Premier van Polen brengt bezoek aan Oostenrijk WERELDNIEUWS J Overwinning van Erhard wekt wat hoop in Parijs voor EEG Johnson wil wereldplan voor onderwijs Bondskanselier wellicht bereid tot eerste stap VS-vliegtuig neergeschoten r EXTRA) Van dag tot dag Strauss tegen Mende Bourquin had in ons land „politieke bewegingsruimte" In Perzië leren soldaten de dorpelingen lezen en schrijven Weer schoten in Kopenhagen Chinees Rode Kruis helpt Oostenrijk Godsdienstvrijheid op het concilie in het geding Haarlems matrassenhuis DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 11 Doel: versterking van goede betrekkingen Ontmoetingen uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer var. onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant j Lijmen Lichtpuntjes Strijken kan nog gemakkelijker c/"» stoom Atv» strijkijzer -u -r-rf"» Van onze correspondent) WENEN Wanneer men afziet van de Sovjet-Unie heeft tot nu toe nog geen en kel staatshoofd uit de landen achter het „ijzeren gordijn" een bezoek aan Oosten rijk gebracht. De Poolse premier, Jozef Cyrankiewicz, is nu in Oostenrijk. Er zullen wel zakelijke gesprekken worden gevoerd, doch een echt werkbe zoek is het niet. De Pool heeft geen mi nisters meegenomen. Het is dus meer een officieel, vriendschappelijk bezoek, waar door de zeer goede betrekkingen tussen de twee landen nog zullen worden bevorderd. Bovendien wil Cyrankiewicz een bezoek brengen aan het concentratiekamp „Maut hausen" waar hij tijdens de laatste dagen van de oorlog geïnterneerd is geweest. Na 1965 was Polen het eerste land achter het „ijzeren gordijn," waarmee Oostenrijk vrij uitgebreide handelsrelaties aanknoop te en deze uitbreidde. Alle anthraciet die Oostenrijk nodig heeft, importeert het uit sluitend uit Polen. Van zijn kant impor teert Polen uit Oostenrijk voornamelijk staalprodukten, machines en kunstmest. Er is geen enkel communistisch land dat zo herhaaldelijk door Oostenrijkse minis ters wordt bezocht. In 1960 ontmoette de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kreisky, zijn collega Rapacki in Warschau. Een jaar daarop volgde het tegenbezoek in Wenen. Ook de Oostenrijkse minister van Handel en Landbouw en vooral de waarnemend kanselier, dr. Pittermann, hebben War schau dikwijls bezocht om in en via Po- Advertentie h. de graaft In Bonn zijn de beraadslagingen over de vorming van een nieuwe regering be gonnen. Journalisten zoeken koortsachtig nieuws over de nauwelijks op gang geko men besprekingen. Niemand hoeft een helderziende te zijn om te begrijpen dat het de CSU-voorzitter Strauss er allereerst om te doen is de FDP zoveel mogelijk in de wielen te rijden, die in de verkiezings strijd heeft verklaard dat deze vroegere minister van Defensie om persoonlijke redenen niet geschikt is in enige regering plaats te nemen. Dat kanselier Erhard kanselier zal blij ven is boven iedere twijfel verheven. Oud kanselier Adenauer zal president Lübke vandaag een besluit overbrengen, waarin het CDU-bestuur zich eenstemmig voor Erhards voortzetting van zijn ambt uit spreekt. Voor oud-kanselier Adenauer is de stembusuitslag ten gunste van het per soonlijk beleid van Erhard een bittere pil. Sommige kranten spreken dan ook van een „nederlaag" voor Adenauer. Hier staat tegenover dat door de winst, die ook de CSU gemaakt heeft ze is nu de sterkste partij na de CDU en SPD de positie van Franz-Joseph Strauss aanzien lijk verbeterd is. Dit is ook nadelig voor de Vrije Democraten, die waarschijnlijk recht zullen doen gelden op vier zetels in de nieuwe coalitieregering. Dat men weer tot deze coalitieregering komt, wordt op het ogenblik door niemand betwijfeld. In ieder geval zullen de Vrije Democraten aan het ministerie voor de beide Duits- landen blijven vasthouden. Dit ministerie werd tot heden door Mende bestuurd. Het vice-kanselierschap zal hij waarschijnlijk moeten opgeven. De FDP zal alle moge lijke tegenwerking van de Beier Strauss ondervinden, die zal proberen te verhin deren dat Mende in het kabinet terug keert, desnoods in ruil voor eigen afzien van iedere ministerspost. In deze strijd zal ook de positie van minister van Bui tenlandse Zaken Schroder (CDU) gevaar lopen. Strauss zal in dit geval alle steun van oud-kanselier Adenauer krijgen. Er hard zal bij de formatie rekening moeten houden met de commissie uit bestuur en fractie van de CDU en de CSU die spe ciaal is samengesteld om „kwesties van zakelijke en persoonlijke aard" te helpen oplossen. lft/M\A/WWWVWWW\M/WWV/WWWWWWWWWWVWWWWW /WWWWWWWWWWWWVWVWWWWWWVW len afnemers te vinden voor Oostenrijkse produkten. De betrekkingen zijn sinds jaren zeer vriendschappelijk, omdat er tussen Oos tenrijk en Polen geen moeilijkheden be staan. Het reizigersverkeer is normaal en wordt niet bemoeilijkt. Hiervan wordt veel gebruik gemaakt. Veel Oostenrijkers hebben Poolse namen en onderhouden in tieme relaties met familieleden in Polen. Het sterkst zijn de culturele betrek kingen, vooral nadat Oostenrijk in 1958 een cultuurcentrum in Warschau oprichtte met een bibliotheek die regelmatig door Poolse intellectuelen en kunstenaars ge consulteerd wordt. Over en weer worden er lezingen, toneelvoorstellingen en muzi kale uitvoeringen gegeven. Deze betrek kingen zijn zelfs sterker dan die met Frankrijk, Engelan'd of Duitsland. Misschien zal tijdens dit bezoek ook de vraag worden aangesneden of Oostenrijk als neutraal land steun kan verlenen aan 't zogenaamde Rapacki-plan. Dit heeft het scheppen van een neutrale en kernvrije zone in centraal-Europa tot doel. Oosten rijk zal een eerste verbinding kunnen vor men tussen Joego-Slavië, Tsjecho-Slowa- kije en Polen. Maar dit plan wil ook Duitsland in de kernzone opnemen. Hierover moe ten echter niet alleen Bonn en Was hington beslissen, maar ook Ulbricht en Moskou. Het is echter mogelijk dat Ra packi voorlopig alleen een kleine neutra le en kernvrije zone nastreeft. Het is wel zeker dat Oostenrijk in dit opzicht nooit op eigen initiatief zal gaan hande len. Er valt maar één schaduw op dit bezoek, namelijk het feit dat kardinaal König van Wenen nu al maanden tever geefs wacht op een visum om Polen voor de tweede maal te kunnen bezoeken. Maar deze vraag wordt zeker niet aangestne- den, omdat kardinaal König op het ogen blik deelneemt aan het concilie in Rome. De Westduitse bouwkundige in genieur Schmid heeft achttien maanden gewerkt aan dit comfor tabele huis van polyleit, glasvezel en steenwol voor zijn gezin. Het huis staat op stelten van stalen bui zen en heeft geen fundament. Zelfs de garage onder het huis heeft geen dragende functie. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Ruygers (PvdA) over de komst van de heer Bourquin uit Zuid-Afrika naar Nederland, welk bezoek speciaal ten doel zou hebben gehad te ageren tegen de schenking van 100.000 aan het Defence and Aid Fund, deelt minister Luns mee, dat de heer Bourquin blijkens zijn ver klaringen naar Nederland was gekomen om een uiteenzetting te geven van zijn standpunt ten aanzien van dit besluit van de Nederlandse regering. Het Kamerlid wilde van de minister van Buitenlandse Zaken weten of hij niet van mening was, dat de heer Bourquin hiermee gebruik maakt van „een politie ke bewegingsruimte, die misschien hem, in ieder geval miljoenen van zijn land genoten, in eigen land wordt onthouden". Minister Luns antwoordt hierop, dat de wijze van bejegening van vreemdelingen hier te lande een zaak is die beheerst wordt door de interne rechtsorde. De hou ding van de Nederlandse overheid tegen over een vreemdeling wordt daarbij in geen enkel opzicht bepaald door de hou ding, die de overheid van het land van de vreemdeling zou innemen tegenover Ne derlanders, die in dat land zouden vertoe ven of wel tegenover inwoners van dat land zelf. De vraag of de heer Bourquin met de hem hier te lande gegeven vrij heid gebruik maakt van een ruimte die hem, in ieder geval miljoenen van zijn landgenoten, in eigen land wordt onthou den, is dan ook niet relevant voor de be handeling, waarop de heer Bourquin in Nederland aanspraak mocht maken. De minister meent, dat ook de vraag, hoe een Nederlander, die naar Zuid-Afri ka zou gaan om tegen de apartheidspoli tiek te ageren, daar zou worden behan deld, niet relevant is voor de aan een on derdaan van Zuid-Afrika in Nederland gegeven vrijheid. De minister belast met ontwikkelings hulp, mr. Th. H. Bot, is met een Ne derlandse delegatie teruggekeerd van de tiendaagse wereldconferentie, die in Tehe ran met medewerking van de Unesco ge organiseerd was door de shah van Per zië ter bestrijding van het analfabetisme. De minister vertelde dat de shah begon nen is met het opleiden van zijn solda ten tot hulponderwijzers. Zij vervullen hun dienstplicht door in kleine dorpen analfabeten te leren lezen en schrijven. Deze soldaten worden daarvoor per leer ling betaald, maar alleen als zo'n leer ling voor een examen slaagt. De shah stelde voor, dat alle landen een deel van de militaire uitgaven op een dergelijke manier zouden gaan besteden. Maar het congres heeft op dit voorstel zeer gere serveerd gereageerd. De Nederlandse delegatie heeft aange boden de mogelijkheid te onderzoeken en eventueel te financieren kleine mobiele drukkerijen beschikbaar te stellen, opdat aan de leesbehoefte kan worden voldaan als men er in geslaagd is die te scheppen. Muur. Een jonge Oostberlijner is via een kerkhof dat aan de muur is gelegen, ontsnapt naar West-Berlijn. Hij klom met een ladder over de muur. De lad der kreeg hij van helpers in het Wes ten. Analfabetisme. Het onder auspiciën van de Unesco gehouden wereldcongres van ministers van Onderwijs over de uitroei ing van het analfabetisme besloot zijn bijeenkomst in Teheran met een inter nationale oproep voor gelden om de 700 miljoen analfabeten van de wereld on derwijs te geven. Bombardement. Het dagblad „La Prensa" meldt dat bij twee bombardementen van de Peruviaanse luchtmacht op de schuilplaatsen van de rebbellen in Peru een dertigtal guerrillastrijders om het leven zijn gekomen. Bezoek. Premier Cyrankiewicz van Polen is maandag voor een officieel bezoek van drie dagen aan Oostenrijk in We nen gearriveerd. Doop. Maandag is kroonprinses Alexia van Griekenland grieks-orthodox ge doopt in de huiskapel van het koninklijk paleis in Athene. Bij de plechtigheid wa ren alle leden van de Griekse en de Deense koninklijke families aanwezig. Uranium. Een groep Franse deskundigen voert in Djakarta voorbereidende be sprekingen over het delven van ura niumerts dat in rijke maar moeilijk toe gankelijke lagen op Borneo en in West- Irian te vinden zou zijn. Bezoek. Premier Jyoela Kollai van Hon garije heeft een bezoek gebracht aan premier Kosygin van de Sovjet-Unie. Het bezoek past in het kader van de serie bezoeken van Oosteuropese leiders aan Moskou. Bosbrand. Meer dan 50.000 hectaren gras land en bos zijn in Noord-Californië verbrand bij bosbranden van de laatste dagen. Misnoegen. President Soekarno heeft na een inspectietocht langs een aantal lage re scholen in Bandoeng zijn misnoegen geuit over discriminerende behandelin gen van arme kinderen. Deze moesten op smerige vloeren van hun klaslokalen de lessen volgen. De kinderen van wel gestelde ouders kregen in goed gemeu bileerde lokalen les. Het ministerie van Onderwijs heeft daarop laten weten dat zulke toestanden in de Indonesische staat niet passen en dat er onmiddellijk een einde aan gemaaakt zal worden. dat generaal De Gaulle de E.E.G., nu puntje bij paaltje komt, toch niet zonder meer over boord wil gooien. Wanneer Er hard bereid is de eerste stap te doen, zal De Gaulle zich vermoedelijk graag willen bukken om de handschoen op te rapen. Ook Erhard heeft bovendien wel enige ernstige bedenkingen tegen de definitieve afschaffing van het vetorecht in de Eu ropese ministerraad door de invoering van een systeem van meerderheidsstem- men dat 1 januari 1966 in de E.E.G. van kracht moet worden. Wanneer Bonn en Parijs het op dat punt eens zouden wor den, zal Erhard, gezien de toeneming van zijn politieke gewicht in West-Duitsland, wellicht de concessies kunnen doen die generaal De Gaulle voor de Franse land bouw verlangt. Het temperament van de kanselier heeft hem altijd eerder tot lijmen dan tot bre ken gedreven en uit die karaktertrek put men in Parijs de hoop dat Erhard bij zijn Atlantische wijn toch wel zoveel wa ter wil doen dat zelfs generaal De Gaulle die drank niet hoeft te laten staan. Al blijft men in Parijse regeringskringen dan ook met een vleugje melancholie te rugdenken aan de legendarische dagen van Adenauer, toen de kanselier en de ge neraal uit het zelfde glas Rijnwijn op hun eeuwige „broederschap" dronken en klon ken. KOPENHAGEN (AFP) Op het eiland Amager bij de Deense hoofdstad Kopen hagen, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag vier politie-agenten werden doodgeschoten, zijn gisteravond kort voor middernacht schoten op iemand gelost, die echter geen doel troffen. De kogels kwamen uit twee auto's van het merk Volvo, die men een halfuur te voren met grote snelheid door het cen trum van Kopenhagen had zien rijden. Een grote politiemacht is naar Amager gedirigeerd, waar ze onder meer het „Kongelunden"-bos heeft omsingeld. Advertentie WASHINGTON (AP) - President John son heeft aangekondigd dat hij het Ame rikaanse congres volgend jaar wil vra gen toestemming te geven voor een lang lopend programma ter bevordering van onderwijs in de gehele wereld. TOKIO (AFP en AP) Een eenheid van de luchtmacht van de Chinese mari ne heeft gisteren een Amerikaanse F-104 straaljager neergeschoten boven het ei land Hainan. Dit gebeurde voor de kust van Vietnam. De Amerikaanse piloot is gevangen genomen, zo meldt het Chinese persbureau. Het Amerikaanse militaire hoofdkwar tier in Saigon heeft later in een commu niqué meegedeeld, dat dit vliegtuig maan dag als vermist werd opgegeven nadat de piloot per radio had laten weten dat de navigatie-instrumenten slecht functio neerden en dat hij het toestel met zijn schietstoel ging verlaten, omdat de brandstof was opgeraakt. Het vliegtuig maakte „een normale pa- trouillevlucht boven de Golf van Tonkin", aldus het communiqué. Het is de tweede keer dit jaar, dat Pe king de vernietiging van een Amerikaans vliegtuig boven Hainan heeft gemeld. Het Noordvietnamese persbureau heeft gemeld, dat maandag boven Noord-Viet- nam acht Amerikaanse vliegtuigen om laag zijn gehaald, waarmee het totale aantal sinds 5 augustus vorig jaar neer geschoten Amerikaanse toestellen volgens het persbureau op 581 is gekomen. De Amerikaanse president zei dit in een rede ter gelegenheid van de tweehon derdste geboortedag van James Smith- son. Uit zijn nalatenschap is het „Smith sonian Institute" gesticht, dat zich bezig houdt met vele takken van wetenschap pelijk onderzoek. Sedert 1846 is het een staatsinstelling. „Wij willen laten zien" aldus Johnson, „dat de droom van ons land geen halt houdt waar de zee begint. Want het is niet slechts een Amerikaanse droom die samenleving van vrede en welvaart. Allen die erin willen delen zijn welkom. Allen worden uitgenodigd eraan bij te dragen" Johnson onthulde dat hij een officiële werkgroep heeft gevormd om plannen te maken. Hij zal de burgers en het zaken leven vragen te helpen met het project. In januari zal hij een programma van vijf punten indienen bij het Congres. Dat behelst: hulp aan onderwijsplannen in de ach tergebleven landen; hulp aan Amerikaanse scholen bij de uitbreiding van de kennis van de aarde en de wereldbevolking; bevordering van de uitwisseling van leerkrachten en leerlingen; bevordering van de uitwisseling van boeken, ideeën en kunstwerken, het beleggen van bijeenkomsten met mensen uit alle cultuurgebieden om zich te beraden over de gemeenschappelijke problemen van de mensheid. Johnson wees erop dat meer dan ze venhonderd miljoen volwassenen vier van elke tien mensen op aarde kunnen lezen noch schrijven. TOKIO (A.P.) Het Rode Kruis van communistisch China heeft ongeveer 70.000 gulden geschonken aan de slachtof fers van de overstromingen in Oostenrijk. Dat heeft het persbureau Nieuw China meegedeeld. (Van onze correspondent) PARIJS De uitslag van de Westduit se verkiezingen waarin men in Parijs vooral een grote persoonlijke overwin ning van Erhard ziet, wordt door Fran se regeringskringen met wat gemengde gevoelens gewaardeerd. Het is De Gaul le's boezemvriend, oud-kanselier Adenau er niet gelukt zijn opvolger te blijven overschaduwen. De invloed van Adenau er, die twee jaar geleden met De Gaulle aan de wieg stond van het doodgeboren kindje dat het Frans-Duitse vriendschaps verdrag gebleken is, is in zijn eigen land zo gelooft men hier toch wel een flink stuk gedaald. Erhard is voor Frankrijk eerder het symbool van de Atlantische orthodoxie en de mogelijkheid dat hij ooit Parijs boven Washington zou verkiezen heeft men hier helemaal opgegeven. Vooral ook, omdat de kans groot lijkt dat dr. Schroder, die beslist geen vriend is van De Gaulle, zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken zal behouden. VATICAANSTAD (AP) Het vraag stuk van de godsdienstvrijheid schijnt in conciliekringen achter de schermen tot een aantal acties en tegenacties te heb ben geleid. Een groep concilievaders die tegen het afkondigen van het schema over de godsdienstvrijheid in zijn huidige ter minologie is, zou paus Paulus in een verzoekschrift hebben gevraagd te beslis sen dat over dit schema niet gestemd zal worden door de kerkvergadering. Deze groep zou ongeveer honderd prelaten tel len. Andere berichten uit Rome duiden erop dat de voorstanders van het schema over de godsdienstvrijheid overwegen een spoedpetitie bij de paus in te dienen, waarin verzocht wordt een stemming over dit schema te laten houden. De tegenstanders van het schema dat nu aan de orde is, zouden erop uit zijn 'n speciale subcommissie te laten instellen die tot taak heeft een geheel nieuwe tekst over de godsdienstvrijheid op te stellen. Daardoor zou dit schema niet langer worden behandeld door het secretariaat voor de eenheid van de christenen, waar van kardinaal Bea voorzitter is. De Amerikaanse jezuiet John Court ney Murray, een van de voornaamste opstellers van het huidige schema, zei maandag reden te hebben om aan te ne men dat paus Paulus wel een stemming wil. In sommige conciliekringen betwij felt men of het wel verstandig is te laten stemmen, omdat daardoor „een ernstige verdeeldheid in de boezem van het concilie aan de dag zou kunnen tre den". Niettemin ziet men in Parijs toch ook wel een paar lichtpuntjes in de situatie die in de Bondsrepubliek sinds zondag is geschapen. Politieke ideologieën hebben voor de realist en pragmaticus De Gaulle nooit het laatste woord gesproken. De ge neraal heeft graag met figuren te maken die in hun land stevig in het zadel zitten. Ook Erhard is geen „Prinzipienreiter". Men acht het daarom in Parijs niet uitge sloten dat de kanselier zich de komende weken zal inspannen om samen met Pa rijs naar een oplossing voor de crisis in de Euromarkt te zoeken. Er zijn verschillende duidelijke symp tomen die de veronderstelling wettigen Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11