Gouden koets reed door zonovergoten Hofstad AGENDA ASPIRIN BAYER Amsterdamse universiteit heeft ruimte-tekort Kort en bondig V Gevecht tussen tassenfabrieken leidt tot kort geding Prinsjesdag Relletje voor paleis in Den Haag Prinses Christina onderscheiden Tilburg heeft een sluitende begroting Academisch jaar geopend Leidenaar in de borst gestoken met stiletto Doden in het verkeer Bedrijfsspionage in Hoogeveen Gestrande vakantie gangers via Diisseldorf thuis Nog iets warmer Geef uw kinderen een goed middel, dat snel en betrouwbaar werkt: Kinder-Aspirin 's werelds meest gebruikte pijnstiller. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 BARTELJOR1SSTRAAT 5 Haarlem Velsen-IJ muiden kinder daar staat metvruchtensmaak ACHTER Beverwijk KJNAME II s 3 De derde dinsdag in september, de dag waarop de koningin de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal opent en de regering haar plannen voor het ko mende jaar bekendmaakt, heet Prins jesdag. Waar komt die naam vandaan? Het antwoord op deze vraag is, in het kort: Prinsjesdag dateert uit de prin- sentijd, toen de verjaardag van de prins-stadhouder samenviel met de opening van het parlementaire jaar. In het bijzonder was dat het geval met prins Willem V, die op 8 maart jarig was. Het werd de dag waarop patriotten en prinsgezinden voor hun opvattingen uitkwamen. De prinsgezin den maakten Prinsjesdag tot een mani festatie van aanhankelijkheid jegens de kroon. Toen de tijden veranderden verschoof de datum, maar de naam Prinsjesdag bleef voor de derde dinsdag in septem ber waarop een nieuw parlementair jaar op luisterrijke wijze wordt ge opend. Enige jongens en meisjes hebben gis teravond voor het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag een oude stoel in brand gestoken. Toen de politie ver scheen, verdwenen de meesten. Twee meisjes van 18 jaar en twee jongens van 20 jaar namen een dreigende houding aan en gooiden brandende stukken hout naar de politie. Na een charge met de wapenstok werd het viertal meegenomen en opgesloten. Het relletje houdt vermoedelijk ver band met een „open brief", gericht aan „Mevrouw van LippeBiester- veld" waarin de koningin werd verzocht maandagavond naar Den Haag te komen. De briefschrijvers wilden de koningin iets vragen over een volgens hen onmo gelijke situatie, waarin de koningin zou verkeren. Het geschrijf was volgens de politie onzin en wartaal. Het hield geen belediging in. Een exemplaar van de on begrijpelijke „open brief" was aange plakt in een eethuisje in Scheveningen. Advertentie Den Haag Vele duizenden waren in Den Haag op deze zonnige derde dins dag in september getuige van het altijc weer fascinerende schouwspel: de gou den koets en de staatsiekarossen, schit terende uniformen, kleurrijke erewach ten en het gedaver van saluutschoten. „Overwegend zonnig" had De Bilt ge meld en dat heeft ongetwijfeld velen er toe gebracht Prinsjesdag mee te beleven. Bovendien moest Den Haag het deze keer zonder de traditionele middagrijtoer doen zodat alle belangstelling zich concen treerde op de koninklijke stoet, die van het paleis Lange Voorhout naar de Rid derzaal reed. Het niet doorgaan van de rijtoer betekende echter ook dat ook veel minder mensen van buiten Den Haag naar de residentie waren gekomen dan in voor gaande jaren. Al vroeg had menigeen een goed plaats je gezocht achter de afzettingshekken, maar de grote drukte begon toch pas te gen één uur toen de galarijtuigen bij het paleis aan het Lange Voorhout voorreden De toejuichingen waren niet van de lucht toen de prinsessen Beatrix, Mar griet en ook Christina, die voor het eerst meereed, in de crème calèche met postil jonbespanning stapten en het koninklijk paar plaatsnam in de gouden koets. De stoet had ook dit jaar de traditio nele volgorde: rijknechts, een detache ment van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire kapel en een ere- compagnie van het 11de infanteriebatal- jong Garde Grenadiers. Het ere-escorte bestond uit een ere-compagnie van het 12de infanteriebataljon Garde Jagers. Na twee hofrijtuigen met onder anderen de grootmeester en de grootmeesteres, volgde de crème calèche met de drie prinsessen, geëscorteerd door kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnincq Bergmann en adjudant J. Ph. van Diepenbrugge. Tussen twee commando's rijkspolitie te paard reed de gouden koets met het ko ninklijk paar, getrokken door een acht span met bij ieder paard een koetsier te voet, terwijl aan weerszijden vier lakeien liepen. Het escorte werd gevormd door luitenant-generaal H. Schaper, de briga de-generaal A. J. F. M. Egter van Wisse kerke, kolonel C. C. Geertsema en de adjudant in buitengewone dienst luitenant kolonel W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken. Op het Malieveld werd een batterij ge schut, bestaande uit zes stukken, be diend door mannen van de 11de afdeling Rijdende Artillerie. Elke minuut vuurden zij een saluutschot af: een vertrouwd ge luidsdecor van Prinsjesdag. De minuut- schoten hielden aan tijdens de rit van de In Grote Kerk, vandaag 20-21 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. „De Hoeksteen" (Santpoort-Zuid), van daag 20.15 u.: Kerkconcert door Tine van Raalte (sopraan), Albert Meilof (fluit) en Jene Meilof (orgel). Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelvereniging Postaal Genoegen met „Oscar" van H. H. Kraneveld. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Har low, de platina blonde", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Tom Jones", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Operation Crossbow", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Notti calde d'Oriënte", 18 j. Minerva, 20 u.: „Cleopatra", 14 j.; woensdag 14.30 u.: „Boeven voor Scotland Yard", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De zwar te tulp", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De hel van Saipan", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: »„Le bon- heur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16-de tot en met de 19-de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Prenten kabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot 1 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon en feestdagen van 14-17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Exposi tie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen vai. Ostade. Tot 15 oktober. Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) 10-17 u. De eerste zondag van de maand 13-17 u. Vishai (Grote Markt): Druksels van H. N. Werkman (verzameling ds. F. R. A. Hen- kels). Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Tot 4 oktober. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land); Foto-expositie van Peter Dullaart. Tot 3 oktober. Bootzaal: „100 ambachten van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy (hoek Kamper laan): expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Sal Meyer. Dagelijks 1017 u. en zondags 1317 u. Tot 3 oktober. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 no vember openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 u.; golfbaan tot 21 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van grafiek van Kees Okx en van plastieken van Artur Varela. Tot 30 september. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, woensdag 14 uur: Gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in d« krant van vrijdag 17 september). DINSDAG 21 SEPTEMBER City, 20 uur: „West Side Story". Santpoort, „De Hoeksteen", 20.15 uur: Kerkconcert door Tine van Raalte, Albert Meilof en Jene Meilof. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 22 SEPTEMBER City, 20 uur: „West Side Story". N.C.V.B., afdeling Santpoort-N., Jeugd huis Schipbroekenweg 6, 20 uur: leden vergadering. Voorlichtingscentrum „Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal", Semafoorduin JJmuiden; geopend voor individuele be zoekers woensdag van 15 tot 16 en zater dag van 11.30 tot 12.30 u.; aanvragen bij de stichting Havengebouw, Amsterdam, telefoon 020-220665, of Gemeentelijke Voorlichting Velsen, Raadhuis, tel. 4036. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Vel- sen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Spaarnberg, Santpoort (ook voor r.-k. bi bliotheek) 14 tot 17 u. (jeugd). R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. stoet naar de Ridderzaal, onder het uit spreken van de Troonrede en tijdens de terugtocht naar het paleis aan het Lange Voorhout. Op het Binnenhof was bij de Ridder zaal de erewacht betrokken door zeventig man van het Korps Mariniers. Hier speel de ook de Marinierskapel. De drie prinsessen negen, na uit de calèche gestapt te zijn, voor het vaandel van het Korps Mariniers en bleven onder het baldakijn voor de ingang van de Rid derzaal wachten tot hun ouders, die even later de gouden koets verlieten, waren gepasseerd. Door de luidsprekers op het Binnenhof kwam enkele minuten later het zo vertrouwde stemgeluid van de ko ningin: „Leden der Staten-Generaal" Even na halftwee ontrolde zich hetzelf de beeld, maar nu in omgekeerde volg orde. Opnieuw waren er de toejuichingen voor de kleurige stoet, het gedaver van de saluutschoten en de plechtige muziek. Bij Koninklijk Besluit is prinses Maria Christina, prinses der Nederlanden, prin ses van Oranje Nassau, prinses van Lip- pe-Biesterfeld, benoemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Advertentie Tilburg is erin geslaagd de begroting voor 1966 sluitend te krijgen. Om het even wicht tussen inkomsten en uitgaven met een totaal van 55V< miljoen gulden te be reiken is 750.000 uit de algemene re serves geput. Er zijn geen tarief- of be lastingverhogingen in het vooruitzicht ge steld. De financiële situatie is redelijk gezond, zeggen B. en W. in de toelichting. Maar zij wijzen erop dat belangrijke inves teringen voor het aardgas en de te ver wachten grote kapitaalsuitgaven voor wa terzuivering en stadsvuilverwerking in de naaste toekomst aanzienlijke budgetaire gevolgen zullen hebben. DINSDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het dagboek van een kamermeisje". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Anna". „De Opgang", 20 uur: Lezing voor de Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". Chr. L.T.S., Laan van Luxemburg, 20 uur: Bijzondere ledenavond Kennemer Aquariumvereniging. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9-13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 1517.30 uur. R.-K. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal, geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het dagboek van een kamermeisje". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Anna". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van Zaanse schilders, te be zichtigen van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare Leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. Op de Nederlandse universiteiten en ho gescholen is gisteren het studiejaar 1965-1966 geopend, waarbij in vele geval len ook het rectoraat werd overgedragen, Dit was niet het geval in Amsterdam, waar prof. mr. J. van der Hoeven ree tor magnificus blijft. In zijn rede besteedde hij aandacht aan de huisvestingsmoeilijkheden, waarmee de universiteit te kampen heeft. Als oorzaken van de moeilijkheden zag de rector magnificus vooral de sterke groei van het aantal studenten, maar ook de verbreding van de alpha-faculteiten (met name de maatschappij-vakken) vormt daarin een belangrijke factor. Ook wees hij op een dreigend tekort aan col legeruimte door de stijging van het stu dentenaantal en op het studentenkamer probleem dat voortdurend scherpere vor men aanneemt. Over de financiële positie van de uni versiteit zei de rector onder meer dat er een discrepantie dreigt te ontstaan tussen de kredieten die van overheidswege be schikbaar worden gesteld voor personeel en nieuwe gebouwen en de kredieten die nodig zijn om dit personeel te kunnen la ten werken en de gebouwen te kunnen exploiteren. Leiden Prof. dr. D. J. Kuenen droeg in de Leidse Pieterskerk het rectoraat over aan prof. dr. J. Dankmeyer. Ook hij sprak uitvoerig over het tekort aan universitai re ruimte en schaarste aan personeel. Prof. Kuenen vond dat in enkele facul teiten de eisen wat betreft het volume van het proefschrift te ver zijn opgevoerd. „Indien de norm onder de 150 pagina's zou zakken, zou dit zeker het aantal pro moties verhogen, zonder ook maar in het minst aan de kwaliteit van de doctors graad afbreuk te doen". Hij hoopte dat het spoedig zal worden toegestaan op het aantal reeds verschenen publikaties te promoveren. In Utrecht droeg prof. mr. L. J. Hij- mans van den Bergh het rectoraat over aan prof. dr. H. M. J. Scheffer. Hij zei dat de Utrechtse universiteit en de daar aan verbonden klinieken en dergelijke thans ruim 5100 personeelsleden tellen. Hij vergeleek de Utrechtse universiteit inclusief de studenten 15.000 mensen met een onderneming. De rijksuniver siteit in Utrecht is thans verreweg de grootste van alle rijksinstellingen van we tenschappelijk onderwijs. De Groningse universiteit is bezig een onderwijskundige studiegroep op te bou wen. Het ligt in de bedoeling dat met dit werk -minstens een fulltime-kracht op het niveau van een wetenschappelijk hoofd-medewerker zal worden belast. Me dewerkers als psychologen, statistici, so ciologen en pedagogen met speciale op drachten zullen aan hem worden toege voegd. Öit vertelde de scheidende rector mag nificus van de rijksuniversiteit te Gronin gen, prof. dr. F. H. L. van Os. Prof. dr. G. Berkhoff, rector magnifi cus van de technische hogeschool Twen te, zei vanmiddag dat de belangstelling 1 voor de school groter is gebleken dan was berekend: bij de prognose bleef Oost- Nederland wat achter terwijl overig Ne derland aanmerkelijk meer belangstellen den opleverde. Noord-Holland leverde evenveel studenten als Groningen, Fries land en Drente samen. Er zijn 455 stu denten ingeschreven. In Delft pleitte prof. ir. H. J. de Wijs voor een verder gaande samenwerking met doelverwante instellingen. Ongeorganiseerd en bescha mend in hun schaarste noemde hij de con tacten van het hoger technisch beroeps onderwijs met de H.T.S.'en. In Tilburg heeft prof. dr. H. W. J. Bos man zijn ambt overgedragen aan prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, in Nijmegen nam prof. dr. S. J. Geerts het rectoraat over van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs. Wageningen kreeg prof. ir. F. Hellinga als opvolger van prof. ir. W. F. Eijsvogel, Rotterdam prof. ir. T. J. Beze- mer in plaats van prof. dr. H. J. Kuhl- meyer. De rector magnificus van de technische hogeschool in Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus, heeft door het financiële schema dat de regering heeft verstrekt, verklaard dat het mogelijk is geworden voor de jaren 1966 tot en met '69 een be leid op langere termijn en een ontwikke lingsplan vast te stellen, althans ten aan zien van investeringen in bouw en inrich ting, van personeelsvoorzieningen en ma teriële uitgaven. De 44-jarige assistent van een Leidse logementhoudster is door een vijftigjarige logementsgast met een stiletto in de borst gestoken. De man werd levensge vaarlijk gewond. De steekpartij had plaats in een logement aan de Oude Var kenmarkt, waar ruzie was ontstaan over het gebruik van drank. In het Prinses Beatrixoord te Am sterdam is maandag een bronzen portretbuste onthuld van mevrouw G. Wijsmuller-Meijer, V.V.D.-ge meenteraadslid van Amsterdam. Mevrouw Wijsmuller, die bekend heid geniet door het vele sociale werk dat zij verricht, naast het beeld op de Mauritskade. De 44-jarige bromfietser T. de Boer uit Nijega, gemeente Smallingerland, maandag in het ziekenhuis te Drachten overleden aan de verwondingen die hi; zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Op de Jan Barentselaan in Poeldijk (gem. Monster) is het vierjarige jongetje A. C. M. Rijgersberg verongelukt. Het jongetje fietste op het trottoir voor de ouderlijke woning en viel bij het keren, waarbij het met het hoofdje onder een van de wielen van een passerende tank auto terecht kwam. Hij was op slag dood Bij een ongeluk in de zogenoemde Bom- mepolder op de grens van Hoek van Hol land en 's-»Gravenzande is de zesjarige Theunis Hoogervorst uit 's-Gravenzande om het leven gekomen. De vijftienjarige P. N. van Oort uit Soest is op een bromfiets aangereden door de trein Utrecht-Baarn. De jonge man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van de Brokopondocentrale zal de Surinaamse Postadministratie op 9 oktober vier bijzondere fran keerzegels uitgeven in de waarden van 10, 15, 20 en 25 cent. Deze foto laat de ontwerpen zien waarnaar de zegels zijn vervaardigd. De zegel van 10 cent toont de bauxietmijn Morengo, die van 15 cent de aluin aardefabriek Paranam, die van 20 cent de waterkrachtcentrale Paranam en die van 25 cent de alu- miniumsmelterij Paranam. v~vVw &AUX5STM!jN-M£>6NCiO Sinds zondagnacht staat in Hoogeveen politiebewaking voor het gebouw aan de Schutstraat, waarin voor de oorlog de is- raelitische lagere school was gevestigd. Dit is het gevolg van een in de geschie denis van de Hoogeveense industrie uniek geval van bedrijfsspionage en lokaalvre debreuk, dat heeft geleid tot een kort ge ding dat maandag voor de president van de rechtbank in Assen zal dienen. Een uit Amsterdam afkomstige snijder vestigde zich enkele maanden geleden in Hoogeveen, zogenaamd wegens gezond heids- en gezinsomstandigheden. Hij kreeg werk bij de plastic tassenfabriek Hamo. Na enige tijd nam hij evenwel ontslag. Voor de Hamo bleef hij echter bereid thuiswerk te doen. Korte tijd later kwam evenwel een heel andere aap uit de mouw. De gewezen snijder bleek in Hoogeveen de vestiging voor te bereiden van de concurrerende ma Le Compte. Amsterdamse fir- Een onderzoek werd ingesteld, waarbij aan het licht kwam dat hij vele per- soneelsleden van de Hamo had bewerkt bij hem te gaan werken. De Amsterdam se firma zou met vijftien man personeel beginnen in het betrokken pand aan de Schutstraat, dat van een particulier was gehuurd. Toen de directie van de Hamo bleek dat de snijder in strijd met de aan gegane verplichtingen de huur niet te vo ren had voldaan bood de Hamo aan het vroegere schooltje te huren. Toen de man gewaar werd wie de nieuwe huurder was tekende hij protest aan en beweerde als nog rechten te hebben op het gebouw, ter wijl hij voortging personeel van de Hamo aan te trekken. Intussen forceerde hij de sloten van het gebouw en sleepte het door de Hamo daarin geplaatste materiaal naar buiten. De Hamo liet hem daarop in kort geding dagvaarden. Zondag bleek dat in het pand gereed schap en materiaal was opgesteld van de Amsterdamse firma en dat de deuren van andere sloten waren voorzien, terwijl een installateur verandering had aangebracht in de verlichting. Zondagavond werd de betrokkene ver zocht binnen een half uur het materiaal uit het gebouw weg te halen. Hij mengde toen de politie in de zaak, omdat hij maandagmorgen met de produktie in het nieuwe bedrijf wilde beginnen. Dit is ech ter niet doorgegaan, omdat zowel de di rectie van de Hamo als de Amsterdam mer namens zijn firma ermee akkoord gingen dat niemand het gebouw zal be treden voor de uitspraak in kort geding. Het gebouw staat nu onder politiebewa king. De directie van de Hamo is zeer verontwaardigd omdat getracht is ge schoold personeel weg te kopen om daar mee een bedrijf op te zetten in dezelfde branche. Na twee maanden. De 62-jarige wal-hof- meester P. de Graaf, die op 9 juli bij een arbeidsongeval in een loods van de HSM gewond raakte, is zaterdag in het Weesperpleinziekenhuis overleden Kotter los. De zuidwesterstorm van za terdag heeft het water van de Wadden zee zo hoog opgestuwd dat de kotter Ha. 43, die dinsdag op een zandbank bij het Engelsmanvaarwater aan de grond was gelopen, weer vlot is gekomen. Nieuwe voorzitter. Tot voorzitter van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is benoemd ir. L. Schepers uit Wassenaar, als opvolger van prof. dr. V. J. Koningsberger. Ir. Schepers, in 1903 te Haarlem geboren, is oud directeur van de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij en pre sident-curator van de Technische Hogeschool in Delft. Medisch adviseur. De arts P. L. Stal, die op 1 juli is gepensioneerd als directeur- generaal van de Volksgezondheid, is door het algemeen bestuur van „Het Groene Kruis" benoemd tot medisch- adviseur van deze vereniging. Beroep in zaak van „Vrije Boeren". De Boerenpartij heeft ten behoeve van de heren K. Hartman en B. Nijmeijer, bei den wonende te Hollandseveld, beroep laten instellen tegen de vonnissen van de rechtbank in Den Haag van 22 juni 1965, gewezen in hun gedingen tegen •het Landbouwschap. De heren Hartman en Nijmeijer hebben destijds door exe cuties van het Landbouwschap hun hoe ve verloren. Jongen gewond bij explosie. Bij een ex plosie van een vat met gasolie is zater dagmiddag de negenjarige C. Pheijffer uit Rotterdam zeer ernstig gewond ge raakt. Dodenherdenking in Oranjehotel. Een groot aantal nabestaanden van verzet strijders, die in Scheveningen geduren de de oorlogsjaren 1940-1945 de dood vonden, oud-gevangenen, autoriteiten en belangstellenden hebben zaterdag morgen de doden herdacht in het „Oranjehotel" in Scheveningen. De 46 Nederlandse vakantiegangers, die zondag in Barcelona moesten blijven toen een Spaanse DC-6 machine op Schiphol aan de ketting werd gelegd, zijn uit Bar celona vertrokken met een DC-7 van de Spaanse chartermaatschappij „Tassa". Dit vliegtuig ging naar Diisseldorf, tenein de iedere risico van een tweede inbeslag neming op Schiphol te vermijden. De pas sagiers zijn met een autobus naar Am sterdam gebracht. «AMWIMAMAAMAAmAAAMMViMWVVtMAWVVVVVWU HAAMtMWVWVWWMAAAMVWWWWWVIMWWWMAfWWVWMABA^ Het K.N.M.I. deelt mee: Een groot hogedrukgebied strekt zich uit van Zuidwest-Engeland tot diep in Rusland. De kern ligt met een lucht- drukwaarde van 1037 millibar boven Tsjechoslowakije. Boven Schotland kwa men vanmorgen echter grote luchtdrukda lingen voor, terwijl de wind er tot storm achtig aanwakkerde onder invloed van een actieve oceaandepressie, die tussen IJsland en Schotland door naar het noord oosten trekt. Daardoor neèmt de wind op de Noordzee toe. Overigens zal de invloed van de depressie op het weer in ons land gering blijven. Het koufront van de depressie komt boven de Noordzee tot stil stand. Naar ons land wordt vooral in de hogere lagen nog warmere lucht aange voerd, zodat de temperaturen bij tame lijk zonnig weer morgen nog wat verder omhoog gaan. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. T3-M t- a - r* Den Helder half bew. z 17 0 Ypenburg mist windst. 19 0 Vlissingen onbewolkt z 18 0 Eelde licht bew. zzw 18 0 De Bilt mist z 18 0 Twente half bew. z 18 0 Eindhoven licht bew. zo 19 0 Z.-Limburg onbewolkt windst. 18 0 Helsinki zwaar bew. wzw 14 0.1 Stockholm geheel bew. wzw 14 0 Oslo geheel bew.windst. 14 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 16 0 Aberdeen geheel bew.zzw 17 0 Londen mist windst. 19 0 Amsterdam licht bew. z 18 0 Brussel licht bew. windst. 20 0 Luxemburg onbewolkt nno 17 0 Parijs licht bew. nno 19 0 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble licht bew. windst. 19 0 Nice licht bew. n 22 0 Berlijn zwaar bew. windst. 16 0 Frankfort licht bew. ono 18 0 München mist ozo 16 0 Zürich licht bew. n 16 0 Genève zwaar bew. no 17 0 Locarno licht bew. windst. 20 0 Wenen zwaar bew. nw 14 0 Innsbruck mist windst. 17 0 Belgrado zwaar bew. windst. 15 0 Athene onbewolkt nnw 27 0 Rome zwaar bew. nno 24 0 Barcelona zwaar bew. n 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Mallorea onbewolkt windst. 0 Lissabon onbewolkt nno 30 0 Woensdag 22 september Zon op 06.25 uur; onder 18.39 uur. Maan op 02.06 uur; onder 18.09 uur. Maanstanden 25 sept. 4.18 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 september Hoog water 12.20 uur en uur. Laag water 7.20 uur en 20.00 uur. I Woensdag 22 september Hoog water 0.55 uur en 13.34 uur. Laag water 8.55 uur en 21.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2