Dit jaar 110.000, volgend jaar 125.000 nieuwe woningen Defensie vergt f2715 miljoen Jaarlijkse bijdragen vervangen straks de premie-ineens Voor wegenaanleg f 321 miljoen; f 55 miljoen meer dan dit jaar Renniesjft Gulden elk jaar 5 pet minder waard Begroting geen sterke rem Voor wetenschappelijk f 335 miljoen meer Lager onderwijs gaat vooral door hogere salarissen f237 miljoen meer kosten onderwijs geraamd Soulaas voor vrijgezellen „Grote gezinnen het slachtoffer" V erhoging belasting voor NV's VERWACHTING VAN MINISTER Huren omhoog begin volgend jaar en in januari 1967 Derde front Tien miljoen voor ruimtevaart Volksgezondheid 4 DE WONINGEN DIEWU BOUWEN Voor huurwoningen in particuliere sector 66 JAAR R'JKSUITGAVEN Brandend maögzuur? helpen direkt! Justitie Landbouw Visserij Sociale Zaken Commentaar CNV: WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? &isnH27 SpJu Vi'tnALUÜSHElD EN DE WERKGELEGENHEID 1950-1964 Het laat zich aanzien dat dit jaar meer dan 110.000 woningen gereed zullen komen, 10.000 meer dan aanvankelijk werd geraamd. De resultaten van het gevoerde bouwbeleid werken in gunstige zin aan de oplossing van het woningtekort, zegt minister Bogaers in de Miljoenennota. Ook in 1966 zal worden gestreefd naar een optimaal gebruik van de beschikbare bouw capaciteit. Het beleid zal worden gericht op het in aanbouw nemen van 125.000 woningen. JAARLIJKS AANTAL VOLTOOIDE WONINGEN Dit aantal woningen zal als volgt wor den verdeeld: 60.000 woningwetwoningen, 16.250 gesubsidieerde particuliere huur woningen, 23.750 eigen woningen met be zitsvormingsbij dragen en 25.000 wonin gen in de ongesubsidieerde sector. Daar naast is nog ruimte voor 3.000 zo ge noemde vrijetijdswoningen. Naast uit breiding van de produktie zijn maatrege len gewenst op het gebied van de dis tributie. Hiervoor is nodig een huur- en subsidiebeleid, dat de doorstroming door het woningbestand en daardoor de aan passing van de woonsituatie aan de be hoefte zoveel mogelijk bevordert, zegt de minister. JTU. WONINGBOUWPROGRAMMA 1961-1966 OTAAL AANTAL WONINGEN PERJAAR 125.000 90.000 80.000 1961 62 '63 '64'65 1966 WoninqwePbouw Premiebouw ere De minister van Volkshuisvesting, drs. Bogaers, is van plan in de strijd tegen de woningnood een „derde front" te openen, namelijk tegen de krotwoningen. In 1966 zal daaraan 24 miljoen gulden worden besteed, maar de minister belooft dat de activiteiten op dit derde front verhoogd zullen wor den als hij op de andere twee op voering van de bouwproduktie en ver betering van het huursubsidiebeleid heeft gewonnen. Voor 1966 is 2.715 miljoen uitgetrokken voor militaire uitgaven. Daarvan is 1.248 miljoen bestemd voor de landmacht, 646 miljoen voor de luchtmacht en 610 mil joen voor de marine. De rest gaat weg aan algemene uitgaven, pensioenen en wachtgelden. Een aantal conventionele onderzeeboten, dat in aanbouw is, zal evenals de fregat ten van de Van Speyk-klasse in het ko mende parlementaire jaar in dienst wor den gesteld. Er zal worden begonnen met de bouw van twee één-cylinder onderzee boten en twee fregatten, die worden uit gerust met een geleide-wapensysteem. De landmacht krijgt spoedig de beschikking over de lichte helikopters, die zijn be steld. De wervingsactiviteiten van defensie zullen worden uitgebreid, in het bijzonder voor het aantrekken van vrijwillige tech nische specialisten. Voorts zal tot concen tratie van opleidingen worden overge gaan. Het vliegend materieel van de luchtmacht zal in 1966 compleet zijn. Voor 1966 is tien miljoen gulden uitge trokken voor wetenschappelijk onderzoek in het kader van de ontwikkeling van ruimtevaartraketten. De onderhandelin gen over de herziening van het eerste vijfjarenprogramma van de Europese or ganisatie voor de ontwikkeling en ver vaardiging van dragers van ruimtevoer tuigen zijn nog niet beëindigd, maar wel Staat vast dat de kosten van uitvoering van dit programma belangrijk hoger zul len worder dan aanvankelijk werd ge raamd. Andere belangrijke activiteiten, waarvoor hogere ramingen zijn opgeno men, betreffen de bijdragen aan de orga nisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek (26,7 miljoen), het Reac tor-Centrum Nederland (13,6 miljoen) en Euratoom (26,7 miljoen). Voorwaarden voor een goed verloop van het doorstromingsproces zijn een aantrekkelijke kwaliteit van de nieuwe woningen en een evenwichtig huurpa- troon. Dit laatste betekent dat er in be ginsel alleen huurverschillen mogen be staan die door verschil in kwaliteit wor den gemotiveerd. Daarom wil de minister, zoals reeds is aangekondigd, een gediffe rentieerde huurverhoging in twee fasen, op 1 januari 1966 en 1 januari 1967. De huurprijs van gesubsidieerde woningen zal van 1 januari 1968 af jaarlijks met 4 percent worden verhoogd zolang nog een jaarlijkse bijdrage wordt ontvangen. Volgens de minister zullen ook de ge meenten een doelbewust doorstromings- beleid moeten voeren. Teneinde de ge meenten hierbij behulpzaam te zijn zal het rijk bijdragen in gemeentelijke door stromingsfondsen. Voor dit doel is 10 miljoen uitgetrokken. Voor de financie ring van de woningwetbouw met voor- 64 1965 ÏOOO woningen schotten is voor 1966 1721 miljoen uit getrokken, ongeveer 328 miljoen meer dan over 1965 waarschijnlijk nodig zal zijn. In de memorie van toelichting bij het ontwerp tot wijziging van de huurwet, zo als dit in juni van dit jaar bij de Sta- ten-Generaal is ingediend, is ten aanzien van gesubsidieerde huurwoningen in de particuliere sector onder meer meege deeld, dat met ingang van 1 januari 1966 een nieuwe regeling van kracht zal zijn. De premie-ineens komt te vervallen en wordt vervangen door een stelsel' van jaarlijkse bijdragen. Tevens is daarbij medegedeeld, dat ge rechtigden tot subsidie op grond van ver leende beschikkingen voor woningen die gereed komen na 1 januari 1966, in be ginsel in de gelegenheid zullen worden ge steld te kiezen tussen de oude en de nieu we regeling. Hoe de nieuwe subsidierege ling precies zal lujden en welke nadere bepalingen ten aanzien van bij voorbeeld huurgrenzen bij vorenbedoelde keuze-mo gelijkheid zullen gelden, is nog niet be kend. Teneinde belanghebbenden die op korte termijn over het realiseren van hun bouw plannen moeten beslissen over hun rech ten niet in het onzekere te laten heeft minister Bogaers thans beslist dat dege nen aan wie op 1 juli 1965 of later een subsidie-beschikking voor particuliere huurwoningen is verleend in ieder geval volledig voor de nieuwe subsidieregeling in aanmerking komen. Dit geldt derhalve zowel voor het sub sidie als voor de te stellen huurgrenzen. Naar de mening van de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren dient een gedifferentieerde huurverhoging te worden afgewezen. „Een onvoorwaardelij ke, algemene en uniforme prijsverhoging is dringend noodzakelijk," aldus deze bond, die zich met een adres gericht heeft tot de Tweede Kamer. Onderwerp van het adres is het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. In het adres wordt gepleit voor afwij zing van de voorgenomen gedifferentieer de huurverhoging en wordt onder meer aangedrongen op een aanzienlijke verrui ming van de bestaande premieregeling. In het adres wordt gesteld dat in rede lijkheid daarom geen bezwaar kan be staan tegen een algemeen en uniform ho ger huurverhogingspercentage, omdat al le huurverhogingen steeds ruimschoots plachten te worden gecompenseerd en derhalve van de huurders generlei extra offer hebben gevraagd. RIJKSUITGAVEN 1900"'66 milianj 9 138 '50 1966 I Het Rijkswegenfonds zal in 1966 321 miljoen ter beschikking krijgen vergeleken met dit jaar een ver hoging met 55 miljoen. De stijging, die het mogelijk maakt de uitbreiding van het rijkswegennet met kracht voort te zetten, omvat een verhoging van de rijksbijdrage met f 35 miljoen en een hogere opbrengst van 20 mil joen uit de opcenten op de Motor rijtuigenbelasting. Daardoor komt de rijksbijdrage aan het fonds in totaal op 211 miljoen. Voor het onderhoud en de aanleg van waterwegen wordt in 1966 ruim 320 mil joen nodig geacht. De Europoorthavens Advertentie De conjunctuur blijft gespannen. Gezien de noodzaak van stijgende uit gaven kan de overheid aan de uit gavenzijde van de begroting geen remmende werking op de conjunc tuur laten uitgaan. Conjunctureel gunstige werkingen moeten dus ge heel van de middelenzijde komen, dat wil zeggen door afremming van de particuliere bestedingen door middel van belastingverhogingen. Justitie Uit de gegevens, die minister Vondeling in de Miljoenennota verschaft blijkt, dat de begroting voor 1966 zich, wat de im pulswerking op de conjunctuur betreft, gunstig onderscheidt van die voor 1964 en 1965. Op zichzelf genomen gaat echter van de begroting 1966 een impuls op de conjunctuur uit van 7,5 percent. Wanneer men daartegenover let op de verwachte groei van het nationaal inkomen met 4,5 percent, dat kan, aldus minister Vonde ling, niet worden gezegd, dat van de be groting een sterk remmende werking op de conjunctuur uitgaat. De bewindsman wijst erop, dat in de afgelopen jaren door de groei van de eco nomie, de achterstand in de woningbouw, de sterke aandrang tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en de toene mende behoefte aan overheidsvoorzienin gen in verband met de welvaartsstijging het voeren van een doeltreffend conjunc tuurbeleid is bemoeilijkt. Daarbij komt dat de toeneming van de bestedingen de In de begroting voor 1966 zijn de kosten voor het lager onderwijs 237 miljoen hoger dan voor 1965, voornamelijk als gevolg van salarisver hogingen. De grote belangstelling voor het nijverheidsonderwijs (530.000 leerlingen in 1966) vraagt 98 miljoen meer. De uitgaven voor het v.h.m.o. stijgen met f 40 miljoen. Er zal 335 miljoen meer voor het weten schappelijk onderwijs worden uitgetrokken om de stijging van het aantal studenten en de hoge exploitatie-uitgaven der universiteiten op te vangen. Er wordt rekening gehouden met 113.000 aanvragen voor een rijksstudietoelage, (17.000 meer). Het aantal toekenningen zal oplopen tot 84.000 volgend jaar, waar mee 120 miljoen zal zijn gemoeid. Het maximale bedrag voor een studietoelage, dat iiï 1964 3.400,- bedroeg is met in gang van 1 september 1965 verhoogd tot 3.850,-. Voor vrijetijdsbesteding, jeugdvorming, volksontwikkeling en sport is /91tmil- joen uitgetrokken, 32 miljoen meer dan in 1965. Er is 3 miljoen gereserveerd voor subsidie aan boseigenaren die hun bezit openstellen voor het publiek. De post voor openluchtrecreatie is verdub beld tot ƒ19 miljoen. Er wordt een sub sidie-regeling voorbereid voor de bouw en aanleg van sportaccommodaties. Voor kunsten, oudheidkunde en natuur bescherming is ƒ26 miljoen meer uitge trokken dan voor 1965. Voor restauratie van monumenten wordt 8 miljoen meer aangevraagd. De uitgaven voor justitie en politie zijn 109 miljoen hoger geraamd tot een to taal van 869 miljoen. De rijkspolitie krijgt 14 miljoen meer ter uitbreiding van mobilofoonnet en wagenpark. De kos ten van de gemeentepolitie zijn ƒ33 mil joen hoger geraamd. Er is 16 mil joen meer nodig voor het gevangeniswe zen, de psychopatenzorg en de reclas sering. Het Humanistisch Verbond krijgt subsidie voor de geestelijke verzorging van gedetineerden. De kinderbescherming vraagt 26 miljoen meer en er is 95 miljoen opgenomen ter financiering van een nieuw civiel verdedigingsplan, dat is opgesteld voor de jaren 1966 tot en met 1968. Voor het Landbouw- Ontwikkelings- en Saneringsfonds wordt 12 miljoen aange vraagd. De Cultuurtechnische Dienst vraagt ƒ185 miljoen, twee keer zo veel als in 1961. Het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds wordt ge raamd op 139 miljoen. Bijzondere aan dacht zal worden besteed aan de structu rele verbetering van de beroepsvisserij, waarbij vooral wordt gedacht aan uitbrei ding van vangstgebieden, de modernise ring van de vloot en het afzetapparaat en verbetering van de kwaliteit. De daar voor uitgetrokken bedragen zijn verhoogd van ƒ3,7 miljoen tot 5,7 miljoen. Er komt een nieuwe financieringsregeling voor de visserij. Er is 410 miljoen uitgetrokken voor de ontwikkelingshulp. Daarvan is 259 min bestemd voor uitgaven ten behoeve van de ontwikkelingslanden buiten het konink rijk. Ten behoeve van de ontwikkeling van Suriname en de Antillen is 104 miljoen op de begroting gebracht. Suri- name krijgt een renteloze lening van ƒ62 miljoen die deels nog ten laste van 1964 en 1965 zal worden gebracht. Voorts is nog 28 miljoen uitgetrokken voor spe ciale objecten in deze landen. De uitgaven voor sociale zekerheid zijn geraamd op 874 miljoen, dat is 53 miljoen .hoger dan voor 1965. Deze stij ging is vooral het gevolg van de loon ontwikkeling, de toeneming van het aan tal deelnemers in .de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden en de verstrekkingen uit die verzekering. De uitgaven Voor so ciale bijstand zijn op ƒ49 miljoen ge raamd, ƒ19 miljoen meer dan in 1965. Voor de subsidieregeling voor het maat schappelijk werk zijn hogere bedragen uitgetrokken als gevolg van de groei der verschillende activiteiten. De uitgaven voor de volksgezondheid zijn op 178 miljoen geraamd, 20 mil joen meer dan in 1965, die vooral nodig is voor versterking van het ambtelijk ap paraat. Voor maatregelen op het gebied van de gezondheidszorg is 6 miljoen gereserveerd. Voor het eerst is een be grotingspost opgenomen voor kankeron derzoek, voor bijdragen aan het laborato rium van het Kankerinstituut en aan het internationale kankerinstituut in Lyon. Vrijgezellen zullen met ingang van 1 ja nuari 1967 van een belastingverlaging gaan profiteren. In een brief aan de Twee de Kamer delen minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels mee dat het in de regeringsverklaring toegezegde on derzoek tot positieve resultaten heeft ge leid. De beide bewindslieden kondigden verder aan: afschaffing van het kwitan tiezegel, verhoging van de vervolgings- kosten bij niet tijdige betaling van belas ting en afschaffing van de omzetbelasting op magere melkpoeder. laatste jaren is onderschat. Sinds 1960 trad een jaarlijkse inflatie (inkomstenstij ging boven produktiviteit) op van gemid deld ongeveer vijf percent. Het jaar 1965 wordt gekenmerkt door een voortzetting van de spanning op de arbeidsmarkt en een hoog peil van de bestedingen, dat eveneens de verwachtin gen overtreft. De overheidsinvesteringen, het particuliere verbruik en vooral de woningbouw tonen een sterke expansie. De prijsstijging is dit jaar weer groot. De spanningen op de kapitaalmarkt ba ren ernstige zorg. De ontplooiing van de woningbouw maakt*het noodzakelijk, in de volkshuishouding ruimte vrij te ma ken. Direct na het indienen van de Miljoe nennota zijn vanmiddag de commentaren losgekomen. De eerste was van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die er de nadruk op legt dat de aan gekondigde verhoging van de indirec te belastingen zich niet tot „niet direct noodzakelijke" goederen beperkt. Met name verwacht het CNV dat de omzet belasting op textiel en schoeisel zeker in de laagst betaalde en grote gezinnen als een vrij aanzienlijke verzwaring van de lasten zal worden ervaren. Het vakverbond vraagt zich dan ook af of gezien de hele economische situatie het wel gewenst en haalbaar is dat de particuliere bestedingen worden terugge drongen. Vooral met het oog op de voort durende spanning op de arbeidsmarkt twijfelt het CNV ernstig aan deze moge lijkheid. Ook de betrekkelijk hoge spaar quote waarvan de regering bij haar bere keningen is uitgegaan doet de vraag rij zen of een zo grote beperking van de consumptieve bestedingen wel noodzake lijk is. De ervaring van de laatste jaren heeft aldus besluit het CNV ondubbelzin nig uitgewezen dat de mogelijkheden van een dergelijke beperking gemakkelijk kunnen worden overschat. Voor de radio heeft oud-minister Zijl stra vanmiddag in een interview gezegd dat het effect van de verhoging van de vennootschapsbelasting met 1 punt en van de vermogensbelasting met 1 pro mille kwantitatief klein is. „De puissant rijke heeft er helemaal geen pijn aan, omdat de heffing van deze belastingen de 80 percent van zijn inkomen niet te bo ven mag gaan." Prof. Goedhart van de Amsterdamse Universiteit vond de Miljardennota een eerlijk stuk maar de spaarbrieven vond hij onwaarachtig. De realiteit zal zijn dat papiertjes van 100 worden uitge deeld, die over vijf jaar 130 waard zul len zijn. Het geldt hier een vordering van de belastingbetaler op de belasting- haler en dus worden die papiertjes „waardeloos slijk". De houder moet im mers zelf het geld voor de aflossing op brengen. Het hele systeem bevat niet anders dan een belofte van herverdeling van het nationaal inkomen en waarom zo vroeg prof Goedhart moeten daarvoor 16 miljoen formuliertjes met de hele admi nistratieve rompslomp van dien in om loop komen? het Noordzeekanaal en de IJmuidense havenmond vergen aanzienlijk hogere uitgaven dan voor dit jaar was uitge trokken. Voor de aanleg van de Schel- de-Rijnverbinding, die volgend jaar ter hand wordt genomen, is 10 miljoen ge reserveerd. De Coentunnel zal in 1966 waarschijnlijk voor het verkeer worden opengesteld. Voor de aanleg en het onderhoud van landwegen is 256 miljoen meer uitge trokken, hoofdzakelijk ter uitkering aan provincies en gemeenten. Voor de uit breiding van de middenbermbeveiliging is 8 miljoen uitgetrokken. Van de 32 miljoen, die voor verkeers- en vervoers diensten is geraamd, is 11,6 miljoen bestemd voor de jaarlijkse kosten, die de spoorwegen maken aan kruisingen met landwegen. Voor de Deltawerken in het Brouwershavensegat en het Volkerak is 180 miljoen uitgetrokken. De strijd tegen de waterverontreiniging zal met kracht worden voortgezet. Het subsidiebedrag is sedert 1964 verdrievou digd tot 9 miljoen. De inpolderingswer- ken van Zuidelijk Flevoland zullen in 1966 hun voltooiing naderen. De dijk- bouw zal waarschijnlijk in 1967 zijn vol tooid, waarna met de bemaling kan wor den begonnen. Ofschoon een beslissing over de aanleg van de nieuwe spoorlijn tussen Amster dam en Den Haag via Schiphol nog niet gevallen is, wordt met het tracé toch al rekening gehouden bij de aanleg van de nieuwe startbanen voor Schiphol. De kos ten, totaal 7,5 miljoen, worden gedeel telijk door het rijk en gedeeltelijk door de spoorwegen opgebracht. De P.T.T. krijgt 358 miljoen voor investeringen voor de telefoondienst, dat is 73 mil joen meer dan over 1965. Er mag niet vóór eind 1968 op een daling van het aan tal aanvragers op de wachtlijst worden gerekend. DE BELASTINGMIDDELEN 1966(v.afhr) Loonbelash-I Omzet belasting Vennoo 2000 schaps Invoer rechh Benzine Ta bok Mororrij- hiigenbel; Dividend Alkohol ■H1966 mei- hel-bedrag der belasting £=11965 Registratie-, rechten Vermogens belasting Olieaccijns- J110 Suiker- Zegelrecht- J 95 Bieraccijns f 80 Grondbel Diversen- De beide verhogingen in de sfeer van de directe belastingen de ver hoging van de vennootschapsbelasting van 45 naar 46 percent en die van de vermogensbelasting van vijf tot zes promille leveren op jaarbasis sa men een verhoging op van 85 mil joen. De verhoogde vennootschapsbe lasting kan in 1966 nog niet doorwer ken; de verhoging van de vermogens belasting levert volgend jaar al 40 miljoen gulden op. De verhoging van de vermogensbelasting zal voor een deel gecompenseerd worden door een nieuwe aftrekregeling op de inkom stenbelasting van aandeelhouders. Het is de bedoeling dat deze regeling op I januari 1967 ingaat. Zij omvat een verrekening met de inkomstenbelas ting van tien percent van het ontvan gen dividend (van Nederlandse nv's) vóór aftrek van de dividendbelasting. Deze nieuwe regeling zal de schatkist een jaarlijks offer van 50 miljoen kos ten. Ook op het gebied van de belasting heffing van coöperatieve verenigingen en beleggingsmaatschappijen zijn bin nenkort veranderingen te verwachten. aanhol werk lozen gevraagde ar beidskrachten 1950 '51 '52 '53 '54 '55 '56 '57 '58 '59 '60 '61 '62 *63 1964

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4