Nieuw initiatief van de Belg Spaak in de Euromarkt-crisis Pakistan en India melden schendingen van bestand ERCEDES-BENZ AUTO-UNION DKW HET WEER m Protest tegen goedkeuringswet voor huwelijk van Beatrix MORRIS Suède en Nappa kleding Geen moorden, noch daden Nederlandse regering akkoord met plannen chwxdadefhcm/c Druk op Sjastri voor kernbom Kruiser „Little Rock" naar Amsterdam Chauffeur in arrest wegens plegen van ontucht met jongen Kamerdebat over regeringsplannen op 12 en 13 oktober Acht Statenleden stellen vragen aan G.S. Schilder valt in Beverwijk van derde verdieping <JEEF MIJ MAAR Voor modieuze dames- en teenerkleding LUXAFLEX-DEALER; DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 lage prijzen modehuis Betalingsbalans werd slechter pagina Nog zonnig Chinese druk - - Het woord is aan „Nationale eenheid wordt bedreigd" 19 PAS-TUNETTE Fa. HOP, SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Technische Hogeschool N.V. VAN WIJK - OVERVEEN TELEFOON 02500 -11926 SWAGERMAN, 50e JAARGANG NUMMER 271 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chei bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN1JM U1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) Op 25 oktober zal te Brussel de raad van ministers van de Europese Economi sche Gemeenschap, zonder Franse verte genwoordiger, bijeen komen. Dat besluit gemaakt, omdat minister Luns anders hebben de permanente vertegenwoordi- wellicht moeilijkheden in het parlement gers van de Vijf gisteren te Brussel ge- zou krijgen. In naam gaat het initiatief gende zitting van de ministerraad voor Het is duidelijk, dat het er minister eind november. Daarbij zou Frankrijk Spaak om te doen is, de herkozen Duitse worden uitgenodigd aanwezig te zijn om ministerpresident Erhard de wind uit de een nadere uiteenzetting te geven over het standpunt van generaal De Gaulle dat hij heeft aangeduid in zijn persconferen tie. De EEG-commissie zou deze zitting niet bijwonen. Tijdens zijn bezoek aan Den Haag heeft minister Spaak dit initiatief besproken met zijn Nederlandse ambtsgenoot Luns. Besloten zou echter zijn dat van de Ne derlandse instemming met het plan voor lopig geen officiële melding zal worden nomen. Tegelijkertijd voert Fayat, de Belgische staatssecretaris van Europese Zaken, op aanwijzing van minister Spaak besprekingen met de permanente verte- tegenwoordigers om te komen tot een vol- Advertentie dus alleen van de Belgische regering uit. zeielen te nemen. Deze zou namelijk be gin december naar Parijs gaan met het plan het Frans-Duitse vriendschapsver- raads- drag nieuw leven in te blazen en om te gelijkertijd te trachten van generaal De Gaulle te vernemen, wat precies de Fran- i se verlangens zijn met betrekking tot de verdere ontwikkeling van de E.E.G. Naar verluidt heeft vooral deze kant van Spaaks plan instemming gevonden bij de Nederlandse regering. Ook de an dere landen staan niet afwijzend tegen over het Belgische initiatief. Overigens is het enthousiasme met name bij Italië en vooral bij Duitslapd natuurlijk, niet al te groot. V 4# T©STI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 17 Advertentie Gen. Cronjéstraat W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Achtergrond: Oder-Neisse 113 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels4 Langs sluizen en havens5 Films 7 Ferdinand 14 Radio en tv 15 Kunst 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 18, 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Nog overwegend droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwak ke tot matige zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW DELHI, (Reuter, AP en AFP) - zullen steunen om de strijd tussen India en Pakistan definitief te regelen. Peking maakte vandaag bekend, dat het wellicht opnieuw druk op de Indische Het bestand tussen India en Pakistan noordgrenzen zal gaan uitoefenen, schijnt volledig te worden nageleefd. „De kwestie is nog lang niet afgedaan" Maar de gemoederen zijn nog duidelijk fldus de Chinese bekendmaking die enke- ,J. Ie uren kwam voordat het ultimatum aan verhit gezien de melding van radio-Paki- xndia ten einde liep. stan dat „Indische vlooteenheden ge- Gisteren is in New Delhi bekendge- bruik makend van de verlening van de maakt dat een Chinese patrouille van on- Ue. voor oeo be,tod, gisteren een VStSTSKtó werd gezien nabij de Lipu Lekh-pas op de grens tussen Tibet en de Indische Staat Uttar Pradesh. I Pakistaans marinevaartuig hebben aan gevallen". En Indisch fregat zou door de Pakistaanse marine tot zinken zijn ge bracht. Door India wordt melding ge maakt van een „zeer ernstige en ploer tige Pakistaanse schending" van het be stand door Amritsar te bombarderen. De Indische afgevaardigde bij de V.N. zei dat Amritsar nog geen drie uur nadat Pakistan aan de Veiligheidsraad had ver zekerd dat de gevechten zouden worden gestaakt, werd gebombardeerd. Op premier Sjastri van India wordt in middels druk uitgeoefend een kernbom te vervaardigen. Hij ontving vandaag een brief met de handtekeningen van Bernard de Voto: Een realist wordt door iemand met zwakke zenuwen een pessimist ge noemd. den van het comité van aanbeveling, dat het verzoekschrift steunt. Dit comité is samengesteld uit personen, die tot uiteen lopende geestelijke en politieke stromin gen, ten dele tot geen enkele staatkundi ge partij behoren en bestaat uit: ds. W. M. van Asperen, Ad den Besten (Amster- Het totstandkomen van een goedkeu een honderdtal parlementsleden, die alle ringswet van een te sluiten huwelijk van dam), prof. dr. S. Diesden (Leiden), me\r. partijen vertegenwoordigen, waarin prinses Beatrix met de heer Claus von drs' E)' L Erlnga Amsterdam)' ds' wordt aangedrongen op onmiddellijke Amsberg zou voor het staatsbelang aller Het vlaggeschip van de Amerikaanse At lantische vloot, de 10.000 ton metende kruiser „Little Rock" is vanochtend IJmuiden binnengelopen, op weg naar Amsterdam. De Amerikaanse oorlogsbo dem is vanmorgen onder het lossen van 21 saluutschoten de hoofdstedelijke haven binnengevaren. Deze groet van de Ame rikaanse kruiser is beantwoord door de kruiser De Ruyter, die gistermiddag via IJmuiden naar Amsterdam opstoom- de. Aan boord van de Little Rock bevindt zich de bevelhebber van de Amerikaanse Gerssen (Utrecht), drs. P. Hijmans Atlantische vloot, vice-admiraal K.S. Mas- Eindhoven), Ed Hoornik, Inne de Jong, terson. De Amerikaan is afgemeerd aan Een burgerchauffeur van de Haarlem se politie heeft woensdagmiddag in Zand- voort een 21-jarige chauffeur uit Velsen aangehouden, die verdacht wordt van het plegen van ontuchtige handelingen met een tienjarige jongen, die weggelopen was uit het jongenstehuis van het Leger des Heils in Haarlem. De chauffeur, die zijn daad heeft bekend, is overgegeven aan de Velsense politie, die de zaak in onderzoek heeft. De tienjarige jongen was dinsdagmor gen met zes andere knaapjes weggelopen uit het tehuis met de bedoeling naar Den Haag te gaan. Het zevental wilde via Zandvoort en Noordwijk de residentie be reiken. Twee van hen kregen spijt van hun daad en keerden vanuit Zandvoort naar Haarlem terug. Vier van de vijf anderen werden dinsdagavond door de po litie van Oegstgeest opgevangen. Daar werden ze door het Leger des Heils opge haald. De vier jongens verklaarden, dat ze door een onbekende man per bromfiets om beurten van Zandvoort naar Noord- wijk waren gebracht via het rijwielpad door de duinen. Daarna was de man met de tienjarige jongen verdwenen. Woensdagmorgen heeft de Haarlemse politie in samenwerking met de politie van Zandvoort een onderzoek ingesteld in de omgeving van het rijwielpad. Op een duintop zag men twee jongens, van wie een een korte broek droeg. Twee recher cheurs verlieten de auto en snelden de duinen in. De twee jongens gingen echter op de vlucht. Ze werden even later op de Brederodestraat in Zandvoort aangetrof fen door de burgerchauffeur van de poli tiewagen. Hij greep de knapen in de kraag en bracht ze naar het politiebureau in Zandvoort. Hier verklaarde de tienjarige jongen, dat hij met de bromfietser naar het zui den was gereden. Ze hadden de nacht doorgebracht in een hooiberg in de buurt van Rotterdam. Daar zou de man ontuchtige handelingen met de jongen hebben gepleegd. De jongeman, die later bleek een 21- jarige chauffeur uit Velsen te zijn, ia overgegeven aan de Velsense politie die het verdere onderzoek zal verrichten. De chauffeur heeft de ontuchtige han delingen bekend. Hij is hangende het ver dere onderzoek ingesloten. vervaardiging van een kernbom door bedenkelijkst zijn. Aldus een verzoek- ds. K. H. Kroon, mevrouw Marga Minco de Sumatrakade en zal daar tot maandag India. schrift, vandaag gericht tot de Tweede (Amsterdam), mevr. drs. A M. Polak blijven liggen. Zaterdag- en zondagmid- wr f Daniëls-Boon Hartsmck, dr. E. van Raai- dag zal de Little Rock voor het publiek India_ heeft gisteren geantwoord op het Kamer. In een bijlage, behorend bij dit tg (Den Haag), mevr. dr. A. H. M. Ro- zijn te bezichtigen. voorstel van premier Kosygin van de Sovjet-Unie voor een gesprek tussen pre mier Sjastri en premier Ajoeb Khan op Russische gebied. India aanvaardt evenals Pakistan al eerder „in beginsel" het Russische denk beeld. President Johnson heeft gisteren telefo nisch gesproken met president Ajoeb Khan. Hij beloofde hem dat de Verenigde Staten volledig met woord en daad alle inspanningen van de Verenigde Naties verzoekschrift, wordt gesteld dat „ook bij meijn-Verschoor (Schoorl), mevr. Annie een achterwegeblijven van een wet tot M. G. Schmidt (Berkel/ZH),_prof. dr. P. goedkeuring van het voorgenomen huwe lijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg de kroonprinses de vrije keuze C. van Traa en prof. dr D. Wiersma (Leiden). In de bijlage van het verzoekschrift wordt onder meer gesteld, dat de heer blijft behouden om te besluiten, wat zij Von Amsberg „voor noch tijdens zijn De kruiser De Ruyter heeft niet de komst van de Little Rock voor IJmuiden afgewacht, zoals aanvankelijk werd ge meld. DEN HAAG Op 12 en 13 oktober zal in de Tweede Kamer het grote debat ge houden worden over de in Troonrede en j Miljoenennota aangekondigde plannen van de regering. De Kamer zal er dit jaar niet in slagen om de behandeling van de begrotingshoofdstukken reeds vóór het kerstrecès te voltooien. Kamer voorzitter Van Thiel deelde gisteren mee dag enkele begrotingen pas na het kerst recès dus in februari behandeld zul len worden. Slechts één begroting, die van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk, zal volgens het oude systeem van de schriftelijke voorbehandeling wor den behandeld. Alle andere begrotingen zullen, zoals de laatste twee jaren reeds gebruikelijk was, eerst in openbare com missievergaderingen en daarna in de vol tallige vergadering worden besproken. in dat geval wenst te doen". Gesteld wordt dat de thans kroonge- rechtigde prinses, die op ieder ogenblik ingevolgde de grondwet tot de troon kan worden geroepen, door een wet de goed keuring zou verkrijgen voor een huwelijk met iemand, die deel heeft uitgemaakt van de Duitse Wehrmacht, een militair instrument dat zich door het nazi-regiem liet gebruiken voor het volvoeren van misdrijven tegen de mensheid, waaron- loopbaan in dienst van de Westduitse re gering overtuigende blijken aan de dag heeft gelegd van een diepgewortelde af keer van wat het Derde Rijk beoogde en verrichtte". Gewezen wordt voorts op de officiële bekendmaking van de verloving en gesteld wordt, dat „in een wel uitermate snel, ja min of meer overrompelend tempo te werk is gegaan, niet slechts wat de raadpleging van de Kamerfracties aan gaat als bovendien wat de vaststelling van de datum voor de officiële verloving be- Advertentie verkrijgbaar bij HOOFDSTRAAT 187 - SANTPOORT Zie ook de advert, elders in dit blad. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam treft". Opgemerkt wordt, dat „in dezen volk aan een onmenselijk bewind. Men meent dat voor de velen, in wier oog het koningschap hier te lande nog steeds als symbool van de nationale eenheid een heel moeilijk gesproken kan worden van een rustig, weloverwogen beraad". De vraag wordt opgeworpen, of de in feite gevolgde procedure uit een oogpunt van alles vermeden dient te worden wat aan die eenheid schade zal toebrengen. Tot de ondertekenaars behoren alle le- waarde van betekenis heeft, geldt, dat een jujst constitutioneel beleid geen aan- -.11 Hmvir t/\ urnrrtnn XT ro T oon leiding tot verontrusting geeft. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om de minister van KRANT VRIJDAG LATER Teneinde de lezers deelgenoot te kunnen maken van de aanvangsplechtigheden bij de opening van het nieuwe raadhuis, zal de krant ongeveer een uur later dan ge woonlijk van de persen komen. Ook de bezorging zal later geschieden. DE DIRECTIE Tijdens schilders werkzaamheden in een flatgebouw aan de Beukenstraat hoek Onderwijs en Wetenschappen kenbaar te Dennenstraat te Beverwijk is vanmorgen maken, dat voor de plaats van vestiging om acht uur een 27-jarige schilder van van de vierde Technische Hogeschool in de derde verdieping gevallen. Hoewel zijn d« province de voorkeur van het college val enigszins werd gebroken door struiken naar Alkmaar en naaste omgeving uit- is de man in ernstige toestand naar het gaat. »s voor acht leden van Provinciale Rode Kruisziekenhuis gebracht. Later is Staten aanleiding geweest vragente stel- hij voor een spoedoperatie opgenomen in 'en aan Gedeputeerde Staten. Zij mak en het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De deel uit van de fracties van de Partij schilder woonde in Alkmaar. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Advertentie van de Arbeid, de KVP, de Protestants- Christelijke Groep, de VVD en de PSP. De Statenleden vragen of de planologi sche commissie en/of de onderwijscom- missie geraadpleegd zijn. „Is het college bereid, gelet op de mo gelijkheid, dat de voorkeur die is uitge sproken, door de Provinciale Staten niet wordt gedeeld, de aan de minister ver zonden brief een onderwerp van bespre king te doen uitmaken in de eerstvolgen- Het is afgelopen. Feijenoord is uitge- speeld in de Europa cup-competitie. „Kilo's zand hebben we ons in Rotterdam in de ogen laten gooien door Real", zei Venneker na afloop, toen Puskas vertelde van zijn fijne avondje in het Bernabeu- stadion. Hij had vier van de vijf doel punten gemaakt. Een teleurstellend mat de vergadering van de Provinciale Sta- spelend Feijenoord had niet kunnen ver ten", vragen deze leden, die verder wil len weten of het college bereid is de vol ledige argumentatie aan de Provinciale Staten te doen toekomen. Eerder deze week heeft zoals we hebben bericht het Haarlemse raads lid F. A. Vissers vragen over het advies de demonstratie van Real Madrid van G.S. aan de minister gesteld. I wijzen wij naar de sportpagina. hinderen, dat Real Madrid met 5-0 won En met die 5-0 mochten de Rotterdam mers nog tevreden zijn. Er waren geen daden bij Feijenoord. De strijd verliep rustig. Dus ook geen „moorden". Voor verslagen en bijzonderheden over ver- Dit was Feijenoord in Madrid. De Rotterdammers moesten steeds naar het hoofd grijpen, want niets lukte. Hier loopt Venneker wanhopig weg. Kruiver kijkt het mislukte schot nog even na. Advertentie Pres. Steynstraat 4749 Telefoon 4769

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1