Indische regering gelooft dat Chinese aanval op handen is Oe Thant vindt toestand bedreiging van wereldvrede STOP 'N TIJGER IN UW TANK! HET WEER Vier agenten in Kopenhagen doodgeschoten Weer een Grieks kabinet beëdigd Sociale Verzekeringsbank voor f320.000 opgelicht C oentunnel ontsluiting (1966) en IJ-tunnel (1968): van noordelijk N.-Holland Vlaggen uit op 24 september! N S U PRINSES MARGRIET IN VELSEN £sso (rfiomladethcm/c GHRISTIAANSE <5EEF MIJ MAAR P R I N l 50e JAARGANG NUMMER 26/ ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Reacties Storm neemt af Psychose „FADEM AC" „DE STEENWERF" N.V. CARROSSERPEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Het woord is aan dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES Scholen vrijaf Loodsdiensten gestaakt Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré NEW DELHI (AP, AFP en Reuter) De regering van India gelooft dat de Chinezen zich gereed maken het land binnen te vallen. Er zouden Chinese troepenverplaatsingen plaats vinden langs grote delen van de grens met India. De Indische ambassadeur in Washington heeft het Chinese ulti matum besproken met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk. Hij zei tegen journalisten: „wij geloven dat de Chinezen India zullen binnenvallen." In het iiltimatum dat Peking donderdag overhandigde, eiste het dat binnen drie dagen de Indische stellingen in Sikkim zouden worden ontruimd. De ambassadeur wilde niet zeggen of zijn regering de Verenigde Staten om hulp zal vragen, als de Chinezen werkelijk aanvallen. De Indische premier, Sjastri, heeft meegedeeld dat zijn regering ononderbroken nauw contact onderhoudt met Washington, Londen en Moskou. In het parlement heeft Sjastri verklaard dat India bereid is samen met China een inspectie uit te voeren van het om streden grensgebied. De territoriale eisen van China zijn echter door de regering van India verworpen. Een woord voerder van de Indische Congrespartij heeft verklaard dat men in New Delhi gelooft dat Pakistan en China samen van tevoren de gehele actie hebben beraamd. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties in zijn rapport over zijn missie naar Pakistan en India voorgesteld dat de Veiligheidsraad een bindende order uitvaardigt om beide partijen te gelasten het vuren te staken. De regeringsleiders van de twee landen, Ayoeb Khan en Sjastri, zouden in een ander land vredesbesprekingen moeten beginnen. Oe Thant zegt dat de situatie zo ernstig is dat de wereldvrede wordt bedreigd. Hij erkent dat zijn vredesmissie is mislukt. In Washington geloven vooraanstaande functionarissen van de regering dat China zijn dreigement zal uitvoeren. Men neemt aan dat Peking zich tot een kleine actie in Sikkim zal beperken om een groot conflict met de Verenigde Staten te Advertentie vermijden. Men wijst erop dat het Chine se ultimatum werd gesteld enkele dagen nadat minister Rusk de Chinezen had ge waarschuwd buiten het conflict India-Pa kistan te blijven. Dat acht men een veeg teken. Onze correspondent in Londen seint dat de Britse regering met grote zorg is ver vuld. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heerst voortdurende grote diploma tieke activiteit. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, is op het ogenblik in Warschau. Hij heeft van de dreigende inval van Chinese troepen in India het hoofdpunt van zijn besprekingen in de Poolse hoofdstad gemaakt. In Indonesië wordt de stemming tegen over India steeds vijandiger. De druk op de regering in Djakarta om de diploma tieke betrekkingen met New Delhi te ver breken, wordt steeds krachtiger. Indiërs die uit Indonesië naar hun land willen terugkeren, worden daarin gehinderd door acties van de douaneambtenaren. Er gaan ook stemmen op die eisen dat de In donesische regering de ambassadeur van India zal uitwijzen. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenland nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Films 6 Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsu 10, 18 Sport U Erbij 13—19 Luidsprekers 13 Feuilleton 21 Ferdinand 22 Radio en tv 23 Kunst 33 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind, maar in het Wad dengebied aanvankelijk nog krach tige tot stormachtige zuid-weste lijke wind. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee, De oorlogspsychose in India wordt steeds groter. De radiostations van het land hebben in vele talen de verklarin gen van premier Sjastri over het Chinese ultimatum verspreid. De produktie van levensmiddelen en het distributiesysteem van het land zijn vrijdag „op oorlogspeil" gebracht. In de steden met meer dan 100.000 inwoners zullen levensmiddelen worden gedistribueerd. De gevechten tussen Indische en Pa kistaanse troepen nemen in hevigheid toe. Bij de Pakistaanse stad Sialkot woedt een hevige strijd, waarbij beide partijen tanks gebruiken. Officieel is in Rawalpindi mee gedeeld dat de Pakistani ongeveer zeshon derd Indiërs krijgsgevangen hebben ge maakt. De regering van India heeft vrij dag krachtig geprotesteerd in Londen te gen de stopzetting van de wapenleveran ties. De wapenleveranties van de Sovjet- Unie aan India gaan gewoon door. KOPENHAGEN (AP). In een van de buitenwijken van Kopenhagen zijn vanochtend vroeg vier Deense politieagenten doodgeschoten. Dat gebeurde in twee vuurgevechten met autodieven. Het eerste vuurgevecht werd om vier uur geleverd. Om die tijd zag een getuige een groene Simca, die achtervolgd werd door een politieauto. Kort daarna vond hij de politieauto langs de weg met twee doodgeschoten agenten erin. Later in de morgen werd bij Kastrup Fort een tweede politieauto met twee doodgeschoten agenten gevonden. Een van hen had blijkbaar geprobeerd een bosje in te vluchten. De Simca werd om zes uur bij het vliegveld Kastrup ge vonden met een gebroken achterruit. In de omgeving van Sialkot in Pa kistan wordt hevig gevochten. Tanks en infanterie zijn er slaags geraakt. Pakistan brengt Sherman-tanks in de strijd. (Telefoto). Advertentie P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht ATHENE (AP, AFP) Koning Kon stantijn van Griekenland heeft vrijdag avond de leden van de regering-Stepha- nopoelos beëdigd. De 66-jarige premier gelooft dat zijn kabinet het vertrouwen va het parlement zal krijgen. De nieuwe regering telt negentien leden Er is nog een vacature. De vorige rege ringen, die van Novas en Tsirimokos, kre gen geen meerderheid in het parlement. Het nieuwe kabinet telt zes leden van de Verenigde Centrumpartij die tot voor kort oud-premier Papandreoe steunden, Advertentie Lange Herenstr. Telefoon 14371 36 - 38 Haarlem (Van onze correspondent) AMSTERDAM De politie en de pos tale recherche zoeken in het gehele land naar een 27-jarige in Weert geboren Am sterdammer, die met valse kwitantie machtigingen de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam voor ruim 320.000 gulden heeft benadeeld. Veertig keer heeft hij verschillende postkantoren in het land kwitanties van de Sociale Verzekerings bank met gefingeerde namen gestuurd en deze later met een op zijn naam gestelde machtiging geïnd. Het ging telkens om bedragen van ongeveer 8.000 gulden. De man heeft ongeveer een jaar via een uitzendbureau bij de Sociale Verzekerings bank gewerkt. Op 7 september meldde hij zich ziek. Tevoren had hij uit het kan toor van de verzekeringsbank de voor zijn oplichting benodigde blanco formulie ren gestolen. Moeilijk heeft hij het met het innen van de drie ton niet gehad. Wel moet hij het druk gehad hebben met het heen en-weer-reizen van Amsterdam naar Den Haag, Rotterdam, Rijswijk en andere plaatsen in het land. Overal werd het geld hem direct uitbetaald. Hij legiti meerde zich met een door de P.T.T. ver strekt identiteitsbewijs. Op de postkantoren kreeg men, hoewel de bedragen waarom het ging aanzienlijk hoger waren dan de enkele honderden guldens waarom het bij uitkeringen van de Sociale Verzekeringsbank meestal gaat geen argwaan. Een ambtenaar van het postkantoor in de Van Alkemadelaan in Den Haag kreeg ech ter verdenking tegen de man, toen deze ook daar ongeveer 8000,- kwam innen Het geld was echter nog niet binnen. De ambtenaar zei, wel even naar de bank te zullen bellen, waarop de man mompel de dat dat niet nodig was en ijlings ver dween. Er ging toch een telefoontje naar de bank en na een onderzoek in de inge wikkelde administratie kwam de geraffi neerde oplichting aan het licht. Gisteren hielden op de postkantoren waar nog S.V.B.-kwitanties onbetaald uit stonden, rechercheurs een oogje in het zeil. De oplichter kwam echter niet opda gen. Vandaag zijn de kantoren gesloten. „Maandag zal het weinig zin meer heb ben", aldus de recherche, „want de man is nu wel gewaarschuwd". De man is reeds eerder met de politie in aanraking geweest wegens een econo- misch delict. Vorig jaar oktober verdween hij uit een inrichting voor geestelijk ge stoorde delinquenten in Lunteren. Bij de Sociale Verzekeringsbank stond hij be kend als een goede werker Joodse Witz: Ik ben een innig gelovig man. maar ik vlieg nooit. Want in een vliegtuig is een mens naar mijn smaak toch dl te zeer in Gods hand. De 24ste september is een feestdag voor de gemeente. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet zal dan het nieuwe stadhuis te IJmuiden officieel openen. Het gebouw van architect W. M. Du- dok betekent een onmisbare voorzie ning in onze zo sterk gegroeide ge meente. Het vormt de bekroning op een spectaculaire ontwikkeling van honderd jaar. Ik roep de burgerij op om op die feestelijke dag uiting te geven aan de vreugdevolle gevoelens bij het berei ken van deze belangrijke mijlpaal in Velsens geschiedenis, door net uit steken van de nationale driekleur. Zeer in het bijzonder geldt deze op roep voor die inwoners, die wonen aah de hoofdroute door Santpoort, Drie huis en IJmuiden, waarlangs prinses Margriet in de gemeente zal aankomen en daaruit weer zal vertrekken. Zet op 24 september Velsen in feest tooi! De Burgemeester van Velsen, MR. J. C. BüHRMANN. Advertentie T©STI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Op de rand van het oostelijk deel van Amsterdam, aan het eind van de Prins Hendrikkade wordt thans hard gewerkt aan de nieuwe IJ-tunnel, die het centrum van de hoofdstad met Amsterdam-noord zal verbinden. De inrit van de tunnel begint ter hoogte van de Foeliestraat ten zuiden van da Prins Hendrikkade. Van daar heeft de tunnel een lengte van zesentwintig honderd meter. Verwacht wordt dat de IJ-tunnel, waar de hoofdstad jarenlang op gewacht heeft en die de grote stadswijk Amsterdam-noord uit zijn isolement zal halen en tevens een snelle ver binding met noordelijk Noord-Holland tot stand zal brengen, in oktober 1968 gereed zal zijn. De aanlegkosten bedragen tweehonderd zestienmiljoen gulden. Van de Foelie straat af duikt de IJ-tunnel onder de Prins Hendrikkade door, loopt vervolgens onder de spoorlijn en zoekt verder zijn weg onder het water van het IJ. Het ma- ririe-etablissement zal voor de aanleg van de tunnel geheel moeten ver dwijnen. Het gedeelte dat er thans nog staat, zal het volgend jaar worden afge broken. Aan de zuidkant van de tunnel komen twee verkeersaders: één via de Valken- burgerstraat die het verkeer van noord naar centrum zal opvangen en één van het centrum naar noord die via de Ra penburgerstraat zal komen te lopen. Daartoe zullen nog vele huizen in deze straten moeten worden afgebroken. Op het Markenplein een gedeelte van het bekende Waterlooplein tussen de Joodse synagoge en de Mozes en Aaronkerk komt een prachtig verkeers- circuit( waarvoor de markt op het Wa terlooplein zal moeten verdwijnen), dat in de toekomst het mr. L. Visserplein zal heten. Via dit circuit zal het verkeer dat dus uit de Valkenburgerstraat is aangekomen door de verbrede Weesperstraat, de Wi- bautstraat en de Gooiseweg worden afgevoerd. De aanleg van de IJ-tunnel is een gigantisch project, vooral wanneer Een overzicht van het werk aan de IJtunnel in Amsterdam van de Foeliestraat af. De tunnel wordt meer dan twee kilometer lang. men bedenkt dat bijna elfhonderd meter van de tunnel onder water komt te lopen, De andere tunnel van Amsterdam, de Coentunnel, die het westen van de stad met de Zaanstreek verbindt, komt in 1966 gereed. Op de weg Haarlem-Amster dam (rijksweg 5) zijn de brede viaduk- ten reeds te zien die straks de Coentun- nelweg over de Haarlemmerweg zullen leiden. Twee kolossale tunnels in en bij Am sterdam zijn nog slechts een onderdeel van het plan betere verbindingen met Noordhollands noorden tot stand te bren gen. In verband met de ontwikkeling van het noorden van de provincie en met de vestiging van grote industrieën ten noor den van het Noordzeekanaal denken de planologen nu reeds aan nog meer onder of bovenwaterverbindingen van de beide Noordzeekanaaloevers. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen H.K.H. Prinses Margriet, die zoals be kend op vrijdag 24 september het nieuwe stadhuis officieel zal openen, komt die dag om ongeveer half drie via Santpoort in de gemeente aan. Onder escorte van de Velser politie, zal de Prinses zonder ononthoud via Broekbergerlaan, Hagelingerweg, Van den Vondellaan en Waterloolaan naar IJmui den rijden. Op de Zeeweg zal de Prinses voor de hoofdingang van het Antonius Ziekenhuis, enige ogenblikken stilhouden voor een kor te begroeting door het personeel, dat onder leiding van de geneesheer-directeur dokter C. F. J. Lampe buiten zal zijn opgesteld. Twee verpleegsters, de religieuze Zuster Christel en de lekenzuster Fien Graafsma zullen Hare Koninklijke Hoogheid een kleine verrassing aanbieden. Tegen drie uur zal de Prinses voor het stadhuis arriveren, waar zij officieel zal worden verwelkomd door de Commissaris der Koningin Mr. F. J. Kranenburg en door Burgemeester Mr. J. C. Bührmann. De veertienjarige dochter van de Burgemees ter, Bertien Bührmann, zal dwPrinses bloe men aanbieden. Prinses Margriet zal het feestelijk ver sierde Plein 1945 oprijden door een ere poort, die aan het einde van de Zeeweg zal worden opgesteld. Zoals reeds bekend gemaakt zullen op centrale punten in alle gemeentedelen, vlagversieringen worden aangebracht. Velsen (noord): Stratingplantsoen, ro tonde aan de Grote Hout- of Koningsweg, Breesaperhof, Wijkerstraatweg. IJmuiden: Pontplein-zuid, Marktplein, Kennemerlaan, Lange Nieuwstraat. De i Noostraat, Zeeweg, Plein 1945. Driehuis: Van Houtenlaan bij de Water loolaan, Van den Vondellaan. SantpoortBroekbergerlaan/Hoofdstraat en bij de stations Santpoort-zuid en -noord. Gehoopt wordt, dat de burgerij deze offi ciële vërsiering in ruime mate zal aanvul len, door op 24 september ook zelf de vlag uit te steken. Dit geldt dan natuurlijk wel zeer bijzonder voor degenen die aan de route wonen, waarlangs Prinses Margriet naar het stadhuis zal rijden en waar langs zij later de gemeente ook weer zal verlaten. Alle openbare scholenin Velsen, van kleuterscholen tot voorbereidend hoger on derwijs, zullen op 24 september 's middags zijn gesloten. Aan de besturen en hoofden van scholen voor bijzonder onderwijs, is door Burgemeester en Wethouders verzocht een overeenkomstige regeling te treffen. Ook de gemeentesecretarie, de gemeente lijke bureaus, diensten en bedrijven', zullen 's middags gesloten zijn. Belangstellenden, zullen, zoals reeds be richt, de openingsplechtigheid op het Plein voor het stadhuis hunnen volgen door mid del van luidsprekers en door televisie. Een vijftal ontvangers, aangesloten op een z.g. gesloten t.v.-circuit, zal worden geplaatst onder de luifel vóór de winkels aan de westzijde van Plein 1945. Sinds hedenmorgen zijn de loodsdien sten van IJmuiden, Hoek van Holland, Wielingenen-Oostgat geheel gestaakt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1