Spanjaard Carlo Etayo leeft eeuwen te laat Ontploffing op Canadees schip Die nieuwe OMO?... Zou 'k niet graag meer missenOok Ieetl stuk witter" zegt mevr. J. Plu - Tulling te Rotterdam Met Onto wast U werkelijk witter Waarnemend gemeentesecretaris W. C. Huisman gehuldigd Inbraak in winkel aan Breestraat Noor der sluis eiland wordt bepantserd Te snel gereden IJM 44 vond op Noordzee een verlaten sloep GOEDE ZORG KOST TIJD! WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 4 Marine-officier imiteert oude zeevaarders Avontuur Net als toen Mevrouw Plu zegt het. Maar alleen zélf wassen kan U overtuigen. Uw ogen bedriegen U niet. Kijk naar Uw grote was: alles werkelijk witter. Kijk naar het spoelen: stukken vlugger. En kijk naar Uw nylon, no-iron en andere moderne stoffen. Een speciaal ingrediënt in het OMO-poeder maakt ze weer prachtig wit. Even wit als de lakens en slopen die U hebt gewassen in vernieuwde OMO, het complete wasmiddel. Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is WEEKABONNEMENTEN (Van onze correspondent) MADRID Van de 43-jarige marine officier Carlos Etayo zeggen de Span jaarden dat hij in een verkeerde tijd ge boren is. Hij had eeuwen geleden moe' ten leven, zo tegen het einde van de vijftiende eeuw, toen Columbus zijn eerste fantastische tocht over de onbe kende oceaan maakte, met een handvo baardige en rauwe avonturiers, op zoek naar goud en roem. Carlos Etayo zou een van hen geweest zijn, want in zijn hart leeft dezelfde drang naar avontuur en ook in zijn uiterlijk lijkt hij op de grote Spaanse zeevaarders die een we reldrijk hebben gevestigd. Men vergelijkt hem met Herman Cor tes de veldheer die met driehonderd sol daten, enkele paarden en honden het Me xicaanse rijk van koning Motecuhzoma veroverde en vernietigde. Want Carlos Etayo lijkt als twee druppels water op de oude portretten die van Cortes zijn ge schilderd. Etayo demonstreert zijn heimwee naar de late middeleeuwen, toen de Spanjaar den de meest drieste zeevaarders ter we reld waren, met het nabouwen van karve len en galjoenen, waarmee hij de opzien barende tochten van zijn voorvaderen imi teert. In de winter van 1962 maakte hij met een bemanning van acht even avon tuurlijke knapen, op een getrouwe kopie van een klein middeleeuws karveel, de zelfde tocht als Columbus in 1492. Zes tig dagen zwalkte hij met zijn klein houten schip, zonder instrumenten en zon der radio, over de Atlantische Oceaan al vorens Amerika te bereiken. Daarna voer hij uit voor een nieuw avontuur. Hij wil de allereerste reis om de wereld, die van 1519 tot 1522 werd vol bracht door de Spaanse Portugees Fer nando de Magallanes, nabootsen. Carlos Etayo wil met deze tochten niets bewijzen. Hij joekt louter en alleen het avontuur. De tocht die hij in 1962 heeft gemaakt met een nabootsing van het kleinste schip uit de vloot waarmee Co lumbus zijn reis naar Amerika heeft vol bracht, de „Nina", was beslist moeilijker dan die van Columbus zelf. De ontdek ker van Amerika vertrok met drie sche pen en achtentachtig opvarenden. Het vlaggeschip van Columbus, de „Santa Ma ria", was vele malen groter dan de kleine „Nina": Etayo deed het met negen man op zijn kleine scheepje, dat geheel van hout was gebouwd, zonder draadnagels of spijkers, maar met houten pennen zo als in de middeleeuwen gebruikelijk was. Radio was niet aan boord en voor de navigatie werden een houten sextant en kaarten uit de tijd van Columbus ge bruikt. Na het volbrengen van zijn toch heeft Etayo zijn scheepje aan een Ameri kaans kermisexploitant verkocht en het schijnt de bedoeling te zijn dat het nog eens wordt gebruikt voor een film over de opzienbarende reizen van de grote zee vaarder Columbus. Ook bij de bouw van zijn nieuwe schip, waarmee hij de reis van Fernando Ma- gellanes wil imiteren, is Etayo uiterst consciëntieus te werk gegaan. Zijn schip verschilt in niets van dat waarmee op de grens van de vijftiende en zestiende eeuw de Spanjaarden de „Nieuwe Wereld" ontdekten. In het vissersplaatsje La Guar- dia aan de Atlantische kust in Noord- Spanje is enkele maanden geleden dit nieuwe schip te water gelaten. Het meet zestien ton, is 12 V2 meter lang en nog geen vier meter breed. Het is gebouwd uit het hout van sparren en eiken van Gali- cië, en met dezelfde gereedschappen en op precies dezelfde manier als in de zes tiende eeuw de Spaanse kastelen in deze vissersplaats werden gebouwd. Als pro viand nam Carlos Etayo hetzelfde mee als de zeevaarders vier eeuwen geleden: graan, bonen, rijst, scheepskaak en dui zend liter donkerrode wijn uit Pamplona, waar Etayo werd geboren. Kortom, alles aan boord van dit schip is gelijk aan hetgeen eeuwen geleden werd gebruikt. Zelfs de wijnbekers en de bor den zijn van hout. Het schip is „Olat- rane" gedoopt, de naam van een berg in Navarra, de geboortestreek van Etayo, waar altijd een zo vaste wind waait als deze avonturier op zijn lange tocht rond de wereld hoopt te hebben. Hoe lang Etayo onderweg zal blijven, weet hij zelf niet, evenmin als Fernando de Magallanes dat wist toen hij in 1519 met vijf schepen 270 man en een leeftocht voor twee jaar uit de haven van Sevilla wegvoer. Na de eerste reis van Colum bus in 1492, is deze tocht van Fernando de Magallanes het opzienbarendste avon tuur uit de historie van de vroege zee vaart. Magallanes heeft gedaan wat Co lumbus eigenlijk van plan was. Hij heeft een route gevonden door het oosten naar de Indischte archipel. In dienst van de Portugese koning Ma nuel, zwierf de avonturier Fernando Ma gallanes over de hele toenmaals bekende wereld. Hij was een man, klein van pos tuur maar met een ongelooflijke kracht en uithoudingsvermogen. Hij was constant daar te vinden waar gevochten werd en hij liep zoveel verwondingen op dat hi. tenslotte als een mismaakte door het le ven ging. Toen hij van de Portugese koning geen middelen kreeg voor een tocht naar Zuid Amerika, liet hij zich naturaliseren tot Spanjaard, waar hij van de jonge keizer Karei V geld en schepen voor zijn tocht kreeg. In 1519 zeilde hij met vijf schepen en met tweehonderdzeventig man uit de haven van Sevilla weg. Drie jaar later keerde slechts één van de schepen met achttien overlevenden terug van deze eer ste reis rond de wereld. De schepen waren de hele westkust van Zuid-Amerika afgevaren totdat zij aan de zuidpunt van het huidige Argentinië en Chili, de straat van Magallanes ont dekten en terecht kwamen in de Stille Oceaan. Magallanes die tijdens deze tocht met eigen handen de opstandige kapiteins van zijn vijf kleine en oude scheepjes letterlijk in de boeien had ge slagen, stierf op het eiland Cebu in de buurt van de Phüippijnen, toen hij de in heemse vorst probeerde te helpen bij een gevecht tegen opstandige stammen. Slechts een van zijn vijf schepen wist de reis te volbrengen en bracht bij zijn terug keer in Spanje een lading kruidnagelen mee, die zoveel geld opbracht dat daar van alle schepen en alle kosten van de drie jaar durende reis aan keizer Karei V konden worden terugbetaald. De moderne Spaanse avonturier Carlos Etayo hoopt er veel minder dan drie over te doen. Hij zal zich onderweg niet laten ophouden om koningen in de Indi sche archipel tegen opstandelingen te gaan helpen. Hij weet ook nog niet zeker of hij, nadat hij eenmaal door de straat van Magallanes zal zijn gevaren, nog verder door zal gaan. Het is zeer goed mogelijk dat hij, eenmaal in Santiago de Chili aan geland, zijn schip de „Olatrane", zal ver kopen. Zijn bemanning zal bestaan uit Spaan se vissers die nog gewend zijn met kleine zeilschepen op de oceaan te varen. In 1962 had hij op zijn tocht in het zog van Columbus ook een Amerikaans journalist aan boord. Deze zal hem nu zeker niet vergezellen. Door middel van een reeks kostbare processen heeft Etayo het boek dat deze Amerikaan over het avontuur met de „Nina II" had geschreven uit de circulatie laten verwijderen. De journalist Robert Marx, eiste daarin alle eer voor het welslagen van de tocht voor zichzelf op en noemde Etayo een slappeling, die in perioden van gevaar zijn hoofd verloor. Om een herhaling hiervan te voorkomen heeft Etayo nu besloten het verhaal over zijn nieuwe tocht zelf te schrijven. Hij noemt dit nieuwe avontuur belangrijker en gevaarlijker dan de tocht van het Zweedse vlot „Kon Tiki". Het varen met een middeleeuws schip is volgens hem veel moeilijker en inspan nender dan met een vlot van balsahout, dat nauwelijks zinken kan. MONTREAL (Canada) (AP) Vijf mensen worden vermist na een ontploffing dinsdag aan boord van het Canadese vrachtschip „Fort William". Er brak na de explosie brand uit. Het schip zonk. Het lag gemeerd in de haven van Mon treal, kapseisde en bleef op de modder bodem liggen. Het schip, 7900 ton, was ingericht voor het vervoer van stukgoed. Het was in mei in dienst genomen. Het had vaten olie en carbid aan boord. Gisterochtend werd in een zaak in elek trische en huishoudelijke apparatuur aan de Breestraat te Beverwijk ontdekt dat er een inbraak was gepleegd. Men had zich toegang verschaft door het openen van de spanjoletsluiting van enkele deuren. Uit een bureau in de zaak is een bedrag van ongeveer 125 gestolen. Ook werden post en plakzegels ontvreemd. De politie te Beverwijk stelt een nader onderzoek in naar de dader (s). Al geruime tijd is men bij de IJmui- dense sluizen bezig voorzieningen te treffen die deze hoogstbelangrijke werken beter moeten beschermen tegen abnormaal hoog water. Daar toe wordt in de sluiseilanden een scherm van stalen damplanken in de grond gedreven. Op deze be pantsering zal later een aarden (fijk worden opgeworpen die het sluizen- complex en het achterland voor overstroming moet behoeden. Op het ogenblik krijgt het Noordersluis- eiland zo'n stalen bepantsering aan gemeten. De foto geeft een over zicht van dit heiwerk dat met grote omzichtigheid dient te gebeuren om dat het gevaar niet denkbeeldig is dat in het sluiseiland door het zware dreunen scheuren zullen op treden. De Velsense politie heeft dinsdag op de Hagelingerweg te Santpoort 26 personen bekeurd wegens het overschrijden van de maximum-snelheid. DE KOPPEN TEGEN ELKAAR! Onder dieren wellicht een bruikbare methode om concurrentieproble- men op te lossen. In hot zakenleven is er een betere weg, nl. het adverteren in de IJmuider Courant U komt dan dagelijks bij bijna 10.000 abonnees in huis, die naar u willen, luisteren. Profiteer daarvan en adverteer in de IJmuider Courant Aldus kan de heer Huisman er volgens de burgemeester van zijn overtuigd dat zijn vele verdiensten in brede kring bij zonder worden gewaardeerd, niet in het minst door het college, dat altijd dank baar van zijn waardevolle adviezen ge bruik heeft gemaakt. Vandaar dat burge meester Bruinsma volledig instemde met de koninklijke onderscheiding, en hij de jubilaris toewenste dat deze nog vele ja ren door hem in goede gezondheid mag worden gedragen. Vervolgens sprak wethouder J. Vessies als de nestor van het college, om daar bij te wijzen op de voortreffelijke on derlinge verstandhouding, welke voor een groot deel is te danken aan het feit dat de heer Huisman wel formeel mag wor den genoemd, maar toch nimmer de men selijke verhoudingen uit het oog verliest. Als geschenk van het college overhandig- „Onkreukbaar, werkzaam en daad krachtig". Dit zijn volgens burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk enkele van de vele goede eigenschappen van de heer W. C. Huisman, thans waarnemend gemeentesecretaris van Beverwijk, die he denmorgen op het stadskantoor van deze gemeente ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum in overheidsdienst op hartelijke wijze werd gehuldigd. Aan het slot van zijn toespraak maakte de bur gemeester bekend, dat het de koningin had behaagd de heer Huisman, op grond van zijn vele verdiensten, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Di rect daarop werden de jubilaris de ver sierselen van deze orde door de burge meester op de borst gespeld. In zijn toespraak gaf burgemeester Bruinsma onder meer te kennen dat het hem veel genoegen deed zulk een groot aantal belangstellenden bijeen te zien, waaronder de burgemeester H. Nielen van Heemskerk, het voltallige college waarvan alleen wethouder Hermes tot zijn spijt was verhinderd talrijke raads leden, alle hoofden van dienst en vele personeelsleden. Voorts gaf spreker een overzicht van de eervolle carrière van de heer Huisman, die via de secretarieën van Valkeveen, Meppel, Noordwijk en Smal- lingerland zijn loopbaan ten slotte in Be verwijk voltooide als referendaris en waarnemend gemeente-secretaris. Naast zijn ambtelijke beslommeringen wist de jubilaris ook nog voldoende tijd te vin den om zich verdienstelijk te maken in de kringen van de hervormde kerk, on der meer als president kerkvoogd en ad ministrateur, waarbij zijn bemoeiingen zich uitstrekten tot het bouwen en restau reren van kerken en pastories. Ook is hij administrateur van het sportfondsenbad. de spreker de jubilaris de draagmedaille van zijn pas ontvangen orde. Hierna wachtte nog een lange rij van sprekers om hun kennelijk oprecht ge meente gelukwensen onder woorden te brengen, waaronder de heer J. de Weijer als nestor van de raad en de heer J. Blok, die namens het secretariepersoneel sprak. Zij getuigden eveneens van hun be wondering en respect voor de vele capa citeiten van de heer Huisman, waar zij als stoffelijk blijk van waardering nog boeken en boekenbonnen aan toevoegden. Ook werd nog door enige sprekers het woord gevoerd namens de hervormde ge meente, aan welke felicitaties eveneens diverse geschenken werden toegevoegd. De jubilerende gemeentesecretaris had dus alle reden voor een uitvoerig dank woord, waarmee hij zich voor deze harte lijke huldiging bijzonder erkentelijk toon de. De IJM 44 is in de afgelopen nacht IJmuiden binnengelopen met aan boord een 2,5 meter lange overnaadse sloep met daarop de naam „Tar Baby". De sloep werd op de Noordzee ongeveer 20 mijl noordnoordoost van het lichtschip Texel ondersteboven aangetroffen. Twee riemen zaten nog in de dollen bevestigd. Naar de herkomst van de sloep wordt een onderzoek ingesteld. dienen uiterlijk op woenadag te «orden betaald, daar de beaorger* op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk speldt de heer W. C. Huisman de versierselen van de orde van Oranje-Nassau op de borst.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4