Geldontwaarding telt niet mee Regering leent met spaarbrieven meest bij minst draagkrachtigen Prof. Goedhart: „Brieven zijn waardeloos slijk" Hof spreekt DAF vrij Dividenden Minder benzine bij autorijden rorai1 Redelijke handel op eerste EEG- veemarkt COSO: „AOW niet als vakantiegeld'' Turken bij De Meteor staken Ongekend hoge investeringen bij Gen. Motors Bij Kon. Shell geen standsverschil meer Hogere winst bij American Enka Kort economisch nieuws Anderhalf jaar voor overval op taxichauffeur Ordeverstoorders gevonnist Onderwijzers klagen over discriminatie Na vijftien jaar een visum SCHEEPVAARTBERICHTEN Decca-stations voor visserij in ons land Gedenkboek wordt veranderd Van der WUIF 1 HUfiRECHI DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 17 e U.S. Chem. Waarden In CAO-kwestie Britse uitvinding 5*5 x 9 Gisteren op het Damrak WALL STREET: Verdeelde stemming Kort nieuws Zoals te verwachten viel zijn de com-I spaarbrief waarschijnlijk nuttig. Ieder- i j i een, ook degene die tot dusver met spaar- mentaren op de door de regering in te heeft over vijf jaar 5 spaarbrieven, voeren belastingspaarbrieven niet mals. Ljie in 1972 met elkaar een (geblokkeer- Prof. Goedhart van de Universiteit van de) contante waarde hebben van 586,42. Amsterdam heef, de brieven vanmiddag Dy^.rbrie, «S al voor de radio „waardeloos slijk ge- deel vande spaarbrieven die in 1967 wor- noemd, omdat de papiertjes van 100,— den uitgereikt is dan 123,29, die van 1968 die worden uitgedeeld een feite een vor- f 116,86, van 1969 110.77 en die van 1970 dering zijn van de belastingbetaler de ftSTE belastinghaler. De houder moet immers I bepaald dat de spaarbrieven onverhandel- zelf het geld voor de aflossing op- baar en onvervreemdbaar zijn. Bij faillis sement kan de curator er niet over be schikken en bij overlijden moeten de erf De eerste E.E.G.-veemarkt, gisteren in de Frieslandhal te Leeuwarden gehouden, heeft een redelijke belangstelling van ver- brengen. De invoering van de belastingspaarbrie ven vormt voor ons land in feite een unicum, al is er in socialistische en KVP- kringen al herhaaldelijk over gesproken. Het gaat er bij de spaarbrieven om de ruimte die er is voor belastingverlaging niet te laten meewerken aan een uitbrei ding der bestedingen als dat uit conjunc tureel oogpunt ongewenst zou zijn. Iedereen wordt bij de brieven over één kam geschoren, want iedereen krijgt een brief van 100 onverschillig welk bedrag StoaraninbdeSloon ^mLmste^bfLIttg I kopers en kopers opgeleverd. Er werden wordt er sterker door. In feite is het echt 360 runderen aangevoerd en daarvan wer- ter zo dat de belastingvrije voet wordt den er ongeveer driehonderd verkocht, verhoogd mï omstreeks 300 Hierdoor hoofdzakelijk naar West-Duitsland eri Ita- zullen ongeveer 100.000 personen, die nu h.e- franse belangstellenden beperkten belasting betalen geen loon- of inkomsten- deze keer m hoofdzaak tot oriëntatie belasting meer behoeven op te brengen omtrent de mogelijkheden Ongehuwden betalen op het ogenblik pas markt, bij een inkomen van 2610 belasting, dat Het n. bedroeg wordt ƒ2940, gehuwden zonder kinderen naar schatting tweeduizend De HE a- komen van 3600 of 3930, met 2 kinderen veemarkt te Leeuwarden is de eerste van van 5130 op 5430 en met 4 kinderen deze aard in de E.E.G.-landen. Aange- f r 7iRn voerd kan uitsluitend worden vee, dat ve- p terinair en administratief aan de eisen PniMAc/niMli van exP°rt binnen de E.E.G. voldoet. Vo- l\ ompsiump rjge week heeft de minister van landbouw de door de E.E.G. vereiste erkenning voor De belastingverlaging per 1 januari jde Leeuwarder veemarkt afgegeven. 1967, die ten doel heeft de progressiefac- Noteringen: kalfkoeien 1.200 tot 2.100 tor minder zwaar te laten wegen, gaat tweeëneenhalfjarige vaarzen 1.100 tot afgezien van de onderhavige (uitgestelde) f 1 500i pinken (buitenstamboek) 600 tot belastingverlaging gewoon door. Stelt f 800j pinken (stamboek) 800 tot 950, men zich op het standpunt dat de spaar- stieren wegens geringe aanvoer geen no- brieven in feite neerkomen op 'n gedwon- tering. De handel was vlot, de vraag gen lening, dan dient erop gewezen, dat overtrof het aanbod. De prijzen waren re de minst draagkrachtigen naar verhouding lelijk tot goed. een groter deel van de lening moeten nemen. Ter bevordering van de spaarzin is de genamen maar afwachten tot de uitbeta ling geschiedt. Hoewel uit de bijlagen van de miljoe nennota duidelijk blijkt dat het kabinet rekening houdt met verdere geldontwaar ding in de komende jaren telt deze factor niet mee bij de terugbetaling. De beste dingsimpuls die er in het jaar van terug betaling zal komen, denkt de overheid op te vangen door o.a. de vermeerdering van de inkomsten van de staat uit het aardgas Tegenover de aantrekkelijkheid van de uit de (uitgestelde) belastingverlaging voortvloeiende belastingspaarbrieven staat dat de fiscus tot enkele belangrijke belastingverhogingen zal overgaan, zodat de spaarbrieven ook gezien kunnen wor den als een middel om de pil te vergul den. De 3,1 miljard waarmee de staat de uitgaven denkt te verhogen moeten er gens vandaan komen. Geschat wordt dat de invloed van de belastingverhogingen op de kosten van levensonderhoud tot een stijging van 1,6 a 1,8 punt van het index cijfer zal leiden. Advertentie Posthui 446, Amsterdam-C 1 etefocn020-222055 Beursoverzicht no. 385 Het gerechtshof in Den Bosch heeft ar rest gewezen in de zaak tegen de N.V, Van Doorne's Automobielfabriek te Eind hoven, die terecht heeft gestaan, beschul digd van twee overtredingen van de CAO-metaalindustrie. Het hof heeft over- Het Centraal Orgaan Samenwerkende I Organisaties COSO (Algemene bond van bejaarden, bond voor staatspensionering, Prot. Chr. Ouderenbond en Unie van Ka tholieke Diocesane bonden) is van me ning, dat de suggestie gedaan in de ad viesaanvrage van minister Veldkamp om de verhoging van de AOW-uitkeringniet direct uit te betalen, maar ineens als va kantie-uitkering te geven, onaanvaard baar is. Het COSO heeft dit standpunt ter kennis gebracht van de SER. Het orgaan meent, dat de uitkeringen krachtens de AOW een sociaal minimum geven, waarin de vakantietoeslagen niet zijn verwerkt en dat de vakantie-uitke ring daar bovenop dient te worden geno- ten. Het verzoekt de SER zijn standpunt 1 in haar advies te verwerken. Onder de circa 200 Turkse werknemers CAU-metaannausirie. .m «vc de NV< Betonfabriek De Meteor in wogen, dat geen overtreding van art. De steeg is gistermorgen een staking uit- van deze CAO bewezen kan worden, om- gebroken. Vannacht en ook vanmorgen dat bij de behandeling m hoger bero p I heeft de staking zich uitgebreid. Thans is komen vast te staan, dat aan V an hebben ongeveer 100 Turken het werk Doorne op volkomen rechtsgeldige wijze n el d Gisteravond keerde een aan- vrijstellmg was verleend van de verplich- Lal *takers zich tegen hun werkwillige tingtot storting in het bedryfspensioen- landgenoten. Zij werden uitgejouwd en er fonds (in verband met het bestóan van onts«onden hefti debatten> een eigen pensioenfonds) hetgeen mee- De reden van de staking is dat de di. brengt, dat verdachte ook niet verplicht rectie van De Meteor het éénjarige ar- was om enig bedrag als Premie voor het beidscontract van één der Turken niet bedrijfspensioenfonds m te houden. I j^eeft verlengd wegens ongeschiktheid Thans keren de stakers zich ook tegen Art. 22 van de CAO-metaalmdustrie de -purkse t0ik jn wie zij geen ver- spreekt van „het gelijkelijk dragen van brouwen nieer hebben. De ontslagen Turk de kosten voor de uitvoering van de ziek- wag M van de Turkse fabriekscommissie. tewet", maar rept niet van een pl^ht tot jn medecommissieleden sloten zich bij het inhouden van premies op het loon hgm aan Zj-n gedrag heeft ertoe geleid door de werkgever. De premie is slechts dat Qok zij door de directie van De Me- een onderdeel van de in art. 22 bedoelde teQr - geschorst. Vandaag zou een lid kosten, die gelijkelijk gedragen moeten van dg "purkse ambassade trachten het ge worden. De verplichting daartoe geldt met gchil te schikken. De staking geeft De voor elk onderdeel van die kosten afzon- Meteor een ernstig produktieverlies. derlijk. Gelet op deze motiveringen heeft het gerechtshof Van Doorne op beide ten lasteleggingen vrijgesproken. DETROIT (A.P.) General Motors Corporation zal in 1965 en 1966 in totaal 2,6 miljard dollar investeren in een de 1 jingim getroffen in de andere Sheïl-bedrij gehele wereld omvattend moderniserings- ven in Nederland. Met de ondertekening en uitbreidingsprogramma. De directie van deze c.A.O. is derhalve de verdwij- van het concern voegde hieraan toe, dat ning van de begrippen „uurloner" en zij in een periode van twee jaar nog nim- I weekjoner" in de Koninklijke-Shell mer een dermate kostbaar investerings- Groep jn Nederland een feit geworden, programma had verwezenlijkt. Van de to- De Koninklijke-Shell Groep is, aldus tale som zal volgend jaar ca. 1,3 miljard deelt de Shell mee, de eerste van de grote Gisteren vond te Pernis de onderteke ning plaats van een nieuwe C.A.O. voor Shell Nederland Raffinaderij N.V. en Shell Nederland Chemie N.V. te Rotter dam (Pernis). In deze C.A.O. is een inte gratie van de arbeidsvoorwaarden van personeel op uurloon, op weekloon en op maandsalaris opgenomen. Reeds eerder werden soortelijke rege werkgevers in Nederland, die deze inte gratie heeft ingevoerd. Dat zij hiertoe sneller dan de anderen heeft kunnen overgaan is, wellicht mede een gevolg van de omstandigheid dat door de voort schrijdende automatisering in diverse dollar uitgegeven worden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.03—10.13; Canadese dollar S.31'/>3.36'/i; Amerikaanse dollar 3.583.62; Bel- gische frank (100) 7.17—7.22; Franse frank (100) Shell-bednjven, in toenemende mate, ook 73.25—73.75; Zwitserse frank (ïoo) 83 15—83.65; d uitvoerende sector, een beroep aooTe69.T(^70.3j0 Noors™ k?oo°n;i^mo.o'o-ooTo" wordt gedaan op hoogwaardig personeel, Deense kroon (100) 51.60—52.60; Oostenrijkse waardoor de historisch gegroeide ver schilling (ïoo) 13.92—14.02; Italiaanse lire (ïo.ooo) schillen in arbeidsvoorwaarden en status 57.00—59.00; Portugese escudo (100) 12.47'/!— heambten" en arbeiders" hun ug2." en Spaanse peseta (ïoo. gr. coup, 5,4- JSo^^teSnis verloren hebben. De omzet van American Enka Corpora tion, de Amerikaanse dochter-onderne ming van AKU heeft over de eerste 36 weken van dit jaar dollars 133.230.000 be dragen, tegen dollars 115.170.000 in de overeenkomstige periode van 1964. De netto winst bedroeg dollars 10.624.000 (zelfde periode 1964 dollars 9.022.000). De winst per aandeel bedroeg dollars 1.98 te gen dollars 1.69 over dezelfde periode van 1964. Hierbij dient er rekening mee te worden gehouden, dat het uitstaande ka pitaal nu 5.363.772 aandelen omvat tegen 5.338.772 vorig jaar. Bij de electriciteitmaatschappij Aniem N.V. hebben de baten in 1964 de lasten met een bedrag van ƒ97.000 overtroffen Voorgesteld wordt dit bedrag aan de re serve diverse belangen toe te voegen en over 1964 wederom geen dividend uit te keren. Over 1963 werd ƒ100.000 aan de reserve diverse belangen toegevoegd. De Amstel Brouwerij heeft besloten per 1 oktober een onveranderd interim dividend uit te keren van 6 percent. De Britse regering heeft toestemming ver leend een begin te maken met de bouw van een nieuw. 26 verdiepingen hoog gebouw voor de Londense effectenbeurs. Het nieuwe gebouw, dat 11.500.000 pond zal kosten, komt te staan op de plaats van het huidige beursgebouw aan Threadneedle Street. De bouw begint in mei 1966 en zal zes jaar duren om de beurs in de gelegenheid te stellen gewoon door te gaan. Bij de plaatselijke spaarbanken werd augustus een groter spaaroverschot bereikt dan ooit tevoren in een overeenkomstige maand is voorgekomen. De inleggingen ten bedrage van 273,9 miljoen overtroffen de terugbetalingen ad 216.8 miljoen met 57,1 miljoen. Dit spaar overschot was aanzienlijk groter dan in juli toen 31,8 miljoen meer werd ingelegd dan terug betaald. De Continental Oil Company heeft bekend gemaakt, dat haar door de regering van Bah rein een olieconcessie ter grootte van 240.000 ha is verleend. De concessie is gelegen in de wate ren voor de kust van Bahrein. De Verenigde Staten hebben een nieuwe stap gedaan naar invoering van het metrieke stelsel. De Amerikaanse Senaat keurde bij handopsteken en zonder debat een wetsontwerp goed waarin machtiging wordt gegeven voor een studie van drie jaar over de vervanging van het oude En gelse stelsel van maten en gewichten door het tiendelige stelsel. Het wetsontwerp gaat nu naar het huis van afgevaardigden. De N.V. Enkes te Voorburg deelt mee dat zij over de eerste 6 werkperioden van 1965 (het boekjaar is verdeeld in 10 werkperioden), over al haar afdelingen een gunstig resultaat boekte (de handelsafdeling zeer gunstig). Het eindresul taat voor het jaar 1965 wordt met vertrouwen tegemoet gezien. LONDEN (AP). Een groep Brit se autofabrikanten heeft anderhalf miljoen gulden betaald voor een uit vinding die het benzineverbruik van auto's bijna zou halveren. De uit vinder, ir. William Scott, werd verder een jaarlijkse uitkering van 750.000 gulden in uitzicht gesteld, indien zijn uitvinding voldoet. Die vinding maakt de caburator, de brandstofpomp en de lucht- en benzine filters overbodig. Hierdoor zouden de pro- duktiekosten van een gemiddelde Britse auto met tweehonderd gulden verlaagd worden. In veertig minuten zou een oude auto voorzien kunnen worden van het nieuwe type benzinetank, waarvan de kosten 120 zijn. De nieuwe tank trekt lucht aan, die benzinedamp in een twee de tank stuwt, waaruit de damp recht streeks naar de motor gevoerd wordt. De voordelen van de uitvinding zijn; 1. geen verspilling van benzine meer bij het choken om de motor in koud weer aan de gang te krijgen; 2 een hogere top snelheid; 3 minder vervuiling van de mo tor; 4 minder slijtage van de motor; 5 een schonere uitlaat. Wegens het plegen van een overval op 28 januari in Valkenswaard op een taxi chauffeur uit Eindhoven is een twintigja rige inwoner van Oosterhout door de rechtbank in Breda veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De chauffeur had zich met suc ces verzet tegen de aanvaller, die de taxi had willen stelen. Zes Leeuwarder jongemannen van acht tien tot eenentwintig jaar zijn door de po litierechter te Leeuwarden veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf, waarvan twee of drie voorwaardelijk. Ze hadden op vrijdagavond 3 september meegedaan aan ordeverstoringen rond het beeld van Us Mem, de bekende Friese stamboekkoe op het Zuiderplein te Leeu warden. Leden van de jeugdgroepen „De Vliegende Tijgers" en „De Hawks" had den toen een door een andere groep ge organiseerde „happening" rond dit beeld verstoord en later hevig verzet tegen de politie geboden toen agenten enkele rad draaiers wilden opbrengen. De afdeling Enschede van de Nederland se Onderwijzers Vereniging heeft aan de algemene vergadering van deze vereni ging, die op 28, 29 en 30 decem ber in Amsterdam wordt gehouden, een motie voorgelegd, waarin het hoofd bestuur wordt opgedragen zo spoedig mo gelijk een einde te maken aan de discri Internationals merendeels hoger Beursplein 5 heeft de eerste dag van de nieuwe beursweek ingezet met hogere koersen voor het merendeel van de inter nationale waarden. Kon. Olie werd ex drie gulden interim dividend verhandeld op 142.80 bij de opening, tegen vrijdag als slotprijs 144.90, cum interim dividend. Dit fonds kreeg een goede stimulans van Wall Street al wat r Kon. Olie vrijdag een halve dollar hoger sloot, terwijl KLM er bijna een dollar moest prijsgeven. Later op de middag veroorzaakten geringe winstne mingen in de oliehoek een daling tot 142.20 doch in het laatste beurshalfuur liep de koers op tot 143. Zoals bekend steeg Kon. Olie de vorige week reeds acht gulden zodat gerust ge zegd mag worden dat de stemming voor dit fonds er nog steeds goed in zit. Philips zakte in van 118.70 tot 118.20 doch deze prijs lag toch altijd nog 80 cent boven de slotprijs van vrijdag. Unilever kon zeer goed meekomen op 137.10 (136.50). Aku moest twee punten prijsgeven bij een ver handeling op 446. Voor Hoogovens werd een advieskoers opgegeven van 508 (onv.), voor KLM op ƒ200 (ƒ202). De handel in alle hoeken van de internationale waarden was kalm. Op verzoek van het beursbestuur werd geen notering opgemaakt in aandelen Baekers Elias De Haes. Dit in verband tot lid van de gemeenteraad. Reeds 1961 verzette de N.O.V. zich tegen deze discriminatie. Het hoofdbestuur van de N.O.V. is voor aanvaarding van de motie De Nederlandse regering heeft de Ne derlandse ambassade in Djakarta opge dragen een visum te verstrekken aan de vrouw en dochter van de ex-KNIL-ser- geant Petrus Tuankotta uit Breda, die hiervoor al vijftien jaar heeft gevochten. Door een administratieve vergissing, zeer betreurd door minister Samkalden van Justitie, heeft deze scheiding zo lang ge- duurd. Abida 21 te Napels verw Acmaea 20 te Berre. Adonis 21 te Maracaibo. Aegis 20 te Antwerpen verw Agamemnon 20 te Amsterdam. Alamak 20 dw. Aden n. Genua. Alcor 21 v. Port Said n. Genua. Alhena 20 v. Salvador n. Las Palmas. Alkmaar 20 v. Porta Cardon n. Porto Miranda. Amsteldiep pass. 20 Kuiles n. Vancouver. Amsteldijk 21 v. Antwerpen n. Savannah. Amstelhof 20 te Kobe. Arendskerk 20 v. Port Said n. Genua. Argos 20 te Rotterdam. Artemis 20 v. Amsterdam n. Huil. Atys 20 V. Rio Grande n. Curasao. Balong 20 te Matadi. Beninkust 20 v. Matadi n. Lobito. Bennekom 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Borneo 21 te Bangkok verw. Caltex Napels 20 te Bahrain verw Caltex The Hague 20 v. Pladju n. Dumai. Castor 21 te Algiers. Ceres 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Chiron 21 te Rotterdam. Congokust 21 te Conakry. Daliomeykust 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Daphnis 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Diogenes 20 v. Valparaiso n. San Antonio. Echo 20 te Rotterdam. Eemland 21 te Recife. Esso Amsterdam 21 v. Sidon n. Savona. Esso Den Haag 20 t.h.v. Bizerta n. Rotterdam. Esso Rotterdam 21 te Bombay verw. Friesland 20 v. Terneuzen n. Bizerta. Gaasteriand 21 te Itajai verw. Geeststar pass. 20 Terceira n. Barbados. Gorredijk 20 v. Le Havre n. Antwerpen. Gulf Swede 20 dw. Pantellaria n. Hamburg. Hathor 22 te Beyrouth verw. Hector 20 v. Tripoli n. Alexandrië. Helicon 20 v. Barbados n. Grenada. Hercules 21 te Port of Spain verw. Jagersfontein 21 te IJmuiden. Johannes Frans 20 v. Yokohama n. Coquimbo. Kamperdijk 21 te Rotterdam. Karachi 20 te Hongkong. Katelysia 21 te Kaapstad verw Katsedijk 21 te New York verw. Kelletia 20 te Rotterdam. Kloosterkerk 20 v. Fremantle n. Adelaide. Korovina 21 v. Rotterdam n. Suezkanaal. Koudekerk 20 v. Le Havre n. Marseille. Krebsia 20 v. Balik Papan n. Djakarta. Maas Lloyd 20 te Dar es Salaam. Mersey Lloyd 21 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Musi Lloyd 20 te Bandar Abbas. Naess Tiger 21 te Constanza. Nieuw Amsterdam 21 te Izmir. Nijkerk 20 te Mtwara verw. Ondina 19 v. Es Sider n. Rotterdam Oranje Nassau 22 te Port of Spain verw. Osiris 20 v. Porto Cabello n. La Guaira. Ossendrecht 20 v. Hamburg n. St. Lawrence rivier. Pieter S. 21 v. Rotterdam n. Swansea. Poeldijk 21 te Vera Cruz. Polydorus 20 te Belawan. Schouten 20 te Palembang. Seine Lloyd 20 te Miri. Sinoutskerk 21 te Hamburg. Slamat 21 te Hamburg. Sloterkerk 21 te Adelaide verw Stad Den Haag 21 te Bone verw Stad Utrecht 20 te Hamburg verw. Stentor 20 v. Livomo n. Genua. Straat Bali 20 v. Singapore n. Port Swettenham. Straat Frazer 20 v. Port Gentil n. Walvisbaai, Straat Magelhaen 21 te Kaapstad verw. Sumatra 21 te Belawan. Tara 21 te Bremen. Tegelberg 20 te Okinawa. Telamon 20 te Porto Barrios. Theron 20 te Jeremie. Tjiliwong 21 v. Tawau n. Sandakan. Tjinegara 22 te Adelaide verw. Van Riebeeck 20 v. Mombasa n. Mukalla. Van Spilbergen 20 v. Melbourne n. Port Eliza beth. Vitrea 21 te Liverpool verw. Vlieland 21 te Colombo verw. Witmarsum 19 v. New Orleans n. Le Havre. Wonogiri 21 te Curaqao verw. Wonorato 20 v. Port Swettenham n. Singapore. Zaankerk 19 v. Aden n. Aqaba. Zaria 20 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Zuiderkerk 20 te Livomo. In ons land zullen twee Decca-zend stations voor de visserij worden gebouwd In totaal zullen ze 1,5 miljoen gulden kosten. De helft daarvan is ten laste van de begroting 1965 van Landbouw en Vis serij gebracht. Minister Biesheuvel deelt dit mee in de memorie van toelichting bij deze begroting. De Decca-zendstations, die men nu aan treft in Engeland, Duitsland en Dene marken, helpen de Noordzeevissers bij de nauwkeurige plaatsbepaling op zee. die van bijzonder belang is voor een vei lige navigatie en voor doelmatig vissen Het Duitse station is echter te ver land inwaarts gelegen, waardoor vooral op het midden van de Noordzee dikwijls storingen optreden. Om een sluitend systeem te krijgen wil men er nu twee stations in Nederland bij hebben. TTZTf* IM& $5 m re# met een binnenkort te verwachten bericht van deze maatschappij. Op de incourante markt werd de handel in het aandeel „Vlam" hervat. Er werd gehandeld op ca 1 tegen een laatstgedane notering op 140, nadat de koers daarvoor reeds was ge daald tot 110. VERHANDELDE FONDSEN 17 sept. 20 sept. Totaal 408 412 Hoger 183 (44.9°/o) 142 (34.5%) Lager 120 (29.4%) 146 (35.4°/o) Gelijk 105 (25.7Vo) 124 (30.1%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 142.80-143.60 - Philips 117-117.50 Unilever - 137 K.L.M- VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv 2de tijdv. A.K.U446-449 444 Hoogovens 509 Kon. Olie143-143.40 143.40 Philips 116.80-117 117 Unilever 137 137.10 K.L.M. 200 199 Slot- koersen 20 sept. Slot- koersen 20 sept. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A. Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.N.S.M. Van Ommeren Ned. Sch. Unie 3% Invest, cert. 31/2% Staf fell. '47 5</4% Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederl. R.V.S. Robeco Interunie Unitas Albert Heijn Van Berkel Billiton II Bredero Brocades-Stheem. Bührm.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij. Curag. Handel Mij. Ford Van Gelder Zn- Gist- en Spir.fabr. Hatema Heineken Holec 446 509% 118 136.80 142.70 105% 134 110.70 129"/i 123% 226 151"/! 270 56.10 226"/! 599 595 227 192 435 645 229»/» 400»/i 512 836 650 406 179»/4 960 1251/4 347 200»/a 440' 284 Holl. Beton Internatio Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Lindeteves-Jacob MeNeBa Müller Co. Naarden Ned. Kabelfab. Ned. Scheepsb.Mij Nijverdal-ten Cate Ogem Rotterd. Droogdok Scholten Foxhol Stokvis Zonen Texoprint Thomassen en Dr. Ver. Machinefabr. Vredestein Rubber Wilton-Fijenoord Wyers Zwanenberg-Org. Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U-S. Steel Boeke Huidek. Figée Spaamestad v. Waveren Gr.h. Nefo Dordtse Petr. 345 297 267 848 I6OV1 395 338 526 345 100'/! 131 85 235 480 gb 185'/» 147'/4 449»/s 151 171'/! 550 gb 181.30 29 10% 70 38'/g 83"4 104% 112 44% 66% 51% 215 170 570 100 99 671"/i 1 17 sept. 20 sept. 17 sept. 20 sept. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am- Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 32s/» 34 63»/! 51% 58 47% 40»/4 41'/4 50% 55 8OV4 58% 68% 40s/4 69»/4 383/8 93 53 61% 44'/2 54% 241 98'/! 112 104'/! 49V4 32% 34 64% 51% 60% exd 48»/! 403A 41% 51 55 80% 59»/4 68% 41 70% 38'/4 93% 52% 613/4 443/4 55% 243 97% II31/4 104 49 Wall Street heeft gisteren een verdeel de stemming te zien gegeven met een vaste stemming voor televisiewaarden en sporen. Magnavox was ongeveer vier punten hoger op nieuwe vooruitzichten over kleurentelevisie. Radio Corp. 1. Bij de sporen was New York Central meer dan twee punten hoger, terwijl Pennsylvania ruim een punt opliep. KLM. waarin een omzet werd geboekt Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M- van 30.400 shares kreeg een slotkoers van 58 3/4 of wel 1/18 lager dan vrijdag. Staalfondsen waren over het algemeen iets lager evenals auto's. Van de 1394 ver handelde fondsen waren er 597 hoger en 547 lager. De omzet beliep 7.05 miljoen shares tegen 6.62 miljoen shares vrijdag. De Dow Jones indices: Industrie 391.18 (+2.19); sporen 219.10 (+2.31) en openbare nutsbedrijven 158.15 (+0.31). 103/4 103/4 34% 34'/! 90% 91% 55% 553/4 111»/! 110% 33 33 39% 41 43% 433/4 41% 42% 66% 66% 66% 66% 89»/s 893/4 773/4 77»/8 79 791/8 183/8 183/4 82 82% 85 87% 8% 8% 23% 23»/4 63% 63% 51% 51 563/8 55% 28% 28% 56% 56 59% 583/4 Leden van de Joodse Gemeente in Ven- lo hebben onlangs bezwaar gemaakt te gen het feit dat namen van tijdens de oorlog gevallen joden in één herdenkings boek staan vermeld met namen van in Duitse krijgsdienst gevallen inwoners van Venlo. Zij hebben katholieke kerkelijke autoriteiten verzocht de namen van de in Duitse krijgsdienst gevallenen uit het boek te doen verwijderen. Maar het boek is geen eigendom van de' kerk. De ge meente Venlo is evenmin bij deze vorm van herdenking betrokken geweest. Het boek is destijds samengesteld op het particuliere initiatief van een zestal in woners van de gemeente Venlo en is eigendom van het door deze zes mensen gevormde comité. Dit comité heeft zich intussen bereid verklaard de namen van hen die in Duitse krijgsdienst gevallen zijn uit het boek te doen verwijderen. Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) had onlangs vragen gesteld over deze kwestie. Minister Smallen- broek van Binnenlandse Zaken heeft nu geantwoord dat het ook niet op zijn weg ligt de namen van de zestien in Duitse krijgsdienst gevallenen uit het boek te doen verwijderen, daar het hier een zui ver particuliere aangelegenheid betreft. „Boulevard". In de Spuistraat in Den Haag is zaterdag een straatverkoper van het nieuwe zondagsblad „Boule vard" aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Er is procesver baal tegen hem opgemaakt, omdat hij het in de algemene politieverordening vastgelegde verbod heeft overtreden. Tevens werd procesverbaal tegen hem opgemaakt, omdat hij een wapenstok bij zich bleek te dragen. Baby in kussentje gestikt. De zes maanden oude baby Wytze Tiemen uit het gezin De Haan in Harkema Opeinde is gestikt in het kussentje in zijn kinderwagen. Brand. In de korrelperserij van een kapi tale veevoederfabriek in het Brabantse Veghel heeft zondagnacht een brand gewoed. De schade bedraagt een mil joen gulden. Moordzaak terugverwezen. Het gerechts hof in 's-Hertogenbosch heeft de zaak tegen een loondorser uit Grave, die op 6 september in hoger beroep terecht stond, verdacht van het door vergifti ging om het leven brengen van zijn echtgenote, terugverwezen naar de rechter-commissaris voor het doen uit brengen van een psychiatrisch rapport. De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreservepercentage voor de periode van 22 september tot en met 21 oktober 1965 onver anderd vast te stellen op nul.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17