oefening recreatie studie Prins Bernhard opent morgen het fraai geoutilleerde sportcentrum van KNVB Martens leider van het project ai m Orbaan leider in toernooi van Het Oosten door zege op Leban TOTOPROGNOSE Nederland wil de finales van Europa Cup I en II hebben UNIEKE GELEGENHEID IN ZEIST VOOR: I L__ WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1565 15 Volley-, basket-, handbal Zuidema stevig op kop in nationale schaakkamp Sprintkampioen Beghetto kon „geld" verdienen Z the Saint sterker dan Witvoet in hoofdnummer 123231132123 el»f Vier spelers toegevoegd aan hockeytraining Het fraaie KNVB-sportcentrum in Zeist wordt morgen officieel door prins Bernhard geopend. Het complex is een aanwinst voor de Nederlandse sport beoefenaren. Behalve voor sportactiviteiten is het centrum ook bestemd voor sportstudie. Het kan in totaal onderdak bieden aan honderd personen. Het sport centrum zal gebruikt worden voor de voorbereiding van het Nederlands semi- profelftal, Jong Oranje, de jeugd van 16 tot 18 jaar, de amateurs, het zaterdag elftal en de militaire ploeg. Ook de scheidsrechtersopleiding en de trainers cursussen zullen in het centrum plaats vinden en mede daarvoor zal de afdeling Technische Zaken van de KNVB het hoofdkantoor in Den Haag verlaten en naar Zeist trekken. In totaal komen op het sportcentrum 20 man te werken. Het was in januari 1960 dat de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond het landgoed „Djimat" kocht van de K.P.M. Daarvoor was het in het bezit geweest van de reders familie Veder. In maart 1961 kwam de heer A. M. (Toon) Martens, die tot dat tijdstip onbezoldigd voorzitter van de sectie betaald voetbal was, als directeur van het sport centrum in dienst van de voetbalbond. Z(jn eerste taak was het in orde brengen van de gebouwen, velden en het ontwikkelen van de plannen om van het landgoed „Djimat" een modern sportcentrum te maken. De heer Martens en zijn medewerkers bezochten sportscholen in het buitenland om te leren van de ervaringen, die men daar bij de bouw had opgedaan. In oktober 1961 werd het bouwplan in gediend bij het Ministerie van Volkshuis vesting en Wederopbouw. In 1963 kwam de vergunning. In september 1963 werd begonnen met de bouw van een complex, dat 25 hectare groot is en waarvan 414 ha wordt ingenomen door sportvelden. Er MCuischc V6VZ0T&ifl& worden met telemetrie. Een spörtman kan dan gewoon gaan voetballen op het veld. Met behulp van een zendertje kun- hulp van apparatuuur, waarmee precies zijn hartimpulsen volgen. Een vervolg op het electro-cardiogram dus. zijn drie voetbalvelden, waarvan er een verlicht kan worden, er is een schitteren de sporthal van 30 bij 50 meter met een hoogte van 7 meter 70 en nu al een slaap- paviljoen met twaalf vierpersoons- en twee eenpersoonskamers, een studiepavil joen met leslokalen en een filmzaal en een woonpaviljoen voor de recreatie met een modem restaurant, een zaal met bil jarts en tennistafels en een gezellige ruimte om rustig te lezen. Geen wonder, dat de heer Martens trots is. „Als het centrum eenmaal goed door de bond, de afdelingen en de verenigingen ontdekt is, zal het hier voortdurend aar dig druk worden," voorspelt de heer Mar tens. „Clubs als Go Ahead, GVAV, Vole- wijckers, Holland Sport hebben zich al enige tijd bij ons teruggetrokken om zich voor te bereiden. Feijenoord deed het voor de Europa-cupwedstrijden tegen Real Madrid. Niet alleen de voetballers hebben inte resse voor het centrum. Ook de basket- balbond, het handbalverbond en de vol- leybalbond willen hier graag trainingen doorvoeren. „Als ze vroegtijdig bespreken, kunnen ze van mij alle medewerking krij gen," zegt de heer Martens. „Het gaat hun natuurlijk hoofdzakelijk om de sporthal. Die zal niet gebruikt wor den voor wedstrijden met publiek. Wel voor trainingen natuurlijk. We kunnen hier technische en tactische oefeningen doen, ook met de bal. De ruimte is groot en' het glas is zo sterk, dat je er geen bal door heen krijgt. Er zijn pendels waar aan ballen be\«estigd kunnen worden, die dan op kophoogte of traphoogte komen te hangen. Bepaalde trainingen kan je be ter in de zaal uitvoeren dan in het veld. Niet alleen zijn de weersomstandigheden uitgeschakeld, maar bovendien kan je door de beperkte ruimte geconcentreerd werken." Onder de sporthal bevinden zich de kleedkamers, douches, sauna en de medi sche afdeling, waar dokter W. Mosterd de scepter zwaait. Er is een ruimte voor on derwatermassage, er kunnen uitgebreide sportkeuringen worden verricht met be hulp van apparatuur, waarmee preceis vastgesteld wordt, hoe ver een bepaalde «portman kan gaan. Er kan zelfs gewerkt ■HHUHUBUBHi iMIHilHIOWWaUijljUliUjllUi „Het zou ideaal zijn, als we hier een af deling krijgen, waarin geblesseerde sport lui op de modernste wijze behandeld kun nen worden. Het is juist voor de clubs in het betaalde voetbal natuurlijk van het grootste belang, dat hun spelers in zo kort mogelijke tijd na een blessure weer in het veld kunnen komen. Bovendien verricht dokter Mosterd ad viserend werk voor de medische begelei ding bij de verenigingen. Hij is ten dele in dienst van het sportcentrum. Oefen- meester George Kessler, die de jeugd en trainerscursussen leidt is in vaste dienst. Hij woont ook op het centrum in een bun galow," zo besloot de heer Martens. Het Sportcentrum is een prachtig com plex, dat de vijf miljoen gulden, die het kostte, beslist waard is. De Rotterdamse architect Maaskant, die ook betrokken was bij de bouw van de Euromast, heeft amateurs onder handen neemt^en ook de e^r gehad van zjjn werk.. De recreatie zaal in het woonpaviljoen. Hoewel er cen trale mmg is werd voor de gezel ligheid ook een open haard ge bouwd. Er staan twee bil jarts en enkele tafeltennis tafels verwar- ui. Het sportcentrum is in moderne stijl ge bouwd. Doordat er gebruik werd ge maakt van veel ra men gaat ook bin nenshuis het contact met de bosrijke na tuur zelden verloren. Dit is het woonpavil joen, waarin het res taurant, een recrea tiecentrum en een leeszaal zijn opge nomen. BHMiMtlUIMlllllllWlllliiiim Directeur Toon Martens in de prachtige sporthal, die zo groot is (50 bij 30 meter), dat gemakkelijk allerlei technische en tactische oefe ningen kunnen worden doorge nomen, ook met de bal. Het glas is ijzersterk. De vloer is zacht. Er kun nen volleybal-, hgndbal-, tennis- en basketbalvelden worden uitgezet. Maar er komen zo min mogelijk vaste lijnen om verwarring te voor komen. De lijnen worden met tape fljdëtfjk iïftn (jVbrifcht. De muren en het dak zijn géluidabsorberend. In het toernooi om de nationale schaak titel dat in Den Haag wordt verspeeld heeft Coen Zuidema duidelijk aange toond dat hij aanspraak wil gaan maken op de nationale titel. Gisteren versloeg hij daartoe in een fraaie partij de sterk defensief ingestelde speler Kick Langeweg. Ook Kuijpers ken de geen pardon. Meester Van der Berg werd het slachtoffer. Prins die twee da gen terug nog goede derde stond moest zijn partij afbreken en staat nu met ZVz punt en twee afgebroken partijen op de vierde plaats, achter de verrassend sterk opererende Bredewout. Onderaan de rang lijst vindt momenteel een concentratie plaats. Bergsma, Enklaar en Hoogen- doorn behaalden tot nu toe slechts één punt en braken allen één partij af. De uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen in de zesde ronde luiden: Bergs- ma-Ree 1-0; Enklaar-Bredewout 0-1; Jongsma-Prins afgebroken; Van Wijn- gaarden-Hoogendoorn remise; Kuijpers- v. d. Berg 1-0; Langeweg-Zuidema 0-1. De stand na zes ronden; 1. Zuidema 5 punten; 2. Kuijpers 4%; 3. Bredewout 4; 4. Prins 3Vfe pnt. en 2 afgebr.; 5. Jongs- ma 24 pnt. en 2 afgebr.; 6. Langeweg 2Vz pnt. en 1 afgebr.; 7. v. d. Berg en Ree, beiden 2Vz\ 9. Van Wijngaarden 2; 10-12. Bergsma, Enklaar en Hoogedoorn élk 1 punt en 1 afgebr. In een interview met het Italiaanse dag blad „Corriere Dello Sport" heeft de nieu we Italiaanse wereldkampioen op de sprint bij de profs Sergio Beghetto, verklaard, dat hij tijdens de wereldkampioenschappen in San Sebastian benaderd was met het verzoek om de zege aan de Belg Pa trick Sercu te laten. Volgens Beghetto werd hem eerst een bedrag van drie mil joen, vervolgens zeven miljoen en tenslot te vijftien miljoen lire (ca. 90.000) voor zijn „medewerking" geboden De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Witte Hullprijs: 1. Enterprise Hollandia (M. Vergay); 2. Evelyn Hollandia; 3. Extase. Tot.; win. 3,90, pi. 1,40, 1,30, cov., kop. 4,10 Wethoudersprijs 1. Baron Heny (W. Wagenaar Jr.); 2. Ypsilon; 3. Bentoprise. Tot.: win. 3.10, pi. 2,10, f 4,—, 3,40, cov. 10,660, kop. 11,10, trio f 1572,—. Raadhuisprijs: 1 Darling Adrie V. (W. Leeu wenkamp); 2. Camillo; 3. Benjamin Olivier. Tot win. 2,—, pi. 1,40, 1,70, 1,80, cov. 4,10, kop 5,60. Grote prijs van Hilversum: 1. Z the Saint (A. Heskes); 2. Witvoet: 3. Zahir B. Tot.: win. 1,50, pi. 1,20, 1,60, cov. 3,60, kop. 2,80. Amateurkampioenschap (finale): 1. Antoinette van Rehoboth (H. Tuzee); 2. Yvonne Heny; 3. X van Paula BH. Tot.: win. 14,10, pi. 2,20, 2,10, 2,50, cov. t 5,20, kop. 11,30. Burgemeesterprijs: 1. Anne Emilie (A. Tesse- laar); 2. Adua Scotch B; 3 Zamora Tot.: win. 2,10. pi. 1,30, 1,40, 1,60, cov. 4,50, kop. f 5,80. De trio-uitkering van de Corillonprijs was 53,—. Totalisator-omzet f 132.881, VOETBAL. Voor de eerste divisie van de Engelse league werden dinsdagavond twee wedstrijden gespeeld: Arsenla-Not- tingham Forest 1-0; Leicester City-Blacx- pool 0-3. C. Orbaan heeft na een vlotte zege op de Joegoslaaf Leban de leiding genomen in het internationale schaaktoernooi van Het Oosten. De partij, welke de eerste plaats als inzet had kreeg niet de span ning welke men er van verwacht had. In het Spaanse duel won de met wit spelen de Orbaan. al vrij snel een pion dank zij een schijnoffer waarvan Leban de ge varen niet voldoende had onderkend. Bo vendien was Lebans stelling duidelijk de mindere. Het eindspel van loper tegen paard was voor Orbaan een kwestie van techniek. Inmiddels trok K. Steijn tegen F. O. van Maanen fel van leer op diens ko- ningsveste. In deze Koningsindiër werd Van Maanen door enkele zwakke zetten volkomen in het defensief getrokken. Het naderend onheil demonstreerde zich steeds sterker en toen er mat dreigde of stukverlies was het pleit beslecht. In het treffen R. Faase - Th. D. van Scheltinga liet Faase zich van zijn beste zijde zien. De opening werd een Span jaard waaruit goed spel voor Faase kwam. De partijen hielden elkaar goed in even wicht maar tot een grote slag kwam het in feite niet. Het bleef bij kleine scher mutselingen. Dreigende tijdnood van Faa se maakte diens lot nog even onzeker maar De Oosten-man sloeg zich er uit stekend doorheen. In vrijwel gelijke stel ling werd afgebroken. Als vrijdagavond met de partijen Van Maanen - Leban; van Scheltinga - Orbaan en Steijn - Faase de vierde ronde be gint nemen de heren de volgende posities in: 1. Orbaan 3 33 2. Leban 3 2 1 2 3. v. Scheltinga (1) ..211 l'Vt 4. Steijn 3 1 1 1 1»/» 5. Faase (1) 22 0 6. Van Maanen 33 0 (1) afgebroken partij. De strijd in de hoofdgroepen begint zich ook duidelijker af te tekenen. In groep 1 schijnt H. Bosscher vast besloten het goud op te eisen terwijl de Joego slaaf Kostie in groep 2 de toon aangeeft. Groep 3 brengt tot nu toe slechts suc cessen voor R. v. d. Enden terwijl in groep 4 H. Honsbeek en Cajo gelijk opgaan. De laatste hoofdgroep zag de 3e ronde A. Spaargaren uit Alsmeer aan de leiding ko men voor de Oosten-speler C. Hoogland. Vrijdagavond wordt het toernooi voortge zet. De uitslagen van de 3e ronde zijn: INVITATIEGROEPSteijn - van Maa nen 1-0, Faase - v. Scheltinga afg., Or baan - Leban 1-0. Gr. 1: Van Eybergen - Mehidic 1-0, Nederkoom - Bosscher 0-1, Spinhoven - Loep afg. Gr. 2: Kostic - Eiserman 1-0, De Jong - S. Herfst 0-1, v. d. Tak - Bonkenburg 1-0. Gr. 3: Mostert - Bjelica 0-1, A. Herfst - Hekel 1-0, v. d. Enden - v. d. Griendt 1-0. Gr. 4: van Driel - Cajo 0-1, Bouterse - Honsbeek 0-1, Verburg - Spaanenburg 0-1. Gr. 5: Kensen - Jancikic remise, Spaar garen - Hoogland 1-0, Nieuwenhuizen - Roubis 1-0. Gr. 6: Rothert - Aleksic remise, Rood - de Waal 1-0, Fr. van Maanen - Kuy- pers 0-1. Gr. 7: Ariez - Geleyn 0-1, Vlug - Lam- mers 1-0. Gr. 8: Heemskerk - Selimovic remise, Wal - de Vries remise, Van Bree - Hof- mans 1-0. Gr. 9: Wildschut - den Hollander 0-1, Bottelier - F. Kensen uitg. Gr. 10: Schurer - Kist 0-1, Bijdevier - Witteman 0-1, Koomen - Brugman 0-1. Gr. 11: Zonneveld - Herman 0-1, van Ingen Schenau - van Mierlo 0-1, Wissink - van Beem 0-1. Gr. 12: Poppe - Wilffert 0-1, Marinus- sen - Pippel remise, v. d. Linden - Smis 1-0. Gr. 13: v. d. Erf - v. d. Meer remise, mevr. Schaap - ter Braake - remise. (Van onze sportredactie) RCH, dat deze competitie na 4 wedstrijden fier aan het hoofd van de ranglijst marcheert, heeft zich, we mogen haast wel zeggen ver rijkt met verscheidene zeer goede en talentvolle spelers. Eén van hen is de 1,68 hoge Chris Croes die een grote bedachtzaamheid bezit. Deze eigenschap transformeert hij kun dig op zijn mede (vooral achter-) spelers waardoor RCH's defensie, waarin Croes de rechtsbackplaats bezet, een vrijwel onneembare ves ting is geworden met als vaandel drager, de tot nu toe minst gepas seerde doelman van het betaalde voetbal, Van der Meer en. w*. W De wieg van Croes stond echter niet in Heemstede maar in Den Haag. En ook nu, 21 jaar later woont hij daar nog steeds. Croes verdient zijn boterham, op basis van een vast salaris („Weg met het premiestelsel", zegt hij) met voetballen. Eigenlijk zat dat er al vroeg in. Nqg amper 10 jaar was Croes (je) toen hij zich opgaf als lid bij VCS. Maar lang was het VCS- pupillenleven hem niet beschoren daar hij meer brood (toen al) in ADO zag. Via de adspiranten be reikte hij in „no time" het hoog ste juniorenelftal, dat destijds nog ie amateurstatus bezat. Een hoog tepunt vormde voor hem wel het in ternationale juniorentoernooi in Cannes waar ADO de derde plaats veroverde onder de beste jeugd- tearns uit Europa zoals Tottenham Hotspur, Arsenal, Monaco, Ra- cihg Club de Paris e.a. De militaire dienst tastte daarna Croes' conditie dermate aan dat een plaats in het tweede elftal van ADO zijn deel werd. Een jaar later zei hij ADO taboe en trad via een makelaar in roe rende goederen toe bij RCH. Drie maal per week raast hij met zijn auto naar Heemstede maar voor hem een principieel geheelont houder is dat niet teveel. „Ik vind het bij RCH fantastisch. Het gaat nu fijn in de competitie en de onderlinge verstandhouding is uit stekend. Ik denk dat we dit sei zoen wel een kansje op promotie maken. Voor mij is er trouwens nog een veel belangrijker doel dan het behalen van de titel. Volgend jaar juni ga ik trouwen.zegt hij lachend. Even later is hij verdwe nen in de tredmolen van de ver plichte trainingen. Croes deed de volgende voorspellingen: VeendamCambuur 3 FC Twente—AGOVV 1 Go AheadVitesse 1 FC Den Bosch—VVV 3 MVV—Sittardia 2 PSVHelmondia '55 1 Willem 2—NAC 1 BI. Wit—DWS 2 ZaanstreekZFC 3 VolendamAlkmaar 2 VeloxGooiland 3 DHC—Holland Sport 1 SVV—Hermes DVS 3 Het bestuur van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft op zijn vergadering in Sandelfjord in Noorwegen de finales van de Europese bekertoernooien vastge steld op 4 mei (toernooi van nationale bekerwinnaars) en 11 mei (landskampioe nen). De KNVB heeft zijn kandidatuur ge steld voor de organisatie van beide fina les in Nederland. Het aantal deelnemende landen aan het UEFA-jeugdtoernooi, dat in het voorjaar 1966 in Joegoslavië wordt gehouden, is ge limiteerd tot zestien. Gezien de te ver wachten grote inschrijving die rond de dertig landen zal liggen zal het daar door nodig zijn voorronden te houden. Op de vergadering, waar ontbraken vi- ve-voorzitter Sandor Barcs (Hongarije), het bestuurslid Otto Beek (Tsjechoslowa- kije) en de penningmeester, onze landge noot Lo Brunt, die wegens een keelont steking verstek moest laten gaan, werd voorts besloten om het toernooi om de Europese beker voor nationale ploegen om te zetten in een Europees kampioen schap voor landenteams. De organisatie commissie zal de opdracht krijgen hier voor nieuwe reglementen te ontwerpen. Het streven is om dit toernooi, waarmee in de herfst van 1966 zal worden begon nen, te houden met een groepsindeling, zoals bij het wereldkampioenschap. In het toernooi om de Europese beker voor lan denteams werd tot nu toe het KO-systeem gevolgd. De in Sandelfjord aanwezige bestuurs leden deelden allen het standpunt van UEFA-president, de Zwitser Gustave Wie- derkehr, aangaande de stemmenverhou ding in de wereld-voetbalorganisatie, de FIFA. Thans is het zo, dat alle landen één stem hebben. De heer Wiederkehr wil de „oude landen" een groter stemrecht geven, waarvoor hij zal blijven ijveren, zoals te Sandelfjord duidelijk werd. Om de aanspraken kracht bij te zetten zal da medewerking aan de FIFA voorlopig be perkt blijven. De onderhandelingen met de FIFA over dit punt zullen echter wor den voortgezet. Aan de 15 geselecteerden voor de centra le training van de Nederlandse hockey- ploeg zijn vier spelers toegevoegd. Het zijn Frank Zweerts (SCHC), die onlangs na een verblijf van een jaar uit Enge land terugkeerde, De Lanoy Meyer (La ren), Ebbens (Kampong) en Weerstra (HHIJC).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15