Internationaal complot achter de koffermoord? AGENDA 3 Kort en bondig GRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Kruidenier maakte „verordening van B. en W." Metselaars beleefden benauwd avontuur Politie vindt plotselinge dood van Japanse journalist ,zeer toevallig3 Nieuwe ambassadeur in Moskou Weer tien jaar geëist tegen man die een meisje wilde doden Koningin zal Surinaamse ministerraad presideren S tormdepressie P.v.d.A.-bestuur is verwonderd VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Weer naar Brussel 1 HET WEERBERICHT ZEGT: G. A. v. d. STEUR J akantietoeslag bejaarden Verdachte vleesschandaal krijgt tien weken PERFECT L De Oldenzaalse politie zal tegen een kruidenier, proces verbaal opmaken ter zake van het plegen van valsheid in ge schrifte. De kruidenier heeft als voorzit ter van een plaatselijke vacantiecommis- sie voor kruideniers, brood- en banketbak kers een verordening inzake de vakan tiesluiting vervaardigd en daarbij de in druk gewekt als zou deze verordening door B. en W. zijn vastgesteld. Verscheidene collega's hadden dit jaar echter helemaal geen vakantie gewild. Zij voelen zich door het optreden van de betrokkene ernstig gedupeerd. Enkelen van hen zouden overwegen middels een civiele procedure schadevergoeding van hem te eisen. Een tweetal bekeuringen, dat de Oldenzaalse politie op grond van dit besluit had opgemaakt, is ondertussen ongedaan gemaakt. Twee metselaars hebben gistermiddag hoog boven aan de flat aan het Zuidplein te Rotterdam een benauwd avontuur be leefd. De brandweer heeft hen met red- dingslijnen uit het bakje, waarin ze veer tig meter boven de grond werkten, op het dak moeten hijsen. De 29-jarige metselaar J. M. van Hou ten en zijn 23-jarige collega W. Post wa ren gistermiddag in een werkbakje bezig met werkzaamheden aan de buitenkant van de twaalfde verdieping van de zuid- pleinflat. Het bakje was op het dak be vestigd aan een lier en de touwen waren verzekerd door veiligheidspallen. Een van deze pallen heeft het begeven, waardoor het bakje scheef kwam te hangen. Dade lijk werden politie en brandweer gewaar schuwd. De gereedschapswagen en een ladderwagen rukten uit. Men achtte het de beste oplossing de beide werklieden via het dak uit het slingerende bakje te bevrijden. Brandweerlieden gingen naar het dak en lieten daar reddingslijnen en reddingsgordels zakken, waarna zè de angstige mannen ophesen. Zo kregen de metselaars weer vaste grond onder de voeten. Binnen tien minuten was het red dingswerk voltooid. De brandweer, inmid dels nog geassisteerd door een materiaal wagen, kon inrukken. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie tf (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het begint er achter de zaak van de Amsterdamse steeds meer naar uit te zien dat er koffermoord een groot internationaal complot zit, mogelijk op het gebied van economische spionage of van ver dovende middelen. Vermoedens in deze richting worden bevestigd door de plotselinge dood van de 44-jarige Japanse journalist Jasushi Kubota een van de weinige zo niet de enige figuren wiens verklaring de politie nog op weg had kunnen helpen bij het ontsluimeren van het mysterie van de koffermoord. Deze Japanner is gistermorgen in Tokio volgens de politie als gevolg van een hart aanval overleden op het kantoor van het persbureau Kyodo, waarvoor hij in Brussel correspondent was. Het opmerkelijke is dat Kubota op de dag dat Okagaki, een van de weinige Brusselse bekenden van het (nog steeds vermoedelijke) slachtoffer van de koffer moord, Kameda, met zijn auto veronge lukte, met Okagaki in de omgeving van de flat van Kameda gesignaleerd is op het moment dat twee Amsterdamse poli tiemannen het apartement doorzochten. Zoals bekend is weigerde Okagaki die dag gevolg te geven aan een verzoek van de Brusselse politie om naar de flat te komen voor een nader verhoor. Als reden gaf hij op dat zijn auto defect was. Hi, woonde echter op slechts enkele honder den meters afstand van de flat van Ka meda. Hoofdinspecteur J. Vrijburg van de Amsterdamse politie had enkele uren voor de dood van Kubota de Brusselse politie verzocht hem bij terugkomst uit Japan een verhoor af te nemen. De heer Vrijburg wacht nu met grote belangstel ling op het sectie-rapport van Japanse autoriteiten. Verder zal hij proberen ken nis te nemen van artikelen die Kubota over de koffermoord geschreven heeft, Dit is te meer van belang omdat Kubota hoewel hij in Brussel, dus dicht bij Am sterdam zat, in tegenstelling tot zijn Ja panse collega's uit Parijs en Londen niet naar onze hoofdstad is gekomen om de koffermoord te verslaan. Beschikte hij over gegevens die het voor hem niet nodig maakten in Brussel te blijven? Is hij, omdat hij teveel wist, vermoord? Deze vragen intrigeren de po- c Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: To neelgroep Centrum met „Dagboek van een gek", van Nicolaj Gogol. Regie: Kees van Iersel. Zaterdag, 20 uur: Toneelgroep En semble fnet „Zwart als een kanarie", van Aldo Nicolaj. Regie: Pietro Privitera. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Har low, de platina blonde", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Tom Jones", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Operation Cross bow", 14 j. Zaterdag 23.30 uur: „Slavinnen van de Oriënt", 18 j. Luxor. 14, 19 en 21.15 u.: „Notti calde d'Oriente", 18 j. Minerva, 20 uur: „Cleopatra", 14 j. Zater dag 14.30 uur: „Boeven voor Scotland Yard", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De zwarte tulp", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Texas-John", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le bonheur" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16-de tot en met de 19-de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot 1 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon en feestdagen van 14-17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Exposi tie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen vai. Ostade. Tot 15 oktober. Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) 10-17 u. De eerste zondag van de maand 13-17 u. Vishal (Grote Markt): Druksels van H. N. Werkman (verzameling ds. F. R. A. Hen- kels). Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Tot 4 oktober. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land); Foto-expositie van Peter Dullaart. Tot 3 oktober. Bootzaal: „100 ambachten van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy (hoek Kamper laan) expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Sal Meyer. Dagelijks 1017 u. en zondags 1317 u. Tot 3 oktober. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van grafiek van Kees Okx en van plastieken van Artur Varela. Tot 30 september. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 no vember openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 u.; golfbaan tot 21 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 10 september). VRIJDAG 17 SEPTEMBER City, 20 uur: „West Side Story". Stadsschouwburg, 20 uur: „Commando's in Vietnam". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 18 SEPTEMBER City, 20 uur: „West Side Story". Stadsschouwburg, 20 uur: Commando's in Vietnam". Paviljoen „Schoonenberg", 11 uur: Start autorally „De Rijmonders", t.b.v. het Roode Kruis. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.k.-bibliotheek)10 tot 12 uur. R.-k-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. VRIJDAG 17 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In het wilde westen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ont snapping uit de Oriënt". W. B. Theater, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer. ingang Stumphiusstraat, te bezichtigen na aan vraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groene- laan 21. Openbare Leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 uur. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In het wilde westen"; 23.30 uur: „Geheim agent O.S.S. 117". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ont snapping uit de Oriënt". W. B. Theater, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Huize Adrichem, Hoflanderweg 170, schilder- en tekenlessen door het St. Lu- casgilde. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61. Geopend van 10-12.30 uur en van 14-17 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 10-12 uur en van 14-17 uur; r.-k. lees zaal geopend van 10-12 uur en van 14-17 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur; r.-k. lees zaal geopend van 10-12 en van 14-16 uur. litie, omdat ook Okagaki onder verdach te omstandigheden om het leven kwam of zich van het leven beroofde. Hoofdinspecteur Vrijburg vindt de dood van Kubota „zeer toevallig". Hij kan ech ter, omdat hij niet over gegevens be schikt, geen uitspraak doen over enig verband tussen de vondst van de romp in de koffer, de dood van Okagaki en die van Kubota. Door de dood van Kubota is het zwaar tepunt van het onderzoek naar de koffer moord opnieuw verplaatst naar Brussel. Wellicht zullen opnieuw enkele Amster damse politiemensen naar de Belgische hoofdstad gaan. Eén van de belangrijkste vragen die daar beantwoord zouden kun nen worden is, waar Kameda de nacht voordat hij op 21 augustus naar Amster dam vertrok, heeft doorgebracht en waar Okagaki en Kubota toen waren. De Brus selse politie heeft hierop nog steeds geen antwoord weten te vinden. Wel is komen vast te staan dat de re putatie van Kameda niet zo brandschoon was als hoofdinspecteur Vrijburg aanvan kelijk meende, een mening die de hoofdin- inspecteur niet nader wil toelichten. De veronderstelling dat de dood van Kameda verband houdt met een interna tionaal complot op het gebied van ver dovende middelen wordt ondersteund door het feit dat in de linkerelleboog van de romp, die in de koffer werd aange troffen, sporen werden gevonden van in jecties. Bovendien werd het slachtoffer van de koffermoord verminkt met een chirurgische zaag. Dit zou in de richting van medische kringen kunnen wijzen, die o.m. ook over verdovende middelen kun nen beschikken. Vaststaat dat in dit op zicht niet in Amsterdam of in Nederland gezocht moet worden. Een hernieuwd onderzoek in Brussel is dan ook niet onwaarschijnlijk. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land, laatstelijk ambassadeur in New Del hi, tot ambassadeur in Moskou. Jhr. Beelaerts van Blokland volgt daar mr. Star Busmann op, die voor een an dere bestemming in aanmerking komt. Een autobotsing in Hilversum heeft een 26-jarige inwoner, de heer Th. Funcke, het leven gekost. De auto van de heer Funcke werd van links door een taxi ge grepen. De heer Funcke was op slag dood. Advertentie Tegen een 45-jarige bedrijfsleider uit Utrecht heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist wegens wurgpo- ging op een achtjarig meisje, tegenover wie hij tevoren op 17 juni 1964 in een bosje te Lisse schennis der eerbaarheid had gepleegd. Deze eis was een beves tiging van het vonnis van de rechtbank te Haarlem. Bevreesd dat het meisje naar de politie zou gaan was de man in paniek geraakt en had hij besloten het kind te doden op dat zij aan niemand zou kunnen vertel len wat er was gebeurd. Met beide han den had hij haar keel dichtgeknepen en zijn knie op haar buik gezet. Aanvanke lijk verweerde zij zich en toen hij dacht dat ze nog bewoog, had hij haar nog op haar blote onderlichaam, in de lende nen en op het hoofd getrapt. Verdachte was daarna weggevlucht. De man had het meisje op het strand in Zandvoort zien spelen, waar zij vrien delijk tegen hem had gelachen. Toen het kind met haar vriendinnetje naar huis liep had verdachte de meisjes gevraagd om in zijn auto te komen. Het vriendin netje had hij met een gulden om cho coladerepen te kopen uit de wagen ge stuurd en was daarna met het slachtof fertje naar Lisse gereden. Tijdens het koninklijk bezoek aan Suri name zal de koningin een vergadering van de Surinaamse ministerraad preside ren. De koningin zal tijdens deze vergade ring enkele raadsbesluiten tekenen, waar onder enkele gratieverleningen. Prins Bemhard zal bij deze korte vergadering niet aanwezig zijn. De koningin zal ook een plechtige vergadering van de Staten van Suriname bijwonen. De voorzitter van het college zal tijdens de vergade ring de vorstelijke gasten toespreken. Zijn rede zal door de koningin worden beantwoord. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Rotterdamse Élec- trische Tram heeft men een zeer bejaard motorwagentje van stal ge haald, dat de komende (jubileum) week in vooroorlogs tempo de route van het Centraal Station naar het Mathenesserplein zal rijden. Vlug gaat het niet, maar gemoedelijk is het allemaal wel. Val van zes meter. In het academisch ziekenhuis in Groningen is de zeven tienjarige monteur H. P. Dodel uit Buren bij Tiel overleden, die tijdens werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde filtergebouw voor waterzui vering van de Hunzecentrale in Groningen een noodlottige val van zes meter had gemaakt. Compagnie per helikopter. Maandag 20 september zal de B-compagnie van het 44 pantserinfanteriebataljon, gelegerd in Zuid-Laren, een ervaring opdoen, die uniek is in de geschiedenis van de land macht. Dit onderdeel zal namelijk, in het kader van een oefening, in zijn geheel per helikopter worden verplaatst. Hervormingen. Het Centrale Comité van de Russische communistische partij, dat voornamelijk de richtlijnen voor het Russische beleid vaststelt, zal om streeks 27 september gedurende onge veer twee of drie dagen bijeen komen. Op de bijeenkomst zal worden gespro ken over een ingrijpende hervorming in de Russische industrie. Tiendelig. Nieuw-Zeeland gaat 10 juli 1967 over op het decimale muntstelsel. Advertentie KOEL ZOMERWEER MET VEEL WIND Tweed sportcolberts vanaf ƒ108.— Fantasie vesten vanaf 42.50 KRUISSTRAAT 7 - HAARLEM telefoon 02500 - 1 07 30 Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft met verwondering kennis ge nomen van de wijze, waarop minister Veldkamp van Sociale Zaken het vraag stuk van de vakantietoeslag voor bejaar- I den denkt op te lossen. Het partijbestuur constateert, dat de minister de bejaar den geen extra-vakantietoeslag boven hun A.O.W. wil geven. De economische politierechter in Utrecht heeft één van de verdachten uit het geruchtmakende „Willeskop-vlees- schandaal" veroordeeld tot tien weken, waarvan acht weken voorwaardelijk. Hij jjet K.N.M.I. deelt mee: had verleden jaar duizenden kilo's onge- Het koufront van een depressie tussen keurd rund- en kalfsvlees betrokken van usiand en Noorwegen kwam boven ons de klandestiene slachterij van een inwo- land tot stiistand. Het had toen vrijwel ner van Willeskop en doorverkocht aan alle activiteit verloren. Voor het front slagerijen in Utrecht en enkele vleesver- uit bevond, zich nog een kleine onweers- werkende fabrieken buiten Utrecht. storing, die gisteravond en vannacht over Noord-Frankrijk en België naar het oos ten trok. De storingen konden tot het vasteland van Europa doordringen, om dat een hogedrukgebied boven Europa naar het oosten wegtrok. De verdere weersontwikkeling in onze omgeving hangt samen met de gedragingen van een actieve depressie, een staartje van de cy cloon „Betsy", dat vanmorgen met wind kracht 9 Ierland bereikte. Het ziet er naar uit dat deze depressie morgen bo ven de Noordzee zal aankomen. In ver band hiermee wordt een belangrijke toe neming van de wind verwacht uit rich tingen tussen zuid en zuid-west. Het kou front van de depressie kan tijdelijk eni ge regen veroorzaken. Na de frontpassa ge zal polaire lucht Nederland binnen stromen, waarin enkele buien voorkomen. De temperatuur wordt dan iets lager. Advertentie WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. ec .-5 •O-M C 343. Door een onverklaarbaar gevoel van onveiligheid gewaarschuwd aarzelde Karo even, alvorens hij de bloem van het Levenskruid ging plukken. Nauwlettend keek hij om zich heen, maar de wilde katten hadden zich goed verstopt en ook Karo's scherpe ogen konden hen tussen de struiken niet onderscheiden. Onverschillig trok Karo de poezeschou- ders op. „Waarom zou ik me bang maken?" vroeg hij hardop en hij strekte de nagels uit naar de bloem, waarvan de beter schap van de Koning der Winden afhan kelijk was. Zwiepend vlogen de takken terzijde en van alle kanten tegelijk sprongen de wil de katten op Karo af. De scheepskat was taai en sterk, maar tegen deze overmacht was hij niet opgewassen, hoe vinnig hij zich ook verdedigde. Inmiddels keek Bram bezorgd op zijn horloge. „Ik weet het niethij is nog wel niet lang weg, maar ik had Karo toch eigenlijk niet alleen mogen laten gaan. Het is misschien beter, als ik ook eens ga kijken". „Mee?" krijste Tutu, maar schudde het hoofd. „Nee, er moet iemand bij de luchtslede I en de paarden blijven". Locarno „Goed", zei Tutu, maar in zijn kleine papegaaienhersens kwam een plannetje Belgrado Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Bram Münóien 1 Zurich Genève op WAAROM STAAN DAAR AUEMAAU STOKKEN IN HET WATER? DAAR IS ZEEROB, DIE ZAL HET WEI, WETEN IK 80UW JUIST EEN 6RU6 -IK WltDENAAR t>6 OVERKANT TOE' 1690*. Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon a S geheel bew. zzw 19 geheel bew. verand. 22 geheel bew. z 19 geheel bew. z geheel bew. zzw 22 zwaar bew. windst. 22 mist windst. 22 regen z 22 geheel bew. zzw 16 geheel bew.wnw 16 zwaar bew. windst. 15 18 17 18 21 23 22 24 o 21 windst. 24 n 24 z 23 o 22 z 24 windst. 24 windst. 25 o 23 zzo 21 windst. 24 windst. n 29 o 25 n 25 windst. 29 windst. 28 nnw 26 0 01 C 3 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm I Oslo Kopenhagen zwaar bew. wzw Aberdeen zwaar bew. z mist zzo zwaar bew. z zwaar bew. zzo mist zwaar bew. mist mist onbewolkt licht bew. mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. 0.1 0 0 0 0 0 0 0.4 5 0 0 0.2 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Zaterdag 18 september Zon op 06.19 uur; onder 18.48 uur. Maan op 22.25 uur; onder 15.02 uur. Maanstanden 18 sept. 12.58 uur laatste kwartier. 25 sept. 4.18 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 september Hoog water 7.23 uur en 19.41 uur. Laag water 3.05 uur en 15.14 uur. Zaterdag 18 september Hoog water 8.12 uur en 20.39 uur. Laag water 3.42 uur en 15.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2