Werk van Hendrik Nicolaas Werkman schilder, houtsnijder, lithograaf en drukker De Mozarts in Nederland expositie in Den Haag ARISTONATV-TIP: flmtoua Real Madrid Feyenoord L I Willi L Expositie in De Vishal 'I mIPM HPI Tijdelijk publikatieverbod voor de „autobiografie" van Michael Chaplin DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 13 Qn - „Gouden harp" voor Eddy Christiani en Benedict Silbermann Bob Buys En wanneer u nü even uw Aristona-dealer belt, geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN woensdag, 22 september (1e net) 20.55 uur Jos ae Klerk Haarlems Bach Ensemble Kleinplastiek gestolen in hotel te Montreal Artsentoneel ten bate van het Beatrixfonds De radio geeft woensdag T elevisie programma VOOR WOENSDAG NEDERLAND I lilitis vi, m - I Mi r Advertentie 99 99 ZATERDAG IS IN HET Gemeentemuseum van Den Haag de aangekondigde tentoonstelling geopend ter herdenking van het bezoek aan ons land dooi' Leopold Mozart met zijn vrouw en hun beide wonderkinderen Nannerl en Woll- ^ang-Amadeus, nu tweehonderd jaar geleden. Wat wij zaterdag in een Eibij- artikel over deze aangelegenheid publiceerden kon worden beschouwd als de samenvatting van de gegevens van de zeer beknopte, in één zaaltje samenge brachte Haagse expositie. De tentoonstelling is een authentieke illustratie van een historisch feit, documentatie die aan de ingewijden de bekoring biedt van een confrontatie met het wezen van een lastige geschiedenis, dat overigens slechts van belang is omdat een geniaal mensenkind er als hoofdfiguur bij be trokken was. De taal der vogelen" (naar „Die Vogelsprache" uit Martin Bubers „Chassidische Legenden"). Druksel uit de serie „Het Vrouweneiland" van H. N. Werkman. IN DE VISHAL IS EEN GROTE tentoonstelling te zien van werk van de in Nederland veel geroemde Hendrik Nicolaas Werkman, die in 1882 te Leens ge boren werd en in 1945 overleed nadat hij wegens illegale arbeid door de Duitsers gearresteerd was. In zijn boek „De Nederlandse schilderkunst sinds Van Gogh noemt Charles Wentinck hem „schilder, houtsnijder, lithograaf, drukker. Men sprak wel van de „meesterdrukker Werkman." Hij is ook genoemd „Werkman, de drukker Van het paradijs." Werkman was drukker van zijn vak en voor het grootste deel van zijn oeuvre is gebruik bemaakt van de drukpers. Hij gebruikte daarbij ook bestaand typografisch materiaal, maar de inkt werd veelal overge bracht door middel door hemzelf gesneden vormen, die de vrijheid van uitdruk- kirïgswijze sterk beperkten. Hoe schilderachtig van kleur ook, Werkmans we zogenoemde „druksels" zijn een vorm van grafiek. In de beperking tot grafiek kan een grote kracht liggen. Men dient immers weloverwogen te concipiëren opdat on danks die beperking zoveel mogelijk ge zegd kan worden. Daarnaast kan dan wel de charme van het toevallige effect iets toevoegen aan de resultaten. Het expe rimenteren met grafiek kan de schilder op nieuwe ideeën brengen. Bonnard ge tuigde ervan dat hij zelfs iets leerde van de cliché-maker, die bij het reproduceren van Bonnards, uit toetsen opgebouwde, schilderijen zich soms gedwongen voelde de uit toetsen bestaande kleurvlakken in duidelijke toonverschillen te benadruk ken. Toen de schilder Otto B. de Kat eens met een schilderij bezig was, dat wat betreft kleurgeving onbevredigend bleef, heb ik hem van dezelfde composi tie een houtsnede van een beperkt aan tal kleuren zien maken. Bij het afdruk ken van de verschillende blokken was het toen mogelijk met de kleur te expe rimenteren om tenslotte tot de juiste kleurconceptie te komen, die ook weer dienstig was aan het schilderij. BIJ WERKMAN ZIET MEN dan een doorwerking van zijn druksels en gou aches op elkaar. Het is juist hem ook schilder te noemen, al wijken zijn schil derijen in olieverf nogal af van zijn gra fische werk. In die schilderijen heeft hij iets van wat men tegenwoordig een „Naïef schilder" pleegt te noemen. Het komt me voor dat hij voor de vrije schilder kunst te weinig vormbeheersing bezat En het is zijn vorm van grafiek die hem bracht tot die stellige vormgeving, waarom hij zo'n ruime waardering ver kreeg en ook van invloed kon zijn op andere beeldende kunstenaars. Werkman heeft behoord tot de Groning ge schildersgroep „De Ploeg", die sterk onder invloed van het Duitse expressio nisme heeft gestaan. De krachtigste fi guur daarin was Jan Wiegers, in wiens werk het langst bepaalde tendensen uit die tijd van 1922 tot ongeveer 1927 zijn blijven bestaan en die bepaalde verwor venheden uit die tijd ook tot een verdere ontwikkeling wist te voeren. Het ziet er naar uit dat „De Ploeg" in de herinne ring zal blijven bestaan door Wiegers en Werkmans oeuvre. In hoeverre hun werk nog verder van invloed zal zijn in een ontwikkeling is echter een vraag. Wiegers heeft door zijn leraarschap aan de Rijksakademie veel bijgedragen aan de vorming van jonge kunstenaars. In een moment van grote vertrouwelijkheid heeft hij me echter eens gezegd, dat hij toch eigenlijk meer graficus dan schilder was, daarmee doelende op het feit dat hij meende dat kleurgebruik niet tot zijn grootste kwaliteit behoorde. Ik ken ech ter schilderijen van hem waarin de kleur van grote betekenis is. Kleur kan veel zeggend zijn inzake plastische suggesties, in het psychologische vlak en ook inzake de te verbeelden stof. Van de Duitse ex pressionist Mare ken ik composities met paarden in een bepaalde kleur, die voor mij net zo goed in een andere kleur ge dacht hadden kunnen zijn. De nood (Van een onzer verslaggeefsters) De componist-zanger Eddy Christiani en de componist-dirigent Benedict Silber mann zijn onderscheiden met de „Gouden Harp". Deze door het Comité voor Neder landse Amusementsmuziek „Conamus" in gestelde .onderscheiding is hun gistermid dag tijdens de zesde, jaarlijkse reünie van het Comité uitgereikt. „Conamus", opgericht door het bureau voor muziek- auteursrechten BUMA, looft deze prijzen uit aan hen die zich op het gebied van de lichte muziek verdienstelijk hebben gemaakt. Tijdens deze reünie in het Amsterdam se Carlton-hotel werden ook de prijs winnaars van de door „Conamus" uitge schreven prijsvraag voor Nederlandse kin derliedjes bekendgemaakt. Er waren 450 inzendingen. De eerste prijs was voor voor Hans Peters uit Den Haag, die voor zijn „Varkentje Valentijn" 500,- kreeg. Een tweede en derde prijs werden ge deeld door mejuffrouw Pien zur Mühlen uit Den Haag voor „De canon van de kat en de muis", en Gerrit den Braber uit Huizen voor diens „Marietje van Meije- ren". Eddy Christiani maakte zijn radiodebuut in 1938, zijn platendebuut in 1940: hij was de eerste Nederlandse vocalist die een gouden plaat kreeg en hij brengt uit sluitend Nederlandse amusementsmuziek. Benedict Silbermann, dirigent van het Promenade-orkest, werd onderscheiden voor zijn composities en arrangementen sowel op het gebied van de lichte als klas sieke muziek. zaak tot een bepaalde kleur is dan niet duidelijk. Van Wiegers ken ik vele schilde rijen, die niet anders te denken zijn dan hij ze maakte. IK MOET BEKENNEN, DAT IK de noodzaak van Werkmans kleurgeving moeilijk na kan voelen. Hij openbaart mogelijkheden in kleurcombinaties en als zodanig hebben zijn experimenten zin. Appreciatie wordt zo een kwestie van persoonlijke smaak. Bij werken van gro te schilders vergeet men echter eigen voorkeur en geeft men zich over aan de visie van de meester. En zo zie ik in Werkmans kunst weinig verschiet. Na de oorlog is er veel aandacht aan deze fi guur besteed. Een groot propagandist was jhr. Sandberg, de vroegere directeur van het Stedelijk Museum. Ondanks de vele tentoonstellingen van Werkmans oeuvre heb ik weinig overtuigend werk ontmoet van anderen, die hem mogelijk tot voorbeeld hebben genomen. Het be lang van Werkmans kunst kan liggen in een unieke persoonlijkheid. Daaromtrent kunnen beter getuigen zij, die hem gekend hebben, zoals bijvoorbeeld ds. F. R. A. Henkels, die zijn collectie beschikbaar stelde voor deze expositie. DEZE EXPOSITIE getuigt zeker op le vendige wijze van e£n bepaalde tijd, die van belang geacht kan worden in de ontwikkeling van de hedendaagse Neder landse beeldende kunst en kan ouderen onder ons vervullen van enige nostalgie naar een verleden, dat vervuld was van een goed idealisme. RECTIFICATIE Bij de foto van een scène uit O'Neills toneelstuk „Liefde onder de olmen" (in ons blad van gisteren) is in het bijschrift de acteur Jules Hamel genoemd, waar Jules Croiset vermeld had moeten zijn. iï'H '"'v.i't; VEEL IS HET NIET wat men te zien krijgt: kantenberichten (Haagse, Haar lemse, Utrechtse)geschilderde en gegra veerde portretten en van stadszichten, reisnotities van vader Leopold en van zijn dochter Nannerl, een door vader Mozart opgestelde lijst van de composities die zijn zoontje maakte tussen 1764 en 1766, diens te Parijs en te 's Gravenhage ge drukte werken, de handschriften van de Symfonie in Bes, de aria „Conservati fe- dele" en van het quod-libet „Galimathias Musicum"waarvan wij in ons artikel van zaterdag een fragment opnamen, en waar in men de melodie van het Wilhelmus als thema verwerkt ziet. Verder Holland se toets- en blaasinstrumenten uit die tijd en verder gegevens over het verblijf der Mozarts te Haarlem en te Utrecht. NEEN, VEEL IS HET NIET; een niet geïnteresseerde bezoeker heeft het in minder dan tien minuten bekeken; maar een belangstellende kan er een uur over doen zonder zich te vervelen, want juist dat weinige en zeer overzichtelijke, is voor hem buitengewoon veel, want het geen hij weet en om het wonderlijke van het geval liefheeft, ontmoet hij hier als dierbare getuigenissen. Aan de hand van een grafiek, aangebracht op een kaart van Midden-Europa, kan dan tevens de aandachtige bezoeker de slingertocht per postkoets, trekschuit en zeilboot volgen van de Mozarts vader, moeder en twee kinderen drieënhalf jaar, van Oosten rijk uit, door Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Nederland, en dan terug over België, Frankrijk, Zwitserland en Duits land naar Salzburg. De originele brief wisseling van Leopold Mozart aan zijn vriend te Salzburg, waarin de „kunst reis" met de wonderkinderen te volgen is, kan niet meer getoond worden, zij bestaat nog slechts in afschrift dat in Berlijn be waard wordt. Uiteraard was op die kopie geen beroep gedaan. WAT ONS 'BIJZONDER interesseerde I was de hoek van de tentoonstelling die het bezoek aan Haarlem betreft. Als pronkstuk vindt men er het exemplaar in rood marokijn gebonden en verguld op snee van Leopold Mozarts Handleiding voor het Vioolspel, dat door de drukker- lettergieter Joh. Enschedé aan de jonge stadhouder Willem V aangeboden werd bij diens meerderjarigheidsverklaring; ver der portretten van Enschedé en zijn let tersnijder Fleischman, gravures van het Haarlemse orgel en van de Grote Markt met de herberg „Het gulden Vlies" waar de Mozarts hun intrek namen, de beschrij ving van het orgel door Joh. Radeker, als mede de oorspronkelijke Duitse uitgave van de „Violinschule: Dit is alles bij el kaar ook niet veel, maar meer is er niet nodig om de geestdriftige woorden die Leopold Mozart naar Salzburg schreef over het bezoek aan Haarlem, reliëf te geven. De tentoonstelling duurt tot 7 novem- ber. Het Haarlems Bach Ensemble onder leiding van George Robert zal op 26 sep tember a.s. medewerken aan een dienst in de Bakenesserkerk te Haarlem, waarin voorgaat ds. J. Heidinga. Uitgevoerd wordt van Joh. Seb. Bach cantate nr. 102: „Herr, deine Augen sehen nach dem Glauben". De dienst begint om half acht 's avonds. Uit een afgesloten vitrine in de lobby van het Queen Elizabeth Hotel te Mon treal zijn zes werken van beroemde beeld houwers gestolen. De totale waarde van het vermiste bedraagt ca. 90.000 gulden. De beeldhouwwerken zijn eigendom van dr. Max Stern, eigenaar van de Dominion Art Gallery. Vermist worden „Entendu et Vu" van Jean Arp, „Seated Woman" van Henry Moore, „Torso" van Marino Marini, „Animal Leoncino" van Mirko Basadelle en „Homme Accroupi" van Ro din (alle in brons uitgevoerd) alsmede „Denzatrice Argento" van Pericle Fazzi- ni (in zilver uitgevoerd). Hun hoogte va rieert van 9 tot 30 cm. Ter gelegenheid van het ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, dat binnenkort in Haarlem zal worden gehouden, geeft een ensemble bestaande uit artsen en hun echtgenoten uit Haar lem en omgeving op woensdag 6 oktober in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering van „De kunst om te leven blijspel in drie bedrijven door H. F. Malt- by en F. Wynn. De regie is van Wim Paauw. De bezetting bestaat onder meer uit de artsen F. E. Posthumus Meyjes -en zijn echtgenote-, G. L. van der Zwaag, M. C. de Haan, J. van Dam A. W. Thöne en W. Ulrici. Door het bestuur is een deel der plaat sen in de schouwburg beschikbaar gesteld voor niet-leden, zodat deze kaarten kun nen worden verkocht ten bate van het Prinses Beatrixfonds. De gehele opbrengst van deze avond is trouwens voor het fonds bestemd. Dit fonds ter bestrijding van de kinderverlamming, trekt zich de laatste jaren ook het lot aan van spastici, lijders aan multiple sclerose en van de kinderen met geboortelaesie. Van heden af kunnen voor deze toneel avond kaarten worden besteld bij mejuf frouw G. Vermeulen, secretaresse van het Elisabeth's Gasthuis, onder nummer 13960. De toegangsprijzen bedragen 6,-, 5,-, 3,50 en ƒ2,- verhoogd met 0,40 be- spreekgeld en vestiaire. Eventueel tele fonisch bestelde plaatsbewijzen worden daarop besproken thuisbezorgd. HILVERSUM 8. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Oude ka mermuziek 6gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Radio krant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke pianomuziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (opn.). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalf uurtje, cabaret. 12.00 Lichte grammofoon muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammo foonmuziek eventueel aktualiteiten. 12.50 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 13.10 Klassieke muziek voor twee orgels (gr.). 13.30 Rijkspolitiekapelmarsmuziek. 14.00 Herdenkingsbijeenkomst t.g.v. gouden ju bileum Bond van Christelijke Politie' ambtenaren in Nederland. 15.15 Oude ge wijde muziek (gr.). 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.15 Jazzper- spectief. 17.50 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn. Vraaggesprek van Clau de Belloni met dr. R. J. H. Kruisinga, Dir. Gen. v. d. volksgezondheid over de 15e zitting v. h. reg. comité v. Europa v de Wereld-Gezondheids-Organisatie (w.h.o.) in Istanbul. 18.00 Vrouwenkoor, sopraan en piano: moderne liederen (opn.). 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke organisaties. 18.45 Liedjes van en over Hawaii (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Knapenkoor, orgel en hobo (opn): klassieke en moder ne muziek. 21.15 Balans van het vakan tieseizoen, lezing. 21.30 Promenade-orkest en sopraan: klassieke muziek. 22.30 Nws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Klassieke grammofoonmuziek. 23.15 Varen we wél in de welvaart...? lezing. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.25 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Moderne grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Lichte grammofoon muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Fluit en clavecimbel: klassieke mu ziek. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Combo. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Metropole orkest. 13.45 Hun wereld ging voorbij, lezing. (7). 14.00 Ra- diophilharmonisch orkest: moderne mu ziek. 14.20 Radiophilharmonisch orkest: moderne en semi-klassieke muziek. 14.55 Kalender. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws). 16.50 Voor de zieken. 17.20 Elek tronisch orgelspel. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of gram mofoonmuziek. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel, een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Dansorkest en zangsolisten. 19.10 Miljoenennota, een beschouwing op de gisteren bekend ge worden rijksbegroting. 19.20 Voor de jeugd. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest. 20.30 Grammo foonmuziek. 20.55 Voetbalwedstrijd Real- Madrid-Feijenoord. 22.50 Nieuws. 23.00 Grammofoonmuziek. 23.05 Moderne liede ren (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws 14.03 Amusementsmuziek. 14.50 Koorzang. 15.00 Nieuws. 15.03 Grammo foonmuziek. 15.15 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Or- kestenparade. 16.45 Koorzang. 16.55 Gram mofoonmuziek. 17.00 Nieuws, weerbe richt en mededelingen. 17.15 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.54 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Operettemuziek. 21.00 Moderne muziek. 21.30 Volksmuziek. 21.50 Koorzang. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 12.45-13.45 Prinsjesdag. 19.101 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor Gehoorgestoorden. 19.33 Prinsjesdag. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Liedjesprogramma. 20.40 Program-1 ma over de cineast Georges Méliès. 21.25 Hazel: Het nieuwe meisje, TV-film. 21.40 I Vanavond in Nieuwspoort. NTS: 22.15- 22.20 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 The Who, programma voor de tie ners. 20.20 Sportpanorama. 20.55 Licht Zuidamerikaans orkest en zangsoliste. 21.25 Inwoning, programma over proble men van het samenwonen en het inwo nen. CVK/IKOR: 22.10-22.35 Hun gewe ten en het onze, documentaire over de internationale amnestiebeweging. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Toro-Festival, filmreportage. 19.25 Markt (Grenier sur Rue), filmpje. VPRO: 19.35 Patrouillewagen 54: politie film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Socutera Reclassering. VPRO: 20.25 De oude draai- doos. Daarna voetbalwedstrijd Rial Ma drid - Feijenoord. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.01 Jazz muziek. 20.20 Pracht en praal: Oude tra dities in een moderne democratie, docu mentair programma. 20.45 De geheimzin nige dubbelganger, speelfilm (14 jaar en ouder), (tot 22.10). -j, -u ixt- V :S' Sandie Shaw, een meisje dat alles wat met showbusiness te maken heeft een grote verschrikking vindt maar ermee doorgaat omdat er zo veel geld mee is te 'verdienen, en wier specialiteit (om op te vallen) bestaat uit het barrevoets optreden, zingt hedenavond enkele liedjes voor de t.v.-camera (Nederland I, 20.20-20.40 uur). Sandie, die als zeventienjarig fabrieksarbeidstertje snel naar een hoge plaats in de hit parade steeg met „There is always something to remind me", heeft thans vooral succes met „Long Live Love". Advertentie RED BAND ROOSENDAAL Michael Chaplin, de negentienjarige Beatnik-zoon van Charles Chaplin, heeft de eerste ronde gewonnen in zijn poging de uitgave te voorkomen van zijn „auto biografie". De rechtbank heeft een tijde lijk verschijningsverbod opgelegd aan het boek „I couldn't smoke the grass on my Father's Lawn", dat twee journalisten voor de jonge Chaplin hebben geschreven. De rechter, George Waller zei echter geen sympathie te hebben voor de jonge Chaplin die een permanent verschijnings verbod van het boek wil, omdat hij spijt heeft van alles wat hij de journalisten over zijn ouders heeft meegedeeld. „Ik moet eraan denken dat deze jongeman minderjarig is en misschien tegen zichzelf in bescherming moet worden genomen," aldus de rechter. „Het verschijnen van dit boek zou de eiser niet ten goede komen en hem en zijn familie wellicht ook over de hele wereld in discrediet brengen." Hij bepaalde dat het proces over een permanent verschijningsverbod op korte termijn moet plaats hebben, maar er is nog geen datum bepaald. De twee Britse journalisten hebben Chaplin jr. benaderd, nadat bekend was geworden dat de gebaarde beatnik met de beroemde naam van de steun leefde. Drie maanden lang werkte Michael enthou siast mee aan het plan voor het boek, maar te elfder ure keerde hij zich tegen de journalisten en wilde hij het verschij nen voorkomen, uit vrees zijn ouders schade te berokkenen en hen nog meer tegen hem in het harnas te jagen. Ook was hij van mening dat zijn eigen ka rakter niet fraai naar voren kwam in het boek. „Niemand die de feiten heeft vernomen en het ongeluk heeft gehad gedeelten van dit boek te lezen, kan enige sympathie overhouden voor de jongeheer Chaplin," aldus de rechter. De uitgever, Leslie Fre- win, heeft verklaard in beroep te zullen gaan. Het boek is klaar om ter pers» te gaan en is reeds naar negen landen verkocht. De totale oplage van het boek zou zeker in de honderdduizenden lopen, aldus de uitgever. KITTY JANSSEN LICHT GEWOND De actrice Kitty Janssen is gistermid dag met haar auto bij Oudewetering in een slip geraakt, in de berm van de weg over de kop geslagen en in een sloot ge komen. De actrice werd licht gewond en is naar huis vervoerd. Het ongeluk ge beurde op het viaduct in de Haarlem mermeer bij Oudewetering, daar waar de rijkswegen 4 en 4a in elkaar lopen. Haar sportauto werd zwaar beschadigd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13