„Spiegel van de vooruitgang" is zichtbaar in Frankfurt op automobieltentoonstelling Constant Acht jaar geëist tegen twee 18-jarige jongens Staatssecretaris Egas over de der provo's eenzaamheid Confetti verdoezelt het belang van de Kamerbeslissinö over Goedkeuringswet permanente meubeishow van duivenboden n.v. V* Roofmoord op Kerstavond Zaak met gesloten deuren behandeld Bij uitreiking van Auroraprijzen Branden eisten in 1964 51 slachtoffers Stroomvoorziening Beschermingsbalk Sneller, sneller Zelfs velspatten hebben geen vat op een SC0TGHGARD REGENJAS. 98.- VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 17 Goede smaak X Chimpansee als huisdier Ploertendoder onze WüSTTBRII Dr. E. van Raalte FA. FLINTERMAN i (Van onze speciale verslaggever) •- FRANKFURT AM MAIN. De eerste van de reeks internationale auto mobieltentoonstellingen van het nieuwe seizoen is donderdag in de reus achtige hallen van de jaarbeursgebouwen in Frankfurt am Main door Bondskanselier prof. Ludwig Erhard geopend. De honderden glanzende auto's die door het schijnwerperlicht als filmsterren gekoesterd zich mogen verheugen in de bijna eerbiedige belangstelling van tienduizenden kijkers, staan er niet langer als onbereikbare idealen. Integendeel. Als men de verkoopstatistieken bekijkt wordt het duidelijk dat het niet meer zo heel lang zal duren of bijna ieder gezin heeft de beschikking over een auto. Dit moet wel leiden tot vrijwel onoverkomelijke parkeerproblemen die men in deze drukke handelsstad al danig aan den lijve ondervindt. „Het spiegel beeld van de vooruitgang" is het motto waaronder deze expositie wordt gehouden. En dat is een goedgekozen kreet want nergens anders dan op zo'n tentoonstelling kan men op een betrekkelijk klein oppervlak zo veel vernuft en technisch kunnen bewonderen: Al sinds jaren bestaat de tendens tot vergroting van de cilinderinhoud van de motoren. Dit kan men ook hier in Frankfurt duidelijk zien. Het is verheugend dat vele technische snufjes, die tot voor kort werden voorbehouden aan sportwagens en auto's uit de hogere prijsklasse, nu ook worden toegepast in de wagens die in grote series tegen lage prijs worden gebouwd. Wij denken hierbij aan cilinder koppen en zelfs hele motoren van licht metaal, kleppen die door één of zelfs twee bovenliggende nokken- assen worden bediend, toepassing van meer dan één carburateur en zelfs van directe benzine-inspuiting, in bouw bij vier cilindermotoren van vijf en bij zes cilindermotoren van zeven krukaslagers. BIJ DE APPARATEN die nodig zijn om een automobielmotor goed zijn werk te laten doen, valt de steeds toenemen de toepassing van wisselstroomdynamo's op, die meer stroom leveren bij lagere toerentallen dan de gelijkstroomdynamo's Hoewel de automobielconstructeurs wel het een en ander doen om de auto veili ger te maken door bijvoorbeeld verbeter de deursloten, steviger carrosserie, betere verankering van de zitplaatsen en het als standaarduitrusting aanbrengen van bevestigingspunten van veiligheidsgordels kan er op dit punt aan de moderne auto nog wel het een en ander verbeterd wor den. In de vorm van de carrosserie tekent zich het streven af naar compacte bouw, waarbij de motor dwars geplaatst wordt en waarbij de modellen van de sedan en de combi meer en meer in elkaar over gaan. Zo krijgt men de zogenaamde „fast-back-line", die enkele nieuwe wa gens al bezitten, zoals de Volkswagen-1600 en de Renault-16. Schijfremmen en ge scheiden remcircuits voor de voor- en achterwielen zijn er bij een steeds groei end aantal auto's als standaarduitvoering Hoewel de meeste fabrieken die nieuws hadden deze snufjes al enige tijd tevo ren bekend hebben gemaakt zijn er op deze tentoonstelling toch weer enige ver rassingen. Natuurlijk heeft vooral de Duit se auto-industrie zich ingespannen om voor eigen publiek een goed figuur te liaan. N.S.U. is er met een geheel nieuw type wagen, de N.S.U.-110. Het is een vergroot type-1000 met een motor die 53 pk.'s levert. De auto weegt leeg 720 ki logram en kan niet minder dan 420 kilogram lading meenemen. Net als bij de andere N.S.U.-modellen is de luchtge- koelde viertactmotor achterin gebouwd. PORSCHE BRENGT eveneens een nieu we wagen, de „Targa" die in drie mo dellen wordt geleverd en die als meest opvallende bijzonderheid een stalen be schermingsbalk heeft die de cabine bij omslaan tegen indrukken beschermt. De ze Porsche die fraai van lijn is heeft men uitgerust met een twee liter zes cylinder motor goed voor een topsnelheid van 210 kilometer per uur. Mercedes-Benz stelt er een serie wa gens ten toon, waarvan alleen de model len 600 (de grootste) en de 230 SL niet zijn veranderd. De andere modellen heb ben grotere motoren gekregen en boven dien zijn er twee geheel nieuwe typen: de 250-S en de 250-SE, beide met een twee en een halve liter motor en een la gere carrosserie. Dit koetswerk kregen ook de 300-modellen. Glas de kleine fabriek met de vele mo dellen kwam als verrassing met een type 2600-V8, een bijzonder fraaie wagen met een carrosserie van een Italiaanse ont werper. De carrosseriefirma Autonova heeft in samenwerking met NSU deze coupé gebouwd. De wagen heeft een 1100 cc TT-motor van 55 paarde- krachten, goed voor een topsnelheid van 170 kilometer per uur, waar mee het een blinkende spiegel geeft van de steeds snellere vooruitgang. B.M.W. tenslotte prijkt er met zijn schitterende nieuwe 200 modellen, wa gens die in de 20.000 guldenklasse vallen. f1 *Wlim8&X: NATUURLIJK zijn ook Ford en Opel aanwezig. De eerste met al zijn Taunus- modellen en de laatste met de nieuwe Kadett waarvan vooral de „coupé" op valt, de nieuwe „Record" en een experi mentele wagen, de „Opel grand-toerisme- coupé" die is gebouwd met het oog op toekomstige ontwikkelingen en die met zijn speciale 1,9 liter vier cilinder motor een topsnelheid van ver boven de 200 kilo meter per uur kan bereiken. Ook onze nationale automobielindustrie DAF is tegenwoordig en toont met trots voor het eerst zijn nieuwe „Daffodils". Dit is natuurlijk slechts een greep uit het zeer vele dat op de internationale auto mobieltentoonstelling te zien is. Wij spraken namelijk niet eens van de vracht wagens, de bussen, de brandweerauto's, de caravans en de machtige aantallen on derdelen die er opgesteld zijn maar die dan ook slechts een klein deel van het publiek interesseren. Advertentie De drager van deze jas kan rustig langs een steiger lopen waarop schilders aan het werk zijn. De jas is nl. behalve tegen water,, ook bestand tegen olie, verf en andere ongerechtig heden. De stof is behandeld met scotchgard, waardoor met vezel afzonderlijk is omgeven met een vocht, vet en vuil af stotend fluor-koolstoflaagje. SCOTCHGARD JASSEN met Schotse Ruitvoering (Vervolg van pagina 1) De verdachten van de roofmoord op de Haarlemse koopman Arie Bom waren ten tijde van. het misdrijf nog zeventien jaar. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag de zaak met gesloten deuren behandeld. Hiermee is gehandeld volgens de nieuwe kinderwet die op 1 juli van dit jaar is ingegaan. De officier van jus titie achtte diefstal door middel van ge weld met verzwarend gevolg bewezen. Hij eiste tegen ieder van de verdachten acht jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Van Kerst mis vorig jaar verblijven de jongens in voorlopige hechtenis. De uitspraak volgt over dertien dagen op 30 september. De koopman is om het leven gekomen door slagen met een ploertendoder, vijf tien messteken en pogingen hem te wur gen. Het slachtoffer was een kennis van de Haarlemse jongen, hij woonde in een huisje in de Wichersstraat in Haarlem- Oost. Beide jongens waren verleden jaar met kerstverlof uit het Rijks Jongens Instituut in Amersfoort, waar zij verbleven op grond van een beslissing van de kinder rechter. In het internaat hadden de ver dachten al samen plannen gemaakt om aan geld te komen. Zij wilden een auto kopen en met va- Dat de heer J. Damshuizer, die de kri tiek op „Interpellatie" schreef, zich naast de interpellanten van dr. Meinsma schaart, zal velen onbegrijpelijk zijn. Ze ker heeft bedoelde interpellatie wel alge meen opzien gebaard, maar waar ik ook onder mijn kennissenkring informeerde, overal was de reactie dezelfde namelijk: Weerzin tegen de onbeschaafde en kwa jongensachtige manier waarop de drie zich zéér voelende journalisten een man, die torenhoog boven hen uitstak en die zijn leven grotendeels wijdt aan de be strijding van de grootste vijand van de volksgezondheid .meenden te mogen at taqueren. De sympathie van de heer J. Damshuizer moge dan in andere richting gaan, maar ik ben overtuigd dat die van velen geheel aan de kant van dr. Meins ma stond en dat hun mening over de uit zending gelijk is aan de mijne, name lijk: de handelwijze van de drie journa listen tegenover dr. Meinsma was in één woord minderwaardig. F. v. GILS, Heemstede. Chimpansees zijn zelfs in dierentuinen moeilijk te fokken. Het argument, dat men dus privé chimpansees moet gaan houden, om de soort voor uitsterven te behoeden, doet mij dan ook vals aan. Daarbij komt nog, dat jonge apen in de groep moeten worden opgevoed om later goede ouders te zijn Het is dus maar gelukkig, dat de Haag se chimpansee-bezitter niet meer leden voor zijn club heeft kunnen vinden. Voor het behoud van deze dieren is het be schermen van hun natuurlijke woongebie den en verbod tot export (en invoer in Nederland) van het grootste belang; het Haarlems Dagblad had hiervoor eerder behoren te pleiten, dan voor eventueel zelfs illegale handel in mensapen. DRS. TH. BELTERMAN, Haarlem In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatte aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatte zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beachouwd De Inzender moet de brial met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen) De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatte te bekorten op niet ewentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactlo het eens L. met daarin vervatte meningen of argumenten kantie gaan. De Haarlemse jongen op perde het idee om naar de hem bekende koopman te gaan en hem geld afhandig te maken. Mocht het nodig zijn, dan zou den zij de man neerslaan. Met een verlofpas reisden de beide jon gens naar Haarlem en kochten daar een ploertendoder. Nadat zij in een café zes tot tien gla zen bier hadden gedronken gingen de jongens naar de Wichersstraat. Zij kwa men daar omstreeks negen uur aan. De Haarlemse jongen maakte eerst een praatje met de koopman, daarna sloeg de Utrechtse jongen de man met de ploer tendoder. De koopman verzette zich. Hij had een mes bij zich dat de jongens hem echter afnamen en waarmee zij hem vijf tien steken toebrachten. Ook trachtten zij hem te wurgen. Met tweehonderd gulden vertrokken de jongens, een bedrag van duizend gulden zagen zij over het hoofd. Omstreeks mid dernacht ontdekte een kostganger van de koopman wat zich had afgespeeld. Nog dezelfde nacht werden de jongens gear resteerd. Zij waren elk naar hun eigen ouderlijk huis gegaan. Advertentie bezoekt spaarne 11 dealer van artifort bovenkamp formule gelderland pastoe official dealer van katalogus op aanvraag ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 afd. woningtextiel en slaapkamers 's maandags gesloten international „De eenzaamheid der provo's, de nihi listische leegheid der provo's bedreigt in beginsel onze saihenleving," zei de staats secretaris van het departement van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, de heer C. Egas, gisteren in zijn toe spraak ter gelegenheid van de uitreiking van de Auroraprijs in Opmeer. „Noord hollands noorden en het jaar 2000", zo luidde de titel van zijn toespraak, waarin hij de provo's ter sprake bracht. In de jongste tien dagen ongeveer hebben zich met betrekking tot de verloving van prinses Beatrix verschijnselen voorgedaan, die aanleiding tot ernstige critiek geven. Zij getuigen van een verkeerde instelling, doordat wordt vooruitgelopen op de door de Nederlandse volksvertegenwoordiging pas over enige tijd te nemen beslissing met betrekking tot de vraag, of het voornemen om het beraamde huwelijk op de grondslag van een goedkeuringswet te doen plaats vinden, inder daad verwezenlijkt moet worden. Men is namelijk, nog voordat aan een daartoe in te dienen wetsontwerp de parlementaire goedkeuring is gehecht, in feite al doende geweest een en ander te organiseren, waardoor de schijn is veroorzaakt en zelfs die schijn had vermeden behoren te worden dat men de beide Kamers nauwelijks nog wil laten uitmaken in volle onbevangenheid, welk besluit zij inzake een dergelijk wetsontwerp zullen nemen. De heer von Amsberg, voor het geval hij werkelijk echtgenoot zou worden van Nederlands kroonprinses, alvast bezig is te trachten de nodige kennis omtrent ons land en volk te vergaren valt als zodanig helemaal niet te laken, veeleer juist te noemen. En dat hij ter verrij king van zijn eigen wetenschap met provinciale bestuurders wil gaan pra ten, alsook ter voorbereiding daarvan al eens even met hen in contact wenst te komen, ligt mede voor de hand. Maar daarvoor is toch waarlijk niet nodig, dat men is overgegaan tot het organiseren van rondritten van het ver loofde paar. Evenmin had het ook maar enige zin met het oog op de „inleiding" tot de „studie" van de heer von Ams berg de schoolkinderen bij gelegenheid van zijn kennismaking met de personen in kwestie vrij te geven. Opnieuw heeft het er veel van weg, dat een en ander ondernomen is me dunkt, onder verantwoordelijkheid van de ministers! om met behulp van al lerlei vertoon een bepaalde stemming te kweken. De vraag rijst dan ook, of men in bepaalde, zoals het heet, hoge kringen hieraan bijzonder behoefte heeft gehad. Dit doordat men weet dat nu eenmaal bij een deel van het Nederland se volk laat het dan zijn een min derheid onbehagen leeft, ook over het feit, dat in juni hals over kop de vast stelling had plaats gevonden van de of ficiële aankondiging van de verloving. Zulks nl. zonder dat de door het kabi- net-Cals te voren geraadpleegde voor zitters van alle Tweede Kamerfracties, gelegenheid hadden gehad rustig met hun fractiegenoten na te gaan, welke houding zij met betrekking tot een even tuele wettelijke goedkeuring van het door prinses Beatrix met de heer von Amsberg mettertijd te sluiten huwelijk zouden kunnen of willen aannemen. Meer en meer meen ik redenen te zien om het toch wel twijfelachtig te noemen, of na en door het overijlde tempo, waarmee in juni het kabinet- Cals te werk is gegaan, het daarop door de meeste fractievoorzitters uitge sproken „ja-woord" op de vraag, of een goedkeuringswet in dit geval aanvaard baar zou zijn, op voldoende deugdelijke grondslag berustte. Ik aarzel niet in herinnering te bren gen, hoe ik in mijn in dit blad van 16 juli verschenen artikel over „Tot be houd van het goede Koningschap" o.m. had verkondigd, dat_er voor het gros van de Kamerleden, tengevolge van het in juni door de fractievoorzitters aan de minister-president kenbaar gemaakte standpunt, een soort morele binding was ontstaan om nu ook straks voor een goedkeuringsontwerp te stemmen, zodat de kroonprinses, na een op die ba sis gesloten huwelijk, troongerechtigde zou blijven. Luttele dagen na de publikatie van be doeld artikel bereikte mij in mijn va kantie, ver van het Binnenhof, een brief van een lezer die speciaal mijn aandacht vestigde op het feit, dat ik enerzijds die stelling omtrent een zeke re „morele binding" ten beste had ge geven, doch aan de andere kant tege lijkertijd het volste recht had erkend van die staatsburgers, welke principieel bezwaar mochten koesteren tegen de totstandkoming van wettelijke goedkeu ring van de voorgenomen echtverbinte nis, om in een verzoekschrift bij de volksvertegenwoordigers aan te dringen op een beleid, waardoor het uiteindelijk niet tot zulk een wet zal komen. Welnu, goed beschouwd, schuilde er in de in dat opzicht tot mij gerichte kritiek van de briefschrijver (wiens verzoek om zijn naam niet te vermel den ik moet eerbiedigen) veel waars. Ik ging mij realiseren, dat de Kamerfrac ties, zowel staatkundig als staatsrechte lijk bezien, een ernstige fout hadden be gaan, voor zover zij zich niet hun eind oordeel behoorlijk hadden voorbehou den. Met grote haast was er gewerkt om van regeringszijde te vernemen, hoe de Tweede Kamerfracties zouden staan tegenover wettelijke goedkeuring van een door de kroonprinses met de heer von Amsberg te sluiten huwelijk. Zo ooit, dan had toch zeker reeds die overhaasting reden dienen te zijn om zich aan de juiste stelregel te houden, dat fracties zich niet te voren, zonder dat er voldoende gelegenheid tot een rustige gedachtenwisseling binnen en buiten het Parlement is geweest, om trent hun optreden met betrekking tot een later aan de orde komend wetsont werp definitief vastleggen. Het resultaat van mijn vakantie-overpeinzingen is dan ook geweest, dat ik tot de volgen de slotsom kwam. Die afgevaardigden, die alsnog bij nadere overweging tot de mening zouden komen, dat niet- tctstandkoming van de goedkeurings wet de voorkeur verdient, hebben ook zedelijk het recht om daarvan openlijk blijk te geven. Zelfs al moge het, men selijk beschouwd, niet licht vallen om de dan in hun ogen destijds in het frac- tieberaad in ijltempo begane fout te herstellen. Of het aantal van hen, die tot tegen stemmen zullen overgaan enigermate groot zal zijn, meen ik nog steeds sterk in twijfel te moeten trekken. Daaren tegen zou het mij allerminst verbazen, wanneer toch, zowel door meer dan een afgevaardigde als binnen het kabi net beseft zou worden, dat het verstan dig zou zijn om zich niet te veel zand in de ogen te laten strooien door de jongste rondritten gepaard met confetti- gegooi. Er zijn wel degelijk tekenen aan de wand, die men niet kan negeren. Het is m.i. buiten kijf, dat tot die te kenen mede behoort de pas verschenen Open Brief van een aantal oud-verzets lieden hoe men overigens ook over be paalde onderdelen van de inhoud daar van moge denken. Bovenal zal Harer Majesteits Rege ring er goed aan doen niet te onder schatten, wat er bij een gedeelte van de burgerij leeft, al moge dat gedeelte op het ogenblik slechts een minderheid uitmaken. Meer dan ooit blijft het zaak zich door heel wat schijn niet te laten verblinden. Daar tegen te waken, kan alleen maar dienstig zijn bij pogingen om zo lang mogelijk het Nederlandse constitutionele Koningschap onder ons democratisch stelsel 'ongerept in stand te kunnen houden. „De provo's zijn beslist niet crimineel, neigen niet tot misdadigheid. Zij aanvaar den echter noch het gezag van de oude ren, noch van de politie. Zij hongeren naar gemeenschap, naar vriendschap", aldus de bewindsman. „De arbeid heeft zijn vormende functie meer en meer verloren. De arbeid geeft geen bevrediging meer, noch status. De status vindt men in de woning, de buurt, de prijs van de eigen auto en in de wijze van kleden. Is de moderne mens in zijn arbeid niet steeds meer onmondig gewor den? Zouden de onderwijsresultaten niet aanzienlijk kunnen verbeteren, indien wij de jeugd serieus namen en mondig maak ten?" De bewindsman was daarom verheugd dat de door de coöperatieve onderneming Aurora ingestelde prijs voor het eerst toe valt aan twee regionale vormingscentra in Noordhollands noorden. De prijs werd toegekend aan het streek- centrum van de hervormde kerk te Bin- nenwijzend en aan het katholieke vor mingscentrum „De Dreef" te Heerhugo- waard. Hij werd beschikbaargesteld door de coöperatieve fabriek van melkproduk- ten te Opmeer. Advertentie 3000000000000000000000CCXXXXXXXXX ÏDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO m DEALER VOOR HAARLEM en OMSTREKEN Zandvoortselaan 365 - Telefoon 4221J ooocoooocoooooocoocooooocooooooooooooooooooooooooooooooc' Uit een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat eind 1964 de gemeentelijke brandweer korpsen in ons land 25.651 personeelsle den telden. Daarvan waren acht percent beroepskrachten, negentig percent vrijwil ligers en twee percent daarvoor aangewe zen krachten. In 1964 trad de brandweer op bij 16.195 (vorig jaar 13 978) branden, dat is per 100.000 inwoners 134 (118) maal. De opgegeven directe financiële scha de bedroeg 150.3 miljoen tegen vorig jaar 138.8 miljoen, dat is een toene ming met ruim acht percent. Het ge middeld schadebedrag per brand was evenals in '63 ruim 21.000. Er kwamen 51 mensen om het leven (vorig jaar 35). «OBO'wn'inürxiuofxoxxMotxioüooootxMoooooooouuoooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17