gH ■11 1 Rembrandt en Cuyp in Rijk smuseum tentoongesteld I® I êi -wit Amsterdamse stichting in actie voor meer schouwburgruimte CEtalkllSir-SPELDJE a i Wj' mm m Tenminste vijf musicals in NCRV-winterprogramma Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? NEGEN MUZEN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 9 Mill S I.T.I-functie voor Max Wagener Nieuw weekblad in Den Haag Bob Buys h" 1 -• - $i' IftEfe p - WÉÊtëi ïVi*# - j u' Hoorns Kamerkoor in de Nieuwe Kerk SILVERJMATCH Edward Witsenburg solist bij N.Ph.O. Louis van Gasteren in Spanje ernstig gedupeerd Harpist van Residentie Orkest overleden De radio geeft donderdag T elevisie programma VOOR WOENSDAG NEDERLAND I VOOR DONDERDAG NEDERLAND I gratis bij tube snelfix tube velpon 1.10 Het Drood-mysterie J. Damshuizer V O SMs«s soUss VANAF 15 SEPTEMBER zijn in het Rijksmuseum te zien de onlangs in En- f eland gekochte schilderijen van Rem- randt en Cuyp. Tijdens de voorbezich tiging door de pers sprak dr. A. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijks museum, ietwat verdedigend over deze aankopen. De voor deze twee schilde rijen bestede som kon hij niet noemen, daar zij uit de Engelse kunsthandel zijn verkregen en het onzakelijk is in de kunsthandel in het openbaar over prij zen te spreken indien het over zulke be langrijke werken gaat als deze. Zolang één Noordamerikaans en drie Europese musea nog altijd meer Rembrandts be zitten dan Amsterdam heeft, waar het grootste deel van Rembrandts oeuvre ontstond, kan een grote uitgave, waar de Vereniging Rembrandt, het Prins Bern- hardfonds en de Fotocommissie van het Rijksmuseum aan bijdroegen, altijd ver antwoord genoemd worden. Bovendien is Rembrandts schilderij, voorstellende de Heilige Familie bij Avond", een stuk dat kan toevoegen aan onze kennis van diverse facetten van Rembrandts kunst. Hoewel detailfoto's beschikbaar waren, acht ik het juist een reproduktie te plaatsen van het geheel, omdat dit fraai tot in de details doorgevoerde schilderij van zo'n monumentale compositie is, hoewel het paneel maar 60 bij 77 centi meter meet. CUYP'S „Groot rivierlandschap met ruiters en vee" zit nog onder een geel en vuilgeworden vernis, zodat de kwaliteiten nog onvoldoende beoordeeld kunnen wor den. Te vermoeden valt dat dit schilderij veel rijker van kleur is dan het zich thans voordoet. De mensfiguren springen er wat uit en zoiets heeft meerdere beschouwers van Cuyps schilderijen wel even gehin derd. Ik geloof dan dat een oordeel in deze nog uitgesteld moet worden. Gezien een tweetal foto's van voorstudies is het echter mogelijk dat bezwaren blijven be staan en men zich deze compositie als resultaat van die voorstudies mooier zou kunnen voorstellen. Deze aankoop is ech ter al belangrijk omdat wij in Nederland heel weinig schilderijen van Cuyp bezit ten en het gemis aan voor Cuyp zo typi sche weidse landschappen van groot for maat door museummensen als pijnlijk ge voeld kon worden. Dat ook een werk als dit niet zomaar gekocht wordt kan blijken uit het feit dat men al meer dan 15 jaar achter dit stuk heen zat. VOOR WIE IETS van schilderen weet Is het om verschillende redenen boeiend dit werk te gaan bekijken. Ik sprak al van 'n vergelijking met de voorstudies. Er bestaat al het vermoeden, dat deze ge maakt zijn aan de Rijn nabij Kleef. Op de achtergrond komt een bergketen voor. Deze is op het schilderij hoger dan op de tekeningen, waarin wel sprake zou kunnen zijn van een heuvelrij. Cuyp kan Max Wagener, directeur van de Neder landse sectie van het Internationaal Thea ter Instituut, is tijdens het zevende In ternationaal Theatercongres, dat van 6 tot 9 september in Amsterdam is gehouden, benoemd tot secretaris-generaal van de Internationale Vereniging van Bibliotheken en Musea voor Theater. Er zal ook nog een secretaris-generaal worden benoemd voor de oostelijke landen; Max Wagener 'ertegenwoordigt het westen. De n.v. Arema te Den Haag is van plan binnenkort met een nieuw weekblad te verschijnen, dat ook televisieprogram ma's zal bevatten. Dit blad zal „De Krant van de Week" heten. Volgens de uitgeversmaatschappij ligt het in de bedoeling, dit blad voorshands in Den Haag en aangrenzende gemeen ten huis aan huis te gaan verspreiden. Behalve nieuws en beschouwingen is men van plan korte televisieprogramma's in dit blad te publiceren, uitgebreider echter dan op het ogenblik de dagbladen doen. die verhoging nodig geacht hebben zoals later Cézanne terwille van de compositie het uiterlijk beeld van de natuur wijzig de. In een recente expositie in Utrecht bleek, dat Cuyp onder invloed kon wer ken van Nederlandse schilders van het Italiaanse landschap. Wat betreft sfeer is vooral het linker deel van het schilde rij direct bijzonder innemend. En men moet eens de hand houden voor het doek zó dat alleen de lucht overblijft. Welk een boeiend wolkenlandschap verschijnt er dan aan ons! De zon strijkt langs een wolk en veroorzaakt op de daarachter liggende wolken een rechte schaduwlijn, die misschien even kan verwonderen, maar die een belangrijke rol blijkt te spe len in de óompositie, waar de onderkant van een wolk rechts en de bovenkant van een verderaf hangende wolk links in mee spelen. Plezierig van schildering zijn stukken architectuur tegen de achtergrond van de bergwand op het tweede plan. Sappig is de behandeling van het struweel of riet langs het water. Zo'n doek heeft toch wel tijd gekregen om tot voltooiing te ko men. Verschil in behandeling van details wijst daar wel op. De lucht is van een hechte eenheid, maar niet los van het overige deel van het schilderij. Ik ben be nieuwd naar de schoonmaak, die te zijner tijd wel een maand of drie zal vragen. Omdat er zoveel aan dit doek valt af te kijken is 'n wat diepergaande beschouwing de moeite waard, en daarmee een in structieve aanwinst ook van het Rijksmu seum. Prinses Beatrix, lid van het algemeen bestuur der Vereniging Rembrandt, heeft met minister Vrolijk, gistermiddag de door het rijksmuseum te Amsterdam ver worven schilderijen van Rembrandt en Albert Cuyp bezichtigd. De twee meester werken hangen in een kabinet in de ere galerij. - WW -. V - s 'v "'s v/vlïh, ,A: Élk' r:zm-(Wt "V V» S -5 t i '7 tA. :4 A s - Si - - 7* m' a--. ïb? - v. J* V' pp- VrU'-- HV- 5-rtS HET WINTERPROGRAMMA van de N.C.R.V., zowel voor radio als televisie, is sterk beïnvloed door het gewijzigde ka rakter, dat beide media hebben gekre gen. Om te beginnen komt er bij de ra dio een nieuwe maandelijks verschijnen de kunstrubriek: Weerwoord geheten. De jeugd krijgt een nieuwe strip „Lotgeval len", handelend over Lotje, dochter van een dierenarts. De schrijver ervan is Jaap ter Haar. Behalve een serie buiten landse hoorspelen zullen ook enkele be langrijke oorspronkelijke Nederlandse hoorspelen worden uitgezonden. In de lichte muziek wordt een plaats ingeruimd voor de Nederlandse artiesten met een Nederlands, dan wel in het Nederlands vertaald repertoire. Amusement valt er ook voldoende te beluisteren. Naast de donderdagse „ster"-avond komt er een nieuw spel „Uit ben je" onder leiding van Dick van Ruler; een internationaal programma voor platenluisteraars, met cabaret, interviews, commentaar, en mu ziek. IN HET TELEVISIEBEDRIJF wordt de aktualiteitenrubriek Attentie met in gang van een oktober verschoven naar het eind van de avond; men hoopt zo aktueler te kunnen zijn en ook wat uit gebreider op bepaalde onderwerpen te kunnen ingaan. De filmbespreking door Peter van Campen wordt in Attentie op genomen terwille van de aktualiteiten. Aan de documentaires wordt traditiege trouw weer veel aandacht geschonken. Kees van Langeraad maakt drie pro gramma's over dienstplicht, verder een over het verdwijnen van Nieuwersluis en nog vier andere losse produkties. George Noordhof maakt twee programma's over de voor-oorlogse jaren tussen '35 en '40 en geeft een terugblik op het begin van onze eeuwwisseling. Verder is er een se rie van vier over het kerkelijk-godsdien- stig leven in Nederland. „Als u het mij vraagt" komt terug, zij het dan in ge wijzigde vorm. Presentatie heeft Nico van Vliet, regie George Noordhof. De nieuwe titel is nu „„Plus-minus". De afdeling drama heeft een opera ge produceerd, een ballet en, in internatio nale co-produktie, een serie gedramati seerde documentaires, vastgelegd op film. Onder de donderdagse tv-stukken is „Antigone" van Jean Anouilh, het „Dag boek van een Gek" en „De dode Zielen" van Gogol en een serie Nederlandse stuk ken, o.a. van Willy Corsari. Successen van de heren Stiefbeen zullen tot het eind van dit kalenderjaar worden herhaald, „Memorandum van een Dokter" blijft, Swiebertje loopt ook niet weg en een nieuwe serie heet „Huwelijksvoorwaar den" (met Mieke Bos en Maxim Hamel). De volgende musicals worden genoemd: „Peter Pan" „Rosemarie", „Call me Madam", „The Boyfriend", en „Lili". Het programma „Acht-Plus" krijgt er versterking bij in de vorm van acht meis jes; het gaat nu „Ik hou van Hollands" heten. Caroline Kaart gaat één keer per kwartaal een liederenavond geven. Op vrijdag 24 september 's avonds om acht uur geeft het Hoorns Kamerkoor zijn jaarlijks concert in de Nieuwe Kerk in Haarlem. Het koor staat onder leiding va-h Willem Talsma. Het concert wordt georganiseerd door de Jacob Ob- rechtstichting. Er worden werken uitge voerd van J. Obrecht, J. P. Sweelinck, en J. Arcabelt. yan der Rijnprijs. In het Gemeentelijk Museum Fodor te Amsterdam wordt van 16 september tot 9 oktober een expo sitie gehouden van een keus uit de in zendingen voor de „Van der Rijn prijs" voor metaalplastieken. Bij de opening zal tevens de prijsuitreiking geschieden aan de in Haarlem woonachtige en thans bij Artificia exposerende Portu gees Artur Varela. Advertentie FIRST CLASS In de hoofdstad is op 27 juli opgericht de „Stichting tot Oprichting en Exploitatie van een Schouwburg te Amsterdam" die ten doel lieeft, mede ter bevordering va» de ontwikkeling van het culturele leven in Amsterdam, te onderzoeken of het op grond van de schouwburgsituatie in de hoofdstad en de ontwikkeling van het schouwburgbezoek gewenst en verantwoord is tot de stichting van een nieuwe schouwburg over te gaan. Indien dit onderzoek positief mocht uitvallen, zal de stichting nagaan op welke plaats een dergelijke schouwburg zou kunnen worden gevestigd en een daarvoor geëigend plan uitwerken. Zo deelt het bestuur mede, dat inmiddels reeds met 't college van B. en W. van Amsterdam contact heeft opgenomen. HET DAGELIJKS BESTUUR bestaat uit de heren A. Kattenburg, voorzitter mr. U. W. H. Stheeman, plaatsvervan gend voorzitter mr. E. J. Egberts, secre taris en mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer penningmeester. In het uit 'vijfen twintig leden bestaande algemeen bestuur heeft onder meer de echtgenote van Am sterdams burgemeester, mevrouw E. van Hall-Nijhoff, zitting. „Er bevindt zich in Amsterdam slechts één schouwburg die behoorlijk geoutil leerd is voor het klassieke en -moderne repertoire", zo merkt het bestuur op in een korte nota over de schouwburgsitua tie in de hoofdstad. Sedert vele jaren zijn de gevolgen hiervan voor Amsterdam duidelijk merkbaar. Een groot aantal Concert in Heemstede Op vrijdag 24 september 's avonds om kwart over acht geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Ar ends een concert 'in het Miner va Theater in Heemstede. Solist in dit concert is de harpist Edward Witsenburg. Deze concertavond is georganiseerd in het kader van het veertiende seizoen van de Heemsteedse Kunstkring. Uitgevoerd worden de Symfonie no.5 in Bes gr.t. van Franz Schubert, het Harp- concert in A gr.t. van Karl Ditters von Dittersdorf, Introduction et Allegro voor harp en orkest van Maurice Ravel en Di vertissement voor kamerorkest van Jac ques Ibert. Edward Witsenburg begon zijn harp- studie bij de Nederlandse harpiste en pe dagoge Phia Berghout en hij beëindigde zijn studie in 1956 aan het Amsterdams Conservatorium waar hij het orkest- en solistendiploma behaalde. Later, gedurende het seizoen 1961-1962, studeerde Edward Witsenburg bij de har pist en componist Marcel Grandjany in New York. Beh'alVfT in Nbderland gaf hij ook concerten in Brussel, Parijs, Jeruza lem, Noord-Duitsland, Chicago en New York. JULIETTE GRECO IN ZIEKENHUIS De Franse zangeres en actrice Juliette Greco is met spoed naar een Parijs zie kenhuis vervoerd, zo is van vrienden ver nomen. Zij moest een behandeling onder gaan en herstelt bevredigend. Het dienst meisje van de ster weigerde te praten over de aard van de ziekte. De 38-jarige Juliette Greco werd dinsdagochtend om ongeveer vier uur ziek in haar huis aan getroffen en naar het ziekenhuis gebracht. De Amsterdamse cineast Louis van Gasteren is door een auto-ongeluk in Spanje een groot deel van zijn kostba re filmapparatuur kwijtgeraakt. Volledig ontgoocheld is hij naar ons land terugge keerd. Een verblijf van zes weken in Spanje voor een in opdracht van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk te vervaardigen film, is door het ongeval nu teneinde. Van het reeds opgenomen materiaal is geen me ter te gebruiken. Terwijl Van Gasteren in de omgeving van Alicante voorbereidingen trof voor de opnamen, stortte door onopgehelderde oorzaak in de omgeving van Pamplona het busje, waarmee cameraman Hans Menke, een assistent en een vriend, met de benodigde apparatuur op weg waren naar het zuiden, van een smalle berg pas op een 22 meter lager gelegen spoor lijn. Cameraman Menke liep hierbij een gecompliceerde beenbreuk op, de assistent een lichte hersenschudding. De derde in zittende bleef vrijwel ongedeerd. Het ge zelschap is inmiddels per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Menke is in een ziekenhuis opgenomen. Pas onlangs is bekend geworden, dat Lee Swinson, de eerste harpist van het Re sidentie-Orkest, op of omstreeks 31 au gustus in zijn flat is overleden. Doordat het orkest vakantie had en aangenomen werd, dat de heer Swinson op reis was gegaan, heeft men geen acht geslagen op het feit, dat hij al dagen niet meer was gezien. Een werkster heeft ontdekt dat de heer Swinson was overleden. De dood moest, zoals door medici werd medici werd vastgesteld, al dagen tevo ren zijn ingetreden. Lee Swinson is 34 jaar geworden. Nadat hij in 1961 eerste harpist bij het Residentie-Orkest' was geworden, liet hij zich ook in ons land een aantal malen als solist horen. Zo speelde hij o.a. voor de eerste maal het harpconcert van Sal- zedo in Europa. Op 15 mei vertolkte hij met fluitist Jolle de Wit het concert voor fluit en harp van Mozart tijdens een buitengewóón concert, aangeboden aan de Vereniging Vrienden van het Residen tie-Orkest. HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Lichte grammofoonmuziek en aktua liteiten. 8.00 Overweging. 8.05 Lichte grammofoonmuziek. 8.25 Conciliejournaal. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sex- tuool: gevarieerd klassiek muziekpro gramma (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 12.10 Leven op het land, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week, praatje. 12.45 Van de week: informatie en com mentaren uit binnen- en buitenland. 13.15 Instrumentaal kwartet en zangsoliste. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Jeugd, Jeugd, Jeugd, samenvatting-inleiding van programma's tot 24.00 uur. 14.35 Jeugd orkest en solist: klassieke muziek. 15.15 Blokletters; Tieners zeggen eigen gedich ten. 15.30 Amsterdams Studenten-kwintet: klassieke muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Piano, gitaar, fluit en zang: Jonge musici spelen eigen composities. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 17.50 Sport- rubriek. 18.10 Uit Vaders en Moeders Tienertijd (gr.). 18.30 De jonge werkne mer, reportage vormingsweek voor jon gens en meisjes uit de textielindustrie. 18.40 Halte: gevarieerd programma voor twintigers. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Nationaal Jeugd- korps v. d. Nederl. Federatie van Christel. Muziekbonden: amusementsmuziek. 20.00 Jeugdmozaïek: gevarieerd programma 22.00 Kerkorgelconcert: klassieke wer ken. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Nederlands Studentenorkest: klassieke muziek. 23.30 Internationale Stu dentenkoren. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VRPO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25 De Groenteman.). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9.00 Symfonie-orkest van Haifa (gr.): klassie ke muziek. 9.35 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmu ziek. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Licht or kest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangsolis ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Kerkorgelconcert: moderne muziek. 14.15 Huishoudelijke zaken, praatje voor de vrouw. 14.30 Zang en piano: lichte muziek. 15.00 Koste(r)lijk rendez-vous, cabaretprogramma. 15.30 Lichte gram mofoonmuziek. (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Stereo: Cello en piano: moderne muziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Pa cifistisch Socialistische Partij. 18.30 Man nenwerk: licht programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Kamerorkest: klassieke en moderne muziek. 21.00 53 Passen, hoor spel. 22.15 Licht ensemble. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Pizzicato: nws.- flitsen en actualiteiten uit de lichte mu ziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws, 12.05 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS- berichten. 12.45 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.04 Klassieke muziek. 15.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Zang recital. 17.00 Nieuws, weerbericht en me dedelingen. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Volkszang. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Moderne muziek. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Zang. 19.00 Nieuws, weerbe richt en radiokroniek. 19.40 Spaanse gi taarmuziek. 19.50 Politieke tribune. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 22.00 Nws. en berichten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en belcantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. VPRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19*01 Voor de kleuters. 19.06 De Eiffeltoren, filmpje. 19.23 Filmimpressie over Rèné Clement tijdens zijn werk. AVRO: 19.35 Dick van Dyke Show. (38e afl.). NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 21.00 Thunderbirds, poppenfilm. 21.50 AVRO-Danstest '66. NT 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.01 Ne derlands kamerkoor: Liedjes uit verschil lende Europese landen. 20.33 Joegosla- visch ensemble: volksmuziek. 20.48-22.28 Een mand vol krabben, film. VARA: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Verrekijker: internatio naal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest: regionaal journaal. VARA: 19.35 De Lucy Show. NTS:20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Belphégor of Het spook van het Louvre, filmfeuilleton, (deel II). 22.05 In vertrouwde handen Hartopera tie. (herhaling van 26 februari 1965 Nederland II). NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV. 20.01 Drie maal negen, TV-film. 20.25 Kin deren zeggen de waarheid, film. 20.50 Melodie van een stad: Athene. 21.45 At tentie. 22.00-22.10 Dagsluiting. Advertentie voorstellingen van belangrijke buitenland se gezelschappen kan niet in Amsterdam plaats hebben als gevolg van het gebrek aan schouwburgruimte. Als voorbeeld wordt een opsomming gegeven van een aantal voorstellingen van vierendertig ge zelschappen (toneel, ballet, folkloristische dans, opera), die in de jaren 1962/'63 Am sterdam zijn voorbijgegaan. Als gevolg van het ontbreken van meer schouwburg ruimte kunnen de gesubsidieerde gezel schappen hun repertoire niet in voldoen de mate in Amsterdam uitbrengen. De belangrijkste drie gezelschappen, buiten Amsterdam gevestigd, hebben in het sei zoen 1964/'65 28 premières uitgebracht; vier daarvan hebben Amsterdam nooit be reikt, terwijl van vier stukken één voor stelling is gegeven, van negen stukken twee, van één stuk drie, van negen stuk ken tussen de vijf en tien en van één stuk 30 voorstellingen zijn gegeven. HET GEBREK AAN schouwburgruim te belet verder om een stuk dat het goed doet, een behoorlijke kans te geven door het in Serie een aantal weken uit te bren gen. Indien deze mogelijkheid wèl zou be staan, zouden de inkomsten der gezel schappen kunnen worden vergroot door bijvoorbeeld een successtuk een bepaalde periode in serie te spelen. De tekorten, die thans door subsidie worden aange vuld, zouden hierdoor kunnen verminde ren. De niet-gesubsidieerde gezelschap pen hebben eveneens de grootst mogelij ke moeite om speelruimte in Amsterdam te verkrijgen. Voor modern toneel thea ter „en rond", enzovoorts biedt Amster dam geen accommodatie. Terwijl in de provincie overal nieuwe moderne schouw burgen zijn verrezen een ontwikkeling die nog lang niet tot staan is gekomen is Amsterdam tot dusverre in gebreke gebleven, aldus de nota. Sedert in 1929 het Paleis voor Volks vlijt afbrandde zijn tot 1945 drie theaters en een schouwburg afgebrand of ver dwenen. Na 1945 verdwenen nog een schouwburg en vier theaters. De hoofd stad beschikt thans over: de Stadsschouw burg, Theater Carré, Congreszaal van het RAI-gebouw, de Brakke Grond, Nieuwe de la Mar theater, de Kleine Komedie en de feestzaal van Marcanti. Jean Langlais. Tot besluit van de orgeldag die de Stichting Orgelcentrum zaterdag 18 september in de Lutherse Kerk in Den Haag houdt, zal Jean Langlais een concert geven (aanvang 8 uur). Jean Langlais heeft op zijn programma wer ken van Boy vin, Couperin, Joh. Seb. Bach en Carl Philipp Emanuel Bach, Franck en van hemzelf. Langlais is thans bijna 60 jaar: hij is de opvolger van César I'ranck en Charles Tourne- mire aan de St. Clothilde te Parijs. En de stem bij het tekenfilmpje „De Valse Noot" begon als volgt: „Er was eens.lang geleden.heel lang gele den", en toen was er storing. Hun, die toevallig niet het NCRV-programma op dat uur volgden, wilden wij dit ongewil de grapje niet onthouden. In de daaraan voorafgaande rubriek „Attentie" werd uitvoerig maar boeiend aandacht besteed aan de noodzakelijke ontsluiting en ruilverkaveling van een belangrijk gebied, de Alblasserwaard. Het tweede deel van „Het mysterie rond Edwin Drood" dat nog door Charles Dickens zelf geschreven werd, liet duide lijk uitkomen, hoe goed de schrijver een verhaal, dat men nu thriller zou noemen, kon opbouwen. De gebeurtenissen werden door de inleider, Godfried Bomans, min of meer verklapt, maar merkwaardig ge noeg deed dat nauwelijks de spanning verminderen. Hoe John Dickson Carr zich de ontknoping van dit onvoltooide Dic- kens-werk heeft gedacht, zal uit de laat ste aflevering blijken. Dan wordt tevens de vraag beantwoord, of hij de goede aansluiting op de stijl en op het begin- gegeven van zijn grote voorganger gevon den heeft. De documentaire, die Piet Pons en Han Baartmans over de moderne politie en haar plaats in de samenleving maak ten, was vooral in de meer filmische ge deelten niet geheel vrij van een wat val se heroïek, die zonder dat het natuur lijk de bedoeling van de samenstellers was de afstand tussen de dienaren van de wet en de burgerij eerder dreig de te vergroten dan te verkleinen. Deze fragmenten, die deden denken aan wat overdreven wervingsadvertenties, wer den gelukkig vaak afgewisseld met ver klaringen van politiefunctionarissen zelf. De milde toon daarvan riep zeker meer begrip op voor de toch wel moeilijke taak van de moderne politieman en voor diens eerlijke streven, niet alleen de wet te handhaven, maar ook de burgerij te dienen. Mede dank zij hen bewees de NCRV de politie dus nog wel een grote dienst met deze uitzending, gemaakt naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Bond van Christelijke Politie-ambtena- ren. f

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9