragen dat de KLM, die in het afgelopen jaar reeds een opmerkelijke „comeback" kon maken op het financiële vlak, met meer vertrou wen de toekomst tegemoet kan gaan. Ver sterking van de financiële positie door de gedwongen conversie is een algemeen be lang. De houders van de obligaties, die tot het laatste toe de stukken in porte feuille hielden, wisten dat zij blootston den aan een vervroegde aflossing, maar zij gaven blijk het risico te willen nemen, anders zouden zij de obligaties op de hoge koers van 191 voor een 4)4 percent rentende lening wel van de hand hebben gedaan. Ook al loopt de koers van het aandeel KLM in de komende dagen sterk terug, dan zullen de houders van de obli gaties zich ernstig moeten beraden of zij nu (overijld?) tot het afstoten van hun bezit moeten overgaan; of afwachten tot de bui is overgedreven .1 dvrrtentie .X' yy -i 4?'' v. r j. De recherche van Rotterdam onder zoekt op het ogenblik de kwaliteit van een bepaald merk horloges, die diverse detaillisten aan de man brengen. Een en ander gebeurt mede op verzoek van de importeur van deze horloges in Amster dam. Verscheidene juweliers in Rotterdam, Eindhoven en Amsterdam verkopen na melijk deze horloges, die ze niet van de officiële importeur betrekken maar van iemand die ze invoert vanuit Hongkong, Deze horloges zouden tweedehands zijn en afwijkingen vertonen in het uurwerk. Bo vendien wordt een onderzoek ingesteld naar de oneerlijke concurrentie, de offi- ciëlp importeur aangedaan. De Rotter damse zakenman, die horloges via de lan ge omweg Nederland binnenkrijgt, ver koopt voornamelijk aan detaillisten, die de horloges niet via de officiële importeur kunnen betrekken. De verschillende wa renhuizen en detaillisten zien niet in, waarom hun Honkong-horloges niet goed zouden zijn. Volgens hen mankeert er niets aan de uurwerken. De importeur zet daar tegenover dat de horloges die hij heeft gezien, duidelijk tweedehands zijn. De politie heeft vele Honkong-horloges in beslag genomen. De Najaarsbeurs in Utrecht, die giste ren is gesloten, heeft over het algemeen een levendige handel te zien gegeven. De beurs was weliswaar geen „topper" zo als die van 1963 (10 percent loonronde) toen omzetstijgingen van 30 tot 50 per cent werden genoteerd, maar de order portefeuille belooft na deze beurs toch een omzetstijging van tien tot twintig percent. Het totaalbeeld van de jaarbeursenquête geeft de indruk, dat ruim drievierde van de exposanten goede tot uitstekende za ken heeft gedaan. De algemeen directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van dér Kwast, zei gisteren dat de „rimpeling" in de conjunctuur (stijging van de kosten en verkrapping van de winstmarges) op de najaarsbeurs vrijwel nog niet merk baar is geweest. Het binnenlands bezoek is opnieuw iets gestegen, maar het buitenlands bezoek vertoonde, waarschijnlijk door een samen loop van Europese beurzen in enkele we ken, voor het eerst sinds vijf jaar een geringe daling. Het vermogen van het Beleggingsfonds van Incourante Waarden is in het per 30 juni j.l. geëindigde boekjaar gestegen tot ƒ2.97 (ƒ2.31) miljoen. De waarde per participatie daalde met ruim zeven per cent tot 1280. Zoals'bekend werden de participatiebewijzen op 15 oktober 1964 op de incourante markt geïntroduceerd. De uitkering bedroeg over het verschenen boekjaar 75, een rendement latend van ongeveer 5% percent. Het 'aantal partici paties steeg tot 2418 (1628) stuks. Het beleggingsbeleid is gericht geweest op uitbreiding van de belangen bij onder nemingen, die beschikken over een grote innerlijke kracht en een ruime winstcapa citeit. Zo werd gekocht de Etna, F. W. Braat. Van Melle en Wegener's Couran ten. Het belang bij Bloksma Radiatoren werd afgestoten, ook het belang bij de Vlissingse Aannemingsmaatschappij (Vlam) (nominaal 10.000) werd ver kocht. De samenstelling van de portefeuille per 30/6/65 is: aandelen 76 (74) per cent, onroerend goed 10 (11), conv. obli gaties 2 (3), onderhandse leningen 4(6), liquide middelen 4 (6) percent, voorts 2 percent winstbewijzen en 2 percent ge wone obligaties. Het Amerikaanse departement van arbeid heeft bekendgemaakt dat het aantal niet-agrarische werknemers in augustus het ongekende hoge totaal van 61 miljoen heeft bereikt. Het totale aantal werklozen daalde met 350.000 tot 3,3 miljoen, maar het werkloosheidspercentage bleef voor de tweede achtereenvolgende maand 4,5. „Ik ben voor vermogensaanwasdeling, maar voor mij staat ook vast, dat je de vermogensaanwas niet zomaar uit het be drijf mag halen. Laten we vooral oppas sen dat we de kip die de eieren moet leggen, niet slachten". Dit zegt de heer J. A. Middelhuis, de vorig jaar afgetre den voorzitter van het Nederlands Katho liek Vakverbond, in. het blad van de Katholieke Bond van Werknemers in het Metaal- en Elektrotechnisch bedrijf „Sint Eloy". De heer Middelhuis is sinds eni ge weken commissaris van de Hoogovens. Hij is er voorstander van, met de ver mogensaanwas nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Hij acht dit van levensbelang voor de werknemers, die, volgens hem, niet de dupe mogen worden van vermo gensaanwasdeling die in feite inflatiedeling zou zijn. Overigens zou hij aan verbete ring van de pensioenregelingen prioriteit willen geven boven doorvoering van ver mogensaanwasdeling. Een winstdelingsre- geling vindt de heer Middelhuis uiterma te belangrijk: „zou de economische si tuatie namelijk gunstiger blijken dan Aagtekerk pass. 14 Dakar n. Kaapstad. Abida 13 v. Malta n. Ambarli. Aegis 14 v. Oran n. Leixoes. Alcor 14 te Aden. Aldabi 14 te Rotterdam. Alhena 15 te Rio de Janeiro verw. Alkmaar 14 v. Ocharios n. Laromana. Alnitak pass. 14 St. Pauls Rocks n. Santos. Ameland 14 v. St. Vincente n. Bonny. Ammon 15 te Georgetown verw. Ampenan 15 te Lyttleton verw. Amsteldijk 14 te Rotterdam. Amstelveld 15 te Londen verw. Andijk pass. 14 Key West n. Le Havre. Angolakust 14 v. Freetown n. Monrovia. Arendskerk 14 v. Aden n. Suez. Argos pass. 14 Malaga n. Antwerpen. Arneb 15 te Vlaardingen. Averdijk pass. 14 Finisterre n. Kaapstad Bawean pass 14 Kreta n. Beyrouth. Borneo 13 te Tandjong Mani. Bovenkerk 14 te Hamburg. Caltex Arnhem 14 v. Sundsvall n. Port Said. Caltex Delfzijl 14 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 14 op Bittermeren n. Gothen burg. Caltex Rotterdam 14 te Port Said. Caltex The Hague 14 v. Pladju n. Dumai. Carrillo 14 v. Rotterdam n. Golfito. Castor 14 v. Rotterdam n. Algiers. Crania 14 te Coquimbo. Diogenes 14 v. Arica n. Antofagasta. Eemland 14 v. Tenerife n. Recife. Eos 14 v. Piraeus n. Volos. Esso Rotterdam 14 v. Rastanura n. Bombay. Garoet 14 v. Assab n. Suez. Goeree 13 v. Nagoya n. Yampi. Guineekust 14 v. Freetown n. Dakar. Gulf Hansa 14 v. Port Said n. Landsend. Gulf Italian pass. 14 Dover n. Gulfhavn. Hathor 15 te Piraeus. Hector pass. 14 Berlenga n. Tripoli. Ittersum 14 v. Antwerpen n. Hamilton (Bermuda). Ivoorkust 14 v. Port Harcourt n. Douala. Jason 15 te New York verw. Kabylia 14 te Singapore verw. Kalydon 15 te Frederica verw. Katelysia 14 te Durban. Kelletia 14 v. Le Spezia n. Rotterdam. Kennemerland 14 v. Cabedelo n. Amsterdam. Khasiella 15 te Porto Miranda. Korovina 15 te Aalborg verw. Kosicia 14 te Holtenau verw. Kossmatella 14 v. Cairns n. Miri. Koudekerk 15 te Rotterdam. Loosdrecht 15 te Damman. Loppersum 15 te Houston. Lycaon 14 v. Port Said n. Amsterdam. Maaskerk 14 ten anker Akaba. Maron 14 te Rotterdam. 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Medon 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Memnon 15 te Cap Haitien verw. Mentor 15 v. Porto Plata n. Antwerpen. Montferland 15 v. Antofagasta n. Matarani. Neder Ebro 15 te Los Angeles verw. Neder Eems 15 te Genua verw. Neder Rhone 15 te Suez verw. Oldekerk 15 v. Bremen n. Hamburg. Ommenkerk 15 te Amsterdam. Ouwerkerk 14 v. East London n. Durban. Pericles 14 v. Baranquilla n. Cartagena. Prins der Nederlanden 14 v. Barbados n. Southampton. Prins Maurits 14 v. Buffalo n. Montreal. Raki pass. 14 Gibraltar n. Marseille. Rióuw 14 v. Marseille n. Pasajes. Ruys 14 v. Hongkong n. Manilla. Sanana 14 te Sampit verw. Schelpwijk 14 v. Danang n. Miri. Schiedijk 14 te Rotterdam. Seine Lloyd 15 te Bangkok verw. Sibigo 15 te Bandarmasin verw. Sinoutskerk 15 te Antwerpen. Spaarnekerk 15 te Yokohama verw. Stad Amsterdam 14 v. Sagunto n. IJmuiden. Stad Delft 15 te Burnside verw. Stad Utrecht 14 te Rotterdam. Straat Chatham 14 te Dakar. Straat Franklin 14 te Port Harcourt. Straat Madura 16 te Sydney verw. Tamara 14 v. Beira n. Mena. Telamon 14 v. Bridgetown n. Santa Lucia. Themis 15 te Antwerpen. Towa 14 v. Djeddah n. Port Said. Van Riebeeck 15 te rede Dar es Salaam. Vasum pass. 14 Quessant n. Gothenburg. Woltersum 14 v. Rotterdam n. Bremen. World Hill 14 v. Ratanura n. Jebelhanna. SLEEPVAART Gelderland, 14 sept. 100 mijl west van Oporto, met zuiger naar Durban (Zuid-Afrika). Groningen, 13 sept. 975 mijl zuidwest van Man- zanillo, naar Newport News. Jacob van Heemskerck, 14 sept, aangekomen te Balboa (Panama). Noord-Holland 14 sept. 50 mijl ten westen van Cherbourg naar Castellon. Simson, 14 sept, vertrokken van Dakar. Octopus, 14 sept, nog te Malta. Sepia, 14 sept, werkzaam te Zeebrugge. Utrecht, 14 sept, gestationeerd nabij Landsend. Sepiola, 14 sept, werkzaam ter hoogte van IJ muiden op het wrak van de kotter KW. 219. Willem Barendsz 15 sept. verwacht te Cristobal (Panama). was voorzien, dan is winstdeling een goe de mogelijkheid om correctie achteraf toe te passen. In het artikel („De Commissaris ver telt") geeft de heer Middelhuis ook zijn mening over de verkoop van Breedband aan Hoogovens. Hij gelooft, dat deze twee bedrijven zozeer bij elkaar horen, dat nie mand commercieel gezien de fusie kan betreuren. Hij vindt het juist, dat de staat niet nog meer zeggenschap bij Hoogovens heeft gekregen dan nu het ge val is. De Hoogovens hebben een bedrijfs leiding nodig die soms a la minute be langrijke beslissingen moet kunnen nemen en hij betwijfelt, of dat gemakkelijk met nationalisatie is te rijmen. In dit verband merkt de heer Middel huis op,- dat nationalisatie van de woning- bouwproduktie misschien wel goed zou zijn. Als we, zo zegt hij, spreken van volksvijand nummer één, moeten we die vijand ook als volk tegemoet treden. Vol gens hem mag alle ellende die de wo ningnood veroorzaakt best aanleiding zijn tot het onder staatstoezicht stellen van de woningbouw. LONDEN (A.P.) De Britse handels balans heeft over augustus een tekort van 94 miljoen pond getoond. Deze teleurstellende mededeling van het ministerie van Handel heeft voor een koersdaling op de effectenbeurs gezorgd. In juli was het tekort slechts 50 miljoen pond. In de eerste acht maanden van 1964 bedroeg het gemiddelde tekort op de handelsbalans 46 miljoen pond tegen 27 miljoen pond in de eerste acht maanden van dit jaar. f-':— In het Westerbroekpark in Den Haag is het vijfde internationale rozenconcours gehouden. Op de foto keurt mevrouw Wiersum uit Den Haag de geur. Zij had haar hoed voor de gelegenheid geheel in stijl gehouden. 20*.,.., 1 (8 Ir, k Wj M», Wi #*•>- GEEN NOTERING IN KLM De beurs is gisteren even vóór, de ope ning verrast geworden met een medede ling van het beursbestuur dat er geen no tering zou worden opgemaakt in de aande len en obligaties KLM. Dit in verband met een te verwachten communipué. Na het lezen van deze mededeling gingen on- middelijk ter beurze geruchten, dat het hier wel eens om de conversie zou kunnen gaan van de uitstaande 4'/. pet. in aande len converteerbare dollarobligaties per 1979. Wanneer dit werkelijk zou plaats vinden wordt het gewone aandelenkapi taal van de KLM niet onbelangrijk ver groot, aldus de beurs. Na een officiële no tering van maandag voor het aandeel KLM op 234, werd gedurende de niet- officiële handel rond de 220 gedaan. De daling was hoofdzakelijk het gevolg van het feit dat het aandeel KLM gisteren in in Wall Street een dollar lager sloot. De stemming voor de internationale waarden was aan de vaste kant. Dit door dat Wall Street maandag niet alleen voor de eigen fondsen hoger sloot, doch ook voor het merendeel der Nederlandse hoofdfondsen. Philips lag op 116,30 ruim een gulden boven de gemiddelde slot- prijs van de laatste tape op maandag. Unilever verbeterde ca. 1,50, Kon. Olie ca 1,30 tot resp. 134,20 en 138,60. AKU ging een punt omhoog tot 445%. Er ging in de hoofdfondsen meer om dan dit de laatste beursdagen het geval is ge weest. De vraag kwam hoofdzakelijk van lokale zijde, waartegenover praktisch geen Amerikaans aanbod stond. De hoofdfond sen sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. VERHANDELDE FONDSEN 13 sept. 14 sept. Totaal 426 442 Hoger 120 (28.2%) 159 (36"/») Lager 198 (46.5%) 170 (38.5»/») Gelijk 108 (25.3%) 113 (25.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U- Hoogovens Kon. Olie139-139.70 Philips 116.60-117.70 gl Unilever 134.20-134.70 K.L.M190 gb-207 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie139.10-139.40 139.60 Philips116.20-117 116.50 Unilever 133.80-134 134.20 K.L.M. 191-197 188 Slot- koersen 14 sept. A.K.U 445 Hoogovens 504 116.50 Unilever 134.30 Kon. Petroleum 138.40 Amsterd. Rubber 105'/! H.V.A. 134% Deli-Mij 112.10 Holl.-Am. Lijn 128'/* K.N.S.M. 125% Van Ommeren 227'ri Ned. Sch. Unie 150 3% Invest, cert. 3V2% Staf fell. '47 5 Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. 272 Amro Bank 56.10 Holl. Bank Unie 227% Nat.-Nederl. 595 R.V.S 603 225 Interunie 191 433 Albert Heijn 644 Van Berkel 226 Billiton II 412 Bredero 512 Brocades-Stheem. 840 Bührm.-Tetterode 647 Bijenkorf 603 Centr. Suiker Mij. 410 gb Curag. Handel Mij. 177% Ford 970 Van Gelder Zn. 129 Gist- en Spir.fabr. 356 Hatema 200'/s Heineken 454% Holec 277 Slot- koersen 14 sept. 341 Internatio 2961/2 Kon. Ned. Papier 269 Kon. Zout-Ketjen 845V4 Lindeteves-J acob 157V» MeNeBa 390 Müller Co. 3391/4 Naarden 540 gb Ned. Kabelfab. 345 gb Ned. Scheepsb.Mij 951/2 Nijverdal-ten Cate 1341/2 Ogem 87 Rotterd. Droogdok 226% Scholten Foxhol 475 Stokvis Zonen 188 Texoprint 150 gb Thomassen en Dr. 432 gb Ver. Machinefabr. 1451/2 Vredestein Rubber 190% Wilton-Fij enoord 172 Wyers 5441/2 Zwanenberg-Org. 179.80 Aluminium Ltd. 291/4 American Motors 113f6 Anaconda 70% Bethlehem Steel 371/4 Cities Service 831/4 General Motors 105% Kennecott Copper 114 Republic Steel 42% Shell Oil 66 U.S. Steel 49% Boeke Huidek. 217 Figée 174 Spaarnestad 580 v. Waveren Gr.h. 100 Nefo 99 638V4 13 sept. 14 sept. Atch. Topeka 32% 321/2 33i/8 b 34 Can. Pacific 6 3 JA 63 Illinois Cent 51% 5IV4 57 547/s Pennsylvania 461/2 45% 39V« 40 4P/4 4P/4 491/2 50 55 541/8 A.C.F. Ind 82 811/4 Am. Smelting 57 571/4 Am. T. and T. 68% 68% Am. Tobacco 41% 4P/4 69% 68% 37 371/4 931/4 89i/s 493/4 50 60% 691/2 Cons. Edison 441/8 441/2 51% 521/4 Dup. de Nem. 241V4 2401/2 Eastm. Kodak 98V8 97 Gen. Electr III1/4 IIOV4 Gen. Motors 1051/s 103 Goodyear T 48% 48% 13 sept. 14 sept. Amer. Motors 11 11% Int. Harvester 341/8 341/4 Int. Nickel 88% 891/4 Int. T. and T. 56% 56% exd 113% II21/4 Mont. Ward 321/2 321/2 Radio Corp 40 39 exd Republic St 42 4U/8 Royal Dutch 38% 39 Sears Roeb 64 63% 66% 66% Soc. Vacum 88% 881/4 Stand. Br. 78 78 Stand. Oil N.J. 761/2 78 Studebaker 18% 181/4 8 U/s 81% Un. Aircraft 85% 831/4 Un. Corp 8% 81/4 Un. Fruit 24 231/2 Us. Rubber 631/8 64 Us. Steel 491/2 49 Westingh. 56 56% 28% 28% Ford 541/4 541/8 K.L.M. 64% 581/g Bij een grote omzet is Wall Street gis teren gevoelig lager afgekomen. Te lijden van verkoopdruk hadden met name die fondsen die de afgelopen dagen forse win sten hadden geboekt. De belangstelling ging gisteren uiteraard uit naar de K.L.M.-waarden, die bij een omzet van niet minder dan 167.900 shares ruim zes dollar daalden tot 58 7s. De openingskoers was 59, waarna op een koers van 61% de handel werd stopgezet. Een nieuwe ope ning volgde op 62. Zwak in de markt la gen met name Boeing (-3), Zenith (-2) en General Motors (-2) De olieaandelen wa ren vast. Standard Oil NJ 1% tot 78. Goudwaarden waren vast op het bericht van het grote tekort op de Britse han delsbalans. Van de 1418 verhandelde fond sen waren er 407 hoger en 770 lager. De omzet beliep 7.84 miljoen shares tegen 7.04 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 916.59 (-4.33); sporen 214.99 (-0.78); openbare nutsbedrijven 158.15 (-0.18). Het vraagstuk van de Nederlandse eis op schadevergoeding voor in Indonesië genaaste bezittingen gaat zeker niet in de ijskast. Op de volgende bijeenkomst, die t.z.t. in Nederland zal worden gehou den, zullen de beide delegaties het nog lang niet afgeronde gesprek voortzetten. In Djakarta is de commissie slechts tot de overtuiging gekomen, dat gezocht moet worden naar een voor beide partij en aanvaardbare oplossing, waarbij men mede ter bevordering van een groeiende samenwerking de publieke opinie in Indo nesië en in Nederland, die op het punt van de schadevergoeding lijnrecht tegen over elkaar staan, zoveel mogelijk dient te ontzien en dus tot een compromis zal moeten komen. Van maandag 20 september af tot nader be richt stelt de Northwestern and Pacific Hypo theekbank N.V. de uitgifte open van 6Vt per cent pandbrieven serie B, voorshands tot een bedrag van maximaal 6 miljoen. De afgifte- koers is 99 percent. Zeven Amsterdamse mantelfabrikanten hebben zich in samenwerking met het In ternationaal Wol Secretariaat Nederland verenigd onder de naam „Groupe Maitrel- le". De fabrikanten zijn Confectiefabrie ken Gebr. Blogg, Bugo De Fuyk, Con fectiefabriek De Groot Co, Netex Mo dellen, Plaza, Standard Coats en Mantel- fabriek M. Stibbe. Gezamenlijk zullen zij het merk Groupe Maitrelle voor mantels en mantelkostuums in het voorjaar van 1966 op de Nederlandse markt introduce ren. Op de geldmarkt is een verruiming opgetreden als gevolg van de betaling van ca. 200 min door het rijk aan de gemeenten. Daardoor kon heden het tarief van daggeld (call money) worden ver laagd van 3% tot 3 percent. Op 9 sep tember was het tarief van 3 op 3% ge bracht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13