Kritiekloze verafgoding door het publiek vervreemdt Mozart en Salzburg van elkaar fi'rat o fc"-r ®?SM NEGEN MUZEN T.V.-voorlichting over hart- en vaatziekten Leven van nachtdieren DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 15 Persoonsverheerlijking in Salzburg en Bayreuth (I) mm 17t/m 26 september amsterdam Amerikaanse opdracht voor Jurr. Andriessen nabeschouwingen Afscheid van Vertie Dixon De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma Cezinsencyclopedie „Visum" HELDENVERERING EN PERSOONSVERHEERLIJ KING zijn beide zo oud als de Geschiedenis, maar worden als begrip nogal eens door elkaar gehaald. Het spraakgebruik is daar evenzeer schuld aan als wij zelf. Heldenverering in de kern gezond heeft, met de gedachte aan twee wereldoorlogen en hun gevolgen achter ons, zo langzamer hand een smaakje gekregen; mede omdat wij met de helden onderscheiding in sommige gevallen wel wat royaal en voor barig zijn omgesprongen en het woord bovendien associaties oproept, die velen niet bijzonder liggen. Reden waarom men in ons land bijvoorbeeld zich liever van de uitdrukking „Geestelijke Vóórmannen" bedient, zodra het om karakter eigenschappen of zedelijke normen gaat en mensen als Chur chill of Albert Schweitzer in onze beschouwingen zijn be trokken. Toch zou men het genie Mozart, wiens composities wij excuseer vereren als wij zijn muziek beminnen en wiens leven een constante strijd betekende met en tegen de boven hem gestelde machten, gerust onder de helden mogen rang schikken, naar wie wij ons leven in de betere dat wil zeggen ons verheffende ogenblikken willen richten. Met de aan stichters tot de „Salzburger Festspiele", die deze zomer weer alom in de belangstelling hebben gestaan, zijn wy daarmee In goed gezelschap. Want zo Mozart bovenal ver- IS DIT VANDAAG WèL ZO (en in feite ontwikkelt zich dit proces al gedurende ca. dertig jaren), dan is dit minder het gevolg van het ingrijpen van bestuursli chamen van stad en staat, die mèt het toevloeien van financiële middelen, door het toerisme aangebracht, waarlijk wel re den hadden voor allerlei investeringen, dan wel omdat het hoofdaccent anders kwam te liggen en van de auteur, die meestal buiten zijn toedoen in deze opzet werd betrokken, zich allengs verplaats te (met de initiatiefnemers als achter grond) naar de uitvoerende artiesten. Bij voorkeur naar een van hen, wanneer de ze maar in staat bleek om als een alge meen aanvaard idool alle aanhang van sympathie tot dweperij op zich te ver enigen. Dat dit nu in de persoon van Von Karajan mogelijk is gebleken, is volstrekt niets nieuws. Na 1933 toen Nazi-Duitsland zijn dirigenten in ballingschap zag gaan en anderen hun voorbeeld volgden, heette deze magneet Arturo Toscanini; om wie de excessen van geestdrift voor zijn per soon (een, die zich voor legendevorming bovendien voortreffelijk leende!) precies dezelfde waren als de huidige voor de man, die onlangs met Wenen heeft gebro ken. Kritiekloze verafgoding, die blijk baar aan geen tijdperk is gebonden. Wij tenminste zien geen essentieel verschil in de persoonsverheerlijking van het heden met die uit de thans allerwege verguisde en „overwonnen" romantiek, waaraan ze volgens de boekjes bleef voorbehou den. Kusten de dames toen de drempels, door Franz Liszt pas te voren overschre den: in 1936 nog laaide in Salzburg een heftige strijd om een kapot stukje hout, dat van Toscanini's dirigeerstaf afkom stig heette. Terwijl vandaag een Karajan- volgeling de elegante drager hoopt te wor den van een mat-groene smoking: het al lerlaatste modesnufje, door zijn afgod de ze zomer op een avondfeest gelanceerd en in de gangen van het Festspielhaus over al druk besproken. Niettegenstaande v. Karajans keuze ditmaal op de „Boris" ge vallen was en er in dit Festival geen Mozart-werk door hemzelf werd geleid, mocht Mozart, die nu eenmaal de genius loci is, in verband met hem toch niet helemaal ontbreken; en dus vond men in de boekwinkels, naast briefkaarten van de dirigent-sportman terzijde van zijn vlieg tuig-propeller, in massa een tekening van de jeugdige Karajan als wonderkind in Mozarts kostuum gestoken; reproduktie, die wel danig furore moest maken onder de vele fans. LAAT DIT anecdotische intussen symp tomatisch mogen zijn voor de adoratie, die de doorsnee-bezoeker hier in steeds sterkere mate gevangen houdt en die hem elk bedrag voor de Karajan-voorstel- lingen „zwart" doet betalen: ook de pro gramma-politiek van het z.g. „Directo rium" nauw verbonden met een goed gevulde kas richt zich, zolang de ma gische ban niet is verbroken, volledig naar de wensen van Von Karajan; een punt, waarin de magister want dat is hij onbetwist ten behoeve van zijn ster ren-opera even eigenmachtig te werk gaat als zijn voorganger uit de '34-'38 periode. Al treedt er bij Von Karajan, door zijn mede bespelen van de moderne publici- teits-media, meer van naar buiten. Reeds waren het „Trovatore" en „Boris Godoe- nov" die hij naar men weet ten tonele bracht en ligt „Carmen" in het verschiet voor de aanstaande zomer: een Opera der Nationaliteiten, die hij in het grote Festspielhaus te beschouwen als zijn privédomein in volstrekte onafhan kelijkheid wenst te verwezenlijken. Dat de Mozart-opera hier trouwens „mal a pro pos" is bij een toneelopening van 30 me ter, is met een overladen „Zauberflöte" al wel bewezen. Sinds de jongste Festspie le weet de Salzburger nu ook, wat het nog verder in gaat houden, dat hij na diens Weens congé deze kosmopoliet de vriendenhand heeft toegestoken: nieuwe Karajan-weken omstreeks de Paastijd lig gen in opzet klaar, weken met Bach-ora- toria en WagnerProtesten daartegen zijn natuurlijk reeds bij voorbaat over stemd, getuigende bovendien van een ilecht combinatievermogen. De New York- se „Metropolitan", waarmee al contact is opgenomen, betrekt in '67 namelijk in het „Lincoln Center" juist zijn gloednieuwe opera. Waar dan de al besproken „Ring des Nibelungen" nog wel in het Fest spielhaus „voraufgeführt" en dus van Europees patent voorzien bijzonder welkom zal zijn aan al zijn volgelingen. MAAR INDIEN wij nog eenmaal de vergelijking mogen trekken: dit Von Ka- ra jan-Amerikanisme is waarlijk geen „no vum" van deze tijd. Het was alweer Tos canini, die vóór de oorlog de bewoners van de Nieuwe Wereld bij scheepsla dingen deed toestromen naar de Mozart- strd; toen brachten een evenmin inheem se „Falstaff" en „Meistersinger" deze af godendienaren en luidruchtige aanbidders bij bosjes op de knieën om de maestro vervolgens jaar op jaar te belegeren en te achtervolgen; het ogenblik nog zege nend, dat deze in drift ontstoken erende en hem zich tot voorbeeld stellende als hun ideaal hebben in de jaren twintig een Strauss, Schalk en Walter, maar niet minder een Max Reinhardt en Hugo von Hofmanns- thal elkaar gevonden, toen zij te Salzburg de stad, die zich aan hen openbaarde als de tastbare verwezenlijking van zijn muzikaal genie de hier eeuwenoude „Festpiel"-ge- dachte nieuw leven hebben ingeblazen. Men beseft weer op eens, dat hier een krachtbron lag verborgen, die slechts behoefde te worden aangeboord, om onze uiteraard veel- zijdig gerichte kunstbehoeften duurzaam te bevredigen. Wie de thans naar het halve eeuwfeest toegroeiende „Festpiele" overziet en de beginjaren nog heeft meege maakt, weet dat in die eerste tijd elke Mozart serenade op de een of andere binnenplaats was al een ontdekking op zich zelf het ideëele doel met de in Salzburg thuis behorende kunstmanifestaties het zuiverst is benaderd. Mozart met zijn onuitputtelijke geestelijke nalatenschap en de al even rijke >tad verbindingsschakel tussen Noord en Zuid, de Duitse landen en Italië, die ook Mozart in zijn muziek verenigde bleven immers borg voor een gehalte, dat in het cultureel toonaangevend Oostenrijk bezwaarlijk scheen te kunnen denatureren. mmm De jonge Herbert von Karajan als model voor een Mozart-afbeélding. Deze briefkaart, in alle Salzburgse boekwinkels te koop, is een voor beeld van de wijze waarop geld ge slagen wordt uit de Von Karajan- verafgoding. (Tekening van Leo Reiffenstein, 12 juli 1918). zijn toevlucht wel moest nemen tot stuk geslagen fotocamera's Terugkerende van het, om der wille van de Mammon en de kastrekkers wel wat ontaard bedrijf tot de geliefde grootmees ter, om wiens nalatenschap men deze stad blijft toegedaan in dankbare ver ering, zou de lezer kunnen vragen of, bij zovele van hem afleidende initiatieven, die aandacht voor Mozart wellicht te lijden had. Nog staan een Paumgartner offi cieel „FestspieT'-president en zijn Mo- zarteum borg voor het peil van de Mo- zart-matinees en -serenades, al schijnt deze cultus gedurende de „Festspiele"- maand langzamerhand minder levend dan wel traditioneel en komt de beloofde jaar lijkse nieuwe Mozart-enscenering in de rij der operapremières opvallend op het tweede en zelfs derde plan. Een „Don Giovanni", vele malen al beloofd wordt telkens uitgesteld en voor de onbekende werken uit zijn jeugd (Zie „Die Gartne- rin aus Liebe" van deze zomer) blijft het resultaat onder de verwachtingen. Mis schien zal de bezoeker, indien zijn reis naar Salzburg tenminste speciaal Mozart geldt, daarvoor aanstonds dus beter de januari-week van het Mozarteum kunnen kiezen (directe voortzetting van de onver getelijke viering van Mozarts 200e geboor tedag) of wel de kamermuziek, die, met Mozart en de Weense klassieken als het hoofdmotief, zich meer en meer op Salz burg gaat samentrekken en die thans in de „Musikalischer Frühling" omstreeks Pinksteren zijn hoogtepunt bereikt. In ieder geval is het wel zo, dat zij die spa ren en dat zijn er gelukkig nog altijd velen om althans éénmaal „Salzburg" te beleven, moeten weten, dat het begrip „Salzburg" met dat andere, dat wij kort weg „Mozart" willen noemen, in de uit voeringspraktijk zich niet meer volledig dekt. De leuze „elk wat wils" altijd een aspect van dit land geweest heeft hier ,nu velen eigen wegen gaan, belang- In het Haags Gemeentemuseum wordt van 2 oktober tot en met 22 november een overzichtsexpositie gehouden van •werk van Constant (Nieuwenhuys), rijk terrein gewonnen. Men trekke zelf zijn conclusies en make vervolgens een keuze naar zijn aard. M. van Doorninck Advertentie •Manifestatie op het ge bied van radio, televisie en geluidsweergave •completetelevisiestudio i in vol bedrijf in de grote RAI-Congreszaa! •„Het Elektron", educatief voorlichtingscentrum perfectie in klank en beeld geopend: 10-17 en 19-22.30 uur zondagen: 10-18. uur,toegang: 2,50 De componist Jurriaan Andriessen heeft van de Afterdinner Opera Company in New York opdracht gekregen een opera van één akte te componeren op een tekst van de Amerikaanse schrijfster Ellen Terry. De opera, die de titel „Survival" krijgt, is een samenspraak tussen een inktvis, een zeemeermin en een haai en speelt zich af onder water. De Afterdinner Opera Company is een klein operagezelschap onder leiding van Richard Flusser, dat er zich speciaal^ op toelegt programma's te brengen met één- akter opera's. Ellen Terry schreef reeds eerder een tekst voor een operacomposi tie van de Amerikaanse componist Ernest Kamitz. Nog vóór de voetbal-gala kon Wim lbo ons van de Firato-studio uit verkneukeld toezingen over „dat ene Amsterdam" en mocht hij weer eens Tante Leen en John nie Jordaan aankondigen, die heerlijk sentimenteel, maar ook oprecht liedjes over de aloude toren, de grachten en an dere geliefde Mokumse plekjes ten beste gaven. Met de befaamde Volendammers, de poppenkast van de Dam en een schoon pierement werd verder de hoofdstedelij ke folklore fraai in stand gehouden. Vermeld moet zeker ook nog worden, dat mevrouw Vertie Dixon tijdens deze uitzending afscheid nam als televisie omroepster, een functie die zij, in dienst van de VPRO, gedurende tien jaar ver vulde. Optimistisch was de toon van de ge sprekjes, die sportverslaggever Herman Kuiphof met de Feyenoorders voerde tij dens de vliegreis naar Madrid; in schril le tegenstelling daarmede waren de ge luiden, die dezelfde t.v.-medewerker voortbracht als commentator bij de wed strijd, waarin de Rotterdammers op over tuigende wijze werden afgestraft door Real Madrid. Wellicht had de heer Kuip hof zijn verwachtingen ook al te hoog ge spannen; wellicht had hij last van de Spaanse warmte, maar in ieder geval verhoogden zijn eindeloos gejammer, zijn voortdurende kritiek op het team van Pieters Graafland en vele andere, pessi mistische ontboezemingen bepaald niet het kijkgenot van een sportreportage, waarin het beste van de twee elftallen zich genadeloos revancheerde. Het lijkt ons veel beter, dat een televisie-sport verslaggever zich niet zo door de gebeur tenissen laat meeslepen en zich beperkt tot de schaarse woord-informatie, die het t.v.-beeld van een voetbal-wedstrijd ver eist. J. Damshuizer „DE ZAAK VAN HET HART" is de ti tel van een televisie-documentaire, die heden van 20.20 tot 21.00 uur door de AVRO wordt uitgezonden. De kijkers wordt een overzicht gegeven van de oor zaken van hart- en vaatziekten en van de stand van zaken bij de wetenschappelijke bestrijding hiervan. De helft van alle sterfgevallen door ziekte in West-Europa heeft een hart- of vaatziekte als oorzaak. In Nederland sterven gemiddeld iedere week vijfhonderd personen aan deze ziek ten, die in tegenstelling tot veler mening geen ouderdomsziekten zijn. Het programma „De zaak van het hart", dat is samengesteld en wordt ge regisseerd door Fred Hagenaar, wordt gepresenteerd door de cardioloog A. C. Arntzenius van het Academisch Zieken huis te Leiden. Aan het programma wordt voorts medegewerkt door prof. Dürrer van het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam, prof. Snellen en prof. Brom van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, dr. Van Nieuwenhuizen van het Sint Anthonius Ziekenhuis te Utrecht, dr. Nieveen van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen, prof. De Haas van het Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden en prof. Van den Berg, hoogleraar in de Medische Fysica aan de Rijks Uni versiteit te Groningen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Lichte grammofoonmuziek en aktua- liteiten. 8.00 Overweging. 8.05 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de Platensoos: muziekprogramma voor oudere luiste raars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instrumentaal ensemble. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten of gram mofoonmuziek. 12.50 Populaire grammo foonmuziek. 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Musiësta: gevarieerd muziekprogramma. 14.30 Sopraan en piano: klassieke en mo derne liederen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.3 OLichte grammofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lich te grammofoonmuziek voor tieners en twens. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Vliegende schijven: grammofoon muziek voor de militairen. 20.20 Frag menten uit de opera Arabella (gr.) 21.30 Het katholiek wetenschappelijk onderw'^ in perspectief, beschouwing. 21.45 Ra- kamerorkest: klassieke en moderne m ziek. 22.20 Aktualiteiten of grammofoon muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Populaire grammo foonmuziek. 23.10 Klassiek pianotrio (gr) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.20 Van de voorpa gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Te land en te water: een informa tief programma voor weg- en waterweg gebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Licht orgelspel en zang. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. 12.55 Actualiteiten. AVRO 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en gram- 13.30 Licht ensemble. 14.30 Stereo: Hol land Festival 1965: Bariton en piano: Ita liaanse volksliederen. 14.00 De wereld van 1 van 5, klankbeeld. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 Nws. Daarna: Boekbespreking. 16.15 Klank en ruimte (III) geluid en akoestiek, toege licht met muzikale illustraties. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinde ren. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Muzikale aanwinsten. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nws 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Naar onze mening: critisch commentaar. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Uit de kunst, een veertien daags magazine. 20.00 Nieuws. 20.05 Ruimtelijke Ordening (II), lezing. 20.15 Utrechts Barok Ensemble: oude muziek. 20.45 Van meet af aan, lezing. VARA: 21.00 Melodieën uit films en musicals. 21.30 Spontane reacties, discussie over muziek. 22.00 Stereo: Salonorkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Cello en piano: klassieke muziek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mede delingen en SOS-berichten. 12.45 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en program- ma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbe richt. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 17.00 Nws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Amu sementsmuziek. 180 Nieuws. 18.30 Berich ten voor de automobilisten. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte orgelmuziek. 20.00 Klassieke muziek. 21.30 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Koorzang. 22.45 De ze ven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stem mig gemengd avondprogramma. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I AVRO: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.06 De Verrekijker: inter nationaal jeugdjournaal. 19.15 Van ge west tot gewest, regionaal journaal. AVRO: 19.35 Zoo Zoo: De wereld der duisternis, maandelijks dierenprogram- ma. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 De zaak van het hart, medisch program ma. 21.00 Amusement in Tokio: film over de Japanse show-business. 22.30 Parle mentaire Spiegel. NTS: 22.50-22.55 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Jo Leemans-Show. NTS: 20.50 Het grote avontuur, documentaire film (12de aflevering). KRO: 21.40 Liedjesprogram ma. 21.55-22.15 Onze man in Washington. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. VARA: 19.06 Sportcommen- taar. 19.35 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Belphégor, of: Het spook van het Louvre (III) Filmfeuilleton. 22.00 Het Nationaal ballet van Senegal: Zang en dans uit Afrika. NTS: 22.30 Toeris tische tips van de A.N.V.V. 22.33-22.38 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Nul één, TV-film. 20.25 Dixielandorkest. 21.05 Liefde is meer dan listen, rederijkers spel. 21.45 Actualiteiten. 22.00-22.10 Dag sluiting, „Amusement in Tokio" heet de film die de AVRO-vanavond van 21- 22.30 uur op het eerste net uitzendt. Dit werkstuk van Michael Pfleghar is vorig jaar al eens op Neder land, II vertoond. In geen enkele stad, ter wereld wordt op zo grote schaal aan showbusiness gedaan als in de Japanse hoofdstad en in deze groots gemonteerde documentaire worden daarvan veel prettige maar ook minder aangename kanten ge toond. DE REDACTIE VAN WINKLER PRINS Encyclopedieën heeft voor ELSEVIER een nieuwe „gezinsencyclopedie" op sta pel gezet, die onder de titel „Visum" acht dikke en fraaigebonden delen wetenswaar digheden bijeenbrengt. Drie delen zijn intussen verschenen en geven gelegen heid de hoge kwaliteit te toetsen. Zowel wat de systematiek, de keuze der onder werpen en de verdere inhoudsv er zorging betreft als de typografische en illustratie ve kwaliteit maken van deze „Visum" serie een bijzonder waardevole verschij ning op de markt der populair weten schappelijke gezinsboekwerken. DE BENAMING „Gezinsencyclopedie" blijkt geenszins een reclame-term. Zij be tekent dat de keuze (en bij een beperkte en beknopte samenstelling op dit gebied moet er altijd een keuze worden gemaakt) der onderwerpen en de wijze waarop zij worden geanaliseerd verantwoord en zorg vuldig is gemaakt aan de hand van de gemiddelde gezinsbehoefte. De acht de len, elk ongeveer vierhonderd bladzijden van prachtig, zwaar papier tellend, weer spiegelen zich in de drie thans versche nen afleveringen als 'n compleet informa tief werk voor de gemiddelde belangheb bende. Een doorsnee-gezin nemend, bestaande uit schoolkinderen, gemiddeld ontwikkel de ouders en dus uit leden die 'n gezonde niet gespecialiseerde belangstelling voor het leven en zijn voornaamste facetten hebben, komen met „Visum" ruim en gedegen aan hun trekken. De druktechniek van Enschedé in Haarlem is feilloos en esthetisch een juweel. Daardoor zijn de illustratieve onderde len, redactioneel met grote zorg gekozen, extra boeiend en duidelijk. De opgeno men kaarten lijken gedetailleerd genoeg om een meer dan oppervlakkige kennis van het desbetreffende land te steunen en vertonen een bijzonder goed verzorgde te kentechniek. De kleuren zijn zodanig toe gepast dat het geheel een rustige en toch contrasterende werking krijgt. „VISUM" HEEFT ZICH erop toege legd, moderne omstandigheden te hono reren door nieuwe media als t.v. en ra dio, maar ook moderne onderwijsmetho den en toerisme hun informatieve functie te laten, waarop encyclopedische kennis als aanvulling en vervolmaking kan die nen. Deze opvatting is de selectiviteit ten goede gekomen, die bij het samenstellen van een beknopt werk uitgangspunt moet zijn. De overzichtelijkheid en eenvoud van indeling maken het gebruik van „Vi sum" gemakkelijk en prettig. OP EEN ENIGSZINS overstroomde markt van documentatiewerkjes vormt „Visum" een aparte verschijning van formaat en allure, zonder de „echte" encyclopedie te willen benaderen. Het woord „echt" staat dan voor de traditionele vorm en com pleetheid die encyclopedieën blijkbaar moeten hebben, terwijl „Visum" naar on ze smaak de „echte" mens van deze tijd op een efficiënter manier zal bereiken. J. L. Van 19.35 tot 20.00 uur biedt de AVRO televisie de kijkers hedenavond in de door Jan en Antoon van Hooff samengestelde reeks „Zoo Zoo" een wereldprimeur in de vorm van een programma over het leven van nachtdieren. Voor dit programma zijn door de AVRO -regisseur Lex de Rooi, in samenwerking met de Technische Dienst van de N.T.S. en de Optische Industrie De Oude Delft, in Artis te Amsterdam en Wilhelma- Zoo te Stuttgart opnamen gemaakt, waar bij het voor de eerste maal in de ge schiedenis van de televisie is gelukt op te nemen bij een lichtniveau, dat een-zestig ste bedraagt van het donkerste deel van een normaal uitgelicht beeld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15