Dominicaanse situatie baart Washington nog vele zorgen Verkiezingsuitslag wellicht Anti-Amerikaans volksfront L Franz-Jozef Strauss vergeet puinhopen van Dresden niet UITGAAN IN HAARLEM® 'L 33 ets. ft Phonoviewer Soepele toepassing van oogst verlofregeling ELISABETH BAS neem er de tijd voor VERKIEZINGSSTRIJD IN WEST-DUITSLAND VIII Nationale Welle" collectie: NEGEN MUZEN meer keus voor beter wonen bij 't binnenhuis nieuwe bankstellen - eetkamers - slaapkamers VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 13 Zelfvertrouwen Massamoord Enige oplossing Tegen broeders TENTOONSTELLINGEN MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL DIVERSEN i, julianapark 58 - 60 - 62 telefoon 58391 (4 lijnen) in teak- en palissanderuitvoering ziet onze etalages en onze uitgebreide meubeltoonkamers 1e en 2e etage ""WASHINGTON Officieel straalt de Amerikaanse rege ring van genoegen over de jongste ontwikkeling in de Dominicaanse republiek. Is het niet geweldig wat wij be reikt hebben, zo zegt men. Er is nu een fatsoenlijke, door ons erkende neutrale regering in Santo Domingo, die demo cratische verkiezingen voor over negen maanden gaat voor bereiden. De troepen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) waaronder 9500 Amerikanen, kunnen binnen kort naar huis terugkeren en bet ziet er naar uit dat, als de zogenaamde rebellen hun wapens zullen hebben ingeleverd en een aantal autoritaire en eigengereide officieren uit bet leger zullen zijn verwijderd, ook het schieten op zal houden dat nu nog geregeld in de straten van Santo Domingo weer klinkt. Generaal Wessen Y. Wessin is in elk geval al het land uitgezet. Kortom, aldus Washington, de Dominicaanse crisis is voor bij en de hele wereld zal moeten toegeven dat de Ameri kaanse interventie 100 percent gerechtvaardigd is geweest. Zo klinken de officiële bazuinen. Op een minder officieel vlak kijkt men daarentegen eerder zorgelijk. Daar geeft men toe ietwat te twijfelen aan de bereidheid van de rebellen hun wapens af te geven en is men lichtelijk ongerust over de uitslag van de komende verkiezingen in de Dominicaanse republiek. En in die kringen steekt nien ook niet onder stoelen of banken dat de officieel zo succesrijk genoemde Johnson-inter- ventie een golf van anti-Amerikanisme in heel Latijns Amerika en ook onder de Dominicaanse bevolking heeft doen ont staan, waarvan de uitwerking nog niet te overzien is. Wat de Dominicaanse verkiezingen betreft zijn de Amerikanen vooral bezorgd over de enorm gestegen populariteit van de rebellengroeperingen en over de volksfrontontwikkeling, die de laatste tijd in Santo Domingo te zien is. Het lijkt verre van uitgesloten dat een rebellenleider, misschien kolonel Caa- mano of wellicht ook oud-president Juan Bosch die morgen naar Santo Domingo komt de komende verkiezingen gaat winnen met een programma, waarin links socialistische denkbeelden hand in hand zouden kunnen gaan met fervent anti-Amerikanisme. VORIGE WEEK al waren er aandui dingen dat de partij van Juan Bosch op het punt stond een soort volksfrontcoali tie aan te gaan met de linkse maar niet- communistische sociaal-christelijke par tij. met de naar Castro overhellende 14e- juni-beweging, met de Chinees commu nistisch Dominicaanse volksbeweging, en met de op Moskou georiënteerde officiële Communistische Partij. Bosch zelf schijnt de samenwerking met beide laatstgenoemde partijen af te wij zen, maar de toenadering toont aan in welke richting de Dominicaanse politieke groeperingen zich ontwikkelen. De uitgesproken communisten in Santo Domingo zijn boordevol zelfvertrouwen. Een leider van de Dominicaanse volks beweging vertelde dezer dagen aan een Amerikaanse journalist: „Na de Ameri kaanse interventie sympathiseren de ra- dikalere elementen in de burger partijen nu met ons. Velen hebben zich al bij ons aangesloten. En dan te beden ken dat de Amerikanen hier kwamen om de communistische invloed uit te wissen". De man die de Amerikanen graag in de «toel van Dominicaans regeringsleider Advertentie RED BAND ROOSENDAAL Bij de afspeel-apparatuur is be halve steeds verdergaande ver fijningen op high fidelity- en stereo- gebied ook de invloed van de tele visie merkbaar. Binnenkort komt er een „phono-viewer" op de markt waarmee grammofoonplaten ge draaid en tegelijkertijd bij de platen behorende dia's vertoond kunnen worden. De „phono-viewer" kost 165. Er worden voor 3,95 platen bij geleverd met vijftien dia's die syn chroon met de gesproken tekst wor den getoond. De „phonoviewer" is vooral bedoeld voor kinderen. Er zijn onder meer sprookjes, beeld verhalen en populair wetenschap pelijke programma's voor verkrijg baar. KORT NIEUWS Arrestatie na weglopen van jongen. De uithuizigheid van het twaalf-jarige Hil- versumse jongetje, waarnaar zijn fami lie sinds zaterdag ijverig heeft gezocht, is meer geweest dan alleen maar weg- loperij. Het is namelijk gebleken dat een twintig-jarige Haagse controleur, die op de pier werkzaam was, de knaap onder dak heeft verleend. De Hagenaar wordt ervan verdacht zich aan een zedenmis drijf te hebben schuldiggemaakt. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. zouden zien is Joaquin Balaguer, een be zadigde figuur die zich een naam van on kreukbaarheid heeft weten te verwerven ondanks dat hij jarenlang een paladijn was van de corrupte en bloeddorstige dictator Trujillo. Maar de Dominicaanse bevolking lijkt nu anders over hem te den ken dan voorheen. Het vooruitzicht van een verkiezings overwinning van linkse anti-Amerikaanse groeperingen is voor Washington extra angstaanjagend omdat het er met goed fatsoen niets tegen zal kunnen doen. De Amerikanen hebben immers zelf steeds betoogd dat de Dominicaanse bevolking in staat moet worden gesteld haar eigen re gering te kiezen en de Amerikaanse inter ventie is steeds voorgesteld als een be langrijke stap naar dat doel. Ironisch is dat de Amerikaanse inter ventie waarschijnlijk heeft bewerkstel ligd dat de verkiezingen wellicht linkser en anti-Amerikaanser uitvallen dan an ders het geval zou zijn geweest. MEN KAN OVERIGENS niet ontken nen dat het Amerikaanse standpunt in de afgelopen weken aanzienlijk genuanceer der is geweest dan in de eerste periode van het Dominicaanse avontuur. Zonder twijfel als gevolg van de internationale publieke opinie, de druk van verschillen- Dominicaanse opstandelingenleider Caamano. de regeringen, enzovoort heeft Washing ton de laatste weken alles gedaan om een aanvaardbare interimregering in Santo Juan Bosch: terug naar Santo Domingo. Domingo tot stand te brengen en het ziet er naar uit dat men ook van plan is deze regering van de grootgrondbezitter-ban- kier-diplomaat Godoy met alle mogelijke middelen te steunen: financieel, politiek en eventueel militair. De Amerikanen hebben daarbij hun be schermeling generaal Imbert Barreras moeten laten schieten, terwijl zij een heel wat vriendelijker standpunt hebben moe ten innemen tegen de rebellen onder lei ding van kolonel Caamano, die men aan vankelijk betitelde als een groepje com munisten, fascisten en avonturiers. Men moet in het licht van de latere Amerikaanse zwenking ook niet vergeten dat de troepen van Imbert van hun gro tendeels door de Amerikaanse inmenging ontstane machtspositie misbruik hebben gemaakt om duizende progressie ve en democratisch gezinde Dominica nen te vermoorden, waartegen Washing ton niets deed. Détails van deze stuitende massamoord door de „Imbertisten" zijn te lezen in het rapport dat drie criminologen, Schweitzer uit Chili, dr. Quiroz uit Mexi co en Avendano uit Peru, aan de O.A.S. uitbrachten nadat zij in opdracht van de O.A.S. ter plaatse een onderzoek hadden ingesteld. Evenmin kan worden ontkend dat Washington tenslotte eieren voor zijn geld heeft gekozen en beslissend heeft meege werkt aan de huidige oplossing, die naar iedereen hoopt zal leiden tot eerlijke ver kiezingen met een resuitaat, dat het mo gelijk zal maken de drastische sociaal- economische hervormingen door te voe ren die de Dominicaanse republiek zo hoognodig heeft. Minister De Jong van Defensie heeft bepaald dat de voor oogstwerkzaamheden getroffen verlofregeling soepel dient te worden toegepast. De bewindsman heeft zijn besluit genomen op dringend verzoek van de drie centrale landbouworganisaties en in overleg met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij. Het besluit houdt verband met de weersomstandigheden van de afgelopen weken. Advertentie (Van onze correspondent) MüNCHEN. Franz-Josef Strauss woont in Rott am Inn, diep in het Beierse land. Zijn schoonvader Zwicknagel is eigenaar van de plaatselijke brouwerij, die gedreven wordt in een vroegere Benedictjjnse abdij. In de rechtervleugel, die niet als de brouwerij aan de barokkerk is vastgebouwd, woont de vorige week vijftig geworden vroegere defensie-minister met vrouw, zoons Maxi en Franzl (6 en 7) en dochter Monica (3). Vlak onder de ramen van Strauss' huiskamer, die sober met antiek en een metershoge houten Maria Magdalena is versierd, begint het kerkhof van Rott am Inn. Zo verloopt een typische verkiezingsdag voor Strauss. Eerste plicht: het begraven van een plotseling overleden partijgenoot. Dan de eerste rede voering voor de badgasten en inwoners van Bad Aibling. Strauss komt een uur te laat en verontschuldigt zich: tenslotte komt hjj van een begrafenis. Ook 's avonds zal hij zich in Bad Reichenhall met hetzelfde argument voor een half uur te laten komen verontschuldigen. De plechtige en in lage registers kend bij Strauss' redeneertechniek, uitgesproken inleiding past uitste- want degenen die op reactionaire of bijna neo-fascistische slogans wach ten, hoeven pas na anderhalf uur terug te komen. Eerst als de mach tige locomotief Strauss goed op stoom gekomen is, trekt hij aan het fluite- koord en ontsnappen zijn beschuldi gingen in razende snelheid. MACHTIG TEKENT Strauss het tafe reel van zijn wisselvallige, harde be staan. Eerst de eenvoudige slagerij van zijn vader, dan de jaren van crisis en werkloosheid. Hitier komt aan de macht en het arme van have en goed verstoken Duitse volk volgt de Führer als de enig mogelijke oplossing. Dan komt de oorlog. Strauss ziet de contouren van het ver brande Stalingrad, de heuvels van Rome en de witte krijtrotsen van Dover (deze laatsten uit de verte weliswaar). Maar ook de puinhopen van Dresden en Hamburg vergeet hij niet. En hij wil ze ook niet vergeten wanneer het tussen Duitsland en zijn vroegere geallieerde tegenstanders tot een vredesverdrag zou komen. Het eeuwige vingerwijzen naar de Duitsers moet ophouden, vindt Strauss, de Duitsers mogen ook met de vinger naar Als Strauss een twee uur durende toespraak heeft beëindigd, zegt een zestigjarige man, met aan zijn linker hand alleen nog duim en wijsvinger, tegen zijn vrouw: „Eigenlijk hadden we moeten zingen „Von der Maas bis an die Memel". Hij bedoelt het eerste couplet van het Duitse volkslied, waar bij officiële gelegenheden stilzwijgend aan voofbij wordt gegaan omdat er een wat achterhaalde schildering van Duitsland rijksgrenzen in wordt ge geven. Wanneer deze oudstrijder in Bad Reichenhall op deze manier lucht geeft aan zijn oorlogszuchtige stem ming, heeft Strauss daarmee ontketend wat de verantwoordelijke partijpoliti ci zorgvuldig hebben proberen te ver mijden: het hoog opslaan van de zo genaamde „Nationale Welle", een golf van nationalisme. de geallieerde oorlogsmisdadigers wijzen. Het geschimp op de Bondsrepubliek moet nu uit zijn. Tenslotte is het land de twee de industriemacht na Amerika en de sterkste NAVO-bondgenoot na Amerika en moet het met ferme bedragen het wanke le Britse pond steeds weer op de been helpen. NATUURLIJK trekt Strauss ook dit maal op vals-vriendelijke toon van leer tegen de socialistische oppositie en tegen zijn aartsvijand Erich Mende van d» Vrije Democratische Partij. Zijn beschul digingen krijgen echter een extra dimen sie als hij Willy Brandt „om zijn persoon lijke en politieke achtergronden" het recht op de kanselierszetel ontzegt. Wat de persoonlijke achtergronden be treft, Brandt is voor de tweede keer ge trouwd en wordt (overigens precies als dat Strauss wordt gedaan) verweten dat hij te gaarne in het glaasje en naar het Duitse „Madchenwunder" kijkt. Op politiek terrein verwijt Strauss zijn tegenstander dat hij tijdens de tweede wereldoorlog in vreemde wapenrok (in casu de Noorse) het geweer tegen zijn Duitse „broeders en zusters" heeft opge nomen Met deze aanval openen zich de afgron den van de Duitse schizofrenie. Voor Strauss is het argument tegen Brandt niet meer dan een van de vele pijlen die hij op zijn partijpolitieke boog heeft. Voor zijn toehoorders is het echter in een heili ge overtuiging geworteld. Beter was het volgens deze opvatting om Europa te brandschatten en te bezetten, dan als indi vidu een eigen conclusie te trekken en de consequenties te dragen. Weinigen van Strauss' toehoorders en bejubelaars blijken overigens te weten dat Willy Brandt, allang voor de tweede wereldoorlog op de zwarte lijst van Hit- Iers Sicherheitsdienst (SD) stond en ook daarom zijn vaderland moest verlaten. Advertentie ENORME KEUZE in Handschoenen van ƒ10.90 tot ƒ37.50 Or'ipnele Laimbock van 22.50 tot 37.50 Suède wanten 4.95 GEN. CRONJESTRAAT 40-44 HAARLEM Telefoon 54679 Vishal. Expositie van werk van H. N. Werkman (verzameling ds. F. R. A. Henkels). Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 4 oktober. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religi euze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 uur en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 u.; zaterdags ook van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot eind september. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9-12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 uur en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Tot half oktober. Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hol landse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, histo- risch-natuurkundige instrumenten, mi neralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dage lijks, behalve zondag en maandag 10-17 uur, de eerste zondag van de maand 13-17 uur.) Museum Van Looy (hoek Kamperlaan): Expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Sal Meyer. Dagelijks ge opend van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 4 oktober. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van plastiek van Artur Varela en grafiek van Kees Okx. Op werkda gen van 9.30 tot 18 uur. Tot 30 sept. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Foto-expositie van Peter Dullaart. Tot 9 oktober. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Dinsdags is „De Ark" ge sloten. Stadsschouwburg: In de wandelgangen ge durende de maand september aquarel len en tekeningen van Mies Deinum. Dinsdag 21 september, Grote of Sint Bavo- kerk, 20-21 uur: Orgelconcert door Al- bert de Klerk. Programma: J. S. Bach en Frangoise Couperin. Dinsdag 21 september, De Hoeksteen (Santpoort-zuid), 20.15 uur: Kerkcon- cert door Tine van Raalte (sopraan), Albert Meilof (fluit) en Jene Meilof (or gel). Programma: C. Huygens, J. S. Bach, Joh. G. Walther, G. Ph. Telemann, Joh. Pachelbel, Cl. Debussy en A. Honegger. Donderdag 23 september, Grote of Sint Bavokerk, 15-16 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Programma: Joh. G. Walther, J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, O. Messiaen en César Franck. Vrijdag 24 september, Minerva Theater (Heemstede), 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Henri Arends. Solist: Edward Witsenburg (harp). Programma: Franz Schubert, Karl Ditters von Dittersdorf, Maurice Ravel en Jacques Ibert. Vrijdag 24 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Hoofdstad Operette met „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss. Direc tie: Willem Rietveld. Regie: Walter Hoffmann. M.m.v. Lizzi Schoffmann, Herman Valsner, Walter Hoffmann, Clai re Clairv, Rudolf Vogler (gast), Antonia Galli, Karl Frey, Grete Kieser (gast), Franz Stanner en Peter Nieuwenhuyzen. Ballet o.l.v. Jack Bow. Vrijdag 24 september, Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerkspiein), 20 uur: Concert door het Hoorns Kamerkoor o.l.v. Willem Talsma. Programma: J. Obrecht, J. P. Sweelinck en J. Arcabelt. Vrijdag 17 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Dag boek van een gek" van Gogol. Regie: Kees van Iersel. Solotoneel door Henk van Ulsen. Zaterdag 18 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Zwart als een kanarie" van Aldo Nico- lai. Regie: Pietro Privitera. M.m.v. Ina van Faassen, Roger Coorens, Adèle Bloemendaal, Chris Baay, Heieen van Meurs, Jonny Kraaykamp, Ine Veen, Herman Vinck, Henk Somers en René Jessurun Lobo. Zondag 19 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Zwart als een kanarie" van Aldo Nicolaj. Maandag 20 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „Vui le handen" van J. P. Sartre. Regie: Theo Kling. M.m.v. Guus Hermus, Marja Kok, Ina van der Molen, Carol Linssen, Peter Aryans, Ferd. Sterneberg, Ben Hulsman, Jaap van Donselaar, Jeroen Krabbé en Hidde Maas. Donderdag 23 september, Stadsschouw burg, 20 uur: K.R.O.-tournee met Fons Jansen's „De lachende Kerk". Dinsdag 21 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging Postaal Ge noegen met „Oscar" van H. H. Krane- veld. Woensdag 22 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Werkgroep Katholiek Amateur toneel: Concours, (fragmenten uit acht stukken). Hotel Bouwes, Zandvoort: In de weekein den muziek met internationaal cabaret. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen op muziek van „The Sunbeams". Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 17 sep. 20 u. Dansavond m.m.v. „The Valiants". J-ugdsociëteit Ekestos, zaterdag >18 sept., 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Hudsons". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 19 septem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. het „The Selfkick". Sociëteit Scarabee (Bloemendaal), zaterdag 18 september, 20 uur: Dansavond m.m.v. de „Delta Combo". Sociëteit Panama (Domi-Overveen), za terdag 18 september, 20 uur: Senior- Advertentie dansavond m.m.v. „Het West Side Quintet". Sociëteit Panama (Domi-Overveen), zon dag 19 september, 20 uur: Junior-dans avond m.m.v. „The Maro's". Café-restaurant Brinkmann, zondag 19 september, 10.30 uur: Lezing door de heer Th. Polet met als onderwerp „Onze bijdrage in de toekomst aan het Huma nisme". Concertgebouw, maandag 20 september, 20 uur: Bonte avond door theaterbureau International Show Planning. Beroemde pianomethoden. In het Haagse Gemeentemuseum wordt deze maand een tentoonstelling gehouden over het onderwerp „Beroemde pianomethoden uit het verleden". Geëxposeerd worden ondermeer de methoden van Frangois Couperin: „L'Art de Toucher de Clave cin", uit 1717; „Versuch über die wahre Art das Klavier zu Spielen", van Carl Philipp Emanuel Bach uit 1753; de ne gentiende eeuwse methodes van Hum mel, Czerny, Kalkbrenner en Riemann, en uit de twintigste eeuw de methodes „Die Natürliche Klaviertechniek", van Breithaupt en „Principes Rationels de la Technique Pianistique", van Cortot. Morgen en zondag treedt de Toneel groep Ensemble in de Haarlemse Stadsschouwburg op met „Zwart als een Kanarie" van de thans 44-jarige Italiaanse auteur Aldo Nicolaj. De foto toont Heieen van Meurs, John ny Kraaykamp, Adèle Bloemendaal en Chris Baay. Thema van het stuk is de vraag waarvoor een politie commissaris zich gesteld ziet of de mens tegen de druk van zijn om geving in nioet kiezen voor de liefde en menselijkheid. Het stuk dat een groteske genoemd wordt is geregisseerd door de 44-jarige Ita liaan Pietro Privitera, leerling van Sjarov en oud-medewerker van Vis conti. Hij is thans verbonden aan het Milanese Teatro delle Novita. Vaticaanse kunstschatten. De kunstschat ten van het Vaticaan zullen niet meer naar het buitenland worden gezonden. Dit door Paus Paulus VI goedgekeurde besluit is gepubliceerd in de Acta Apostolicae Sedis. Geen van de kunst werken of archeologische schatten van het Vaticaan zal voortaan worden ver huurd of uitgeleend voor welk doel ook. Dit geldt zowel voor de kunstwerken die zich bevinden in de gebouwen, bi bliotheken en musea van het Vaticaan zelfs als voor die daarbuiten waarover het Vaticaan rechten kan laten gelden-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13