Nieuw plan voor bescherming van de burgerbevolking In nieuwbouw afscherming tegen radio-actieve straling Conslant Drie mannen geëxecuteerd Inzittenden van gestolen auto in Amsterdam verongelukt J 69 r Philips viering van werkt al heel 75-jarig hard aan bestaan Bergbeklimmer Tcrray met collega verongelukt EEG-eisen voor slachthuizen Weer juwelenkraak in Brabant Burgemeester schrijft over prinsessen Waarom sport vliegtuigen duurder? Pseudo-arts aangehouden Bouw van kapitale „Evoluori' schiet kalfsoester lekker op Zelfs verfspatten hebben geen vat op een SCOTCHGARD REGENJAS. 98.- tijdelijk ijdelij., Hoeden van Brussé hadden eigen stijl H DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 13 Kleine gemeenten HEERLIJK BIJ ELKE BROODMAALTIJD VERRUKKELIJK MET ALLERLEI BELEG Perpak Filmkeuring In Zuid-Vietnam KEUS UIT 3 SOORTEN BLIJFT MAANDENLANG VERS 'erpal< Koningin kreeg Friese kinderbijbel KNVVL vraagt zich af: Himalayaheld op een berg van 2000 meter gesneuveld „Schotel" Blijvend VPRO niet op net III (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een nieuw meer jarenplan voor de civiele verdediging opgesteld, waarin voorrang wordt ge geven aan de waarschuwing en alarme ring van de bevolking bij radio-actieve straling, de bescherming van de bevol king daartegen en de paraatheid van de B.B.-diensten. Dat deelt minister Smal- lenbroek van Binnenlandse Zaken mee in de toelichting op zijn begroting. Het meerjarenplan, waarvan de details nog niet bekend zijn, omvat de jaren 1966 tot en met 1968. Het apparaat voor waarschuwing en alarmering van de be volking is nagenoeg voltooid. Wat de be scherming betreft wordt in de eerste Advertentie De drager van deze jas kan rustig langs een steiger lopen waarop schilders aan het werk zijn. De jas is nl. behalve tegen water,, ook bestand tegen olie, verf en andere ongerechtig heden. De stof is behandeld met scotchgard, waardoor iedere vezel afzonderlijk is omgeven met een vocht, vet en vuil af stotend fluor-koolstoflaagje. SCOTCHGARD JASSEN met Schotse Ruitvoering plaats gedacht aan door de bevolking zelf in de eigen woningen te treffen voorzieningen volgens de destijds lande lijk verstrekte instructies. In gevallen waar in woningen met een voudige hulpmiddelen geen redelijke af scherming kan worden verkregen, zal de oplossing moeten worden gevonden in het benutten van ruimten in grote gebou wen die op weinig kostbare wijze daar voor geschikt kunnen worden gemaakt. Daartoe zal in de komende jaren een landelijke inventarisatie worden gehou den. Minister Smallenbroek zal met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting overleg plegen over beschermingseisen voor nieuwbouw van woningen met meer dan twee woonlagen. Hij wil die eisen zodanig zien aangevuld dat in deze wooneenhe den een redelijke bescherming tegen ra dio-actieve straling kan worden verkre gen. Bij de bouw van overheidsgebouwen zal zoveel mogelijk met de bruikbaarheid in geval van radio-actieve straling reke ning moeten worden gehouden. De minister vindt dat gemeenten met minder dan 2000 inwoners, waarvan er nog ongeveer 200 zijn, in groter gemeen telijk verband moeten worden opgenomen. Nog geen drie percent van deze gemeen ten beschikt over een eigen burgemees ter, secretaris en ontvanger. Belangrijke taken zijn door deze gemeenten vaak over gedragen aan andere gemeenten. De be- stuurskosten vragen meestal zo'n groot deel van het beschikbare budget dat er voor andere doeleinden nauwelijks geld overblijft. Opheffing van dit soort ge meenten kan leiden tot versterking van de gemeentelijke bestuurskracht in alge mene zin, meent minister Smallenbroek. Hij wil zuinig omspringen met het instel len van nieuwe bovengemeentelijke be stuursorganen. Alleen voor agglomeraties die moeilijk in één gemeente zijn onder te brengen, maar waar de gemeentelijke belangen nauw met elkaar zijn verstren geld, kan het nuttig en nodig zijn eert bo- vengemeentelijk bestuursorgaan in te stellen. De minister wil voorts bevorderen dat spoedig een uitspraak wordt gedaan over de provinciale indeling van de IJssel- meerpolders en van de Lauwerszee. Ombudsman De regering zal spoedig een standpunt bepalen over de vraag of in beginsel tot invoering van het instituut van de om budsman moet worden overgegaan. Een interdepartementale werkgroep, die de voor- en nadelen van het systeem heeft bestudeerd, heeft reeds een rapport uitge bracht. Minister Smallenbroek is van oordeel dat verdere vorming van politiepersoneel op verkeersgebied ernstig onder ogen moeten worden gezien. Op 1 april waren er bij de gemeentepo- itie 1282 vacatures tegen 1386 in april 1964. Van dit tekort komt tweederde ge deelte voor rekening van de drie groot ste steden, waarschijnlijk als gevolg van gebrek aan woonruimte. Het aantal aspi ranten liep terug van 584 tot 504. De in de Miljoenennota aangekondigde vrijstel ling van dienstplicht voor eerste oefening van aspirant-politieambtenaren van de lichtingen 1966, 1967 en 1968 beoogt de werving te stimuleren. In de komende jaren, aldus de minis ter, zal een centrale commandopost nodig zijn, van waaruit maatregelen ter verze kering van de handhaving van de open bare orde op landelijk niveau kunnen worden gecoördineerd. Advertentie M VOLKOREN d| KROKANTBROOD Ét ünnbrod SAIGON (Keuter en AP) In de Zuid- Vietnamese stad Da Nang heeft een vuur peloton in het stadion drie Vietnamezen geëxecuteerd. Zij werden ervan beschul digd met de Vietkong gesympathiseerd te hebben en een anti-Amerikaanse demon stratie te hebben willen organiseren. Zij maakten deel uit van een groep van vijf man die maandag werd gearresteerd toen in Da Nang ongeveer 200 mensen te gen de regering demonstreerden. Een krijgsraad veroordeelde hen ter dood om dat ze tot deze demonstratie zouden heb ben aangezet. De Verenigde Staten en Zuid-Vietnam zullen binnenkort een nieuwe overeen komst sluiten waarbij de dit jaar door Amerika te leveren hoeveelheid rijst op 200.000 ton komt. In de toekomst zullen er in ons land alleen nog door de E.E.G. erkende slacht huizen kunnen blijven bestaan, ook als ze uitsluitend voor de binnenlandse afzet werken. De regering wil in samenwer king met het bedrijfsleven een plan op- «tellen voor een juiste verdeling van de slachthuizen over het land. Door rijks voorschotten zal de gewenste verdeling worden bevorderd. Dit deelde de veteri naire hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, drs. J. M. van den Born, mee bij de opening van een nieuw slachthuis in Holten. Hij zei dat de E.E.G.-richt- lijn aan de slachthuizen geen sensatione le sanitaire eisen stelt. Het is veeleer een concretisering van wat men in vleeskeu ringskringen sinds lang wenselijk oordeel de en waaraan vaak ook al uitvoering was gegeven. Er is een inventarisatie van al le Nederlandse slachterijen gemaakt, waarbij bleek dat een aantal slachthuizen er zonder meer aan voldeed. In vele an dere gevallen waren aanpassingen nodig, die min of meer grote investeringen zou den vergen. Het type slachthuis, dat zich in de naaste toekomst zal kunnen handhaven, zal volgens de heer Van den Born een inrichting zijn waarin het slachtproces zoveel mogelijk is gemechaniseerd. De E.E.G.-voorschriften houden slechts minimumeisen in, waar men niet onder, maar wel boven mag gaan. Nederland dient als grootste exportland in dit op zicht op de eerste plaats te staan. Het nieuwe slachthuis in Holten voldoet in ruime mate aan de E.E.G.-eisen en is dan ook als E.E.G.-slachthuis erkend. Minister Smallenbroek wil een commis sie laten nagaan of het huidige stelsel van de filmkeuring veranderd moet worden en wat er ten opzichte van de plaatselijke nakeuring moet geschieden. De minister heeft zich afgevraagd, op welke wijze de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet kan worden voortgezet. Deze behandeling werd eind 1962 geschorst naar aanleiding van een amendement, dat de bedoeling had om de mogelijkheid van plaatselijke nakeuring uit de Bio scoopwet te schrappen. In de nacht van dinsdag op woensdag is in Oss ingebroken in de juwelierszaak van de firma P. J. den Brok-Boeijen in de Walstraat. De inbreker(s) zag(en) kans via een openstaand klepraampje de winkel ongemerkt binnen te gaan en met medeneming van gouden horloges, gou den sieraden, ringen met briljanten etc.. weer ongezien te vertrekken. De buit wordt geraamd op minstens 150.000. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Na een boek te hebben geschreven over het huwelijk van prinses Irene is de burgemeester van Geleen, dr. J. P. D. van Banning, op verzoek van een uitge ver te Zaltbommel thans begonnen met de voorbereidingen voor een boek over het komende huwelijk van prinses Beatrix. Als dit boek gereed is zal dr. van Ban ning een trilogie over de huwelijken van de drie Nederlandse prinsessen hebben voltooid. Hij heeft namelijk ook reeds een boek geschreven rond het huwelijk van prinses Margriet, dat echter pas en kele weken na de huwelijksvoltrekking zal verschijnen, daar hij het werk wil verluchten met enkele foto's. Bij een verkeersongeluk op de Westha venweg te Amsterdam zijn gisteravond twee inzittenden van een, naar bij onder zoek bleek, in Den Haag gestolen perso nenauto om het leven gekomen. De slacht offers zijn een circa 25-jarige jongeman uit de hoofdstad, die geen papieren bij zich had, en een twintigjarige conserva toriumstudente uit Alkmaar. Beiden werden meters ver uit de wa gen geslingerd, die volgens getuigen te voren al slingerend had gereden en daar na vier keer over de kop was geslagen. In de wagen trof de politie de oude num merborden aan, die er oorspronkelijk op hadden gezeten en nu vervangen waren door andere. De auto was op 5 september in Den Haag gestolen en stond gesigna leerd. Op de Bennekomse weg in Renkum heeft de vijftigjarige P.T.T.-ambtenaar J. A. van Schouwen uit die plaats bij een verkeersongeval het leven verloren. Op het ogenblik dat de heer Van Schou wen met zijn bromfiets een stilstaande bestelauto passeerde werd het portier Advertentie KROKANTBROOD VOLKOREN daarvan geopend. Het slachtoffer, dat het portier raakte, verloor de macht over het stuur, reed naar de andere zijde van de weg en werd daar aangereden door 'een uit tegengestelde richting komende auto. Op de rijksweg tussen Kruiningen en Krabbendijke is een scooterrijder tegen een aanhangwagen van een voor hem rij dende landbouwtractor gereden. De scooterrijder, de 29-jarige frater M. Houtveen uit Hilversum, viel op de linker rijbaan, waar hij door een tegemoetko mende auto werd overreden met dodelijk gevolg. De dertienjarige scholier Rinus van Vlimmeren uit Fijnaart is omstreeks het middaguur bij een verkeersongeval in Klundert zo ernstig gewond geraakt, dat hij tijdens het vervoer naar het Diakones- senhuis in Breda is overleden. De 76-jarige heer F. J. Maas, die maan dag op de Admiraal de Ruijterweg in Amsterdam door een auto was aangere den, is gisteren in het Wilhelminagasthuis aan zijn verwondingen overleden. Het eerste exemplaar van een door de „Kristlike Fryske Folks Bibleteek" uit gegeven Friese kinderbijbel is aan konin gin Juliana aangeboden. De bijbel draagt de titel „Bliid boad- skip" (Blijde boodschap). Voor deze uitgave werd medewerking ontvangen van tal van particulieren en kerkgenootschappen. De illustraties zijn beschikbaar gesteld door het Amerikaan se Bijbelgenootschap. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is zeer verbaasd over het voornemen van de minister van Financiën de omzetbe lasting op sportvliegtuigen te verhogen van vijf percent tot 25 percent. Het hoofd bestuur herinnert er aan dat de vorige minister van Financiën in 1962 de omzet belasting op privévliegtuigen heeft ver laagd van 18 percent tot 5 percent. Het weet niet welke ontwikkelingen sindsdien een omkering van het beleid zouden rechtvaardigen. De K.N.V.V.L. stelt alles in het werk om de privé- en zakenvliege- rij in ons land tot ontwikkeling te bren gen. Nederland telt nog slechts honderd privévliegtuigen. Het aantal privé- en za ken vliegers neemt echter toe. Wanneer de vliegtuigen echter ruim een kwart duurder zouden worden, zou de regering een kip met gouden eieren slachten, al dus het hoofdbestuur. Ontplooiing van de privé- en zakenluchtvaart is een natio naal economisch belang. Het hoofdbestuur van de K.N.V.V.L. zegt voorts dat de extra baten van de voorgenomen verhoging nagenoeg niet merkbaar zullen zijn. Het aantal privé vliegtuigen neemt slechts met tien tot vijftien stuks per jaar toe. Daar de waar de gemiddeld niet meer dan een halve ton bedraagt, zou uit de verhoogde omzetbe lasting niet veel meer dan anderhalve ton in de schatkist vloeien. Het hoofdbestuur begrijpt dan ook niet op welke gronden de minister de extra inkomsten uit de lastenverzwaring voor sportvliegtuigen en voor helikopters raamt op een miljoen gulden. Ons land telt slechts vier particuliere helikopters. De rijkspolitie op Texel heeft een 27- jarige chauffeur uit Den Burg aangehou den wegens het onder valse voorwendsels plegen van ontuchtige handelingen met op het eiland logerende dames. De man, die chauffeur was van een ziekenauto, gaf zich (gekleed in een witte jas) uit voor arts. Bij een bezoek aan een ziekenhuis in Den Helder viel hij door de mand, toen een Texelse patiënte hem bij de voor naam noemde, hetgeen de argwaan wek te van een door hem „onderzochte" vrouw, die op dezelfde zaal lag. (Van onze correspondente) DEN HAAG Niet Londen, Parijs of Rome, maar ons eigen goede Den Haag inspireerde de jonge hoeden- ontwerper Gerard Brussé ditkeer bij het maken van zijn geslaagde na- jaars- en wintercollectie, die hij giste ren trots in „Lensvelt Nicola" aan zijn trouwe cliënten presenteerde. Brussé heeft het voor de komen de maanden vooral op combinaties voorzien. Prachtige mohair-jersey blouses vormden een mooi geheel met turbans, toque's en baretten van hetzelfde materiaal. Een grote voor liefde bleek de Haagse ontwerper te hebben voor soepel vallende creaties. „Mooncocktail": een „ruimtehoed" van tule met struisveren uit de collectie van Gerard Brussé. Vooral Brussé's jersey turbans zullen het heel goed doen omdat ze zelfs de dames die het niet zo op een hoedje hebben voorzien bijzonder zullen flat teren. Naast turbans met bijpassende blouses en sjaals lanceerde hij ook veel chique doorgestikte cloche's van velours chiffon. De Haagse ontwerper boekte ten slotte veel succes met een roze sjaalhoedje van gedessineerde jersey en geverfd konijnebont en een helmhoedje van luipaard. De beroemde 45-jarige Franse alpinist Lionel Terray en de jongere gids Mare Martinetti hebben gisteren de dood gevon den bij de beklimming van de ruim 2000 meter hoge top van de Gerbier op het massief van Vercors in centraal-Frank- rijk. Ofschoon de juiste toedracht van het ongeluk nog niet met zekerheid kon wor den vastgesteld, vermoeden de reddings ploegen dat de beide alpinisten, ongeveer Volgend jaar is het drie-kwart eeuw Eindhoven. Er worden kosten noch moei- vplpdpn dal de 7althnmmelse bankier ten aan gespaard. Zo zullen er bijvoor- geleden dat de Aaitbommeise Damcier beeM enkele vijftien meter hoge en i50o Frederik Philips en zijn zoon ïr. Gerard kjj0 zware eiken van de golfbaan in Val- een gloeilampenfabriekje begonnen, dat kenswaard worden overgeplant naar het 1 pi i jT?tt/-\1 linn" norlr in do linbf ctod pas goed ging floreren toen Anton een broer van Gerard zijn schouders er onder zette. Philips en Co. werd in 1912 Philips N.V. en daarna groeide de „be kende gloeilampenindustrie in het zui den des lands" uit tot een wereldconcern op gebied van de hele elektrotechniek. Het Eindhovense moederbedrijf kreeg dochters in vrijwel alle landen ter we- bouwers'bezig met het optrekken van stei- reld. Een klein onopvallend rood ge- gers vanuit het centrum van de onder bouwde tussen de gigantische fabrieks- schaal en vanaf twee van de drie ringen. 6 Deze steigers zijn nodig om straks de dakconstructie mogelijk te kunnen maken. Het dak- de bovenschaal- zal bestaan uit prefab betonelementen: naar binnen wij zende balken in de vorm van omgekeerde pyramiden, die een oneffen plafond vor men, dat hinderlijke galm moet voorko men. In februari zal het dak klaar zijn, waarna er een bijzonder gecompliceerde bedekking opkomt, die wordt „afgewerkt" met tedlar: een mat-wit kunststofprodukt, dat aan de zwaarste eisen voldoet. Evoluon" park in de lichtstad. Van „Evoluon" is nu de onderschaal voor een belangrijk deel klaar. Deze „scho tel" rust als het ware in het centrum op een gebouw, waaromheen drie horizontale betonnen ringen komen, die de bodem van het „Evoluon" vormen. Thans zijn de en kantoorcomplexen in Eindhoven her innert nog aan de bedrijfsruimte, waar de Philipsen „in het klein" zijn be gonnen. Een schril contrast met dit eerste fa briekje vormt het „Evoluon", een door „artdirector" L. C. Kalff ontworpen bouwwerk, waarmee Philips zich volgend jaar bij zijn 75-jarig bestaan wil mani festeren. Hoewel het kapitale gebouw nog in de steigers staat valt nu al duidelijk te zien. dat het qua vormgeving een opmerkelijk „paleis" wordt. De naam „Evoluon" duidt daar al op: bouwmeester Kalff heeft er de evolutie van techniek en wetenschap mee willen uitdrukken. „Evoluon" is een cirkelvormig op pilaren gebouwd centrum, dat uiterlijk wei enige overeenstemming vertoont met een kalfsoester. Het complex krijgt een permanente ten toonstellingsruimte; een zelfbedieningsres taurant, dat op 350 personen is berekend, kantoren, een dienstgebouw en een con greshal. Rondom „Evoluon" wordt een enorm park aangelegd waarmee komende dankzij Philips is uitgegroeid tot de mo- lente wordt begonnen. I demste en grootste Nederlandse stad bui- Dit zal tevens dienen als stadspark voor 1 ten de randstad-Holland. „Evoluon", dat in de tweede helft van het volgend jaar klaar moet zijn, is be doeld als blijvende herinnering aan het 75-jarig jubileum van Philips in Neder land; een herinnering die niet alleen zal getuigen van het technische kennen en kunnen van het Philipsconcern, maar ook van een vooruitstrevende architectonische visie; een herinnering, die niet alleen is bedoeld als monument ter meerdere eer en glorie voor Philips. Maar ook als aan winst voor het moderne Eindhoven, dat Lionel Terray honderd meter van de top, naar beneden zijn gestort doordat een stuk rots waar aan ze hun touwen hadden bevestigd, was afgebrokkeld. De redders, die 's morgens door Ter ray's vrouw waren gealarmeerd, troffen de beide alpinisten in een wirwar van touwen aan de voet van het gebergte aan, waarvan de top nog nooit door mensen was bereikt. Lionel Terray, die verschillende boeken over het alpinisme, dat hij als beroep uit oefende, heeft geschreven, stond bekend als een der kundigste en meest ervaren Franse bergbeklimmers. Samen met Maurice Herzog, de huidige Franse staatssecretaris voor de jeugd en sport, Louis de Lachenal en Gaston Rebuffat, had Terray in 1950 deelgenomen aan de expeditie, die voor het eerst de Anapoer- na in het Himalaya-gebergte bedwong. Later heeft hij in de Alpen, de Andes en in Alaska tal van bergtoppen beklom men om zo de hoogste prestatie van het moderne alpinisme op zijn naam te kun nen schrijven. Hij hoorde bij de tweed® groep klimmers, die de Eiger-noordwand beklom. Samen met prof. Egeler en dr. De Booy voerde hij in 1952 een expeditie in de Andes uit, en in 1962 was hij de steun pilaar van de Nederlandse Himalaya-ex- peditie onder leiding van de genoemde twee Nederlanders. Samen met de ge broeders Van Lookeren Campagne be reikte hij toen de top van de Nilgiri. Besluit gehandhaafd Het dagelijks bestuur en de directi® van de V.P.R.O. hebben zich opnieuw be raden over het besluit om gedurende de periode van 11 oktober tot en met 31 de cember 1965 niet mee te werken aan het derde radioprogramma. Het bestuur heeft meegedeeld dat het begrip „gezamenlijk programma", zoals dat voor het derde net door de vier grote omroepverenigin gen wordt geïnterpreteerd, in het geheel niet past bij wat hierover in de Nota- Omroepbestel is gezegd. Het bestuur acht het van het grootste belang dat over dit „gezamenlijk programma" in het nieuwe bestel geen enkel misverstand ontstaat. De V.P.R.O. handhaaft dan ook het be sluit niet aan het derdé net mee te wer ken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13