Van 21 t/m 23 oktober in IJmond Jeugdfestival van werken, wonen staat in het teken en leven GOED Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Trio „Hellenique" introduceerde de Sirtaki RAIFFEISENBANK Organisatoren hopen vooral ook op deelnemers uit kleine bedrijven Brand in autobox Stafbijeenkomst in Antoniusziekenhuis Schoolbuschauffeur H. Spanjaard neemt dinsdag afscheid Creatief centrum van Kennemerstaten in Beverwijk Vragen van PSP-er over luchtverontreiniging I.IMIIMFN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 5 In groepjes Burgerlijke Stand Velsen STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER Gesprekken Stichting Nutsspaarbank Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden AMSTERDAM: Eikemaandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en17).Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in Naam: Adres: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Gereformeerde Synode en vrouw in het ambt SPAAR BIJ DE RAIFFEISENBANK - Kennemerland-renners strijden om clubtitel r Er is tot nu toe al een zeer bevredi gend aantal aanmeldingen binnengekomen van jongens en meisjes, die van 21 tot en met 23 oktober gaan deelnemen aan het dan in de IJmond te houden jeugd- festival. Het festival wordt georganiseerd door de Provinciale Jeugdraad en de Cul turele Raad in Noord-Holland. Het festi val is bestemd voor de werkende jeugd tussen 16 en 20 jaar en zal in het bij zonder zijn gericht op sociaal-culturele as pecten. Het festival kan worden gekenmerkt als een aanvullende begeleiding van de vor ming van jonge werknemers. Van hen die na een beperkte scholing al op jeugdige leeftijd in dienst gekomen zijn van een bedrijf of dat binnenkort zullen doen. Er zullen totaal 250 jongeren kunnen deelnemen aan dit festival, dat staat in het teken van werken, wonen en leven. De jongens en meisjes zullen tijdens de ze dagen worden gehuisvest in de jeugd herbergen „Slot Assumburg" te Heems kerk en „Jan Gijsen" te Haarlem. De organisatoren hopen dat vooral ook jeugdige werknemers van kleine bedrij ven zich zullen melden, omdat zij veelal in mindere mate kunnen profiteren van de mogelijkheden voor een aanvullende vorming dan bij grotere bedrijven het ge val is. Tijdens een persconferentie te Haarlem zijn nog nadere bijzonderheden verteld Advertentie BEVALLEN: M. C. Blok—Olivier, z., Piet Heinstraat 42, IJmiuden; A. M. C. TimmersMeijer, z„ Voorplaats 38, Sant poort (noord); W. L. BerghuisThomasse, z., Schulpweg 414, Velsen (noord); P. M. A. H. van Stekelenburgvan Lotringen, z., Leeuweriklaan 52, IJmuiden; G. M. RutteMul, d., Rijnstraat 67, IJmuiden; N. Tegelvan der Eems, d., Gierstr. 27 rd, IJmuiden; P. ZandvlietRuiten, z., Kom passtraat 54, IJmuiden; C. P. J. M. Brug- genkampSmallegange, d., Burg. Weerts- plantsoen 15, Santpoort; C. C. VoogtSui ker, d., Orionweg 91, IJmuiden; S. P. P. RoosBofinger, d. en z., Moerbergplant- soen 89, IJmuiden; C. KunstPadmos, d., Denijs van Hullelaan 37, Haarlem. ONDERTROUWD: J. J. P. van der Kammen, Tussenbeeksweg 11, IJmuiden en C. D. Knip, Rijnstraat 142, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Tussenbeeksweg 11; C. J. Rosier, Elzenstraat 26, IJmuiden en C. Winter, Trompstraat 173, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Elzenstraat 26; C. van der Wal, De Noostraat 113, IJmuiden en H. F. Huijs- mans, Reggestraat 7 bov., IJmuiden, t.a. IJmuiden, Reggestraat 7 bov.; T. L. Bol land, Tollenslaan 1, Driehuis en M. E. Koudenberg, Sluiseiland 57, IJmuiden; J. C. Guijt, Hessenstraat 21, Katwijk en M. J. Petersen, Kromme Mijdrechtstraat 73, IJmuiden, t.a. Katwijk, Hessenstraat 21; W. H. de Leeuw van Weenen, Vondelweg 488, Haarlem en P. G. Bronsveld, Sant- poortse Dreef 154, Santpoort (noord), t.a. Velsen (noord), Ladderbeekstraat 67; J. Prince, Planetenweg 66, IJmuiden en J. J. Kok, Planetenweg 290, IJmuiden, t.a. IJ muiden, K. Wilhelminastraat 21; S. G. Tromp, Gerritsland 1; G. Jonker, Bakkum- merstraat 11, Castricum en E. M. Vink, Stratingplantsoen 26 rd., Velsen (noord), t.a. Castricum, Heerenweg 20; J. M. A. Reijn, Molenbuurt 4, Grootebroek en B. G. A. op den Kelder, Hofgeesterweg 27, Sant poort, t.a. Grootebroek, Molenbuurt 6; R. T. Bok, Tussenbeeksweg 18, IJmuiden en P. M. J. Heilig, IJmuiderstraatweg 150, IJmuiden, t.a. IJmuiden, IJmuiderstraat weg 150; P. Gravemaker, Linnaeusstraat 57, IJmuiden en S. Broek, Warmenhoven- straat 25 rd., IJmuiden, t.a. IJmuiden, Warmenhovenstraat 25 rd.; H. L. J. van der Burg, Groeneweg 8, IJmuiden en M. M. Hermans, Casembrootstraat 43, IJmui den, t.a. Beverwijk, Elzenlaan 36; P. C. Bouhof, Acaciastraat 53, IJmuiden en C. IJtsma, Melklaan 17, Velsen (noord), ta. Beverwijk, Meerstraat 82; A. G. van der Meij, Heidestraat 22, IJmuiden en G. Vos, Heidestraat 22, IJmuiden. GEHUWD: W. Verkuil en L. Hopman, Den Helder, Binnenhaven 38; J. J. Zonne veld en M. J. Tegeler, Velsen (noord), van Diepenstraat 12; J. F. van der Lieuw en H. M. Hartendorf, Haarlem, Zijlstraat 23; C. Bouterse en A. van Kampen, IJmuiden, J. P. Coenstraat 59; J. F. Bok en H. G. J. de Vroomen, IJmuiden (oost), Tussen beeksweg 8; D. Brands en A.C.A. Wein berg, Velsen (zuid), Van Hogedorplaan 6; P. J. Korbee en W. de Waard, IJmuiden, Planetenweg 320. OVERLEDEN: L. Kuiper, 86 jr., weduw naar van D. Luijt, Rijnstraat 4, IJmuiden; D. Peper, 84 j., weduwe van C. Bakker, Julianakade 56, IJmuiden. Advertentie Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 omtrent de opzet van het festival en het programma dat de jongelui zal worden geboden. De deelnemende jongens en meisjes zullen in groepen van maximaal vijftien personen drie dagen in de IJmond „opereren" onder leiding van een jeugd- of een vormingsleider. Zij zullen donder dagmorgen 21 oktober na aankomst aan het station te Beverwijk eerst naar het nieuwe stadhuis van Velsen gaan, waar zij worden ontvangen door burgemeester J. C. Bührmann. Nadat gedeputeerde W. Mensink, voorzitter van de festival-com missie, het festival met een toespraak of ficieel heeft geopend, volgt de onderlinge kennismaking en de indeling in groepjes, 's Middags worden diverse bedrijven in de IJmond bezocht. De indrukken die daar worden opgedaan zullen worden vastge legd in een expositie, die onder algehele leiding van de heer Elzinga uit De Rijp (kunstschilder en graficus) en met mede werking van leerlingen van de Amster damse kunstnijverheidsschool wordt inge richt in de dr. Prinsenhal te Heemskerk. In die hal zal zich een belangrijk deel van het festival afspelen. Op de avond van de eerste dag brengt de werkgroep 't Gooi van de Natu het to neelstuk „Prijs de dag niet voor het avond is" van Alexander Nikolajewitsj Ostrów- skij. Een stuk waarin ook het probleem van en rondom het werken aan de orde wordt gesteld. De avond van de eerste dag wordt besloten met het optreden van het volksdanstheater „Terpsichoré" (mèt community-dancing) en het optreden van een combo. De bedoeling is dat de jongelui in groepsverband ook gelegenheid krijgen voor een nadere discussie over aan de or de gestelde onderwerpen. Dat is zeker ook het geval op de tweede dag, die voor een belangrijk deel zal staan in het teken van het wonen. Onder leiding van de Stichting „Goed Wonen" zullen de deelne mers worden geconfronteerd met de ar chitectuur en de planologie van gisteren, vandaag en morgen. Iedere groep houdt daarna een gesprek, samen met een bin nenhuis-architect en mevr. Wibaut, direc trice van „Goed Wonen" geeft ten slotte een samenvatting van de opvattingen en inzichten, die naar voren zullen komen. Die dag zal ook de film „Les Tricheurs" uitgangspunt worden voor groepsgesprek ken. Het Lurelei-cabaret brengt vervol gens een satire op het leven en de twee de dag wordt besloten met een concert door het Radio Kamerorkest o. 1. v. Paul Hupperts. Zaterdag 23 oktober zijn de jongelui te gast bij Hoogovens. In de be- drijfsschool volgt dan een nabespreking over het festival. Ook zal nog een kunst tentoonstelling worden bezocht en tot be sluit volgt een diner, waarbij Pierre Jans sen zal spreken over „Beeldende kunst nu." De jongens en meisjes zullen dan ook kunnen genieten van het optreden van Cis- ka Peters, het trio Hellenique en Edwin Rutten. Deelnemers aan het festival kun nen zich tot 1 oktober hiervoor opgeven via vormingsinstituten en jeugdorganisa ties, maar ook rechtstreeks aan het adres Hoflaan 22 te Bergen. De brandweer van Velsen rukte gister middag uit naar het perceel Planetenweg 190 te IJmuiden, waar een autobox in brand zou staan. Bij aankomst bleek, dat in de autobox een kist met houtwol in brand had gestaan. Het vuur was door de bewoners al met water geblust, zodat de brandweer niet meer in actie behoef de te komen. Advertentie Maak uw geld rentegevend in de gemeente Velsen In het Antoniusziekenhuis te IJmuiden zijn gisteren de leden van de medische staf en hun dames, alsmede de zielszor- gers hijeen geweest. De directeur-genees heer, dokter C. J. F. Lampe, zei dat deze samenkomst was belegd uit dankbaarheid aan allen die altijd klaar staan om te helpen. Verwijzende naar het feit dat nu aan de r.k. universiteit te Nijmegen een predikant is benoemd, wierp hij de vraag op of er niets voor te zeggen zou zijn ook aan het Antoniusziekenhuis te IJmui den een predikant in vaste dienst te be noemen. Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. Wer- tenbroek, psychiater in dienst van de Willebrordusstichting te Heilo, een inlei ding gehouden. Hij stelde daarin onder an dere dat een patiënt meer is dan alleen een kwaal. Een patiënt is ook een mens. Er is geen absolute scheiding te maken tussen lichaam en geest. Na de inleiding is een discussie gehouden onder leiding van ds. L. Brink en dr. G. A. M. Hunfeld. De bijeenkomst werd besloten met een koud buffet. Na 36 jaar dienst bij de gemeente Vel sen gaat eind dezer maand de heer H. Spanjaard met pensioen. In de laatste twintig jaar heeft de heer Spanjaard ruim drieëneenhalf miljoen passagiertjes met zijn bus naar en van school gereden. Aan staande dinsdagmiddag zal er in het IJmuidense Patronaatsgebouw gelegen heid zijn afscheid te nemen van de heer Spanjaard. Vooral veel kinderen uit de polder en uit het woonwagenkamp telde hij onder zijn kleine passagiers. In 1929 kwam de heer Spanjaard in dienst bij Openbare Werken Velsen. In het begin van de oorlog werd hem ver zocht om militairen naar militaire objec ten te vervoeren. Later, tijdens de bezet ting, moest hij voedsel rondbrengen naar de IJmuidense kinderen, door het voed seltekort zwaar ondervoed. In deze tijden van armoede en ellende is misschien wel de grondslag gelegd voor het huidige schoolvervoer in IJmuiden. De heer Span jaard door deze taf reien zeer onder de in druk, voelde erg met de kinderen mee. Steeds meer interesse kreeg hij in hen en er ontbrandde een grote liefde voor deze jeugd. Vlak na de oorlog begon de heer Span jaard met het vervoer van de jeugd, die weer normaal naar school moest. Het eer ste vervoer geschiedde per open vracht wagen. De heer Spanjaard heeft het schoolvervoer zelf, tot deze omvang opge bouwd. Enerzijds door de volledige mede werking van B. en W. dat geheel achter hem stond, anderzijds door het volste ver trouwen, dat de ouders in hem stellen, is dit schoolvervoer zo goed geslaagd. De heer Spanjaard is niet alleen een prima chauffeur, maar ook een uitstekend peda goog. Het komt voor, dat een passagier- tje met een volle broek de rit meemaakt, en dan moet je natuurlijk de juiste toon weten. Ook ontbrandt de nijd wel eens in de bus. De heer Spanjaard moet zo doende niet alleen op het steeds drukker wordende verkeer letten, maar ook op het kroost achter hem. „Eens," zo vertelt de heer Spanjaard, „hadden enkele grote jongens om een klei nigheid ruzie gekregen. De jongen werd uit de bus gezet en moest de resterende kilometers lopen. Maar 500 meter verder op kreeg de bus pech. Even later reed er een grote Amerikaanse auto voorbij met daarin de zwaaiende belhamel." Dit vervoer per bus, dat in de zomer en in de winter, bij regen en mist, ij zei, gladheid en sneeuw steeds door moet gaan, stelt heel speciale eisen aan de chauffeur, bij voorbeeld: „Als je met een vaartje van 15 km. moet afremmen, moet dit nog heel geleidelijk gebeuren, daar de kinderen zich door hun beperkte grootte, niet schrap kunnen zetten en door de bus zouden rollen." De laatste jaren werd dit vervoer uit gebreid met het rijden van de jeugd naar en van het zwembad. Na 20 jaar met kinderen te zijn omge gaan, zal het wel moeilijk zijn om af scheid te nemen van kinderen en beken den, die de heer Spanjaard dagelijks op de weg ontmoette, waaronder echtparen, die eerst zelf bij hem in de bus zaten en nu hun kroost aan zijn goede zorgen heb ben toevertrouwd. De stichting sociaal-culturele voorzie ningen te Beverwijk heeft aan Kennemer staten de hoeve Adrichem aan de Hoflan- derweg verhuurd om een start te kunnen maken met cursussen in scheppend wer ken, welke onder leiding zullen staan van bevoegde leerkrachten. De heer Betjes, beeldhouwer, heeft van de gemeente Velsen toestemming gekre gen zich op de bovenverdieping van hoe ve Adrichem te vestigen. Hij zal als be heerder van het pand optreden en tevens lessen geven in materiaalkennis, gereed schapskennis en soorten technieken op het gebied van beeldhouwen, boetseren reliefwerk, mozaieken, gips gieten etce tera. De cursisten zijn vrij om zich na een bepaalde oriëntatie met een bepaalde techniek of een bepaald materiaal bezig te houden en zich verder daarin te be kwamen. Er zullen ook lessen worden ge geven in tekenen en schilderen, waarbij materialenkennis in de eerste cursusles- sen een grote rol speelt. Voor de jeugd van 8 tot 12 jaar zijn er lessen op het gebied van handenarbeid in de ruimste zin van het woord, waarbij het creatief, dus scheppend bezig zijn de grondslag vormt van alle lessen. Het zelfde geldt voor de cursussen ten behoeve van de jeugd van 12 tot 15 jaar, waarbij speciaal wordt gedacht aan die jeugdgroepen welke op de scholen geen of onvoldoende kans krijgen zich op bo vengenoemde wijzen te uiten. Hoewel het gebouw momenteel niet geheel voldoet aan de moderne opvattin gen is men er toch blij mee, vooral om dat het gemeentebestuur meteen heeft toegezegd, dat voorzieningen zullen wor den getroffen indien het centrum zijn be staansrecht heeft bewezen en verbete ring en uitbreiding noodzakelijk moeten worden geacht. Voor de cursussen boetseren, tekenen en schilderen zijn al aanmeldingen bin nen. Voor de jeugdourssusen is nog plaats voor jongens en meisjes. De cursussen worden dinsdags, 's woens dags en donderdags gehouden. De dinsdag en woensdagcursussen starten op 21 en 22 september en de donderdagcursussen beginnen een week later. Deze week ging Kennemerstaten van start met balletlessen in de sportzaal van het Koningsveld aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-noord. Dat er binnen de IJmondgemeenten be hoefte bestaat aan gelegenheid voor jeugd en volwassenen om tot creatief werken te komen is al eerder bewezen door het aantal aanmeldingen voor de cursussen metaal- en houtbewerking van het handenarbeidcentrum aan de Schulp weg: niet minder dan 230 personen gaven zich hiervoor op. De muzikale vorming werd ter hand genomen door de stichting van een muziekschool, waar een groot aantal volwassenen en kinderen zich ver der bekwamen in het actief musiceren. Nadere inlichtingen over bovenvermel de activiteiten van de Kennemerstaten kan men verkrijgen op het bureau van Kennemerstaten: Velserweg 12 te Bever wijk. Advertentie 12.03 Het Eerste Kamerlid Van Pelt (PSP) heeft bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geïnformeerd naar de juistheid van berichten over de voorgeno men vestiging van een olieraffinaderij in de omgeving van Argenteau, in de Bel gische provincie Luik, op een af stand van slechts vijftien kilometer van Maastricht. De heer Van Pelt vraagt de minister om, indien deze raffinaderij sterke lucht verontreiniging mocht gaan veroorzaken met grote gevaren voor de gezondheid van de Maastrichtse bevolking ,te over wegen met zijn Belgische ambtgenoot overleg te plegen om te bereiken, dat de ze gevaarlijke situatie niet zal ontstaan. De generale synode der gereformeer de kerken, in Lunteren bijeen, is niet tot een beslissing kunnen komen over een van de belangrijkste punten van haar agenda, namelijk het vraagstuk van de vrouw in het ambt. De conclusie van de studiecommissie was dat het een onverantwoorde verschraling van het leven der gemeente moet wor den geacht dat de aan de vrouw tot wel zijn van allen verleende genadegaven zo lang bij de opbouw van de kerk zijn ver waarloosd. De aangelegenheid zal'nog nader in de synode aan- de orde worden gebracht. Advertentie Helleniquemet de spectacu laire sirtaki. Donderdagavond is in Wijk aan Zee voor het eerst de „Sirtaki" gedanst, de Griekse volksdans, die via de film „Zor- ba, de Griek" bezig is een nieuwe rage op de dansvloer te worden. Deze kring dans werd hier geïntroduceerd door het trio „Hellenique". dat door het bestuur van de jeugdsociëteit „De Spin" was ge ïnviteerd voor een optreden op de offi cieuze openingsavond in „Het Hoge Duin". Met deze avond heeft het sociëteitsbe- stuur bewezen instaat te zijn een pro gramma met stijl voor te bereiden, want behalve het reeds genoemde trio was ook het kwintet Martin Haak geëngageerd, dat de onontbeerlijke dansmuziek moest verzorgen. Nadat de leden van de-sociëteit eerst een half uur naar de spreekwoor delijke kat in de boom hadden gekeken, begaf het eerste paar zich aarzelend op de dansvloer, welk voorbeeld toen met animo door de anderen werd gevolgd. Het hoogtepunt van deze avond bestond echter uit het optreden van het trio „Hel lenique" dat met een hartveroverende virtuositeit een geheel eigen stijl verte genwoordigt. De leden daarvan zijn stuk voor stuk voortreffelijke zangers en gui- taristen, welke combinatie men gefasci neerd beluistert en bekijkt. Met het be kend geworden lied uit „Zorba, de Griek" als openingsnummer hadden zij onmiddellijk het pleit gewonnen. Hun po pulariteit nam daarop niet weinig toe, toen zij enige danslustigen opriepen om onder hun leiding de „Sirtaki" te probe ren. Het werd een doorslaand succes. Zaterdagmiddag wordt aan de Zwaan straat in Wijk aan Zee officieel het eigen gebouw van „De Spin" geopend, waar door de sociëteit zo gelukkig is al direct over een vaste basis te beschikken. Van dit onderkomen uit zullen ongetwijfeld nog talrijke evenementen worden georga niseerd. Advertentie Het kwintet Martin Haak verzorgde de dansmuziek. J^Ê Kennemerlaan 57 Telefoon: (02550);21 66 Door de Beverwijkse rennersclub „Ken- nemerland" wordt zondagmorgen op het elf kilometer lange parcours in de Wij- kermeer het clubkampioenschap lange afstand gehouden. De start is om halftien. De A-klassers (profs en amateurs) rijden 120 km; de B-klassers (nieuwelingen) 66 km en de C-klassers (aspiranten) 33 km. Titelhouder Peter Slotemaker is inmid dels met wielrennen gestopt en zal er zon dag dan ook niet bij zijn om de titel te verdedigen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5