Ongewone gast in de vijver van park Schoonenberg te IJmuiden Betaling abonnementsgeld per giro Vlaggen uit op 24 september? wm i - Boetes voor overtredingen bij uitvoer van bloembollen Wethouder r. Verbeek Neem nü een kwartaalabonnement! Repetitie van hymne samen met carillon Kleuter gewond bij botsing nam afscheid van de Woningstichting Velsen De heer C. ten Wolde in Velsen overleden Ontploffing in schoorsteen in IJmuiden Inzameling voor de reclassering Jeugd richtte in kleuterschool vernielingen aan Interessante lezing over oud-Haarlem Verkennersfeest in Castricum Erepoort bij nieuw stadhuis Reder brak aan boord van KW 125 een enkel Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis IJmuider Courant <3 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 êfM VISOTTER OF BIS AM RAT? Groenteprijzen Diploma's voor EHBO-ers in Beverwijk Economische politierechter Haarlem Vrijgesproken Auto boorde zich in telefoonpalen - Zangers en zangeressen van de Velser koren, blazers van de harmoniekorpsen en stadsbeiaardier Hein de Ligt, die vrij dagmiddag, op de dag van de officiële opening van het nieuwe stadhuis, de hym ne ten gehore zullen brengen, hebben gis teravond na het invallen van de duister nis gezamenlijk gerepeteerd in het Bur gemeester Rijkenspark te Santpoort. Voor de verlichte muziekkoepel dirigeer de Hans Waanders, onder wiens leiding de hymne zal worden uitgevoerd, koor en musici. De dichter Adriaan Morriën schreef de tekst voor deze hymne. Sas Bunge componeerde de muziek. Op een afstand om de situatie van vrijdag en latere dagen waarop stemmen- spel èn hymne worden herhaald zo goed mogelijk te benaderen zat gisteravond Hein de Ligt achter het stokkenklavier van het rijdend carillon. Dit carillon, op gesteld op een vrachtauto van Eijsbouts uit Asten, rijdt donderdag door de ge meente als stadsomroepers rondgaan op de vooravond van de feestelijke openings dag. Op de rand van het grasveld voor de muziekkoepel in het Burgemeester Rij kenspark stond gisteravond een wagen van Radio Holland N.V., ingezet voor de onderinge communicatie tussen dirigent en beiaardier. Gisteravond is te IJmuiden ook nog even de verbinding beproefd met de ca bine van de stadsbeiaardier boven in de toren van het nieuwe stadhuis. Daar voor wordt, niet zoals gisteravond gebruik gemaakt van walkie-talkies, maar van een luidsprekerinstallatie. Sinds een week verblijft in vijvers te IJmuiden een ongewone gast. Het dier houdt zich nadrukkelijk op de achter grond in casu onder water maar is toch al enkele keren gezien door wan delaars en door personeel van de plant soendienst. Men weet nog niet met welk dier men hier precies te maken heeft. Er is daaromtrent al enkele keren getracht contact te krijgen met een vertegenwoor diger van Faunabeheer te Castricum. Hij zou kunnen zeggen wat het nu eigenlijk is, maar men heeft hem nog niet kunnen bereiken. Een aantal van hen, die de kennelijk verstokte waterbewoner hebben gezien, houden het op de zeldzame visotter en U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 10.40, post- abonnees 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor iru jsso-girobeialingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. dan wel op een jong exemplaar. Dat het geen bunzing is, zoals aanvankelijk even werd gedacht, staat wel vast. De heer Van der Burg, directeur van de plantsoendienst, acht het zeer onwaar schijnlijk dat het een visotter is. Deze die ren komen nog maar op een paar plaat sen in Nederland voor, onder andere in Friesland, de kop van Overijssel en hier en daar in Zuid-Holland. Hij meent dat het vrijwel uitgesloten is dat zich in de ze omgeving een visotter ophoudt. Het lijkt de heer Van der Burg veel waarschijnlijker dat hier sprake is van een muskus- of bisamrat. Een pelsdier, dat afkomstig is uit Noord-Amerika en dat omstreeks 1905 in Europa werd geïmpor teerd en wel in Tsjechoslowakije. De bi samrat (met inbegrip van de staart 50 a 60 cm. groot) voelt zich in dit werelddeel uitstekend thuis en kent er weinig natuur lijke vijanden. In Europa leven nu enkele miljoenen van deze dieren. De bisamrat, een planteneter, is een echte graver. Zijn ingeboren graafwoede leeft hij graag uit in de oevers van waterkeringen. Dit maakt dat hij in ons land als ongewenste vreemdeling wordt beschouwd. De ongewone gast te IJmuiden is dit weekeinde verhuisd van de vijver in park Schoonenberg naar het vijvertje aan de Leeuweriklaan, aan de andere zijde van de spoorbaan. Het is een klein, ondiep stukje water, waaromheen een dichte be groeiing van struikgewas. Echt een plek je om er weg te kruipen, maar het dier is er toch gezien. Misschien zal dezer da gen een deskundige kunnen gaan vertel len wat voor een dier het nu is. Als het tenminste inmiddels niet is verdwenen Want is het inderdaad een bisamrat, dan is het vermoedelijk een zwervend manne tje, op zoek naar een wijfje. Zo'n manne tje verplaatst zich daarbij soms over vele kilometers. De prijzen op de groenteveiling te Bever wijk waren: aardbeien 8092, andijvie 10 —31, bloemkool 3060, sla 738, spinazie 30100, bospeen 2248, waspeen 1558 postelein 45-60, sperziebonen 80-200, snij bonen 80240, pronkbonen 70130, torna ten 50104, prei 2546, rode kool 1530, groene kool 2032, uien 1523. De 24ste september is een feestdag voor de gemeente Velsen. H.K.H., prinses Margriet zal dan het nieuwe stadhuis te IJmuiden officieel openen. Aldus begint de brief aan de burgerij, van burgemeester Biihrmann (IJm. Cou rant 18 sept.). Verder wordt de burgerij opgeroepen om op die feestelijke dag uiting te geven aan de vreugdevolle ge voelens, bij het bereiken van die mijlpaal. DoCh voor de patiënten van het Anto- nius-Ziekenhuis geen vreugde. Integen deel, die „feestelijke middag" geen be zoek, omdat onze prinses „enige ogen blikken" zal stilhouden bij het ziekenhuis voor een korte begroeting door personeel en directeur. H.K.H. wordt dan een kleine verrassing aangeboden. Zou zij weten van de „verrassing1 voor de patiënten? Ik denk van niet. Wie zorgde voor deze regeling? Onze burge meester? De directeur van het zieken huis? Neen, voor mij, en naar ik meen voor vele patiënten, geen feest, maar een straf! Mevr. J. BROEKHUIZEN-SNEL, Zaal 39. Inderdaad is er vrijdagmiddag geen ziekenbezoek in het Antonius Ziekenhuis, bevestigde ons desgevraagd dr. C. J. F. Lampe, de geneesheer-directeur. Het kor te oponthoud van Prinses Margriet voor de hoofdingang van het ziekenhuis valt net in de tijd, die anders geldt voor be zoek aan de patiënten. Het is niet ver antwoord en daardoor onmogelijk het per soneel op het voorplein te verzamelen en gelijktijdig het ziekenhuis vol bezoekers te hebben. Op zich, aldus dr. Lampe komt men er in het Antonius-ziekenhuis overigens toch echt niet zo slecht af met het bezoek. Officieel twee keer per dag, wat men bijna nergens meer vindt en on officieel zijn de mogelijkheden om even bij een patiënt te kijken toch ook niet gering. Als patiënt kun je het ook zo bekijken: nu is er werkelijk iets aardigs voor de verpleegsters, die Prinses Margriet en tevens een toekomstige collega begroe ten en een verrassing aanbieden. Als pa tiënt kun je dan zeggen: voor de ver pleegsters, die dag en nacht klaar staan, heb ik best een middagbezoek over. Dr. Lampe vertelde ons ook nog dat als het enigszins redelijk weer is de pa tiënten voor zover mogelijk naar het voor plein zullen worden gebracht om het kor te oponthoud van de Prinses bij het zie kenhuis van dichtbij mee te maken. Is het weer slecht, dan zullen zij die daar toe in staat zijn vanachter de ramen aan de voorzijde het gebeuren kunnen gade slaan. Een tweejarig meisje, dat gistermiddag in de Karei van Manderstraat te Heems kerk spelenderwijs de weg overstak, werd aangereden door een juist passeren de bromfiets. Het kind liep bij de botsing een hersenschudding op. Het is opgeno men in het Sint Jozef-ziekenhuis. Wethouder Verbeek heeft gisteravond afsëheid genomen van de Woningstichting Velsen, van welke stichting hij voorzitter is. Na een hartelijke begroeting door het bijna voltallige bsetuur van de stichting, werd de heer Verbeek toegesproken dooi de heer M. S. Jongkind, tweede voorzit ter. Als wethouder van openbare werken en de volkshuisvesting werd de heer Ver beek ook voorzitter van de Woningstich ting. Deze voor de gemeente Velsen bij zonder belangrijke stichting heeft in de afgelopen tien jaar, ondanks vele tegen slagen, goede resultaten mogen boeken en dit laatste is voor een niet gering deel te danken aan haar ambitieuze en energieke voorzitter, die naast zijn talrijke andere functies altijd ook zeer actief is geweest in zijn werk op het gebied van de volks huisvesting. Nog kan de heer Verbeek zich moeilijk losweken van deze ambitie, welke als laatste uitvloeisel heeft het slaan van de eerste paal donderdagmiddag voor de 1008 geplande woningwetwoningen in Zeewijk. Namens het bestuur werd de heer Ver beek, met veel dank voor zijn grote ver diensten, aangeboden het fraaie boekwerk „De wereld waarin wij leven," waarin een gecalligrafeerde opdracht, met de foto's voorzien van* handtekening, van de be stuursleden. In zijn dankwoord zei de heer Ver beek dat hij steeds met het bestuur prettig had samengewerkt. Ten huize van de heer Verbeek heeft, namens de bestuursdeputatie, de heer W. D. Wiljouw mevrouw Verbeek bloemen aangeboden. De heer ten Wolde, die drie weken geleden zijn zestigjarig huwelijksfeest mocht vieren, is maandagmiddag tijdens zijn bezoek aan de bejaardensocieteit in „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat te Velsen-Noord overleden. De heer Ten Wolde, die de leeftijd van 87 jaar bereikte, heeft in het vooral Vel- senoordse organisatie- en verenigingsle ven een belangrijk aandeel gehad, waar bij hij in de vroegere coöperatie „De Eendracht", de vakorganisatie en in de vroegere SDAP en na de oorlog van de Partij van de Arbeid verscheidene be stuursfuncties heeft bekleed. Vorig jaar nog werd hij wegens zijn gouden lidmaatschap van de P.v.d.A. door de afdeling gehuldigd. Voorts was hij vroeger lid van de harmoniekapel van de papierfabrieken Van Gelder Zo nen „De Eendracht" en lid van de ouder commissie van de eerste openbare school 7 in het toenmalige Wijkeroog. Zevenendertig jaar was hij werkzaam bij de papierfabrieken Van Gelder Zonen, waarvan de laatste tien jaar voor zijn vervroegde pensionering in 1940 als baas van de kolenvoorziening. Velen, die tijdens de viering van het diamanten huwelijksfeest van hun belang stelling blijk hebben gegeven, zullen zich ongetwijfeld dit tragische verscheiden moeilijk kunnen realiseren. De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een abonnement op per kwartaal 10.40 Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Maandagavond heeft zich in een schoor steen van een woning aan de Bothastraat in IJmuiden een ontploffing voorgedaan. De bewoner van de benedenverdieping wilde zijn kachel aanmaken en werd op geschrikt door een hevige knal in de schoorsteen. Uit het onderzoek bleek dat op de bovenverdieping een gaskachel was aangesloten op dezelfde schoorsteen. Ver moedelijk heeft zich door een lek in het schoorsteenkanaal gas opgehoopt dat door een vonk explodeerde. Op het dak van het pand werd het metselwerk van de schoor steen uit elkaar geslagen. De brandweer heeft een gedeelte van de schoorsteen af- •gebroken en voor voorlopig stookverbod opgelegd. Ook in de gemeente Velsen is gelegen heid een bijdrage te geven ten behoeve van het reclasseringswerk in Nederland. Tot en met 2 oktober zullen collectanten en collectrices daartoe rondgaan. Het bijzonder nuttige werk van de reclasse ring is genoegzaam bekend en Velsen zal ongetwijfeld ook voor dit doel goed voor de dag komen. Gisteravond zijn bij de vereniging Ge- rardus Majella te Beverwijk aan 42 jeug dige cursisten E.H.B.O.-diploma's uitge reikt. De cursus (voor kinderen van 10 tot 14 jaar) begon met 54 leerlingen, doch niet allen hebben aan het examen deel genomen. In het afgelopen weekeinde is door bal dadige jongens een aantal vernielingen aangericht in de openbare kleuterschool aan de Geelvinkstraat in Velsen-noord. Een vat teer werd leeggestort en de ste nen werden met teer besmeurd. Voort» staken ze een stapel hardhouten glaslat ten in brand. De schade wordt geschat op 350.-. De leden van de afdeling Velsen-IJmui- den van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen hebben aan het begin van het nieuwe winterseizoen in het Cultureel Centrum te IJmuiden een bijzonder inte ressante middag beleefd. Zij hebben met veel belangstelling gekeken naar de dia's van oud-Haarlem, vertoond door ir. Ballot en geluisterd naar de verklarende tekst van diens echtgenote, welke tekst was op genomen op de band. De kleurendia's waren bijzonder fraai. Zij voerden de dames mee op een wan deling door de stad, langs en in de prach- tge kerken, door de Vleeshal, over het marktplein met de mooie geveltjes en ook door de 24 hofjes die Haarlem telt, all* met een geheel eigen karakter. De lezing bracht ook dia's van diverse woningen uit de 17de en 18de eeuw en ten slotte is nog een aantal beelden en beel dengroepen vertoond. De afdeling Velsen-IJuiden van de huis vrouwen gaat op 30 september te Haar lem een aantal hofjes bezoeken onder lei ding van mevrouw Ballot-Schim van de Loeff, de echtgenote van ir. Ballot. MÈÊ Hf: Tot vier boetes van totaal 2950, waar van 1250 voorwaardelijk, heeft de eco nomische politierechter in Haarlem maandag een dertigjarige bloembollen handelaar uit Noordwijkerhout veroor deeld. Er waren de handelaar vier over tredingen van artikel 3 van het in- en uit- voerbesluit Iandbouwgoederen ten laste gelegd. Zo zou hij gele in plaats van de op de factuur als rose aangegeven gladio len hebben uitgevoerd en ook enkele ma len niet de tulpen hebben geleverd die op de rekeningen aangegeven waren. De officier van justitie eiste boetes van tweeduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk: vijftienhonderd gulden, waarvan ook de helft voorwaardelijk; vijfhonderd en honderd gulden. De po litierechter maakte er vijftienhonderd en duizend gulden van, waarvan bij elke boe te de helft voorwaardelijk en 350 en hon derd gulden. „Ik geloof er niets van. U had geen vergunning voor het telen van fresiabloe- men, uw buurman diende als stroman". Dit zei de officier van justitie tegen een bloembollenhandelaar en een bloemkwe ker uit Santpoort. Zij hadden samen een manier van handelen bij de fresiateelt ge volgd die de officier van justitie hele maal niet aanstond. De politierechter zag echter geen bewijzen genoeg voor het overtreden van artikel 2 van de bloem- kweekverordening en sprak de inmiddels tot één firma geworden verdachten vrij. De bloemkweker had een vergunning voor het telen van fresia-bloemen, maar niet voor fresia-knollen. De bloembollen handelaar had wel een vergunning voor het telen van fresiaknollen. De kweker huurde van de handelaar een kas, zoals zij voor de politierechter vertelden, de fresia's werden op zijn naam geveild. De opbrengst werd echter op rekening van de handelaar geplaatst. „Om de rekening van de huur te vereffenen," zo verklaar de de kweker. „Er wordt nooit afgere kend," zei de officier van Justitie, „dat is helemaal de bedoeling niet. De hande laar had alleen een stroman nodig die een vergunning had." De mannen hielden stijf en strak vol dat deze gang van zaken helemaal in or de was. „Een knoeizaak," vond de offi cier van Justitie. Hij eiste tegen de han delaar duizend gulden boeten en tegen de kweker 250. De politierechter sprak hen vrij omdat hij meende dat er weinig te bewijzen viel. Een 28-jarige tekst-schrijfster voor me dische bladen uit Santpoort is maandag middag om één uur een ongeluk overko men op de Waarderweg in Haarlem. Zij reed daar met haar personenauto, toen zij op het wegdek puin zag liggen. De dame uit Santpoort wilde er rechts om heen rijden, doch bij deze manoeuvre kwam zij in de wegberm terecht, verloor de macht over het stuur en in plaats van te remmen bleef zij doorrijden waarbij de auto zich in een stapel telefoonpalen langs de weg boorde. Drie palen drongen de auto binnen, waarvan een tot vlak langs haar hoofd. Op een schaafwondje aan haar neus na, bleef zij ongedeerd. De auto werd echter ernstig beschadigd. Zaterdag 25 en zondag 26 september zal in Castricum het derde Distorama-feest worden gehouden. Voor dit feest, dat zal worden gehouden op een terrein 400 me ter noordelijk van de r.k.kerk van Castri cum, zijn alle verkenners van het dis trict Beverwijk uitgenodigd. Naar schat ting 200 verkenners zullen hieraan deel nemen. Op het programma staan onder andere een gecostumeerde voetbalwedstrijd, een openluchtfilm op zaterdagavond, een gro te stunttocht op zondagmorgen door Cas tricum en spelen op de Papenberg. Personeel van openbare werken en d* plantsoendienst heeft gistermiddag op d« Zeeweg te IJmuiden dicht bij het nieuwe stadhuis deze erepoort opgericht ter gele genheid van de feestelijke opening van het nieuwe representatieve, bestuurlijk* en administratieve centrum van de ge meente Velsen. Vrijdagmiddag even vóór drie uur zal prinses Margriet onder deze poort doorrijden naar Plein 1945 waar zij in het nieuwe stadhuis de officiële ope ning zal verrichten door het onthullen van een beeld van koningin Wilhelmina. De erepoort met sparregroen zal ook nog van een bloemversiering worden voorzien. In de De Noostraat te IJmuiden komt ook een erepoort, maar van geheel ander karakter. Die zal namelijk worden ge vormd door ladderwagens van de brand weer. Bij het aan boord gaan van de KW 125 raakte de 72-jarige reder J. de G. uit IJmuiden met een voet klem achter een staaldraad. Hij kwam te vallen en brak daarbij zijn enkel. De reder is naar het Antoniusziekenhuis overgebracht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7