ONTDEK Indonesië's economische machine lijkt geheel en al vastgedraaid Amerikanen gaan Europa doen op de bromfiets POLLEN Politieke stoelendans om te kiezen Lagerhuis-voorzitter Maar het volk en de aarde zijn beide geduldig en vruchtbaar Staatsgreep in Irak mislukt Levensonderhoud werd goedkoper TOP-FORM A top form j Tocht van duizend kilometer Fanfani kandidaat VN-voorzitterschap Duizelingwekkend REVOLUTIE Kettingco rruptie Bijbaantjes Revolutie VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 15 rUPl BEVOLKINGSAANWAS VERMENIGVULDIGD MET NOODDRUFT IS nylontapijt 't binnenhuis, Augustuscijfers CBS op onze permanente meubelexpositie Kort nieuws gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van .VISUX PRESIDENT SOEKARNO houdt ervan buitenlandse journalisten te vertellen dat Indonesië nooit kapot kan gaan, dat een nationaal bankroet niet mogelijk is. Hij heeft gelijk. Het aanpassingsvermo gen van de Indonesiër is even elastisch als de rubber die het land steeds minder produceert. Daarnaast is er het feno meen van de aarde: je stopt een lucifer in de grond en met wat regen wordt het een klapperboom, zegt men hier. Het volk en de aarde zijn Indonesië's geheime formule voor het overleven van een jaarlijks groter wordend tekort. Het ministerie van Economische Zaken heeft zich voor 1965 een export-volume ten doel gesteld van ruim 2200 miljoen gulden. In augustus moest de helft daarvan nog wor den bereikt. In 1954 was het export-volu me ruim vier miljard gulden. Voor het verloop zijn oorzaken ge makkelijker aan te wijzen dan een oplos sing. Om te beginnen slokt het leger 60 gen, drijft sluikhandel, en dan is er weer de corruptie. Op de regeringsburelen staan dagelijks talrijke bureaus leeg: georganiseerd ab senteïsme om de ambtenaren in staat te stellen er iets bij te verdienen. De lagere- schoolonderwijzer kan 's middags zwetend op een betja worden gezien. In sommige gevallen springen de echtgenotes bij. Ze bakken en verkopen koekjes, of zij verko pen zichzelf. OP HET VLIEGVELD Kemajoran werd een vertrekkende passagier door een inspectrice van de gezondheidsdienst opgehouden. „Uw cholera vaccinatie is verlopen" zei zij. „Voor Indonesië is geen cholera ver eist" protesteerde hij, „Bovendien ga ik naar een land waar het ook geen ver eiste is". De inspectrice gebaarde hem met haar mee te gaan naar het vertrek van de dienstdoende arts, die er zelf niet was. Zij haalde een injectiespuit te voorschijn, prikte hem door de kurk van een flesje met vaccin. „Ik heb geen prik nodig", zei de pas sagier. „Niets zeggen" zei de inspectrice. „Dit is alleen maar voor de schijn. Als u even op zij stapt kan niemand zien of ik u prik of niet, als u buiten komt moet u uw arm op en neer bewegen". Na de „vaccinatie" werd de passagier verzocht aan een bureauplaats te ne men. De inspectrice schreef een nieuw vaccinatiebewijs uit, inclusief cholera, zette de nodige stempels en handtekenin gen en vroeg: „Heeft u geld?" Nadat de passagier 2500 roepiah had betaald, ver langde zij nog een Amerikaanse dollar. EEN EMPLOYé belast met het uitla-. ren van scheepsladingen in de haven Tantjong Priok vertelt van zijn frustra ties. Het is het relaas van wat „ketting corruptie" genoemd zou kunnen worden: Het begint op de weg naar Priok, waar om de zoveel kilometer een politie post 200 roepiah verlangt van iedere pas serende vrachtwagen. (Van onze correspondent) LONDEN Een ongewone stoelendans speelt zich op het ogenblik af over de te benoemen nieuwe voorzitter van het Britse Lagerhuis. De post is vrijgeko men door het plotselinge overlijden van sir Harry Hylton-Foster. Geen van de fracties wil een van de eigen leden af staan voor deze zeer gerespecteerd func tie. De voorzitter stemt, volgens traditie, niet mee over moties en wetsontwerpen. Hij blijft bovendien voorzitter voor de de rest van zijn politieke loopbaan. Normaal komt de voorzitter voort uit de gelederen van de regerende partij, nu dus de Labourpartij. De meerderheid van Labour is op het ogenblik echter nog maar twee zetels. Een spoedig te houden tussentijdse verkiezing nodig door het overlijden van een Labourlid, zal het aantal wel weer op drie brengen, maar als de voorzittersstoel wordt ingenomen door een Labourlid zal de krappe rege ringsmeerderheid weer slinken. Bovendien moeten in het district van de overleden sir Harry Hylton-Foster 'ook nieuwe verkiezingen plaatsvinden. Hier wordt ongetwijfeld een conservatief ge kozen. Een meerderheid van een paar zetels is in feite ondoenlijk om in Engeland te regeren. Stemmen bij volmacht is volko men ondenkbaar in het Parlement en via allerlei tactieken, als marathonzittingen van 24 uur, kunnen heel gemakkelijk slachtoffers gemaakt worden. Vorig jaar, bijvoorbeeld, werden enkele malen parlementsleden op een brancard naar het Lagerhuis gebracht. Premier Wilson stelt, dat het voorzitterschap bui ten de politiek staat en dat het vreemd is als het sterven van een Conservatief voor Labour een verlies van een zetel be tekent in deze zo benarde situatie. De Conservatieven daarentegen die zo gauw mogelijk de Labourregering willen omver werpen, stellen dat de ondervoor zitter Horace King de aangewezen figuur is en dat Labour altijd zo graag een voorzitter heeft willen hebben. Inderdaad is Horace King bij uitstek geschikt. Hij heeft de nodige ervaring. Een Tory-kandidaat komt niet naar vo ren en een poging van premier Wilson om een Liberaal aan te wijzen, lokte verzet uit van zowel de Liberalen, de To ries en enkele Labourleden. De liberalen met hun tien zetels, die op het ogenblik zeer veel waard zijn, denken er niet aan om op deze wijze de regering te helpen. De kans is groot dat uiteindelijk de Labourondervoorzitter Horace King benoemd zal worden tot voorzitter, maar het is niet onmogelijk dat de sluwe vos Wilson nog voor de ope ning van het Parlement op 26 oktober een andere oplossing heeft gevonden. Advertentie speciale aanbieding div. kleuren - zeer sterk 180 cm breed 17.90 per vierkante meter julianapark 58-60-62, tel. 58391 (4 lijnen) Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud, zoals 't Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samen stelt op basis 1959-'60 100, gaf medio juli tot medio augustus een daling te zien van 122 naar 121. Binnen de voedingssector, waarvoor het indexcijfer terugliep van 126 in juli tot 123 in augustus, vertoonden de cijfers voor aardappelen en vooral voor groenten een vrij sterke daling. Voor fruit liep het indexcijfer iets op, terwijl ook voor eieren een prijsstijging werd geregistreerd. Het indexcijfer voor kleding, dat in ver band met de uitverkoop van juni op juli was gedaald van 117 tot 110, kwam in augustus op 114 te staan. Het prijsindex cijfer inclusief verplichte sociale verzeke ringen en loonbelasting gaf eveneens een daling te zien, namelijk van 118 naar 117 de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 Haarlem officieel erkend TOP-FORM adviseur Advertentie (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Terwijl in Nederland de fiets ruim baan begint te maken voor de auto, zet de nieuwe wereld een stap terug: in de Amerikaanse stad Seattle zijn in de afge lopen maanden de eerste zevenhonderd Nederlandse bromfietsen op straat geko men en terstond hebben ze zoveel naam gemaakt, dat thans reeds de eerste groep Amerikaanse toeristen Europa op de bromfiets gaat doen. De initiatiefnemer is een plaatselijke disc-jockey uit Seattle, Bob Hardwick, die in zijn radio-programma een suggestie liet vallen om Europa eens per brommer te gaan bekijken. In enkele weken tijds had hij een club van „Hardwick Rangers", die compleet met speciaal ontworpen, super-Ameri kaans uitziende, valhelmen per DC-8 van Canadian Pacific Airlines (Seattle ligt vlak onder de Canadese grens) uit Van couver op Schiphol is aangekomen. De groep bestaat uit 22 vrijgezellen, 31 ongehuwde dames en twaalf echtparen, in totaal dus 77 enthousiaste brommers, die in de komende drie weken een bromtocht door Duitsland en de Benelux van circa duizend kilometer gaan maken zonder dat ze feitelijk kunnen fietsen. Ze houden er dan ook rekening mee dat alle begin moeilijk is. Allen zijn overigens goed uit gerust tegen slecht weer („het regent in Seattle zo veel, dat ze met zwemvliezen worden geboren") en allen hebben thuis Indonesische vrouwen luisteren naar een redevoering van president Soekarno. proef moeten rijden op een nieuwe brom mer. De jongste deelneemster is een dertien jarig meisje, Linda Hardwick, dat geen familie is van de disc-jockey. De oudste is een even charmante als jeugdige groot moeder, van wie uiteraard de leeftijd top- secret is. Het gezelschap had een speciaal in ijs verpakt cadeau voor de burgemeester van Amsterdam bij zich, namelijk een 25 pond zware, drie dagen tevoren in de baai van Seattle gevangen koningszalm. De reis is zo goed en zo kwaad als dat kon voorbereid. In de Ité-prijs (die nog geen last heeft van de komende beper kende maatregel van ons ministerie van Verkeer en Waterstaat) van 877 dollar was ook een nieuwe brommer begrepen, die de ondernemende toeristen in Den Haag in ontvangst hebben genomen. Vandaag begint de monstertocht pas goed: eerst naar Keulen en Bonn, waar de groep om bij te komen aan boord gaat van een Rijnboot, die de dappere brom mers via Koblenz naar het wijnfeest van Rüdesheim brengt. Vervolgens via Mainz naar Dürkheim voor een volgend wijn feest. Wie dan nog geen kater heeft ver volgt de tocht per brommer langs Hei delberg, Bad Kreuznach en Bernkastel door de Moezelvallei naar Luxemburg en door de Ardennen via Brussel en Antwer pen terug naar Rotterdam, waar de groep op 1 oktober wordt verwacht. Vier dagen blijft men hier om van de vermoeie nissen te bekomen, waarna de terugtocht per Canadian Pacific op Schiphol begint op dinsdag 5 oktober. DJAKARTA Even gewoon als de betja, de drie-wielige fietstaxi, is in het Indonesische stadsbleed de midden op de weg stilstaande auto met de motorkap omhoog. De chauffeur is uitgestapt en sleutelt aan de motor, probeert de slinger, en sleutelt opnieuw. De meeste auto's zijn oud en onderdelen zijn moeilijk te krijgen. Een ander zeldzaam artikel in Djakarta is klein geld. Biljetten van een, vijf, tien, 25 en 50 roepiah zijn curiositeiten geworden. Vaak is het zelfs niet mogelijk een biljet van duizend in hondertjes om te zetten. Voor het standbeeld van de man met zijn ten hemel gestrekte open handen (opgericht ter gelegenheid van de bevrijding van West-Irian), heeft de praatgrage volksmond dan ook een toepasselijke bijnaam gevonden: Oeang Habis „Geen geld." Niet toevallig staat het beeld voor het ministerie van financiën. Een andere lokale anekdote voorspelt dat het binnenkort niet meer loont <r.m nieuwe bankbiljetten te drukken alleen al om het loon van de drukkers te betalen zouden de persen dag en nacht moe ten draaien. In de villawijk Kemajoran, waar de straten bezaaid zijn met brokken losge slagen asfalt, staat bij het politiekantoor ook een beeld. Het is een man die met een vinger naar de grond wijst. „Dat is dieper", zei een Indonesiër. „Wie is dieper?", vroeg ik. „Steeds dieper de grond in," zei hij lachend. Siesta onder bronzen grafplaten da terend uit de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie. tot 70 percent van de jaarlijkse begroting op (het ambtenarencorps omstreeks 10 percent). Andere oorzaken: gebrek aan geschoolde arbeiders en middelbare tech nici, politieke spanningen in het binnen land, verslechtering van de produktie- kwaliteit, voortwoekerende inflatie, ten slotte de daarmee samenhangende cor ruptie. Een in de krant gepubliceerd prijzen- staatje gebaseerd op de markthandel maakt de indruk van een ontspoorde re kenmachine: Rijst, per kg: 750 rph. vlees, per kg: 3000 rph. (in 1960: 50 rph.). klapperolie, per fles: 1300 rph. koffie, per kg.: 2500 rph. kippeëi, per stuk: 175 rph. doosje lucifers: 75 rph. (in 1960: 1,50 rph.). pakje sigaretten: 400 rph. (in 1960: 9 rph.). gedroogde vis, per kg: 1500 rph. toiletzeep, per stuk: 650 rph. margarine, per kg: 3000 rph. AAN DE HAND van deze prijzen valt uit te rekenen dat voor het absolute be staansminimum een maand-inkomen ver eist is van 150.000 roepiah. Een half-ge- schoolde arbeider verdient 1000 rph. per dag. Een Chinese timmerman 1500, een ambtenaar met enige senioriteit heeft een maandsalaris van hooguit 50.000 roe piah. Hoe komt men rond? Men komt niet rond, men sjachert, heeft twee betrekkin- Om in de haven te komen is een pas vereist, die officieel 25 roepiah kost, maar in werkelijkheid 100. Voor het verkrijgen van een eerste stempel bij de douane voor de uitklaring, legt men 200 tot 500 roepiah op tafel, al naar gelang van de goederen. Vervolgens moet een nummer voor het stempel gehaald worden. Men betaalt de desbetreffende ambtenaar 250 roepiah. De chef van de afdeling verificatie krijgt voor zijn paraaf een 300 roepiah. Bij grote drukte komt er 1000 roe piah aan te pas om het stempel en het aarbij behorende nummer bij de douane te laten registreren. Bij de desbetreffende sectie van de douane in het deel van de haven waar de goederen staan opgeslagen, wordt op nieuw 300 roepiah betaald voor registra tie. Bij het betalen van de magazijn- huur voor de goederen moet men er niet op rekenen wisselgeld terug te krijgen. Nu wordt pas goed het mes op de keel gezet. De douane in het magazijn wordt betaald aan de hand van de waar de van de uit te klaren goederen. De prijzen variëren: voor een drum olie 200 roepiah. Een baal wollen textiel vereist een bedrag in de buurt van 100.000 roe piah. Per kist wordt 250 roepiah betaald. Het magazijnhoofd van de betrokken maatschappij krijgt een 2000 roepiah. Bovendien is het gewoonte ook de ar beiders, ondanks hun vaste loon, te be talen voor iedere baal of kist die zij sjou wen. Ik vroeg de employé wie uiteindelijk voor het totale bedrag aan steekpennin gen opdraaide. „De regering" zei hij, „Want ik heb het nu over goederen die topprioriteit hebben omdat zij voor rege ringsprojecten gebruikt worden". HOE KAN AAN deze inflatie en cor ruptie een eind gemaakt worden? De re gering doet vruchteloze pogingen tot prijscontrole met het „Sarina"-winkel plan, waar artikelen alleen tegen de of ficiële prijs verkocht mogen worden. Het resultaat is dat opkopers grote partijen uit deze winkels betrekken en ze elders zwart verkopen. Een econoom was van mening dat een stap in de goede richting gedaan kan wor- Vuilnisrapen is in Indonesië een veel geziene bezigheid. den door grote hoeveelheden rijst in te voeren en deze goedkoop op de markt te brengen. „Rijst is de prijs-bepalende faktor in deze economie" zei hij. Maar hij had geen antwoord op de vraag met welke middelen Indonesië deze invoer zou moe ten bekostigen. 's maandags de gehele dag gesloten De (talrijke) pessimisten zijn er zeker van dat de economische machine zich al zo heeft vastgedraaid, dat geen repara tie meer zal baten. Zij vergeten Indone sië's geheime formule: het volk en de aarde, beide geduldig, maar beide ook vruchtbaar. Dezelfde formule produceert een andere, die de eigenschappen heeft van een axioma: bevolkingsaanwas ver menigvuldigd met nooddruft is gelijk aan revolutie. Advertentie CAIRO (Reuter) De broer van pre sident Arif van Irak, Abdel Rahman Arif, heeft gisteren een staatsgreep door Nasser-gezinde officieren in Bagdad ver ijdeld. Dit is donderdagavond in Cairo bekend geworden. President Arif is in Casablance voor de Arabische topconferentie. Eerder op de dag was de premier van Irak, Arif Abdel Razzak, onverwacht met vrouw en zes kinderen en acht hoge officieren uit Bag dad in Cairo aangekomen. Rassak was pas tien dagen premier. Onder deze groep bevinden zich het hoofd van de leger- inlichtingendienst en het hoofd van de Openbare Veiligheid. Volgens de berichten was de staatsgreep voorbereid door premier Rassak, voor malig commandant van de Iraakse lucht macht, tezamen met officieren van leger en luchtmacht. De staatsgreep zou don derdagochtend zijn verijdeld nadat tanks onder bevel van de chef van de generale staf, generaal Arif, waren gestoten op tanks van opstandelingen, die probeerden het radiostation aan de oever van de Ti- gris in handen te krijgen. Over de ge vechten is niets bekend. NEW YORK (A.P.) Italië heeft gis teravond bekendgemaakt, dat het zijn minister van Buitenlandse Zaken Fanfani kandidaat stelt voor het voorzitterschap van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Fanfani's kandidatuur is gesteld na overleg met de Westeuropese groep van lid-"staten en met andere lid-staten. Fanfani zal de strijd om het voorzitter schap moeten voeren tegen zijn Joegosla vische ambtsgenoot Koca Popovic, die door de Oosteuropese groep van landen kandidaat is gesteld. Volgens een Italiaanse diplomaat kan Italië rekenen op 45 stemmen (van de Westeuropese landen en de landen van het Britse Gemenebest). Terwijl Joego slavië niet verder zou komen dan 32 stemmen. Overleden. Professor S. K. Allison, een vooraanstaand Amerikaans natuurkun dige, is in het Radcliffe ziekenhuis in de Britse plaats Oxford gestorven. Hij was 64 jaar oud.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15