HET WEER Verkiezingstriomf voor Ludzvig Erhard Strauss hinderpaal voor het coalitiegesprek van CDU-FPD UST Grensincidenten bij Sikkim Moskou tegen Pakistan en India: „Kom eens praten" u Ouderling" lichtte predikanten op MORRIS Tweed- en Cameljassen uw matras 7 Real-Feijenoord nu zeker op televisie Procureur-generaal wil nieuwe behandeling van „Schotse moord" TELEVISIE REAL MADRID- FEYENOORD .BERTUS PRUIS Tweejarig meisje in IJmuiden aangereden KW 144 moest uitreis onderbreken Vliegtuig aan ketting Nederlanders in Spanje gestrand Conring herkozen V eiligheidsraad eist beëindiging van de strijd ft SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Vrij zomers Middelpunt \P TEL. 8166 Strijd Burgerlijkheid Het woord is aan Zenuwenoorlog 99 50e JAARGANG NUMMER 268 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-1JM Ü1DEN, SAN IPOORI, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Professor Ludwig Erhard Het staat thans vast, dat de voetbalwed strijd Real Madrid-Feijenoord, a.s. woens dagavond, aanvang negen uur, door de t.v. rechtstreeks zal worden uitgezonden. Herman Kuiphof zal het commentaar geven. Het Feijenoord-team, met officials en reserves, is vanmorgen van het vliegveld Zestienhoven vertrokken. Tijdens de vlucht zou de heer Kuiphof, die vergezeld is van een camera-man, gesprekken voe ren met enige Feijenoord-officials en -spe lers. Deze t.v.-opnamen zullen woensdag als voorbeschouwing tien minuten voor het begin van de wedstrijd, worden uit gezonden. In de pauze zal Leo Kool in de studio te Bussum aan enige prominente huidige en ex-voetballers hun oordeel over de eerste helft vragen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft vanmorgen geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Haags gerechtshof, waarbij een dertigjarige Rot terdamse zeeman tot twaalf jaar gevan genisstraf zonder aftrek is veroordeeld wegens doodslag op de 24-jarige Schotse wasvrouw Jessie Gibson. De procureur- generaal vroeg verwijzing van de zaak naar het Haagse hof voor een nieuwe be handeling. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel3 Topsy 4 Luidsprekers 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 6 Radio en tv 6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Ferdinand 8 Sport 9—14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Met ingang van heden zijn de beeld verhalen voor de kinderen te vinden op de pagina van het vervolgverhaal. Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. BONN. Voor de vijfde achtereenvolgende maal heeft de Westduitse Christen Democratische Unie, de partij van Bondskanselier Erhard, de verkiezingen voor de Bondsdag gewonnen. De overwinning kan worden beschouwd als een persoonlijke triomf van Bondskanse lier professor Ludwig Erhard. Zijn positie, ook binnen de eigen partij, is door de uitslag van de verkiezingen ongetwijfeld aanzienlijk versterkt. De C.D.U. bereikte net niet de absolute meerderheid. Ze zal moeten pogen met de Vrije Democraten een coalitie-regering te vor men. De Sociaal Democraten boekten vrij aanzienlijke stemmenwinst. Zij slaagden er echter niet in, zoals de voormannen van de S.P.D. hadden gehoopt, de C.D.U. te evenaren. De Vrije Democraten verloren een klein miljoen stemmen. De officiële uitslag van de verkie zingen luidt: De duidelijke zege van Erhard is niet goed los te zien van de manier waarop de CSU van de vroegere minister van Verdediging, Frans-Joseph Strauss, zich in Beieren heeft weten te handhaven en zelfs enige vooruitgang heeft geboekt, al verloor deze zusterpartij van de CDU defi nitief haar invloed in de grote Beierse steden München en Nümberg. Vandaag komt Franz-Joseph Strauss in Bonn om aah te schuiven aan de con ferentietafel van de CDU-leiding, waar over de directe toekomst zal worden be slist. „Ik zie de komst van Strauss met gelatenheid, rust en vertrouwen tegemoet" antwoordde bondskanselier Erhard op de vraag van een journalist. Wanneer Er hard de loop van de verkiezingsreporta ges op de televisieschermen heeft gevolgd, moet hem het antwoord op de rondvraag in het gehele land ter ore zijn gekomen, waaruit bleek dat de West-Duitsers in gro te meerderheid niets voelen voor een come-back van Strauss als minister. (Van onze correspondent) Christen Democraten Sociaal Democraten Vrije Democraten 15.392.973, 47.6 pet (was 45.3) 12.711.726, 39.3 pet (was 36.2) 3.062.948, 9.5 pet (was 12.8) De komende dagen zal de figuur van Strauss bij de onderhandelingen over een nieuwe regering in het middelpunt van de belangstelling staan. Want terecht merkte de verslagen sociaal-democratische kan didaat voor het kanselierschap, de West- berlijnse eerste burgemeester Willy- Brandt, op, dat de SPD haar doel welis waar niet bereikt heeft, maar de CDU CSU evenmin heeft gekregen waar ze in haar verkiezingsstrategie naar heeft ge streefd: de absolute meerderheid. Met ruim 47 percent van de stemmen, dat is 245 zetels in het parlement, tegen de SPD 202 zetels en de FDP 49 zetels, is het Erhard onmogelijk een regering van uitsluitend CDU /CSU ministers te vormen. De kanselier heeft grootmoedig verklaard dat hij „bereid" is opnieuw met de Vrije Democraten van Erich Mende een coalitie te vormen. Deze coa litie is voor hem echter een bittere nood zaak. De gelatenheid waarmee hij vandaag de komst van onrustzaaier Strauss tegemoet ziet is dan ook niet ongefundeerd. De li berale leider Erich Mende heeft herhaal delijk verklaard, en na het bekend wor den van de verkiezingsuitslag nog eens duidelijk laten weten, dat hij bij zijn oude standpunt blijft, dat een coalitie voor hem onmogelijk is waneer Franz-Joseph Strauss van de nieuwe regering deel zou uitmaken. Deze controverse zal de ko mende tijd het politieke toneel in Bonn beheersen. De teruggang van de Vrije Democra ten van 12,8 percent bij de vorige ver kiezingen tot 9,5 percent nu werd ver wacht. Het ongewoon hoge percentage van Advertentie Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Advertentie WOENSDAGAVOND ARISTONA - ERRES PHILIPS Betaling te regelen. J Kennemerlaan 76 Telefoon 5726 Franz-Joseph Strauss vier jaar geleden stond in direct verband met de bouw van de muur in Berlijn, die tot symbool werd van het mislukken van kanselier Adenauer's politiek tegen over Oost-Duitsland. Behalve in de strijd om Strauss zul len de Liberalen en de Christen-Demo craten de komende dagen gewikkeld ra ken in een strijd om de positie van de minister Van Buitenlandse Zaken, Ger hard Schroder. Met zijn naar West duitse begrippen vooruitstrevende poli tiek tegenover Oost-Europa is Schroder een doom in het oog van de CSU en de rechtervleugel van de CDU. Hij wordt daar beschouwd als een man In de nieuwe Westduitse Bondsdag zullen 245 Chris ten-Democraten, 202 Socialisten en 49 Vrije Democraten zitting hebben. De stemming in twee van de 248 kies districten is tot 3 oktober uitgesteld. In een vraaggesprek in de tuin van zijn ambtswoning, kort na het bekend worden van de einduitslag, verklaar de Erhard het resultaat te beschouwen als een erken ning van zijn eigen persoon en van zijn werk. Dit neemt niet weg dat de vooruitgang van de C.D.U. (zonder de C.S.U.) met 2,3 percent lager ligt dan de vooruitgang van de S.P.D., die 3,2 percent aan stemmen won. die de vriendschap van de Verenigde Sta ten duidelijk vóór laat gaan, boven die met het Frankrijk van president De Gaulle. Daardoor is Schroder ook voor kanselier Erhard een obstakel op de weg die hij krachtens zijn politiek van een economisch verenigd West-Europa zoekt. Strauss zal alles doen om behalve Erich Mende ook Gerhard Schroder uit de nieu we regering te houden. De Vrije Demo craten zullen hard voor Schroder vechten, hoewel Mende heeft laten blijken dat hij voor Schroder niet alle andere eventuele gunstige onderhandelingsobjecten zal wil len opgeven. De nederlaag voor de socialisten is een directe nederlaag voor hun voorzitter Wil ly Brandt Bij een korte opiniepeiling gis teravond op de televisie, die in verschil lende steden op straat plaatsvond, zei geen van de ondervraagden Willy Brandt als kanselier in Bonn te willen zien. Wel viel de naam van Schroder, ook die van oud-kanselier Adenauer, en het meest die van Ludwig Erhard. Commentatoren re kenen er echter op dat de opgaande lijn zich voor de SPD zal voortzetten. De so cialisten zullen zich eerst van Willy Brandt moeten ontdoen. De overwinning van de CDU-CSU is een overwinning van de Duitse burgerlijkheid. Niet alleen het „houden van wat je hebt" speelde een rol, ook een afkeer van mo derniteit en intellectualisme. Voor een initiatiefrijk Westduitse bui tenlandse politiek ziet het er onder de aarzelende en politiek onbekwame Er hard in de nabije toekomst niet gunstig uit. Vooral door de toegenomen invloed van Strauss zal men zich in het Westen nog voor onafzienbare tijd moeten neer leggen bij zinloze frasen en ferme slagen in de lucht over het Duitse probleem, waarvan een nieuwe regering-Erhard de realiteit .iet onder ogen zal willen zien. Zaterdagmiddag kon de Amster damse jeugd zich weer eens uitleven op de trom.in de Koopmans beurs. Het jaarlijks terugkerend ka baal, versterkt door vele drum bands, was oorverdovend. De foto laat een kleine „drum-dreumes" in actie zien. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is op de IJmuiderstraatweg bij de Tasman straat een tweejarig meisje uit IJmuiden- oost door een personenauto aangereden en vrij ernstig gewond. Zij werd met een zware hersenschudding en enige kneu zingen aan het gelaat door de ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis over gebracht, om hier te worden opgenomen. Het kind werd aangereden door een personenauto béstuurd door een twintig jarige inwoner van Beverwijk, die met een vrij grote snelheid reed en juist bij de t-splitsing van de Tasmanstraat een voor hem rijdende personenauto wilde passeren. Op dit ogenblik stak het meis je voor een geparkeerde bestelauto de straat over en omdat de bestuurder zijn auto niet tijdig meer tot stilstand kon brengen werd het kind door de auto aan gereden. Chinese soldaten met bontmutsen op een vooruitgeschoven post aan de omstreden grens met Sikkim, het Indische protectoraat. Op de achter grond de machtige bergen van de Himalaja. Garfield: De nuttigste erfenis voor een jongeman is armoede. Zaterdagavond om half acht keerde da KW 44, die zich op de uitreis op onge veer 20 mijl nnw van IJmuiden bevond, onverwacht in de haven terug, omdat een 15-jarige opvarende uit Katwijk gewond was geraakt. Doordat het schip tamelijk slingerde, heeft hij zich waarschijnlijk ergens willen vastgrijpen, waarbij hij met de winchtrommel in aanraking kwam en zijn rechter middelvinger be kneld kwam tussen de geleider en de winchrol. Door deze misgreep liep hij een grote vleeswond aan de hand op en een gescheurde spier, waarbij vermoede lijk ook zijn middelvinger brak. De schipper achtte het raadzaam de reis te onderbreken en naar IJmuiden terug te keren, teneinde de gewonde hier te kun nen afzetten. Nadat de jongen door de on- gevallendienst naar het Antoniuszieken huis was overgebracht, werd de reis door de KW 144 weer voortgezet. Een groep van 46 Nederlandse en 20 Deense vakantiegangers is gistermiddag op het vliegveld in Barcelona gestrand. Een DC-6-toestel van de Spaanse charter maatschappij Tassa, waarmee ze terug zouden vliegen, was na een vlucht met een eerste groep passagiers naar Schip hol door deurwaarder E. J. van den Berg uit Hoofddorp op Schiphol aan de ketting gelegd. De reden was een schuld van vele dui zenden guldens, die Tassa heeft aan de vliegtuigfabriek Aviolanda in Papen- drecht. Ook de Aero-Gronddienst n.v. op Schiphol heeft een vordering; achtduizend gulden groot, op de Spaanse maatschappij. Als alles goed zou gaan zouden de ge strande vakantiegangers vanmiddag met een ander vliegtuig van Tassa, dat in Düsseldorf Spaanse arbeiders moet opha len, naar Schiphol vliegen. Ze zijn in af wachting van deze vlucht in hotels in Barcelona ondergebracht. Aanvankelijk zouden de Nederlandse va kantiegangers 98 in totaal met een DC-7 naar Schiphol terugvliegen. Een de fect aan een motor schakelde dit toestel echter uit. Hierna besloot Tassa de reizi gers in twee groepen met een veel klei nere DC-6 te vervoeren. De tweede vlucht zou ook gistermiddag plaats hebben ge had als de deurwaarder er niet tussen was gekomen. De Nederlandse vakantie gangers reisden allen via het nog jonge Amsterdamse reisbureau Marysol. De di recteur hiervan is vrijdag, toen hij op de hoogte werd gesteld van de moeilijkhe den met de motor van de DC-7, dadelijk naar Spanje gevlogen om zijn klanten bij te staan. De schuld van de Spaanse char termaatschappij is niet zo groot dat ook het toestel waarmee de tweede groep naar huis zal vliegen op Schiphol aan de ketting dreigt te worden gelegd. De 71-jarige dr. Hermann Conring, in da oorlog „vertegenwoordiger" van Seiss In- quart in de provincie Groningen, is voor de CDU herkozen als lid van de Bondsdag. Hij wordt ervan beschuldigd in die oor logsfunctie verantwoordelijk te zijn voor de deportaties van vele joodse Nederlan ders en stakers. NEW DELHI, (Reuter, AP en AFP) Chinese militairen hebben vandaag ge schoten op Indische grensstellingen in Sikkim. Ook zijn Chinese troepenver- sterkingen gemeld in de grensstreken van Sikkim en Ladak. Bovendien zou Paki stan troepen hebben samengetrokken bij de oost-grens van India. Voor het Indi sche Parlement zei premier Sjastri van India vandaag: „China is er op uit heel Azië te overheersen. Maar wij zullen weerstand bieden." China heeft overigens zijn ultimatum aan India met drie dagen verlengd. India heeft Peking er weer voor ge waarschuwd, dat het zal vechten „als China mocht aanvallen". De Indische mi nister van Defensie, Chavan, verklaarde voor de radio dat de agressie van Peking zich niet alleen tegen India richt maar ook tegen de democratie. Hij deed een beroep op alle landen, die India goed ge zind zijn, om het land te helpen in yzijn strijd tegen de Chinese agressie. Op de strategisch belangrijke, 4200 me ter hoog gelegen Nathoela-pas aan de grens tussen Sikkim en Tibet, heerst een gespannen toestand. Indische en Chinese troepen kunnen elkaar horen praten. De Indiërs schatten het aantal Chinese mili tairen in dit gebied op duizend. Zaterdag zijn de Chinezen de berg opgekomen. De pas vormt de toegang tot de 56 kilometer lange weg naar de hoofdstad van Sikkim, Gangtok. Intussen is aan het Lahore-front een pauze ingetreden in de Pakistaans-Indi- sche strijd. De Indiërs en Pakistani wor den gescheiden door een dertig meter breed kanaal op Pakistaans gebied, zeven kilometer van de buitenwijken van La hore. Op een bijeenkomst in New Delhi heb ben de leiders van de Indische Congres partij, de Hindoestaanse Jan Sangh-par- tij en de (Moskouse) communisten, bene vens verscheidene onafhankelijke afge vaardigden, gisteren een resolutie aange nomen waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over dehouding van de Gemenebestlanden, met name Groot-Brit- tannië, ten gunste van Pakistan. (Zie ook pagina 3) De rijkspolitie heeft in Bergura (Fr.) een echtpaar aangehouden, dat een hele reeks predikanten in verschillende delen van het land heeft opgelicht. De man, een 45-jarige inwoner van Zwijndrecht, heeft bekend tientallen pre dikanten geld afhandig te hebben ge maakt. Het echtpaar reed per bromfiets door het land. De man belde aan bij de pas torie, vroeg naar de predikant en stelde zich voor als ouderling X uit Zwijndrecht met vrouw. Overal vertelde hij hetzelfde verhaal: ze waren met vakantie geweest, maar op de terugweg naar huis had hun zoon pech gekregen met zijn bromfiets. Hij was met de trein naar huis gegaan en had het jasje van zijn vader aan. Daarin zat nu net de portefeuille met al het geld. De man vroeg dan aan de pre dikant bedragjes, die varieerden van 25 tot 50. Enkele predikanten vroegen een getekende schuldbekentenis, die de man grif verstrekte. Anderen namen genoe gen met de toezegging, dat het geleende zou worden terugbetaald. Een van de predikanten, die beet zijn genomen, is de hervormde dominee T. Feenstra in Avereest. Tijdens een verga dering van predikanten in Hardenberg vertelde hij het geval van de gestrande vakantiegangers en toen bleek, dat er tal van collega's ter vergadering waren, die precies hetzelfde verhaal konden doen. Ds. Feenstra belde de rijkspolitie. Kort daarna liep het echtpaar in Bergum, waar het voor de zoveelste keer hetzelfde verhaal ophing, tegen de lamp. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het echtpaar op deze wijze enige duizen den guldens in de wacht heeft gesleept.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1