Ontwerp dinsdag in stemming Fel verzet van de AR tegen „natte mijnwet" van Den Uyl Tijdbom onder olie- er. aardgas- politiek van het kabinet-Cals Regenkleding Cadeautje KLM vermindert rentelast „Wij zullen tegen India tot het einde volhouden' HET WEER Koelhuisboter goedkoper Studiecommissie voor vierde TH door minister Diepenhorst geïnstalleerd Inbraak in IJmuiden MORRIS matras Van Loon's Automobielbedrijf Omwisseling van convertibles Pakistaans minister onverzoenlijk „Neeltje Jacoba" was er vlug bij UW Matroos viel in ruim van schip Aanwijzing plaats van vestiging deel van taak W. A. VERWOERD en ZONEN Auto-Union - D.K.W.-service SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Strandstoelen in de kerk pagina 5 Van Riel Dogmatisch Iets warmer Luchtacties Niet via Moskou Het woord is aan KOLEN Om misverstanden te voorkomen delen wij U mede dat onze onverminderd wordt voortgezet. KORTE KLEVERLAAN 30-42 - BLOEMENDAAL TELEFOON 59311 (3 lijnen) 50e JAARGANG NUMMER 264 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De behandeling van de „natte mijnwet" is gisteravond in de Eerste Kamer ge ëindigd in een scherp conflict tussen minister Den Uyl (Economische Zaken) en de anti-revolutionaire fractie. De woordvoerder van deze fractie, prof. Zijlstra, vond dat de minister de noodzaak tot mogelijke staatsdeelneming niet heeft aan getoond. „De minister gaat een weg op die wij niet kunnen volgen. Als dit ka binetsbeleid is zou het politieke gevolgen kunnen hebben", aldus de A.R.-woord- voerder. Door het onverwachte conflict tussen de minister en de A.R.-fractie is het gisteravond niet meer tot een stemming over het wetsontwerp gekomen. De Kamer zal volgende week dinsdag, op Prinsjesdag, stemmen. Aanvaarding is wel waarschijnlijk omdat de socialisten en de K.V.P. het ontwerp steunen, maar door het optreden van de A.R.-fractie is de harmonie tussen de regeringspartijen on verwacht snel verstoord. Evenals de anti's hebben ook de libe ralen en de Christelijk historischen ern stige bezwaren tegen het wetsontwerp. Zij maakten er gisteravond al geen ge heim van dat zij volgende week zullen tegenstemmen. De K.V.P. heeft ook nog al moeite met het ontwerp maar zal de regering zeker niet in de steek laten. Ook als het ontwerp volgende week de eindstreep haalt zal er door de behande ling in de Eerste Kamer een soort tijd bom onder de olie en aardgaspolitiek van het kabinet Cals blijven liggen. Evenals verscheidene andere sprekers liet professor Zijlstra duidelijk weten dat hij bij de be handeling van de uitvoeringsvoorwaar- den van de wet de kwestie van de moge lijke staatsdeelneming opnieuw aan de or de zal stellen. Het is onvermijdelijk dat deze materie opnieuw in discussie komt want reeds de Tweede Kamer heeft inder tijd geëist dat de minister over de uit- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, te4. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Minister Zijlstra voeringsregelingen met het parlement overlegt. Bij deze eis heeft de Eerste Ka mer zich gisteravond aangesloten. Zoals te verwachten was werd de mo gelijkheid tot staatsdeelneming aan de oliewinning gisteren in de senaat het cen trale onderwerp in de debatten. Mr. Van Riel beschuldigde de staat van „parasi tair ingrijpen" omdat het ontwerp de staat de gelegenheid biedt na afloop van het zoeken naar olie zelf, zonder overleg, te bepalen tot welk percentage de staat in de winning wil deelnemen. Hij noem de deze handelwijze „spelen met gemerk te kaarten". Het felst in zijn kritiek was prof. Zijl stra. In een lang en scherp betoog be schuldigde hij de minister er van wezen lijke politièke verschillen te willen ver doezelen met een pragmatisch betoog. Hij meende dat de minister in zijn be toog helemaal niet duidelijk heeft ge maakt dat slechts door mogelijke staats deelneming de staat het best aan zijn trekken komt. „Ook door middel van ro yalties, winstaandelen en oppervlakte- recht kan de minister tot een behoorlijk staatsaandeel komen". Hij vond het ook in strijd met de beginselen van behoor lijk bestuur dat de minister eerst de olie maatschappijen geld laat riskeren bij het onderzoek en dan later, als de zaak goed loopt, zegt „kip, ik heb je". Het antwoord van minister Den Uyl bleek neer te komen op een optelsom van praktische overwegingen: de verwant schap tussen de winning van gas (waaraan de staat ook al ingevolge het oude ontwerp van minister Andriessen kon deelnemen) en de winning van olie, het bevorderen van een goed „uitputtings- beleid" van de olievoorraden, voorbeel den van vroegere staatsdeelneming o.m. in Nederlands-Indië, het verkrijgen van inzicht in de olie-industrie als onderdeel van de energiesector, het bestaan van Britse, Franse en Italiaanse staatsonder nemingen en het bereiken van een opti maal resultaat voor de gemeenschap. Hij gaf toe dat de staat via winstaan delen theoretisch wel maar praktisch niet tot een behoorlijk resultaat zal. komen. De feitelijke verhoudingen maken dit on mogelijk. Hij toonde zich nogal verrast over de behoefte aan principiële benade ring die bij prof. Zijlstra bestond. „Dat hij van mij het bewijs eist dat men al leen door staatsdeelneming tot een opti maal resultaat komt is het toppunt van dogmatische benadering," aldus de be windsman. Hij wees er op dat de indie ning van het wetsontwerp het logische vervolg is op de regeringsverklaring. „Wat prof. Zijlstra wil is een nadrukkelij ke afwijking van de regeringsverklaring." Het debat eindigde tenslotte met het besluit er nog een week over na te denken en dan volgende week te stemmén. Op verzoek van de liberaal Van Riel zal het een hoofdelijke stem ming worden zodat dan duidelijk zal blijken of en zo ja hoe de regerings fracties verdeeld zijn. In de Eerste Kamer heeft de C.H.- afgevaardigde mr. J. C. Bührmann ernstige kritiek uitgeoefend op minis ter Den Uyl van economische zaken. Deze kritiek kwam ter sprake bij de bespreking van de stukken inzake het gerezen geschil tussen de bewindsman en oud-mia.ister Lieftinck, welke laat ste, zoals bekend, advies over de ver koop van de aandelen Breedband aan de Hoogovens heeft uitgebracht. Mr. Bührmann verweet de minister, dat deze in zijn uiteenzetting niet glas helder was geweest. Wanneer hij wel duidelijk was geweest, zo betoogde de heer Bührmann, dan was gebleken, dat aan de Hoogovens geen cadeautje is gegeven. De senator zei het te be treuren, dat de minister niet de gele geneheid heeft aangegrepen om het ge- reze misverstand recht te zetten. Mi nister Den Uyl zei het niet eens te zijn met de heer Bührmann. De brief van prof. Lieftink is zijns inziens vol komen duidelijk en iedere toevoeging zou afbreuk doen aan deze duidelijk heid. De K.L.M. heeft besloten een schuld van ruim 18 miljoen dollar in converteer bare obligaties om te wisselen in aande len. Hierdoor vermindert de jaarlijkse rentelast van de luchtvaartmaatschappij met ruim drie miljoen gulden. De direc tie van de K.L.M., die dit gisteren be kendmaakte verwacht hierdoor ook, dat het beursklimaat van de K.L.M. aande len wat rustiger zal worden „hetgeen voor het beeld van de K.L.M. naar bui ten wel van belang is". Onmiddellijk na het bekend worden van de operatie onderging de koers van het aandeel K.L.M. een scherpe reactie. De prijs daalde op het Damrak van 205 tot 192. Maandag werd een notering opge maakt van 234, terwijl in de ochtend- handel op een prijs van 220 werd ge handeld. Zie ook de beurspagina. NEW DELHI (Reuter en AP) India gaat akkoord met het voorstel van secre taris-generaal Oe Thant het vuren te staken met inachtneming van de posities die nu door Pakistan en India worden ingenomen. Dat heeft premier Sjastri gistermiddag aan Thant meegedeeld. Maar de houding van Pakistan geeft wei nig hoop op een wapenstilstand: „Wij hebhen definitief gekozen voor leven of dood. Wij zullen tot het einde vechten en ons nimmer overgeven. Want het recht en de rechtvaardigheid staan aan de zijde van Kasjmir en Jammoe". Aldus minister van Buitenlandse Zaken Bhoet- to gisteravond tijdens een banket in Ra walpindi. De feestmaaltijd werd gegeven ter ere van premier Agbas Hoveida van Iran en minister van Buitenlandse Zaken Hassan Ishik van Turkije, die in de Pakistaanse hoofdstad waren om over hulp te spre ken die deze landen aan Pakistan willen bieden. pc»»-»-" vV Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2,11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Ferdinand 3 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsy 14 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De buitenland redactie biedt de lezers van daag de eerste aflevering aan van de rubriek „achtergrond". Zij stelt zich tot doel in die rubriek de lezers informatie te geven over feiten, samen hangen en achtergronden die een hel derder licht kunnen werpen op actuele gebeurtenissen die „in het nieuws" zijn. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk hier en daar mist, overigens droog weer met opklarin gen. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een staaltje van snelle hulpver lening op zee leverde vanochtend de IJmuidense reddingboot „Neeltje Jacoba". Nadat omstreeks half elf het vrachtschip „Ganymedes" van de KNSM van Amsterdam op weg naar Curasao meldde dat kort na het verlaten van de pieren een ma troos uit een mast ivas gevallen voer de reddingboot uit om de gewonde aan wal te brengen. De „Gany medes" had intussen de steven ge wend en voer terug binnen de pieren. Daar nam. de „Neeltje Ja coba" de gewonde zeeman over. Hij had een gebroken enkel opgelopen. De ongevallendienst stond bij de kop van de vissershaven al klaar om de matroos naar het ziekenhuis te vervoeren. De foto toont het mo ment waarop de gewonde per bran card van de „Neeltje Jacoba" wordt gedragen. Vandaag zal president Ajoeb Khan een persconferentie houden. India heeft Indonesië gewaarschuwd geen hulp aan Pakistan te verlenen. „Dit zal als een vijandige daad worden be schouwd" zo werd gezegd. In het Indische parlement zijn stemmen opgegaan om de betrekkingen met Indonesië te verbreken. Boven het Sialkot-gebied waar al enke le dagen een tankslag woedt, is gisteren bovendien een luchtslag geleverd. Twee Indische toestellen zouden zijn neerge schoten. Indische vliegtuigen deden voorts luchtaanvallen op Pesjawar, Landi Abab en Kohat. Er vielen tientallen slachtof fers. Tegenaanvallen werden ondernomen door Pakistaanse vliegtuigen die het vliegveld van Agarala bombardeerden. Ze werden door luchtafweergeschut ver jaagd. Volgens Pakistan hebben vliegtui gen „ernstige schade" toegebracht aan de Indische luchtmachtbases in Halware en Admapoer. Over de grondacties bij La hore wordt weinig niews gemeld. Ongeveer 2600 Amerikanen uit Lahore en omgeving worden vanuit Rawalpindi per vliegtuig naar Teheran geëvacueerd Een groep Nederlanders die per auto van Lahore naar Rawalpindi waren gevlucht hebben hun tocht voortgezet. Het zijn employés van de Wereldbank. Ook Japan en West-Duitsland raden hun landgenoten aan Pakistan te verlaten. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft vandaag meegedeeld dat hij rechtstreeks naar New York zal terugke ren om de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over zijn vredesmissie naar Pa kistan en India. De bekendmaking is een verrassing, om dat Oe Thant eerst van plan was geweest tot morgen in New Delhi te blijven en daarna op de terugreis in Moskou met de Russische leiders overleg te plegen. Advertentie Het is vrijwel zeker, dat er deze win ter weer goedkope koelhuisboter in de handel zal worden gebracht. In de koel huizen ligt op het ogenblik zo'n 32.000 ton opgeslagen tegen ruim 18.000 ton in het vorig jaar. Als de EEG commissie in Brussel de verkoop toestaat (en dat is waarschijnlijk) dan zal de huisvrouw te gen 1 november koelhuisboter kunnen ko pen tegen een prijs, die twintig cent per pakje lager is dan verse boter. Dit komt neer op een prijs van 1.10 tot 1.15. 'De grote botervoorraden zijn ontstaan in de zeer goede weersomstandigheden van de zomer van 1964. Veel hooi is er toen gewonnen en de toestand van de weiden was zo goed, dat de veehouders hun veestapel konden uitbreiden. Terwijl het Liberiaanse stoomschip Thalis van Amsterdam naar IJmuiden voer is bij het sluiten van de luiken een 17-jarige Griekse matroos in een van de ruimen gevallen. De jongen liep ernstige inwendige kneuzingen op. De ongevallen- dienst heeft de matroos tijdens het schut ten van het .schip in de Noordersluis te IJmuiden van boord gehaald en naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. De ma troos is daar ter verpleging opgenomen. Vanmorgen heeft de minister van On derwijs en Wetenschappen, prof. mr. I.A. Diepenhorst, in het gebouw van zijn de partement de studiecommissie vierde technische hogeschool geïnstalleerd. Op deze commissie rust de taak de stichting van de vierde technische hoge school nader in studie te nemen en de plaats van een toekomstige vestiging aan te wijzen. De minister bracht daarbij in herinne ring dat de nota „De spreiding van het hoger onderwijs tot 1970" spreekt van een technische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal. Verder was in mini steriële nota's van 1961 en 1965 sprake van „de omgeving van de hoofdstad". „Geen wonder dat verscheidene Noord hollandse gemeenten zich bereids kandi daat hebben gesteld", zei hij. Voor de commissie achtte hij het een verlichting van de taak dat zij van be paalde reeds gevallen beslissingen kan uitgaan. Hoewel sommige deskundigen van mening zijn dat in andere Europese landen in de toekomst nog slechts tien percent van de werkende bevolking in de industrie werkzaam zal zijn, heeft men voor Nederland, gezien zijn ligging, snel groeiende bevolking en economische ont wikkeling, een uitbreiding der technische opleidingen niettemin voorlopig noodzake lijk geoordeeld. „Hoewel geenszins kan worden ontkend, dat techniek en wetenschappen bij ver keerd gebruik grote gevaren in zich kunnen bergen, mag men evenmin de ogen sluiten voor het feit dat mede door de technische vooruitgang het leven in West-Europa voor de grote menigte aan genamer is dan dat van een middeleeuw se burchtheer", zei de minister, die wees op de door de commissie te overwinnen moeilijkheden, allereerst ten aanzien van de behoefteramingen voor de vierde tech nische hogeschool. Verder zal de commissie, rekening hou dend met vele belangen, een programma van eisen voor het ontwerp van het ge bouwencomplex moeten vaststellen, ter wijl zij voorts aanbevelingen ten aanzien van de bestuurlijke opzet zal moeten doen. In dit laatstgenoemde onderdeel van de opdracht doet zich een novum voor, omdat er niet alleen te denken is aan een keuze tussen een rijks- of ge meentelijke hogeschool, maar ook aan een mogelijke samenwerking met de bei de fe Amsterdam gevestigde instellingen voor wetenschappelijk onderwijs, dus ook met de confessioneel gebonden Vrije Uni versiteit. Tenslotte heeft de commissie zich te bezinnen op het studieplan, waarbij onder meer moet worden nagegaan hoe een tot vijf jaar te beperken studie is op te zet ten, niet berekend op uitermate begaaf den, maar op de heel normale leerlingen. De minister besloot zijn rede met de opmerking, dat de commissie binnen de grenzen van haar opdracht alle vrijheid geniet. Joodse Witz: Een koe krijgt water en geeft in ruil daarvoor melk. Dus is ze een rund. wwwwswX': De 39-jarige Deen Paul Johansen was in Roenne op het eiland Born- hólm rustig aan het werk op een dertig meter hoge schoorsteen toen plotseling de top afbrokkelde, waar door hij niet meer naar beneden kon. Men sleepte ladders aan maar geen bleek hoog genoeg. Tenslotte werd besloten om een helikopter in te schakelen. Na drie uur wachten kwam de reddende lijn om Johansen vanuit zijn benarde positie naar de begane grond te laten zweven Tijdens de afgelopen nacht is ingebro ken in het kantoor van het ziekenfonds „IJmond" aan de Velserduinweg in IJmuiden, waarvoor de daders waar schijnlijk door vernieling van een boven raam het perceel konden binnendringen. Zij hadden het kennelijk op de brandkast voorzien. De recherche heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, waar over bij het sluiten van de krant nog geen nadere bijzonderheden konden worden meegedeeld. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1