Sneller laden en lossen kan kustvaart uit impasse redden 69 Zeeland maakt zich klaar voor intocht uit de randstad 69 Vlucht uit Hongarije lukte dank zij dubbele bodem bij Tarieven blijven te veel achter bij de stijgende kosten Weer arrestaties in Amsterdamse houtzwendel Afspraakje tussen verloofd paar bijna noodlottig „Tuffie" doet elke - onderzeese boodschap Buitenland heeft Veerse meer lang geleden al ontdekt Koninklijke creatie Ernsl-Jan Beeuwkes Goedgemutst in het komende seizoen Prof. Eysvoogel onderscheiden Warme" collectie bij Offerman Soetjipto: „Geen volksstemming in West-Irian" DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 9 Theorie Oplegfonds Duitsers NU KEUS UIT 3 SOORTEN BLIJFTMAANDENLANGVERS - HEERLIJK BIJ ELKE BROODMAALTIJD VERRUKKELIJK MET ALLERLEI BELEG pak Grootscheepse aanpak Amerikaans Huis neemt anti-communistische resolutie aan Henny Schoute (Van onze correspondent) Het gaat slecht in de Nederlandse kustvaart. Dat zal elke reder grif be amen. Niet onderschreven wordt de bij buitenstaanders heersende mening, dat er een veel groter aanbod is van tonnage dan van lading. Het opmerkelijke is na melijk, dat het aanbod van lading dat van tonnage in het algemeen ongeveer dekt. Er is nauwelijks sprake van opge legde kustvaarders. Ook wordt volgens zegslieden uit scheepvaartkringen vrij wel niet met gedeeltelijk geladen sche pen gevaren en bovendien komen lange wachttijden sporadisch voor. Toch hand haven de tarieven zich nu al lange tijd op een niveau, waarvan de reders zeg gen, dat ze niet voldoende zijn om de algemeen wordt gesteld, dat de tarieven kustvaart uit de impasse te halen. In het achtergebleven zijn bij de steeds op lopende kosten, zoals loon- en laad- kosten. „De tarieven zijn veel te laag ten opzichte van het hele exploitatieniveau", is veler mening. Afgezien van de tarieven menen kust vaartmensen de oplossing van het pro bleem ook in andere richtingen te moe ten zoeken. Bij voorbeeld in het opvoeren van de efficiëntie: sneller laden en lossen maakt meer vaarten met meer vrachten mogelijk. Ook de automatisering op de schepen wordt als een gunstige factor ge zien, maar dan moet het wettelijk toege staan zijn de bemanningen te verkleinen. Het buitenland is ons op dit gebied trou wens al voorgegaan en velen vrezen, dat dit de positie van de Nederlandse kust vaart niet heeft versterkt. Integendeel. „Hoe komt het toch, dat de tarieven niet oplopen terwijl het aanbod van la ding toch weinig verschilt van dat van de tonnage?", vraagt men zich ook in scheepvaartkringen af. „Misschien is het feit, dat de vaargebieden van kustvaart en grote vaart elkaar voor een deel over lappen van invloed," oppert iemand. „De kustvaart met de sterkste concurrentiepo sitie bepaalt de tarieven en die plaats be zetten wij, Nederlanders niet meer," meent een tweede en een derde zoekt het meer in de richting van een toch nog te grote vloot. ,',Als het aantal kustvaarders met 7 per cent zou verminderen, zouden de tarieven zeker tot een acceptabel niveau oplopen," zei ons een Delf zij lse reder. Een ander schatte het op tien percent, maar hij voeg de er onmiddellijk aan toe, dat deze ver wachting zijns inziens alleen theoretische waarde heeft. Zou namelijk het aantal Ne derlandse coasters verminderen, dan zou den de Duitsers wel klaar staan om het „gat" weer op te vullen. Het aantal schepen zou b.v. te vermin deren zijn door er enkele op te leggen. Ook het slopen, dat met een slooppremie te bevorderen zou zijn, wordt als een mo gelijkheid gezien. Het verouderen van de kustvaartvloot, dat overal wordt gesigna leerd, is zeker een probleem. Doordat de verkoop van een verouderd schip altijd nog meer oplevert dan de sloopprijs blij ven er vele oude schepen in de vaart. Voor de concurrentiepositie van de Neder landse kustvaartvloot is dit niet gunstig. Volgens een reder, die we te Delfzijl spraken, zijn de hoge hypotheken waar mee vele schepen belast zijn, er de re den van, dat zo weinig schepen opgelegd worden. Om nog maar enigermate aan de verplichtingen wegens de hoge jaarlijkse vaste lasten te kunnen voldoen zou men de schepen in de vaart houden. „Maak dan een oplegfonds" is het voor de hand liggende advies. Het is geen nieuw geluid. Jaren geleden hebben de voorstellen voor een dergelijk fonds al eens klaar gelegen. Het enthousiasme bleek echter minder groot dan was ver wacht. „In theorie mooi, maar in de prak tijk niet uit te voeren," hoorden we be togen. De moeilijkheden schijnen onder meer te schuilen in de vraag „wie voor wie moet bijdragen". „Neemt u eens een kapitein-eigenaar, die door hard werken zijn schip redelijk weet te exploiteren. Dacht u dat die man graag zou bijdragen in een fonds waaruit ook minder actieve reders betaald wor den?" werd ons gevraagd. Niet elke re der denkt er zo over, maar wel geeft deze vraag aan, dat een oplegfonds niet zonder meer te realiseren is. Ook ten aanzien van een sloopfonds vraagt men zich af zij het op andere gronden, of dit te verwerkelijken is. Het is bekend dat Duitsland een dergelijk fonds kent en dat het daar vruchten af werpt. Maar wat in Duitsland haalbaar is hoeft het in ons land nog niet te zijn Dat hebben de reders al lang aan den lijve ondervonden en in feite geeft dit al les grond aan de vrees dat de Duitse kustvaartvloot die van ons verdringt. Minder optimistische stemmen zeggen: We zijn al verdrongen." In scheepvaartkringen weet men maar al te goed, dat de vrachttarieven worden bepaald door hen, die de sterkste concur rentiepositie hebben. „En Duitsland maakt het zijn reders mogelijk die sterk ste positie in te nemen," zei men ons in Delfzijl. Op moderne Duitse kustvaar ders zijn minder bemanningsleden nodig dan op de Nederlandse en vaak zijn het de duurste krachten waarop de Duitsers kunnen „bezuinigen". Dit geldt nog steeds al is het Nederlands schepenbesluit on langs in gunstige zin gewijzigd, zij het De recherche van de rijkspolitie te wa ter in Amsterdam heeft een 33-jarige ijker-controleur en zijn 63-jarige collega aangehouden in verband met de onlangs in de Amsterdamse haven aan het licht gekomen zwendel met ingevoerde boom stammen. Hiermee is het aantal in deze zaak verrichte arrestaties opgelopen tot veertien. Inmiddels zijn twee eerder deze maand aangehouden controleurs op vrije voeten gesteld. dat de grote schepen er meer van profi teren dan de kustvaarders. Kritiek heeft de reders echter niet blind gemaakt voor de verbeteringen, die er wel zijn. Toegestane automatiseringen hebben in sommige gevallen de post loon kosten kunnen drukken, omdat het aantal overuren er door kon worden vermin derd. De mening is echter, dat het nog te weinig soelaas biedt: „Een nieuw sche penbesluit? Goed, maar wacht niet te lang met het opnieuw aanpassen ervan." De Nederlandse kustvaart zit in een im passe, daarover is men het wel eens. Ook is men het er over eens, dat er zeer spoedig veranderingen moeten komen. Het optimisme is bij velen echter al tot beneden het nulpunt gedaald. Enkele re ders hebben voor de moeilijkheden al een persoonlijke oplossing gekozen door hun schip of schepen te verkopen. Tekenend voor de situatie is, dat dit rasechte kust vaartmensen zijn en geen „reders-van-bui tenaf," die ten tijde van de Koreahausse naar voren kwamen. A Avertent.ip VOLKOREN m KROKANTBROOD (Van onze correspondent) WENEN De 28-jarige Duitse inge nieur Helmut Borchers uit Essen was eni ge maanden geleden uit Oost-Duitsland gevlucht en had zijn verloofde Annelie- se Uhlmann in Leipzig moeten achterla ten. Hij had echter beloofd haar te ko men halen. Omdat hij een uitstekende automonteur was en goed verdiende, bouwde hij in de bodem van een auto woonwagen een geheime ruimte. Van binnen werd deze ruimte met geluid dempend materiaal beplakt, terwijl de schroeven vooral aan de voorkant on zichtbaar waren gemaakt. Het paar had afgesproken dat de inge nieur met zijn auto en aanhanger op va kantie naar het Balaton-meer in Hon garije zou gaan. Zijn verloofde, die niet over de grens tussen Oost- en West- Duitsland, of over de muur van Berlijn durfde te- vluchten, zou op dezelfde tijd per vliegtuig naar Boedapest als toeriste komen. Ze zouden elkaar op het hoofd station in Boedapest ontmoeten. Het meisje had zich aangesloten bij een Oostduits reisgezelschap, maar zij excuseerde zich voor een bepaald uitstap je door de stad, omdat zij, zoals ze zei, het rijden in een autobus niet kon ver dragen. De ontmoeting tussen de twee verloofden vond inderdaad plaats, waar op beiden per auto in de richting van Oostenrijk reden. Vijftig kilometer voor de Oostenrijkse grens verstopte de in genieur zijn Anneliese in de geheime ruimte van de woonwagen, die van 104 onzichtbare schroeven was voorzien. Bij de Hongaarse douane aangekomen ging Borchers op zijn gemak naar het Hon gaarse douanekantoor om er zogenaamd geld te wisselen. Intussen onderzochten twee douane ambtenaren zijn auto en aanhanger, maar zij vonden of hoorden niets. Daarop reed hij door naar het Oostenrijkse grondge bied bij Heiligenkreuz, waar hij zijn ver loofde uit haar benarde positie kon be vrijden. DEZE VLUCHT had nog op het nip pertje kunnen mislukken, omdat de verloofden hadden afgesproken om elkaar op het hoofdstation in Boedapest te ont moeten. Nu bestaat er in deze hoofdstad geen enkel hoofdstation, maar alleen een Ooster- en Wester-station. Het meisje wachtte in Oost en haar verloofde in West. Bij toeval zag zij in de stad zijn blauwe auto en kon zij bij hem instap pen. Zwitsers in Bergen gearresteerd. Binnen 24 uur na een oproep van Interpol heeft de' rijkspolitie te Alkmaar in een pen sion te Bergen twee Zwitsers aange houden, verdacht van diefstal met braak in Zwitserland en Frankrijk. De duikers, die sinds zondag in het Ame rikaanse onderzeese laboratorium (Sealab- 2) bij La Jolla „wonen" hebben een nieuw hlpje: Tuffy, een dolfijn. Tuffy is op de ma rinebasis Point Moegoe geoefend in 't ver lenen van hulp aan duikers die in moei lijkheden verkeren. Als een duiker in gevaar is, laat hij een speciaal signaal horen, dat door Tuffy wordt herkend. De dolfijn haalt dan een reddingslij n uit het onderzeese laborato rium, zwemt op het geluid af naar dc duiker en brengt hem de lijn. Tuffy kar ook boodschappen overbrengen en gereed schap of materiaal aanslepen. De man die hem heeft opgeleid zegt, dat Tuffy de duikers grote diensten be wijst: „Hij kan hun leven redden. Het grote gevaar voor de duiker is, dat hij het laboratorium uit het oog verliest. Ze hebben wel kompassen, maar die worden voortdurend beïnvloed door het metaal van het laboratorium." Tuffy is twee meter lang, weegt 120 kilo en kan vier minuten onder water blijven. Hij duikt, brengt de 15 meter lange lijn en keert in nog geen twee mi nuten naar de oppervlakte terug. Daar krijgt hij na iedere duik zijn beloning, een deel van zijn dagelijkse portie van zeven kilo makreel. -,v> Nog dit jaar, in december, gaat de brug over de Oosterschelde open, een gigan tisch kunstwerk, waarvoor Zeeland 75 miljoen gulden heeft bijeen gebracht en dat de brug gaat slaan tussen randstad en delta. Lange afstanden, die bijna iso lerend werkten, vervagen: Botterdam- Middelburg vervliegt van honderdveertig kilometer tot honderd, Rotterdam-Kortge- ne aan het Veerse Meer wordt niet meer dan een sprongetje van pak weg zeventig kilometer. De brug brengt Zeeland naast de deur, ontsluit een weids recreatiegebied voor slchtbedeelde Rotterdammers, Hagenaars en wie nog meer een uur of anderhalf wil rijden. Zeeland is er klaar voor. Zeeland heeft in nauwelijks vier jaar die sprong gemaakt. Na de afsluiting van het Veerse gat is men er meteen mee begonnen van die tweeduizend hectaren water achter de zeedijk een prachtig wa tersportcentrum te maken. Ingeslapen stadjes en dorpen kwamen tot een nieuw, actief leven. Veere bijvoorbeeld zag met weemoed zijn vissers gaan, maar haalde de vloot van zeilschepen en jachten met de vlag op de toren binnen. Kleine landbouwhaventjes verloren hun betekenis en werden als met de toverstaf aangeraakt getransformeerd tot uitgele zen jachthavens. In vier jaar tijds is er al in die grote en kleine jachthaventjes plaats gemaakt voor negenhonderd scheepjes. De plannen liggen gereed om dat aantal met zestienhonderd uit te brei den tot niet minder dan vijfentwintighon derd. En nog zal men dan ruimte hebben Advertentie KROKANTBROOD VOLKOREN Jr m op het 22 kilometer lange meer. Waar in de randstad geen vierkante meter grond meer te krijgen is voor de bouw van zo merhuisjes en weekendbungalows liggen er bij de gemeenten rond het meer ont werpen gereed voor de bouw van parken met enkele honderden zomerwoningen. Zeeland „barst" bij wijze van spreken van de plannen. Er zijn er zoveel dat de directeur van het Zeeuwse economisch- technoligisch instituut, drs. M. C. Ver burg, meent dat er een lijst van priori teiten dient te worden vastgesteld om te voorkomen dat de dorpen elkaar voor de voeten lopen bij de verdeling van subsi- diepotten. De eerste jaren dient er al voor 5Vit miljoen gulden te worden geïnvesteerd. En het gaat al zo hard: het aantal va kantieslaapplaatsen rond het Veerse meer is van een kleine zesduizend in 1962 tot niet minder dan 13.400 vandaag de dag gestegen. En men gaat snel uitbreiden. De planologen hebben uitgerekend dat binnen de komende twintig jaar vijfender tigduizend recreatiezoekende stedelingen rondom het meer een bed moeten kunnen vinden. In hotels en hotels in tenten en in caravans, in zomerdorpjes. De zaken worden daarbij grootscheeps aangepakt. Een man als mr. C. J. C. Becht, directeur van de Frumona-limo- nadefabrieken in Bunnik en van het mo tel „Motoresto" langs de rijksweg tussen Utrecht en Arnhem, heeft hier van de ge meente Kortgene de kans gekregen zijn „Delta-Marina" op poten te zetten, een van de meest moderne jachtcentra van ons land. Er ligt al een jachthaven met plaats voor driehonderd scheepjes en dat zullen er binnen enkele jaren zeshon derd zijn. (Van onze correspondente) DEN HAAG De zeer begaafde Beeuwkes, die algemeen als de kroon prins van de Nederlandse haute-coutu- re wordt beschouwd, heeft in zijn sa lon aan het Noordeinde met een bij zonder originele najaars- en winter collectie vol briljante hoogtepunten opnieuw voor een verrassing gezorgd. Beeuwkes waagde het nl. als eerste Nederlandse couturier om een groot aantal door hem zelf gemaakt uitzon derlijke chique bontmantels te lance ren. Een initiatief dat bij zijn exclu sieve klanten bijzonder in de smaak viel. Men kreeg hoofdzakelijk wijdvallen de tot even onder de knie vallende mantels te zien. Creaties met ruim vallende ruggen, die Ernst-Jan Beeuw kes kennelijk op de modellen van Nina Ricci had geïnspireerd. Hij voorzag ze van wat blousende raglan- en vleermuismouwen en af en toe van een dubbel knoopsluiting. Speciaal voor de komende koninklijke huwelijken ont wierp Beeuwkes een chique met een nertskraag gegarneerde mantel van. velours imprimé meubelstof, die hij „royal wedding" doopte. èDe klassieke japonnen, die de Haag se couturier met de mantels combi neerde waren wat minder geslaagd, soms zelfs uitgesproken saai, maar aan de afwerking had men beslist veel aandacht besteed. Veel origineler za gen Beeuwkes' tailleurs er uit. „Blue elephant" bijvoorbeeld was een magnifiek mantelpakje van een licht- blauw-turkooizen pied de coq en een tailleur van rode tweed gevoerd met grijze bisam. Deze en andere creaties combineerde Beeuwkes onder meer met een met nerts afgezette panterjas, een mantel van blauwe otter en een van geschoren persianer. Buitengewoon mooi waren de flin terdunne Jersey, brocaat-zijden en kan ten avondjurken vrijwel allemaal voor zien van kniesplitten waarmee de Haagse couturier zijn show besloot (Van onze correspondent) A'dam De Nederlandse Vereniging van Dameshoeden Detaillisten hebben hun 25-jarig bestaan gistermiddag in het Internationaal Cultureel Centrum in het Amsterdamse Vondelpark met een geslaagde hoedenshow gevierd. De winkeliers, zo bleek heel duidelijk, bie den de modeminnende vrouwen deze herfst en winter een enorme keus uit moderne hoeden, die men vrijwel alle maal aan de nieuwste internationale modetendensen heeft aangepast. De Si berische mutsen van vossebont ont braken evenmin als de astronauten helmhoed van zwart velours chiffon, evenmin had men de bivakmutsen ver geten. De detaillisten die, zo bleek uit» de laatste cijfhrs van de omzetten van de Nederlandse hoedenindustrie, de laat ste jaren steeds meer hoofddeksels aan de jongere vrouw verkopen, hadden dit keer ook de tieners niet over het hoofd gezien en lanceerden voor hen zelfs een eigen lijn, die bij de Londense jeugd al bijzonder populair is. Zo waren er on dermeer een casquette met grote klep van zwart fluweel en lak, een Hinden- burg-Ludendorf-pet, een Engelse Cap vervaardigd uit viltdoek en gegarneerd met een gouden tres en een elegante re versie van een beat-pet gemaakt van angora-jersey te zien. Niet alleen Nederlandse, maar ook veel geïmporteerde hoeden en zelfs ori ginele creaties van Jean Barthet, Chris tian Dior, Pierre Balmain en Aage Thaarup zullen dit seizoen te koop zijn. Naast vele jersey toques, cloches, fluwelen baretten, fanchons en rélevés namen Hollandse modelhoeden van edelbont een belangrijke plaats in waarmee de Nederlandse Vereniging van Dameshoeden Detaillisten bewees, dat de vrouw de komende maanden in alle opzichten goed gemutst kan zijn. Prof. ir. W. F. Eysvoogel te Wagenin- gen is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau bij bevordering. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid, waarin prof. Eysvoogel afscheid nam als rector magnificus en tevens wegens het bereiken van de leeftijdsgrens als hoogle raar. Minister Biesheuvel deelde hem de benoeming mee. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 312 tegen 53 stemmen een resolutie aangenomen waarin staat dat elk Ameri kaans land als dat nodig is het recht heeft tussenbeide te komen in elk ander Amerikaans land als daar het gevaar van een communistische machtsovername be staat. In de resolutie wordt melding ge maakt van de Monroe-doctrine en het „individuele en collectieve recht van zelf verdediging". De resolutie moet uitsluitend gezien wor den als het weergeven van het standpunt van het Huis: zij is niet bindend voor de Amerikaanse politiek en zij gaat niet naar de Senaat. DE TEMPERATUUR HAD gisteren aanmerkelijk lager moeten zijn om de collectie van Ferry Offerman, die hij gisteren in zijn Amsterdamse boutique toonde, goed te waarderen. Namelijk de zeer warme kleding overheerste het modebeeld. Japonnen van dikke wollen stoffen, tailleurs van dezelfde stoffen en ook een paar mantels. Gebreide kousen en winterse mutsen completeerden het voorproefje voor de winter. Net als de andere ontwerpers had ook Offerman zich echter „bezondigd" aan de blote arm. De logica is toch zoek als men voor een wintercollectie dikke wollen jurken ontwerpt waarin geen mouw (tje) is te bekennen? Er over heen zal dan een vestje moeten worden ge dragen want wie is er niet kouwe lijk in de winter? en dan gaat het effect van een' couture of boutique-aan- winst verloren. Offerman had zijn best gedaan voor de collectie. Hij gaf de mannequins voortdurend regie-aanwijzingen om de modellen goed te laten uitkomen. Ech ter het grootste deel miste het Franse schepje dat dit jaar op een collectie moet worden gelegd. En als men een „up-to-date" collectie gaat tonen is dat nu eenmaal een vereiste. Overigens waren er gerende rokken, wat wiskundige lijnen, dubbele knopen- rijen bij de tailleurs, ruime (reis)man tels, ensembles alles in gedekte herfst-winter-tinten en een aanzien lijke collectie cocktail- en avondkle ding. Zwart was blijkbaar een favorie te kleur. Dat zagen we nogal eens te rug. En om van voorkeuren te spre ken: wat mijn hart stal was een prach tig wit cocktail-japonnetje met lange mouwen en cirkelrok, aan de manchet ten en rokrand een strook struisveren. Een klein hoedje met struis maakte het geheel af. Verder waren er nog de japonnen gegarneerd met bijoux wat pleit voor een gedistingeerde smaak. Het oude veerhuis is verbouwd tot een gezellige herberg. Bouwplannen liggen ge reed voor de bouw van een motel, een botel met tachtig zomerflats, terreinen voor caravanning en parkeerterreinen voor zes- tot zevenhonderd auto's. Mr. Becht stoelt zijn „Delta-Marina" op Amerikaanse inzichten en ervaringen. Na ijskast en tv-toestel mag Nederland nog in het tijdperk van de autoaankoop verkeren, koopkrachtiger landen als Ame rika aan de overkant en Zweden in Eu ropa zijn al aan de volgende stap toe, een stap die onherroepelijk ook in Nede- land zal volgen. Hun plezier in autorijden zal snel v.ergaan, de watersport wordt de toekomstige familierecreatie. Recente Amerikaanse cijfers (1963) to nen, dat daar ruim 38 miljoen mensen de watersport bedrijven. Alleen al in 1963 werd ruim 2Vi miljard dollar aan scheep jes en scheepsbenodigdheden uitgegeven. De meest opvallende conclusie is dat juist de middenklas zich op het water „stort". In Amerika zijn de bestedingen aan bootjes en jachten gestegen van 906 mil joen dollar in 1947 tot 2% miljard dollar in 1963. Het aantal boten voor zeil- en pleziervaarten bedroeg in 1904 - .15.000 in 1913 400.000, in 1930 l'/a miljoen, in 1950 3% miljoen en in 1963 7,6 miljoen. In naar verhouding dezelfde mate ver wacht mr. Becht een dergelijke ontwikke- linè voor ons land. De watersport wordt een geliefde familierecreatie. Zijn „Del ta-Marina" houdt daar rekening mee. Men vindt er niet alleen de voor een jachthaven gebruikelijke voorzieningen. Er zijn ook voor de huisvrouw op het wa ter een kleine wasserij en een „opknap- kamer". Men moet overigens voor dat door de massa nog niet ontdekte Veerse meer snel spijkers met koppen slaan. Buitenlander» hebben het Veerse meer allang ontdekt. De allereerste jachthaven was die in Wol- phaartsdijk voorde koninklijke jachtclub uit Antwerpen. En nu al ko men zeilers uit Noord-Frankrijk geregeld naar Zeeland. Ze willen er zelfs een ei gen club gaan stichten. De organisatie van de wereldkampioenschappen zeilen in de OK-jol is voor volgend jaar toegewezen aan België. De wedstrijden worden ver zeild opinderdaad, het Veerse meer. Advertentie ENORME KEUZE uit méér dan 1000 broeken van ƒ29.75 tot 79.50 (Terlenka) Ook in jongensmaten. Spijkerbroeken voor jongens en heren 1 Telefoon 54679 DJAKARTA (Reuter) Brigade-gene- neraal Soetjipto, de Indonesische minis ter voor West-Iriaanse Zaken, heeft ver klaard, dat de bevolking van West-Irian geen volksstemming wenst. Op een studentenbijeenkomst in Sema- rang zei de minister, dat de bewoner» van het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea een volksstemming over het lot van het land met betrekking tot Indone sië zullen afwijzen wegens „de vooruit gang die er is gemaakt sinds Indonesië in 1963 het gebied overnam. Het volk van West-Irian wil volgens de Indo nesische minister, Indonesië als zijn va der en president Soekamo als zijn grote leider van de revolutie". De Indonesische minister zei nog, dat de Indonesische regering van plan is in West-Irian een nieuw onderwijsstelsel in te voeren. Dit onderwijs zal bestaan uit een cursus van negen jaar in plaats van zes jaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9