Begroting op ruim f18 Vondeling draait op miljard 1 januari fors de belastingschroef aan Regering belooft Sigaretten, bier, radio's, TV's, auto's, olie en benzine duurder HET WEER VS India staakt het vuren tegen Pakistan; VN-eis ingewilligd Twee miljoen meer voor verbetering visserij Premieregeling op komst VERBOUWINGS OPRUIMING Een week dood in stoel Brand verwoestte fabriek in Zaandam Politiechef Beverwijk nu commissaris Concilie stemt toch over de godsdienstvrijheid OPHEFFINGS UITVERKOOP en DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Zie ook pag. 2, 3, 4, 5 en 17 Zomers weer Premier Wilson denkt aan verkiezingen DOORLOPEND DEMONSTRATIE mm Geen lening LAATSTE NIEUWS Bonneterie Modelux ANEGANG 8 Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 269 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ifmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Te!, adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije «VWWtAAAAA/WWWWWWWWVtAA/WWVWWWWWt De regering heeft ons vandaag in Troon rede en Miljoenennota zowel prettige als nare dingen beloofd. In de Troonrede zei de koningin dat Beatrix en Claus von Amsberg volgend voorjaar gaan trouwen. Niet bekendge maakt werd waar. Maar het is vrijwel zeker dat het Amsterdam zal zijn. De datum wordt vastgesteld als het parle ment met de vandaag ingediende goed keuringswet voor het huwelijk akkoord is gegaan. Een dergelijke wet wordt later voor het huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ingediend. Volgend jaar zullen waarschijnlijk 125.000 woningen worden gebouwd. De aanleg van rijkswegen wordt ver sneld. Nagegaan wordt of het openbaar vervoer kan helpen bij de oplossing van verkeersproblemen in en om de steden. De Lager-Onderwijswet 1920 zal wor den vernieuwd en het onderwijs wordt aangepast aan veranderende inzichten en omstandigheden. Er komt meer geld voor culturele doeleinden. Wettelijke maatregelen tegen lucht-, water- en bodemverontreiniging worden voorbereid. Veel wat de vrije tijd van ons volk veraangenaamt zal door verhoging der in directe belasting duurder worden: de si garetten, de borrel, het biertje, het tele visietoestel, de radio, de auto, de caravan, de plezierboten en ook de schoenen en de kleding. Tenslotte een idee van de minister van Financiën: de loon- en inkomstenbe lasting gaan honderd gulden per jaar per persoon omlaag, maar de staat belegt deze verlaging in spaarbrieven die pas na vijf jaar tegen contant geld met rente kunnen worden ingewisseld. Hogere uitgaven, hogere belastingen dat is het motto van de Ryks- begroting 1966. De staatsuitgaven gaan met tien percent omhoog, zodat de belastingschroef verder moet worden aangedraaid. Met ingang van 1 ja nuari 1966 worden de belastingen verhoogd op: bier en gedistilleerd sigaretten en tabak auto's, brommers en kampeerwagens II radio's, televisietoestellen, platenspelers en bandrecorders. olie en benzine Verder komen er nieuwe omzetbelastingen op: 9 textiel 9 schoenen en schoenreparaties Voorts zijn er verhogingen op komst van de: vermogensbelasting 9 vennootschapsbelasting Daartegenover staat een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting door de toekenning van belastingspaarbrieven die na vijf jaar verzilverd kunnen worden. De rijksbegroting 1966 met een uit- gaventotaal van 18.150 miljoen gulden de grootste die ooit werd ingediend ver toont ondanks de belastingverhogingen een tekort van 1.085 miljoen. Het tekort over 1965 zal waarschijnlijk 1700 miljoen bedragen, zodat de minister van financiën nog een flink beroep op de open kapitaal markt zal moeten doen. In verband met reeds gedane en nog te verwachten re serveringen op de voorinschrijfrekeningen en de reeds geplaatste staatslening zal dit beroep tot eind 1966 ongeveer drie kwart miljard gulden bedragen. Minister Vondeling geeft in zijn van middag aan de Tweede Kamer overge legde Miljoenennota een uitvoerige moti vering van de belastingverzwaringen. De strekking van zijn betoog is: enerzijds Cijfers in miljoenen guldens INKOMSTEN 17.065 Belashng-'l Luistergelden maatregelen en Domeinen 64 Belastingen op inkomen, winst en vermogen 8840 Winsten etc v. bedrijven 106 Diversen 1269 Kostprijs van rente kijkgelden 122 mgen (omzetbel.. accijns etc.) 6163 Begrotingstekort 1085 [incl.oonv. posten is het tekorh Wool 1424) Nation schuld Volks, huisvest. Milihaine uitgaven' 2715 Sociale W aterst. Zaken. Alg. bestuur Justitie Politie 871 Buitenl betrekk. 507 Landbouw, visserij 701 Diversen 1427 rurnteCJW'y'^T. ordening 4IOO verkeer 1802 18.150 leidt de welvaartsstijging tot duurdere ge meenschapsvoorzieningen (verkeer, huis vesting etc), anderzijds dwingt de span ning in onze volkshuishouding tot afrem ming van de bestedingen. De begroting 1965 heeft volgens dr. Vondeling een on gunstige invloed gehad op de conjunctuur. De nieuwe begroting zal gunstiger werken hetgeen onder meer blijkt uit een gerin gere financieringsbehoefte. De voorgestelde belastingverzwaringen worden op jaarbasis berekend op 906 mil- oen gulden. Voor het dienstjaar 1966 wordt de opbrengst op 636 miljoen ge raamd. De nieuwe verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zal de schatkist een bedrag van 450 miljoen gulden kosten. Maar door de uitgifte van spaarbrieven komt hiervan echter 425 miljoen als bij zonder dekkingsmiddel weer beschikbaar. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7 Buitenlands nieuws 11 Van Dag tot Dag 11 Ferdinand12, 8 Radio en tv 13 Kunst 13 Beeldverhalen 15 Feuilleton 15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Topstj 18 Sport 19 Luidsprekers 6, 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer, maar vannacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de waddenkust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Opnieuw iets warmer overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (Reuter) De Britse pre mier, Harold Wilson, zou overwegen 28 oktober algemene verkiezingen te laten houden. Dat is op een vergadering van partijfunctionarissen van de Conservatie ve Partij de oppositie in het Parlement meegedeeld door Sir Martin Redmayne minister van Verkeer in het conservatie ve schaduwkabinet. Bij de twee jongste opiniepeilingen in de afgelopen dagen heeft men in de open bare mening een keer ten gunste van de Labourpartij vastgesteld. Advertentie met DAVONETTE AUTOMATIC gestookt met vijfjes en DAVOLINO 3-trapsbrander gestookt met PAM-olie. KOMT U EVEN KIJKEN de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 - W-.>- Advertentie HERENMODE UNIC - MARKTPLEIN kortingen van 10—40 De Groninger politie heeft de 72-jarige heer H. de Vries dood in een stoel in de woonkamer van zijn woning aan de Jaco bijnerweg in Groningen aangetroffen. Het bleek dat de man al een week geleden door een hartverlamming was getroffen. Een felle brand heeft gistermiddag de fabriek „De Halve Maan" van de cacao fabriek n.v. J. Schoemaker in Zaandam verwoest. Door onbekende oorzaak brak brand uit op de bovenste verdieping. Via een luchtkoker verspreidde het vuur zich naar de lager gelegen verdiepingen. De brandweer bestreed het vuur met tiental len stralen. Het drie verdiepingen hoge fabriekspand brandde echter geheel uit. In Leeuwarden is gisteravond een door twee gezinnen bewoond huis uitgebrand. Van de inboedel kon niets worden gered. De brand ontstond tijdens de afwezigheid van de bewoners. Over de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Tijdens een bijeenkomst op het bureau van gemeentepolitie te Beverwijk heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma heden morgen bekendgemaakt dat de hoofd inspecteur/korpschef van de gemeente politie te Beverwijk, de heer L. H. Mole naar, bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 september is benoemd tot commis saris van politie. De burgemeester deelde toen ook mede dat met ingang van dezelfde datum in specteur A. Rijkeboer is bevorderd tot hoofdinspecteur. NEW DELHI (Reuter, AP en AFP). Premier Sjastri van India heeft vanmorgen aan de Verenigde Naties meegedeeld dat hy de eis van de Vei ligheidsraad voor een staakt-het- vuren in de strijd met Pakistan aan vaardt. Wat het Chinese ultimatum betreft, dat woensdagnacht afloopt, zei Sjas tri: „Als de omstreden militaire pos ten in Sikkim waarvan China eist dat India ze afbreekt op Chinees grondgebied staan, dan moeten de Chinezen ze zelf maar slopen". Het Pakistaanse kabinet heeft gisteravond het ultimatum van de Veiligheidsraad besproken. Het is niet bekend welk besluit men heeft ge nomen. Maar vanochtend zei minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto, op het vliegveld van Karatsji voor zijn vertrek naar New York: „De order van de Veiligheidsraad is een uiting van opportuniteitspolitiek. Onze zaak is rechtvaardig". Volgens een officiële woordvoerder in de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi is er verschil van mening onder de Pakistaan se politieke leiders hoe Pakistan op de resolutie zal moeten reageren. De guerril la's in Kasjmir achten zich niet gebonden door de resolutie. China heeft gisteren opnieuw een nota aan India gezonden. Daarin waarschuwt het op te houden met schendingen en uit dagingen aan de Chinees-Indiase grens. In New Delhi is van officiële zijde te ken nen gegeven dat de beschuldigingen in de jongste Chinese nota aan India „vals zijn en alleen maar bedoeld zijn om de span ning te verhogen." De Wereldbank heeft Pakistan vandaag meegedeeld dat de lening aan Pakistan van 1750 miljoen gulden niet zal doorgaan als Pakistan de strijd tegen India niet be ëindigt. Pakistan zou dit geld van negen landen waaronder Nederland en de Wereldbank krijgen voor economische ontwikkeling. Vaticaanstad (ANP) Vanochtend is door het concilie onverwacht gestemd over het schema over de godsdienstvrij heid. Het resultaat van deze stemming is: 1997 voor, 224 tegen. Dat deze stemming vanochtend werd gehouden is het gevolg van de gisteren avond gehouden vergadering van de mo deratoren, waarin werd besloten terug te komen op de beslissing van vorige week vrijdag. Over de redenen van deze plot selinge verandering van opvattingen tast men nog in het duister. Advertentie WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Voltaire: Redelijkerwijs kunnen wij niets wen sen, omdat wij niets weten. Minister Biesheuvel heeft voor structurele verbeteringen in de be- roepsvisserij twee miljoen gulden meer uitgetrokken op de begroting van Landbouw en Vissery dan vorig jaar. De verbeteringen zullen vooral uitbreiding van de vangstgebieden, modernisering en aanpassing van vloot en verwerkingsapparaat en ver betering van de kwaliteit van de vis ten doel hebben. In totaal komt voor deze activiteiten 5,7 miljoen gulden beschikbaar. De minister vindt dat de Nederlandse vissers in het algemeen te veel op kwan titeit werken, waardoor de kwaliteit on voldoende aandacht krijgt. De afzet van de in bulk aangevoerde verse haring en verse zeevis ondervindt in toenemende mate moeilijkheden. Bij produktie en af zet zullen tradities moeten worden door broken. De premieregeling ter verbetering van de verzorging van verse haring en ma kreel wordt voortgezet, en het voornemen bestaat voor enkele andere vissoorten op soortgelijke wijze premies in te voeren, waardoor ook de vissers van de kotter- vloot meer aandacht zullen besteden aan de verzorging van vis aan boord. De kos ten van deze premieregeling worden op 1.650.000 geraamd. Een stimuleringsbijdrage van 650.000 wil de minister beschikbaar stellen voor vries- en koelinstallaties, voor verbetering van de afzet- en verwerkingsapparatuur 325.000. Daarmee zullen de bouw van in stallaties voor invriezen en opslaan van overschotvis, de aanpassing van de vis- conservenindustrie aan de Europese markt en de aanschaffing van rijdende viswin kels worden bevorderd. Een bedrag van 315.000 is bestemd voor verbetering van de gamalenvloot. De bedoeling is door middel van een sloop- premie het verouderde deel van die vloot in vijf jaar te saneren en een gemoderni seerde garnalenvloot in staat te stellen het hele jaar door te opereren en de garnalen- vangst aan te vullen met die van platvis. Voor verdere exploratie van nieuwe vis gronden wordt 1,7 miljoen beschikbaar gesteld. Naast de in uitvoering zijnde plannen tot verdere exploratie van de Ier se Zee en de wateren ten zuidoosten van Noorwegen worden expedities voorbereid naar andere gebieden, ook ter verkrijging van aanvulling van gegevens van het in 1965 aflopende verre-visserijproject. Een vlekkeloos, maar vlak document, waarvan de inhoud de Nederlandse rege ring volop de gelegenheid geeft haar nog korte zittingstij d uit te dienen ziedaar het beste wat men van de Troonrede zou kunnen zeggen. Dat klinkt misschien wat denigrerend voor een rede, die door de Koningin persoonlijk is uitgesproken, maar er moet dan ook een uitzondering worden gemaakt voor de aanhef van de Troonrede, die enkele persoonlijke woor den van de vorstin bevatte en die naar wij mogen aannemen op wens van Hare Majesteit in deze formulering is toege voegd aan datgene, wat het beleid der regering ten aanzien van de diverse aspec ten der nationale problematiek uitmaakt. Voorts is het een vlak stuk werk, vaag jes in constateringen en beloften, sum mier ten aanzien van de onderwerpen die enige complicatie zouden kunnen opleve ren en geheel ontdaan van die kernachti ge uitspraken, waar geldende problemen soms naar doen verlangen. Kennelijk is ernaar gestreefd, de Troonrede zo kort mogelijk te houden. Dat gaf dan tegelijk de mogelijkheid, onderwerpen eenvoudig weg te laten waar dat tactischer leek. Met name lijkt er met deze tactische overweging gewerkt ten aanzien van In donesië, dat de laatste jaren een vaste plaats in Troonredes had en waarover nu toch wel iets gezegd had kunnen worden, aangezien de Nederlandse relaties met Soekarno's regering zeer actuele ontwik kelingen doormaken. Een andere aange legenheid, onze saamhorigheid of ge brek aan saamhorigheid met België ten aanzien van de Europese kwesties en de Franse houding tegenover de Europe se gemeenschappen, komt evenmin ter sprake. Het ene korte zinnetje over Bene lux mag niet gelden als een enigszins originele opmerking. Ook de internatio nale problemen waarin Nederland een bepaalde rol zou kunnen vervullen, zijn zeer zuinig en kortaf genoemd. Vietnam en Kasjmir moeten het doen met een cliché-formule, waaruit geen enkel voor nemen tot activiteit op het gebied van d« vredesbemiddeling of opheldering der ge schillen blijkt, terwijl de spreiding der atoomwapens (die „wij zullen helpen te gengaan") dadelijk de vraag doet rijzen hoe het Nederlandse standpunt ten aan zien van de M.L.F. zich intussen heeft ontwikkeld. Waar deze Troonrede wél „spijkers met koppen slaat", is het hoofdstuk der eco nomie. De woningbouw zal in een beslis sende fase komen, met dien verstande dat de bouw van 125.000 woningen in 1966 zal worden ter hand genomen. Of die 125.000 ook klaar zullen komen, hangt van de omstandigheden af. Mocht dat zo zijn, dan zullen 60.000 woningwetwoningen worden opgeleverd, wat voorlopig als een maximum kan worden beschouwd. Kan dat tempo worden volgehouden, dan moet omtrent 1970 in de meeste streken van het land de woningnood tot een minimum zijn teruggebracht. Een optimistisch ge luid, dat verantwoord wordt geacht en blijkens de ervaringen met dit kabinet ondersteund wordt door vertrouwen in de stimulansen, die de overheid aan het bouwbedrijfsleven weet te geven. Op een ander gebied der bouwnijver heid, de wegenbouw met name, ontbreekt die ervaring geheel. Men moet daar nog beginnen met een nieuw tempo, dat in staat zal zijn de achterstand enigszins draaglijk te maken en te houden. De we- gennood zal wellicht langer blijven be staan dan de woningnood, maar de pro blemen daarbij zijn dan ook omvangrij ker door hun samenhang met de ruimte lijke ordening, de snellere veroudering en slijtage en de financiële offers, die ge heel ten laste van de overheid komen. Dat het autorijden daardoor heel wat duurder zal worden, wisten we al. Vol gens de regeringsverklaring zal het echter nóg duurder worden dan we wisten, om dat de belasting op auto's (personenauto's worden „een minder noodzakelijk artikel" genoemd) zal worden verhoogd. In ver band met autorijden staat er een merk waardige zin in de Troonrede, namelijk: „de regering zal nagaan welke bijdrage (ter oplossing van de verkeersproblemen) het openbaar vervoer kan leveren." Dit roept het beeld van een gesubsidieerd openbaar trein- en busvervoer op, maar zó ver wil de regering toch kennelijk niet gaan. Voorshands moet de rol van het openbare vervoer dan ook niet te hoog worden aangeslagen bij het lenigen van verkeerssituaties, tenzij de regering met ruime hand gemeentelijk beleid gaat sub sidiëren dat met deze rol te maken heeft. Jammer genoeg wordt over een grotere en toch zo noodzakelijke coördinatie in de verkeersvoorzieningen niet gerept. Wel wordt aangeduid dat ten aanzien van lucht- en watervervuiling strengere wette lijke regelingen zullen worden ontworpen, een aankondiging die letterlijk en figuur lijk verademing belooft op een kritiek punt van overheidszorg. Samenvattend: groot nieuws in het be leid van dit kabinet is er niet, het kleine nieuws is weinig verheugend en het nog kleinere geeft reden tot een gematigd op timisme. Het nieuwe parlementaire jaar is ingeluid met een kalmerende, weinig opzienbarende en zeer voorzichtige pro loog, die aan de oppervlakte van de din gen blijft en waarover de Kamers zich niet danig zullen opwinden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1