Vredesreis van Oe Thant was wel gedoemd te mislukken Oorlogsangst in Warschau Franse socialisten geven nu Mitterand hun zegen Erhard werd uitgefloten GROEN&Co DANSSCHOOL Krantenstaking in New York m. m: STRIKE Russen voor in maanrace VOOR HEM KLAAR WERELDNIEUWS r s t TIMES Van dag tot dag CMma -„getergd" -zonder krachtige steun van grote mogendheden- Kwestie Kasjmir schreeuwt om een oplossing Nederlands-Belgisch overleg over Europese problemen Gewapende man ontvoert huisvrouw raatótosl Mé*#»* lil® ;ti«i VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 3 Huisvrouwen hamsteren Ball pessimistisch over Europese integratie Aandacht meer en meer gevestigd op Pinay T erugtrekken V oorzichtig Centrale verwarming „Duiker" oliebranders „Duiker" aardgasketels Zijlweg 49 - Haarlem - Telef. 14441 T. GRIEK 0/D de Nu de crisis in de oorlog om Kasjmir verhevigd wordt door een duidelijke Chi nese bedreiging aan het adres van India blijkt opnieuw hoe betreurenswaardig het if dat China als grote mogendheid niet vertegenwoordigd is in de V.N. en de Veiligheidsraad. Een dergelijke interna tionale binding van deze, onbetwist de belangrijkste, natie in de toekomst van het Verre Oosten zou in ieder geval een duidelijker beeld hebben opgeleverd van de aspiraties en ambities der communis tische Chinezen, waardoor een vredespo ging van de secretaris-generaal der V.N. wellicht iets meer perspectief zou hebben gekregen. Intussen is het politiek geïsoleerde Chi na kennelijk op weg India in het nauw te drijven. Het gebeurt met argumenten die volkomen absurd en provocatief klin ken. Als men de nota's van Peking aan India samenvattend beschouwt, rijst het beeld op van het arme, bedreigde China overschrijdingen, rooftochten, agressie- oorlogsuitlokking en moordovervallen. Het gebied waarin deze afschuwelijke In dische misdaden tegen een argeloos en on schuldig China plaatshebben, is Sikkim aan de Indisch-Chinese grens, de Konga- pas en Hot Springs in Singkiang. Grens overschrijdingen, rooftochten, aggressie- ve militaire expedities en penetraties van patrouilles op Chinees gebied vormen aldus de Chinese nota's een bewijs dat India, expansieve plannen heeft en ook nog een oorlog met China wil uitlokken, nu het zijn nabuur Pakistan in een verdedi gingsstrijd op leven en dood heeft gedron gen. Als dat allemaal waar was, zou de re gering te New Delhi gevormd worden door een gezelschap krankzinnige zelf moordenaars, dat zijn uiterste best doet catastrofale moeilijkheden te scheppen die tot de ondergang van India moeten leiden. De argumenten van Peking zijn doorzichtig en tendentieus genoeg. Dat vermindert echter niet de ernst van de situatie, integendeel, de vrees voor een Chinese dolkstoot in de rug van India wordt met het uur evidenter. In Washington blijkt koortsachtig over leg gaande te zijn over de houding die de V.S. in het thans voortdurende conflict moeten aannemen. Die houding moet uit eindelijk onvermijdelijk bepaald wor den door de overheersende bezorgd heid voor een Chinees opdringen in India en Pakistan. De zeldzame situatie doet zich nu voor, dat Moskou en Washington in dit opzicht dezelfde belangen hebben. Dat zou een eventuele vredespoging van Oe Thant kunnen vergemakkelijken, of schoon het succes daarvan voorlopig ni hil lijkt. Zijn rapport aan de Veiligheids raad laat wellicht nog een glimp van hoop over, maar de stand van zaken van dit ogenblik doet vrezen dat „Kasjmir" zal uitgroeien tot een gevaarlijke verscher ping van de gehele situatie in dit deel van de wereld. Muziekbeleving. Een optreden van de Britse „Rolling Stones", in West-Berlijn heeft geleid tot 73 gewonden, 85 arres taties en een grote schade in en buiten het theater waar de voorstelling werd gegeven. De „Stones" hebben zich bij tijds in veiligheid kunnen brengen. CVan onze correspondent) NEW YORK. Oe Thants vredes missie in India en Pakistan is zo goec als mislukt. De secretaris-generaal van de volkenorganisatie is te snel vertrokken en heeft tijdens zijn mis sie alleen aangedrongen op een wapenstilstand. Hoewel de resolutie van de Veiligheidsraad ook alleen daarop aandrong, wordt de weinig doortastende poging van Oe Thant betreurd. Verscheidene leden van de Verenigde Naties hadden liever ge zien dat de oorlog eerst was geblust door gebrek aan vliegtuigen en muni tie en dat dan een vredesmissie was ondernomen, zoals Oe Thant nu op nieuw1 voorstelt. Het overvoorzichtig manoeuvreren van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie om niemand te kwetsen en zo neutraal mogelijk te blijven, heeft de secretaris-generaal op zijn missie niet ge- WARSCHAU (AP) De huisvrouwen van Warschau zijn donderdag aan het hamsteren geslagen. Tegen de avond wa ren vele winkels door hun voorraden heen. De vrees dat er oorlog uitbreekt was de oorzaak van de plotselinge koop woede. De oorlogspsychose is ontstaan door een reeks gebeurtenissen, waarvoor het publiek geen verklaring had. Een van deze gebeurtenissen was het onverwachte en onverklaarbare bezoek van de Rus sische partij-secretaris, Brezjnev, aan Gomoelka. Ook het oproepen van Poolse reservisten voor de herfstmanoeuvres droeg veel tot de onrust bij. Ook raakten de Warschauers opgewon den door het maken van opnamen voor een film over het begin van de tweede wereldoorlog, in het centrum van de stad. WASHINGTON (DPA) ±u De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, heeft van zijn jong ste bezoek aan Europa„de treurige indruk overgehouden, dat voor het eerst sinds vijftien jaar de krachten van de ver splintering sterker werkzaam zijn dan die van de vereniging". Ball heeft samen met minister van Fi nanciën, Henry Fowler, de Europese hoofdsteden bezocht. In een toespraak voor de internationale industrieconferen tie in San Francisco zei hij gisteren dat de voortgang naar diplomatieke eenheid in Europa door nationalistische neigingen in gevaar wordt gebracht. Als de ver deeldheid voortduurt, kan dit, volgens Ball, betreurenswaardige gevolgen heb ben. ,Zij kan tot een heropleving van de oude en gevaarlijke rivaliteit leiden. De vol ken van Europa zullen, als zij zich niet behoorlijk weten te organiseren, niet de rol in de wereld spelen die hun is toe gedacht", aldus Ball. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse socialisten heb ben besloten de linkse liberaal, Francois Mitterrand te steunen in zijn campag ne voor het presidentschap der republiek. Mitterrand was een van de vurigste sup porters van de kandidatuur van de socia listische burgemeester van Marseille, Gas ton Defferre, die zich in juli heeft terug getrokken. Francois Mitterrand, die zijn kandida tuur vorige week op eigen houtje lanceer de, zal tevoren wel Defferre en de socia listische partij-secretaris, Guy Mollet, om hun mening en zo mogelijk steun heb ben gevraagd. Guy Mollet die zelf zijn eigen partijgenoot Defferre enkele maan den geleden de weg naar het Elysée had afgesneden, bezet op de linkervleugel der binnenlandse politiek van Frankrijk nog altijd een sleutelpositie. Van zijn kant zou Mitterrand nu dus geen zware te genstand meer hoeven te duchten. Niettemin fluistert men in Parijs dat Mollet in zijn hart de rechtse conserva tief, Antoine Pinay, eigenlijk boven Mit terrand verkiezen zou. Mollets berekening moet dan zijn dat Pinay als president der republiek hem als zijn eerste minis ter zou benoemen. Antoine Pinay blijft, na generaal De Gaulle, die zijn plannen ook nog steeds niet heeft onthuld, de jo ker in het Franse verkiezingsspel. Achter de schermen wordt nog steeds intensief onderhandeld om toch nog de weg te kun nen banen voor een kandidatuur van Pi nay die algemeen als de enige figuur wordt beschouwd die zelfs nu een direct gevaar voor de gaullisten kan vormen. Francois Mitterrand die zijn aanhang uit de linkse partijen en een deel van het centrum hoopt te rekruteren is door partijgangers van Pinay al gevraagd, of hij zich bij de tweede ronde eventueel voor de conservatieve oud-premier terug zou willen trekken. Diezelfde vraag is ook de rechts-liberale kandidaat Marcil- hacy voorgelegd. Die heeft op zijn eerste persconferentie, gisteren, echter een ont kennend antwoord gegeven. Marcilhacy verklaarde dat Pinay hem persoonlijk al vier maanden geleden had verzekerd on der geen beding aan de competitie voor het Elysée mee te zullen doen. Hij bezwoer de journalisten dat hij de strijd, zo niet tot de zegevierende einde dan toch wel tot het bittere einde zou vol houden. Over het algemeen wordt verwacht dat Francois Mitterrand op de persconferen tie die hij volgende week dinsdag in Pa rijs hoopt te houden een soortgelijke ver klaring zal afleggen. De condities voor zijn kandidatuur die Pinay zijn promo tors zou hebben gesteld, schijnen dus nog lang niet ingewilligd te zijn. Niette min blijven alle politieke waarnemers hun blikken vooral richtten op Antoine Pinay die de situatie in het huidige Frankrijk eigenlijk veel zuiverder vertegenwoordigt dan de legendarische held, de hoogharti ge generaal De Gaulle. En om die reden zal zelfs De Gaulle zijn voormalige mi nister van Financiën, „de man met het kleine hoedje", Antoine Pinay, als even tuele rivaal dan ook geenszins onderschat ten. holpen. Als de Veiligheidsraad hem een krachtiger opdracht had meegegeven, waarbij ook gezocht moest worden naar een oplossing van het uiteindelijk pro bleem Kasjmir, dan zou de missie van Oe Thant direct veel krachtiger zijn ge weest. Nu vertrok Oe Thant met één doel: het staken van het vuren. En dat enige doel viel niet te bereiken zonder in te stem men in verdere discussies. Wel is door de reis duidelijk geworden aan de afgevaardigden hier, dat het Kasj- mir-geschil niet langer onopgelost kan blijven en het is niet onmogelijk dat de leden van de Algemene Vergadering die eind september voor de twintigste verga dering bijeen komt, de voorzichtige stap pen door de Veiligheidsraad ondernomen niet langer aanvaardbaar vinden. Zo worden de V.N. door het negatieve rapport van de secretaris-generaal na zijn reis en door de onbevredigende afloop van zijn missie opnieuw geconfronteerd met een probleem dat zij al achttien jaren niet hebben kunnen oplossen. Oe Thants persoonlijke initiatief zou dus toch nog een zeer positief resultaat kunnen hebben als inderdaad de 103 leden die geen lid zijn van de Veiligheidsraad da delijk aandringen om de kwestie-Kasjmir opnieuw te behandelen in de Algemene Vergadering. Maar het rapport van Oe Thant over zijn bemiddelingspogingen stelt velen te leur. Het is de vraag of de Veiligheids raad vandaag enige nieuwe poging durft te ondernemen. Men werkt op dit ogen blik aan een resolutie, maar ook daarin zal men niet verder kunnen komen dan het aandringen op wapenstilstand. Geen van de grote mogendheden wil zich aan de kwestie branden en opnieuw wordt door de reis van Oe Thant duide lijk, dat de Verenigde Naties alleen maar iets kunnen bereiken, als de grote mo gendheden zich duidelijk wensen te ver plichten. In zijn voorlopig rapport aan de Veilig heidsraad zegt .de secretaris-generaal dat zowel India als Pakistan „een oprecht verlangen naar vrede" hebben en dat hij een topconferentie tussen de leiders van deze landen heeft voorgesteld. President Ajoeb Khan van Pakistan zou geen rechtstreeks antwoord hebben ge geven op het voorstel voor een topconfe rentie. Hij had gezegd dat een bestand alleen zin heeft wanneer het gevolgd wordt door een regeling die herhaling van het conflict onmogelijk maakt. Tussen Nederland en België bestaat een grote mate van eenstemmigheid in de beoordeling van de Europese proble men. Dat verklaarde de Belgische pre mier, Harmei, donderdag aan het slot van zijn korte kennismakingsbezoek aan zijn Nederlandse collega Cals. In het station Hollandse Spoor vanwaar premier Harmei met de trein naar Brus sel vertrok zei hij: „Het was de bedoe ling van het bezoek om aan het begin van de nieuwe regeringsperiode de ban den te versterken. Wij hebben in de be sprekingen onze absolute trouw aan het verdrag van Rome en het Atlantisch Ver drag uitgesproken." Premier Cals die samen met minister Luns en staatssecretaris De Block de Belgische gasten uitgeleide deed, voegde eraan toe: „Het was een soort familiebe zoek een ongezochte gelegenheid om de kwesties die de familie bezighouden te bespreken." Mr. Cals wilde de standpunten die in het gesprek tot uiting zijn gekomen niet nader aanduiden. Minister Luns vond het „niet opportuun" om over de toekomst te spreken. Wel sprak hij van „volstrekte overeenstemming". Zijn Belgische collega Spaak, die samen met de Belgische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Fayat, Harmei verge zelde, weigerde te antwoorden op de vraag of er binnenkort initiatieven te ver wachten zijn. „Als we daarover spreken, komen we in diplomatieke moeilijkhe den", antwoordde hij. De Belgische gasten kwamen gisteren even voor het middaguur per trein in Den Haag aan. Samen met hun Neder landse gastheren gebruikten zij het mid dagmaal in hotel Wittebrug. De besprekin gen werden in het Catshuis gevoerd. FRANKFURT (AP) De politie van Frankfurt moest donderdagavond te hulp geroepen worden, toen de orde werd ver stoord op een verkiezingsbijeenkomst waar bondskanselier Erhard sprak. Er werd luid „Boe" geroepen en er werd gefloten. Een spreekkoor riep „aftreden, aftre den". De demonstranten hadden tegen Er hard gerichte plakkaten en foto's bij zich. Toen jeugdige aanhangers van Erhard een van die plakkaten vernielden, brak een gevecht uit. De politie greep in. Drie mensen werden gearresteerd. Erhard noemde degenen die hem geïn terrumpeerd hadden „criminele elemen ten" en zei dat Brandt moreel niet ge schikt is voor de post van kanselier. Advertentie OVERVEEN TELEFOON 54855 TORRINGTON (Maine) (AP) Me vrouw Lynne McGinn, de gehuwde doch ter van een van de grootste Amerikaanse effectenmakelaars, is donderdag ontvoerd door de 31-jarige Roger Haller die ont snapt was uit een ziekenhuis waar hij ter observatie was opgenomen op last van een rechtbank. Haller is gewapend. Hij ontvoerde mevrouw McGinn, nadat hij haar en haar twee kinderen donder dag enige uren in hun huis gevangen ge houden had. Ruim honderd man van de staatspolitie van Maine, bijgestaan door gemeentepo litie en jachtopzichters, zoeken naar Hal ler. Advertentie Onze school is door de Avro Televisie uitgenodigd deel te nemen aan Avro's Dans- test '66. Alle inlichtingen omtrent deelname verstrekken wij U gaarne Op beginclubs zaterdag en zondag kunnen wij nog dames indelen Op gevorderde clubs woensdag en vrijdag, alleen heren Op dinsdag beginners, dames boven 20 jaar INSCHRIJVEN DAGELIJKS NEW YORK (AP-Reuter) Zeven gro te kranten in New York zijn vandaag niet verschenen als gevolg van een staking van de 2200 leden van de New Yorkse persvereniging, waarbij journalisten en administratief personeel der New Yorkse bladen zijn aangesloten. Het conflict is begonnen bij de New York Times waar de leden van de New Yorkse persvereniging van de directie de verzekering willen hebben dat de automa tisering niet zal leiden tot ontslagen. Toen het overleg gisteren vast liep beslo ten de directies van zes andere New York se bladen eveneens geen krant uit te ge ven. Kort voor de bijeenkomst van het Russische Centrale Comité het top-orgaan van de Sovjet-Unie circuleren er geruchten dat Alexan der Sjelepin (midden) een greep naar de macht zou hebben gedaan. Hij zou premier Kosygin (rechts) èn partijsecretaris Brezjnev (links) willen vervangen. Volgens andere geruchten zou hij alleen Kosygin van zijn post willen wegwerken, terwijl Mikhail Soeslov in plaats van Brezjnev partijsecretaris zou worden. Als een van de bronnen van deze geruchten wordt John Scali, een Amerikaans politiek correspon dent genoemd. ATHENE (Reuter) Dr. Wernher von Braun, de leider van het Amerikaanse ruimtevaartprogramma voor een landing op de maan, heeft gisteravond in Athene tegenover verslaggevers gezegd dat de Russen voor liggen in de wedloop om de maan te bereiken. Von Braun, die in Athene verblijft ter gelegenheid van het internationale con gres voor de ruimtevaart zei dat op dit congres de basis is gelegd voor een toe komstige Amerikaans-Russische samen werking in de ruimte. „De Russen volgen een heel andere methode om de maan te bereiken, en zij liggen duidelijk voor op de Verenigde Staten", aldus Von Braun. (S. Service „Dag mijneer. Mijn naam is Praat stoel." Hóe zegt u? Praat-" „Stoel, ja, geen alledaagse naam." „Nee, een beetjt vreemd. Wat wenst u mijneer?" „O luis tert U eens, ik zit in groot verdriet." „Zo, zo. Dan moet u uw familie opbellen of uw dokter, maar geen stencilbureau, mij neer." „Juist, daarhebbuwélgelijkan. Maar: het is technisch verdriet." „Pur- don?" „Technisch verdriet." „Hum." „Kijk, dat zittemzó. Ik moet als schrij ver voordragen en heb wat gestencilde folders nodig." „Formidabel, mijneer. Dit ligt op het terrein van mijn mogelijkhe den." „Jewéljewél, maar ik heb zo'n haast." „Dat is fout, vandaag de dag." „Ja maar ik wist niet dat ik ging voor dragen. Kunt u dat snappen?" „Nou. Het raakt mijn gebied niet zo, ziet u. Eer lijk gezeid, néé mijneer" Is u niet besnappelijk?" Een en ander .ontgaat mij in dit potsierlijke leven, mijneer." „Juist. Nu wilde ik vanwege mijn engagement voorrang vragen, in dit geval, snapt U?" „Nee mijneer. Wat heeft uw engagement met stencils te maken? Verliefdheid of liefde heeft toch in genen dele invloed op de stencils?" „Nooit mijneer natuurlijk niet. Maar ik bedoel met engagement een optreden, een voordracht." „O juist, pur- don!" „Ja we praten 'langs elkaar heen. Dat komt vaak voor, we zijn gejaagd in deze tijd. Gisteren zie ik een jonge kun stenaar met aspergeshaar en een zonne bril in de regen. Hij roept van de over kant van de straat tegen mij: Haddeki dee!" Ik ken die groet niet. Ik roep te rug: „Eet meer Vis!" Wat moest ik an ders doen?" „Dit was het enige juiste ant woord, mijneer." „Had ik ook gedacht. De slungel roept: „Bedoel je vis? What for?" „For the brains" roep ik. „Voor de camembert in je hoofd. Er zit fosfor in vis. Zonder fosfor imbecielen." Die slierhaarman met voddenonderbroek tikt uit de verte aan zijn voorhoofd." „Mijneer!" „Ja, ik begrijp 't al, u hebt 't druk, ik wilde u vragen, wilt u mij in dit geval geen voorrang „Nou, ik zit helemaal vol. Normaal is veertien dagen. Hoe had 't gedacht?" „Twee dagen." „U verzoekt de goden, mijneer, 't is vandaag vrijdag, u weet er alles van." „Da's jammer. Tegenwoordig is de service niet groot." „Als u voor per soneel zorgt, is mijn service formidabel. Laten we echt zeggen, dat ik u helpen wil. U is klant. En de klant is koning." GeweestIn 1800." „Nou mijneer, ik kan de hele wereld niet koesteren." „Koester u mij dan, heus, 't gaat om mijn broodje." „En om mijn beleg. U vraagt het onmogelijke." „Ik vind 't moeilijk in deze wereld." „Ja, dat is ons alles nood lot." „O. Noodlot. Nu moet u er de god Quetzecoatl nog bijhalen, met de kinder offers." (Een stilte). „Wie is dat?" „Een. hoge ome onder de goden. Mexicaans, 'n Tijdje terug." „Hum. Nooit van ge hoord." „Heel jammer." (Een stilte). „U intrigeert mij. En die kinderoffers?" „Daar hoor i k bij." „Gecondoleerd mij neer." (lacht) „Wel, 't wordt woensdag volgende week. Is dat in orde?" „Hoera! Dat is vlug!" „Ook hoera, mijneer voor de order. Hoeveel?" „Driehonderd stuks. Ik breng u direct kopij em formaat. Be dankt. God zegene u!" „Van 't zelfde mij neer." Nu zegt die man vast aan zijn vrouw: „Een formidabele gek aan de lijn." Maar dat is normaal. Mijn dank aan Quetze coatl. Melanie studeert Azteeks- en Ma- jaas-godendom. Als ik de kopij afgeef, kijkt een juf frouw mij zielig aan. „Gaai het nu be ter?" zegt ze medelijdend. „De baas zei, U was helemaal over uw thee. Zal u voorzichtig oversteken met dit drukke verkeer?" Haar caritas-blik was vol deer nis. AncLré Peters Advertentie Ontwapeningsberoep. Acht neutrale lan den hebben op de Geneefse ontwape ningsconferentie twee memoranda inge diend waarin op de kernmogendheden een beroep wordt gedaan onmiddellijk op te houden met ondergrondse kern wapenproeven en een overeenkomst over verbod van ondergrondse proeven te sluiten. Ontsierend. Op last van president Soe- kamo zal de Djalan Thamrin, een van de hoofdwegen van Djakarta die loopt van het hotel Indonesia naar het Mer- dekaplein, ontdaan worden van alle aanplakbiljetten en propagandaborden. Ze ontsieren, volgens het staatshoofd, de twee kilometer lange straat. Pasjesoverleg gestaakt. Oost-Duitsland heeft het voorstel van de Westberlijnse Senaat, de onderhandelingen voor een nieuwe passenregeling voort te zetten, verworpen. De huidige overeenkomst, waaronder de Westberlijners in het oos telijke stadsdeel familiebezoeken kon den afleggen, vervalt op 24 september. Dienstplichtverkorting. De Luxemburgse regering overweegt op 1 januari 1966 de dienstplicht van negen tot zes maan den te verlagen. Het is zeker dat het voornemen een overweldigende meer derheid in het parlement zal krijgen. „Nasakom"-kabinet. Indonesië zal voor het einde van deze maand of uiterlijk midden oktober een echt „Nasakom"- kabinet hebben, aldus meldt „Gelora Indonesia", orgaan van de jeugdbewe ging van de communistische partij. „Na- sakom" is een Indonesische afkorting die samenwerking tussen de nationalis ten, religieuze groeperingen en commu nisten aanduidt. Protest. Griekse autoriteiten in Thracië hebben krachtig geprotesteerd bij hun Turkse buren in Edirne (het vroegere Adrianopel) tegen de aanleg van kunstwerken op Eros op de grens van de twee landen. De Turken zou den bij Soeflion een betonnen water kering hebben aangelegd om overstro mingsgevaar te voorkomen. De loop van de rivier is hierdoor echter zodanig ge wijzigd dat nu landerijen op de Griek se oever onder water lopen. 1984. Als u het nieuwe hoofdkwartier van de extreem rechtse John Birch-Society in Washington wilt bellen, dient u het nummer 1984 te draaien. Het nummer is met opzet gekozen, aldus een woord voerder, om de mensen te herinneren aan het boek „1984" van George Orwell, dat het leven in een totalitaire staat beschrijft.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3