Voorzichtige Franse stap om in EEG het overleg te hervatten HET WEER Vredesmissie van Oe Thant niet mislukt „Russische basis in Singapore" m Ook buitenlandse charters worden straks beperkt „Oorlogsdreiging" tussen Urk en Bridlington afgewend Suède en Nappa kleding Eerste paal voor plan Zeewijk AUTO-ORGEL SHOW MORRIS „Democratie in EEG opofferen niet verantwoord" Nu een inbraak te Velsen Inbraak in kantoor aan Velserduinweg Premier Lie dreigt Kardinaal Alfrink in de bres voor rooms-katholieken in Nederland Vredesmissie van burgemeester Bossenbroek was succesvol Ongeval bij Hoogovens Karbonade 508 gr. 2.58 Voor modieuze dames- en teenerkleding Drs. Den Uyl in Haarlem Fivafo-nieuws pagina 19 KRANT Lagere middagtemperaturen Sieraden gestolen - - '3'Vt3- - v-' Franse vissers voeren felle haringoorlog Het woord is aan Ernstig verkeersongeval in Castricum SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN VAN VLIET uw slager lage prijzen modehuis" MUZIEK en DYNAMIEK gaan hand in hand op de grote gecombineerde Zie onze advertentie op pagina no 16 VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL KETTNER DUWAER'S PIANOHANDEL - AMSTERDAM DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 50e JAARGANG NUMMER 265 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS. Na de wekelijkse ministerraad heeft de officiële woordvoerder van de Franse regering, Alain Peyrefitte, een verklaring van president De Gaulle voorgelezen. Ze duidt op de eerste Franse stap om de relaties met de Euromarkt te herstellen. „Frankrijk", zo luidt de verklaring, „heeft met alle kracht sinds jaren geijverd de landbouw als essentieel element in de EEG te integreren. Het zal die strijd voortzetten, opdat de inschakeling van de landbouw in de EEG definitief en onherroepelijk wordt. De Franse regering", zo besluit deze mededeling, „wanhoopt niet aan het succes hier van". Inhoud en toon van deze officiële boodschap van De Gaulle verschillen opvallend van de verklaringen, die hij nauwelijks een week geleden op zijn perscon ferentie heeft afgelegd. Toen zweeg hij nog in alle talen over een eventuele hervatting van de besprekingen in Brussel. Ook over zijn fundamentele en principiële be zwaren tegen een bovennationaal Europa en de integra tie die op 1 januari 1966 een nieuwe en beslissende etappe moet ingaan, wordt in deze verklaring met geen woord meer gerept. In feite toont De Gaulle zich nu, zo lijkt het tenminste, bereid de onderhande lingen te hervatten, die in Brussel door zijn bevel dertig juni werden onderbro ken. In beginsel heeft geen enkel land zich officieel of officieus uitgesproken te gen opneming van de landbouw in de EEG. Wanneer ook Frankrijk zich in geest en letter aan de verdragen van Ro me houdt, zal de huidige crisis kunnen worden bijgelegd. We willen ons niet aan optimistische voorspellingen te buiten gaan. Het lijkt verstandiger nu slechts te pogen de re denen te achterhalen, die tot deze nieu we ontwikkeling in de Franse politiek hebben geleid. Die moeten vooral in de binnenlandse politieke verhoudingen worden gezocht. De weerstanden onder de boeren en de industriëlen tegen De Gaulle's nationalis me, waaraan de Euromarkt ten gronde Minister Den Uyl van economische za ken heeft vanmorgen in een toespraak in Haarlem verklaard, dat het onverant woord zou zijn als verdere voortgang van de Europese integratie gekocht zou moe ten worden door opoffering van de demo cratie. De minister, die in de Hildebrandzaal van Brinkmann sprak bij opening van een energieconferentie van de Europese be weging betoogde, dat na de jongste pers conferentie van de Caulle „het verschil duidelijk en levensgroot op tafel" ligt. Dit verschil dreigt iedere vooruitgang te blokkeren, aldus drs. Den Uyl. Het lid van de Commissie van Euratom mr. E. M. J. A. Sassen zei in een rede over de perspectieven van de kernener gie onder meer dat kernreactoren van nu af aan op economisch aantrekkelijke voorwaarden op industriële schaal kun nen worden toegepast voor de produktie van elektrische energie. Inleidingen wer den verder gehouden door het lid van de EEG-commissie dr. von der Groeben en de secretaris generaal van de KSG drs. E. P. Wellenstein. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Beeldverhalen 2, 25 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 21 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Topsy 6 Films 7 In de Vishal en op zee7 Ferdinand 8, 24 Twangs sluizen en havens9 Radio en tv 23 Kunst 23 Feuilleton 25 Economisch nieuws27 Scheepsberichten y27 Beurs 27 Sport 29 Luidsprekers 26, 28 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. dreigt te gaan, hebben de afgelopen we ken steeds scherpere vormen aangeno men. Een kandidatuur van oud-premier An- toine Pinay bij de presidentsverkiezingen waarmee nog altijd rekening moet wor den gehouden, is een gevaar dat de gaul listen niet onderschatten. Alleen door wa ter bij zijn chauvinistische wijn te doen, wil De Gaulle dit gevaar blijkbaar af wenden. Inderdaad zou Pinay zijn eventuele kan didatuur voornamelijk, zo niet uitsluitend, kunnen rechtvaardigen als reactie van de Franse Europeanen op de Gaulle's sabo tage van de Euromarkt. Men kan dus moeilijk zeggen dat de verkapte poging van De Gaulle de besprekingen in Brus sel te hervatten, de generaal spontaan en van harte uit de pen is gevloeid. Wel heeft de verklaring bewezen dat de Europese gedachte ook in Frankrijk toch zo sterk is geworden.dat zelfs De Gaulle met de oppositie uit die hoek re kening moet houden. Onze correspondent in Brussel tekent hierbij aan: De laatste dagen is er achter de scher men onder andere door dr. Mansholt in Den Haag hard gewerkt om te ko men tot het formuleren van een gemeen schappelijk standpunt van de vijf EEG-lan- den tegenover Frankrijk. Minister Spaak zou zelfs enig contact hebben gehad met leiders van de Franse oppositie. In ieder geval blijven er fundamentele menings verschillen tussen de beide grote Bene- luxlanden, terwijl Luxemburg zeker de kastanjes door zijn partners uit het vuur zal laten halen. Enkele Belgische minis ter bezoeken vandaag Den Haag. LONDEN (Reuter). Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in Londen verklaard dat zijn vredesmissie in India en Pakistan niet is mislukt. In antwoord op vragen van journa listen op het vliegveld van Londen, voegde hij hieraan toe: „U zult dit morgen ontdekken, wanneer u mijn rapport leest". Er is weer een inbraak gepleegd in de gemeente Velsen, ditmaal in een alleen door een dame bewoond pand aan de Van Tuyllweg te Velsen. Bij deze inbraak is voor een aanzienlijk bedrag aan siera den ontvreemd. De bewoonster was gisteren afwezig. Toen zij gisteravond omstreeks half elf weer thuis kwam, ontdekte zij dat in de woning kasten en laden overhoop waren gehaald. Zij is direct naar de buren ge hold, van waar de politie werd gealar meerd. Men heeft zich via de bovenverdieping aan de achterzijde toegang verschaft tot de woning, door het indrukken van een ruit en het doen openen van een spanjo letsluiting. De scharnieren van een afge sloten binnendeur werden ook geforceerd, waardoor men verder in het huis kon doordringen. Het huis is door de dader(s) geheel doorzocht. De draad van de tele- foonaansluting werd stuk getrokken. In de woning is een stuk gereedschap gevonden, kennelijk gebruikt bij de inbraak. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de dader(s) is (zijn) gevlucht toen de vrouw thuis kwam en direct daarop, na de ontdekking van de diefstal naar de buren holde. Een aantal sieraden is onaangeroerd gebleven. Zij lagen weliswaar dicht bij hetgeen is gestolen, maar niet opvallend zo maar voor het grijpen. De politie is direct begonnen met een uitgebreid on derzoek naar de dader(s). Bij de inbraak in het kantoor van het ziekenfonds „IJmond" aan de Velserduin weg in IJmuiden, waarvan wij gisteren melding maakten, is ongeveer driehonderd gulden ontvreemd. Dit geld bevond zich in een schrijfbureau dat werd openge broken. In het brandkastje dat door de daders werd meegenomen bevond zich een aantal waardepapieren. Het onderzoek door de politie wordt voortgezet. v.:: r-v, i w--.iv- *'r' SINGAPORE (AP) Premier Lie Koe- an-You van Singapore heeft gedreigd de Sovjet-Unie in Singapore een militaire ba sis aan te bieden indien de Verenigde Na ties zich garant stellen voor de verdedi ging van Maleisië. „Indien de Amerikanen in de schoenen van de Britten stappen, is deze plaats ver loren", zei Lie. BOULOGNE (Reuter) Franse traw lers hebben woensdagmiddag de havens van Boulogne en Calais afgesloten voor de veerboten die tussen Engeland en Frankrijk varen. Ze wilden protesteren tegen Engelands nieuwe visserij grenzen. De trawlerschippers stellen, t dat de grootste haringscholen zich op het ogen blik binnen de visserijgrenzen bevinden, die een jaar geleden in de Londense con ventie zijn vastgelegd. Daarin werd be paald, dat alleen Britse vissers binnen zes mijl van de Britse kust mogen vis sen en dat in de aangrenzende zes mijl alleen vissers van die landen mogen vis sen die er altijd gevist hebben. Het natte weer geeft de boeren extra werk als zij hun korenoogst niet op met veld willen laten ver rotten. In Borg er compagnie (Gro ningen) vond een der boeren een nuttige oplossing. Hij voorzag zijn schoven van een muts, 'waardoor het koren minder last van de regen heeft. President De Gaulle neemt hartelijk afscheid van de Poolse premier, Cyrankiewicz, nadat beide staats lieden in het Elysée langdurig met elkaar over de Frans-Poolse be trekkingen en de Europese politieke situatie hadden gesproken. (Telefoto). Inayat Khan: Als het verstand bevrucht wordt door intuïtie, wordt de wetenschap geboren. Kardinaal Alfrink heeft in Rome tijdens een persconferentie het recht van de ka tholieken in zijn land verdedigd om open lijk en in het publiek te discussiëren over omstreden kerkkwesties. Hij stelde bepaalde sectoren van de in ternationale pers aan de kaak, in het bijzonder de Italiaanse, omdat deze de in druk geeft dat dergelijke discussies wij zen op een scheuring onder de Neder landse katholieken. Hij zei, dat de Nederlandse katholieken ervan beschuldigd worden besmet te zijn door een anti-roomse geest en voegde er aan toe dat als dit betekent een anti-pau selijke geest dit eenvoudig niet waar is. Aan de andere kant, aldus kardinaal Al frink, als het betekent „dat bepaalde per sonen in de Nederlandse katholieke ge meenschap hun bezwaren hebben tegen bepaalde methoden van de curie en tegen de wijze waarop bepaalde personen deze methoden gebruiken, kan en wil ik dit niet ontkennen. Progressieve persoonlijkheden in de r.k. kerk verzetten zich reeds lang tegen de curie vanwege haar archaïsche metho den en conservatieve opvattingen." (Een uitvoerige weergave van de ver klaring van de kardinaal treft u aan op pagina 19). Zeer binnenkort zijn nieuwe beschikken- gen van de rijksluchtvaartdienst te ver wachten met betrekking tot het charter- verkeer boven ons land. Daarin zullen nu ook de buitenlandse maatschappijen aan banden worden gelegd. Restricties die via het in te voeren los se vergunningenstelsel aan de twee Ne derlandse charterbedrijven worden opge legd, moeten natuurlijk evenzeer voor buitenlandse ondernemers gelden, anders zou het voor de touroperators te verlei delijk worden hun klandizie over de gren zen te gunnen. Kernpunt van de dinsdag bekend ge worden nieuwe beschikking is dan ook niet het invoeren van een minimumtarief voor ITE-vakanties (95 percent van de huidige tarieven voldoet reeds aan de be palingen) maar de bepaling dat „indien een reis niet het karakter draagt van een alles-inbegrepen vakantie doch zitplaat sen los worden verkocht en rechtstreeks aan het publiek aangeboden vooraf een vergunning moet worden aangevraagd." Gebruik makend van het alleen in Ne derland (en Luxemburg) gehuldigde prin cipe van de vrijheid van de lucht strij ken buitenlandse vliegtuigen, vooral Ame rikaanse en Engelse toestellen in de druk ke tijd met grote frequentie op onze vlieg velden neer en romen de markt af. Na dert in Europa de winter dan verplaat sen zij hun werkterrein naar andere de len van de wereld om het volgend voor jaar weer terug te komen. Zodra de staatssecretaris van verkeer en waterstaat één dezer dagen de nieuwe beschikking heeft getekend zullen deze praktijken on mogelijk kunnen worden gemaakt. De di recteur-generaal van de rijksvoorlichtings- Doordat de verbinding tussen een klei ne aanhangwagen en een personenauto brak, heeft zich gisteravond omstreeks acht uur op de Beverwijkse Straatweg in Castricum een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waardoor drie personen, de gebroeders Liefting uit Egmond, in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis in Alkmaar moesten worden overgebracht. LONDEN Klaas Bossenbroek, Urks burgemeester, kan sinds gisteren in de Britse badplaats Bridlington een potje breken. Was er vorige week een kleine oorlog uitgebroken tussen de vissers van Urk en de havenmeester van de bad plaats, gisteren werd Klaas' „vredesmis- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam sie" naar de „vijand" beklonken in de jachtclub van de badplaats. Het „For he is a jolly good fellow", was niet van de lucht. Begin vorige week kwam Urk in het Engelse en Nederlandse nieuws toen Ur- ker vissers met het bericht terugkwamen dat zij toen zij wilden schuilen voor de zware storm door de havenmeester van de Britse badplaats Bridlington de haven uit waren gestuurd en dat aan de havenkant een woedende menigte hen uit schold. De trossen van een van de vis sersschepen waren zelfs gekapt. In „De visserijwereld", werd de vraag gesteld of het niet nodig was een lijst op te stellen van Engelse havens, waar Hol landers „niet gewenst" zijn en waar ha venmeesters het recht hebben trossen door te kappen. Zelfs tot het Haagse Binnen hof is het incident doorgedrongen. In de Tweede Kamer stelde men de vraag of de uitwijzing niet in strijd met het zee recht was. De burgervader, van Urk zag hierin vol doende aanleiding snel een bezoek aan zijn Britse collega te brengen en ophelde ring te vragen. „Ach," zo zei een gerust gestelde Klaas Bossenbroek nu, „Het is al lemaal een storm in een glas water ge weest. De havenmeester had inderdaad gelijk. De haven was vol, er lagen meer dan zeventig jachten. En volgens de in structies mag hij trossen kappen, als zijn bevelen niet worden opgevolgd." „Bovendien werden onze mensen daar door niet direct aan de woedende elemen ten blootgesteld. Voor de haven bevindt zich nog een grote, beschutte baai waar het uitstekend ankeren is. Maar de ge moederen waren verhit omdat twee sche pen naar binnen wilden om de vissers te laten passagieren." Ze trachtten te anke ren bij een steiger die met vloed onder water staat, zodat er enorme schade zou kunnen ontstaan wanneer het eb werd. Daarom kapte kapitein Spear eigenhandig de trossen. Volgens Urks burgervader is er geen sprake van jaloezie over de moderne vis sersmethoden van de Urkers. „De Brid- lington-ers zijn aardige mensen en we zul len spoedig weer goede vrienden zijn." Blijft de vraag, wat de vissers zelf er van zeggen. Ze zijn nog op zee, zodat hun commentaar nog niet kan worden vermeld. dienst krijgt dan de bevoegdheid via een vergunningenstelsel deze vluchten stuk voor stuk te bekijken en de naar zijn me ning niet-bonafide „groepsreizen" te wei geren. Donderdag 23 september zal des mid dags om vier uur door wethouder R. Ver beek de eerste paal worden geslagen voor het complex van 1008 woningen, dat in Zeewijk in IJmuiden zal verrijzen. Deze officiële handeling is voor de heer Verbeek gereserveerd omdat hij dit bouw plan zo intensief heeft voorbereid. Na af loop hiervan wordt de genodigden door het gemeentebestuur van Velsen in hotel Royal aan de Kennemerlaan een receptie aangeboden. Een 61-jarige werknemer van Hoog ovens werd woensdagmiddag tijdens zijn werkzaamheden op de koudbandwalserij tegen de borst getroffen door een kante lende last, waardoor hij tegen een stapel ijzeren platen is gevallen. Omdat hij klaagde over pijn in de borst werd hij door de ongevallendienst naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Op de voetgangersoversteekplaats aan de Planetenweg bij de Voermanstraat in IJmuiden is woensdagmorgen een perso nenauto op drie voetgangers ingereden. Een van hen, een zesjarig jongetje uit IJmuiden, is met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Advertentie SPECIALE AANBIEDING Kennemerlaan 129 Telefoon 5212 Gen. Cronjéstraat Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1