PUSKAS TILDE VIER KEER HET LINKERBEEN OP VOOR DOELPUNT Rotterdammers ontliepen de strijd met het machtige Real BOZE TRAINER WILLY KMENT Feijenoord faalde in de opdracht FERENC PUSKAS: „DE FIJNSTE DAG Miljoenste lid van sporttoto BITTERE PIL: 5-0 «2 Kamerleden zagen ook „de schaduw Bridgeteams doen het uitstekend Atletico Madrid in tweede ronde Europacup II DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 21 Meesterstukjes Honger gestild Vie go m Nederlands waterpoloteam lootte in poule met Italië Nederlandse arbiters fluiten in buitenland 99 ■KttP V IWMA/WWIAA/VWWWVMVWIAAAMWVVVWIIVWU Feijenoord ging roemloos ten onder (Van een speciale verslaggever) Het legioen rolde de vlaggen op en begon sloffend aan de weg terug naar de autobussen die het naar het vliegveld moesten brengen. Bij het verlaten van het immense Berna- beu-stadion keken zo nog één keer om naar de kleine corpu lente man die de oorzaak was geweest van dit Madrileense drama. „Wie zei dat hij niet meer kon voetballenDie laatste vraag is ons bijgebleven. Puskas38 jaarveteraan, de man die zijn voetbal broekje niet goed meer om zijn middel kan houden. Vier keer deze avond heeft hij juchend met de armen omhoog gestaan. Zo'n triomf heeft hij in jaren niet meer beleefd. Als in zijn beste tijd toen Hongarije in Londen de Engelsen versloeg heeft hij staan scoren. Doelpunten van 30, 40 meter. Als granaten sloegen de ballen in het net en Eddy Pieters Graafland het gevoel gevend of hij in een school elftal keepte, i.p.v. in een club van de Rotterdamse miljo nairs. Puskas' glorie was de wanhoop van Eddy Pieters Graafland. „Als we maar eens een klein beetje geluk mocht hebben.... We horen het Eddy Pieters Graafland nog zeggen in Escorial. Het geluk had Feijenoord verlaten. Verdampt in de Spaanse zon. Waren dat de vechtjassen die in Rotterdam het trotse Real Madrid een bijzonder onple zierige avond bezorgden....? Het leek wel of ze allemaal lood in de benen hadden. „Het is eenvoudig niet mogelijk", zei een Spaanse Nederlander op de tribune, „dat Feijenoord altijd zo speelt....". Maar het Madrileense publiek was mee dogenloos. Ze lachten ze uit, de Hollanders die dachten over de ruggen van Real Madrid in de volgende ronde van de Europacup te komen. Ze gilden het al voor de wedstrijd tegen het legioen: „fuerra. fuerra eg met die club van jullie. Het legioen was toen nog dapper, met geen woorden maar daden. Doch die moed was hen snel in de schoenen gezonken toen de Spaanse furie eenmaal losbarstte. En we hebben ze daarna niet meer gehoord. had verdiend, kwam de Feijnoordvoor- hoede tot geen daden van betekenis. Het legioen bleef wachten op Coentje en Fransje, maar de tweelingen hadden al hun zelfvertrouwen zo net er geweest is reeds vooruitgestuurd naar Rotter dam. Toen tilde in de 42ste minuut Puskas nog maar een keer het been op en ter wijl Eddy Pieters Graafland voor de vijf de keer de droeve gang naar het net maakt, dribbelde de kleine Spaanse Hon gaar al trots naar de middenstip. Als het Feijenoord eens had mogen gelukken om deze oude meester aan zijn elftal te verbinden dan was de uitslag misschien andersom geweest. Maar Puskas of een andere Europese grootheid, wil Feije noord werkelijk nog eens op de interna tionale markt gaan meetellen, dan zal Kieboom van zijn standpunt moeten stap pen: Feijenoord alleen voor Nederlan ders. Woensdagmorgen heeft de sporttoto de miljoenste deelnemer van het nieuwe sei zoen ingeschreven. Het is de heer N. van der Zwet in het Zuidhollandse dorp Noor den. De directeur van de sporttoto, de heer J. Muylenburg, is zijn miljoenste „klant" persoonlijk gaan gelukwensen met medebrenging van een fraai cadeau. Dit is het machtige en befaamde linkerbeen van Puskas. Opnieuw is Eddy Pieters Graafland een ver slagen man. Kraay staat somber naast de oude, maar o zo gevaarlijke maestro. Het was de wedstrijd van de twee oud jes: Puskas en Gento. Zij vormden het machtige tandem, waarop Real Madrid naar een gemakkelijke overwinning free wheelde. Was Piet Romeijn in Rotterdam nog tegen Gento opgewassen, nu leek het dikwijls of de jonge Feijenoord-back stil stond wanneer de oude Gento fullspeed draaide. En Puskas, hij stond er als een veldheer voor zijn troepen, links en rechts passes uitdelend als een oom met een zak snoep voor zijn neefjes. Ik geloof dat hij maar een ding jammer vond, dat hij zijn vriend Gento geen zoete brok in de vorm van een doelpunt kon meegeven. Voor zijn jonge neefjes was hij ook niet gierig. Hij gunde ze heus wel wat. Maar behalve Grosso was er nog niemand die de oude leermeester evenaarde, al deden ze dan ook nog zo verschrikkelijk hun best. En dan tilde Puskas het linkerbeen maar weer op om te tonen hoe het moest. Het waren allemaal meesterstukjes. Reeds na tien minuten kwam het eerste Er was al heel wat voor het Rotterdam se doel te doen geweest. Gento had al een paar keer staan knallen en Puskas had er een keer listig het handje bij ge bruikt, doch zo gemakkelijk liet de Engel se scheidsrechter Taylor zich niet om de tuin leiden. Hij wachtte op steviger kost, Hij liet zich ook niet door de oude slim me vos Puskas verleiden om voor een tackle van een van de Feijenoorders naar de penalty-stip te wijzen. Nou, toen vond Puskas het tijd worden om de registers open te trekken. Een zuivere pass van Gento en als een streep zo vloog de bal in de linkerhoek (1-0). Hef stadion dreun de op zijn grondvesten. De hatelijke 1-0 achterstand uit Rotterdam was al wegge spoeld. De strijd was weer volkomen open. De strijd was weer open, voor Real Madrid, niet voor Feijenoord. De Rotter damse machine kon maar niet op gang ko men. Moulijn, die hier nu eens zijn ta lenten kon uitstallen was een keer ge struikeld over zijn vijand uit Rotterdam Miera en liet zich niet meer zien. Van de voorhoede sjouwde alleen Piet Kruiver en uit de verdediging was het alleen Piet Fransen- die onvermoeibaar munitie bleef aanslepen. Het was louter energieverspil ling. Die Madrileense jongens waren zo snel en Santamaria ook al een oude rot, gaf de verdediging zoveel rust dat Betan cort, de keeper, een snipperavond had Het spel verplaatste zich maar steeds naar de andere kant waar Kraay en Haak af en toe fors aan de noodrem moesten trekken. Het was uitstel van executie. De wedstrijd was 18 minuten oud toen Puskas weer de bal kreeg en weer stond hij daar vrij of hij de Feijenoor ders had gebiologeerd. Puskas stond oog in oog met Eddy Pieters Graafland die, het oog gericht op het linkerbeen, een wanhopige sprong deed naar rechts. Blik semsnel veranderde Puskas van stand en de bal verdween in de andere hoek (2-0). val om Feijenoord de genadeslag toe te brengen. Het waren tonelen als in een arena, waarin de stier wanhopig van de ene matador naar de andere draaft tot hij uitgeput en hijgend blijft staan. Feije noord kon zich alleen maar wanhopig ver dedigen en wachtte op de volgende stoot. Deze kwam in de 33e minuut en wéét van Puskas. Van zeker dertig meter tilde hij het linkerbeen op en de bal vloog in het net (3-0). Het drama begon zich af te tekenen. Een catastrofe hing in de nog warme avondlucht. De wraak van de Spanjaarden dreigde verschrikkelijk te worden. En.nog steeds geen teken van opleving bij onze landgenoten. Alleen maar een wat grim mige houding van de verdediging, die door Taylor met Engels flegma werd ge observeerd. Als het niet erger werd Waarom zou het erger worden? De Span jaarden maakten af en toe wel misbaar als er een speler hard van de bal werd gewerkt en het stadion werd dan even een soort van spreeuwenplaag, maar daarbij bleef het. De Spanjaarden voel den immers allang dat zij heer en mees ter waren en het enige doel dat hun voor ogen stond was, een magistrale show weggeven, die hun ietwat besmeurd bla zoen zou zuiveren van de smetten die er de laatste tijd op zijn gekomen. Het zou even voor de rust nog 4-0 wor den. Iedereen dacht dat het weer een ca deautje was van Puskas. Zo was het ook wel, maar Grosso mocht de eer van het doelpunt opstrijken. Algemeen was men van mening dat Real Madrid na de rust zou doorgaan met zijn onverzadigbare honger naar doel punten te stillen. Over Feijenoord sprak niemand. Alle Rotterdammers zaten in zak en as. Zelfs de ergste pessimisten hadden dit niet verwacht. De schande van de dubbele cijfers die als een noodlot in de bezwangerde lucht hing, is Feijenoord bespaard gebleven. Niet dat er geen kan sen zijn geweest om de score hoger op te jagen. Er werd echter wat nonchalant mee omgesprongen en de vuisten van Pieters Graafland tintelen nog van een paar schoten o.a. van Gento die hij heeft gestopt. Doordat Real Madrid stoom af blies kon Feijenoord wat ruimer adem halen, maar behalve een kopbal van Piet Kruiver, die een beter lot Een guardia-civil draaide zich naar ons om en zei: „viego".Hij zei het met de ons bekende vertederende klank van „oudje" en wéér hingen de neefjes om Puskas nek. Nu kende het enthousiasme in het Bernabeu-stadion geen grenzen meer. Onder stormachtige toejuichingen trok de hele Madrileense ploeg ten aan Groot was de ontstemming onder de Kamerleden gisteravond, toen normaal werd doorvergaderd, terwijl heel Ne derland aan de t.v.-schermen gekluis terd zat voor de wedstrijd Real Ma- drid-Feijenoord. Zo groot ook was het medelijden van voorzitter Van Thiel tenslotte met de overigens weinige aanwezige Kamerleden en anderen die in de Tweede Kamer werkzaam zijn dat hij de vergadering tegen het einde van de eerste helft van de wed strijd besloot te schorsen. In een overvolle schrijfkamer zagen toen ook onze volksvertegenwoordigers de nederlaag van hun landgenoten in het Madrileense stadion, reden genoeg voor onderminister Westerhout, na de hervatting van de vergadering aan het woord over de aansluiting van Elden bij Arnhem, te spreken van een scha duw over het nationale voetbal Piet Kruiver was een van de wei nige Feijenoorders, die vaart achter hun acties zetten. Hier kopt hij over zijn Spaanse tegenstander heen. Het bestuur van de Europese zwemliga heeft woensdag de indeling bekend ge maakt voor de Europese beker voor landskampioenen (waterpolo). In deze strijd waarvan de voorronden in novem ber en december gehouden zullen worden terwijl de eindstrijd in februari 1966 wordt gehouden hebben zich 28 landen ge meld. Nederland is ingedeeld bij Italië, Luxemburg, Zwitserland, België, Groot- Brittannië en W.-Duitsland. Wanneer de Indiase Daviscupploeg de finale van de Aziatische zone, die op 1, 2 en 3 oktober in Tokio tegen Japan wordt gespeeld, wint en dat is zeer waarschijnlijk zullen de Indiërs in ie der geval gebruik maken van het recht om de interzonale finale tegen Spanje in Calcutta te doen plaatsvinden. De Nederlandse dames- en herenbridge- teams hebben woensdag in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in het Casino van Oostende wordt gehouden, overwinningen behaald. Het herenteam schoof daardoor, ten koste van Finland, op van de derde naar de tweede plaats achter Groot-Brittannië. In de vijftiende ronde zegevierde het herenteam met 142- 75 (6-0) over Finland en de dames won nen in de elfde ronde met 85-33 (6-0) van Polen. De stand bij de heren luidt: 1. Groot- Brittannië 73 pnt., 2. Nederland 70 pnt., 3. Italië 69 pnt., 4. Frankrijk 67 pnt., 5. Finland 66 pnt. Stand bij de dames: 1. Frankrijk 49 pnt., 2. Groot-Brittannië 48 pnt., 3. Zweden 44 pnt., 11. Nederland 26 pnt. be komende weken zullen Nederlandse voetbalscheidsrechters weer in het bui tenland wedstrijden leiden. De ontmoeting in Turijn tussen A C Torino en Leeds Uni ted in het toernooi om de Europese be ker voor jaarbeurssteden op 6 of 13 ok tober wordt door de Rotterdamse scheids rechter Piet Roomer gearbitreerd. Hij zal worden geassisteerd door twee Italiaan se grensrechters. In Norrkoeping spelen IFK Norrkoeping en Motor Jena tegen elkaar in de kwartfinales van de intertoto- competitie. Deze ontmoeting wordt ge leid door A. Boogaerts uit Dordrecht. Tenslotte treedt Leo Horn, bijgestaan door de grensrechters L. van Ravens en J. Snoek, op 31 oktober in Lissabon als referee op in de wedstrijd Portugal— Tsjechoslowakije in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal. Atletico Madrid deed woensdag niet voor stadgenoot Real onder en won in Zagreb de tweede wedstrijd voor de be ker voor hekerwinnaars tegen Dynamo Zagreb met 1-0 (rust 0-0). De Spanjaar den hadden de eerste wedstrijd met de zelfde score gewonnen en plaatsten zich derhalve voor de tweede ronde. In Praag overwon in de eerste wed strijd tussen beide clubs het plaatselijke Dukla Praag de Franse bekerkampioen Stade Rennes met 2-0 (1-0). De wedstrijd werd gespeeld voor 10.000 toeschouwers. De returnwedstrijd vindt op 29 septem ber plaats. De Oostduitse vertegenwoordiger in dit toernooi, S C Maagdenburg had woensdag in de eerste wedstrijd opvallend veel moeite met Spora Luxemburg en zege vierde slechts met 1-0. Het doelpunt werd voor rust gescoord. Even was het doodstil in de Feij en- oord-kleedkamer. Niemand zei een woord. Iedereen begreep het: men was door pure klasse verslagen. En toen viel trainer Willy Kment plotse ling driftig tegen Piet Fransen uit. „Piet, jij hebt je taak schromelijk verwaarloosd. Jij had Puskas moeten dekken. Waarem deed je dat nu in vredesnaam niet?" „Nou eh, kijk eh, Hans Kraay zei", mompelde Fransen, terwijl hij aan de veter van zijn schoen peuterde om de felle blik in Kment's ogen te ontwij ken. „Niets mee te maken met wat Kraay zei", riep Kment kwaad. „Ik geef jou een opdracht. Daar heb je je aan te houden". Met een spierwit ge zicht van woede liep Kment weg. Piet Fransen bleef beteuterd achter. „Tja; ik geef het toe. Ik moest „Puskas dekken. Maar we hadden verwacht dat hij als een soort architect achter de voorhoede aan zou hangen. Maar toen ging Puskas plotseling in de spits spelen. Kraay brulde toen naar mij neem jij Grosso maar dan vang ik Puskas wel op. Dat deden we, of liever probeerden we te doen. Maar alles liep in het honderd." Kraay hoorde de woorden van de ex-Groninger. „Ach Piet, hoe we ook gespeeld hadden, we waren het schip toch ingegaan. Er viel toch niet tegen dit Real te spelen. Ze waren één klasse, wat zeg ik, zeker drié klassen beter dan in Rotterdam" en dan tot Pieters Graafland: „bij die derde goal van Puskas raakt is de bal nog even aan. Daardoor kreeg ie zo'n gekke draai". Hans Venneker vond dat het heel anders gekund had. „Wij hebben ons in Rotterdam kilo's zand in de ogen la ten strooien. En vanavond faalden we volkomen wat de mandekking betreft. Die Spanjaarden liepen zo vrij als vogeltjes rond". Romeijn tracht hier de snelle Gento af te houden, maar het gaat niet. Romeijn zei na afloop van de wed strijd over zijn tegenstander: „Hij was seconden sneller dan in Rotter dam".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21