Ergste oorlogsgevaar lijkt in Centraal-Azië voorbij te zijn India èn Pakistan akkoord met wapenstilstand van VN Programma wegenbouw is nu met 18 projecten uitgebreid HET WEER Sirenegeloei schrikte groot deel van Kennemerland op Beatrix en Claus trouwen in maart in Amsterdam Moordenaar vier Deense agenten bekent 1 "(T matras MORRIS Regenkleding Dodelijk ongeval in Yelsen-Noord Margarine twee cent goedkoper Oorzaak: storing in interlokale telefoonkabel Zevenentwintig met dertien goed Van Gelder gaat maandag al over op volcontinu Extra nummer 30-50 °/o korting OPHEFFINGS UITVERKOOP UW W. A. VERWOERD en ZONEN Nederlandse Het Chinese persbureau Nieuw China kwam gisteravond met de ver rassende mededeling dat „de Indische troepen de onwettige militaire stel lingen die zij aan de Chinese kant van de grens met Sikkim hadden op gericht hebben ontmanteld en ver laten. De Indiërs hebben zich over de grens teruggetrokken". Het officiële commentaar van New Delhi hierop is dat als de militaire stellingen vernie tigd zijn de Chinezen dat zelf wel ge daan moeten hebben. „China kan toch moeilijk verwachten dat wij troepen naar Chinees grondgebied sturen om iets te vernietigen", zo wordt gezegd. Optiek Centrale LEDEN COÖP. ONTVANGEN DIVIDENDZEGELS DAMSTRAAT 4zw - HAARLEM TEL. I 90 34 Het blijft mooi weer Het woord is aan Roodgloeiend' Telefoonkabel Met nachtwaker op dak Bonneterie Modelux ANEGANG 8 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 270 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Vandaag wordt ons Stadhuisnummer be zorgd, een bijlage van ons blad ter ge legenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis van Velsen. Mocht het morgen nog niet bij u zijn bezorgd dan kunt u reclameren bij het bureau van ons blad Lange Nieuwstr. 427, IJmuiden. Op de Pontweg bij de Noordersluisweg in Vclsen-noord is dinsdagavond om streeks tien uur de 54-jarige heer J. P. van der Kamp uit IJmuiden door een auto aangereden en daarbij zo ernstig gewond dat hij kort daarop in het Antoniuszieken- huis is overleden. De heer Van der Kamp, die aan de De Noostraat in IJmuiden-Oost woonde en werkzaam was bij Hoogovens, reed op de fiets op het fietspad langs de Pontweg. Om onbekende reden verliet hij plotseling het fietspad en reed door de berm op de hoofdrijbaan. Op dat moment werd hij door een in dezelfde richting rijdende per sonenauto aangereden. Met zwaar hersen letsel werd het slachtoffer naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. NEW DELHI (Reuter, AP en AFP). De ergste oorlogsdreiging in Cen- traal-Azië schijnt voorbij te zijn. Dit zijn de meest recente ontwikkelingen in de machtsstrijd die op het ogen blik aan de gang is tussen India. Pa kistan en China: India heeft volgens Peking zijn militaire stellingen aan de grens tussen Sikkim en China afgebro ken, waardoor het Chinese ulti matum aan India komt te ver vallen. Pakistan gaat akkoord met een wapenstilstand in de oorlog tegen India. In beginsel neemt president Ajoeb Khan van Pakistan het Russische aanbod voor een Indisch-Pakis- taans gesprek op Russisch grond gebied aan. Van India is nog geen officieel antwoord hierover ge komen. Achttien projecten zijn blijkens de be groting voor het Rijkswegenfonds toege voegd aan de reeds bestaande wegen plannen, die in 1970-'71 gereed moeten ko men. De ontworpen weg Velsen-Weesp wordt doorgetrokken naar Amstelveen en naar Advertentie UNIEK IN HAARLEMS OPTIEK de weg Amsterdam-Utrecht. Er komt rij baanverdubbeling tussen Leeuwarden en Dronrijp. De weg van Den Ilaag-Wasse- naar-Amsterdam krijgt aan de grens van de agglomeratie verbinding met de weg Ypenburg-Amsterdam. De weg Amster- dam-Amersfoort zal bij Hilversum ver binding krijgen met de route Utrecht-Arn hem. Ook is een nieuwe autobrug over de IJssel, ter ontlasting van de brug bij Katerveer, in het programma opgeno men. De noordelijke rondweg van Rot terdam zal doorgetrokken worden tot aan Capelle aan de IJssel en overgaan in de weg naar Gouda. De weg Zwolle-Almelo zal bij Wierden worden omgelegd. In plaats van een rij baanverdubbeling Groningen-Hoogezand komt er een nieuwe autoweg. De weg Twente-westen des lands zal in uitvoering komen. De verbinding Venlo-Nijmegen krijgt een omlegging bij Gennep en een rijbaanverdubbeling bij Arcen. De dubbele bekendmaking wordt be schouwd als een mogelijke inleiding tot een verklaring van Peking, dat India aan de gestelde eisen heeft voldaan. De Chi nezen hadden India gewezen op de zeer ernstige gevolgen, als niet aan de eisen zou worden voldaan. China had India vrijdag 72 uur de tijd gegeven om de 56 militaire voorposten in het grensgebied van Sikkim, waarop Chi na aanspraak maakt, te ontmantelen. Zondag heeft Peking die termijn met drie dagen verlengd. India schijnt gisteren enkele landen die bevriend zijn met Peking diplomatiek be naderd te hebben met het verzoek te be middelen en daarmede China te weerhou den van zijn voornemens tegenover India: Op het ogenblik heeft India in de Hima- laja's tegenover 130.000 Chinezen acht verse divisies van 160.000 man opgesteld. Zo nodig kunnen de Chinezen echter op korte termijn nog 50.000 man naar dit ge bied overbrengen. Hoewel de wapenstilstand vanmorgen tussen Pakistan en India dus een feit is geworden, blijkt de situatie tussen beide landen gespannen. Gisteren nog werden enkele luchtaanvallen gedaan; door Pa kistan op de Indische plaats Jodhpoer en door India op een radarstation in Badin. Dertig verpleegden in het gevangeniszie kenhuis van Jodhpoer zijn volgens India door het bombardement om het leven gekomen. Op verzoek van Pakistan is de Veilig heidsraad woensdagochtend vroeg bijeen gekomen. Pakistan heeft gedreigd uit de Verenigde Naties te treden als de Volken- i organisatie er niet toe overgaat het sta- I tuut inzake Kasjmir te verbeteren. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Achtergrond: Oder-Neisse 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Knipselkrant 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Ferdinand 16 Sport 17 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achtien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DEN HAAG Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen zeer waarschijnlijk medio maart in Amster dam trouwen. Dit is in overleg met het koninklijk paar en de prinses besloten. Minister-president Cals, minister Samkal- den van Justitie en minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken delen dit mee in de toelichting op het ontwerp van rijks wet, waarin aan de Staten-generaal toe stemming wordt gevraagd voor het huwe lijk van prinses Beatrix. De datum is echter nog niet definitief vastgesteld in verband met de tijdrovende voorberei dingen. Voorts is een wetsontwerp ingediend ter naturalisatie van de heer Claus von Amsberg. In dit naturalisatie-ontwerp worden diens voornamen behoudend de eerste naam, in het Nederlands geschre ven, namelijk Claus, Willem, Otto, Frede- rik, Geert von Amsberg. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de aanduiding „von" in deze naam een Duits adelspredikaat is en dat de betekenis ervan niet op gelijkwaardi ge wijze door het Nederlandse „Van" wordt weergegeven. Het ligt in de bedoeling aan de voor avond van het huwelijk bij Koninklijk Besluit te bepalen, dat de heer Von Ams berg de titel prins der Nederlanden krijgt. In datzelfde besluit zal worden bepaald, dat de heer Von Amsberg lid en prins van het koninklijk huis zal zijn. Bij de naturalisatie verliest hij de Duitse natio naliteit. Mocht het huwelik worden ontbonden, dan kan de heer Von Amsberg te kennen geven het Nederlanderschap niet langer te begeren. Eventueel uit het huwelijk ge boren kinderen blijven het Nederlander schap behouden, omdat zij tot de troon ge roepen kunnen worden. Rousseau: Enthousiaste mensen begrijpen elkaar het snelst en het best. De margarineprijs gaat met ingang van maandag verder omlaag met 2 cent per pakje. Ook de prijs van aanverwante ar tikelen, zoals bepaalde spijsvetten, gaan met 2 cent per 250 gram omlaag. Bij de bond van margarinefabrikanten wilde men vanmorgen alleen bevestigen dat de meest gangbare merkartikelen 2 cent goedkoper zullen worden. De prijsverlagingen, die in overleg met het ministerie van economische zaken tot stand zijn gekomen, worden mogelijk ge maakt door de aanhoudende daling van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Na een bombardement van de In dische luchtmacht op een dorpje in West-Pakistan, waarbij 21 mensen om het leven kwamen, stortte zich krijsend een groep gieren op de lijken. Toen de gevluchte dorpe lingen terugkeerden zaten de dieren vadsig en volgegeten op een nieuwe prooi te wachten. (Van een onzer verslaggevers) Sirenegeloei heeft in de afgelopen nacht bijna de gehele bevolking van Haarlem, IJmuiden en Beverwijk uit bed gejaagd. Gedurende meer dan een kwartier namelijk jankten tussen 3.18 uur en 3.35 uur de luchtalarm sirenes over een groot deel van Zuid-Kennemerland. Mensen sprongen het bed uit, keken angstig uit het raam van de slaapkamer, pakten koffertjes, stopten paspoorten en geld in handtasjes, belden de politie en de brandweer of renden angstig de straat op. Niemand begreep er iets van. Ook de top mannen van de dienst Bescherming Bevolking niet en evenmin de politie. De storingsdienst van de P.T.T. kwam direct in actie om een onderzoek in te stellen en deze was het, die eindelijk het naargeestig geloei van eindalarm wist stop te zetten. De oorzaak namelijk was een storing in een interlokale telefoon kabel tussen Haarlem en IJmuiden en toen men dat wist, duurde het niet lang meer voordat de rust weerkeerde. Een betrekkelijke rust overigens, want menig een intrigeerde de vraag wat er toch eigenlijk aan de hand was geweest. Allerlei vragen rezen op bij iedereen, die plotseling werd opgeschrikt. Stond er een fabriek op springen, waren de Rus sen kwamen de Chinezen in actie Maar naar een schuilkelder gaan kon nie mand, daar er geen is. Journalisten haast ten zich naar de redactiekantoren, bur gers kwamen de straat op maar bijna niemand leek te beseffen, dat er geen alarm-signaal gegeven werd, doch uitslui tend het signaal „veilig". Inmiddels stond bij het hoofdbureau van politie de telefoon „roodgloeiend". Alle tien lijnen en het alarmnummer waren in een oogwenk bezet en dit duur de van even na kwart over drie tot tien voor vier. Een auto van de Radio Auto Dienst van de politie rukte uit naar het hoofd postkantoor om een onderzoek in te stel len en verder kon de politie niets an ders doen, dan de mensen die op straat liepen of de bureaus binnenliepen gerust te stellen. Bij de B.B. wist men direct, dat zich hier een storing voordeed. Elke eerste maandag van de maand om 12 uur pre cies worden namelijk de sirenes be proefd. Gaan zij buiten deze tijden loei en zonder dat het hoofd van de B.B. daarvoor bevel heeft gegeven, dan be treft het een storing, welke uiteraard ter stond opgeheven dient te worden. Daartoe moet men zich dan in verbin- ding stellen met de storingsdienst van de P.T.T. De alarmknop bevindt zich in de cen trale post van de B.B. aan het Florapark. Alarm wordt gegeven door op een knop te drukken. Het lawaai houdt op, zodra men de vinger van de knop afhaalt. Nu echter werd de knop niet ingedrukt en toch gingen de sirenes tekeer. Op de centrale post kon men dus niets doen om er een einde aan te maken. Een gelukkige omstandigheid is ech ter, dat de sirenes zodanig ingeschakeld staan, dat bij een storing geen alarm, doch „einde alarm" gegeven wordt. KOPENHAGEN (Reuter en AP) „Schoot om u te doden?" „Ja, waarschijn lijk wel", antwoordde de 38-jarige Deense monteur Balie Sörensen. Zo bekende hij gisteren dat hij zaterdagmorgen vroeg vier politie-agenten in de Deense hoofd stad heeft doodgeschoten. Daarmee is een einde gekomen aan de grootscheepse jacht van de Deense politie, die vier da gen heeft geduurd. Ook de 47-jarige inva lide Normann Bune die bij Sörensen in de auto had gezeten, heeft deze ais de moordenaar aangewezen. Bune verklaarde dat zij zaterdagmorgen vroeg terugkeerden van een inbraak toen twee politiemannen in een auto hun auto die bestuurd werd door Sörensen begonnen te volgen. Bune zei dat hij Sö rensen gevraagd had hem uit te laten stappen, maar dat deze had geweigerd. Kort daarna was hij echter uit de auto gesprongen. Bune had een revolver bij zich, die hij van Sörensen had gekregen om zijn achtervolgers af te weren, maar hij had dit wapen weggegooid. Sörensen verklaarde dat hij verder was gereden nadat hij de beide politiemannen had doodgeschoten. Toen een tweede po litiewagen hem achterop kwam en in haalde, was hij gestopt. Hij was uit zijn auto gestapt, naar de politiewagen gelo pen en had op de beide inzittenden ge schoten. Daarna had hij zijn pistool ge demonteerd en de onderdelen begraven. Hij had bij Bune thuis andere kleren aangetrokken. De vier vermoorde politie- Palle Sörensen, die bekend heeft in Kopenhagen de vier politiemannen te hebben doodgeschoten, verbergt zijn gezicht als hij door rechercheurs wordt weggeleid. (Telefoto). agenten die werden doodgeschoten, wa ren alle vier nog jong. Drie van hen wa ren 24 jaar, de vierde was 28. Inmiddels was de storingsdienst van de P.T.T. direct in actie gekomen. Men stel de daar vast, dat de oorzaak van het on bedoelde alarm gelegen was in een sto ring in een interlokale telefoonkabel tus sen Haarlem en IJmuiden. Door deze ka bel lopen inschakeldraden voor de lucht alarmsirenes in Haarlem, IJmuiden en Beverwijk. Toen men dat had vastge steld, kon men ook de storing opheffen door de inschakeldraden te isoleren. Aan het herstel van de kabelstoring welke ook een aantal telefoonaanslui tingen tussen Haarlem, IJmuiden en Be verwijk buiten bedrijf heeft gebracht wordt thans met voortvarendheid gewerkt. Het telefoonverkeer zal overigens wel enige hinder ondervinden van deze sto ring. De andere interlokale kabels tus sen de drie reeds genoemde steden zijn niet gestoord. Op tal van plaatsen is er nog lang over nagepraat vannacht en menigeen zal vandaag minder fris dan gewoonlijk aan het werk zijn gegaan. Ook in IJmuiden-Velsen en Bever wijk zijn tal van inwoners vannacht op geschrikt door het geloei van de sirenes. Het hoofdbureau van politie in IJmui den werd tussen half vier en vier uur et telijke malen opgebeld door ongeruste men sen die informeerden wat er aan de hand was. Ook de brandweer kreeg heel wat telefoontjes om inlichtingen. Toen het eerste sirenegehuil afgelopen was, begonnen in IJmuiden omstreeks zes uur enkele sirenes opnieuw hun door dringende geloei te produceren. In Beverwijk alarmeerde de politie vannacht de storingsdienst van de P.T.T. In samenwerking met een nachtwaker slaagde de politie er in de sirene van de B.B. op de fabriek van Ceta Bever aan de Grote Houtweg uit te schakelen. Advertentie WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Van de 770.354 Nederlanders, die het af gelopen weekeinde voor een record inleg /an 1.091.830,80 zorgden, hadden er ze venentwintig dertien uitslagen juist voor speld. Zij delen de eerste prijs van 198.167,20. Elk ontvangt bruto 7.339, Voor de tweede prijs 108.091,20) wa ren 516 gegadigden, van wie er twee wa ren met twee kolommen en een met vier I kolommen. Zij krijgen een bedrag van ƒ207,50 per kolom. i De derde prijs levert de voorspellers van de eerste acht wedstrijden 59 per kolom op. De 54.045,60 wordt gedeeld door 915 prijswinnaars. De eerste fase van de invoering van de volcontinu-dienst bij Van Gelder en Zo nen N.V. in Velsen gaat in op maandag 27 september. Dit is vier dagen vroeger dan in het voornemen lag. Dit is van daag door de directie meegedeeld. Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1